جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/05/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4216


تاثير منيزيم در بدن


منابع ارزشمند اعماق درياها


خبرها از عالم علم


 تاثير منيزيم در بدن  

 قسمت سوم و پاياني

اضطراب، بي‌خوابي: اختلالات اضطرابي شايع‌ترين اختلالات در روانپزشكي هستند. نزديك به هشت درصد بيماراني كه به پزشك مراجعه مي‌كنند اختلال اضطرابي فراگير دارند. مطالعات نشان مي‌دهد فراواني تمام عمر آن شش - پنج درصد است. اختلال اضطرابي فراگير در زنان دو برابر مردان گزارش مي‌شود و بيشتر در ميانسالي مشاهده مي‌شود، به گونه‌اي كه ميزان فراواني آن در زنان بعد از 35 سالگي و در مردان بعد از 45سالگي افزايش مي‌يابد. تخمين زده مي‌شود بروز آن در افراد مسن بيشتر است و به 7.3 درصد مي‌رسد.

اضطراب نيز با افزايش آزادسازي كاته‌كول‌آمين همراه است كه همگام با كورتيكوستروئيدها، مسوول افزايش دفع ادراري منيزيم است.به علاوه، افزايش سفتي عضلاني ناشي از اضطراب مي‌تواند به ازدست‌رفتن منيزيم كمك كند. نخوابيدن طولاني‌مدت كه اغلب از اضطراب ناشي مي‌شود، باعث افزايش فعاليت دستگاه عصبي سمپاتيك و به دنبال آن كاهش منيزيم سرم مي‌شود.

به علاوه، مشاهده شده است كه مكمل خوراكي منيزيم تغييرات نوارمغز هنگام خواب و تغييرات شبانه هورمون‌ها را كه در پيري عادي (افراد 60-80 ساله) ديده مي‌شود، معكوس مي‌كند. تغييرات اعمال شده از سوي منيزيم مشابه اثرات ليتيوم، پركاربردترين تثبيت كننده خلق بوده است.

اختلالات رفتاري كودكان: اختلال كاهش توجه‌‌ / ‌‌بيش‌فعالي (ADHD) اختلال رفتاري شايعي در كودكان است كه مي‌تواند تكامل عاطفي و اجتماعي آنان را تحت تاثير قرار دهد. تخمين زده مي‌شود سه درصد كودكان معيارهاي ADHD را برآورده مي‌كنند. اين به‌آن معناست كه در كلاسي با 25-30 دانش‌آموز، دست‌كم يك نفر احتمالا به ADHD مبتلاست.

علائم اين اختلال شامل اشكال در تمركز و توجه، اشكال در كنترل رفتار و بيش‌فعالي است. برخلاف انتظار، داروهاي محرك اغلب براي كاهش علائم اين اختلال موثر هستند اگرچه احتمال سوءمصرف و عوارض جانبي آنها وجود دارد.

اين در حالي است كه مطالعات، اثربخشي درمان با منيزيم و ويتامين B6 در كودكان دچار اختلالات عصبي ـ رفتاري را تاييد مي‌كند.

گرفتگي عضلات پا در بارداري: كاهش منيزيم اغلب با كاهش پتاسيم و كلسيم نيز همراه است. افزايش تحريك‌پذيري عصبي ـ عضلاني نشانه شايعي از تخليه ذخاير منيزيم بدن است. بيماران ممكن است به‌‌رغم نرمال بودن غلظت كلسيم يونيزه، نشانه تروسو (اسپاسم كف دست يا پا به دنبال فشار دادن اندام در سطح عروق يا اعصاب اصلي تنه) يا نشانه شووستك (انقباض عضلات لب و صورت به دنبال ضربه ملايم روي عصب تمپوروفاسيال) داشته باشند. تخليه شديدتر ذخاير مي‌تواند منجر به نيستاگموس افقي (حركات آونگي غيرارادي، سريع و ريز چشم)، كزاز (انقباض غيرارادي عضلات) و تشنج شود.

گرفتگي پا امري شايع در بارداري است: تا 30 درصد زنان باردار ممكن است دچار گرفتگي عضلات پا شوند. منشا اين وضعيت بخوبي شناخته نشده است، اما ممكن است كاهش منيزيم در ايجاد آن نقش داشته باشد زيرا نياز بدن به منيزيم در بارداري افزايش مي‌يابد.

چند روش درماني پيشنهاد شده است، از جمله نمك‌هاي كلسيم، سديم و منيزيم، مكمل‌هاي مولتي ويتامين و مواد معدني، داروهاي ضد صرع، كينين به تنهايي يا همراه با تئوفيلين، ورزش‌هاي كششي و...

فعاليت فيزيكي، اسپاسم كلي: فعاليت فيزيكي شديد مي‌تواند باعث كاهش منيزيم قابل توجه و طولاني مدت شود. از دست رفتن منيزيم به دنبال ورزش از سه مكانيسم منشا مي‌گيرد: افزايش دفع منيزيم به علت افزايش ترشح هورمون‌ها، استرس و افزايش تعريق.

به علاوه، از آنجا كه منيزيم نقش اساسي در تامين و مصرف انرژي دارد، ورزش باعث افزايش نياز و مصرف منيزيم مي‌شود.

منيزيم مي‌تواند با اثر بر دستگاه‌هاي عصبي و عضلاني بر انتقال تكانه‌هاي عصبي و انقباض عضلاني اثرگذار باشد. بنابراين، كمبود منيزيم باعث افزايش رفلكس‌ها مي‌شود.

حفظ تندرستي در سايه منيزيم

MAGNE-B6 فرآورده‌اي دارويي حاوي منيزيم و ويتامين B6 است كه نخستين بار سال 1970 در فرانسه وارد بازار شد. در حال حاضر اين فرآورده در بيش از 40 كشور دنيا مجوز ورود به بازار را دارد.

ماده موثر ®MAGNE-B6 نمك منيزيم با فراهم آوري زيستي است.

ماده معدني منيزيم به فراواني در بدن يافت مي‌شود و در شمار بسياري از فرآيندهاي فيزيولوژيك نقش دارد، بنابراين براي حفظ تندرستي ضروري است.

در حالت عادي منيزيم از راه غذا وارد بدن مي‌شود، اما ميزان منيزيم موجود در اغلب غذاها كافي نيست.

در اين ميان® MAGNE-B6 براي درمان يا پيشگيري از علائم ناشي از كمبود منيزيم، چه به دليل جذب ناكافي و چه به دليل دفع بيش از معمول، به كار مي‌رود بنابراين در حالي كه كمبود منيزيم مي‌تواند به طيف گسترده‌اي از اختلالات دستگاه‌هاي عصبي و عصبي ـ عضلاني (گوارشي، قلبي و...) منجر شود، مكمل‌هاي منيزيم مي‌توانند اين علائم را بهبود ببخشند.

®MAGNE-B6 منيزيم را به شكل محلول تامين مي‌كند تا جذب (فراهم آوري زيستي) بهتري در روده‌ها داشته باشد (در حالي كه نمك‌هاي غير محلول منيزيم مانند اكسيد منيزيم يا كربنات منيزيم اين ويژگي را ندارند). به اين ترتيب، ذخاير منيزيم بدن زودتر تامين مي‌شود. تركيب منيزيم با ويتامين B6 باعث افزايش فراهم‌آوري زيستي و جذب بافتي آن مي‌شود و از آنجا كه كمبود همزمان منيزيم و ويتامين B6 به فراواني ديده مي‌شود، اين دو تركيب اغلب با هم تجويز مي‌شوند.


 منابع ارزشمند اعماق درياها  

دانش امروز بشر از منابع سطح كره زمين و منابع نهفته در آن به حدي رسيده است كه با تجارت و به كارگيري اين منابع زير زميني، اين دانش روز به روز رشد كرده است.اين توانمندي، بشر را قادر ساخته در جهت شناخت ناشناخته‌ها در فضا و زيرسطح آب، گام‌هاي موثري به منظور ارتقاي سطح زندگي خود بردارد.

به گزارش جام جم آنلاين، نكته جالب اينجاست كه تمام كاني‌هايي كه زير زمين كشف شده‌اند در بستر درياها و اقيانوس‌ها نيز وجود دارد.براي دسترسي به بخشي از اين منابع به ابزار و فناوري‌هاي خاصي احتياج است.بعضي از اين منابع را نيز مي‌توان با استفاده از توانمندي و فناوري‎هاي قابل دسترس به دست آورد. ثروت ديگري كه از اقيانوس‌ها مي‌توان به دست آورد وجود مقادير عظيمي از مواد مغذي است كه اصطلاحا Nutrient ناميده مي‌شود.اين مواد كه شامل سيليكات، فسفات، نيترات، بي‌كربنات و... هستند در تغذيه آبزيان دريايي و تقويت زنجيره غذايي نقش اساسي دارند.وجود منابع ارزشمند باعث شده اقيانوس‌ها و بخصوص آب‌هاي عمقي اين روزها مورد توجه كشورهاي مختلف قرار گيرند.

به طور مثال ژاپن براي پرورش آبزيان و بهره‌گيري از اين منبع عظيم غذايي و نشان دادن اهميت اين مواد مغذي در زنجيره غذايي در دريا، سازه غول‌پيكري را طراحي، ساخته و در دريا نصب كرده تا روزانه 200 هزار متر مكعب آب عميق اقيانوسي را به سطح دريا پمپاژ كند.در چنين شرايطي به كمك مواد مغذي آب عميق باعث شكوفايي زنجيره غذايي دريايي و تكثير سريع آبزيان (ماهي‌ها) مي‌گردد و امكان صيد آبزيان را افزايش مي‌دهد.پس از سه سال كار اين تاسيسات، مطالعات مفصلي بر اثرات اقتصادي و زيست‌محيطي اين فناوري شد و اثرات مثبت آن باعث شد ژاپني‎ها سازه عظيم‌تري را براي به سطح آوردن روزانه يك ميليون مترمكعب آب عميق طراحي كنند.

مواد معدني يا Mineral ثروت ديگري است كه در آب عميق وجود دارد.

اين مواد شامل بخش عمده‌اي از عناصر بخصوص عناصر كمياب و نادري هستند كه براي سلامت و تعادل سيستم بدن ضروري است.

به طوري كه تشابه تركيبات آب عميق با تركيبات خون بدن انسان باعث جذب سريع آب عميق به بدن مي‌شود.

از اين لحاظ قيمت اين آب در بازار جهاني چند برابر آب معمولي است (به طور متوسط 8000 تومان براي هر ليتر).

ارزش اقتصادي بسيار بالاي آب شرب عميق به مواد معدني موجود در آن است و كشورهايي چون آمريكا، تايوان و ژاپن از اين محصولات به علت خواص درماني و دارويي آنها درآمد زيادي كسب مي‌كنند.

با نگاه به گردش مالي آب شرب سرد عميق، اهميت اين مواد آشكارتر خواهد شد.

چراكه درآمد سالانه از آب شرب عميق آمريكا تنها در سال 1384 ، پنج هزار ميليارد تومان، ژاپن در سال 1382، 10 هزار ميليارد تومان و تايوان در سال 1385 حدود شش هزار ميليارد تومان بوده است.

بعلاوه محصولاتي مانند سيويد (خوراكي، دارويي و بهداشتي يا به منظور سوخت طبيعي) با بازار پررونقي برابر با حدود 10 هزار ميليارد تومان با نرخ رشد 10 تا 20 درصد سالانه نيز بايد مورد توجه قرارگيرد.در چنين شرايطي اكثر كشورهاي توسعه يافته براي جذب درآمد بيشتر از اين بازار به فكر توسعه اين صنايع براي سال‌هاي آتي هستند.چراكه تاسيس مجتمع‌هاي صنايع اقيانوسي كه شامل آب شيرين‌كن براي آب سرد عميق و آب سطحي اقيانوس است از تلفيق پسماند اين آب شيرين‌كن‌ها زنجيره‌اي از صنايع ايجاد مي‌شود.آبزي پروري، پرورش ميگو و انواع ماهيان شور دوست، پرورش مرواريد، گياهان شور دوست مانند سيويد خوراكي و صنعتي از جمله اين صنايع محسوب مي‌شوند.

ضمن آن‌كه در انتها از باقيمانده اين آب تلخيص نمك دريايي و نمك آب عميق انجام مي‌شود كه هر كدام به تنهايي بازار خاص خود را دارد.از طرف ديگر در اين مجتمع‌هاي صنعتي مي‌توان با ايجاد يك پارك آبي به منظور اهداف تفريحي و درماني و توليد محصولات آرايشي بهداشتي و دارويي نيز ايجاد كرد.در مطالعات و بررسي‌هاي انجام شده توسط موسسه ملي اقيانوس شناسي به اين نتيجه ارزشمند دست يافتيم كه اين پتانسيل براي كشور ايران نيز وجود دارد كه مجتمع صنايع بزرگ اقيانوسي را راه‎اندازي كند.

با تهيه طرح و مستندات مربوط و ارائه آن به وزارت علوم تحقيقات و فناوري و وزارت صنايع، با طي مراحل دفاع از طرح در شوراي عتف با حضور نمايندگان دانشگاه، صنعت و ديگر صاحب‌نظران مورد موافقت قرار گرفت كه چنين طرحي آغاز به كار كند.در مرحله اول اين طرح با اعتبار ملي در نظر گرفته شده، بهترين منطقه از نظر دسترسي به منابع آب سرد عميق با خصوصيات (فيزيكي و شيميايي) مورد نظر تعيين خواهد شد.سپس محل احداث اين مجتمع صنايع اقيانوسي براي توليد آب شيرين از آب سطحي و آب سرد عميق مشخص و به دنبال آن با استفاده از پسماند اين دو آب، زنجيره مناسبي از صنايع مرتبط ايجاد خواهد شد.حمايت دولت در اكتشاف و استخراج آب سرد عميق مي‌تواند محروم‌ترين منطقه از كشور را (از ديدگاه خاك و آب) با به كارگيري فناوري‌هاي روز دنيا به بهترين منطقه تبديل كند.اجراي اين طرح در رفع محروميت و بيكاري از اين منطقه نقش بسزايي خواهد داشت.


 خبرها از عالم علم 

 التهاب پلكي

مهم‌ترين علت مراجعه به چشم پزشكي تورم پلك‌ها، احساس خارش و سوزش و وجود جسم خارجي در چشم و به دنبال آن خشكي چشم است.به گزارش جام جم آنلاين، خوب است بدانيد كه داخل پلك فوقاني و تحتاني بين 20 تا 40 غده چربي وجود دارد كه از تبخير اشك جلوگيري مي‌شود، بنا به دلايلي، تركيب طبيعي اين چربي‌ها ممكن است تغيير كند و در لبه پلك جمع شود كه مجموعه اين ميكروب‌ها و چربي‌ها موجب التهاب پلك‌ها خواهد شد.در اثر ماليدن و خارش چشم معمولا مژه‌ها مي‌ريزد و گاهي كاملاً دهانه غدد چربي خورده مي‌شود و گل مژه خود را نشان مي‌‌دهد.بهداشت پلك بسيار ساده است و بهترين راه شست‌وشوي پلك با شامپو است. موقع حمام كردن، لبه پلك را با شامپو چند ثانيه شست‌وشو دهيد.

نشانه‌هاي «بلفاريت» يا التهاب پلك‌ها

نشانه‌هاي بلفاريت قرمزي چشم و ريزش اشك، احساس شن ريزه و سوزش در چشم، خارش پلك‌ها، قرمزي و تورم لبه پلك‌ها، پوسته‌ پوسته شدن پوست اطراف چشم‌ها، قي‌كردن لبه پلك‌ها موقع بيدار شدن، حساسيت به نور، اشك كف‌آلود، رويش مژه‌ها در جهات غيرطبيعي و ريختن مژه‌هاست.يكي از عوارض بلفاريت يا التهاب پلكي، كمبود اشك است. كساني كه مدام دچار گل مژه مي‌شوند بايد حتماً تست قند بدهند چون گل مژه از اولين عوارض ديابت است. اگر با وجود رعايت بهداشت و نظافت منظم پلك‌ها، علائم و نشانه‌هاي بيماري بهبود نيافت، به چشم‌پزشك مراجعه كنيد.

آرامبخش‌ها اعتياد آور هستند

داروهاي آرامبخش براي درمان اختلالات رواني کاربرد دارند که باعث تخفيف نشانه هاي اختلال در افراد مبتلا مي شوند.فرناز طارميان مشاور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: مصرف داروهاي آرامبخش اگرچه براي درمان اختلالات رواني کاربرد دارد اما مي تواند اثرات سو نيز به مکانسيم انسان بر جاي گذارد که گاهي جبران آن کار دشواري است.وي افزود: داروهاي آرامبخش دوره ي نهفتگي خواب و تعداد موارد بيدار شدن در حين خواب را کاهش مي دهد اما عموما ظرف 2 هفته نسبت به اين ا ثرات تحمل ايجاد مي شود. وي در ادامه خاطر نشان کرد: آرامبخش ها خطر احتمال تحمل و وابستگي را ايجاد مي کنند و فرد با مصرف اين دارو بعد از مدتي به آرامبخش ها اعتياد پيدا مي کند. وي در پايان تصريح کرد: سو مصرف ارامبخش ها منجر به خواب آلودگي، تحريک پذيري، بي تعادلي و در بعضي موارد به راحتي به مرگ منجر مي شود بنابراين در مصرف آرامبخش‌ها حتما بايد با متخصص مربوطه مشورت کرد.

خارش هاي ناگهاني پوست سر

يکي از بيماري هاي پوستي که درفصل گرما شاهد آن هستيم عفونت درماتيت سبورئيک است.محمدرضا ورزي متخصص پوست و مو در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: يکي از بيماري هاي پوستي که در فصل گرم شاهد آن هستيم عفونت قارچي درماتيت سبورئيک است. وي با بيان اين مطلب افزود: شيوع اين بيماري که مشخصا پوست کف سر را هدف قرار مي گيرد در فصل گرما بسيار زياد است و خيلي از افراد را چه زن و چه مرد با دردسر روبرو مي کند.

ورزي تصريح کرد: معمولا خارش هاي شديد پوست سر پوسته ريزي و التهاب کف سر از نشانه هاي بارز ابتلا به اين بيماري هستند گاهي حتي التهاب ناشي از اين بيماري ابروها را هم در بر مي گيرد به طوري که قرمزي و پوسته ريزي در قسمت ابرو ديده مي شود. وي اظهار کرد: در اين شرايط بهترين راه مراجعه به متخصصان پوست و مو است چون عامل اصلي بروز اين مشکل نوعي بيماري عفوني است که بدون درمان دارويي درمان نمي شود.

اثرات آلرژي هاي غذايي مادر بر جنين

مواد غذايي که بيشتر از همه باعث ايجاد حساسيت ويا همان الرژي ميشوند شامل:ماهي "شير گاو" گندم"بادام زميني "تخم مرغ" سويا"وميگوو بسياري از مغزها مي باشند.قبلا فکر ميکردند اگر يک خانم باردار از مصرف اين مواد پرهيز کند جنين نيز از ابتلا به حساسيت به اين مواد غذايي مصون ميماند ولي امروزه ثابت شده است که پرهيز از اين مواد بسيار مقوي غذايي نه تنها مانع الرژي در نوزاد نمي شود بلکه بعلت عدم آشنايي بدن نوزاد به اين مواد حساسيت در نوزاد افزايش نيز خواهد داشت.

به گزارش سلامت نيوز، بنابراين بهتراست يک خانم باردار همه جور مواد غذايي را مصرف کند.اگر يک خانم باردار خودش به يک غذاي خاص حساسيت نداشته باشد پرهيز غذايي لازم نيست و اصولا بهتراست تمام مواد غذايي به جنين در داخل شکم برسد. مثلا ماهي سرشار از امگا3 است که به رشد مغز نوزاد کمک ميکند و يا فولات موجود در بادام زميني جهت پيشگيري از ناهنجاريهاي مادرزادي کمک کننده است.

در دوران شيردهي اگر نوزاد از شير مادر تغذيه شود بسياري از مواد ضد الرژي از شير مادر وارد بدن نوزاد ميشود و بنابراين خود تغذيه با شير مادر کمک بزرگي با درمان حساسيتهاي غذايي نوزادان است وچنانچه مادر دريافت که مواد غذايي که مصرف ميکند باعث حساسيت در نوزاد ميشود ميتواند از مصرف آن خودداري کند. با اين همه هنوز ثابت نشده است که آيا مصرف و يا عدم مصرف مواد غذايي که بعنوان موادغذايي حساسيت زا مي شناسيم در از بين بردن حساسيت غذايي نوزاد تاثيردارد ياخير.

آکادمي پزشکان اطفال امريکا بر اين عقيده است که بهتراست از چهار تا شش ماهگي نوزاد را با غذاهاي حساسيت زا تغذيه کرد. اما مراقب هرگونه علايم حساسيت بايد باشيد مثلا خارش چشم و دهان علايم حساسيت روي پوست بصورت قرمزي وعلايم بيحالي مشکلات تنفسي با اين کار يعني همزمان که کودک از شيرمادر تغذيه ميکند از غذاهاي الرژن استفاده کند باعث ميشود در برابر الرژي به مواد غذايي مصونيت بوجود ايد. نتايج تحقيقات نشان داده است شانس ابتلاي نوزاداني که در دوران اوليه زندگي خود از مواد غذايي الرژيک استفاده نکرده اند ده برابر بيشتراز نوزاداني است که در اوايل زندگي خود از اين مواد استفاده کرده اند.

تخم طالبي منبع فيبر غذايي

از تخمه طالبي در کشورهاي خاورميانه و چين به عنوان تنقلات استفاده مي‌شود.

براساس تحقيقي که در دانشگاه فردوسي مشهد انجام شده است، عصاره تخمه اين ميوه داراي 3.6 درصد پروتئين، 4درصد چربي و 2.5درصد کربوهيدرات است که با ترکيب تغذيه اي شير سويا مشابه است. محققان اين دانشگاه معتقدند، شير به دست آمده از تخمه طالبي را مي توان جايگزين با ارزش شير سويا محسوب کرد. همچنين اين ماده براي نوزادان نيز مفيد است.

به گزارش خراسان ؛ تخم و شبکه تور مانندي که دور آن است، غني از فيبر و براي روده ها بسيار مفيد است.

خلط اضافه و احتقان را دفع مي کند.

تخمه اين ميوه سرشار از ويتامين A و C است.

پروتئين موجود در آن، در حفظ سلامت مو و ناخن موثر است.

پروتئين موجود در آن در ساخت آنزيم ها و هورمون هاي موردنياز بدن، موثر است.

منبع عالي آنتي اکسيدان از جمله ويتامين C و E است. آنتي اکسيدان احتمال بروز سرطان را کاهش مي دهد.

آنتي اکسيدان هاي موجود در آن کلسترول خون را کاهش مي دهد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي