جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/05/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4223

وزير كشور:
رييس جمهوري به جد پيگير مسايل زلزله زدگان است


سرمقاله

آيت الله هاشمي تاكيدكردند:
با بسيج امكانات، كمك‌هاي به موقع و ضروري براي آسيب‌ديدگان تامين شود


اعلام همدردي تركيه و امارات با حادثه‌ديدگان زلزله

حجت الاسلام ناطق نوري:
انتصاب برخي مسئولين بدون توجه به توانمندي آنها دهن کجي به مردم است


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي

رئيس مجلس ضمن ابراز همدردي با آسيب ديدگان زلزله تاکيد کرد:
مسئولين با مديريت کمک‌هاي مردمي به نجات آسيب‌ديدگان اين حادثه بپردازند

آخرين خبرها از زلزله شمال غرب ايران:
شمار کشته شدگان به 300 نفر و مجروحان بيش از 2600 نفر رسيد


تلاش پوتين براي احياي شوروي


ترکيه در امور عراق دخالت مي کند


تعويق نشست ضد سوري در جده


بررسي ايجاد منطقه "پرواز ممنوع" بر فراز سوريه توسط آمريكا و تركيه


ماندگار بر جريده عالم


اخبار روز


يک نکته از هزاران


ميز خبر


 وزير كشور:
 رييس جمهوري به جد پيگير مسايل زلزله زدگان است 

وزير كشور با ابراز تسليت به مردم استان آذربايجان شرقي در پي وقوع زلزله اخير گفت: رييس جمهوري به جد پيگير مسايل زلزله زدگان است.مصطفي محمدنجار در بازديد از مناطق زلزله زده استان افزود: رييس جمهوري به اين موضوع بسيار حساس است و از دقايق اوليه زلزله، پيگير موضوع بوده است.وي گفت: حضور مسوولان و وزرا در مناطق زلزله زده نشان از حساسيت دولت دارد و اين حق مردم است و بايد قدردان آنان باشيم.

وزير كشور افزود: معاون اول رييس جمهوري به همراه وزير اقتصاد براي بازديد از مناطق زلزله زده به تبريز سفر مي كنند.نجار گفت: مسوولان استاني تلاش كنند بدون درنگ اعتبارات تخصيصي براي جبران خسارت وارده به منطقه بسرعت جذب شود تا قبل از فصل سرما اقدامات لازم براي اسكان مردم و نوسازي اماكن مسكوني صورت گيرد.

وي ابراز كرد: رييس جمهوري دقايقي قبل در تماس تلفني ضمن پيگيري وضعيت حادثه ديدگان دستور دادند براي شروع عمليات بازسازي، هر چه لازم است داده شود.وزير كشور اعلام كرد: رييس جمهوري به چند موضوع از جمله كار بازسازي سريع، آوار برداري سريع و مناسب ، ارسال بموقع غذا و دارو و اسكان موقت حادثه ديدگان تاكيد داشت.

وي تاكيد كرد: به رغم تماس هاي خارجي براي كمك رساني به زلزله زدگان نيازي به اين كمك ها نداريم و با استفاده از پتانسيل داخلي عمليات امداد و نجات را انجام خواهيم داد.عصر روز شنبه دو زمين لرزه به بزرگي 6.2 و شش درجه در مقياس امواج دروني زمين به ترتيب شهرستان هاي اهر و ورزقان در آذربايجان شرقي را لرزاند.اين دو شهرستان به ترتيب با 150 و 50 هزار نفر جمعيت در 116 و 97 كيلومتري شمال شرقي تبريز مركز استان قرار دارند.


 سرمقاله 

 جانسوزترين شب قدر ايران

حميدرضا عسگري

خدايا عجب شب قدري براي امسال ما تقدير زدي... شبي كه ملائك فوج فوج به زمين مي آمدند، خيلي از هم وطنان ما به آسمان رفتند...

هنوز داغ آن شب بم كه خيل كثيري از مردم خون گرم كشورمان در پي خواب چشم هايي كه بايد بيدار مي بود و نه بود! درخواب اسير زلزله شدند، بر سينه هايمان سنگين است، و اين بار در اردبيل، آذربايجان شرقي و غربي داغ دار بسياري از مردم ساده دل و روستايي كشورمان شديم. اين بار كدام چشم ها به خواب رفته بود...!

در زلزله‌هايي كه در سه‌ شهر ورزقان، هريس و اهر رخ داد و در سطح پنج استان آذربايجان غربي و شرقي، اردبيل، زنجان و گيلان حس شد، دست‌كم 300تن از هموطنانمان كه عمده آنان در مناطق روستايي داراي بافت فرسوده ساكن بوده‌اند، جان خود را از دست دادند.

خدايا قبول دارم كه برگي از درخت به اذنت به زمين نمي افتد و همه اتفاقات در يد قدرت و خواست شماست، اما درجواب آنهايي كه همه چيز را به گردن قضا وقدر مي اندازند بايد بگويم، كه خدا به انسان نعمت "عقل و اختيار" عطا كرده كه به ميل خود سرنوشت و تقديرخود را رقم بزند. همان خدايي كه به ژاپني ها فهماند بايد خود را براي زندگي با زلزله هاي مداوم آماده كنند، در بم هم به ما هشدار داد كه خانه هاي كاه گلي و سازه هاي غير اصولي، عدم بازسازي بافت هاي فرسوده و... در كشوري كه برروي بزرگترين گسل هاي فعال زلزله قرار گرفته، هرلحظه ممكن است مصيبتي ديگر به بارآورد. ژاپني ها از عقل و امكانات استفاده كردند و زلزله را مديريت كردند و ما هنوز به دام زلزله گرفتاريم!.

بارها درمورد ضعف‌هاي مديريتي و اقدامات كارشناسي در زمينه آماده سازي در مقابل زلزله نوشتيم، اما اكنون قلممان ازداغ فراق هموطنان سنگين است و حوصله اي براي بحث فني پيرامون اين مطلب نيست. اما چند كلامي به بضاعت خود عرض مي كنيم و اميدواريم مورد تفقد مخاطبان عزيز و مسئولان محترم قرار گيرد.

مردم كشورم؛ بارها وبارها اثبات كرديد كه حس نوع دوستيتان رنگي خدايي دارد و وراي غني و فقير بودن دست افتاده حالان و هموطنان خود را در شرايط سخت گرفته ايد. خدا و تمام بشريت به حضور پرمهر شما در ميداني همچون زلزله بم احسنت گفته اند، ونيازي به تمجيد ما نيست. بياييد بارديگر دست دردست هم دهيم به مهر، تا افتاده حالان زلزله اخير را در اين ماه رحمت مورد لطف و محبت قرار دهيم و مرهمي بر دل سوخته و داغ ديده آنها گرديم.

اما خطاب به مسولان و مديران كشور بايد عرض كنيم كه آقايان زنگ هاي خطر دركنار گوش ما به صدا درآمده چرا نمي شنويم؟! قصد تخريب و سياه نمايي عملكرد شما را نداريم و نمي گوييم مسبب اين تلفات شماييد و خون هموطنان به گردن شماست، اما به مردم بگوييد وظيفه مديريت و نظارت كارشناسي بر امور زندگي مردم جهت حفظ جان و امنيت آن ها بر عهده كيست؟ ماهم مي دانيم كه دست شما قدرت جلوگيري از وقوع بلاياي طبيعي را ندارد، اما شما مسئول شده ايد كه شدت اين خسارات را بگيريد.

عملكرد شما بعد وقوع حادثه به لطف زحمات و از خودگذشتگي هاي نيروهاي مردمي و امدادي قابل تقدير است، اما چرا قواي خود را در مديريت پيش از وقوع حادثه تقويت نمي كنيد.

گلگي ديگر ما از رسانه ملي است، در زماني كه مردم نسبت وضعيت عزيزانشان استرس دارند، كمترين اطلاع رساني و حتي گزارشي از محل حادثه مخابره نمي شود! آيا صدا وسيما به اين عريض و طويلي امكانات اعزام يك تيم خبري به محل حادثه را نداشت. آيا اين حادثه ارزش تبديل شدن به خبر وگزارش اصلي بخش هاي مختلف خبري را نداشت كه تنها با اشاره اي به وقوع آن اكتفا شد و درعوض گزارش هاي تفسيري از درگيري ها در ديگر كشورها و رقابت هاي المپيك تيتر يك اخبار گرديد!

اما كلام آخر؛ قصد نداريم پايتخت را تافته جدا بافته تلقي كنيم، اما زلزله دركمين تهران نشسته است، ضروريست تا به چشم عبرت به اين وقايع نظاره شود. چه بلايي بر سرتهران و مردم اين شهر خواهد آمد اگر روزي زلزله اي شديد رخ دهد(كه مي دهد).

مسولان و مديران شهري آيا ما آماده ايم...؟!


 آيت الله هاشمي تاكيدكردند:
 با بسيج امكانات، كمك‌هاي به موقع و ضروري براي آسيب‌ديدگان تامين شود  

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با ارسال پيامي با ابراز تأسف از وقوع زلزله در شهرستان‌هاي اهر، ورزقان و هريس جان باختن جمعي از هموطنان روزه‌دار و مصدوميت جمعي ديگر را در اين زمين‌لرزه ها به بازماندگان و خانواده‌هاي داغدار تسليت گفت. به گزارش ايسنا،آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، ابراز اميدواري كرد كه با بسيج امكانات و پشتيباني‌هاي لازم، كمك‌هاي به موقع و ضروري براي آسيب‌ديدگان تأمين شود. وي از درگاه خداوند متعال براي مجروحان اين حادثه طلب تندرستي و شفاي عاجل و براي بازماندگان صبر و اجر مسألت كرد.


 اعلام همدردي تركيه و امارات با حادثه‌ديدگان زلزله 

در پي وقوع زلزله در شمال غرب كشورمان و كشته و زخمي شدن تعدادي از هموطنان‌مان وزير امورخارجه تركيه و مسوولين امارات با حادثه‌ديدگان، اعلام همدردي كردند.به گزارش ايسنا احمد داوود اوغلو در تماس تلفني با وزير امورخارجه كشورمان ضمن اعلام تسليت به بازماندگان زلزله شمال غرب كشورمان آمادگي كشور تركيه را براي ارسال هر نوع كمك در اين خصوص اعلام نمود .همچنين مسوولين امارات با ابراز تاًسف از حادثه زلزله و اعلام همدردي با خانواده‌هاي آسيب ديده آمادگي خود را براي ارسال كمك‌هاي انساني اظهار داشتند .


 حجت الاسلام ناطق نوري:
 انتصاب برخي مسئولين بدون توجه به توانمندي آنها دهن کجي به مردم است 

حجت الاسلام علي اکبر ناطق نوري، شنبه شب در مراسم احياي شب بيست و سوم ماه مبارک رمضان در جمع زائران و مجاوران عزادار سومين شب شهادت حضرت علي(ع) در جوار بارگاه منور رضوي اظهار کرد: مردم در طول انقلاب نشان دادند که مردمي وفادار و غيرتمند بوده و توقعي جز احترام گذاشتن به آنها ندارند و انتظار دارند که مسئولان همگان را در برابر قانون يکسان دانسته و به شخصيت افراد بها داده شود.

به گزارش مهر، حجت الاسلام ناطق نوري گفت: عدل باعث قوام جامعه و اميدواري انسان ها و باور آنها مي شود به طوري که همه در برابر قانون برابر هستند و رشوه، زد و بندها، رفاقت بازي و فاميل و همشهري گري در حوزه عدالت و عدل جايگاهي ندارد. وي عدالت اجتماعي، اخلاقي، سياسي، مديريتي و اقتصادي را از اقسام عدالت برشمرد و گفت: رعايت حريم افراد جامعه، پرهيز از کينه توزي از جمله اقسام عدل است که در چهار چوب عدالت قرار دارد. وي در اين سخنراني در اين باره که برخي از منصب هاي مسئولان متناسب با توانمندي هاي آنان نيست و اين گونه تصدي ها دهان کجي به مردم است و همين امر موجب شده تا مردم نسبت به نظام و دين پايبند نباشند.


 سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

 به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 رئيس مجلس ضمن ابراز همدردي با آسيب ديدگان زلزله تاکيد کرد:
 مسئولين با مديريت کمک‌هاي مردمي به نجات آسيب‌ديدگان اين حادثه بپردازند 

دکتر علي لاريجاني با ارسال پيامي با آسيب ديدگان زلزله شمال غرب کشور ابراز همدردي کرد و خواستار رسيدگي فوري به حادثه‌ديدگان شد.به گزارش خانه ملت، رئيس مجلس شوراي اسلامي با ارسال پيامي با آسيب ديدگاه زلزله شمال غرب کشور ابراز همدردي کرد و خواستار رسيدگي فوري به حادثه‌ديدگان شد.در پيام دکتر علي لاريجاني آمده است: وقوع زمين لرزه شديد در بخش‌هايي از شمال غرب کشور به ويژه در شهرستان‌هاي اهر، هريس و ورزقان باعث بروز آسيب‌ها و صدمات در اين مناطق شد.متاسفانه در اين حادثه تعدادي از هموطنان جان باختند و جمعي ديگر نيز دچار مصدوميت شدند و بخش‌هايي از اين مناطق نيز آسيب جدي ديده‌اند که ضرورت دارد مسئولين ذي‌ربط و سازمان‌هاي امداد و نجات با تشکيل ستادهاي بحران و مديريت عمليات و بسيج همه امکانات و رسيدگي فوري و سريع به حادثه‌ديدگان ضمن بررسي ابعاد اين سانحه و ميزان خسارات به مشکلات مردم رسيدگي کنند.

اگرچه مردم ما نشان داده‌اند که در مواقع سخت و دشوار به ياري هموطنان آسيب ديده خود مي‌شتابند اما ضرورت دارد مسئولين بخش‌هاي امدادرسان با مديريت کمک‌هاي مردم خداجوي به کمک و امدادرساني به آسيب‌ديدگان و محرومان اين حادثه بپردازند.

اينجانب از سوي خود و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ضمن اظهار همدردي با خانواده‌هاي جان‌باختگان و آسيب‌ديدگان و همچنين آرزوي شفاي عاجل مجروحان و طلب مغفرت براي درگذشتگان و صبر و شکيبايي براي بازماندگان در اين ليالي قدر، اميدوارم با همت مردم و تلاش فوري و پرشتاب مسئولين و دستگاه‌هاي امداد و نجات آلام و رنج‌هاي آسيب‌ديدگان کاهش يابد.وقوع زمين‌لرزه شديد در بخش‌هايي از شمال‌غرب کشور به ويژه در شهرستان‌هاي اهر، هريس و ورزقان باعث بروز آسيب‌ها و صدمات در اين مناطق شد.


 آخرين خبرها از زلزله شمال غرب ايران:
 شمار کشته شدگان به 300 نفر و مجروحان بيش از 2600 نفر رسيد 

آمار کشته شدگان و مجروحان زمين لرزه شمال غرب کشور همچنان رو به فزوني است.به گزارش خبرنگار عصرايران ، گروه هاي امداد که به مناطق زلزله زده در آذربايجان شرقي عزيمت کرده اند ، از خرابي هاي گسترده به ويژه در اهر و در مناطق روستايي خبر مي دهند که باعث مرگ تعداد زيادي از هموطنانمان شده است.بر اساس آمارهاي اعلام شده توسط مقامات رسمي ، تا لحظه مخابره اين خبر ، کشته شدن 300 نفر تأييد شده است.کشته شدگان عمدتاً از شهرستان هاي اهر ، ورزقان و هريس هستند.همچنين تاکنون بيش از 2600مجروح شمارش شده اند. اين افراد کساني هستند که توسط مراکز رسمي مورد درمان قرار گرفته اند و در واقع ، تعداد مجروحان بيش از اين است. از اين تعداد ، مجروحاني که اوضاع وخيم تري داشتند در بيمارستان هاي اروميه ، خوي ، تبريز و اردبيل بستري شده اند و بقيه در مراکز درماني مناطق حادثه ديده تحت درمان قرار گرفته اند.

با توجه به اين که تا کنون تعدادي از مجروحان در بيمارستان ها جان خود را از دست داده اند ، اين نگراني وجود دارد که آمار کشته شدگان ، باز هم افزايش يابد.جمعيت هلال احمر اعلام کرد که با برپايي 3 هزار چادر 16 هزار زلزله‌زده را اسکان موقت داده است. همچنين تا کنون صدها نفر ، زنده از زير آوارها بيرون آورده شده و نجات پيدا کرده اند. از آنجا که 24 ساعت نخست بعد از زلزله براي افراد زير آوار مانده حياتي است ، براي تسريع در عمليات نجات ، 15 تيم "سگ زنده ياب" به مناطق آسيب ديده اعزام شده اند.مدير كل روابط عمومي جمعيت هلال احمر ايران با اعلام آمادگي كشورهاي ديگر براي ارسال كمك به زلزله‌زدگان آذربايجان‌شرقي گفت: هلال احمر نيازي به كمك‌هاي بين‌المللي ندارند.همچنين فرماندار شهرستان اهر تعداد جان باختگان زلزله در مناطق اهر، ورزقان و هريس را نزديک به 300 نفر اعلام کرد.وي با اشاره به شايعات به وجود آمده در شهر اهر گفت: سد ستارخان اهر هيچگونه آسيبي نديده و مقاومت اين سد براي بيش از 10 ريشتر پيش‌بيني شده است و سد ستارخان اهر کاملا سالم است.فرماندار شهرستان اهر ارسال مواد غذايي و چادر به اين شهرستان را ناکافي دانست و گفت: مناطق زلزله زده شديدا به چادر، آب، جيره خشک، کنسرو و آب معدني نياز دارد.

همچنين قائم مقام سازمان جمعيت هلال احمر كشور از افزايش شمار مجروحان زلزله آذربايجان شرقي به 2600 تن خبر داد.

احمدرضا شجيعي با بيان اينكه آواربرداري در اكثر مناطق زلزله‌زده به اتمام رسيده است، گفت: يك‌هزار و 10 روستا در اين منطقه درگير زلزله بودند كه از اين ميان 130 روستا بين 70 تا 100 درصد و 20 روستا نيز به طور 100 درصد تخريب شد.

در هيچ جاي دنيا زلزله 6 ريشتري کشته نمي‌دهد

پرفسور بهرام عکاشه در گفت‌و‌گو با ايلنا با بيان اينکه خوشبختانه زلزله آذربايجان شرقي ساعت 17 اتفاق افتاد، اظهار کرد‌: اگر اين زلزله ساعت 5 صبح رخ مي‌داد همانند زلزله بم چندين هزار کشته بر جاي مي‌گذاشت‌. ‌وي با بيان اينکه در هيچ جاي دنيا زلزله 6 ريشتري کشته نمي‌دهد، تصريح کرد‌: در ‌‌نهايت حداکثر بايد10 نفر در اين زلزله زخمي شود در حالي که به دليل ساختار نامناسب ساخت و ساز‌ها شهر‌ها و روستاهاي ما در اين زلزله بسيار آسيب ديده‌اند اين نشان مي‌دهد که مديريت بحران ما در مقاوم سازي بسيار مشکل دارد‌. ‌پدر علم زلزله‌شناسي ايران با تاکيد بر اينکه قطعا ساختار سازه‌ها و مديريت بحران در کلانشهرهايي همچون تهران، اردبيل و تبريز فوق‌العاده مشکل دارد، خاطرنشان کرد‌: احتمالا زلزله بزرگ‌تر از اين در منطقه آذربايجان بسيار کم است و به عقيده من زلزله اصلي در اين منطقه رخ داده است البته پس لرزه‌هاي آن همچنان2 تا 6 ماه ادامه خواهد داشت‌ که کاملا عادي است‌.

توضيحات نماينده ورزقان درمورد زلزله اخير:

اولين تيم امدادي 7 ساعت پس از زلزله به منطقه اعزام شد

اولين نيروهاي امدادي حدود هفت ساعت پس از وقوع زلزله از استانداري به شهرستان ورزقان اعزام شدند و در طول اين مدت، مردم به صورت خود جوش اقدام به نجات مصدومان و خروج اجساد قربانيان از زير آوار ها کرده اند.الهويردي دهقاني نماينده ورزقان در مجلس، با اعلام اين خبر به عصر ايران گفت: متاسفانه فرماندار اين شهرستان "پروازي" هستند و اصلا در ورزقان حضور ندارند. به همين دليل هم در حاليکه ساعت وقوع زلزله 16.53 دقيقه بود، ايشان حدود دو الي دو و نيم ساعت بعد از وقوع زلزله به محل فرمانداري رسيده اند و پس از آن تازه مراحل هماهنگي با مقامات استانداري آغاز شده است.

دهقاني با تاکيد بر اينکه وضعيت بحراني ورزقان توسط ستاد بحران استان مخفي نگه داشته شده بود، از اعزام اولين گروه امدادي استانداري در ساعت 12 شب به اين منطقه خبر داد و گفت: "کار آوار برداري تا ساعت 4 صبح ادامه داشت و هم اکنون به لطف برادران سپاه عاشورا در اين منطقه بيمارستان صحرايي بر پا شده و به لحاظ امکانات دارويي ، خون و پرستار کمبود نداريم."دهقاني مشکل فعلي منطقه را عدم مديريت در شرايط بحران خواند و بر نياز مبرم به چادر و پتو تاکيد کرد. وي ميزان تخريب در روستا ها را بين بيست الي صد در صد و ميزان تخريب در شهر ورزقان را تا 70 درصد اعلام کرد.


  تلاش پوتين براي احياي شوروي 

ايسنا: ولاديمير پوتين تاكيد كرد روسيه در راستاي تلاش‌ها براي تقويت نيروهاي مسلح اين كشور تا سال 2020، 1600 جنگنده و هلي‌كوپتر جديد دريافت خواهد كرد. به گزارش خبرگزاري رويترز، ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه از زمان تجربه نخستين دوره رياست جمهوري خود در سال 2000 تلاش داشته تا وجهه‌اي را كه ارتش اين كشور در زمان شوروي سابق داشته، بازيابي كند. برنامه‌ريزي براي افزودن 600 جنگنده جديد و 1000 هلي‌كوپتر بخشي از برنامه 23 تريليون روبلي (720 ميليارد دلاري) روسيه براي تجهيز مجدد ارتشي است كه همچنان به سبب كاهش هزينه‌هايي كه به دنبال سقوط اتحاد شوروي در سال 1991 اعمال شد، ضعيف است. ولاديمير پوتين در يك نمايش هوايي كه به مناسبت صدمين سال تاسيس نيروي هوايي روسيه برگزار شد، گفت: ما در درجه اول بايد در خصوص ارائه پيشرفته‌ترين تكنولوژي‌هاي مدرن به نيروهاي مسلح خود سخن بگوييم.


  ترکيه در امور عراق دخالت مي کند 

مهر: نخست وزير عراق ترکيه را به دخالت در امور داخلي کشورش متهم کرد و نسبت به بحراني تر شدن اوضاع سوريه و تاثيرات منفي آن بر منطقه هشدار داد و افزود: سياست حزب عدالت و توسعه به رهبري "رجب طيب اردوغان" زماني که قدرت را به دست گرفت مبتني بر حل مشکلات موجود بود، اما اکنون شاهديم ترکيه با نقش مداخله جويانه اي که ايفا مي کند. به گزارش خبرگزاري براثا، نوري المالکي در گفتگو با روزنامه "خبر" چاپ ترکيه اظهار داشت: اگر ترکيه خواهان روابط حسنه با عراق است بايد از طريق حکومت مرکزي بغداد با اقليم کردستان عراق تعامل داشته باشد. وي با بيان اين مطلب افزود: ترکيه به گونه اي با اقليم کردستان عراق رفتار مي کند که گويي اين منطقه يک کشور مستقل است و اين از نظر دولت عراق پذيرفتني نيست. مالکي در ادامه از سياست ترکيه در منطقه انتقاد کرد و از مقامات آنکارا خواست که از طريق مذاکره با دولت عراق در بغداد هر گونه توافقي ميان 2 کشور را اجرايي کنند.


 تعويق نشست ضد سوري در جده  

 ايلنا: به گزارش خبرگزاري النشره، نشست فوق العاده کشورهاي عربي درباره سوريه به تاخير افتاد. اين نشست قرار بود ديروز در جده برگزار شود.در اين نشست که به منظور بررسي بحران سوريه در سايه استعفاي "کوفي عنان" برگزار خواهد شد وزيران خارجه کشورهاي عربي حضور دارند. به دلايل تاخير در برگزاري اين نشست و زمان جديد برگزاري آن اشاره اي نشده است.منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوريه مهمترين محور مذاکرات نشست جده است. الجزيره به نقل از "احمد بن حلي" معاون دبيرکل اتحاديه عرب در اين رابطه اعلام کرد: در اين نشست آخرين رويدادهاي امنيتي و سياسي سوريه مورد بحث و بررسي قرار خواهد گرفت.کشورهاي عربي که از آغاز اعتراضات سوريه به بهانه حمايت از مردم اين کشور، گروه هاي تروريستي و افراد مسلح سوريه را مورد حمايت مالي قرار مي دهند با سوء استفاده از استعفاي کوفي عنان در سوريه اعلام کرده اند جايگزين عنان بايد شروط حل بحران اين کشور را تغيير دهد.


 بررسي ايجاد منطقه "پرواز ممنوع" بر فراز سوريه توسط آمريكا و تركيه 

تركيه و آمريكا اعلام كردند، در حال بررسي سلسله‌اي از اقدامات احتمالي عليه سوريه از جمله ايجاد "منطقه پرواز ممنوع" بر فراز اين كشور هستند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، هيلاري كلينتون، وزير امور خارجه آمريكا به دنبال ملاقات با احمد داوود اوغلو، همتاي ترك خود طي روز شنبه در شهر استانبول اظهار داشت: واشنگتن و آنكارا بايد نسبت به راه‌هاي كمك به شورشياني كه براي سقوط بشار اسد مي‌جنگند، برنامه‌ريزي عملياتي انجام دهند.

كلينتون تاكيد كرد: سازمان‌هاي اطلاعاتي ما و ارتش‌هاي ما مسئوليت‌هاي بسيار مهمي براي انجام دادن و نقش‌هاي مهمي براي ايفا كردن دارند. بنابراين ما قصد تشكيل يك كار گروه داريم تا دقيقا چنين كاري را انجام دهد.كلينتون در پاسخ به سوالي در خصوص گزينه‌هايي همچون اعمال منطقه پرواز ممنوع بر فراز مناطق تحت اختيار شورشيان سوري پاسخ داد: اين اقدامات احتمالاتي هستند كه من و داوود اوغلو توافق كرده‌ايم و نياز به تحليل بسيار عميق‌تري دارد.

خبرگزاري رويترز گزارش داده است که آمريکا و ترکيه قصد دارند مساله ايجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوريه را بررسي کنند؛ تصميمي که در صورت تاييد نهايي به مخالفان مسلح حکومت بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه در رويارويي با نيروهاي امنيتي کمک خواهد کرد.هيلاري کلينتون پس از ديدار با احمد داوود اوغلو در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: آنکارا و واشنگتن بايد جزئيات برنامه‌هايي کاربردي براي کمک به مخالفان مسلح در سوريه را تدوين کنند تا از اين طريق سقوط حکومت بشار اسد تسريع شود.کلينتون تاکيد کرد: سيستم‌هاي اطلاعاتي و نيروهاي نظامي ما مسئوليت‌ها و نقش‌هاي مهمي برعهده دارند و ما بر اين اساس کار گروهي را تشکيل خواهيم داد که اهدافمان را محقق کنيم.


 ماندگار بر جريده عالم  

 پروژه دانشگاه مجازي اسلامي

قسمت بيستم

گزارش دبيرکل اتحاديه در مورد فعاليت‌هاي دبيرخانه بين دو اجلاس هفتم و هشتم شوراي اجرايي

يادداشت مقدماتي

گزارش تهيه شده و موارد مربوط به آن در دستور هشتمين جلسه شوراي اجرايي در رابطه با ماده 11، پاراگراف «a» از اساسنامه اتحاديه، و ماده 21، پاراگراف «a» از مقررات روش هاي شوراي اجرايي قرار گرفته است.

اين سند شامل گزارش دبيرکل درمورد فعاليت هاي اتحاديه بين اجلاس‌هاي هفتم و هشتم شوراي اجرايي است که توسط اجلاس شوراي اجرايي هشتم بررسي شده است ( تهران، ايران، 9 تا 10 اکتبر 2003) اين سند سال دوم برنامه عملياتي 2001 تا 2003 يعني سال 2002 را پوشش مي دهد.

سند به شوراي محترم اجرايي جهت بررسي و اقدام تقديم گرديده است.

گزارش دبيرکل در مورد فعاليت هاي دبيرخانه بين دو اجلاس هفتم و هشتم شوراي اجرايي

سند موجود به گزارش دبيرکل در مورد فعاليت هاي دبيرخانه اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW) بين دو اجلاس هفتم وهشتم شوراي اجرايي اختصاص يافته است ، که مروري بر فعاليت هاي تعهد شد به وسيله دبيرکل در داخل و خارج مراکز اتحاديه، مبني بر برنامه هاي اجرا شده و وظايف انجام يافته بوسيله دبيرخانه در طول سال 2002، با اعتقاد به رعايت ماده 11، پاراگراف عملياتي (c)از اساسنامه اتحاديه است.

با ملاحظه اينکه دبيرخانه بيشتر فعاليت هاي خود را در اين سال براي اجراي برنامه هاي زمان بندي شده در برنامه هاي عملياتي اتحاديه براي سال هاي 2001 تا 2003 هدايت کرده است، همانطور که توسط شوراي اجرايي تاييد شده است و به تصويب دومين مجمع عمومي اتحاديه رسيده است، گزارش حاضر فعاليت‌هاي تحت عنوان اين برنامه ها را همانطوري که در محورهاي زمان بندي شده برنامه تصريح شده است مورد بررسي قرار مي‌دهد.

1- فعاليت هاي دبيرکل در داخل و خارج مراکز اتحاديه

- با همکاري بين سازمان اسلامي آموزشي علمي و فرهنگي (ISESCO) و سازمان آمريکايي (AMIDEAST) و همچنين ساير بنيادهاي ملي و منطقه‌اي، يک کنفرانس بين المللي به نام« آموزش عالي درجهان عرب: آماده شدن براي بازارجهاني» در مراکش در تاريخ 11 تا 13 مارس 2002 برگزار گرديد. در اين کنفرانس که درآن برخي از وزراي آموزش عالي و پژوهش هاي علمي از کشورهاي مختلف جهان حضور داشتند، مديرکل سازمان در سمت خود به عنوان دربيرکل اتحاديه يک موضوعي را تحت عنوان « نقش ارزش هاي اسلامي عرب در هدايت آموزش عالي براي دستيابي به نيازهاي قرن بيست و يکم» ارائه داد. او همچنين با تعدادي از وزراي آموزش عالي و پژوهش هاي علمي و مديران عاليرتبه سازمان‌هاي ملي و منطقه‌اي در کنفرانس ملاقاتهايي ترتيب داد وآنها را نسبت به فعاليت‌ها و برنامه‌هاي اتحاديه توجيه نمود.

- دبيرکل اتحاديه، آقاي شهيد مهدي مدير دانشگاه اسلامي ميليا در هند را در تاريخ 26 مارس 2002 بحضور پذيرفت. ايشان به دعوت اتحاديه از تاريخ 25 تا 28 مارس 2002 از مراکز اتحاديه بازديد داشت. دبيرکل درطول اين بازديد مهمان خود را در جريان اهداف و فعاليت هاي اتحاديه قرار داد. دو طرف همچنين راه‌هاي همکاري مشترک را بررسي کردند.


 اخبار روز 

بروجردي با اشاره به موضوع اس 300:

مخالفان روابط تهران ومسکو ضد دو کشور سوژه سازي مي‌کنند

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس نهم، خبر فشار مسکو بر تهران جهت انصراف از پيگيري حقوقي اجرايي نشدن قرارداد اس 300 را ترفند جديد رسانه‌هاي غربي براي تاثيرگذاري منفي روي روابط خوب جمهوري اسلامي ايران و روسيه خواند و گفت: مخالفان روابط تهران و مسکو، ضد دو کشور سوژه‌سازي مي‌کنند.علاء الدين بروجردي در گفت‌و گو با خانه ملت، با رد اخباري درباره فشار مسکو بر تهران جهت انصراف از پيگيري حقوقي اجرايي نشدن قرارداد اس 300، گفت: اين خبر يک ترفند جديد در جهت تاثيرگذاري منفي بر روابط خوب جمهوري اسلامي ايران و روسيه است.

شکايت ايران از روسيه درباره اس300 مراحل قانوني خود را طي مي‌کند

نماينده مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي، افزود: با توجه به همکاري دو کشور در عرصه‌هاي مختلف از جمله مواضع مشترک درباره تحولات سوريه و موضوعات هسته‌اي، عناصر مخالف اين روابط و همکاري‌ها براي تاثيرگذاري منفي بر اين روند سوژه‌سازي مي‌کنند.وي، ادامه داد: موضوع اس 300 و شکايت ايران از روسيه در اين باره، مراحل قانوني خود را طي مي‌کند و دو کشور در اين زمينه بارها با يکديگر مذاکره کرده‌اند.بروجردي با يادآوري تهديد روسيه مبني بر تغيير موضع درباره برنامه هسته‌اي ايران، گفت: موضوع اس 300 يک پروسه شناخته شده و حقوقي را طي مي‌کند و به طور طبيعي ارتباطي با ساير مسائل ندارد و هر گونه نظري از سوي روس‌ها در اين زمنيه در قالب مذاکرات دو کشور قابل بررسي است .

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس نهم، تصريح کرد: ايران معتقد است که چنين موج تبليغاتي با هدف تاثيرگذاري بر روند مثبت همکاري دو کشور در راستاي منافع آمريکا است و نبايد در زمين دشمن بازي کرد.

سفير بحرين به تهران باز مي‌گردد

وزارت خارجه بحرين با بيان اينکه سفير خود را به تهران باز مي گرداند، اعلام کرد، بازگشت سفير جمهوري اسلامي ايران به منامه منوط به تصميم طرف ايراني است.به گزارش فارس به نقل از روزنامه بحريني الوسط، يک منبع مسئول در وزارت خارجه بحرين اعلام کرد که منامه تصميم گرفته است، "راشد الدوسري"، سفير خود را به جمهوري اسلامي ايران براي ادامه فعايت‌هايش بازگرداند.اين منبع مسئول بحريني کرد: الدوسري از روز جمعه به تهران باز مي‌گردد و تصميم براي بازگشت سفير ايران به بحرين به طرف ايراني بستگي دارد.منبع مذکور مدعي شد که فعاليت سفارت بحرين در تهران به دليل فراخواندن سفير بحرين متوقف نشده است و اين سفارتخانه طي اين مدت به صورت طبيعي به کار خود ادامه مي‌داده است. اين منبع درباره تصميم به بازگشت سفير بحرين به تهران ادعا کرد که اين اقدام حسن نيت منامه در قبال تهران را نشان مي‌دهد و اميدواريم تهران نيز با بازگرداندن سفير خود به منامه حسن نيت خود به بحرين را نشان دهد.


 يک نکته از هزاران 

آنچه که در سال‌هاي اخير در زمينه استفاده از لوازم آرايشي باعث نگراني‌هايي شده، کاهش سن مصرف اين لوازم و به صورت افراطي است. بگونه‌اي که کشور ما در مصرف لوازم آرايشي در ميان کشورهاي آسيايي مقام دوم و در جهان مقام هفتم را دارد و سن استفاده از لوازم آرايشي نيز در کشور ما نسبت به دو دهه قبل، 10 سال کاهش يافته و به سن 17 سال رسيده است.

يكي ديگر از نگراني هاي روانشناسان و متخصصان معضلات اجتماعي، رشد 7‌درصدي استفاده پسران و مردان از لوازم آريشي زنانه مي باشد!


 ميز خبر 

انتقاد روسيه از موضع اخير آمريکا درباره سوريه

معاون رئيس جمهور روسيه موضع اخير آمريکا درباره مخالفان سوريه و مشروع خواندن اقدامات افراد مسلح در سوريه را محکوم کرد. به گزارش خ مهر به نقل از النشره، گنادي گاتيلوف موضع اخير آمريکا مبني بر اينکه افراد مسلح در سوريه مخالفان مشروع و قانوني در اين کشور هستند را محکوم کرد. وي در صفحه شخصي خود در توئيتر با بيان اين مطلب افزود: مخالفان مشروعي که "سوزان رايس" نماينده آمريکا در سازمان ملل متحد از آن سخن مي گويد 16 تن از کارکنان يک مکان تفريحي گردشگري در نزديکي حمص را به قتل رسانده اند.معاون وزير خارجه روسيه در ادامه اين پرسش را مطرح کرد که آيا کشتار مردم جزئي از روند برقراري دموکراسي در سوريه محسوب مي شود؟

برخورد يك ناو آمريكايي با يك نفت كش در خليج فارس

نيروي درياي آمريكا اعلام كرد كه يكي از ناوهاي حامل موشك‌هاي هدايت شونده‌اش با يك كشتي نفت‌كش در خليج فارس برخورد كرد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، نيروي دريايي آمريكا طي بيانيه‌اي اعلام كرد كه ناو حامل موشك‌هاي هدايت شونده آمريكا موسوم به "يو.اس.اس.پورتر" و يك كشتي نفت‌كش موسوم به "ام/وي اوتوسان" از پاناما ساعت يك بامداد به وقت محلي با يكديگر برخورد داشته‌اند.نيروي دريايي آمريكا همچنين اعلام كرد كه هيچ كس در اين حادثه مجروح نشده و علت اين حادثه در دست بررسي است. ناو آمريكايي متعلق به ناوگان پنجم آمريكا بوده كه در بحرين مستقر است.

جامعه اطلاعاتي گزارش داد: پيش بيني دو دهه آينده جهان از نگاه آمريکا

ايالات متحده با انتشار گزارشي بر آن است تا درگيري ها در جهان به ويژه در آسيا را افزايش داده تا بتواند نياز به اين کشور به عنوان يک قدرت جهاني را تثبيت کند.

به گزارش مهر، در آمريکا گزارشي با عنوان "روندهاي جهاني: جهان هاي جايگزين" در شرف انتشار است. در اين گزارش جامعه اطلاعاتي اين کشور پيش بيني خود را از وضعيت جهان تا سال 2030 ارائه داده است.اين گزارش که از سوي "شوراي اطلاعات ملي آمريکا" (NIC) منتشر خواهد شد اگرچه عنوان پيش بيني دارد ولي در واقع طراحي هاي ايالات متحده براي 2 دهه آينده جهان را نشان مي دهد.تلاش آمريکا براي تعميق درگيري ميان شيعه و سني، تلاش براي درگير کردن هند و پاکستان و ديگر کشورهاي شرق آسيا براي چين، تلاش براي افزايش بي ثباتي در کشورهاي مختلف جهان به منظور ايجاد نياز به حضور آمريکا به مثابه قدرت جهاني از جمله رويکردهاي مهم در اين گزارش هستند.هدف گزارش تحريک به تفکر در باره تغييرات سريع و تحولات وسيع جغرافيايي بمنظور توصيف دنيايي امروز و روند حرکت امروز جهاني در 15 سال آينده خواهد بود.سايت مؤسسه "سانتا فه" مي نويسد: اين گزارش به دنبال پيش بيني آينده جهان نيست اما در عوض بر آن است تا چارچوبي را براي فکر کردن درباره احتمالات آينده و پيامدهاي آن ارائه کند.در اين گزارش اشاره شده است که جهان در سال 2030 به طور بنيادين تغيير خواهد کرد. تعداد جمعيت جهان از 7.1 ميليون نفر به 8.3 ميليون نفر خواهد رسيد. طبقه متوسط از يک ميليون به دو ميليون افزايش پيدا خواهد کرد و جمعيت شهري جهان هم از 50 درصد به 60 در صد خواهد رسيد.درخواست براي منابع؛ آب ، غدا، و انرژي به مقدار زيادي افزايش پيدا خواهد کرد و "قدرت" به سوي شبکه هاي چند وجهي تغيير جهت خواهد داد.

توقيف روزنامه الدستور مصر به اتهام توهين به رئيس جمهور

يک روزنامه مصري به اتهام اهانت به اخوان المسلمين و رئيس جمهوري مصر توقيف شد.به گزارش مهر به نقل از پايگاه العرب آنلاين ، دستگاه قضايي مصر روزنامه الدستور را به اتهام اهانت به محمد مرسي رئيس جمهوري اين کشور توقيف کرد. اتهامات دادستاني مصر عليه اين روزنامه دامن زدن به فتنه طايفه اي، اهانت به رئيس جمهوري مصر و تلاش براي ايجاد آشوب در جامعه است.الدستور در آخرين شماره خود به شدت از گروه اخوان المسلمين انتقاد کرده بود."اسلام عفيفي" سردبير الدستور در اين باره گفت: نيروهاي پليس ساعت پنج صبح به چاپخانه روزنامه يورش بردند اما با توجه به اينکه حکم دادستاني و قضايي نداشتند مسئولان روزنامه به آنها اجازه ورود ندادند. اندکي بعد با رسيدن حکم قضايي برخي شماره هاي روزنامه جمع آوري شد. اخوان المسلمين هيچ مخالفتي را تاب نمي آورد به ويژه که آنها خود را آماده انتخابات آينده مي کنند.وي افزود: توقيف روزنامه الدستور نقض آزادي بيان است.

حماس: بازگشايي دائمي گذرگاه رفح شرط بسته شدن تونل‌هاست

جنبش حماس اعلام کرد که در صورت بازگشايي دائمي گذرگاه مرزي رفح براي عبور و مرور افراد و کالاها حاضر است تونل‌هاي واقع در نوار غزه را بندد. به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري "معا"، "صلاح البردويل" از رهبران حماس گفت که حماس با بسته شدن تونل‌ها و حتي کمک به تعطيلي اين تونل‌ها موافقت خواهد کرد به شرط آنکه مسئولان مصري گذرگاه رفح را براي عبور و مرور کالاها و افراد به طور دائمي بازگشايي کنند. وي افزود: تونل‌ها وسيله اضطراري مردمي براي ايجاد روزنه‌اي در ديوار محاصره جنايتکارانه در نوار غزه است تا ملت فلسطين و مقاومت آن در برابر اشغالگران که سعي در يهودي‌سازي مقدسات و کشتار کودکان، زنان و بيماران را دارند، پايداري کنند. وي تاکيد کرد که تنها جايگزين تونل‌ها بازگشايي گذرگاه رفح براي نقل و انتقال کالاها و افراد است و ما مطمئن هستيم که رهبران مصر اين جايگزين را فراهم خواهند کرد و اميدوار هستيم که تعطيلي گذرگاه رفح زياد طول نکشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي