جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/05/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4226

رييس قوه قضاييه:
قضات در برخورد با انتقادات تند دانشجويي مدارا كنند

سخنراني احمدي نژاد در نشست مکه:
پيشنهاد تشکيل نهاد داوري اسلامي براي حل اختلاف مردم و دولت ها

عضو کميسيون امنيت:
بشار اسد بايد به انتظارات مردم پاسخ دهد

واکنش عسگراولادي به انتقادها عليه آيت الله هاشمي و ناطق نوري:
رقيب را حقير نخوانيم


سرمقاله


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي

لاريجاني در بازديد از مناطق زلزله‌زده آذربايجان:
علاوه بر بودجه استاني، بايد بودجه ملي براي اين منطقه اختصاص يابد

وزيرامورخارجه:
براي بالا بردن سطح روابط با عربستان به توافق رسيديم


اولاند: با ناآرامي‌ها برخورد مي كنم


تاكيد مصربه پايبندي تعهدات با تل آويو


درخواست صالح براي تصدي پست


سخنگوي اشتون: مذاکرات ايران و 1+5 شهريور ماه برگزار مي‌شود


170 كشته و زخمي درپي انفجار انتحاري در افغانستان


يک نکته از هزاران


ميز خبر


اخبار روز


ماندگار بر جريده عالم


 رييس قوه قضاييه:
  قضات در برخورد با انتقادات تند دانشجويي مدارا كنند 

رييس قوه قضاييه از قشرهاي مختلف جامعه به‌ويژه دانشجويان، اصحاب رسانه، فرهيختگان، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، مسئولان و دست‌اندرکاران قواي سه‌گانه خواست مرز ميان انتقاد و توهين و اشاعه کذب را رعايت کنند.به گزارش ايسنا، آيت‌الله صادق آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با بيان اينکه بايد تفکيک مناسبي ميان عناوين مجرمانه و انتقادهاي صريح و معقول و محترمانه صورت گيرد، تصريح كرد: انتقاد کردن براي ساختن است و دستگاه قضايي هم هيچ‌گاه خود را بي‌کم‌و کاست نمي‌داند و همواره آماده و پذيراي انتقادات است و از آن استقبال مي‌کند و هيچ مسئولي نيز نبايد در هيچ جايگاهي خود را مصون از انتقاد بداند.

وي به قضات سراسر کشور توصيه کرد در برخورد با انتقادهاي تند دانشجويي که در چارچوب قانون و به دور از توهين و افترا يا ساير عناوين مجرمانه مطرح مي‌شود، توصيه حکيمانه مقام معظم رهبري را رعايت کرده و مدارا کنند.

رييس قوه قضاييه با اشاره به نمونه‌هايي از توهين‌ها و نسبت دادن موارد کذب برخي رسانه‌ها و پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني داخلي به مقامات مسئول در قواي مختلف تاکيد کرد: توهين‌هاي صورت گرفته در قالب برخي مطالب رسانه‌اي يا برخي اظهارات نادرست حتي از تريبون‌هاي رسمي کشور را هيچ عقل سليم و دلسوزي انتقاد نمي‌داند و هدف اين‌گونه مطالب کذب و توهين و افترا، تضعيف جايگاه مجلس، دولت‌ و قوه قضاييه است و دستگاه قضايي در عين حال که از هرگونه انتقادي حتي انتقاد تندي که در چارچوب قانون و متين مطرح شود استقبال خواهد کرد ولي اجازه توهين را نخواهد داد.

آملي لاريجاني با تاکيد بر اين‌که مجلس، دولت و قوه قضاييه، نهادها و ارکان جمهوري اسلامي ايران هستند و نبايد جايگاه آنها آماج تخريب‌ها قرار گيرد، اظهار كرد:‌ متاسفانه برخي اظهار نظرها و توهين‌ها و تخريب‌ها بوي خيانت مي‌دهد و شبيه اقدامات تخريبي منافقان در ابتداي انقلاب راجع به مسئولان است و بايد بساط چنين روندي برچيده شود.

وي خاطرنشان کرد: نمايندگان مجلس و مسئولان اجرايي و قضايي نيز بايد مراقب باشند تا در اظهاراتشان خداي ناکرده حرمت و آبروي اشخاص را زير سوال نبرند و دستگاه قضايي را ملزم به ورود نسازند.

رييس دستگاه قضايي در ادامه با اشاره به روزها و شب‌هاي پاياني ماه مبارک رمضان و تبريک فرا رسيدن عيد فطر گفت: اميدواريم از برکات و نفحات اين ماه مبارك بهره‌مند شده باشيم.

رييس قوه قضاييه در ادامه با تسليت مجدد به زلزله‌زدگان آذربايجان شرقي از تمام مسئولان خواست در اسرع وقت نسبت به رفع کاستي‌ها و کاهش مشکلات زلزله‌زدگان اقدام کنند و سرپناه مقاومي براي آنان ايجاد کنند.

آملي لاريجاني همچنين با اشاره به لزوم برگزاري با شکوه راهپيمايي روز قدس اظهار کرد:‌ مشعل اين روز بزرگ را حضرت امام (ره) روشن کرده و نبايد اجازه دهيم اين مشعل خاموش شود. هرسال بايد با شکوه بيشتري راهپيمايي اين روز برگزار شود.

وي با تاکيد بر اين‌که در حال حاضر حيله استکبار و استعمار شکستن خط مقاومت است، بزرگداشت روز قدس را حمايتي نمادين از خط مقاومت دانست و تصريح كرد: روز قدس تنها دفاع از ملت فلسطين يا يك سرزمين کوچک و محدود نيست بلکه نماد حمايت از مقاومت در برابر استعمار و استکبار است و اکنون که جبهه استکبار و صهيونيست در صدد شکستن جبهه مقاومت است، بايد مردم ايران و ساير مسلمانان با شکوه بيشتري اين روز را گرامي بدارند.


 سخنراني احمدي نژاد در نشست مکه:
 پيشنهاد تشکيل نهاد داوري اسلامي براي حل اختلاف مردم و دولت ها 

هيچ کس نبايد و حق ندارد درباره ضرورت اصلاحات و تأمين کامل حقوق اساسي مردم ذره اي ترديد به خود راه دهد. رييس جمهور ايران در نشست فوق العاده سران كشورهاي عضو سازمان همكاري هاي اسلامي در مكه با تاكيد بر اينكه نبايد دشمن را دست كم گرفت و بايد توجه داشت كه آنان براي همه كشورها برنامه و طراحي هايي دارند ، اظهار داشت : تمام دل خوري ها و اختلافات شخصي و قومي و طايفه اي و مذهبي، زنده شده و با حداكثر قدرت در حال اثرگذاري است. آيا شادكامي آشكار دشمن را نمي بينيم؟

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، محمود احمدي نژاد خاطر نشان كرد : همه به جان هم افتادند، پول و اسلحه مي دهند ، براي كوبيدن يكديگر اصلاً دشمن فراموش و از دستور كار فعالان سياسي خارج شده است .

رييس جمهور با طرح اين سوال كه روند دشمني ها به سوي كيست ؟ به سوي استكبار و صهيونيست ها و يا برادران مسلمان و هموطنان و دوستان؟ گفت : آيا غير از اين است كه برادراني كه بايد در يك صف واحد ضمن احترام به حقوق اساسي يكديگر يعني آزادي ، عدالت و كرامت متحداً در مقابل دشمنان بايستند ، در مقابل هم صف آرايي كرده و با نهايت خشونت يكديگر را مي كوبند.

وي افزود : با نهايت تاسف مجبوريم اين واقعيت را بپذيريم كه دشمن فراموش شده است و خودي ها به جان هم افتاده اند و دردمندانه بايد گفت كه دشمن در بخشي از طراحي هاي خود موفق شده است .

احمدي نژاد گفت : مي خواهم گله اي داشته باشم، متأسفانه غفلت کرده و در دام دشمن افتاديم بدون اينکه توجه کنيم که در حال ورود به جنگ تمام عيار و خانمانسوز و بي حاصل قومي و مذهبي هستيم که ممکن است دهها سال به طول انجامد. متاسفانه اكنون نيز در نقشه دشمن بازي مي شود .

احمدي نژاد تصريح كرد : استعمارگران و برده داران ديروز و عاملان همه بدبختي هاي ملتها يکباره طرفدار حقوق مردم شده اند. رييس جمهور با بيان اينكه نيروي نظامي ناتو خواب حمله به منطقه و تسلط دوباره بر آن را مي بيند ، گفت : امروز همه ما بدون اينکه متوجه باشيم وارد يک نقشه شده ايم، نقشه اي که توسط دشمن طراحي شده است. بدون دليلي روشن و چه بسا بر اساس اطلاعات نادرست و به بهانه هاي گوناگون شخصي، قومي و تاريخي و حتي مذهبي با يکديگر دشمني مي کنيم و چنانکه پيداست بهترين فرصت را رايگان به دشمن تقديم مي کنيم و امکانات مادي و رسانه اي و بلکه نظامي عليه يکديگر به کار گرفته شده و جنگ تبليغاتي به اوج رسيده است.

احمدي نژاد تاكيد كرد : در شرايط كنوني دشمن فرصت پيدا کرده است تا بدون هزينه و با ثروت و اسلحه و نيروي انساني خودمان، ظرفيتهاي ملي و بين المللي ما را منکوب و ملتهاي ما را از فرصتهاي رشد و تعالي محروم سازد و خطر رژيم صهيونيستي و حاميان او تقريباً به فراموشي سپرده شده است.

رييس جمهور افزود : سئوال من اين است که امروز در منطقه ما چه کساني، چه کساني را مي کشند در افغانستان، عراق، سوريه، سودان، بحرين و يمن و ليبي و ساير کشورها چه کساني با چه کساني مقابل هم قرار گرفته اند.

احمدي نژاد گفت : اگر بپذيريم كه عدالت ، آزادي و كرامت حق همه ملت هاست و همه در يك كشتي و داراي يك سرنوشت هستيم و خطر رژيم صهيونيستي و اربابان او عظيم است ، بايد دست به دست هم از يک سو در فضايي برادرانه مشکلات کشورها را بر اساس آزادي و عدالت حل کنيم و انتخابات آزاد و عادلانه را برپا نماييم و از سوي ديگر در برابر دشمنان مشترک، جبهه متحد تشکيل دهيم.

رييس جمهور تصريح كرد : تا دير نشده است بايد خودمان آستين ها را بالا زده و اجازه ندهيم ديگران براي ما تصميم بگيرند و براي زندگي ما خط مشي تعيين کنند.احمدي نژاد خاطر نشان كرد : براي حل اختلاف بين گروههاي مختلف و يا بين آنها و دولتها و نيز براي ايجاد فضاي برادري و انجام اصلاحات اساسي در کشورها و همچنين حل اختلاف بين دولتها پيشنهاد مي كنم ، يک نهاد داوري متشکل از افراد مؤمن و متعهد و عادل و مورد وثوق با اختيارات کامل و سازوکار داوري عادلانه و روشن تشکيل داده و ايمان مردم و قدرت دولتهايمان را تضمين و پشتوانه داوري هاي او قرار دهيم و همه متعهد شويم که قضاوت هاي آن نهاد را بپذيريم.

رييس جمهور اظهار داشت: احاله داوري و تصميم به نهادهاي وابسته به استکبار جهاني و يا خود مستکبران هميشه به ضرر همه ما بوده و تجربه نشان داده است که آنان دوست و امين نيستند. خداوند ما را به پرهيز از رجوع به داوري آنان و ارجاع اختلافات به داوري مؤمنان فرمان داده است.


  عضو کميسيون امنيت:
 بشار اسد بايد به انتظارات مردم پاسخ دهد 

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي گفت: بشار اسد بايد از مردم سوريه دلجويي کند.عوض حيدر‌پور به ايلنا گفت: بخشي از مردم سوريه دنبال اصلاحات هستند و تقاضاهايي هم دارند که بهتر بود آقاي اسد انتظارات مردم را پاسخ مي‌داد. وي ادامه داد: در اينکه ايشان و مجموعه حاکميت سوريه کوتاهي کرد شکي نيست ولي آنچه مسلم است بر موج اصلاح طلبي مردم بيگانگان سوار شدند و آمريکا و اروپا و عربستان صعودي در اين موضوع دخالت کردند تا وضعيت به اين شکل بحراني درآمد.اين عضو کميسيون امنيت ملي در ادامه تصريح کرد: هم اکنون شرايط در سوريه بحراني است حتما مي‌بايد آقاي اسد از اقداماتي که انجام داده است دلجويي کند چرا که اين اقدامات بسيار خشن و تند بود و اصلاحات مورد نظر مردم را هم انجام بدهد اگر دلجويي از مردم و انجام اصلاحات جواب داد انشا الله آينده ممکن است وضعيت بهتري داشته باشد اگر هم جواب نداد بايد راهکاري بر اساس شرايط موجود را فراهم کنند.

حيدر پور درباره ربايش زائران ايراني در سوريه هم گفت: ما در آخرين جلسه کميسيون امنيت ملي در اين باره بحث کرديم اين‌ها زائر بودند و زائر مي‌تواند از همه طيفي باشد هر چند ما از قبل هشدار داده بوديم اما آن‌ها به قصد زيارت به سوريه رفتند.


 واکنش عسگراولادي به انتقادها عليه آيت الله هاشمي و ناطق نوري:
  رقيب را حقير نخوانيم 

دبير کل جبهه پيروان خط امام و رهبري گفت: در رقابت نبايد آهنگ نزاع داشت و بايد سعي کنيم با نقش رقيب برخورد نکنيم، ما حق نداريم بگوييم اصلاح طلبان نيرويي نيستند و يا طرفداران آنها افسردگي رواني دارند، ما معتقديم اصلاح طلباني که اسلام، نظام جمهوري اسلامي، قانون اساسي و خط امام و رهبري را قبول دارند به شرط تائيد شوراي نگهبان در درون مجموعه نظام هستند.عسگر اولادي تصريح کرد: رقيب را نمي توان حقير و بيچاره شمرد، اگر ما رقيب را حقير، بيچاره و دچار افسردگي معرفي کنيم، رقابت سالم را رعايت نکرده ايم، ما بايد در انتخابات نقش خود که برنامه و گفتمان ما است را بگوييم و نقش رقيب را کمرنگ نکنيم.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: متاسفانه برخي سخت گيري هايي راجع به آيت الله هاشمي رفسنجاني و آقاي ناطق نوري مي شود که اگر ما به وضعيت دنياي اسلام نگاه کنيم مي بينيم که آنها چراغ برداشته و به دنبال افرادي مانند هاشمي رفسنجاني و ناطق نوري مي گردند و ما اگر در داخل کشور وحدت مي‌خواهيم نبايد احساساتي برخورد کنيم.وي افزود: نبايد اصلاح طلبان و يا اصولگراياني که با ما هم سليقه نيستند را تخريب کنيم بلکه بايد اخلاق اسلامي را رعايت کنيم.عضو شوراي مرکزي حزب موتلفه اسلامي خاطر نشان کرد: شوراي نگهبان زماني که صلاحيت نامزدي را تائيد کرد آن فرد از نامزدهاي انتخابات است و نبايد او را تخريب کرد.


 سرمقاله 

تلخي‌ها و تجلي نوعدوستي در زلزله آذربايجان

حميدرضا عسگري

طعم تلخ زلزله آذربايجان كام مردم روزه دار كشورمان را تلخ كرده و اشك محبت را هديه افطار و صورت هاي نگران آنها گردانده است. تصاوير و نماهنگ‌هايي كه از شبكه هاي مختلف پخش مي شود، هرچند بيانگر عمق فاجعه وسنگيني غم زلزله زدگان نيست اما مشتي از خروار سختي ها و دلسوختگي زلزله زدگان آذربايجان را به دست مردم مي دهد. اما تلخ تر از اين افسوس ها، نگراني عمومي از نحوه مديريت حادثه و پشتيباني از مردم بي خانمان مي باشد.

به عنوان نمونه درحادثه اخير به سبب وقوع زلزله در ساعات پاياني روز، عدم اطلاع رساني به موقع، عدم حضور سريع تيم هاي امداد و نجات به سبب فراهم نبودن راه هاي ارتباطي و امكانات تردد هوايي چندين ساعت از لحظات طلايي نجات به هدر رفت. اما نكته سوال برانگيز اينجاست كه در كمتر از 24 ساعت پس از وقوع زلزله "پايان عمليات نجات و جستجو اعلام " شد!!.

اين درحالي است كه بر اساس گزارشات و اظهارات خبرنگاران حاضر در منطقه، به سبب بسته بودن جاده ها و راه هاي مواصلاتي، گروه هاي امداد و نجات به بسياري از روستاها مراجعه نكرده اند و دسترسي به اين روستاها تنها از مسير هوايي امكان پذير است. به گزارش سايت هاي خبري در بيش از هزار روستا منازلي تخريب شده اند كه هيچ عمليات نجاتي در بسياري از آنها در کار نبوده است مثلا به گزارش مهر "در روستاي شاللي به اندازه‌اي سکوت برقرار بوده است که به نظر مي‌رسيد تمام ساکنان روستا زير آوار مانده‌اند".

در بسياري از روستاهاي دور افتاده به سبب نبود وسايل و تجهيزات لازم برخي از كساني كه زير آوار بوده اند امكان نجاتشان وجود نداشته است. آيا اين تلخ نيست كه يك انسان در زير آوار زنده به گور شود، درحالي كه امكان نجات وي با حضور به موقع در حادثه امكان پذير بود!

اما تلخي اين حادثه آنجا بيشتر مي شود كه مردم چشم اميد به همراهي و همدلي بسياري از مسولانشان داشتند كه ميسر نشد! درچنين وضعيتي حادثه ديدگان به وسايلي غير از پول نياز دارند! دادن وعده هاي اعطاي وام و تسهيلات مالي درحال حاضر به درد اين مردم داغ ديده نمي خورد. بلكه نجات عزيزانشان از زيرآوار، نماندن جنازه ها معطل آب براي غسل و دفن، جمع آوري اجساد بي هويت از انظار و... موجب تسلاي خاطر آنها خواهد بود نه پول!. درهمين راستا مسولان امر بايد مواظب باشند كه تلخي كام حادثه ديدگان با دادن وعده ها وشعارهاي به دور از واقع، بيشتر نگردد. براساس آمار سازمان هلال احمر "يک هزار و 10 روستا در منطقه درگير زلزله بوده‌اند که از اين تعداد 20 روستا به طور کامل و 130 روستا بين 70 تا 100 درصد تخريب شده‌اند، آيا امكان بازسازي اين همه ويراني در دوماه قابل امكان است؟ اميدواريم و دعا مي كنيم كه چنين امري محقق شود اما ساخت يك واحد خانه مسكوني با دوماه زمان به اتمام مي رسد؟ آيا دادن اين وعده ها باعث افزايش توقعات نمي گردد و عدم تحقق آن باعث دلسردي نمي گردد.

اما زلزله آذربايجان صحنه هاي شيرين هم داشت كه نشان داد روح انسانيت و نوع دوستي ارزشمندترين هديه اي بود كه ملت ما به هموطنانشان هديه دادند. اهداي جوايز و مدال هاي قهرمانان المپيك و حضور بزرگان ورزش، سركشي بازيگران سينما از مناطق حادثه ديده و حضور مردم از سراسر كشور در كنار مردم داغ ديده، موجب دلگرمي و قوت قلب آنها گرديد.

هرچند پخش برنامه طنز از سيما كام مردم آذربايجان را تلخ كرد، درعوض ديدن صف هاي طولاني و حضور جواناني كه ساعت ها منتظر اهداي خون خود براي حادثه ديدگان بودند، موجب تسلاي روحشان شد و قوت قلب گرفتند كه مردمشان به فكر و حامي آنها هستند و تنها در ميان مصيبت ها قرار ندارند.

نكته اي كه همواره باعث برخي رنجش ها و نگراني ها در مشكلاتي از اين دست مي باشد،‌عدم مديريت صحيح در حادثه مي باشد. باور كنيد كه درهيچ كجاي دنيا نمي توان اين چنين شاهد كمك و همياري مردمي در حوادث باشيم، اما عدم مديريت صحيح بعضاً باعث بي نتيجه ماندن تمام اين زحمات مي گردد.

اميدواريم تا با مديريت صحيح و مدبرانه بحران، باري از دوش اين حادثه ديدگان برداشته شود و قطعاً همراهي و همدلي مردم كشورمان ارزشمندترين كمك به آنها خواهد بود تا مرهمي بر دل داغ ديدشان باشد.


 سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

 سري نهـم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 لاريجاني در بازديد از مناطق زلزله‌زده آذربايجان:
 علاوه بر بودجه استاني، بايد بودجه ملي براي اين منطقه اختصاص يابد 

رييس مجلس شوراي اسلامي پس از بازديد از مناطق زلزله‌زده استان آذربايجان‌شرقي در جلسه شوراي عالي استان گفت: در بازديد از مناطق زلزله‌زده ارزيابي اوليه‌اي از نيازهاي مردم پيدا کردم. با دولت صحبت مي‌کنيم و براي کمک به مردم زلزله‌زده اگر لازم باشد، متمم بودجه تصويب مي‌کنيم.به گزارش ايلنا، علي لاريجاني در ستاد مديريت بحران آذربايجان شرقي گفت: زلزله آذربايجان شرقي در کشور يک حس هم‌گرايي به وجود آورده است که اميدواريم اين حس قلوب همه را به هم نزديک‌تر کند و در قلوب هم‌گرايي پديد آورد. وي ضمن ابراز تاسف نسبت به تلفات اين حادثه، گفت: آمار کشته‌ها و مجروحان و بي‌خانمان‌ها تاسف‌برانگيز است؛ به ويژه اينکه در اين حادثه، مردم مستضعف و فقير دچار مشکل شده‌اند.رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: در شرايط فعلي از نظر بودجه محدوديت‌هايي وجود دارد ولي اين حادثه بايد در اولويت قرار گيرد و بودجه اصلاح شود

وي در ادامه تصريح کرد: کميسيون عمران نيز پيگير مشکلات مردم به ويژه اسکان آنان شد. در شرايط فعلي از نظر بودجه محدوديت‌هايي وجود دارد ولي اين حادثه بايد در اولويت قرار گيرد و بودجه اصلاح شود. بازديد امروز نشان داد شرايط اضطراري براي برون‌رفت از وضعيت فعلي مهيا شده است؛ هرچند که نواقصي وجود دارد که بايد با سرعت بيشتري برطرف شود.نماينده مردم قم افزود: کمبود چادر در برخي روستا‌ها وجود دارد. ليستي ارائه شده است که با پرداختن به آن مي‌توان زود‌تر مشکل اين روستا‌ها را رفع کرد. البته ممکن است ضايعاتي در اين زمينه وجود داشته باشد ولي مردم به خاطر فقدان چادر نبايد در اضطراب باقي بمانند.

لاريجاني اظهار کرد: برخي از زلزله‌زدگان بيماري قبلي، برخي به دليل زلزله بيمار و برخي دچار امراض روحي شده‌اند. به اين مريضان بايد هرچه سريع‌تر رسيدگي کرد. تشکيل اکيپ پزشکي و سرکشي به مناطق زلزله‌زده از اين طريق قابل انجام است.رييس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به راهکار‌هايش براي رفع نگراني و اضطراب زلزله‌زدگان گفت: برخي مي‌گويند وام 15 ميليوني با کارمزد 4 درصد به ما بدهيد. ولي گفته مي‌شود که ما چون براي بازگرداندن اين تسهيلات همه چيزمان را از دست داده‌ايم، بنابراين نمي‌توانيم آن را برگردانيم که البته اين موضوع يک واقعيت است و بايد براي آن فکري اساسي شود.

لاريجاني خاطرنشان کرد: بايد علاوه بر کمک مسئولان استاني و ملي بودجه خاصي براي اين موضوع برآورد کرد.وي با اشاره به دغدغه‌ها و نگراني‌هاي اصلي زلزله‌زدگان گفت: دغدغه همگاني افراد زلزله‌زده از دو ماه آينده منطقه است. پيشنهاد اين بود که اگر مصالح ساختماني، تيرآهن و آجر به زلزله‌زدگان تحويل داده شود، خودشان منازل و امکانات اساسيشان را مي‌سازند. بهتر است به جاي پرداخت وام که توقعاتي در پي خواهد داشت و مشکلاتي در بازگرداندن آن به وجود خواهد آورد، به زلزله‌زدگان مصالح ساختماني تحويل داده شود تا بر اساس اسلوب مهندسي خود به ساختن منازلشان اقدام کنند.لاريجاني با طرح اين پرسش که آيا تا پايان مهرماه که آغاز فصل زمستان در استان آذربايجان شرقي است، ساخت واحدهاي مسکوني به سرانجام خواهد رسيد، گفت: تا آن موقع نمي‌توان مردم را بي‌سرپناه گذاشت.


 وزيرامورخارجه:
 براي بالا بردن سطح روابط با عربستان به توافق رسيديم 

وزير امور خارجه كشورمان بر اهميت ادامه رايزني‌ها و مشورت‌ها ميان كشورهاي عضو سازمان همكاري‌ اسلامي تاكيد كرد.به گزارش ايسنا علي‌اكبر صالحي در حاشيه كنفرانس مكه در گفت‌وگو با روزنامه‌ كويتي الوطن بيان كرد: رايزني‌هاي ميان ما و ديگران به ويژه ميان كشورهاي اثرگذار در منطقه مثل ايران و عربستان مهم و حياتي است.وي با اشاره به ديدارهايش با مسوولان عربستاني گفت: در اين ديدارها راه‌هاي تقويت روابط دو جانبه و حوادث منطقه بررسي شد و بحمدالله در خصوص راه‌هاي بالا بردن سطح روابط و تقويت و تحكيم آن با يكديگر توافق كرديم.

وزير امور خارجه كشورمان ادامه داد كه تحكيم روابط دو كشور امري بسيار با اهميت تلقي مي‌شود چرا كه اين تهران – رياض دو دولت مهم در اين منطقه به شمار مي‌روند.وي روابط تهران –رياض را استثنايي و مثال‌زدني توصيف كرد كه به شكل بسيار گسترده‌اي بر روابط ساير كشورهاي عضو در سازمان همكاري‌هاي اسلامي تاثير مي‌گذارد.

صالحي درباره اختلافات ميان كشورهاي عضو اين سازمان در خصوص سوريه بيان كرد كه اختلاف نظرهايي وجود دارد. در واقع نمايندگان 57 كشور عضو اين سازمان نمي‌توانند كه نظرات يكساني داشته باشند و هر كدام نظر خود را دارند اما سعي و تلاش‌هايي براي ايجاد مشتركات و كاهش سطح اختلافات به گونه‌اي كه به پركردن شكاف‌ها منجر شود، انجام مي‌شود كه بحمد الله همگان در همين راستا تلاش مي‌كنند.وي به مساله سوريه اشاره كرد و گفت: ما شاهد بحران‌ها و تحولات مهمي در منطقه هستيم كه حل آن‌ها نيازمند صبر، نيت خالصانه و صداقت است. بايد گفت كه نمي‌توان چنين مسايل دشواري را چند روزه حل و فصل كرد. با امير عبدالعزيز بن عبدالله، معاون وزير امور خارجه عربستان نيز درباره آنچه كه در منطقه مي‌گذرد و چگونگي حل آن، گفت‌وگوهايي داشتم.صالحي در ادامه، كنفرانس فوق‌العاده مكه را فرصتي تاريخي براي حل مشكلات ميان كشورهاي اسلامي بدون كمك ديگران از خارج خواند.


 اولاند: با ناآرامي‌ها برخورد مي كنم 

 ايلنا: گزارش‌ها حاكي از آن است كه جوانان معترض در مناطق شمالي فرانسه با نيروهاي پليس درگير شده و اقدام به سوزاندن خودروها و آسيب وارد كردن به مدرسه پرستاري شدند.به گزارش روزنامه گاردين، گزارش‌ها حاكي از زخمي شدن 16 نيروي پليس در اين درگيري‌ها بوده و گفته مي‌شود وضعيت جسمي يكي از آنها به شدت وخيم است.«فرانسوا اولاند» رئيس‌جمهوري فرانسه اعلام كرده است تمامي اقدام‌هاي لازم براي مقابله با اين ناآرامي‌ها را انجام خواهد داد.وي در همين راستا «مانوئل والس» وزير كشور فرانسه را به اين منطقه اعزام كرده است.وزير کشور فرانسه در اين‌باره گفته است: «نظم و قانون بايد برقرار شود. حمله به پليس و سوزاندن مدرسه و تخريب اموال عمومي غير قابل تحمل است.»دوشنبه گذشته و در پي مرگ يک جوان در حادثه رانندگي، گروهي از جوانان که در مراسم سوگواري وي گردهم آمده بودند، با پليس درگير شدند.


 تاكيد مصربه پايبندي تعهدات با تل آويو 

 ايسنا: وزير اطلاع رساني مصر اعلام كرد، كشورش به همه توافقنامه‌هاي امضا شده با رژيم صهيونيستي احترام گذاشته و به تعهداتش در قبال اين تعهدنامه‌ها پايبند است.به گزارش پايگاه خبري فلسطين الاخباريه، صلاح عبدالمقصود، وزير اطلاع رساني مصر همچنين اعلام كرد: گروه اخوان‌المسلمين مصر پيشتر خواهان انجام تغييراتي در بندهاي اين توافقنامه‌ها بود اما موسسات دولتي منتخب و نخست وزير با اين پيشنهاد مخالفت كردند.وي تاكيد كرد: به‌رغم اينكه قاهره تا زمان آزادي فلسطين اشغالي از چنگال اسرائيل روابط خود را با آنها عادي سازي نخواهد كرد، اما به توافقنامه‌هاي امضا شده با اسرائيل احترام مي‌گذارد. پس سرنگوني نظام حسني مبارك بسياري از سران غرب واهمه داشتند كه معاهدات في مابين با اسرائيل دستخوش تغيير قرار گيرد و امنيت اين كشوربه خطر افتد. با روي كار آمدن مرسي به عنوان رييس جمهور انقلابي اعلام شد كه مصربه تمام معاهدات بين المللي خود پايبند خواهد بود.


 درخواست صالح براي تصدي پست  

 مهر: خبرگزاري يمن از درخواست علي عبدالله صالح براي تعيين وي به عنوان وابسته نظامي سفارت يمن در آمريكا پرده برداشت.به گزارش خبرگزاري يمن پرس، منابع نزديك به علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهور سابق يمن اعلام كردند كه وي اخيرا درخواستي را به سفارت آمريكا در يمن داده مبني بر اينكه با تعيين وي به عنوان وابسته نظامي سفارت يمن در آمريكا موافقت كند.اين درخواست علي عبدالله صالح ضمن درخواست‌هايي بود كه وي براي اعطاي ويزاي ورود به آمريكا به سفارت اين كشور در صنعاء پايتخت يمن ارسال كرده بود.پايگاه نشوان نيوز يمن به نقل از منابعي كه خواستند نامشان فاش نشود، اعلام كرد كه صالح تلاش مي‌كند تا با كسب اين منصب بتواند به مصونيت قضايي در دوره درمانش دست يابد. بنا به گفته اين منابع، دليل اصلي تاخير علي عبدالله صالح در سفر به آمريكا براي درمان مخالفت واشنگتن با اعطاي ويزا به علي عبدالله صالح بوده است.


 سخنگوي اشتون: مذاکرات ايران و 1+5 شهريور ماه برگزار مي‌شود 

سخنگوي كاترين اشتون اظهار كرد كه مذاکرات ايران و 1+5 اواخر ماه اوت برگزار مي‌شود.به گزارش ايسنا،‌ پايگاه اينترنتي "تركيش ژورنال" به نقل از سباستين برابان، يك سخنگوي كاترين اشتون، روز سه شنبه با اشاره به مذاكرات ايران و گروه موسوم به 1+5 تاكيد كرد: "اين مذاکرات اواخر اوت(شهريور) برگزار خواهد شد".وي در جمع خبرنگاران در بروکسل گفت كه کاترين اشتون، رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا در تماس تلفني با سعيد جليلي، دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران درباره برگزاري دور جديد اين مذاکرات در اواخر ماه اوت توافق کردند.آخرين دور مذاکرات ايران و 1+5 با شرکت سعيد جليلي و کاترين اشتون در روزهاي 18 و 19 ماه ژوئن در مسکو برگزار شد و طرفين در باره ادامه مذاکرات به توافق رسيدند.

آمادگي مجدد بغداد براي ميزباني نشست‌ ايران و 1+5

سفير عراق در تهران از آمادگي كامل كشورش براي ميزباني نشست آتي ايران و 1+5 خبر داد و گفت كه بهتر است بغداد يك بار ديگر ميزبان اين نشست باشد.به گزارش ايسنا محمد مجيد الشيخ در سخناني با اشاره به سفر اخير سعيد جليلي، دبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان به عراق گفت: بررسي روند مذاكرات با ايران و گروه 1+5 يكي از محورهاي رايزني‌هاي جليلي در عراق بود.وي با بيان اينكه بغداد از همان روزهاي اولي كه تهران تمايلش را براي برگزاري اين نشست در عراق اعلام كرد، آمادگي‌اش را براي ميزباني مطرح كرد، ادامه داد كه عراق امروز، عراق صلح، محبت، دوستي و تسامح است.مجيد الشيخ افزود كه دولت عراق آمادگي‌اش را براي ميزباني دور ديگري از اين مذاكرات اعلام كرد تا بغداد به مركز اصلي مذاكرات براي حل و فصل مساله هسته‌يي ايران تبديل شود.وي گفت كه بغداد تلاش‌هاي زيادي را براي تحقق نتايج مورد نظر از اين مذاكرات انجام داده است اما برخي كشورها راغب نبودند كه اين مذاكرات به نتايج مثبتي بيانجامد.


 170 كشته و زخمي درپي انفجار انتحاري در افغانستان 

يک گروه از بمب‌گذاران انتحاري خود را در شهر «زرنج» مرکز ولايت نيمروز منفجر كردند که در اثر آن حداقل 35 تن كشته شدند.به گزارش ايلنا به نقل از بي‌بي‌سي، گزارش‌ها حاكي از آن است كه حداقل 100 تن نيز در اثر اين حملات زخمي شده‌اند.

«موسي رسولي» فرمانده پليس نيمروز گفت که شش عامل انتحاري شهر زرنج را هدف قرار دادند.به گفته رسولي يکي از مهاجمان خود را در برابر بيمارستان مرکزي اين ولايت منفجر كرد که بيشترين تلفات را در پي داشت.

وي افزود که عامل انتحاري ديگر در نزديکي دفتر راديو و تلويزيون ملي و مهاجم سومي نيز در يکي از چهارراه‌هاي شهر خود را منفجر كرد.فرمانده پليس نيمروز گفت که سه فرد انتحاري ديگر نيز پيش از آن‌که بتوانند جليقه‌هاي انتحاري را منفجر كنند، در برخورد با پليس کشته شدند. ساعاتي پس از اين حادثه، يک انفجار ديگر در ولايت قندوز در شمال افغانستان نيز جان 12 تن را گرفت.در اين حادثه 30 تن ديگر زخمي شدند. مسئولان ولسوالي «ارچي» در قندوز گفتند که بمب در يک موتورسيکلت جاگذاري شده بود و تنها دقايقي پيش از زمان افطار منفجر شد.


 يک نکته از هزاران 

ريزگرد‌ها باز هم خبرساز شده‌اند؛ اين بار نوبت اين دانه‌هاي ريز است که با اورانيوم درشت نمايي مي‌کنند. نمايندگان خوزستان تاكيد دارند كه با توجه به برخي پژوهش هاي انجام شده و به دنيا آمدن چندين مورد كودكان فلج و ناقص به وجود اورانيوم در ريزگردهايي كه از عراق وارد كشورمي شوند غيرقابل انكار است و سازمان محيط زيست در اين مورد مسول است . در مقابل محيط زيست نيز اين ادعا به طور كامل رد كرده و طرح آن را سياسي مي داند.

اما آنچه هنوز بر سرجايش باقي است و تدبيري براي حل آن صورت نمي‌گيرد، وجود ريزگردها و هواي آلوده اهواز است كه امنيت و سلامت مردم را به خطر انداخته است.


 ميز خبر 

باموافقت رهبرمعظم انقلاب؛

130 نفر از محکومين جرائم امنيتي عفو شدند

دادستان تهران اعلام کرد: به مناسبت عيد سعيد فطر تعداد 130نفر از محکومين جرائم امنيتي مشمول عفو مقام معظم رهبري قرار گرفتند.به گزارش مهر، عباس جعفري دولت آبادي اعلام کرد: عفو اين دسته از محکومان بر اساس تقاضاي عفو ارائه شده و نيز ابراز ندامت و پشيماني از جرائم ارتکابي توسط انان صورت گرفته است.دادستان تهران گفت: تعداد 90 نفر از محکوماني که عفو مقام معظم رهبري شامل آنان شده در حال تحمل کيفر هستند که با عفو معظم له مابقي دوران حبس اکثر آنان مشمول رافت اسلامي شده و از زندان آزاد خواهند شد.جعفري دولت آبادي تصريح کرد: در اين فرمان عفو، مجازات حبس برخي از محکومان جرائم امنيتي نيز تخفيف و تقليل يافته است

حداد عادل رئيس فراکسيون اصولگرايان مجلس شد

غلامعلي حدادعادل به عنوان رئيس فراکسيون اصولگرايان مجلس نهم انتخاب شد.به گزارش فارس، در جلسه شوراي مرکزي فراکسيون اصولگرايان مجلس که با حضور 27 نفر از 30 نفر اعضاي شوراي مرکزي ‌برگزار شد، غلامعلي حدادعادل با اتفاق آراء به عنوان رئيس و احمد سالک و علي‌اصغر زارعي به عنوان نواب رئيس اول و دوم انتخاب شدند.عليرضا زاکاني، سيدمرتضي حسيني، حسين‌علي حاجي دليگاني، ابوالقاسم جراره، محمدصالح جوکار، شهروز افخمي و اميرحسين قاضي‌زاده نيز به عنوان ديگر اعضاي هيئت رئيسه فراکسيون اصولگرايان مجلس برگزيده شدند.

رييس ارتش آمريکا : اسراييل توانايي نابودي برنامه هسته اي ايران را ندارد

رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا در يک کنفرانس خبري مشترک به همراه وزير دفاع اين کشور گفت که اسراييل توانايي نابودي کامل برنامه هسته اي ايران با حمله نظامي را ندارد.به گزارش عصر ايران ژنرال "مارتين دمپسي " رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا در واکنش به تهديد هاي اخير مقامات اسراييل عليه ايران و مطرح شدن احتمال حمله تل آويو به ايران ، گفت : " من به طور دقيق از توانايي هاي ايران اطلاع ندارم، اما مي توان گفت که حمله نظامي (اسراييل ) تنها برنامه هسته اي ايران را به تعويق مي اندازد و به طور کامل آنرا از بين نمي برد."در اين کنفرانس خبري لئون پا نه تا وزير دفاع آمريکا نيزگفت که مقامات تل آويو هنوز درباره حمله به ايران به تصميم گيري نرسيده اند.وي با دفاع از رويکرد کنوني دولت اوباما در قبال برنامه هسته اي ايران گفت که گزينه نظامي به عنوان آخرين راه حل مطرح است و از نظر او هنوز فرصت براي تشديد فشارهاي تحريمي به ايران وجود دارد.گفتني است طي هفته هاي اخير اختلاف نظر بر سر مساله هسته اي ايران بين آمريکا و اسراييل رو به فزوني است و مقامات تل آويو اصرار دارند تا گفتگوهاي جاري بين ايران و اعضاي گروه 1+5 را شکست خورده و بي نتيجه بخوانند.

هشدارروسيه به غرب :

قوانين بين المللي درمورد سوريه رعايت شود

وزير امور خارجه روسيه غرب را به عدم نقض توافقنامه‌‌هاي امضا شده در كنفرانس ژنو درخصوص سوريه فراخواند.به گزارش ايسنا، به نقل از شبكه روسيا اليوم، سرگئي لاوروف،‌ وزير امور خارجه روسيه در كنفرانسي مطبوعاتي از مسئولان كشورهاي غربي خواست تا به توافقنامه‌هايي كه در كنفرانس ژنو درخصوص سوريه به امضا رسيده است، پايبند باشند.وي در اين كنفرانس كه طي ديدار با سرگئي مارتينف، همتاي بلاروسي‌اش در شهر مينسك برگزار شد، عنوان داشت: ما مطمئنيم كه نقض توافقنامه‌هايي كه در ژنو درخصوص سوريه امضا شده است امر نادرستي است.لاوروف همچنين اعلام كرد: خروج از بحران سوريه بايد براساس احترام به قوانين بين‌المللي،‌ حفظ وحدت سوريه و عدم دخالت در امور داخلي اين كشور باشد.وزير امور خارجه روسيه همچنين تاكيد كرد: اعمال فشار به همه گروه‌هاي سوريه و متوقف كردن تلاش‌هاي برخي گروه‌ها براي تشويق مخالفان جهت ادامه درگيري‌هاي مسلحانه امري ضروري است.لاوروف هم‌چنين اعلام كرد كه مخالفان بشار اسد، ‌رئيس جمهوري سوريه هنوز با اجراي توافقنامه ژنو موافقت نكردند.

وقوع انفجار در نزديكي هتل ناظران بين‌المللي در دمشق

در اثر انفجار يک بمب در پايتخت سوريه سه تن زخمي شدند.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، تلويزيون رسمي دولت سوريه اعلام کرد که يک بمب در نزديکي هتلي که ناظران بين‌المللي در آن مستقر هستند، منفجر شد.تلويزيون رسمي سوريه همچنين گزارش داد كه در اثر اين انفجار سه تن زخمي شدند.به گزارش اين منبع، بمب در يک کپسول گاز جاسازي شده بود.شاهدان عيني نيز گفتند كه دود سياه غليظي از محل انفجار به آسمان رفته و آمبولانس‌ها براي انتقال زخمي‌ها به محل حادثه اعزام شده‌اند.در همين برخي منابع نيز از وقوع يک انفجار در نزديکي ساختمان فرماندهي ستاد مشترک ارتش در ميدان «الامويين» دمشق خبر مي‌دهند.


 اخبار روز 

 درخواست تونس از ملك عبدالله:

بن علي را تحويل دهيد

تونس بار ديگر از عربستان خواست بن علي را تحويل دهد.رئيس جمهوري تونس درخواست خود از مقامات عربستاني را براي تحويل ديکتاتور مخلوع اين کشور در مکه تکرار کرد.به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از پايگاه اليوم السابع ، "منصف المرزوقي" رئيس جمهوري تونس که در نشست ويژه سازمان همکاري اسلامي در مکه به سر مي برد از مقامات سعودي خواست که زين العابدين بن علي که در تاريخ 14 ژانويه 2011 به عربستان گريخته است را تحويل تونس دهد.وي افزود: چرا عربستان به شخصي که اسلام ستيز است و پول مردمش را دزديده است پناه داده است؟ به جهت وجود حساسيتي که موضوع رئيس جمهوري مخلوع در روابط دوجانبه ايجاد مي کند اما از مقامات سعودي مي خواهيم که وي را به تونس تحويل دهند.شايان ذکر است که تونس بارها با درخواست تونس براي تحويل زين العابدين بن علي و ليلي الطرابلسي همسر وي مخالفت کرده است.

چين: غرب در پي تغييررژيم سوريه است

يک رسانه وابسته به حزب حاکم چين در مقاله‌اي "بعضي کشورهاي غربي" را متهم کرده است که درصدد تغيير رژيم در سوريه و تضعيف شوراي امنيت سازمان ملل هستند.به گزارش ايسنا، اين مقاله همزمان با سفر مشاور رئيس جمهوري سوريه به پکن انتشار يافته و در آن آمده است که غرب آشکارا از احتمال برقراري منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوريه بدون کسب مجوز شوراي امنيت سخن مي‌گويد و به اين ترتيب، حصول توافق بين‌المللي براي حل و فصل بحران سياسي آن کشور را دشوارتر مي‌کنند.به گزارش بي‌بي‌سي، چين و روسيه با استفاده از حق وتو در شوراي امنيت، تاکنون از تصويب قطعنامه‌هايي براي وارد کردن فشار بر رئيس جمهوري سوريه جهت انتقال قدرت جلوگيري کرده‌اند و کشورهاي غربي اين دو کشور را مسئول خونريزي در سوريه دانسته‌اند.

رد آمادگي اسد براي کناره گيري توسط روسيه

روسيه رسماً گزارش يک روزنامه سعودي که به نقل از يک ديپلمات روس نوشته بود "بشار اسد آماده کناره گيري از قدرت است" را رد کرد و آن را "جنگي تبليغاتي عليه دمشق" ناميد.به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از تلويزيون راشا تودي، وزارت خارجه روسيه گزارش يک روزنامه عربستاني را، که به نقل از يک مقام وزارت خارجه اين کشور از آمادگي بشار اسد براي کناره گيري خبر داده بود، رد کرد.روزنامه الوطن در مطلبي به نقل از ميخائيل بوگدانف معاون وزير خارجه روسيه و فرستاده ويژه رئيس جمهوري اين کشور در امور خاورميانه مدعي شده بود که رئيس جمهوري سوريه آماده کناره گيري از قدرت است.

ماريا زاخاورا سخنگوي وزارت خارجه روسيه در سخناني گفت: مي خواهيم به اين نکته اشاره کنيم که گزارش اين روزنامه با واقعيت مطابقت ندارد و فرستاده ويژه روسيه در امور خاورميانه هرگز اين مصاحبه را با روزنامه الوطن انجام نداده است.الوطن همچنين در گزارش خود به نقل از بوگدانف مدعي شده بود که ماهر اسد برادر بشار در جريان بمبگذاري دمشق، که طي آن مقام هاي ارشد امنيتي اين کشور کشته شدند، پاي خود را از دست داده است.زاخاروا گفت که سوريه هم اکنون در حال تبديل شدن به ميدان جنگ تبليغاتي است و اينکه برخي رسانه ها اطلاعات غلطي را در باره اين کشور انتشار داده اند.


 ماندگار بر جريده عالم  

 
پروژه دانشگاه مجازي اسلامي

قسمت بيست‌وسوم

محور سوم : تحقيقات و مطالعات

فعاليت1- مجله ساليانه اتحاديه

در مي 2004، دبيرخانه سومين شماره از مجله « الجامعه» را به چاپ رسانيد، که به پژوهش هاي مورد بحث در سمپوزيوم تحت عنوان « فعال کردن آموزش عالي در خدمت به امت» در دانشگاه زهر (Zahr) در اقادير (Agadir) در آپريل 2001 اختصاص داده شده بود.

دبيرخانه شماره هاي اين چاپ را به همه دانشگاه هاي عضو اتحاديه و اتحاديه هاي مشابه ارسال نمود.

دبيرخانه براي تهيه چهارمين شماره « مجله الجامعه» که همايش مطالعات و تحقيقات ارزشمندي از موضوعات تخصصي بود را آغاز کرد و اخيرا تصوير برداري و زمان بندي شده تا انشاءاله تا پايان سال جاري منتشرگردد.

محور چهارم: سمپوزيوم ها

فعاليت1- سمپوزيوم پيرامون « روابط فرهنگي عرب و آفريقا»

( نيويورگ 9 تا 11 نوامبر 2002)

دبيرخانه اتحاديه در آماده کردن اين سمپوزيوم که به وسيله دانشگاه اقدال محمد پنجم، رباط، پادشاهي مراکش و کالج وسر(Vassar)، نيويورگ با همکاري اتحاديه در تاريخ 9 تا 11 نوامبر 2002 برگزار شد شرکت داشت. موضوعاتي که شرکت کنندگان روي آن متمرکز شده بودند بيان منابع تاريخي از فرهنگ آفريقا و عرب در آفريقا وتاثير اين روابط با همه جنبه ها وابعاد آن روي فرهنگ آفريقا درکل بود. به خاطر عدم توانايي دبيرخانه اتحاديه براي حضور در سمپوزيوم، معاون رئيس دانشکده هنر وعلوم انساني دانشگاه اقدال محمدپنجم، سلام دبيرکل را به شرکت کنندگان منتقل کرد وعلاقه اتحاديه را دراين فعاليت ابلاغ نمود. اتحاديه همچنين حمايت مالي از محققين و اساتيد تعدادي از دانشگاه هاي عضورا که اسلامي و عربي بودند ادامه داد تا امکان شرکت آنها دراين سمپوزيوم ممکن گردد.

فعاليت 2- کارگاه محلي براي محققين و کارکنان دانشگاه در حوزه آموزش عالي و استخدام ( تربيلي، جماهير عربي خلق سوسياليست ليبي، 21 تا 24 سپتامبر )

دبيرخانه اتحاديه در برگزاري کارگاه محلي براي محققين و کارکنان دانشگاه در حوزه آموزش عالي واستخدام هماهنگ با سازمان آموزشي، علمي و فرهنگي (ISESCO) درتاريخ 21 تا 24 سپتامبر 2003، در تريپلي پايتخت جماهير عربي خلق سوسياليست ليبي شرکت کرد. اتحاديه همچنين ازمحققين و اساتيد تعدادي از دانشگاه هاي عضو در کشورهاي عربي حمايت مالي به عمل آورد تا امکان شرکت آنها در سمپوزيوم مقدور شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي