جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/05/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4226


تكليف استخدام نيروهاي جديد در دستگاه‌هاي دولتي


گندم هند و پاکستان آلوده به عوامل بيماري‌زا هستند!


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 تكليف استخدام نيروهاي جديد در دستگاه‌هاي دولتي 

به‌رغم برگزاري آزمون استخدامي دستگاه‌هاي مختلف نتايج اعلام نشده و مشخص نيست كه تكليف استخدام نيروهاي جديد در دستگاه‌هاي دولتي به چه صورت خواهد بود.به گزارش ايسنا، در تخصيص بودجه 91، برخي دستگاه‌ها از كاهش و تعدادي نيز از افزايش برخوردار شدند و اعلام شده كه در شرايطي كه دولت با محدوديت منابع روبرو است بايد در مصارف نيز محدوديت داشته باشيم به‌گونه‌اي كه دستگاه‌ها بايد ابتدا حقوق و مزايا را پرداخت كنند و سپس با توجه به اولويتها، برنامه ريزي كرده و در مورد ساير هزينه‌هاي جاري و رفاهي كارمندان تصميم بگيرند. اما محدوديت منابع به اينجا ختم نشده و به نظر مي‌رسد كه استخدام‌هاي دولتي نيز كمي تغيير خواهد داشت. اين در حالي است كه در ابتداي سال بر اساس قانون برنامه‌ي پنجم و قانون مديريت خدمات كشوري مجوز استخدام به ميزان نياز به استان‌ها داده شده بود.

اگرچه عده‌اي نسبت به استخدام‌هاي دولتي اعتراض داشته و اعلام مي‌كردند اين استخدام‌‌ها خلاف سياست كوچك شدن دولت است اما بنا به اعلام مسوولان طبق برنامه‌ي چهارم دولت موظف بوده كه پنج درصد تعداد نيروي انساني را كاهش دهد، اما 12 درصد كاهش نيرو صورت گرفته است و در واقع استخدام‌ها براي جبران نيروهايي بوده كه از نظام اداري خارج شده‌اند.

بر اين اساس، برنامه‌ريزي دولت اين است كه سالانه دو درصد نيروي انساني را كاهش دهد، اما ميزان خروجي‌ها بيش از دو درصد است و از سوي ديگر طبق قانون مديريت خدمات كشوري ساز و كار استخدام به‌گونه‌اي‌ است كه به ازاي خروج هر يك نيروي مشاغل حاكميتي، ورود يك نيرو به مجموعه دولت صورت مي‌گيرد اما درباره مشاغل تصدي‌گري به‌ازاي خروج سه نفر يك نفر جذب مي‌شود.


 گندم هند و پاکستان آلوده به عوامل بيماري‌زا هستند! 

مدير قرنطينه‌اي سازمان حفظ نباتات کشور با بيان اينکه محصول گندم هند و پاکستان آلوده به عوامل بيماري‌زا هستند، گفت: براساس ضوابط قرنطينه اي جمهوري اسلامي ايران، گندم‌هاي هند و پاکستان به هيچ وجه نبايد به کشور وارد شوند.

اصغر شايان در گفتگو با مهر درخصوص واردات گندم از کشورهاي هند و پاکستان اظهارداشت: چندسال گذشته که قرار بود گندم از پاکستان وارد شود، هيئتي تخصصي از ايران به اين کشورعزيمت کرد تا دررابطه با سالم بودن اين محصول گزارشي تهيه کند و به مراجع ذيصلاح تحويل دهد.وي افزود: بر اساس گزارشهاي اين هيئت تخصصي، مشخص شد محصول گندم کشور پاکستان به يکسري از عوامل بيماريزا به نام سياهک ناقص گندم (کارنال بانت) و علف هرزي به نام استريگا آلوده است.

مدير قرنطينه‌اي سازمان حفظ نباتات کشور اضافه کرد: درسال جاري هم مسئولان کشورهند از طريق سفارت خود در ايران پيگيريهاي زيادي را براي صادرات گندم آلوده خود انجام دادند و قرار شد هيئت تخصصي از ايران به اين کشور برود و گزارشي از سلامت محصول اين گندمها تهيه کنند.

وي ادامه داد: براين اساس، چندي پيش هيئتي متخصص از سازمان حفظ نباتات به اين کشور رفت و گزارشي را از سلامت محصول گندم آن تهيه کرد و مشخص شد که اين گندمها هم آلوده هستند و طبق ضوابط قرنطينه اي جمهوري اسلامي ايران به هيچ وجه نبايد به کشور وارد شوند.


 تريبون اقتصادي 

 كمك به موسسات و نهادها از بودجه سال آينده حذف مي‌شود

سخنگوي كميسيون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به مصوبه اين كميسيون در خصوص حذف كمك به موسسات و نهادهاي غيردولتي گفت كه در صورت تصويب نهايي اين مصوبه در صحن علني، از سال 92 چيزي تحت عنوان كمك به موسسات و نهادهاي غيردولتي نخواهيم داشت. به گزارش ايسنا، غلامرضا كاتب ، اظهار كرد: در جلسه روز گذشته كميسيون برنامه و بودجه بحث اصلاح جدول 12 بودجه كل كشور كه از سوي جمعي از نمايندگان به صورت يك فوريتي ارائه شده بود مورد بررسي قرار گرفت و طبق يكي از مصوبات كميسيون، دولت مكلف مي‌شود چيزي تحت عنوان جدول 12 و كمك‌هاي موردي به موسسات و نهادها را در بودجه نگنجاند كه اين به انضباط مالي بودجه كمك خواهد كرد. وي افزود: جدول 12 از سال 84 در بودجه آورده شد. در آن سال 27 دستگاه ذيل اين جدول از دولت كمك مي‌گرفتند كه در ابتدا رقمي نزديك به 15 تا 20 ميليارد تومان بود. اين جدول در پايان سال 91 در بودجه به 157 مورد رسيد يعني تعداد دستگاه‌هايي كه از اين جدول كمك مي‌‌گرفتند به 157 مورد افزايش يافت كه رقم آن هم رقم زيادي نزديك به 805 ميليارد تومان اعتبار بود.

سخنگوي كميسيون برنامه و بودجه مجلس اضافه كرد:‌ با توجه به بي‌انضباطي مالي ايجاد شده در دستگاه‌هاي اجرايي از سال 84 تا 91، تعدادي از نمايندگان پيشنهاد دادند كه اين كمك‌ها در قالب خريد خدمت ساماندهي شود و بر اساس مصوبه پيشنهادي معاونت راهبردي و مصوبه هيات وزيران در دستگاه‌ها هزينه شود.

تعيين تکليف منابع بانکي و سهم اشتغال استان‌ها تا ماه آينده

نماينده کارگران در شوراي عالي اشتغال گفت:‌ تا ماه آينده سهم منابع بانکي و تعهدات اشتغال استانها نهايي مي شود.داود قادري در گفت‌‌وگو با فارس با اشاره به فعاليت شوراي عالي اشتغال براي تدوين برنامه‌ها و سياست‌هاي اجرايي اشتغال در کشور اظهار داشت: يکي از مهم‌ترين موضوعات در اين راستا سياست‌گذاري و هدف گذاري براي ارگان‌هاي مربوطه مانند بانک ها و تعيين سهم استان‌ها براي ايجاد و توسعه اشتغال است. وي ادامه داد:‌ استراتژي و برنامه‌ريزي زمان‌بر است و نمي‌توان به شورا ايراد گرفت که چرا تاکنون با وجود گذشت 5 ماه از سال برنامه‌هاي اجرايي شروع نشده است.نماينده کارگران در شوراي عالي اشتغال با بيان اينکه بانک‌ها نقش مهمي در ايجاد اشتغال دارند، گفت: در حال حاضر از بانک مرکزي خواسته شده تا ظرفيت‌هاي پولي و اعتباري را در اين بخش فعال کند.قادري با اشاره به اينکه طي ماه‌هاي اخير تصميماتي در خصوص وضعيت اشتغال از سوي شورا گرفته شده تصريح کرد: تا پايان شهريور سياست‌هاي اشتغال نهايي شده و در شش ماه دوم سال برنامه‌ها اجرايي خواهد شد.

توزيع سبد كالاي كاركنان دولت محدوديت زماني ندارد

سرپرست معاون توسعه بازرگاني داخلي وزارت صنعت، معدن گفت: با تامين اتبار 200 ميليارد توماني سبد كالاي كاركنان دولت، توزيع اين سبد از هفته جاري آغاز شده و محدوديت زماني ندارد . حسن رادمرد در گفت وگو با ايرنا گفت: اين سبد با محتويات 20كيلوگرم برنج، پنج كيلوگرم شكر، هشت بسته يك كيلوگرمي ماكاروني و 9كيلو گرم روغن نباتي است و عرضه رب گوجه فرنگي يا چاي درچارچوب اين سبد مطرح نيست. وي در ادامه با تاكيد بر اين نكته كه ضرورت گنجاندن مرغ در سبد كالاي كارمندان دولت به‌دليل بالا بودن نرخ مرغ در راستاي تامين بخشي از تقاضاي بازار بود، افزود: با اجراي سياست‌هاي جبراني متوسط كشوري نرخ هر كيلوگرم مرغ به پنج هزارو 300تومان كاهش يافته و بر همين اساس اين ضرورت منتفي شده است. به گفته وي ، سقف اعتبار پيش‌بيني شده سبد كالاي كارمندان دولت نيز با عرضه چهار قلم كالاي مذكور پر شده و تغييرات سبد كالاي كارمندان براساس ضرورت و نياز بازار و ميزان اعتبار پيش‌بيني شده صورت گرفته است. رادمرد در ارتباط با مدت زمان توزيع سبد كالاي كارمندان دولت در كشور نيز توضيح داد: سقف زماني براي توزيع اين سبد پيش‌بيني نشده تا كارمندان دستگاه هايي كه به هر دليلي فهرست مشمولان اين سبد را با تأخير ارائه كرده‌اند قادر به دريافت كالاهاي مشمول سبد باشند.

صادرات ايساكو دو و نيم برابر شد

صادرات شركت خدمات پس از فروش ايران‌خودرو (ايساكو)، در چهارماهه ابتداي سال جاري نسبت به چهار ماه پاياني سال گذشته بيش از 2.5 برابر شده است.بهنام افخم مدير صادرات شركت ايساكو ضمن اشاره به مطلب فوق گفت: در راستاي هدف‌گذاري صادارت قطعه به مبلغ 10 ميليون دلار در سال توليد ملي، ايساكو موفق شد در چهار ماهه ابتدايي سال جاري بيش از 2 ميليون دلار، صادرات قطعه يدكي داشته باشد. مدير صادرات ايساكو ادامه داد: كشورهاي هدف صادراتي شامل عراق، فرانسه و بلاروس بوده‌اند كه با پيگيري‌هاي صورت گرفته در طول 4 ماه گذشته بازارهاي كشورهاي روسيه، آذربايجان و تاجيكستان نيز فعال‌تر شده‌اند.

به منظور کاهش درآمدهاي نفتي ايران :

کشورهاي عربي فروش نفت با تخفيف‌هاي ويژه را در دستور کار قرار داده‌اند

پس از شکست طرح اعراب براي افزايش توليد نفت و کاهش بهاي جهاني طلاي سياه، اخيرا برخي از کشورهاي عربي به منظور کاهش درآمدهاي نفتي ايران به‌ويژه در بازارهاي آسيايي، فروش نفت با تخفيف‌هاي ويژه را در دستور کار قرار داده‌اند. به گزارش مهر، با ادامه سير صعودي بهاي نفت خام در بازارهاي جهاني، طرح 4 کشور عربي ليبي، عربستان سعودي، امارات متحده عربي و کويت براي افزايش ضربتي توليد نفت به منظور جايگزين کردن نفت ايران با شکست همراه شده است.

براي نخستين بار در تابستان سالجاري ميلادي قيمت طلاي سياه با ثبت يک رکورد جديد قيمتي به مرز 114 دلار در هر بشکه رسيده است و پيش بيني مي‌شود با ادامه کاهش توليد نفت برخي از کشورهاي عضو اوپک همچون عربستان، ادامه تنش‌هاي ژئوپوليتيکي در خاورميانه و بحران نفت در منطقه درياي شمال، نفت خام در روزهاي آينده قيمت‌هاي بالاتري را به خود ببيند.با اين وجود در هفته‌هاي اخير برخي از کشورهاي عربي عضو اوپک همچون کويت، امارات و عربستان، برنامه جديدي را براي همراهي با غرب و کاهش درآمدهاي نفتي ايران هدف گذاري کرده اند.با افزايش شدت تحريم‌هاي نفتي عليه ايران به ويژه در اتحاديه اروپا، بازارهاي نفتي ايران به سمت کشورهاي شرق و جنوب‌شرق آسيا همچون هند، چين، سريلانکا، ژاپن، سنگاپور و مالزي تغيير يافته است و هم اکنون بخش عمده صادرات طلاي سياه ايراني به اين کشورها در حال انجام است.کشورهاي عربي هم به منظور کاهش صادرات نفت و درآمدهاي نفتي ايران در بازارهاي آسيايي، قصد دارند با ارائه تخفيف‌هايي در قيمت فروش نفت، زمينه کاهش بهاي طلاي سياه در شرق آسيا را فراهم کنند.به‌عبارت ديگر با اوج گيري قيمت نفت خام در 3 بازار مديترانه، سنگاپور و شمالغرب اروپا، اعراب براي کاهش قيمت طلاي سياه در شرق آسيا به عنوان بزرگترين بازار فعلي نفت ايران، نفت خود را براي عرضه در ماه سپتامبر 2012 ميلادي با تخفيف‌هاي ويژه‌اي به خريداران بين المللي مي‌فروشند.


 نهادهاي مالي 

 بانک سامان سرمايه اش را 64 درصد افزايش داد

مجمع عمومي فوق العاده بانک سامان با حضور نمايندگان سازمان بورس اوراق بهادار و 87درصد سهام داران با دستور جلسه افزايش سرمايه اين بانک تشکيل شد.به گزارش اداره روابط عمومي ، اين مجمع با هدف اخذ تاييد سهامداران براي افزايش سرمايه بانک در سالن تلاش واقع در مجموعه فرهنگي-ورزشي تلاش برگزار شد.در آغاز اين جلسه ضرابيه، عضو هيات مديره بانک سامان اظهار داشت: پس از تصويب صورت هاي مالي در مجمع عادي، افزايش سرمايه بانک از4000ميليارد ريال به6588ميليارد ريال در دستور کار اين جلسه قرار دارد.وي افزود: مجوزهاي لازم براي افزايش سرمايه بانک سامان توسط سازمان بورس و اوراق بهادار و بانک مرکزي صادر شده است.پس از قرائت گزارش هاي توجيهي افزايش سرمايه و گزارش بازرس قانوني در خصوص افزايش سرمايه، رأي گيري در خصوص افزايش سرمايه64درصدي انجام شد و افزايش سرمايه با اکثريت آرا مورد تصويب حاضرين قرار گرفت.

حساب 01828800 بانک تجارت براي کمک به زلزله زدگان استان آذربايجان شرقي

بانک تجارت با اختصاص يک شماره حساب ويژه امکان کمک رساني به هموطنان زلزله زده استان آذربايجان شرقي فراهم آورده است . به گزارش روابط عمومي ، هموطنان مي توانند با مراجعه به شعب بانک تجارت در سراسر کشور و همچنين با استفاده از خدمات بانکداري الکترونيکي اين بانک کمکهاي خود را به حساب شماره 01828800 ( بستانکاران موقت کمکهاي مردمي ) واريز نمايند.

بانک صادرات با شعب کشيک در خدمت مردم

بانک صادرات ايران در راستاي تکريم مشتريان و ارباب رجوع در روزهاي تعطيلات به مناسبت برگزاري اجلاس کشورهاي غير متعهد شعب کشيک خود در تهران را اعلام نمود.به گزار ش روابط عمومي ، اين بانک در راستاي تکريم ارباب رجوع و ارزش آفريني براي مشتريان 45 شعبه خود در تهران را به صورت کشيک آماده ارايه خدمات در ايام تعطيلات ناشي از برگزاري اجلاس کشورهاي غيرمتعهد نمود که ليست شعب کشيک در سايت www.bsi.ir اعلام شده است.گفتني است اين بانک با دارا بودن حدود 800 دستگاه خودپرداز دراستان تهران ، بيش از 92 هزار دستگاه کارت خوان در فروشگاه هاي سطح تهران و 375 هزار دستگاه در سراسر کشور آمادگي ارايه هرگونه خدمات مالي به هموطنان است.همچنين مشتريان گرامي مي توانند در روزهاي تعطيل علاوه بر مراجعه به شعب کشيک از طريق سامانه هاي بانکداري اينترنتي، همراه بانک و تلفن بانک نسبت به انجام امور بانکي خود اقدام نمايند. شايان ذکر است شعب کشيک اين بانک در روزهاي تعطيل از ساعت 9 تا 13 آماده ارايه خدمات بانکي مي باشند.

اعلام شماره حساب بانک سپه براي جمع آوري کمک‌هاي مردمي براي زلزله زدگان آذربايجان شرقي

شماره حساب 28/9999 و حساب جاري طلايي 1001800257010 شعبه چهارراه آزادي تبريز بانک سپه براي جمع آوري کمک هاي مردمي به مصيبت ديدگان حادثه دلخراش زلزله اخير اختصاص يافت.به گزارش پايگاه اطلاع رساني ، وقوع زمين لرزه اخير در شهرستان هاي ورزقان، هريس و اهر در استان آذربايجان شرقي بسياري از هموطنان را در روزهاي پرخير و برکت ماه رمضان داغدار کرد.روابط عمومي بانک سپه ضمن اعلام همدردي و عرض تسليت به هموطنان و خانواده هاي داغدار شماره حساب 28/9999 و حساب جاري طلايي 1001800257010 شعبه چهارراه آزادي تبريز شاخص (1001) را براي جمع آوري کمک هاي نقدي به مصيبت ديدگان حادثه اخير اختصاص داده است.

بازديد مديرعامل بانك صنعت و معدن از مناطق زلزله زده

مهندس دانيالي، رئيس هيات مديره و مديرعامل بانك صنعت و معدن به منظور بازديد از آخرين وضعيت مناطق زلزله زده كشورمان به آذربايجان شرقي سفر كرد.به گزارش روابط عمومي ، ايشان كه به همراه هيأت محترم دولت در اين استان حضور يافت به همراه معاون برنامه ريزي رياست جمهوري و وزير صنعت، معدن و تجارت به عنوان نمايندگان معين هيأت دولت از مناطق آسيب ديدة شهرستان هريس ديدار به عمل آورد.

کسب رتبه برتر کارگزاري توسعه فردا

در نتايج آخرين رتبه بندي کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران و کالاي ايران که از سوي سازمان بورس و اوراق بهادار را اعلام شد، شرکت کارگزاري توسعه فردا موفق به کسب رتبه (الف) شد .به گزارش روابط عمومي ، رتبه بندي کارگزاران فعال در بورس اوراق بهادار تهران و بورس کالاي ايران اوايل امسال آغاز و نتايج قطعي آن از سوي اداره بازرسي مديريت نظارت بر کارگزاران سازمان بورس اعلام شد. بر اين اساس در پايان رتبه بندي کارگزاران بورس و اوراق بهادار، شرکت کارگزاري توسعه فردا موفق به کسب رتبه (الف) شد.گفتنى است در پايان سومين رتبه بندى كارگزاران بورس اوراق بهادار40 شركت موفق به كسب رتبه ( الف) شدند و 30 شركت كارگزارى رتبه (ب)، 14 شركت رتبه (ج) و 3 شركت رتبه (د) را كسب كردند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي