جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/06/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4234

بروجردي مطرح کرد:
سه راه حل سياسي ايران براي حل بحران سوريه
بشاراسد در انتخابات آتي مي‌تواند در کنار ساير نامزدها رقابت کند

برخورد شديد ارتش با اخلالگران


مخالفان سوريه را به رسميت مي‌شناسيم


بان‌كي‌مون از نظنز بازديد نمي‌كند

نماينده دائم ايران در آژانس:
گام‌هاي ما در مذاكرات با آژانس منوط به گام‌هاي 1+5 خواهد بود


يک نکته از هزاران


ميز خبر


اخبار روز


ماندگار بر جريده عالم

رييس‌جمهور:
با محكم كردن اراده از همه موانع عبور مي‌كنيم

شيخ الاسلام مطرح کرد:
شروط عدم تعهد براي عضويت ترکيه در گروه تماس


سرمقاله

وليد المعلم:
آمريکا بازيگر اصلي عليه سوريه است


جزئيات معافيت‌هاي سربازي تشريح شد


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي


 بروجردي مطرح کرد:
 سه راه حل سياسي ايران براي حل بحران سوريه 
 بشاراسد در انتخابات آتي مي‌تواند در کنار ساير نامزدها رقابت کند

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينکه هر طرحي درباره سوريه که بر کناره‌گيري اسد تاکيد کند، محکوم به شکست است، گفت: ايران، مصر، ونزوئلا، عراق و لبنان مي‌توانند هدايت گفت‌وگوها درباره سوريه را به عهده گيرند.به گزارش خانه ملت، علاءالدين بروجردي درباره تازه ترين تحولات سوريه، گفت: ايران به مدت 3 سال رياست جنبش عدم تعهد را به عهده دارد و قطعا يکي از اهداف اجلاس سران عدم تعهد در تهران تصميم گيري براي حل بحران سوريه بر اساس اصول جنبش عدم تعهد است.

نماينده مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي با اعلام اينکه جلوگيري از ارسال سلاح و تروريست به سوريه مقدمه حل مشکل سوريه است، تصريح کرد: با استفاده از ظرفيت اجلاس سران عدم تعهد در اين باره زمينه سازي خواهيم کرد.وي کشورهاي آتش افروز در سوريه را بازنده اصلي منازعات منطقه دانست، يادآور شد: ارتش سوريه پس از گذشتن 18 ماه از درگيري ها هنوز صلابت خود را حفظ کرده و اگر با تمام قوا با تروريست‌ها برخورد نمي کند به اين دليل است که نمي‌خواهد مردم در درگيري‌ها آسيبي ببينند و به همين علت گام به گام به مصاف افراد مسلح مي‌رود.

بروجردي گفت: ايران تلاش خواهد کرد تا در حاشيه اجلاس سران با کشورهايي که متعهد به حل سياسي موضوع سوريه هستند صحبت کند و روند تنازعات در اين کشور را از فاز نظامي به فاز سياسي تغيير دهد.وي با يادآوري ديدار اخيرش با رئيس جمهور سوريه و مسئولان اين کشور، گفت: بشار اسد اعلام کرده که به ايران اعتماد دارد و مواضع ايران را مي‌پذيرد بنابراين از هر گامي که ايران بردارد حمايت خواهد کرد.

ايران چک سفيد از دولت سوريه دريافت کرده است

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينکه جمهوري اسلامي چک سفيد را از دولت سوريه دريافت کرده است، گفت: با طرف‌هاي درگير در سوريه مذاکره مي‌کنيم و وظيفه سنگيني به دوش ديپلماسي خارجي ماست.وي افزود: تصميم ايجاد گروه تماس با مخالفان در اجلاس دوستان سوريه، طرح ارائه شده از سوي مرسي رئيس جمهور مصر و طرحي که در اجلاس عدم تعهد از طرف ايران مطرح مي شود سه راه حل سياسي براي حل بحران سوريه است.

برودجردي گفت: طرح ارائه شده از سوي مرسي و مطرح شدن نام کشورهايي که پيش از اين در فضاي مقابل گفتمان بوده‌اند، اعتراف به شکست راه‌حل‌هاي نظامي در سوريه است.وي تاکيد کرد: ايران از دو ظرفيت مهم براي حل بحران سوريه برخوردار است که يکي از آن‌ها حسن اعتماد و دوستي با دولت سوريه است و ديگري رياست سه ساله ايران بر جنبش عدم تعهد است.

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه تئوريکا جنبش عدم تعهد بهترين گزينه براي تصميم‌گيري در حل بحران سوريه است، گفت: مصر، ايران و ونزوئلا به عنوان روساي پيشين، فعلي و آينده جنبش عدم تعهد و همچنين عراق و لبنان به عنوان همسايگان سوريه مي‌توانند هدايت گفت‌وگوها و راه‌حل‌هاي سياسي را به عهده گيرند.

وي آمريکا را سردمدار ايجاد اختلافات در سوريه دانست و تصريح کرد: آمريکايي‌ها پس از اينکه جايگاه خود را در مصر از دست دادند، موازنه قوا در خاورميانه را به ضرر خود ديدند و براي ايجاد توازن جديد به دنبال تغيير نظام در سوريه رفتند که حامي مقاومت و دوست جمهوري اسلامي ايران است.بروجردي گفت: آمريکا براي تحقق اهداف خود از ظرفيت کشورهاي عربي استفاده کرد و متاسفانه اين کشورها نيز در راستاي اهداف آمريکا گام برداشتند.وي با تأکيد بر عربي و اسلامي بودن سوريه افزود: کشورهاي عربي عضويت سوريه را در اتحاديه عرب و سازمان همکاري‌هاي اسلامي به حال تعليق درآوردند که اين اقدام موضعي انفعالي و همسو با سياست‌هاي آمريکا درباره سوريه است.

اين نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي با يادآوري نزديکي انتخابات رياست جمهوري آمريکا گفت: اوباما به دنبال يک برگ برنده براي پيروزي در انتخابات است و از اين رو به دنبال سرنگوني اسد است.

اسد متفاوت از بن علي، مبارک و قذافي است

وي گفت: تفاوت اسد با بن علي، مبارک و قذافي، وابسته نبودن وي به آمريکا است. علاوه بر اين بشار اسد همواره در کنار مقاومت بوده و در زمينه اقتصادي عملکرد روشني دارد.

مردم سوريه حمايت چشمگيري از بشار دارند

بروجردي درباره سفر اخيرش به سوريه گفت: مردم سوريه حمايت چشمگيري از بشار دارند و زندگي عادي در اين کشور جريان دارد.وي تصريح کرد: مردم سوريه به دنبال امنيت هستند و مي‌دانند که با دخالت ناتو بهاي سنگيني را خواهند پرداخت. بنابر اين کشور خود به راحتي به بيگانگان نخواهند سپرد.

وي مصوبه اجلاس دوستان سوريه را کليد واژه حل مشکلات اين کشور دانست و گفت: شاه بيت مذاکرات اين است که نبايد کسي اصرار به رفتن بشار اسد داشته باشد. هيچ کشوري حق ورود به اين فضا را ندارد و نمي‌تواند با قرار دادن شروطي از اين دست، نظرات خود را به ملت سوريه ديکته کند.

بشاراسد در انتخابات آتي مي‌تواند در کنار ساير نامزدها رقابت کند

نماينده مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: تمرکز دشمنان سوريه و اصرار آنها بر رفتن بشار اسد حاکي از آن است که بشار از محبوبيت بالايي برخوردار است و مي تواند در انتخابات آتي در کنار ساير نامزدها به رقابت بپردازد.

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس تصريح کرد: هر طرحي که در آن بر کناره‌گيري اسد تاکيد شود، محکوم به شکست است و جمهوري اسلامي معتقد است که هر اقدامي درباره سوريه بايد با همکاري دولت اين کشور انجام گيرد.


 برخورد شديد ارتش با اخلالگران 

 ايرنا: نخست وزير لبنان بر مقابله با اخلالگران امنيت در طرابلس در شمال اين کشور تاکيد کرد.به گزارش پايگاه الانتقاد ، "نجيب ميقاتي" پس از ديدار "جان قهوه چي" فرمانده ارتش لبنان با وي در جريان طرحهاي امنيتي در طرابلس در شمال لبنان قرار گرفت.اين در حالي است که منابع نزديک به نجيب ميقاتي اعلام کردند: نخست وزير لبنان به اطلاع فرماندهان امنيتي لبناني رسانده است که نبايد هيچ مسامحه اي با اخلالگران چه در زمان حال چه در آينده داشته باشند.

اين منابع بيان کردند: ميقاتي گفته است اگر فرزند من در طرابلس ايجاد اختلال کرد از وي چشم پوشي نخواهد شد. درچند وقت اخير درگيري هاي فراواني در لبنان ميان مخالفان و موافقان حكومت سوريه رخ داده است كه اين امر موجب درگيري نظامي در برخي شهرها و به خطر افتادن امنيت مردم عادي گرديده است.


  مخالفان سوريه را به رسميت مي‌شناسيم 

مهر: فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهوري فرانسه نيز در اظهاراتي مداخله‌جويانه به بشار اسد در استفاده از سلاح‌هاي شيميايي براي سركوب اعتراض‌ها هشدار داد.

اولاند در سخنراني خود در برابر كنفرانس سفيران در كاخ اليزه اظهار داشت: من به صراحت مي‌گويم ما با هم‌پيمانانمان كاملا براي بازداشتن نظام سوريه از استفاده از سلاح‌هاي شيميايي هوشيار و جدي هستيم و اين مساله‌اي است كه دليل قانوني براي جامعه جهاني جهت دخالت مستقيم در سوريه خواهد بود. رئيس‌جمهوري فرانسه تاكيد كرد كه پاريس دولت موقت سوريه جديد را زماني كه تشكيل شود به رسميت خواهد شناخت.وي از مخالفان سوريه خواست دولتي جامع به نمايندگي از تمامي گروه‌ها تشكيل دهند تا نماينده قانوني سوريه جديد باشند.اولاند افزود: شركاي عرب بايد مخالفان را در اين زمينه ياري كنند چرا كه اوضاع سوريه با امنيت خاورميانه به ويژه استقلال و ثبات لبنان در ارتباط است.


 بان‌كي‌مون از نظنز بازديد نمي‌كند 

 ايسنا: سخنگوي بان‌‌كي‌‌مون اعلام كرد كه دبيركل سازمان ملل برنامه‌اي براي بازديد از تاسيسات هسته‌اي ايران ندارد.خبرگزاري آلمان گزارش داد: مارتين نسيركي، سخنگوي بان‌كي‌مون، دبيركل سازمان ملل درباره اخبار مربوط به بازديد بان‌كي‌مون از تاسيسات نظنز گفت كه «هيچ برنامه‌اي از اين قبيل براي ديداري از اين نوع توسط دبيركل در زمان حضورش در ايران براي اجلاس (جنبش غيرمتعهدها) وجود ندارد.»

وي افزود: اگر مقامات ايران آمادگي ارايه دسترسي به ديگران، به ويژه افراد آژانس بين‌المللي انرژي اتمي را داشته باشد، از آن استقبال مي‌شود.نسيركي گفت كه تصميم‌گيري « در رابطه با دسترسي احتمالي به اين مكان بر عهده آژانس است.» وي تاكيد كرد كه دبيركل سازمان ملل از فرصت حضور در ايران براي ديدار با مقامات ايران در عالي‌ترين سطوح و مذاكره درباره مساله هسته اي، حقوق بشر و ديگر مسايل استفاده خواهد كرد.


 نماينده دائم ايران در آژانس:
  گام‌هاي ما در مذاكرات با آژانس منوط به گام‌هاي 1+5 خواهد بود 

نماينده دائم ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي گفت: گام‌هاي ايران در مذاكرات با آژانس منوط به گام‌هايي است كه 1+5 در مذاكرات با ايران برخواهد داشت.علي‌اصغر سلطانيه، نماينده دائم ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي كه براي شركت در شانزدهمين اجلاس كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها حضور يافته است، در حاشيه نشست وزيران و در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال ايسنا مبني بر اين كه برخي تحليل‌ها بر اين مبناست كه ايران مذاكراتش را با آژانس منوط به نتايج مذاكرات با 1+5 كرده است با تاكيد بر اين كه مذاكرات ما با آژانس درباره‌ي مداليته همكاري ادامه دارد گفت: ولي در مذاكرات با 1+5 گفته‌ايم كه اجراي چنين گام‌هايي (مورد درخواست آژانس از ايران ) منوط به اين است كه 1+5 چه گام‌هايي بر مي‌دارد.سلطانيه در پاسخ به سوال ديگر مبني بر اينكه رئيس سازمان انرژي اتمي در كنفرانس سالانه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي شركت خواهد كرد؟ با تاييد اين مطلب گفت: آقاي عباسي در راس هياتي در كنفرانس سالانه‌ي آژانس در وين كه اواخر سپتامبر برگزار مي‌شود شركت و سخنراني خواهد كرد.

نماينده دائم ايران در آژانس در پاسخ به سوالي ديگر درباره‌ي سايت پارچين گفت: بازرسان تاكنون دو بار از اين سايت بازديد كرده‌اند و ثابت شده است هيچ مواد هسته اي در آن وجود ندارد و اين مساله از اتهامات بي‌پايه و اساس است.در سال 2004 به همراه بازرسان از معدن گچين در بندر عباس بازديد شد وقتي ‌ كه بازرسي‌ها تمام شد بازرسان اطلاعاتي را به همراه عكس ماهواره‌اي كه از سوي يكي از سرويس‌هاي اطلاعاتي دريافت كرده بودند نشان دادند مبني بر اين كه ايران يك معدن اورانيوم ديگر نيز دارد كه گزارش نكرده است.وي افزود: بنده گفتم كه معدن ديگري وجود ندارد؛ با اين حال بر اساس اطلاعات بازرسان به محل مورد نظر رفتيم و ديديم كه آنجا تابلو يك شركت خصوصي براي توليد سنگ معمولي و انتقال آن به بندر مي‌باشد.

بازرسان با دستگاه‌هاي‌شان آنجا را بازرسي كردند، اما خبري از اشعه راديو اكتيو نبود و نيز ساختمان‌هاي اطراف را بازديد كردند كه مشخص شد اين ساختمان‌ها مربوط به دوش و توالت كاركنان آن كارخانه بوده است.سلطانيه گفت:‌ بازرسان آژانس از اين كه سرويس‌هاي اطلاعاتي و جاسوسي چنين مدارك و اطلاعاتي را به آژانس مي‌دهند بسيار ناراحت شدند و آن را شرم آور خواندند.نماينده‌ي ايران در آژانس تاكيد كرد: ايران به دنبال سلاح هسته اي نبوده و نخواهد بود. مقام معظم رهبري با فتوايي كه ارائه كردند ممنوعيت دستيابي به سلاح هسته اي را اعلام كردند. همچنين امام خميني (ره) 27 سال قبل اعلام كردند كه سلاح‌هايي كه در اختيار دو ابرقدرت دنياست خطري براي بشريت است. ايران همواره موضعش بر مبناي محكوميت سلاح‌هاي هسته اي و استفاده از آن‌ها بوده است.

اين ديپلمات ايراني در پاسخ به سوالي ديگر مبني بر اين كه تهديدات اسراييل نسبت به ايران اخيرا افزايش يافته است، جنبش غيرمتعهدها تصميمي براي محكوميت فعاليت‌ها و اقدامات اين رژيم ندارد، گفت: موضوع محكوميت حمله رژيم اسراييل به عراق در 1982به رغم مخالفت آمريكا در وين مورد تاكيد و تاييد اعضاء قرار گرفت و اين مساله هر ساله مورد توجه و تاكيد اعضا قرار مي‌گيرد. همچنين يكي از بندهاي دستور كار نشست فصلي شوراي حكام كه دو هفته آينده برگزار مي‌شود مربوط به نگراني‌ها نسبت به توانمندي هسته اي اسراييل است. آمريكا همواره تلاش كرده تا افكار عمومي دنيا را نسبت به فعاليت‌ها و سلاح‌هاي هسته اي اسراييل منحرف سازد، اما ما به همراه كشورهاي غير متعهد فعاليت فشرده و گسترده‌اي براي محكوميت اسراييل نسبت به اقداماتي كه انجام مي‌دهد داشته‌ايم.

وي در پاسخ به سوالي ديگر مبني بر اين كه ايران بر چه اساسي خود را ملزم به پاسخگويي آژانس مي‌كند در حالي كه معتقد است ادعاهاي آژانس بي‌پايه و اساس است گفت: ما هيچ شكي نسبت به صلح‌آميز بودن فعاليت‌هاي هسته اي‌مان نداريم و ضرب المثلي داريم كه مي‌گويد طلايي كه پاك است چه منتش به خاك است. همچنين بايد بگويم ما همكاري با آژانس را در جهت بي‌اعتبار نشان دادن سرويس‌هاي اطلاعاتي و نيز مقام‌هاي آمريكايي كه ما را متهم مي‌كند انجام مي‌دهيم.

نماينده دائم ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي گفت: افكار عمومي جهان حق دارند از واقعيت‌ها مطلع شوند و ما موظفيم از اطلاعاتي كه بعضا غيرواقعي هستند و يا مخدوش مي‌شوند و باعث سوء تفاهم مي‌شوند جلوگيري كنيم. مسئوليت رسانه‌ها بسيار حساس است و از جايگاه ويژه‌اي برخورداريد. من يك خبر خوب امروز براي شما دارم.

وي گفت: در طول چند سال گذشته مقامات ايران از هيچ تلاشي براي اينكه واقعيت را به مردم جهان نشان دهند با نهايت شفافيت دريغ نكرده‌اند.


 يک نکته از هزاران 

سازمان شهرداري تهران همزمان با برگزاري اجلاس غيرمتعهدها در تهران زحمات فراواني در ساماندهي و زيباسازي شهر تهران انجام داده است. از جمله آن طي دو هفته حدود 1600 آسيب‌ديده اجتماعي از سطح شهر جمع‌آوري و سامان‌دهي شدند.

جمع كثيري از متكديان و دست فروشان از فضاي مترو و سطح شهر جمع آوري و سامان دهي شدند، نورافشاني، گل كاري و ...

اميدواريم در ايام عادي نيز اين رويه ادامه يابد.


 ميز خبر 

وزير خارجه بحرين :

از راهکار ايران براي بحران سوريه حمايت مي کنيم

وزير امور خارجه بحرين در حاشيه حضور در نشست وزيران خارجه جنبش عدم تعهد در تهران در گفتگو با "عصر ايران" از راهکار پيشنهادي ايران براي حل بحران در سوريه اعلام حمايت کرد.شيخ خالد بن احمد آل خليفه درباره نتايج اجلاس وزيران خارجه جنبش عدم تعهد در تهران، آن را موفقيت آميز توصيف کرد و گفت: اين نشست در راستاي توسعه و پيشرفت فعاليت جنبش عدم تعهد تاکنون موفقيت آميز بود و وزيران در همين راستا تلاش مي کنند. سخنان و مطالبي که علي اکبر صالحي وزير امور خارجه ايران در ابتداي نشست امروز بيان کرد همان مطالب و نقطه نطراتي بود که ديدگاه هاي بحرين را منتقل مي کرد و ما مي خواستيم آنها را بيان کنيم.

وي درباره وضعيت فعلي روابط ميان ايران و بحرين هم گفت: ما به آينده روابط ميان دو کشور خوش بين هستيم .تاريخ روابط تهران و منامه در مدت دهها سال شفاف و معروف است. برخي مسائل در روابط دو جانبه به وجود آمد بود اما موفق شديم از اين مسائل عبور کنيم. همانگونه که در گذشته توانستيم از اين مسائل عبور کنيم هم اکنون نيز چنين خواهد بود.وزير خارجه بحرين درباره پيشنهاد مقامات فرانسوي براي برقراري منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوريه بدون مجوز از شوراي امنيت گفت: ما در اجلاس تهران بايد بر راهکارهاي منطقه اي و راه حل هاي ارائه شده از سوي کشورهاي عضو در جنبش عدم تعهد تمرکز کنيم. اين راهکارها مهمتر از هر پيشنهاد ديگري است. هم اکنون پيشنهادهايي از طرف ايران و مصر براي حل بحران در سوريه مطرح شده اند. براي من به ثمر نشستن اين پيشنهادات مهم تر از هر پيشنهاد ديگري درباره سوريه است.

ملک عبدالله اداره امور عربستان را واگذار کرد

پادشاه عربستان اداره امور کشورش را به وليعهد خود واگذار کرد.به گزارش العالم، ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودي براي گذراندن مرخصي از اين کشور خارج شد.دفتر پادشاهي سعودي اعلام کرد، "ملک عبدالله" اداره امور کشور را به وليعهد خود "شاهزاده سلمان" واگذار کرد و به مرخصي رفت. برخي رسانه ها، مقصد احتمالي عبدالله را مغرب (مراکش) اعلام کرده اند.اين نخستين بار است که "سلمان" پس از تصدي ولايتعهدي، اداره امور عربستان را برعهده مي گيرد.عربستان از زمان آغاز انقلاب هاي عربي، شاهد حرکت هاي مردمي در انتقاد از وضعيت معيشتي، تبعيض ها و بازداشت فعالان حقوقي و مردم معترض -به ويژه در مناطق شرقي- بوده است.

مرسي: با هر گونه دخالت نظامي در سوريه مخالفيم

محمد مرسي رئيس جمهوري مصر در مصاحبه با خبرگزاري 'رويترز ' با هر گونه دخالت نظامي در سوريه مخالفت كرد و نشستن بر سر ميز مذاكره را براي حل وفصل بحران اين كشور خواستار شد.به گزارش ايرنا، مرسي با اعلام اينكه كشورش با دخالت نظامي در خاك سوريه به هر شكلي مخالف است تاكيد كرد كه قاهره خواستار دخالت به شيوه هاي صلح آميز و مؤثر است زيرا اقدام نظامي بر اوضاع مردم اين كشور تاثير منفي مي گذارد.وي با بيان اينكه ما خواهان راههاي صلح آميز و مناسب براي دستيابي مردم سوريه به خواسته هايشان هستيم تاكيد نمود كه دوستان مردم سوريه در چين و روسيه و ديگر كشورها و خود ما با تمام توان براي حمايت از مردم سوريه تلاش مي كنيم.رئيس جمهور مصر گفت كه كشورهاي عربستان سعودي، ايران ، مصر و تركيه در چارچوب ابتكار عمل مطرح شده توسط كشورش در كنفرانس مكه راههاي پايان دادن به بحران سوريه را بررسي مي كنند.وي درباره روابط كشورش با ايران گفت كه روابط بين المللي وسياست خارجي مصر پس از انقلاب اين كشور و انتخاب رئيس جمهور جديد بر اساس توازن منطقه اي و بين المللي استوار است وما براي تحقق صلح و ثبات در منطقه و جهان پذيراي همه هستيم ومعتقديم كه همه كشورهاي منطقه به ثبات و همزيستي مسالمت آميز با يكديگر نياز دارند.

وي تاكيد كرد كه ما از همه قدرت هاي جهاني استقبال مي كنيم و آغوش خود را بر روي همه كشورهاي جهان مي گشاييم و خواستار روابط متعادل با آنها هستيم.رئيس جمهور مصر درباره هماهنگي ها با تل آويو درباره صحراي سينا تصريح كرد' سينا جزء خاك مصر است . ما در امور كسي مداخله نمي كنيم و به كسي اجازه نخواهيم داد در امور ما دخالت كند. همچنين كسي را تهديد نمي كنيم اما از امنيت داخلي و خارجي خود با اراده اي آزاد و مستقل دفاع مي كنيم.

وزير ارتباطات عراق درمخالفت با مالكي استعفا كرد

وزير ارتباطات عراق در اعتراض به عدم توجه نوري المالکي به شروطش براي ادامه كار، از پست خود استعفا كرد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبكه الجزيره، محمد توفيق علاوي، وزير ارتباطات عراق مدعي شد كه به اين دليل استعفا كرده است كه نوري المالكي، نخست وزير عراق اجراي شروط وي را براي توقف دخالت‌هاي سياسي‌اش در اين وزارتخانه‌ رد كرده است.

علاوي خاطرنشان كرد كه آماده فعاليت در اين وزارتخانه با وجود اين دخالت‌هاي گسترده نيست.وزير ارتباطات عراق عنوان داشت: من به المالكي ابلاغ كردم كه يا بايد اين شروط را بپذيرد و دست از دخالت‌هاي سياسي در اين وزارتخانه بردارد يا اينكه بايد استعفاي من را بپذيرد كه المالكي بعد از يك ماه با اين استعفاي من موافقت كرد.وي تصريح كرد: من استعفانامه‌ خود را در 28 ژوئيه به المالكي ارائه كردم.علاوي افزود: تلاش‌هايي براي تسلط بر مسئولان و انتقال برخي از آن‌ها به خارج از وزارت ارتباطات بدون تمايل من صورت گرفته و المالكي از من خواست برخي از مديران كل وزارتخانه كه افرادي با اخلاص بوده‌اند و بسيار جدي كار مي‌كردند آنها را به وزارتخانه‌هايي منتقل كنم كه قبلا در آن‌ها كار مي‌كردند.محمد توفيق علاوي، عضو رهبر فهرست العراقيه است كه ابتداي سال جاري در تلاش بود كه به دولت المالكي راي عدم اعتماد بدهد.


 اخبار روز 

وزيرخارجه هند:

تنها مردم سوريه بايد براي كشورشان تصميم بگيرند

وزيران امور خارجه هند و جمهوري اسلامي ايران مسائل دو جانبه و موضوعات مهم منطقه‌اي و بين‌المللي را مورد بحث و بررسي قرار دادند.به گزارش ايسنا، وزير امو خارجه کشورمان در اين ديدار روابط با هند را مهم ارزيابي کرد و اظهار اميدواري نمود که با بهره‌گيري از همه ظرفيت‌ها توسط دو کشور اين روابط بيش از پيش گسترش يابد.صالحي با اشاره به وضعيت سوريه و تشريح مواضع اصولي کشورمان در اين خصوص، بر راه حل مسالميت آميز و عدم دخالت خارجي در اين کشور تأکيد کرد.وزير امور خارجه هند نيز با تمجيد از نقش کشورمان در برگزاري موفقيت آميز اجلاس جنبش عدم تعهد در تهران اظهار اميدواري کرد که اين اجلاس نويدبخش فصل جديدي از فعاليتهاي اعضاي اين جنبش باشد.وي با ابزار خرسندي از فضاي حاکم بر روابط دو کشور اظهار داشت: روابط هند و ايران روابطي تاريخي ، سياسي ، فرهنگي و مردمي است و ما براي اين روابط اهميت زيادي قائل هستيم.

وزير خارجه هند با ابراز نگراني از وضعيت سوريه و با رد هرگونه دخالت خارجي در اين کشور اظهار داشت: فقط مردم سوريه بايد درمورد کشورشان تصميم بگيرند.وي گفت‌وگو را تنها راه حل مشکل سوريه خواند و اظهار اميدواري نمود که شرايط اين کشور به حالت عادي بازگردد.

پدر بمب هسته‌اي پاكستان جنبش سياسي تشكيل داد

عبدالقديرخان، دانشمند هسته‌اي پاكستان با تشكيل انجمن سياسي "تحريك تحفظ پاكستان" سعي دارد جوانان كشورش را به شركت در انتخابات پارلماني آتي ترغيب كند.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه گاردين، عبدالقدير خان، دانشمند هسته‌اي پاكستان كه از وي به عنوان پدر بمب هسته‌اي پاكستان نيز ياد مي‌شود و مناقشه‌اي ديرين با دولت دارد، گفته است درنظر دارد به جوانان براي اينكه به چه كسي راي دهند، انگيزه دهد.وي مي‌گويد كه احزاب سياسي تعهداتشان را عملي نساخته‌اند و كمپين انتخاباتي‌اش بيشتر در جهت درخواست از جوانان براي عدم راي دادن به احزاب قديمي و سنتي است.


 ماندگار بر جريده عالم  

 
فهرست شرکت کنندگان
در اجلاس نهم اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

قسمت اول

- جمهوري اندونزي:

- دکتر اِندانگ سوئتاري – مدير

- موسسه کشوري براي مطالعات اسلامي، باندونگ

- جمهوري اسلامي ايران:

- دکتر عبداله جاسبي

- رئيس دانشگاه آزاد اسلامي( رئيس شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام)

- سلطان نشين برونئي – دارالسلام:

- دکتر حاجي اسماعيل حاجي دورامان ( نائب رئيس شوراي اجرايي FUIW)

- سرپرست دانشگاه برونئي – دار السلام

- پادشاهي عربستان سعودي:

- دکترمحمد سعد السالم

- رئيس دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود

- جمهوري سودان:

- دکتر عبدالغفار علي آدم( نايب رئيس شوراي اجرايي FUIW)

- رئيس دانشگاه شاندي - غايب بود

- جمهوري سومالي:

- دکتر علي شيخ احمد ابوبکر

- رئيس دانشگاه موگاديشو

- کشور فلسطين:

- دکتر رامي حَمَدالله

- رئيس دانشگاه ملي النجا?

- کشور کويت:

- دکتر محمد عبدل رضک طباطبايي( جانشين عضو)

- دانشگاه کويت، رئيس دانشگاه اسلامي شريعت

- جمهوري لبنان:

-دکتر توفيق الحوري

- رئيس کالج مطالعات اسلامي اوزائي

-کشور مالزي:

- دکتر داقو محمدزهادي برائي

- رئيس دانشگاه پوترا – مالزي ( غايب بود)

- جمهوري عربي مصر:

- دکتر گابيرعلي قهران

- رئيس دانشکده حقوق دانشگاه آسيوت ( جانشين عضو)

- پادشاهي مراکش:

- دکتر توفيق الاوزاني الجدي

- رئيس دانشگاه سي دي محمدبن عبداله ( غايب بود)

- جمهوري يمن:

- دکتر صالح عبداله حسين الجفري

- معاون امور دانشگاهي، دانشگاه علوم وفن آوري حضرموت( جانشين عضو)

ناظرين

- مالزي:

- دکتر محمدکمال حسن

- مدير دانشگاه بين المللي اسلامي – مالزي

- ( رئيس دومين اجلاس مجمع عمومي FUIW)

- کشور متحده عربي:

- دکتر اسماعيل البشري

- رئيس دانشگاه شارجه

اعضاي هيات همراه

- پادشاهي عربستان سعودي:

- دکتر عبدالعزيز الجوما

- دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود


 رييس‌جمهور:
 با محكم كردن اراده از همه موانع عبور مي‌كنيم 

رييس‌جمهور گفت: بايد به سمتي برويم كه داروها با نام و نشان ايران در همه بازارهاي دنيا و با قيمت ارزان در دسترس نيازمندان ‌قرار گيرد و سلامتي را به سرعت به آن‌ها هديه كند.به گزارش ايسنا، دكتر محمود احمدي‌نژاد در مراسم رونمايي از دستيابي به دانش فني توليد هشت قلم داروي بيولوژيك راهبردي با تبريك اين موفقيت به جامعه دارويي، بهداشت و درمان، محققان، پژوهشگران و اساتيد سلامت كشور، خاطرنشان كرد: اين موفقيت‌ در توليد داروهاي بيولوژيك نشان مي‌دهد ما به سرعت به سطح اول دنيا در اين عرصه نزديك مي‌شويم و هم‌اكنون تعداد داروهاي بيولوژيك توليد شده در ايران 31 داروست كه در بازار دنيا 170 دارو در اين زمينه وجود دارد و ما بايد سرعت‌مان از رشد اين 170 دارو جلو بزند.

احمدي‌نژاد تصريح كرد:‌ بايد به سمتي برويم كه داروها به نام و نشان ايران در همه بازارهاي دنيا در دسترس نيازمندان قرار گيرد و اين كار شدني است.وي با بيان اين‌كه ‌«با يك حركت ديگر به لطف خدا مي‌توانيم تا سال آينده تعداد اين داروها را به 68 قلم در كشور برسانيم» گفت: براي كشوري كه مي‌تواند ابن‌سيناها، رازي‌ها و علما، انديشمندان و انسان‌هاي بزرگ را در دامان خود تربيت كند عبور از اين مرزها كار سختي نيست. رييس‌جمهور با اشاره به اين‌كه «امروز همه چيز در كشور فراهم است» گفت: صندوقي درست شده كه به زودي براي پشتيباني از فعاليت‌ها در مرزهاي دانش كار خود را شروع و از اين قبيل اقدامات و موفقيت‌هاي علمي حمايت مي‌كند.

احمدي‌نژاد‌ در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اين‌كه ‌«ارزش چنين كارهايي در پشت اين تلاش‌ها نهفته است» گفت: ‌جاري كردن يك لبخند در صورت يك انسان و كمك به انسان در مسير كمال و تعالي و انسان شدن انسان ماندگارتر و ارزشمندتر است و اين‌كه يك انسان را زنده كنيم و از مرگ نجات دهيم قابل مقايسه با ‌ارزش‌هاي مادي و دنيايي نيست.

وي با بيان اين‌كه «موفقيت، پيشرفت، عظمت و سعادت انسان در گرو اعمال انساني اوست» گفت: به همان اندازه كه انسان باشيم و به فكر انسان‌ها باشيم به همان ميزان عاشق انسان‌ها هستيم.احمدي‌نژاد با طرح اين سوال كه چه راهكارهايي كه در ايران انجام مي‌شود در دنيا گل مي‌كند و مي‌درخشد؟ تصريح كرد: كارهايي كه در ايران انجام مي‌شود پشت آن‌ها عشق به انسان‌هاست و در هر كاري كه عشق به انسان در آن باشد ماندگار مي‌شود و مي‌درخشد.

رييس‌جمهور خاطرنشان كرد: اتفاقاتي كه در بيرون مي‌افتد هيچ كدام اصالت ندارد. همه آن‌ها تابع متغير دروني انسان‌هاست، يعني اگر درون انسان‌ها تغيير كند بيرون هم تغيير خواهد كرد، بنابراين پيشرفت‌هاي علمي و ساير پيشرفت‌ها تابع اتفاقات و تغييراتي است كه در قلب و وجود انسان مي‌افتد و محيط بيروني تابع اراده اوست كه به هر شكلي كه بخواهد در خواهد آمد.

وي ادامه داد: اگر اراده كنيم كه فردا را به زيباترين و بهترين شكل بسازيم اين اتفاق خواهد افتاد و مهم نيست كه دشمن چه مي‌گويد و دست‌اندازها چيست، اراده انسان مهم است كه اگر مستحكم شود از همه اين موانع عبور خواهد كرد.

احمدي‌نژاد با تاكيد بر اين‌كه «بايد بهترين فردا را براي خود و جامعه بشري بسازيم» گفت: بايد رو به جلو و با بالاترين سرعت به سمت بالاترين قله‌ها حركت كنيم و اين مستلزم اراده مستحكم ‌همه ماست، زيرا فردا را تصميمات ما مي‌سازد.

رييس‌جمهور تصريح كرد: هر ملتي تصميم بگيرد در مسير اعتلا قله‌ها را فتح كند، به طور طبيعي و بر اساس سنت‌هاي الهي لوازم و امكانات آن فراهم مي‌شود به طوري كه شايد 50 سال پيش ما فكر نمي‌كرديم اين داروها را بسازيم، اما تصميم گرفتيم و اين كار را انجام داديم و بايد بدانيم براي رسيدن به اين قله‌ها بايد زحمت بكشيم، سختي‌ها را تحمل كنيم و شك نكنيم كه امكانات و لوازم آن فراهم خواهد آمد.

وي در بخش پاياني سخنان خود از دانشمنداني همچون ابن‌سينا، رازي و ابوريحان بيروني در اين عرصه و موفقيت‌ها و فعاليت‌هاي آن‌ها ياد كرد و گفت: بايد تصميم بگيريم ‌كه مي‌توانيم به بالاترين قله‌ها عروج كنيم. اين ظرفيت در ايران وجود دارد ‌كه نمونه‌هايش ابن‌سيناها، رازي‌ها، ابوريحان‌ها و ... است.


 شيخ الاسلام مطرح کرد:
 شروط عدم تعهد براي عضويت ترکيه در گروه تماس 

مشاور امور بين الملل رياست مجلس شوراي اسلامي تشکيل گروه تماس براي حل بحران سوريه را پيشنهادي برخواسته از بطن جنبش عدم تعهد خواند و شروطي را براي عضويت ترکيه در اين گروه اعلام کرد.حسين شيخ الاسلام در گفتگو با مهر با حمايت از پيشنهاد شکل گيري گروه تماس عدم تعهد در خصوص ساختار اين گروه گفت: بر اساس اصول حاکم بر جنبش عدم تعهد ايران که رياست 3 ساله اين جنبش را برعهده دارد و يا شوراي راهبردي تروئيکاي جنبش عدم تعهد شامل ايران رياست فعلي اجلاس، مصر رياست قبلي و ونزوئلا رياست بعدي با کمک همسايگان سوريه که عضو جنبش عدم تعهد هستند مي توانند گروه تماس عدم تعهد براي حل بحران سوريه را تشکيل دهند.

وي افزود:بايد ساختاري براي گروه تماس عدم تعهد پيش بيني شود که بهترين ساختار تروئيکاي عدم تعهد است که ساختاري موجود است.سفير پيشين ايران در سوريه در خصوص شرايط عضويت ترکيه در گروه تماس عدم تعهد با اشاره به عضويت ترکيه در ناتو گفت: ترکيه براي عضويت در گروه تماس عدم تعهد بايد اصول اوليه اين جنبش شامل عدم دخالت خارجي در امور داخلي کشورهاي عضو،احترام به حق حاکميت و تماميت ارضي کشورها، حق تعيين سرنوشت ملت ها، مردم سالاري، حل و فصل اختلافات با روش هاي مسالمت آميز، بهره مندي مساوي همه از امکانات و حسن هم جواري در خصوص سوريه پايبند باشد تا بتواند در گروه تماس عدم تعهد عضو شود. مدير کل امور بين الملل مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: بر اساس اين اصول گروه تماس جنبش عدم تعهد بايد به دنبال راه حلي سوري - سوري بر اساس گفتگو، اصلاحات و زمينه سازي براي رشد مردم سالاري براي حل بحران سوريه باشد.

شيخ الاسلام تشکيل گروه تماس را راه حلي برخواسته از بطن جنبش عدم تعهد خواند و در خصوص راه حل مرسي رئيس جمهور مصر مبني بر گفتگوي چهار جانبه ايران، مصر، عربستان و ترکيه براي حل بحران سوريه گفت: راه حل مرسي را نفي نمي کنم اما اين راه حل از سويي اصولي نبوده و کلي است و از سوي ديگر کشور هاي ترکيه و عربستان اصل مشکل هستند.


 سرمقاله 

 رياست سه ساله اجلاس و 360 سال انتظار

علي رمضاني

اكنون ايران ميزبان بزرگترين همايش بين‌المللي دهه‌‌هاي اخير خود با عنوان شانزدهمين اجلاس سران جنبش عدم تعهد است و ايران در اين اجلاس براي دوره‌اي سه ساله، رياست را بر عهده خواهد گرفت در اين بين اگر نيك بنگريم ايران به اذعان غرب وشرق و بسياري از تحليلگران در واقع اكنون يكي از طلايي ترين فرصت ها در حوزه استثنايي و حساس ديپلماسي در جهان را در طول چند دهه گذشته به دست آورده است فرصتي كه از چند زاويه قابل بررسي و تحليل است:

نخست اينكه رياست ايران بر جنبشي به بزرگي جنبش غيرمتعهد تاثير عمده هاي در روابط ايران با جهان دارد. يعني گذشته از حضور و سطوح حضور كشورهاي عضو جنبش غير متعهد ها در تهران آنچه اكنون مشخص است اجلاس تهران و رياست سه ساله ايران بر اين جنبش فرصتي طلايي اي براي بازنگري روابط ايران و كشورهاي جنوب جنوب و رفع چالشهايي كه در روابط ايران و اين كشورها در طي چند سال گذشته است تا روابط را گرم تر از آني شود كه اكنون هست.

دوم اينكه اكنون فرصتي طلايي در اختيار ايران قرارداده شده است و اين فرصت در مهم ترين و حساس‌ترين برهه تاريخي به ما رسيده است. چرا كه در شرايطي كه غرب و امريكايي ها به دنبال اعمال فشارهاي گوناگون و چند و جهي بر ضد ايران هستند رياست ايران و اجلاس تهران مي تواند در كاهش فشارها موثر باشد. در اين حال بايد دانست كه ايران در پرتو دوران سه ساله طلايي رياست بر عدم تعهد در صورت به كارگيري سياست هاي سنجيده مي تواند در مذاكرات آژانش بين المللي انرژي هسته اي و همچنين با كشور هاي غربي و اروپايي با توان بيشتر حركت كرده و در رفتار كشورهاي 5+1 با ايران نيز تاثيرگذار باشد.

سوم اينكه حضور دهها كشور در سطح بالاترين مقام در اجلاس تهران مي تواند زمينه ساز ارتقائ روابط استراتژيك بين ايران و اين كشورها باشد. و تبليغات امريكايي ها مبني بر اينكه ايران در جامعه بين المللي منزوي است را خنثي كند.گذشته از اين نيز بايد توجه داشت كه فرصت سه ساله رياست ايران به تناسبي كه روابط بين المللي ايران تحت تاثير رياست ايران در جنبش عدم تعهد اصلاح گردد به همان نسبت هم ميتواند روابط ايران با كشورهاي منطقه را اصلاح كند. گذشته از اين با توجه به محوريت ايران در جنبش به حل مسائل منطقه اي و بحران ها در منطقه نيز كمك كند.

چهارم اينكه ايران در فرصت طلايي رياست بر جنبش عدم تعهد مي تواند به رايزني با كشور هاي عضو جنبش براي ايجاد دگرگوني اساسي در مسير حركت جنبش دست زند و از حمايت صد و بيست كشور استفاده كند.

در اين راستا قابل ذكر است كه جنبش عدم تعهد در گذشته با ناتوانيها و ناكارآمديهايي روبرو بوده است اكنون كه بستر براي فعاليت جنبش عدم تعهد فراهم است ايران مي تواند در سه سالي رياست خود بر جنبش عدم تعهد بر افزايش نقش و توان اين جنبش و ارتقاي جايگاه اين جنبش در نوع دسته بنديهاي نظام بين الملل حركت كند.

آنچه مشخص است فرصت طلايي ايران در رياست جنبش عدم تعهد به مثابه بودن توپ در زمين خودي است يعني اگر ما بتوانيم با درك درستي از اين فرصت ها در منطقه و جهان بهره بريم نه تنها كمك گسترده اي به رشد جنبش عدم تعهد نموده بلكه در وهله نخست جايگاه ديپلماتيك، پرستيژي و سياسي ايران را در منطقه و جهان بالا برده و كمك گسترده اي به منافع ملي كشور نموده ايم.


 وليد المعلم:
  آمريکا بازيگر اصلي عليه سوريه است 

وزير امور خارجه سوريه در اولين مصاحبه خود با رسانه هاي غربي پس از شروع درگيري ها در کشورش گفت: معتقديم که آمريکا اصلي ترين بازيگرعليه سوريه است و بقيه کشورها ابزارهايش هستند.

به گزارش ايسنا، وليد المعلم، وزير امور خارجه سوريه در مصاحبه اختصاصي با روزنامه انگليسي اينديپندنت تصريح کرد: آمريکا پشت خشونت هاي سوريه است و حتي زماني که درگيري ها در حلب به پايان رسيده است، آن ها اجازه نمي دهند که اين شهر آرام بماند.المعلم همچنين گفت: حدود 60 درصد از تروريست ها در سوريه از خارج از جمله ترکيه، قطر، عربستان سعودي به داخل کشور مي آيند و از همه مهمتر آمريکا از نفوذ خود برديگران در اين زمينه بهره مي برد.

وي در ادامه اظهار کرد: زماني که آمريکا مي گويد ما در حال تجهيز مخالفان سوريه با وسايل ارتباطي پيچيده و وسايل ارتباطي هستيم، آيا اين اقدام کمک نظامي به مخالفان محسوب نمي شود؟ زماني که آن ها به مخالفان 25 ميليون دلار کمک مالي مي کنند و بيشتر اين پول از کشورهاي حوزه خليج فارس و عربستان سعودي تامين مي شود، آيا اين کمک نظامي نيست؟

وزير امور خارجه سوريه تاکيد کرد: به هر حال ما معتقديم که آمريکا يک بازيگر مهم عليه سوريه است و ساير کشورها ابزارهايش هستند. شما به اين حرف ها مي خنديد. اما زماني که شما رئيس جمهور باشيد، اخباري از اين دست به گوش شما مي رسد اينکه موسسه بروکينگز در گزارشي با نام "جاده اي به سمت تهران" اعلام کرده است: اگر مي خواهيد به ايران برسيد، بايد از دمشق شروع کنيد. وزير امور خارجه سوريه گفت: برخي از فرستادگان غرب در آغاز بحران ها به ما گفتند که روابط ايران و سوريه، سوريه و حزب الله و سوريه و حماس از عوامل اصلي اين بحران ها است. چنانچه اين موارد را حل کنيم ، آنها (آمريکايي ها) به پايان اين بحران به ما کمک مي کنند. اما هيچ کس به ما نگفت که چرا ما نبايد روابط خود را با ايران حفظ کنيم در صورتي که بيشتر کشورهاي حوزه خليج فارس با ايران روابط مهمي دارند.


 جزئيات معافيت‌هاي سربازي تشريح شد 

مشمولان غير غايبي که تا پايان سال 1390 واجد شرايط معافيت‌هايي از قبيل معافيت جد و جده، سه برادري و غيره بوده‌اند تا پايان شهريورماه امسال فرصت دارند تا براي ثبت و رسيدگي به درخواست خود اقدام کنند.

به گـزارش پايگاه اطلاع رساني پليس، سازمان وظيفه عمومي طي اطلاعيه‌اي اعلام کرد: پيرو اطلاع رساني قبلي، با توجه به اينکه تصويب قانون وظيفه عمومي تغيير ضوابط برخي از معافيت‌ها و يا حذف آن‌ها را در برداشته است، در اين راستا برخي ازمشمولان که واجد شرايط معافيت‌هاي مقرر در سال 90 از قبيل معافيت جد و جده، سه برادري، کسرخدمت منجر به معافيت، پدر در حبس و غيره بوده و بدليل عدم آگاهي و يا پاره‌اي از مشکلات فقط تا پايان سال 90 موفق به بهره‌مندي از اين نوع معافيت‌ها نبوده‌اند در صورتي که همچنان واجد شرايط اين معافيت‌ها باشند تا پايان شهريور ماه امسال (31/6/91) فرصت دارند تا براي ثبت درخواست خود از طريق دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي (پليس +10) اقدام کنند.

اين اطلاعيه در خصوص شرايط معافيت سه برادري در سال 90 مي‌افزايد: با مساعدت صورت گرفته در خصوص اين نوع معافيت، چنانچه فرزند سوم خانواده حداقل نيمي از مدت خدمت دوره ضرورت (9ماه) را تا پايان سال 90 گذرانده و خدمت وي همچنان استمرار داشته باشد، بعنوان برادر خدمت کرده محسوب شده و برادر چهارم وي تا تاريخ 31/6/91 مهلت داشته تا براي ثبت درخواست خود به دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي (پليس+10) مراجعه کند. در معافيت مذکور برادر داراي سابقه خدمت در صورت فوت، بعنوان برادر خدمت کرده محسوب شده و همچنين کسرخدمت بسيج برادران خدمت کرده نيز جزء مدت خدمت آنان لحاظ و گواهي کسرخدمت بسيج صادره در سال 91 نيزقابل محاسبه خواهد بود.


 سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

 سري يازدهم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 
سياسي
اجلاس در تهران
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي