جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/06/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4234

وزيرامورخارجه:
غيرمتعهدها به اين نتيجه رسيدند كه جهان بايد در ابعاد سياسي و اقتصادي تغيير كند

از سوي مصرصورت گرفت؛
رياست نشست وزيران خارجه غير متعهدها به ايران تحويل شد

با اجماع وزيران خارجه؛
پيش‌نويس سند شانزدهمين اجلاس نم تاييد شد


يادداشت


خبر


در حاشيه اجلاس


 وزيرامورخارجه:
  غيرمتعهدها به اين نتيجه رسيدند كه جهان بايد در ابعاد سياسي و اقتصادي تغيير كند 

 
رييس دستگاه ديپلماسي ايران گفت: بر اساس جمع‌بندي‌هاي نشست وزيران امور خارجه، به اين نتيجه رسيديم كه جهان بايد در ابعاد مختلف سياسي و اقتصادي دستخوش تغيير شود.به گزارش ايسنا، دكتر علي‌اكبر صالحي، وزير امور خارجه كشورمان در حاشيه مراسم رونمايي از تمبر شانزدهمين اجلاس كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها در تهران در جمع خبرنگاران، گفت: جلسه پاياني نشست وزيران خارجه كشورهاي عضو اين جنبش فردا بعدازظهر انجام و جمع‌بندي اين نشست صورت خواهد گرفت و نظرات ارائه شده راهنمايي براي آينده فعاليت‌هاي جنبش خواهد بود.

او ادامه داد: از جمع‌بندي اين نظرات در مي‌يابيم كه اين جنبش علاقه‌مند است به چه سمت و سويي برود و با استخراج اساس صحبت‌هاي انجام شده سعي مي‌كنيم نقشه‌ي راهي را تنظيم كنيم تا در اسناد بعدي بتوانيم بخش عمده‌اي از آن را منعكس كنيم.

صالحي با اشاره به بحث تروريسم بين‌المللي، تصريح كرد: آغازگر تروريسم بين‌المللي و اين رفتار غيرانساني، رژيم صهيونيستي است كه هم‌چنان به اين رفتار ادامه مي‌دهد. شهداي مظلوم ما شاهدي بر اين امر هستند.

وزير امور خارجه كشورمان ادامه داد: تمامي كشورهاي عضو مساله تروريسم را مورد توجه قرار داده و آن را محكوم مي‌كنند؛ به‌خصوص مساله تروريسم دولتي را كه رژيم صهيونيستي بينانگذارش بوده است.

وي با اشاره به اين كه مساله فلسطين، سوريه، اقتصاد جهاني و اداره امور جهاني در نشست وزيران امور خارجه كشورهاي عضو جنبش مورد بررسي قرار گرفته است، گفت: شعار اين اجلاس مورد توجه قالب شركت‌كنندگان بوده و همه بر آن تاكيد داشتند. هم‌چنين بسياري از بندهاي سند اجلاس تنظيم و تصويب شد. علاوه بر آن بحث مديريت جهاني و اصلاح ساختار سازمان ملل نيز بررسي شد و مساله جا انداختن دلار به عنوان پول بين‌المللي مورد انتقاد اغلب وزيران قرار گرفت.

صالحي افزود: اين همان مطالبي است كه قطعا آثار خود را در آينده خواهد داشت و يقينا امروز به اين جمع‌بندي رسيديم كه جهان بايد در ابعاد مختلف اقتصادي و سياسي دستخوش تغيير شود و در اين سمت حركت خواهد كرد.وزير امور خارجه كشورمان افزود: نشست سران جنبش غيرمتعهدها در زماني برگزار مي‌شود كه ما در فضاي خاصي در منطقه و جهان به سر مي‌بريم و توجه وزيران خارجه كشورهاي عضو بر آن بود كه ما بايد به انسجام و وحدت دروني جنبش توجه ويژه‌اي داشته باشيم و سعي كنيم تا اين انسجام و وحدت را بيش‌تر كنيم تا بتوانيم نظرات جنبش را در عرصه بين‌المللي عملياتي كنيم.


 از سوي مصرصورت گرفت؛
 رياست نشست وزيران خارجه غير متعهدها به ايران تحويل شد 

 
معاون وزير خارجه مصر ضمن تحويل رياست نشست وزيران غيرمتعهدها به ايران ابراز اطمينان كرد كه ايران در تداوم اهداف و پيگيري آنها موفق باشد.به گزارش ايسنا، معاون وزير خارجه مصر در نشست افتتاحيه وزيران خارجه جنبش غيرمتعهدها ضمن تسليت به ملت و دولت ايران به دليل زلزله اخير در آذربايجان شرقي گفت: اعتماد كامل داريم كه ملت ايران اين گرفتاري را پشت سرخواهد گذاشت و در جهت تحقق و پيشرفت و توسعه پيش خواهد رفت.عمر احمد رمضان ، قائم مقام وزير خارجه مصر ادامه داد: درود وزير خارجه كشورم را به اين نشست اعلام مي‌كنم و از جانب ايشان معذرت خواهي مي‌كنم كه نتوانستند در اين اجلاس شركت كنند زيرا وي به همراه آقاي مرسي در سفر ديگري بوده است و نتوانستند خود را به اين نشست برساند.وي اظهار كرد‌: از ايران به خاطر ميزباني بسيار خوبي كه داشتند تشكر مي‌كنم و از استقبال گرمي كه از آغاز ورود انجام شد تقدير مي‌كنيم.

ايران تلاش‌هاي زيادي براي موفقيت اجلاس انجام داده است.همچنين از كوبا نيز به خاطر تلاش صادقانه در جهت پيشبرد كار جنبش در طول عضويتش در تروئيكاي سال‌هاي گذشته تشكر مي‌كنيم و به تروئيكاي جديد كه ونزوئلا است خوش‌آمد مي‌گويم.

رمضان اضافه كرد:‌ در لحظاتي كه در روابط بين‌الملل لحظات بسيار حساسي است اين نشست برگزار مي‌شود و اميدواريم كه نقش موثري در اين تحولات ايفا كند.وي گفت: اصلاح ساختار سازمان‌هاي بين‌المللي به نوعي منافع همه را تامين مي‌كند كه در اين جنبش همواره مورد تاكيد ما است.نماينده‌ي مصر در اين نشست گفت: از انتخاب شعار اجلاس از سوي دولت ميزبان كه عبارت است از صلح دائم از طريق مديريت مشترك جهاني براي تحقق صلح و ثبات تقدير مي‌كنيم.

قائم مقام وزير خارجه مصر خاطر نشان كرد:‌ مصر مي‌خواهد كه اين اجلاس توصيه‌هاي مشخصي براي سران كشورها داشته باشد تا همكاري مشترك را براي اصلاح ساختار سازمان ملل و همچنين خلع سلاح هسته‌يي و خلع سلاح كشتار جمعي و تحقق دموكراسي، حقوق بشر و مبارزه با تروريسم جهاني و تحقق توسعه دائم و از بين بردن زمينه‌هاي بحران‌هايي كه در دنيا وجود دارد كه در راس آن مساله آرمان ملت فلسطين است كه همواره در مركز تلاش‌هاي عدم تعهد است به طور جدي دنبال كند.

قائم مقام وزير خارجه مصر تاكيد كرد: ‌ما خواستار برپايي كشور مستقل بر پايه‌ي مرزهاي 68 به پايتختي قدس شريف هستيم كه البته موفقيت جنبش ما نياز به وحدت آنها دارد و با وحدت آنها تلاشهاي اعضاي جنبش مي‌تواند اهداف را تقويت كند.

وي افزود: مصر در طول رياست جنبش در سه سال گذشته تلاش كرده است كه اين رسالت را به پيش ببرد و هر تلاشي را در جهت دفاع از منافع كشورها و حفظ همبستگي و تحقق اهداف جنبش انجام داده است. انقلاب سال گذشته مصر نيز ما را براي انجام اين اهداف مصمم‌تر كرد؛ زيرا اين اهداف در جهت اهداف ملت مصر است و براي تحقق نظامي مبتني بر عدالت و شفافيت و دموكراسي به دور از معيارهاي دوگانه تلاش مي‌كنيم.

رمزي خاطر نشان كرد: نسبت به توانمندي برادران ايراني‌ام مطمئن هستم كه براي پيشبرد اهداف جنبش و دستاوردهايي كه در طول 50 سال از تاريخ آن گذشته است و همواره براي آن تلاش شده نيز ايران تلاش خواهد كرد.

وي همچنين از تلاش‌هاي محمد مهدي آخوندزاده رئيس نشست كارشناسان ارشد عضو اين جنبش در تدوين اسناد نشست كارشناسان تقدير كرد و گفت:‌ پيش نويس خوبي براي اجلاس به دست آمده است. جنبش در تعامل با اصول متغير جهاني است كه وظيفه‌ي اجلاس را سنگين مي‌كند. بايد گفت‌وگوها را در جهت دستيابي به صلح دائم از طريق مديريت مشترك جهاني دنبال كنيم و بر اين طرح متمركز شويم.

وي ادامه داد: آرزو داريم بتوانيم نقش جنبش را همچنان تداوم بخشيم.

قائم مقام وزير خارجه مصر ادامه داد: بر خلاف تلاش برخي براي حفظ ساز و كارهاي تصميم‌گيري بين‌المللي اين جنبش بايد نقش موثرتري براي تحول بخشيدن به سازمان ملل داشته باشد و در ارتباط با مديريت مشترك جهاني فعال‌تر عمل كند. بايد توسعه و تنوع بخشيدن به نهادهاي جهاني و منطقه‌اي از جمله نهادهاي مشورتي را به طور جدي پيگيري كرد. بايد در چنين محفل‌هايي منافع جنبش حفظ شود و به كشورهايي كه از بحران‌ها بيشتر ضرر كرده‌اند كمك بيشتري شود.

وي افزود: بايد به نهادهايي مانند شوراي امنيت، تنوع بخشيدن و به ساز و كارهاي اين سازمان‌ها براي تحقق صلح دائم تنوع داد.قائم مقام وزير خارجه مصر در پايان گفت:‌ خوشحالم كه رياست اجلاس را به آقاي صالحي وزير خارجه ايران مي‌سپارم و براي ايشان آرزوي توفيق كامل دارم.


 با اجماع وزيران خارجه؛
 پيش‌نويس سند شانزدهمين اجلاس نم تاييد شد 

 
پيش‌نويس سند شانزدهمين اجلاس كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها با اجماع وزيران خارجه عضو اين جنبش تاييد شد.

به گزارش ايسنا، علي‌اكبر صالحي وزير امور خارجه كشورمان پس از عهده‌دار شدن رياست نشست وزيران خارجه‌ي كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها در سخناني با تشكر از سخنان عزت‌الدين رمزي، معاون وزير خارجه مصر و آرزوي بهترين‌ها براي او گفت: البته آقاي رمزي به نيابت محمدكامل عمرو وزير امور خارجه مصر در اين جلسه صحبت كردند و تا آنجا كه ما در جريان هستيم وزير خارجه مصر اكنون در چين و در راه رسيدن به ايران هستند.

وي با تشكر از وزير امورخارجه مصر به دليل كارهاي خوبي كه مصر به عنوان رييس پيشين اين جنبش طي سه ساله گذشته انجام داد گفت: ما همچنين از مصر به دليل كمك به ايران درباره انجام كارهاي مقدماتي شانزدهمين اجلاس جنبش غيرمتعهدها، تشكر مي‌كنيم و به همكاران جديد و وزيران خارجه كه براي اولين بار به اين اجلاس آمده‌اند خوش آمد مي‌گويم و مطمئنيم كه كار آنها باعث نتايج بيشتري براي اين نشست خواهد شد.

علي‌اكبر صالحي، وزير امور خارجه كشورمان كه رياست نشست وزيران خارجه عضو جنبش غيرمتعهدها را بر عهده دارد، با قرائت سرفصل‌هاي پيش‌نويس سند شانزدهمين اجلاس كه به تاييد و اجماع نظر كارشناسان ارشد كشورهاي عضو جنبش رسيده است، پيشنهاد كرد تا پيش‌نويس سند به دليل موافقت قبلي كارشناسان ارشد و تسريع در روند امور با اجماع وزرا تاييد و براي تاييد نهايي به نشست سران كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها ارجاع شود.

در ميان بندهاي مورد اشاره پيش‌نويس سند، اعضاي دفتر هماهنگي‌هاي جنبش غيرمتعهدها در قاره‌هاي اروپا، آمريكاي لاتين،‌ آسيا، آفريقا و اقيانوسيه مشخص شدند كه قرار است در نشست سران به تاييد برسد.

همچنين عضويت اعضاي جديد جنبش و كشورهاي ناظر و نهادها و سازمان‌هاي ديگر مورد تصويب قرار گرفت. در اين ميان آذربايجان و فيجي دو كشوري هستند كه براي اولين بار در اجلاس كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها شركت مي‌كنند. اين دو كشور در جريان اجلاس پانزدهم اين جنبش به عضويت جنبش در آمدند.

صالحي در ادامه از اجماع بالاي كارشناسان ارشد بر روي پيش‌نويس سند اجلاس قدرداني كرد.


 يادداشت 

 ايران و اجلاس سران جنبش عدم تعهد

ابراهيم علي آبادي

اولين حضور ايران در اجلاس سران جنبش عدم تعهد مربوط به ششمين دوره از اجلاس سران اين جنبش در هاوانا پايتخت کوبا بود که در تابستان سال 1358 برگزارشد. در اين اجلاس مراحل نهايي عضويت ايران در جنبش عدم تعهد پايان يافت .

جنبش غير متعهدها به عنوان بزرگترين گروه فرا منطقه‌اي پس از سازمان ملل متحد مي باشد و جنجال رسانه هاي غربي بر اهميت روزافزون اجلاس تهران مي افزايد.همراه شدن تعداد بسياري از کشورهاي در حال توسعه و توسعه يافته سازمان ملل به اهميت اين اجلاس مي افزايد و اين فرصت مناسبي است تا در خصوص تحولات جديدي که درجهان ،كشورها را تحت تاثير قرار داده است مشورت و بررسي شود. با وجود تحولات بزرگي كه منطقه خاورميانه طي دو سال گذشته شاهد آن بوده است، برگزاري اين اجلاس در تهران مي‌تواند نقش ايران در‌خصوص هدايت جنبش‌هاي بيداري اسلامي در منطقه را بيش از پيش پررنگ كند و ايران بايد از ظرفيت ايجاد شده در زمينه برگزاري اجلاس غيرمتعهدها در تهران نهايت استفاده را به عمل آورد .از جمله مسئله تحريمها و معرفي اينكه برنامه هسته اي جمهوري اسلامي ايران صلح آميز و قانوني است و بطور کامل تحت کنترل و بازرسي کارشناسان و بازرسان آژانس بين المللي انرژي هسته اي است و همچنين حقوق بشر به عنوان بالاترين خواسته‌هاي انساني است و نبايد مانند ابزاري در انحصار کشورهاي مشخصي قرار گيرد و خيلي مسائل مختلف ديگر كه با كارشناسي مي توان آنرا مطرح و نتيجه مطلوب را بدست آورد.


 خبر 

بان کي مون با رهبر معظم انقلاب ديدار مي‌کند

به گزارش پرس تي وي، بان کي مون هم براي شرکت در شانزدهمين نشست سران جنبش غيرمتعهدها به ايران مي‌آيد.قرار است وي در اين سفر با رهبر، رئيس جمهور و مقامات بلندپايه ايران ديدار کند. پرس تي وي به جزييات بيشتر اين خبر اشاره اي نکرد.

طرح ابتکارات جديد براي فلسطين از سوي ايران

به گزارش خبرگزاري نم، اين مقام وزارت امور خارجه كه خواست نامش بيان نشود، در حاشيه نشست وزيران امور خارجه كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد افزود: اين کميته بعد از ظهر امروز تشكيل مي شود ، 13 كشور نيز عضو اين كميته هستند.وي تصريح كرد: وزير امور خارجه ايران در اين كميته، مواضع جمهوري اسلامي ايران درقبال حمايت از مردم مظلوم فلسطين، مقاومت و نيز ابتكارات جديدي را مطرح مي كند.

اتحاد کشورهاي عضو نم رمز خروج از تحريم ها

به گزارش خبرگزاري نم، مشاور سفارت مالاوي بعد از پايان نشست دو روزه کارشناسان کشورهاي عضو جنبش عدم تعهد که در سالن همايش هاي صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران برگزار شد در گفتگويي اختصاصي به خبرنگار نم گفت: ايران براي سه سال رياست جنبش عدم تعهد را به عهده مي گيرد که وظيفه سنگيني است چرا که دغدغه امروز مسائل اقتصادي است و تمام اعضاي جنبش عدم تعهد خواستار گسترش روابط تجاري با يکديگر هستند.وي ادامه داد: رياست سه ساله ايران ضمن فعال کردن جنبش بايد به اتحاد کشورهاي عضو کمک کند تا آنها بتوانند با تحريم ها مقابله کنند.مشاور سفارت مالاوي درباره اقدامات کشورهاي عضو براي حذف تحريم ها اظهار داشت: هندوستان براي دستيابي به کرسي شوراي امنيت سازمان ملل و داشتن حق وتو تلاش مي کند که اگر کشورهاي عضو نم از هند براي راهيابي به شوراي امنيت حمايت کنند، هندوستان نيز مي تواند در زمينه برداشتن تحريم‌ها به اعضاي جنبش کمک شاياني کند.

راشاتودي:

جنبش عدم تعهد، سلاح جديد و مخفي ايران است

راشاتودي اذعان کرده که ايران به يک پيروزي بزرگ دست يافته و سلاحي جديد و مخفي را عليه صهيونيسم و امپرياليسم به‌دست آورده است.به گزارش فارس، راشاتودي در مقاله‌اي به قلم «سرگئي استورکان»، نوشت: سياست بين‌الملل پر است از عجايب و دگرگوني‌ها. ايران، که با انزواي بين‌المللي ناشي از تحريم‌هاي فلج‌کننده طراحي شده توسط غرب روبرو بود [به زعم نويسنده]، به يک پيروزي بزرگ دست يافت. به نظر مي‌رسد سلاح جديد و مخفي ايران عليه «امپرياليسم و صهيونيسم»، جنبش عدم تعهد (نم) باشد.بنابراين گزارش، رهبران و سران رده‌هاي مختلف بيش از 120 کشور در حال توسعه اين هفته به تهران مي‌روند تا در شانزدهمين اجلاس نم شرکت کنند و انتظار مي‌رود حمايت خود را از مواضع ايران در بن‌بست حادث شده در مسير مذاکرات هسته‌اي با 1+5 ابراز دارند. رهبران کشورهاي توسعه‌نيافته‌اي که عموما توسط رسانه‌ها از افکار عمومي دور نگه داشته مي شوند، دست‌کم براي اين پنج روز احساس مي‌کنند که تاثيرگذارند.گذشته از اينکه ايران خود را در اين اجلاس رئيس نم خواهد دانست، رهبران نم بايد براي حل تنش‌هاي مربوط به برنامه هسته‌اي ايران، بحران سوريه و اعلام موجوديت کشور فلسطيني ابراز نظر کنند.

رايزني براي برگزاري نشست گروه تماس سوريه در حاشيه اجلاس عدم تعهد

يک ديپلمات مصري از رايزني براي برگزاري اجلاسي با حضور نمايندگان ايران، مصر ، عربستان و ترکيه درحاشيه اجلاس عدم تعهد خبر داد.اين ديپلمات مصري در حاشيه اجلاس سران جنبش عدم تعهد در گفتگو با مهر اظهار داشت: رايزني هايي در جريان است تا نشستي در رابطه با پيشنهاد رئيس جمهور مصر براي تشکيل گروه تماس به منظور حل بحران سوريه برگزار شود. به گفته وي سطح اين نشست هنوز مشخص نيست اما با توجه به حضور دو کشور عربستان و ترکيه در سطحي غير از سران به نظر مي رسد اين نشست در صورت نهايي شدن در سطح وزيران خارجه يا معاونين وزير برگزار شود.

اين در حالي است که همزمان رايزنيهايي براي برگزاري نشست مشورتي سوريه در حاشيه اجلاس سران جنبش عدم تعهد در جريان است.اجلاس نخست مشورتي سوريه ماه گذشته با حضور نمايندگان 30 کشور در تهران برگزار شده بود و قرار بود اجلاس ديگري در اين رابطه برگزار شود.

اجلاس تهران در ايجاد وحدت ميان مردم دنيا تاثيرگذار است

به گزارش خبرگزاري نم، آنتوان گامبي در شانزدهيمن اجلاس سران جنبش غيرمتعهدها در جمع خبرنگاران گفت: ميزباني اجلاس شانزدهم از سوي ايران موفقيتي بزرگ براي اين كشور در عرصه سياسي و بين المللي محسوب مي شود.وزير امور خارجه آفريقاي مركزي تاكيد كرد: اجلاس سران جنبش كشورهاي غيرمتعهد نشستي مهم محسوب مي شود و اين اجلاس در ايجاد وحدت در ميان مردم دنيا تاثيرگذار است.گامبي ادامه داد: ظرفيت هاي بسياري در اجلاس سران جنبش غيرمتعهدها وجود دارد كه بايد از آن به درستي استفاده كرد.

روزنامه ARD ترکيه: ايران، دنيا را دور خود جمع کرده است

به گزارش خبرگزاري نم، روزنامه ARD چاپ ترکيه نوشت: اجلاس سران جنبش عدم تعهد و ديدار نمايندگان بيش از 120 کشور در تهران مي تواند کمک شاياني براي مبارزه ديپلماتيک برنامه هاي هسته اي ايران باشد.اين روزنامه در گزارش خود مي افزايد: در پي دعوت دولت ايران 35 نفر از سران دولت ها و حکومت ها به تهران خواهند آمد که در ميان آنها حضور محمد مرسي رئيس جمهور مصر، مانموهان سينگ نخست وزير هند و رائول کاسترو رهبر کوبا حتمي است.بان کي مون دبير کل سازمان ملل نيز با وجود نارضايتي هاي امريکا و اسرائيل حضور و مشارکت قطعي خود را براي شرکت در اجلاس تهران اعلام کرده است.ARD افزود: مارتين نسيرکي سخنگوي اين سازمان گفت: بان کي مون مشتاقانه منتظر برگزاري اجلاس است چرا که آن را فضايي مناسب براي همکاري هاي گسترده بين کشورهاي شرکت کننده مي داند.


 در حاشيه اجلاس 

درحاشيه اجلاس نشست وزيران؛

رييس‌جمهور: از تمام ظرفيت‌هاي جنبش عدم‌تعهد براي عدالت ميان ملت‌هاي جهان استفاده مي‌شود

رييس‌جمهوري اسلامي ايران با تاكيد بر لزوم تقويت روابط برادرانه و دوستانه ملت‌ها و دولت‌هاي عدالت‌خواه و مستقل با يكديگر، براي دستيابي به اهداف مشترك گفت: در دوره جديد جنبش عدم تعهد سعي شده تا از تمام ظرفيت‌هاي اين جنبش در راستاي پيشرفت، عدالت و تقويت برادري ميان ملت‌ها استفاده شود و در اين راستا همه بايد دست به دست يكديگر بدهند.به گزارش ايسنا، دكتر محمود احمدي‌نژاد در حاشيه اجلاس وزراي خارجه جنبش عدم تعهد در ديدار چوكه وانكا وزير امور خارجه بوليوي روابط جمهوري اسلامي ايران و بوليوي را برادرانه و در جهت اهداف مشترك بشر دانست و تصريح كرد: امروز شرايط جهاني در حال تغيير و تحولات بسيار است و ملت‌هاي مستقل بايد در جهت دستيابي به عدالت و انسانيت در كنار يكديگر قرار داشته باشند.رييس‌جمهور خاطرنشان كرد: با وجود هياهو و سر و صداهاي دشمنان بشريت امروز تحولات و تغييرات به نفع آرمان ملت‌هاي عدالت‌طلب در حال شكل‌ گرفتن است.احمدي‌نژاد با اشاره به برگزاري شانزدهمين اجلاس جنبش عدم تعهد به ميزباني جمهوري اسلامي ايران خاطرنشان كرد: در دوره جديد اين جنبش تلاش شده تا از ظرفيت‌ها براي پيشرفت و عدالت ميان ملت‌هاي جهان استفاده شود و همه بايد كمك كنيم تا حداكثر استفاده از اين ظرفيت‌ها به انجام برسد.چوكه وانكا وزير امور خارجه بوليوي ضمن ابراز خرسندي از ملاقات با دكتر احمدي‌نژاد با بيان اين‌كه «امروز رهبران انقلابي در جاي جاي جهان ظهور كردند كه موجب تقويت اميد و مودت ميان ملت‌ها شده‌اند» گفت: دولت‌ها و ملت‌هاي مستقل بايد توان و قدرت خود را در چارچوب ائتلافي مستحكم و پايدار براي مقابله با كساني كه بذر پليدي و نااميدي را در جهان كاشته‌اند بكار گيرند.

وزير خارجه غنا:

همكاري كشورهاي جنوب-جنوب بايد گسترش يابد

وزير امور خارجه غنا گفت: همكاري كشورهاي جنوب- جنوب بايد گسترش يابد و اجلاس كشورهاي غيرمتعهد مي تواند زمينه اين همكاري را فراهم كند.'الحاجي محمدمومني' در حاشيه نشست وزيران خارجه كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها در گفت و گو با ايرنا بر گسترش همكاري كشورهاي غيرمتعهد در اجلاس تهران تاكيد كرد و افزود: اجلاس تهران ، مي تواند همكاري هاي بين بخشي بين كشورهاي غيرمتعهدها را بيش از پيش توسعه دهد.وي با اشاره به اينكه در همكاري هاي سياسي با ايران، ايده آل ها و اهداف مشترك داريم، خاطرنشان كرد : جنبش كشورهاي غيرمتعهد نقش مهمي در جريان هاي جهاني ايفا مي كند و از اهميت بسزايي در ميان نهادهاي بين المللي برخوردار است و نقش اين نهاد عظيم را نمي توان در جامعه جهاني، منكر شد.نشست وزيران امورخارجه كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها امروز سه شنبه با حضور بيش از 80 وزير خارجه يا وزير هم سطح يا قائم مقام وزير امورخارجه از كشورهاي مختلف گشايش يافت.

خبرگزاري فرانسه:

ايران جنبش غيرمتعهدها را احيا مي‌كند

خبرگزاري فرانسه گزارش داد كه ايران قصد دارد، جايگاه جنبش غيرمتعهدها را در عرصه‌ي بين‌المللي احيا كند.به گزارش ايسنا، خبرگزاري فرانسه در گزارشي درباره‌ي برگزاري اجلاس غيرمتعهدها در تهران نوشت كه حضور نيروهاي امنيتي نشان مي‌دهد مقامات ايران مصمم هستند اطمينان يابند هيچ حادثه‌‌اي، رويدادي كه ايران آن را كودتاي ديپلماتيك در برابر فشارهاي تحت رهبري آمريكا مي‌داند، تحت‌الشعاع قرار نخواهد داد.بر اساس گزارش روزنامه‌ عمان تريبون، با توجه به وضعيت جنبش در دو دهه‌ اخير، ايران مصمم است آن را به عنوان وزنه‌اي در برابر سلطه جويي اعضاي دايم شوراي امنيت متشكل از آمريكا، انگليس، روسيه، فرانسه و چين احيا كند.علي اكبر صالحي، وزير امور خارجه ايران روز يكشنبه در افتتاحيه نشست‌هاي مقدماتي اجلاس گفت: ما در نگراني بسياري از اعضا مبني بر اين كه قدرت شوراي امنيت سازمان ملل رو به افزايش و قدرت مجمع عمومي سازمان ملل رو به كاهش بوده است، شريك هستيم.وي از درخواستهاي بلند مدت براي اصلاحات در شوراي امنيت دفاع كرد.

مرز ايران با شمال عراق بسته شد

"رستم محمود" مسئول مرزهاي بين المللي بين اقليم شمال عراق با ايران، با تائيد اين خبر افزود: پيش از آغاز به کار اجلاس غير متعهدها در ايران، در ديدار با مقامات ايراني تصميم گرفته شد که گذرگاه هاي مرزي بين اين کشور و اقليم شمال عراق به مدت يک هفته بسته شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران، وي افزود: هم اکنون تصميم در اين مورد در مرزهاي دو کشور قابل اجراست و تا يکشنبه هفته آينده ادامه دارد.گفتني است؛ شمال عراق با ايران در سه گذرگاه مرزي بين المللي به نامهاي: باشماخ، پرويز خان و حاج عمران و به اضافه برخي گذرگاه هاي غير رسمي مراوده دارد و از اين معابر فعاليت هاي تجاري و صادرات و واردات گسترده بين دو کشور انجام مي شود.

هوشيار زيباري نشست وزيران خارجه نم را موفقيت‌آميز خواند

وزير امور خارجه عراق نشست وزيران امور خارجه كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها را موفقيت‌آميز خواند.به گزارش ايسنا، هوشيار زيباري، وزير امور خارجه عراق در حاشيه نشست وزيران امور خارجه كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها در گفت‌وگويي با خبرنگاران با موفقيت‌آميز خواندن نشست وزيران خارجه اين جنبش، گفت: قرار شد كه پيش‌نويس سند تهيه شده در اين اجلاس به شانزدهمين اجلاس سران كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها ارجاع شود از اين رو معتقديم كه كارها بسيار خوب و به شكل منظمي در جريان است.بنا بر گفته همراهان وزير امور خارجه عراق، امروز هوشيار زيباري در حاشيه نشست وزيران، كنفرانس مطبوعاتي را به منظور پاسخگويي به سوالات خبرنگاران برگزار خواهد كرد.

استقبال از مهمانان اجلاس نم با تقديم گل از سوي "آرميتا" و "عليرضا"

فرزندان شهداي هسته اي با شاخه گل از ميهمانان و مقامات شانزدهمين اجلاس کشورهاي عضو جنبش غيرمتهدها استقبال كردند.به گزارش ايسنا، ديروز در آخرين ساعات اولين روز نشست وزيران خارجه عضو نم آرميتا رضايي‌نژاد و عليرضا قشقايي فرزندان شهيدان داريوش رضايي‌نژاد و رضا قشقايي براي گراميداشت ياد پدران شهيدشان با شاخه گل به ديدار ميهمانان و مقامات حاضر در نشست وزيران خارجه نم رفتند.هم‌چنين صبح ديروز تعدادي از خانواده‌هاي شهداي ترور با در دست داشتن تصاوير شهيدان‌شان در غرفه "ايران قرباني تروريسم " حاضر شدند.


 
سياسي
اجلاس در تهران
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي