جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/06/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4234


بيماري شايع و خطرناك


اكسيدان‌ها و آنتي‌اكسيدان‌ها


بيرون‌زدگي و پارگي ديسک بين‌مهره‌اي


خبرها از عالم علم


  بيماري شايع و خطرناك 

 قسمت اول

واژه فشارخون امروزه براي ما ديگر غريبه نيست. اين عارضه كه سن و جنس خاصي نمي‌شناسد مدت‌هاست ذهن پزشكان، كارشناسان و البته بيماران را مشغول كرده است. بهتر است پيش از آغاز اين مطلب كه به راه‌هاي كنترل فشارخون اشاره دارد، به تعريفي جامع از عارضه افزايش فشارخون دست يابيم.به گزارش اطلاعات ؛ پزشكان اين عارضه را فشار خون جاري در بدن بر ديواره رگ‌ها و عروق مي‌دانند. فشارخون يكي از بيماري‌هاي خاموش اما خطرناك است كه سالانه ميليون‌ها نفر را به خود مبتلا مي‌كند و موجبات مرگ زودهنگام صدها هزار تن را فراهم مي‌آورد.

در حقيقت فشارخون فعاليت قلب را سخت مي‌كند و باعث مي‌شود كه رگ‌هاي بدن خشك و سخت شوند و انعطاف لازم را نداشته باشند.با توجه به اين موضوع مي‌توان گفت كه فشارخون باعث افزايش ميزان خطرپذيري فرد در مقابل بيماري‌هاي قلبي را افزايش مي‌دهد. براساس آمار منتشرشده از سوي سازمان غذا و داروي آمريكا، بيماري‌هاي قلبي اصلي‌ترين علت مرگ آمريكايي‌ها را باعث شده است.اين در حالي است كه فشارخون بالا باعث سكته، آسيب به كليه‌ها و حتي كوري نيز خواهد شد.

پزشكان براي كنترل فشارخون ابتدا بايد فاكتورهاي خطرپذيري را در شخص بيابند و با درمان آنها، به بهبود شرايط جسماني بيمار كمك كنند.فاكتورهاي خطرپذيري به دو نوع قابل كنترل و غيرقابل كنترل تقسيم مي‌شوند. عواملي چون بالا بودن كلسترول، استعمال دخانيات، ديابت، اضافه وزن و نداشتن تحرك كافي در دسته فاكتورهاي خطرپذيري قابل كنترل قرار مي‌گيرند حال آنكه موضوعاتي چون افزايش سن (در مردان بالاي 55 و زنان بالاي 65)، وجود سابقه بيماري قلبي در خانواده جزو گروه غيرقابل كنترل هستند.

پزشكان بر اين باورند كه فشار 14 بر روي 9 حداكثر ميزاني است كه مي‌توان آن را خط مرز ابتلا به بيماري فشارخون در نظر گرفت.به تعريفي ديگر فشارخون بالاي 14 بر روي 9 خطرناك خواهد بود. براساس آمارهاي موجود دو سوم افراد بالاي 65 سال مبتلا به فشارخون بالا هستند.

به ياد داشته باشيد كه اگر فشارخون شما بين 12 بر روي 8 و 9/13 بر روي 9/8 در نوسان است، شما در آستانه ابتلا به بيماري فشارخون قرار داريد. به بياني ديگر، شما در حال حاضر فشارخون بالا نداريد، اما ممكن است با افزايش سن و ديگر فاكتورهاي خطرپذيري به اين عارضه دچار شويد و اگر شما نحوه زندگي، فعاليت و عادات خود را تغيير ندهيد، سريعتر عارضه فشارخون گريبانتان را خواهد گرفت.

جالب است بدانيد 90 درصد افرادي كه در طول زندگي خود فشارخون را تجربه نكرده‌اند، در سنين بالاي 55 سال به اين عارضه دچار خواهند شد.

اكنون اين سؤال مطرح مي‌شودكه چگونه مي‌توان از ابتلا به فشارخون جلوگيري به عمل آورد يا دست كم آن را كنترل كرد؟

ابتدا بايد به اين نكته اشاره شود كه همه ما نيازمند كنترل مستمر فشارخون خود هستيم.

از پزشك معالج خود بخواهيم كه در دفعات مراجعه فشارخون شما را بر روي برگه‌اي بنويسد و فشارخون ايده‌آل را هم در كناري ذكر كند.

اين كار باعث مي‌شود كه پزشك به يك بانك اطلاعاتي قوي از اوضاع فشار خون شما دسترسي داشته باشد و بتواند با اتخاذ روش‌هاي درماني مناسب فشارخون شما را كنترل كند.

با عمل به روش‌هاي زير شما مي‌توانيد فشارخون خود را كنترل كنيد يا سن ابتلا به اين بيماري را به تأخير بياندازيد.

به وزن ايده‌آل برسيد

اضافه وزن و چاقي شما را در ابتلا به عارضه فشارخون خطرپذيرتر مي‌كند.

در حقيقت فشارخون با افزايش وزن، بيشتر مي‌شود. كم كردن حتي 5 كيلو مي‌تواند تأثير به سزايي در كاهش ميزان فشارخون شما داشته باشد.

در حقيقت كم كردن وزن مي‌تواند مهمترين عامل در كنترل فشارخون افراد مبتلا باشد. از طرفي افزايش وزن زمينه ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را فراهم مي‌آورد.شما مي‌توانيد با انجام كارهاي روزمره و ورزش تا حد زيادي وزن خود را پايين بياوريد.

در ادامه به چند راهكار ساده براي كاهش وزن اشاره مي‌شود.جالب است بدانيد كه در برخي مواقع فشارخون را مي‌توان با فعاليت بدني كنترل كرد.

ادامه دارد...


 اكسيدان‌ها و آنتي‌اكسيدان‌ها  

آنهايي كه به مطالعه مطالب مربوط به سلامت علاقه دارند با واژه آنتي‌اكسيدان آشنا هستند. نوشته‌هايي مثل «با خوردن آنتي‌اكسيدان‌هايي مثل سلنيوم، ويتامين C يا ويتامين E سلامت شما بيمه مي‌شود» هر روز در مجلات و روزنامه‌ها ديده مي‌شود.

به گزارش جام جم آنلاين، سكته مغزي، سكته قلبي، سرطان‌ها و آلزايمر هر كدام به نحوي با اكسيدان‌ها و آنتي‌اكسيدان‌ها ارتباط دارد و تلاش براي شناسايي غذاهاي مفيد در اين فرآيند سال‌هاست كه علم تغذيه و پزشكي را به تكاپو واداشته است.

توت فرنگي، تمشك، لوبيا قرمز، كلم بروكلي، آواكادو، چاي سبز، گردو، فندق، سيب، انار، زنجبيل، شكلات تلخ و بسياري از مواد غذايي ديگر داراي مجموعه‌اي از ريزمغذي‌هاي مفيد هستند و مواد غذايي با خاصيت آنتي‌اكسيدان شناخته مي‌شوند.

شايد برخي تصور مي‌كنند اگر روزانه يك ليوان چاي سبز بخورند يا هر روز در سالادشان بروكلي و آواكادو مصرف كنند، از ابتلا به بيماري‌هايي كه برشمرده شد در امان هستند، ولي موضوع خيلي پيچيده‌تر از اين است.

اكسيدان‌ها و راديكال‌هاي آزاد موادي است كه هر لحظه در سلول‌ها توليد مي‌شود. اين مواد در واقع سيستم دفاعي مولكولي بدن را تشكيل مي‌دهد، سلول‌هاي دفاعي در برخورد با مزاحم‌هايي مثل ميكروب‌ها با توليد و ترشح راديكال‌هاي آزاد آنها را منهدم مي‌سازد.

هر روز تعداد زيادي سلول سرطاني در بدن همه ما ايجاد مي‌شود كه همين دفاع مولكولي يكي از دلايل مقاومت در برابر حمله آنهاست.

با وجود فايده‌هايي كه اكسيدان‌ها در بدن دارند، گاهي سطح اكسيدان‌ها در بدن خيلي زياد مي‌شود و در اين حالت آنها به مولكول‌هاي موجود در سلول‌ها آسيب وارد مي‌كند.

پروتئين‌ها، چربي‌ها و اسيدهاي نوكلئيك موادي است كه راديكال‌هاي آزاد باعث آسيب آنها مي‌شود. آنتي‌اكسيدان‌ها يعني همان موادي كه قبلا برشمرده شد، مي‌تواند تا حدي با خنثي‌سازي اين راديكال‌هاي آزاد تعادل را برقرار سازد.

اكنون بايد به اين پرسش پاسخ دهيم كه در چه شرايطي اكسيداسيون تشديد مي‌شود و راديكال‌هاي آزاد به مواد خودي حمله مي‌كند؟

بشر سال‌هاست كه توانسته بر مهاجمان كشنده‌اي مثل آبله، طاعون، حصبه، وبا و ديفتري غلبه كند و بيماري‌هايي مثل مالاريا وجذام را نيز اكنون فقط در نقاط عقب‌مانده جهان مشاهده مي‌كنيم، اما واقعيت تلخ اين است كه مهاجمان جديدي توسط خود انسان توليد شده‌ است.

اشعه مضر خورشيد كه قبلا توسط لايه ازن فيلتر مي‌شد، اكنون با شدت روز افزون بدن انسان‌ها را هدف قرار مي‌دهد. انواع مواد شيميايي كه براي كشتن حشرات استفاده مي‌شود در خاك و هوا انباشته شده‌ است. دود ماشين‌ها و كارخانه‌ها در هوا پراكنده‌ است و با هر تنفس به ريه‌ها و گردش خون وارد مي‌شود. رنگ‌ها و طعم‌دهنده‌هاي مصنوعي در بيشتر غذاهاي فرآوري شده وجود دارد و هر روز براي سود بيشتر به تنوع‌شان افزوده مي‌شود.

همه اينها با ورود به سلول‌ها ايجاد راديكال‌هاي آزاد را زياد مي‌كند اما زندگي شهري و مدرن علت‌هاي ديگري هم براي ايجاد اكسيداسيون دارد.


  بيرون‌زدگي و پارگي ديسک بين‌مهره‌اي  

بيرون‌زدگي يا پارگي ديسک بين مهره‌هاي ستون فقرات مي‌تواند باعث درد و بيحسي شديد شود

ديسک‌ها بالشتک‌هاي نرم و لاستيکي هستند ميان مهره‌هاي ستون فقرات قرار دارند و به عنوان جذب‌کننده ضربه عمل مي‌کنند.

به گزارش همشهري آنلاين، هنگامي که اين ديسک‌ها بيش از حد تحت فشار يا استرس قرار بگيرند، بخش مرکزي ديسک از لبه بيروني آن بيرون مي‌‌زند و بر روي اعصاب خروجي از طناب نخاعي که در مجاورت آن قرار دارند، فشار مي‌‌‌‌‌‌آورد.

در حالت شديدتر حلقه بيروني ديسک پاره مي‌شود.

عوامل خطرساز

عوامل خطرساز رايج براي بيرون‌زدگي يا پارگي ديسک اينها هستند:

بلند کردن اشيا به طريقه غلط.

سيگار کشيدن.

اضافه وزن داشتن، که باعث ايجاد فشار بر روي ستون فقرات مي‌شود.

فشار يا ضربه‌ها‌ ممکن است باعث فتق(بيرون‌زدگي) ديسک‌هاي بين‌ مهره‌هاي ستون فقرات شوند.

در اين حالت ديسک‌ها، بالشک‌هاي نرم ميان مهره‌ها، از جاي خود بيرون مي‌زنند و بر روي ريشه‌هاي اعصاب اطراف ستون فقرات فشار مي‌آورند.

علائم

بسته به محل بيرون‌زدگي يا پارگي ديسک بين‌مهره‌اي علائم متفاوت خواهد بود. شايع‌ترين محل اين عارضه در مهره‌هاي کمري است و در اين صورت اين علائم بروز خواهد کرد:

کمردرد.

درد در باسن که سمت ران يا هر دو ساق پا تير مي‌کشد.

دردي که در ضمن فعاليت بدتر و با استراحت بهتر مي‌شود.

دردي که با سرفه،عطسه،نشستن،رانندگي‌کردن، يا به جلو خم‌شدن بدتر مي‌شود.


 خبرها از عالم علم 

 ويتامين E و کبد چرب کودکان

متداول ترين نوع بيماري کبدي مزمن در کشورهاي پيشرفته، کبد چرب غير الکلي است. شدت بيماري کبد چرب غير الکلي از استئاتوزيز تا استئاتوهپاتيت غير الکلي مي باشد.

به گزارش عصر ايران، شدت بيماري کبد چرب غير الکلي از استئاتوزيز (به معني افزايش چربي در کبد بدون صدمه جدي) تا استئاتوهپاتيت غير الکلي( چربي، التهاب و آسيب کبدي) مي باشد. کبد چرب احتمال ابتلا کودک به بيماري‌هاي قلبي و سيروز کبدي را افزايش مي دهد. مطالعات نشان داده اند که تجمع چربي اضافي در کبد با افزايش اکسيدان ها باعث آسيب سلول ها و بافت کبد مي گردد. پژوهشهاي قبلي نشان داده اند که کاهش وزن، سير بيماري در کودکان را کند مي کند. همچنين مطالعات جديد به اثربخشي ويتامين E در اين زمينه اشاره کرده اند.در اين مطالعه 173 کودک سفيدپوست و اسپانيائي با رده سني 8 تا 17 سال، در يک مطالعه به سه گروه دريافت کننده ويتامين E، متفورمين و پلاسيبو (دارونما) تقسيم شدند. 500 ميلي گرم مت فورمين و در گروه ديگرIU400 ويتامين E دو بار در روز به مدت 2 سال توسط اين کودکان دريافت مي شد. طي اين دو سال مداخله رژيمي و فعاليت بدني فقط به صورت دريافت توصيه هاي رژيمي خلاصه مي شد.نتايج اين مطالعه که در مجله علمي JAMA منتشر شده است نشان داد، ويتامينEباعث بهبود يا رفع استئاتوهپاتيت غيرالکلي در حداقل نيمي از کودکان مي گردد.بعد از 96 هفته مداخله، در 58 درصدکودکان تحت درمان با ويتامين Eبهبودي حاصل شد. اين ميزان درگروه مت فورمين 41درصد و در گروه پلاسيبو 28درصد بود. ويتامين Eبه طور معناداري بزرگ شدن و مرگ سلول هاي کبدي را کاهش مي‌داد. نه ويتامين Eو نه مت فورمين به طور معناداري در کاهش سطوح ALT(آلانين آمينو ترانسفراز) بهتر از پلاسيبو نبودند.تنها مي توان گفت کاهش سطوح ALTدر گروه ويتامين E(طي 6 ماه) در مقايسه با گروه پلاسيبو (بعد از 2 سال)خيلي سريعتر رخ داد. در واقع اثرات مثبت توصيه هاي رژيمي و فعاليت بدني منظم در همه کودکان ديده شد، و دريافت ويتامين Eدر کنار اين توصيه ها روند بهبود را سريعتر مي کرد.با توجه به اينکه اغلب کودکان مبتلا به کبد چرب داراي اضافه وزن بوده ومقاوم به انسولين هستند ميتوان با رعايت رژيم غذايي سالم و فعاليت بدني منظم به راحتي اين علائم را کنترل نمود. با وجود اينکه نتايج اين مطالعه بسيار دلگرم کننده است اما توصيه مي شود مصرف ويتامين E توسط بيماران حتماً با نظارت پزشک انجام گيرد.

نقش ريزمغذي‌ها در بدن

بدن انسان براي انجام فعاليتهاي حياتي به مقداري ويتامين و املاح نياز دارد. كمبود اين مواد كه به آن ريزمغذي ميگويند عوارض زيادي را براي فرد به دنبال دارد. به گزارش جام‌جم آنلاين، شايد واژه ريزمغذي را شنيده باشيد. غذاها از مواد مغذي تشكيل شده است. ريزمغذيها دسته‌اي از عناصر و تركيبات شيميايي است كه به ميزان جزئي مورد نياز بدن است، اما همين مقدار كم نقش مهمي در فرآيندهاي شيميايي بدن دارد و از اين طريق به حفظ و ارتقاي سلامت انسان كمك ميكند. اين مواد مغذي از دو دسته تشكيل شده است؛ درشت‌مغذي مثل مواد قندي، پروتئينها و چربيها و ريزمغذي كه مواد تشكيل‌دهنده آن ريز و كم است؛ مثل ويتامين و املاح، روي، آهن و ويتامين‌هاي گروه B كه همه اينها را ريزمغذي مي‌گويند.موادي كه گاهي چند گرم يا چند ميكروگرم در روز نياز داريم، سلامتي ما را تأمين ميكند، پس ريزمغذيها به اين علت گفته ميشود كه به مقدار زيادتري در روز به آنها نياز است و مثلا در مورد چربيها، 30 گرم و پروتئينها 50 يا 60 گرم در روز به آنها نيازمنديم. نكته ديگر اينكه آنچه در بين ريزمغذيها بسيار مورد نياز است، كلسيم است. به هر حال، اين مواد مغذي داراي نقشي بسيار حياتي در بدن است و كمبود آن مشكلات جدي و جبران ناپذيري را ايجاد مي‌كند.

تاثير کمبود آهن بر ضريب هوشي کودکان

در بسياري از موارد فقر آهن با روي توام است و رشد کودکان از لحاظ جسمي و ذهني را دچار اختلال مي‌کند به‌همين دليل تشخيص زود هنگام فقر اين دو عنصر در کودکان بسيار مهم است.به گزراش برنا، زهرا عبداللهي سرپرست دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: آهن يک ماده بسيار ضروري براي سلامت بدن است و نياز روزانه به اين ماده مغذي بسيار اندک و در حد ميلي‌گرم است اما گاهي همين مقدار کم نيز از طريق رژيم غذايي روزانه تامين نمي‌شود و در نتيجه در طولاني مدت، کمبود آهن سبب بروز بيماري، ناتواني و کم‌خوني مي‌شود.زهرا عبداللهي افزود:‌ مبتلايان به کم‌خوني فقر آهن زود خسته مي‌شوند و قدرت و توانايي انجام کارها در آن‌ها کاهش مي‌يابد.

وي تصريح کرد: در کم‌خوني فقر آهن احتمال ابتلا به بيماري‌هاي مختلف به علت تضعيف سيستم ايمني افزايش مي‌يابد و طول مدت بيماري و شدت آن نيز در اين افراد بيشتر است.اين متخصص تغذيه خاطرنشان کرد: مرگ و مير مادران مبتلا به کم‌خوني فقر آهن شديد، به هنگام زايمان افزايش مي‌يابد و در مناطقي که کمبود آهن و کم‌خوني شايع است، مرگ‌ومير جنين و شيوع تولد نوزاد نارس نيز افزايش دارد. با ادامه روند کاهش آهن فرد دچار کم‌خوني مي‌شود که با رنگ پريدگي، ضعف، تند شدن ضربان قلب، کم‌شدن دامنه تنفس و بي‌حالي همراه است.وي خاطرنشان کرد: بعضي ترکيبات گياهي آنتي اکسيدان‌هاي موجود در سيب، گلابي، کشمش، آلبالو و چاي با آهن پيوند و ترکيب غير قابل جذب تشکيل و جذب آهن را کاهش مي‌دهند.وي اضافه کرد: در بسياري از موارد فقر آهن با روي توام است و رشد کودکان از لحاظ جسمي و ذهني را دچار اختلال مي‌کند به‌همين دليل تشخيص زود هنگام فقر اين دو عنصر در کودکان بسيار مهم است.اين متخصص تغذيه افزود: گوشت قرمز، حبوبات به خصوص عدس و سويا غني از آهن است و مادران بايد اين مواد را در وعده‌هاي غذايي خانواده قرار دهند.

چگونه به ورزش عادت كنيم؟

مطالعات نشان داده اند کساني که به ورزش علاقه دارند ، خيلي راحت و بدون مشکل مي‌توانند حرکات ورزشي را انجام دهند .

به گزارش سيمرغ، ورزش براي داشتن يک عمر طولاني و حفظ سلامتي واجب است . ورزش نه تنها بر طول عمر مي‌افزايد ، بلکه باعث مي‌شود کيفيت زندگي بهتر شود و احساس بهتري در طول دوران زندگي داشته باشيم .60 درصد از مردم اضافه وزن دارند . اين امر حاکي از آن است که انجام حرکات ورزشي براي ما مشکل است . مطالعات نشان داده اند کساني که به ورزش علاقه دارند ، خيلي راحت و بدون مشکل مي‌توانند حرکات ورزشي را انجام دهند . بنابراين قدم اول براي ورزش کردن اين است که چگونه آن را دوست بداريم . سخت ترين کار در ورزش ، برنامه ريزي براي آن است . در زندگي ما هميشه کار بر ورزش اولويت دارد ورزش فقط براي اوقات فراغت است . اما چه کسي در اين زمانه اوقات فراغت و بيکاري دارد ؟ قدم اول اين است که 30 دقيقه از وقت تان را سه بار در هفته فقط به ورزش اختصاص دهيد . در مرحله بعدي ، ورزشي را که دوست داريد ، شروع کنيد . بعضي افراد ورزش‌هاي گروهي را ترجيح مي‌دهند و بعضي ديگر از ورزش هاي انفرادي لذت مي‌برند . عده‌اي هم هستند که ورزش کردن در خانه را مي‌پسندند . شما مي‌توانيد آنچه را دوست داريد انتخاب کنيد . در اين مرحله بايد يک حداقل زمان را براي ورزش تعيين کنيد. مثلا شما بايد خود را موظف کنيد سه بار در هفته و هر بار نيم ساعت ورزش کنيد. حتي اگر بيمار شديد ، مسافرت رفتيد يا به شدت گرفتار بوديد ، مي‌توانيد در اين ساعات تعيين شده حرکات سبک کششي را انجام دهيد يا قدم بزنيد ، اما اين وقت را به کار ديگري اختصاص ندهيد ، به هر حال از حداقل زماني که براي ورزش در هفته تعيين کرده‌ايد ، کمتر ورزش نکنيد .


 
سياسي
اجلاس در تهران
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي