جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/06/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4235

معاون صنايع دستي کشور:
40 رشته صنايع دستي در کشور درحال احياست


جزئيات مذاکره دولت و مجلس براي انتقال آب خزر


روشنايي جاده‌هاي شهرستان شميرانات تامين مي‌شود


180 پروژه کشاورزي استان همدان در هفته دولت به بهره‌برداري رسيد

مدير آب و فاضلاب منطقه سوادکوه:
کلنگ اجراي طرح آبرساني به سوادکوه در هفته دولت به زمين زده شد


ايران زمين


خبر


 معاون صنايع دستي کشور:
 40 رشته صنايع دستي در کشور درحال احياست 

 اردبيل – خبرنگار آفرينش

محمدحسن صالحي‌مرام در آيين افتتاح نمايشگاه سراسري صنايع دستي در اردبيل اظهار داشت: از هر کوي و برزن اين کشور سراغي از هنر صنعت اصيل ايران را مي‌توان گرفت به طوري که از صنايع دستي به عنوان يادگار گرانبهاي نسل‌ها و اصل‌ها ياد مي‌کنند. وي به تمدن 8 هزار ساله ايرانيان و فرهنگ و دانش سترگ مردمان ديار ايران‌زمين اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 360 رشته صنايع دستي شناسايي و سازماندهي شدند که با افزودن 40 رشته احيا شده مي‌توان تعداد رشته‌هاي صنايع دستي را بالغ بر 400 رشته اعلام کرد.

معاون صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با بيان اينکه صنايع دستي در کشورمان نه تنها مزيت نسبي نيست بلکه مزيت مطلق است افزود: بايد اهتمام جدي در توسعه، رونق و احياي صنايع دستي متنوع کشور داشته باشيم. اين مسئول بيان داشت: بيش از آن که اقتصاد کشور به نفت و بخش کشاورزي و صنعت وابسته باشد مردمان اين ديار از طريق توليد محصولات صنايع دستي امرار معاش و گذران زندگي مي کردند و در پيشاني بزرگ ايران زمين نيز ديار اردبيل از قدمت و تاريخ کهن در توليد و عرضه محصولات صنايع دستي برخوردار است. صالحي‌مرام تصريح کرد: بعد از کشف نفت و استخراج آن متاسفانه سال به سال اين هنر صنعت اصيل ايران رو به فراموشي گذاشت در حالي که کشور سوئيس تنها با تکيه بر توانمندي و ظرفيت خود در توليد ساعت توانسته است اقتصاد پويا و توانمند داشته باشد. معاون صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در ادامه يادآور شد: رسيدن به صادرات ميلياردي صنايع دستي نياز به همت و تلاش صنعتگران و توليد کنندگان در توليد انبوه و کيفي دارد. صالحي‌مرام اظهار داشت: ايده‌هاي مطرح شده در توسعه صنايع دستي بسيار مبارک و شايسته است و به يقين صنايع دستي مي‌تواند در تحقق مطالبه مقام معظم رهبري مبني بر توجه به اقتصاد مقاومتي را در تمام شاخه‌هاي اصلي و فرعي زمينه‌ساز شود.


 جزئيات مذاکره دولت و مجلس براي انتقال آب خزر 

 اروميه- خبرنگار آفرينش

نامجو در ارتباط با طرح برخي مباحث در مورد غيرقابل برگشت بودن شرايط سابق درياچه اروميه، گفت: اگر بخواهيم درياچه اروميه را داشته باشيم بايد هزينه هاي آن را نيز بپردازيم .وزير نيرو با اشاره به اينکه دولت هزينه هاي مربوط به حفظ درياچه اروميه را مي پردازد، از مذاکره بين دولت و مجلس براي رفع ايرادات قانوني نحوه هزينه کرد منابع در طرح بزرگ انتقال آب به فلات مرکزي ايران خبر داد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت ، مجيد نامجو در ارتباط با طرح برخي مباحث در مورد غيرقابل برگشت بودن شرايط سابق درياچه اروميه، گفت: اگر بخواهيم درياچه اروميه را داشته باشيم بايد هزينه هاي آن را نيز بپردازيم.وزير نيرو، اظهار داشت: اين درياچه در يک زمان ديگري نيز خشک شده بود اما دوباره به شرايط مناسب بازگشت. اما در حال حاضر به دليل حساسيت هاي داخلي و بين المللي که در مورد درياچه اروميه وجود دارد دولت در حال پرداخت هزينه ها براي حفظ آن است.نامجو خاطر نشان کرد: تلاش مي شود تا بتوانيم قدري فضاي مناسب در مورد درياچه اروميه و شرايط حفظ و نگهداري آن ايجاد شود.وي در ارتباط با برخي مسائل مطرح شده در مورد طرح بزرگ انتقال آب خزر به فلات مرکزي ايران و همچنين ايرادي که مجلس در اين باره گرفته بود، گفت: مجلس در زمينه تخصيصي که براي تامين منابع مورد نياز اجراي طرح از محل پالايشگاه خليج فارس داده شده بود، اشکالي را گرفته بود.

وزير نيرو با اشاره به اينکه مطرح شد دولت بيش از ظرفيت ماده 33 به اين امر اختصاص داده است، بيان داشت: ممکن است جمع بررسي ها و پيش بيني هايي که در دولت گرفته شد بيشتر از ظرفيت باشد، اما اينها عملياتي نشده و آن ميزاني که بايد از بودجه هزينه شود و در دفاتر به ثبت برسد کمتر از آن چيزي است که دولت مصوب مي کند.

نامجو با بيان اينکه در نهايت عملکرد دولت به اندازه بودجه و منابع قانوني پيش بيني شده خواهد بود، گفت: در اين زمينه بين دولت و مجلس مذاکراتي براي حل اين اشکال در جريان است تا بتوانيم آن را به نوعي حل کنيم.

به گفته وي، در حقيقت خارج از مباحث بودجه اي نيز برخي پيش بيني ها براي اجراي پروژه انتقال آب درياي خزر به مرکز ايران در نظر گرفته شده است.وزير نيرو اين مطلب را نيز افزود که ما با جذب سرمايه گذاري هاي خارج از روال بودجه مي توانيم اين کار را انجام دهيم و در حال حاضر بسياري از شرکت هاي حوزه نيرو با جذب سرمايه گذار و منابع داخلي پروژه ها را به انجام مي رسانند.

نامجو تاکيد کرد: در حال حاضر در حاشيه جنوبي کشور بخش خصوصي براي شيرين سازي آب دريا وارد عمل شده و کاري که ما انجام مي دهيم فقط در بخش خريد آب است. وي با اشاره به وجود روشهاي فروان براي تامين مالي پروژه بزرگ انتقال آب درياي خزر به مرکز ايران، اظهار داشت: مهم ترين موضوع در اين زمينه اراده دولت است که براي انجام آن وجود دارد.


 روشنايي جاده‌هاي شهرستان شميرانات تامين مي‌شود 

 شميرانات - خبرنگار آفرينش

رييس اداره راه و شهرسازي شهرستان شميرانات گفت:‌ روشنايي جاده‌هاي شهرستان شميرانات تا پايان سال جاري تامين مي‌شود. به گزارش خبرنگار آفرينش،'كامبيز عبدالملكي' با بيان اينكه پروژه روشنايي جاده‌هاي منتهي به بخشهاي شهرستان شميرانات در دست اجرا است افزود: اين پروژه‌ها با سرعت درحال اجرا است و تا پايان امسال به بهره‌برداري مي‌رسد.

وي خاطرنشان كرد: عمليات روشنايي جاده‌ها در دو فاز، روشنايي جاده گردنه قوچك به لشگرك، و فاز زردبند به فشم اجرا مي‌شود. رييس اداره راه و شهرسازي شهرستان شميرانات گفت:‌تا كنون پايه‌هاي روشنايي در جاده گردنه قوچك به سمت لشگرك نصب شده و به زودي اين جاده روشن مي‌شود.

وي با اشاره به فاز دوم نصب پايه‌هاي روشنايي خاطرنشان كرد: در فاز دوم اين عمليات جاده زردبند به شهر فشم نيز روشن مي‌شود. عبدالملكي گفت: اعتبار روشنايي جاده‌هاي اين شهرستان 15 ميليارد ريال است.

رييس اداره راه و شهرسازي شهرستان شميرانات تامين اعتبار از سوي دستگاه هاي استاني و شهرستاني و انتخاب پيمانكاران مجرب را موجب افزايش سرعت اجراي پروژه‌ها عنوان كرد. وي تعريض جاده گردنه قوچك به لشگرك، جاده شهر اوشان به روستاي آهار، محور كند به ناصرآباد در لواسانات را از ديگر پروژه‌هايي دانست كه با سرعت در حال اجرا است و به زودي به بهره‌برداري مي‌رسد.

وي روكش آسفالت جاده منتهي به روستاي دربند سر،‌ را از ديگر پروژه‌هاي در حال اجراي شميرانات برشمرد و گفت: اين جاده از مسيرهايي است كه در زمان ميزباني اجلاس غيرمتعهدها ميهمانان براي بازديد منطقه در آن حاضر مي‌شوند. رييس اداره راه و شهرسازي شهرستان شميرانات، آسفالت‌ريزي، خط‌كشي، نصب نيوجرسي، نصب علايم ايمني و اجراي خدمات راهداري را از جمله عمليات در دست اجرا در پروژه گردنه قوچك - لشگرك عنوان كرد.


 180 پروژه کشاورزي استان همدان در هفته دولت به بهره‌برداري رسيد 

همدان - محبوبه يادگاري

مهندس عليرضا رنجبر ضرابي گفت: 180 پروژه کشاورزي طي هفته دولت در استان همدان به بهره‌برداري رسيد. اجراي اين پروژه‌ها 307 ميليارد و 892 ميليون ريال هزينه در برداشته که 120 ميليارد و 633 ميليون ريال آن از محل تسهيلات بانکي و78 ميليارد و 184 ميليون ريال آن از محل آورده متقاضي و 109 ميليارد و 74 ميليون ريال آن از محل اعتبارات عمراني تامين و پرداخت شده است.

ضرابي افزود: از اين تعداد پروژه 144 پروژه آن در زمينه آب و خاک و امور فني و مهندسي، 21 مورد در زمينه توليدات دامي، 4 پروژه در زمينه توليدات گياهي، 6 پروژه در زمينه صنايع تبديلي و تکميلي و 5 پروژه نيز در زمينه آبخيزداري اجرا و آماده بهره‌برداري شده است.

رييس سازمان جهاد کشاورزي استان همدان در ادامه گفت: با بهره‌برداري از اين پروژه‌ها زمينه اشتغال 804 نفر فراهم مي شودکه 439 نفر آن مربوط به بخش آب و خاک و امور فني و مهندسي، 150 نفر مربوط به بخش صنايع تبديلي، 139 نفر مربوط به بخش منابع طبيعي، 63 نفر مربوط به بخش توليدات دامي و 13 نفر نيز مربوط به احداث گلخانه در بخش توليدات گياهي است.

عليرضا رنجبر ضرابي در خصوص سهم بري شهرستانها از اين پروژه‌ها خاطرنشان کرد: شهرستان نهاوند با 45 پروژه بيشترين و شهرستان هاي بهار و فامنين با 7 پروژه کمترين سهم را از اين پروژه‌ها دارا مي‌باشند همچنين شهرستانهاي رزن با 44 پروژه، ملاير با 24 پروژه، همدان با 16 پروژه، تويسرکان با 15 پروژه، اسدآباد با 11 پروژه و کبودراهنگ با 10 پروژه رتبه دوم تا هفتم را به خود اختصاص داده‌اند.

ضرابي افزود: با اجراي اين پروژه‌ها 2100 هکتار از اراضي آبي استان تحت پوشش سامانه‌هاي آبياري تحت فشار قرار گرفته حدود30 هزار متر کانال آبرساني احداث و بيش از 36 هزار متر لوله‌گذاري جهت انتقال آب انجام شده است و نيز 950 مترقنات لايروبي گرديده است.

همچنين 3 واحد گاوداري شيري با ظرفيت 350 راس، يک واحد گوساله پرواري 200 راسي، 3 واحد مرغداري گوشتي به ظرفيت 60 هزار قطعه و يک واحد پرورش بوقلمون به ظرفيت د ه هزار قطعه و 13 واحد پرورش ماهي به ظرفيت 60 تن از ديگر واحدهاي توليدي در قالب اين پروژه ها مي باشد. رييس سازمان جهاد کشاورزي استان همدان در خاتمه گفت: 4 واحد گلخانه به مساحت 18 هزار و 500 متر و 6 واحد صنايع تبديلي و تکميلي به ظرفيت حدود120 هزار تن و اشتغالزايي 150 نفر از پروژه هاي شاخص مي‌باشد که بيشترين سهم از سرمايه‌گذاري را در بين پروژه‌ها به خود اختصاص داده است.


 مدير آب و فاضلاب منطقه سوادکوه:
 کلنگ اجراي طرح آبرساني به سوادکوه در هفته دولت به زمين زده شد 

 سوادکوه - رضا آقاجاني

کلنگ پروژه آبرساني به شهرستان سوادکوه با حضور مسئولان استاني و شهرستاني در هفته دولت به زمين زده شد. نيازآذري در حاشيه اين مراسم در گفتگو با خبرنگار ما تصريح کرد: هفته دولت، هفته افتخار و سربلندى دولتى است که تمام همتش؛ خدمت به محرومان جامعه و رفع نياز دردمندان و مستمندان است. وي با بيان اينکه کلنگ احداث 4 باب مخزن بتني به حجم 2750 متر مکعب ، اجراي خط انتقال به طول 8500 متر و احداث دو باب کلرزن به مساحت 100 متر مربع هفته دولت در سوادکوه به زمين زده شد افزود: اين طرح با اعتباري بالغ بر 11 هزار ميليون ريال به بهره‌برداري مي‌رسد. مدير آب و فاضلاب منطقه سوادکوه با اشاره به اينکه اين طرح با هدف احداث مخزن به منظور زون بندي و ايجاد ذخيره مطمئن در ساعت پيک مصرف و قطع آب اجرا مي‌شود گفت:با اجراي اين طرح 3000 خانوار از نعمت آب آشاميدني بهره‌مند خواهند شد. نيازآذري همچنين از راه‌اندازي دستگاه تله متري با هدف کنترل از راه دور منابع تأمين، مخازن و شبکه توزيع از طريق اينترنت در هفته دولت اشاره کرد و افزود: براي راه‌اندازي اين دستگاه 65 ميليون تومان هزينه صرف شده است.


 ايران زمين 

 کمک 50 ميليون ريالي شهرداري و شوراي اسلامي شهرقدس به زلزله‌زدگان آذربايجان

قدس - اصغري

رئيس شوراي اسلامي شهرقدس از اختصاص مبلغ 50 ميليون ريال به زلزله‌زدگان استان آذربايجان شرقي خبر داد. علي عمو عابديني در گفتگويي با خبرنگار اداره روابط عمومي شهرداري قدس ضمن ابراز تاسف از وقوع حادثه دلخراش زلزله در استان آذربايجان شرقي و طلب صبر و شكيبايي براي بازماندگان و علو درجات براي جانباختگان اين حادثه، به حرکت انسان‌دوستانه پرسنل شهرداري شهرقدس به منظور ابراز همدردي با زلزله‌زدگان اين استان اشاره نمود و گفت: در همين راستا و به منظور ابراز همدردي با زلزله‌زدگان استان آذربايجان شرقي، مجموعه شهرداري و شوراي اسلامي شهرقدس نيز مبلغ 50 ميليون ريال را به زلزله‌زدگان اين استان
تقديم نمودند.

طرح گازرساني به 3 روستاي شهرستان دنا آغاز شد

ياسوج - محمد شفيع ربيعي

به مناسبت هفته دولت طرح گازرساني به 3 روستاي دشت رز، خونگاه و آب سپاه شهرستان دنا با حضور معاون عمراني استانداري، مديرعامل و جمعي از پرسنل شرکت گاز استان، فرماندار دنا و اهالي اين 3 روستا آغاز شد. در اين مراسم معاون عمراني استانداري ضمن قدرداني از زحمات پرسنل خدوم شرکت گاز استان گفت: پس از پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي خدمات با ارزش زيادي به منظور تامين رفاه و رفع مشکلات مردم انجام شده که گاز‌رساني به مناطق محروم و روستاهاي استان از آن جمله است. اميدي‌پور با بيان اينکه خدمت به مردم وظيفه‌اي مقدس و الهي است افزود: پس از پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي طرحهاي گازرساني زيادي در مناطق مختلف استان اجرا شده که قابل قياس با دوران قبل از انقلاب نيست. همچنين در اين مراسم مديرعامل شرکت گاز استان با اشاره به آغاز طرح گازرساني به 3 روستاي شهرستان دنا گفت: دشت رز، خونگاه و آب سپاه 3 روستاي محل اجراي اين طرح است.

کوليوند تصريح کرد:

غفلت در تصميم‌گيري مسئولان، کشور را دچار چالش‌هاي جدي مي‌کند

کرج – فائزه باقري

نماينده مردم کرج، اشتهارد و آسارا در مجلس شوراي اسلامي گفت: عدم تصميم‌گيري‌هاي به موقع مسئولان استان البرز و برآورد نادرست اعتبارات توسط آنها مي‌تواند هزينه‌ها و خسارت‌هاي سنگيني را به استان وارد ‌کند. به گزارش خبرنگار آفرينش محمدجواد کوليوند در جلسه شوراي اداري شهرستان کرج که در شهر محمدشهر و با حضور جمعي از مسئولين استاني برگزار شد، افزود: بايد توجه داشت که در جهان کنوني و با وجود مسائلي همچون استکبار و تحريم‌هاي غرب غفلت در تصميم‌گيري مسئولان، نه تنها استان ما البرز بلکه کشور را نيز دچار چالش‌هاي جدي مي‌کند.

هر مسئولي وظيفه خود را به نحو احسن انجام دهد

نماينده مردم کرج در مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: تصميمات ما بايد بر مبناي نگاه به آينده باشد و هر مسئولي بايستي وظيفه و نقش محوله را به نحو احسن انجام دهد. کوليوند در ادامه گفت: در خصوص مسائل مالي و اعتباري نيز مديران و مسئولان استان البرز بايد نگاهي فرااستاني و در واقع کشوري داشته باشند تا در نتيجه اين توجه و نگاه اين استان وظايف خود را در نقشه سراسري و کلان به خوبي ايفا کند.به گفته محمدجواد کوليوند يکي از اقدامات مفيد و مثمرثمري که بايد با توجه به شرايط کنوني کشور و جهان مورد اجرا درآيد و به جديت پيگيري شود به حداقل رسانيدن هزينه‌هاي اضافي در پروژهاي عمراني است و در همين راستا بايستي پروژه‌هايي در اولويت عملياتي شدن قرار بگيرند که بازدهي مناسب و گره‌گشاي مشکلات مردم باشند. مطالعه و پيگيري جدي سند توسعه اشتغال، مرحله‌بندي و برنامه‌ريزي صحيح مسئولان در مسير اجراي طرح‌ها و امورات، تقويت و تشکيل ستادهاي پشتيباني در توليد کشور و استان البرز و پيگيري جدي براي تشکيل کارگروهاي اشتغال به خصوص در بخش کشاورزي از ديگر موارد و مباحثي بود که کوليوند آنها را در جلسه شوراي اداري شهرستان کرج مطرح کرد.

استقرار 19 دوربين ثبت ‏سرعت در محور دماوند به فيروزکوه

گيلاوند - خبرنگار آفرينش

فرمانده پليس راه گيلاوند از استقرار 19 دوربين ثبت ‏سرعت در محور دماوند به فيروزکوه خبر داد.به گزارش خبرنگار آفرينش، عبادا... هله‏وندي اظهار داشت: استقرار 19 دوربين ثبت سرعت ثابت و سيار در محور دماوند به فيروزکوه به همت پليس راه انجام شده است. وي تصريح کرد: 14 دوربين ثابت و پنج دوربين سيار به همت مسئولان شهرستاني، استاني و کشوري در اين محور نصب و راه‏اندازي شده ‏است.هله‏وندي اضافه کرد: اين تعداد سامانه ثبت‏ سرعت در همه طول مسير، معدود رانندگان متخلف را به دقت زير نظر مي‏گيرند. فرمانده پليس راه گيلاوند افزود: مأموران پليس راه بدون کوچک‏ترين اغماضي نسبت به برخورد با رانندگان متخلف اقدام مي‏کنند.فرمانده پليس راه فيروزکوه از استقرار دوربين‏هاي هفت‏گانه در محور فيروزکوه به قائم‏شهر خبر داد.

حميد رنجبر اظهار داشت: فعاليت دوربين‏هاي هفت‏گانه در محور فيروزکوه به قائم‏شهر در طول مدت شبانه‏روز ادامه دارد. وي تصريح کرد: علاوه بر اين سامانه‏هاي ثبت تخلفات رانندگي، ماموران خدوم فرماندهي پاسگاه پليس راه فيروزکوه نيز با نگاهي دقيق حرکات معدود رانندگان حادثه‏ساز جاده را زير نظر دارند. فرمانده پليس راه فيروزکوه اضافه کرد: اين ماموران بدون گذشت با تخلفات برخورد کرده تا سفري خوش و خاطره‏انگيز در ذهن هموطنان به يادگار بماند.

با تلاش كاركنان شركت ملي حفاري ايران محقق شد؛

حفاري و تكميل 72 حلقه چاههاي نفت و گاز در پنج ماه نخست سال جاري

اهواز - خبرنگار آفرينش

با تلاش كاركنان سختكوش شركت ملي حفاري ايران در 5 ماه نخست سال جاري 72 حلقه چاه هاي نفت و گاز در مناطق نفت‌خيز خشكي و دريايي كشور حفر و تكميل شد كه نسبت به مدت مشابه سال قبل 14 حلقه افزايش دارد. مدير برنامه‌ريزي تلفيقي شركت ملي حفاري ايران در گزارشي از فعاليتهاي انجام شده در بخشهاي عمليات حفاري و خدمات فني و تخصصي اين صنعت، اعلام كرد: از اين تعداد چاه 37 حلقه توسعه‌اي و توصيفي، يك حلقه اكتشافي و 34 حلقه تعميري بوده است.از شمار چاههاي پيش گفته 46 حلقه در گستره عملياتي شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب، 7 حلقه در حوزه شركت نفت مناطق مركزي، 7 حلقه در وسعت شركت نفت فلات قاره، يک حلقه اکتشافي و 11 حلقه در قالب پروژه‌هاي كليد در دست، حفاري، تعمير و تكميل شد.از ابتداي فروردين تا پايان مرداد امسال كل متراژ حفاري انجام شده بر روي چاه‌هاي نفت و گاز در مناطق خشكي و دريايي 184 هزار و 148 متر ثبت شد كه از اين رقم 21 هزار و 908 متر مربوط به پروژه هايي است كه مديريت حفاري آنها به طور كامل به شركت ملي حفاري ايران واگذار شده است و از آن جمله پروژه‌ فازهاي 18، 17 و 14 طرح توسعه ميدان گازي پارس جنوبي (دريايي) و پروژه 1+12 بخش خشكي ميدان گازي كيش است.

متراژ حفاري در اين دوره بدون محاسبه حفاري پروژه‌هاي كليد در دست، 145 هزار و 871 متر پيش بيني شده بود كه با تلاشهاي به عمل آمده با 16 هزار و 369 متر افزايش به 162 هزار و 240 متر رسيد. انجام 2 هزار و 622 مورد خدمات ويژه و فني از جمله 19 هزار و 945 متر حفاري انحرافي، 8 هزار و 641 متر حفاري با هوا، 309 مورد نمودارگيري، 82 مورد چاه پيمايي، 916 متر مغزه‌گيري، 177 مورد لوله مغزي سيار، 76 مورد اسيدكاري گسترده و ويژه و 595 مورد سيمانكاري از موفقيتهاي شركت ملي حفاري ايران در ارايه خدمات تخصصي صنعت حفاري به شركتهاي نفتي است. اين خدمات كه افزون بر 20 نوع مي‌شود توانمندي تخصصي و وجه تمايز اين شركت را در قياس با شركتهاي حفاري در جهان نشان مي‌دهد. شركت ملي حفاري ايران يكي از شركت هاي بالادستي تابع شركت ملي نفت ايران است كه با برخورداري از بالغ بر 16 هزار نيروي انساني متخصص و بيش از 70 دستگاه حفاري خشكي و دريايي هم‌اكنون 90 درصد عمليات حفاري و خدمات فني و تخصصي مرتبط با اين صنعت را در 10 استان نفت‌خيز كشور عهده‌دار است.


 خبر 

 مديرعامل شرکت گاز استان اصفهان خبرداد؛

بهره‌برداري از 75 طرح بزرگ گازرساني در استان اصفهان همزمان با هفته دولت

اصفهان - راعي

مدير عامل شرکت گاز استان اصفهان با اشاره به بيش از 75طرح بزرگ گازرساني درسطح استان اصفهان همزمان با هفته دولت گفت: محروميت‌زدايي از طريق گازرساني به روستاها يکي ازاهداف عمده شركت گاز استان اصفهان مي‌باشد که در اين راستا در هفته دولت سال جاري61 روستا از توابع شهرستانهاي اصفهان، شاهين‌شهر، ميمه، نائين و نطنز گازرساني مي‌شوند.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، مهندس مرتضي طغياني اظهار داشت: با بهره‌برداري از گازرساني به 61 روستا بيش از 4 هزار و 150 خانوار از نعمت گاز طبيعي بهره‌مند مي‌شوند و تعداد خانوارهاي تحت پوشش گاز طبيعي در استان اصفهان به بيش از يك ميليون و پانصدو هشتاد هزار خانوار خواهد رسيد.

وي با اشاره به اينکه بيش از 99 درصد جمعيت استان از گاز طبيعي بهره‌مندند خاطرنشان ساخت: اقدام‌هاي انجام شده در شرکت گاز استان اصفهان طي شش سال گذشته حدود 14 برابر کل فعاليت گازرساني در 36 سال گذشته اين شرکت بوده و در حال حاضر 100 شهر و بيش از 950 روستا در سطح استان از نعمت گاز طبيعي بهره‌مندند. مدير عامل شركت گاز استان اصفهان با بيان اين كه از ابتدا تا كنون 1000 كيلومتر خط انتقال در سطح استان به بهره‌برداري رسيده است، پروژه‌هاي طرح جامع اصفهان (خط انتقال 24 بهارستان -اصفهان) و خط تغذيه شهرک صنعتي بزرگ اصفهان را از پروژه‌هاي خطوط انتقال آماده افتتاح و قابل بهره‌برداري نام برد. وي در ادامه گازرساني به شهرک صنعتي کاشان، صنايع کارگاهي مبارکه و منطقه صنعتي دولت‌آباد را از ديگر پروژه‌هاي قابل بهره‌برداري در اين هفته عنوان کرد و افزود: همچنين در اين هفته عمليات اجرايي پروژه گازرساني به منطقه صنعتي گلپايگان نيز انجام خواهد شد.مهندس طغياني فعاليت اين شرکت در بخش مسکن مهر را نيز قابل توجه دانست و گفت: پروژه‌هاي مسكن مهر در كل استان زير پوشش گازرساني قرار گرفته و در اين راستا، گازرساني به بيش از 120 هزار واحد مسکوني مسکن مهر تاکنون عملياتي شده است.

وي همچنين همزمان با هفته دولت از بهره‌برداري از پروژه‌هاي گازرساني به مسکن مهر ابوزيدآباد، مسعودآباد و گلستان شهرستان آران بيدگل خبر داد و خاطرنشان کرد: در هفته دولت امسال عمليات اجرايي گازرساني به فاز دوم مسکن مهر فولاد شهر نيز آغاز خواهد شد که با بهره‌برداري کامل اين پروژه‌ها نزديک به 15 هزار واحد مسکوني مسکن مهر ديگر از نعمت گاز طبيعي بهره‌مند خواهند شد.لازم به ذکر است افتتاح و بهره‌برداري سه ساختمان جديد پست امداد در شهرستانهاي دامنه، جوشقان و حنا و همچنين آغاز عمليات اجرايي دو ساختمان پست امداد در شهرستانهاي کرکوند و قمصر از ديگر اقداماتي است که همزمان با هفته دولت انجام خواهد شد.

مدير عامل شرکت گازاستان همچنين با اشاره به اينکه اين استان بيش از 10 درصد خطوط عملياتي انتقال گاز را در کشور دارا مي‌باشد تصريح کرد: در طول دو دوره دولت نهم و دهم خط انتقال گاز در استان اصفهان از 147 کيلومتر به يک هزار و 50 کيلومتر افزايش يافته است.مهندس طغياني با تاکيد بر وظايف شرکت گاز استان اصفهان در راستاي توليد ملي حمايت از کار و سرمايه‌اي ايراني بيان داشت: با توجه به ماهيت خدماتي بودن وظايف، اين شرکت با حمايت از صنعت و اشتغالزايي و بکارگيري پيمانکاران وتامين‌کنندگان بومي وآموزش ديده با تعامل و ارتباط با آنها در جهت ارتقا موثر خدمات گازرساني اهتمام ويژه‌اي در رابطه با حمايت از کار و سرمايه ايراني دارد.

يادداشتي از سفر به مناطق زلزله‌زده آذربايجان شرقي

بهارستان - اصغري

با دلي محزون و چشماني اشکبار کاروان غريبانه ما راه افتاد، راستي ما به ديدار چه کساني مي‌رويم آنها که مانده‌اند يا آنها که بال از خاک گشودند؟ آنها که بر روي خاک ايستاده‌اند يا آنها که با دلي خسته در زير خروارها خاک آرام خوابيده‌اند؟ به ديدار که مي‌رويم؟

به مناطق زلزله‌زده که رسيديم در دل تک تک کاروانيان زلزله اي عجيب وزيدن گرفت به هر طرف که نگاه مي‌كردي آواربود و آواره. اما قدرت زلزله آن قدر نبود که بتواند صفاي دلهاي پاک مردم منطقه را نيز در زير خروارها خاک مدفون کند حتي گردي از آن زلزله بر آيينه دلهاي پاک روستاييان معصوم آذربايجان ننشسته بود. چشمهاي کاروانيان لحظه به لحظه از ويرانه‌اي به ويرانه‌اي ديگر مي‌گريختند. از مادر، چارقدي خونين در باد هروله مي‌کرد چارقدي که از روي ويرانه‌اي برمي‌خاست و بر ويرانه‌اي مي‌نشست.از پدر، تنها دستي پينه بسته و خاموش از خاک بيرون مانده بود و آن طرفتر دختري کوچک که عروسکي مرده را بر سينه خاموش خود فشرده بود. بغضي را که از لحظه حرکت از بهارستان و رباط کريم در گلويمان بود شکست، گريستيم اما اشک هم مرهم زخم نفسهاي در زير آوار نبود.پاي درد و دل بازماندگان نشستيم درددلي که با هيچ واژگاني قابل ترجمه نيست جز اشک و آه. صحبت مان با روستاييان بالا گرفت گرم که گرفتيم متوجه شديم!

در اين مناطق شغل اصلي روستاييان بيشتر کشاورزي و قاليبافي بود و اكثر محصولات کشاورزان که عدس، لپه و نخود بود. به دليل زلزله اخير کاملا از بين رفته بود و يا اينکه بنا به گفته يکي از روستاييان فرشهاي دستي که در اين منطقه بافته مي‌شود ارزش حدود300 ميليون ريالي داشت ولي زير آوار مانده و اگر بخواهيم آنرا از زير آوار بيرون بکشيم شايد صد هزار تومان هم نخرند.بيشتر حرف ساکنين روستاي زلزله‌زده عدم نظارت کافي بر نحوه توزيع اقلام است و برخي افراد مسن که كسي را ندارند از اقلام موردنياز محروم مي‌مانند.دغدغه بيشتر ساکنين مکاني براي نگهداري احشام سرگردان در سطح روستاست، يکي از روستاييان در اين باره مي‌گويد: ما حاضريم حتي دو سال درچادرهاي هلال احمر زندگي کنيم ولي دولت فکر اساسي براي دام و احشام ما داشته باشد چرا که با فرا رسيدن فصل سرما و بارندگي در صورت نداشتن محل مناسب کل دام و احشام ما تلف خواهند شد.

با توجه به اينکه بر اساس برنامه زمانبندي شده چندين روستا را بازديد کرديم و همگي براي خداحافظي سر مزار درگذشتگان حادثه اخير زلزله که در چند متري چادرهاي مسکوني خود دفن شده بودند رفتيم.بيشتر مسائل که دغدغه فکري روستاييان بود تعهد دو ماهه دولت براي ساخت منازل آنان و توزيع عادلانه اقلام بين ساکنين روستا بود که بيشتر آنان اينگونه بيان مي کردند که آيا تعهدي که براي ساخت منزل مسکوني به ما داده شده عملي خواهد شد يا نه؟چون هم‌اکنون عمليات آواربرداري در اکثر روستاها آغاز و خوشبختانه روند رو‌به‌رشدي را به خود گرفته بود.براي تحويل کمکهاي مردمي و مبالغي که از سوي مسئولين به ويژه شهرداران نسيم‌شهر،گلستان، صالح‌آباد و.... در نظر گرفته شده بود راهي شهرستان هريس شديم. در آنجا فرماندار را به ما معرفي کردند و ايشان به گرمي از کاروان اعزامي رباط کريم و بهارستان استقبال نمود و ضمن سپاسگزاري از مسئولين و مردم وفادار اين دو شهرستان که به فکر همشهريان خود در منطقه آذربايجان شرقي هستند اقلام نقدي و غيرنقدي را تحويل گرفت.


 
سياسي
اجلاس در تهران
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي