جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/06/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4242

فرماندار قدس:
62 درصد مناطق مسکوني شهرستان قدس در بافت فرسوده قرار دارد

معاون هماهنگي امور عمراني استاندار يزد :
پروژه‌هاي عمراني زيرساخت توسعه استان‌ هستند


ايران زمين


خبر


 فرماندار قدس:
 62 درصد مناطق مسکوني شهرستان قدس در بافت فرسوده قرار دارد 

 قدس - اصغري

فرماندار قدس گفت: 62 درصد مناطق مسکوني شهرستان در بافت فرسوده قرار دارد که با وقوع زلزله پنج تا شش ريشتري مشکلات زيادي براي مردم ايجاد مي‌شود. 'علي جهانبخشي' در کارگاه آموزشي پدافند غير عامل در شهرستان قدس افزود: به دليل ساخت و سازهاي غيرمجاز و غيراستاندارد، وقوع زلزله يا هر حادثه غيرمترقبه‌اي اين شهرستان را با مشکلات جدي مواجه مي‌کند. وي با بيان اينکه پيشرفت بافت هاي فرسوده روز به روز افزايش مي‌يابد، خاطرنشان کرد:وجود مسيرها و کوچه هاي باريک امکان امدادرساني در بروز حوادث را به حداقل مي‌رساند و همين موضوع مي تواند صدمات جبران ناپذيري به دنبال داشته باشد. وي درادامه از عملکرد شهرداري قدس در آنچه که برخورد ضعيف براي جلوگيري از ساخت و سازهاي غيرمجاز ناميد، انتقاد کرد. جهانبخشي با انتقاد از عملکرد شهرداران درخصوص پدافند غير عامل، اظهارداشت: برخي افراد به خاطر منافع شخصي، حقوق عموم جامعه را زير پا مي گذارند. وي افزود:به رغم اينکه کشور درحوزه‌هاي علمي، اقتصادي، دفاعي و نظامي پيشرفتهاي چشمگيري داشته است ولي در زمينه شهرسازي و مهندسي تا رسيدن به حد مطلوب فاصله زيادي دارد. فرماندار شهر قدس بر بسيج تمام مسئولان شهرستان براي جلوگيري از خسارتهاي احتمالي در بروز حوادث غيرمترقبه تاکيد کرد و گفت: بايد با همفکري و همکاري تدابيري انديشيده شود تا در زمان بحران ، کمترين خسارتها را شاهد باشيم. وي اظهار داشت: آشنا کردن مسئولان و نيروهاي امدادرسان نسبت به چگونگي برخورد با مشکلات در زمان بحران و شرکت در مانورها و دوره‌هاي آموزشي مختلف مانند پدافند غيرعامل از مهمترين راههاي جلوگيري از افزايش خسارت در زمان وقوع حوادث غيرمترقبه است. جهانبخشي گفت: شکستگي لوله‌هاي آب و گاز، آبگرفتگي، شيوع بيماريهاي واگيردار، عفونت ها، آشفتگي هاي روحي و حساسيتها در زمان بحران هر کدام مي‌تواند مشکلات و آثار مخربي به دنبال داشته باشد که بدون تدبير، برنامه‌ريزي و آشنايي با پدافند غيرعامل امکان پذير نيست. کارگاه آموزشي پدافند غيرعامل با حضور مسئولان شهرستان قدس در پالايشگاه نفت پارس برگزار شد.


 معاون هماهنگي امور عمراني استاندار يزد :
 پروژه‌هاي عمراني زيرساخت توسعه استان‌ هستند 

 يزد - اکبر خيرخواه

"حيدر نوروزي" در نشست خبري خود و مديران حوزه نفت و گاز استان با اصحاب رسانه پروژه‌هاي عمراني را زيرساخت و سنگ بناي توسعه استان خواند و اظهار نمود: هم‌اكنون در استان يزد حدود سه هزار و 381 پروژه عمراني استاني و 158 پروژه ملي در سطح استان در حال انجام است. وي در ادامه از به بهره‌برداري رسيدن تعداد 313 پروژه عمراني استان با اعتباري بالغ بر 646 ميليارد ريال در كل دستگاه‌هاي استان در هفته دولت گذشته خبر داد.نوروزي يكي از دستاوردهاي سفر پرخير و بركت مقام معظم رهبري به استان يزد را 720 پروژه در بخش‌هاي مختلف ذكر كرد و گفت: اين پروژه‌ها با پيشرفت فيزيكي بالاي 97 درصد در حال تكميل نهايي و يا در حال بهره‌برداري است.وي در بخش ديگري از سخنانش خاطرنشان كرد: استان يزد با توجه به جايگاه و موقعيت جغرافيايي از لحاظ حمل و نقل از اهميت ويژه‌اي در كشور و استان برخوردار است و به همين دليل نيز موضوع محورهاي شرياني استان اعم از راه‌‌ها، راه آهن و حمل و نقل هوايي و توسعه آنها در اولويت كاري استان قرار دارد و در همين راستا نيز اقدامات خوبي تاكنون انجام گرفته است.

وي همچنين اقدامات انجام گرفته در جهت ساخت مسكن‌هاي مهر استان را مثبت ارزيابي كرد و گفت: خوشبختانه ساخت واحدهاي مسكن مهر در استان يزد با كمترين مشكل در حال ساخت و بهره‌برداري توسط متقاضيان است.معاون عمراني استان يزد با اشاره به پروژه‌هاي محروميت‌زدايي دولت بويژه در سطح روستاها، پروژه‌هاي انجام شده و در حال اجراي روستايي استان در بخش راه روستايي، تامين آب روستايي، برق رساني، مخابرات و گازرساني را خوب و مناسب خواند.

نوروزي با اشاره به اتصال شبكه گازرساني استان به چهار خط سراسري انتقال گاز كشور، اقدامات صورت گرفته در بحث گازرساني به شهرك‌‌هاي صنعتي، واحدهاي توليدي و گلخانه‌هاي استان را ستود.

وي همچنين با اشاره به مجموع پنج هزار و 833 كيلومتر شبكه گازرساني در سطح استان، تعداد جايگاه‌هاي CNG استان را 42 باب و تعداد جايگاه‌هاي عرضه سوخت را 70 مورد ذكر كرد.

معاون هماهنگي امور عمراني استاندار يزد در پايان نيز مصرف بنزين استان را روزانه 1.2 ميليون ليتر و مصرف گازوئيل استان را سه ميليون ليتر عنوان نمود."محمد فرازمند" در نشست معاون عمراني استاندار و مديران حوزه نفت و گاز استان يزد با اصحاب رسانه ابراز نمود: با عنايت به موقعيت جغرافيايي استان در مركزيت كشور و تردد بسيار بالاي خودورهاي عبوري از استان، بخش حمل و نقل استان حائز اهميت مي‌باشد به طوري كه هم‌اكنون در استان يزد 69 باب جايگاه عرضه بنزين و نفت گاز و 42 باب جايگاه عرضه گاز CNG فعاليت دارند.وي افزود: همچنين 32 باب فروشندگي نفت سفيد و نفت گاز در روستاهاي استان و دو مجموعه سوختگيري هواپيمايي در فرودگاه‌هاي يزد و طبس وجود دارند.

فرازمند تعداد مصرف‌كنندگان عمده فرآوردهاي نفتي در استان را چهار هزار و 500 مورد و تعداد مصرف‌كنندگان جزء استان كه مصرف ساليانه‌ي آنها كمتر از شش هزار ليتر سوخت مي‌باشد را سه هزار و 500 مورد ذكر كرد.وي گفت: فرآورده‌هاي سوختي استان از طريق خطوط لوله‌ي 16 و 20 اينچ از بندرعباس به استان يزد منتقل و در انبارهاي يزد به ظرفيت 185 ميليون ليتر در قالب 15 مخزن، ذخيره‌سازي و مازاد آن نيز جهت توزيع به سراسر كشور به استان اصفهان منتقل مي‌شود.مدير عامل شركت پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه يزد خاطرنشان كرد: علاوه بر اين استان يزد به لحاظ برخورداري از ناوگان توانمند حمل سوخت شامل 600 دستگاه نفتكش به ظرفيت 18 ميليون ليتر سوخت از جايگاه ويژه‌اي در كشور برخوردار است.

وي اظهار نمود: استان يزد به لحاظ مصرف دو ميليارد و 79 ميليون ليتر انواع فرآورده‌هاي نفتي در سال 90 حدود سه درصد مصرف كل كشور را به خود اختصاص داده است. وي ميزان مصرف بنزين استان در سال گذشته را 407 ميليون و 417 هزار ليتر ذكر كرد و گفت: سرانه مصرف بنزين هر فرد يزدي در سال 89 حدود 411 ليتر بوده كه از اين لحاظ در رتبه دوم كشور قرار داشته است و به نوعي يك درجه رفاه عمومي براي شهروندان يزدي محسوب مي‌شود. فرازمند مجموع نفتگاز مصرفي استان در سال گذشته را يك ميليارد و 262 ميليون و 855 هزار ليتر خواند و افزود: ميزان مصرف گاز مايع در استان نيز در اين سال 82 ميليون و 936 هزار مترمكعب بوده است.

وي ميزان مصرف نفت سفيد و نفت كوره استان در سال گذشته را نيز به ترتيب 98ميليون و 879 هزار ليتر و 447 ميليون و 384 هزار ليتر عنوان نمود. مدير عامل شركت پخش فرآورده‌هاي نفتي يزد در بخش از سخنانش گفت: تبديل ناحيه بافق به دفتر نمايندگي در راستاي اجراي اصل 44 قانوان اساسي، اتصال خط لوله انتقال فرآورده‌هاي نفتي به نيروگاه يزد، بهره‌برداري و توسعه سامان تجارت آسان به منظور شناسايي مصرف‌كنندگان عمده و جزء به منظور تحويل سهميه يارانه‌اي فرآورده‌هاي نفتي، توسعه مجاري عرضه و جايگاه‌هاي CNG با ايجاد پنج باب مركز عرضه بنزين و نفتگاز و 9 باب جايگاه عرضه CNG و اجراي پروژه ساخت تاسيسات تخليه و بارگيري مخزن‌دارهاي راه اهن در انبار نفت، از جمله اقدامات صورت گرفته در سال 90 مي‌باشد. وي همچنين از پيگيري اجراي طرح پايلوت توسعه استفاده از انرژي خورشيدي در گلخانه‌هاي استان يزد و نيز صدور موافقت اصولي جهت احداث 14 باب جايگاه توزيع فرآورده‌هاي نفتي در استان طي سال گذشته خبر داد.فرازمند در پايان نيز با اشاره به عدم وجود مصوبه‌اي در حوزه نفت در دور سوم سفرهاي استاني، از پيشرفت كامل مصوبات دور اول و دوم سفرهاي استاني در اين حوزه سخن گفت.

"عليرضا پيله‌ور" در نشست خبري نوروزي معاون هماهنگي امور عمراني استاندار و مديران حوزه نفت و گاز استان با بيان اين كه هم‌اكنون 16 شهر و 101 روستاي استان يزد از نعمت گاز برخوردارند، اظهار نمود: گازرساني به سه شهر ديگر استان نيز در حال اجراست و اميدواريم تا قبل از زمستان امسال شاهد تحقق گازرساني به 141 روستاي مصوب استان در دور‌هاي اول و دوم سفرهاي استاني دولت باشيم.

وي اضافه كرد: گازرساني به 120 روستاي استان نيز در دور سوم سفرهاي استاني رييس جمهور و هيات دولت به استان يزد مصوب شد كه اميدواريم تا اواخر سال آينده آماده بهره‌برداري شود. مدير عامل شركت گاز استان در رابطه با گازرساني به شهر عشق‌آباد در شهرستان طبس نيز گفت: طراحي خط انتقال گاز به اين شهر به اتمام رسيده و لوله‌هاي خط اتقال در حال خريداري است.

وي افزود: عمليات گازرساني به شهرستان بهاباد نيز در صورت تامين اعتبار، پس از اتمام خط انتقال گاز به شهرستان بافق به اجرا درخواهد آمد. وي با اشاره به مصرف دو ميليارد و 890 ميليون مترمكعبي مصرف گاز در استان در سال گذشته، خاطرنشان كرد: 26.5 درصد از اين مقدار در بخش خانگي، 30.5 درصد در بخش نيروگاه و 43 درصد به مصرف صنايع استان رسيده است. پيله‌ور با تاكيد بر اين كه از سال آينده به هيچ عنوان موضوع كمبود گاز و افت فشار را در كشور نخواهيم داشت، يادآور شد: به منظور جلوگيري از افت احتمالي فشار در شبكه گاز استان در فصل سرما، گاز مصرفي نيروگاه‌ها در زمستان از طريق سوخت جايگزين تامين مي‌شود تا مشكلي براي مشتركين ايجاد نشود.

وي در ادامه با اشاره به 20 درصد صرفه‌جويي در مصرف گاز بخش خانگي استان با آغاز هدفمندي يارانه‌ها، اظهار نمود: به همين ميزان صرفه‌جويي در مصرف خانگي، در بخش گازرساني به بخش صنعت استان سرمايه‌گذاري شده كه اين مهم نيز از اهداف بحث هدفمندي بوده است. مدير عامل شركت گاز استان ابراز نمود: مجموع انشعابات گاز استان در حال حاضر 168 هزار انشعاب مي‌باشد كه از اين مقدار 58 درصد در دولت‌هاي گذشته و 42 درصد نيز در دولت نهم و دهم رخ داده است.

وي با اشاره به بهره‌مندي 312 هزار و 270 خانوار استان از نعمت گاز، مجموع شبكه گذاري گاز استان را بيش از پنج هزار و 833 كيلومتر ذكر كرد و گفت: 49 درصد از اين ميزان شبكه در دولت نهم و دهم صورت گرفته است. وي همچنين از ايجاد 42 جايگاه CNGدر استان از سال 84 تاكنون خبر داد و جايگاه استان يزد را از اين لحاظ و مدت زمان انتظار خودروها براي تامين گاز مناسب خواند.

پيله‌ور مجموع صنايع عمده و جزء گاز دار شده‌ي استان تاكنون را دو هزار و 912 مورد ذكر كرد و گفت: 46 درصد از اين صنايع يعني يكهزار و 325 واحد تنها از سال 89 تا پايان مردادماه امسال به شبكه گاز متصل شده‌اند. وي با اشاره به گازدار شدن 16 شهرك صنعتي استان، حجم گاز جايگزين شده در صنعت استان را از ابتداي گازرساني در استان تا پايان سال 88 حدود 598 هزار و 538 مترمكعب در ساعت و در دو سال اخير 500 هزار و 942 مترمكعب بيان كرد. وي همچنين گلخانه‌هاي بهره‌مند از گاز در استان را تا پايان سال 1388 تعداد 144 واحد دانست كه در دو سال اخير تعداد 772 باب گلخانه‌ي ديگر نيز به اين تعداد اضافه شده است. مدير عامل شركت گاز استان واحدهاي مسكن مهر گازدار شده در استان را نيز هفت هزار و 736 واحد و تعداد واحدهاي در دست اقدام را چهار هزار و 766 واحد عنوان كرد.

وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اتصال چهار خط اصلي انتقال گاز استان به خطوط سراسري انتقال گاز كشور از طريق شهرهاي ابركوه، خاتم، طبس و اردكان، اعلام كرد: ايجاد خط انتقال گاز 56 اينچ به موازات خط هشتم كشور به ندوشن نيز در دستور كار قرار دارد و هم‌اكنون از حدود 70 درصد پيشرفت فيزيكي برخوردار است. پيله‌ور در ادامه از ايجاد خط انتقال گاز يزد به بافق به طول 100 كيلومتر و انجام فازهاي اول و دوم شبكه گازرساني داخل شهر بافق با پيشرفت 70 درصدي فاز نخست، خط انتقال گاز هرات به مروست در شهرستان خاتم، خطوط انتقال گاز دهشير به نير، گازرساني به بخش خضرآباد و 19 روستاي آن، گازرساني به 27 روستاي علي آباد و 13 روستاي نصرآباد، گازرساني به دهشير و مجتمع بزرگ گلخانه‌اي اكرم آباد، گازرساني به شهرك‌هاي صنعتي و واحدهاي مسكن مهر استان به عنوان را پروژه‌هاي در دست اقدام شركت گاز استان ياد كرد.

وي بهره‌برداري از فاز دوم شبكه گازرساني شهر طبس، گازرساني به روستاهاي سرو عليا، خويدك، سه روستاي شهرستان ابركوه و راه‌اندازي CGS و گازرساني به سيمان تجارت مهريز را نيز از جمله پروژه‌هاي بهره‌برداري شده در هفته دولت برشمرد. مدير عامل شركت گاز استان يزد در پايان هم با بيان اين كه تامين اعتبار پروژه‌هاي عمراني شركت گاز براساس ميزان وصول مطالبات اين شركت از مشتركان صورت مي‌گيرد، خواستار همكاري مستمر مشتركان بويژه مشتركان واحدهاي توليدي و صنعتي استان با شركت گاز در اين رابطه شد.


 ايران زمين 

 كسب رتبه اول املاك و حقوقي اداره كل راه و شهرسازي استان اصفهان

اصفهان - راعي

در ارزيابي عملكرد سال 90 وزارت راه و شهرسازي، اداره كل راه و شهرسازي استان اصفهان در بخش حقوقي با 228 درصد پيشرفت نسبت به برنامه ابلاغي حائز رتبه اول در سطح ادارات كل راه و شهرسازي كشور گرديد. به گزارش خبرنگار ما از اصفهان ،حسين سالاري‌مقدم مديراملاك و حقوقي اداره كل راه و شهرسازي استان اصفهان با اعلام اين خبر گفت: طي سه سال گذشته در سال 88 در بخش شناسايي اراضي دولتي، در سال 89 در اخذ اسناد و املاك و در سال 90 در بخش حقوقي اين مديريت به صورت متوالي حائز رتبه اول در سطح ادارات راه و شهرسازي كشور شده است. وي روند اجرايي فعاليتهاي مديريت املاك و حقوقي اين اداره كل را مثبت ارزيابي كرد و اظهار داشت: تشخيص و شناسايي زمينهاي دولتي، حفاظت از راضي دولتي، واگذاري و انتقال و تفكيك اسناد از اولويتهاي كاري اين مديريت است. 

عملکرد چهار ماهه دفتر قراردادهاي برق منطقه اي خوزستان تشريح شد

اهواز - خبرنگار آفرينش

عملکرد چهارماهه سال 91 دفتر قراردادهاي شرکت برق منطقه اي خوزستان توسط سرپرست اين دفتر تشريح شد. منصور پور عابدي در خصوص عملکرد اين دفتر در چهار ماهه امسال گفت : در اين مدت 44 مورد قرار داد ابلاغ شده است . همچنين 20 مناقصه عمومي و 5 مناقصه محدود برگزار شده است . وي ادامه داد : از مجموع 83 مورد تغيير مقادير ، 39 مورد بررسي شده و 44 مورد ديگر نيز ابلاغ گرديده که اينها از ديگر فعاليت هاي دفتر قراردادها در چهار ماهه امسال بوده و 30 کميسيون تحويل موقت و 26 کميسيون تحويل دائم نيز برگزار شده است.پورعابدي اظهارداشت: بررسي و تاييد 31 مورد صورت وضعيت قطعي ، 7 مورد صورت وضعيت تعديل ، 3 صورتحساب مابه تفاوت نرخ فلزات ، 4 مورد صورت حساب هزينه تعليق و 1 مورد نيز انجام صورتحساب جريمه تاخيرات ، فعاليت هاي انجام شده توسط اين دفتر هستند.

ايجاد زيرساخت‏هاي مسکن مهر از مشکلات پرديس مي‏کاهد

پرديس - خبرنگار آفرينش

عضو شوراي اسلامي شهر جديد پرديس گفت: ايجاد زيرساخت‏هاي رفاهي در طرح‏هاي مسکن مهر از بار مشکلات شهرداري پرديس مي‏کاهد. به گزارش خبرنگار آفرينش هادي سوهاني اظهار داشت: پرديس با روندي عادي در حال رشد کمي و کيفي در حوزه‏هاي مختلف شهري بود.

وي ادامه داد: اما اين روند رو به رشد طبيعي با اجراي طرح‏هاي مسکن مهر در فازهاي مسکوني مختلف شهر جديد پرديس، افزايش جمعيت و به تبع آن توسعه شهري را با شتابي چند برابري همراه ساخت.

سوهاني اضافه کرد: من معتقدم که اجراي پروژه‏هاي مسکن مهر از جمله خدمات دولت خدمتگزار دهم براي خانه‏دار شدن اقشار کم‏درآمد جامعه بود و بسيار قابل تقدير است. عضو شوراي اسلامي شهر جديد پرديس افزود: با توجه به اين مهم، مسئولان مي‏توانند با ايجاد زيرساخت‏هاي لازم در طرح‏هاي مسکن مهر در حال ساخت پرديس از مشکلات بعدي جلوگيري کنند. وي ادامه داد: اگر امکانات زيربنايي و حتي روبنايي مختلفي نظير شبکه‏هاي آبرساني، سامانه‏هاي انتقال جريان برق، ملزومات مخابراتي، گاز شهري، فضاي سبز و محيط‏هاي فرهنگي در طرح‏هاي مسکن مهر ايجاد شود، کار در مسير خدمات‏رساني تسهيل مي‏شود.

سوهاني اضافه کرد: در غير اين صورت نهاد شهرداري به تنهايي قادر به پاسخگويي به نياز جمعيت قابل توجه اين شهر نخواهد بود. براساس اين گزارش، نقاط مختلف فازهاي مسکوني شهر جديد پرديس با آغاز نهضت خانه‏سازي از سوي دولت‏هاي نهم و دهم هدف اجراي طرح‏هاي مسکن مهر قرار گرفته‏ است.

اين پروژه‏هاي خانه‏سازي در چندين منطقه نظير فازهاي سه، چهار، 9 و «کمرد» در حال اجرا است و روزهاي پاياني سال گذشته بخشي از آن با حضور رئيس جمهوري افتتاح و به بهره‏برداري رسيد.

بر اساس نظر کارشناسان امر، جمعيت شهر جديد پرديس با افزايش تراکم ناشي از سکونت در واحدهاي مسکن مهر اين شهر به چند برابر آمار کنوني خواهد رسيد.

ادارات خدماتي و فرهنگي در پرديس مستقر مي‏شوند

عضو شوراي اسلامي شهر جديد پرديس گفت: با ارتقاي بخش مرکزي تهران به شهرستاني مستقل، ادارات خدماتي و فرهنگي در پرديس مستقر مي‏شوند.

هادي سوهاني در حاشيه برگزاري آيين پاياني نمايشگاه فرهنگي و هنري «خطاطي» نگارخانه «آوا» پرديس اظهار داشت: استقرار ادارات مختلف خدمات‏رسان در حوزه‏هاي مختلف امري الزامي در شهر جديد پرديس است. وي ادامه داد: مجموعه مديريت شهري و همچنين ساير مسئولان بخش مرکزي تهران به دنبال دستاوردهاي 80 تا 90 درصدي بودند.

سوهاني اضافه کرد: اما به لطف باري تعالي، دعاي خير مردم، پيگيري مسئولان بخش مرکزي تهران و تلاش مستمر اعضاي شوراي اسلامي شهري جديد پرديس اين اتفاق به صورت صددرصدي و در قالب تبديل بخش مرکزي تهران به شهرستاني مجزا در حال وقوع است. عضو شوراي اسلامي شهر جديد پرديس افزود: اين تغيير قابل توجه جغرافيايي مي‏تواند به سود منطقه و مردم ساکن در آن بينجامد.

وي ادامه داد: يکي از مزاياي ناشي از تبديل بخش مرکزي تهران به شهرستاني مستقل را مي‏توان استقرار نهادهاي خدماتي در نقاط شهري اين بخش عنوان کرد. سوهاني اضافه کرد: يکي از مهم‏ترين اداراتي که با استقرار خود مي‏تواند موجبات ارتقاي سطح فرهنگي شهر جديد پرديس را فراهم سازد، فرهنگ و ارشاد اسلامي است.

عضو شوراي اسلامي شهر جديد پرديس افزود: اين نهاد تخصصي در زمينه‏هاي فرهنگي و هنري و با حضور کارشناساني زبده قادر است نسبت به توسعه امور فرهنگي اقدامات مناسبي را صورت دهد.

وي ادامه داد: در حال حاضر اين وظيفه سنگين و خطير بر عهده مجموعه خانواده بزرگ شهرداري و شوراي اسلامي شهر جديد پرديس است. سوهاني اضافه کرد: هرچند اقدامات اين نهاد، کاستي‏هاي ناشي از فقدان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي را جبران مي‏کند، اما وجود دستگاهي تخصصي در اين زمينه از بار مشکلات شهرداري و مردم خواهد کاست. پرديس يکي از شهرهاي اقماري جديد تهران و پر جمعيت‏ترين منطقه مسکوني شمالشرق اين استان محسوب مي‏شود. اين شهر در فاصله 20 کيلومتري پايتخت و دامنه رشته کوه‏هاي البرز قرار گرفته است. بر اساس آخرين سرشماري جمعيت اين شهر 100 هزار نفر است که طبق طرح جامع، تا 600 هزار نفر را در خود پذيرا خواهد بود.

2 فرهنگسرا در پرديس ساخته مي‏شود

شهردار پرديس از احداث دو فرهنگسرا در اين شهر براي ارتقاي سطح فرهنگي و هنري منطقه خبر داد.

محمد لاله اظهار داشت: اين دو فرهنگسرا در فازهاي مسکوني دو و سه شهر جديد پرديس احداث مي‏شود.

وي ادامه داد: فرهنگسراي در حال احداث فاز يک پرديس با پيشرفت فيزيکي نزديک به 75 درصد مراحل ساخت خود را پشت‏ سر مي‏گذارد.

لاله اضافه کرد: براساس برنامه‏ريزي‏هاي قبلي همه مراحل اجراي اين طرح تا دو ماه آينده خاتمه مي‏يابد.

خروج گوزن زرد ايراني از جزيره اشک درياچه اروميه در پي کم‌آبي

اروميه - خبرنگار آفرينش

مسئول دبيرخانه شوراي منطقه‌اي درياچه اروميه در خصوص خروج گوزن زرد ايراني از جزيره اشک درياچه اروميه در پي کم آبي هشدار داد. حجت جباري در جلسه اعضاي شوراي منطقه اي مديريت حوضه آبخيز درياچه اروميه افزود: متاسفانه تاکنون در پي کمبود آب درجزاير درياچه اروميه 20 راس گوزن زرد ايراني از جزيره اشک خارج شدند. وي اظهار داشت: در پي کاهش بارندگيها و اتصال جزاير درياچه، حيوانات مقيم در جزاير با تشديد بحران کم آبي مواجه شده اند و درچند روز گذشته 20 راس گوزن زرد ايراني از جزيره اشک به سمت مناطق حاشيه درياچه گريخته‌اند. دبيرخانه شوراي منطقه‌اي درياچه اروميه عنوان کرد: با اعزام محيط بانان محيط زيست در درياچه تا کنون 5 راس گرفته شده و به محيط هاي امن انتقال يافته‌اند و عمليات جستجو براي يافتن باقي حيوانات همچنان ادامه دارد.

جباري اضافه کرد: پارک ملي درياچه اروميه شامل 102 جزيره بزرگ و کوچک که مهمترين آنها جزيره کبودان يا قويون داغي به مساحت 3125 هکتار زيستگاه قوچ و ميش ارمني و جزيره اشک به مساحت 2570 هکتار زيستگاه اصلي گوزن زرد ايراني است. معاون امور عمراني استاندار آذربايجان غربي نيز در اين جلسه بر استفاده از تمامي امکانات براي آبرساني به احشام جزاير درياچه اروميه تاکيد کرد و گفت: براي تامين آب موردنياز در جزاير درياچه اروميه طرح انتقال آب به جزيره اشک مصوب شده که بايد با تسريع در انجام مطالعات آن در کوتاهترين زمان با مشارکت تمامي دستگاهها عمليات اجرايي اين پروژه به اتمام برسد. جواد محمودي خواستار توجه ويژه به نگهداري و حفاظت از حيات وحش درياچه اروميه شد و با بيان اينکه بايد به هر طريق ممکن در کوتاه زمان به اين مناطق آبرساني شود، اظهار داشت: عمليات بارورسازي ابرها از طريق روشهاي نوين بصورت آزمايشي در پنج ايستگاه در اروميه آغاز شده که با تکميل شدن نتايج اوليه و جمع بندي آن اين طرح در ابعاد گسترده تري در حوضه آبخيز درياچه اجرايي مي‌شود.


 خبر 

برنامه‌ريزي و طراحي نقشه راه براي دستگاههاي اجرايي استان و شهرستان ضروري است

کرج - خاکپور

نماينده مردم کرج و اشتهارد در مجلس شوراي اسلامي برنامه‎ريزي و طراحي نقشه راه براي دستگاههاي اجرايي استان و شهرستان را براي تسريع در روند روبه رشد البرز ضروري خواند.

به گزارش روابط عمومي فرمانداري شهرستان کرج، محمدجواد کوليوند با بيان اين مطلب در جلسه شوراي اداري شهرستان کرج در محمدشهر با بيان اينکه برنامه‌ريزي مديران بايد درراستاي اجرايي کردن فرامين مقام معظم رهبري باشد، يادآور شد: برنامه‌ريزي مديران و مسئولان دستگاههاي مختلف استان و شهرستان بايد حول محور بيانات مقام معظم رهبري باشد و از حد شعار خارج شده و عملياتي شود. اين مسئول گفت: بايد توجه داشت که در جهان کنوني و با وجود مسائلي همچون استکبار و تحريم‌هاي غرب غفلت در تصميم‌گيري مسئولان، نه تنها استان ما البرز بلکه کشور را نيز دچار چالش‌هاي جدي مي‌کند.نماينده مردم کرج در مجلس شوراي اسلامي همچنين تاکيد کرد: تصميمات ما بايد بر مبناي نگاه به آينده باشد و هر مسئولي بايستي وظيفه و نقش محوله را به نحو احسن انجام دهد؛ بي‌شک با اين رويه مثبت آينده جهان در دستان ماست. کوليوند يادآور شد: در خصوص مسائل مالي و اعتباري نيز مديران و مسئولان استان البرز بايد نگاهي فرااستاني و در واقع کشوري داشته باشند تا در نتيجه اين توجه و نگاه اين استان وظايف خود را در نقشه سراسري و کلان به خوبي ايفا کند. به گفته محمدجواد کليوند يکي از اقدامات مفيد و مثمرثمري که بايد با توجه به شرايط کنوني کشور و جهان مورد اجرا درآيد و به جديت پيگيري شود به حداقل رسانيدن هزينه‌هاي اضافي در پروژهاي عمراني است و در همين راستا بايستي پروژه‌هايي در اولويت عملياتي شدن قرار بگيرند که بازدهي مناسب و گره‌گشاي مشکلات مردم باشند. مطالعه و پيگيري جدي سند توسعه اشتغال، مرحله بندي و برنامه‌ريزي صحيح مسئولان در مسير اجراي طرح‌ها، تقويت و تشکيل ستادهاي پشتيباني در توليد کشور و استان البرز و پيگيري جدي براي تشکيل کارگروهاي اشتغال به خصوص در بخش کشاورزي از ديگري موارد و مباحثي بود که کوليوند آنها را در جلسه شوراي اداري شهرستان کرج مطرح کرد.

معاون شهرسازي و معماري شهردار مشهد:

تزريق اعتبار از جانب دولت براي نوسازي بافت فرسوده اطراف حرم صورت نگرفته است

مشهد - شهرزاد رمارم

معاون شهرسازي و معماري شهرداري مشهد در نشست خبري اظهار کرد:تزريق اعتباري از جانب دولت در مورد نوسازي بافت فرسوده اطراف حرم صورت نگرفته است. جاويد در خصوص روند كل نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهر اظهار كرد: قرار بود در برنامه چهارم ظرف 10 سال كل بافت‌هاي فرسوده كشور بهسازي شود كه لازمه آن تزريق اعتبارات بود اما متاسفانه اين اتفاق از سوي دولت رخ نداد و اگر هم شاهد تغييراتي هستيم حاصل همت خود شهرداري از طريق اعتبارات و يا فروش اوراق مشاركت است.

وي ادامه داد: پيشرفت نوسازي بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوي در سطح كشور نمونه است اما متاسفانه سرعت لازم را ندارد و ما نيز از اين زمانبر شدن پروژه ناراحت هستيم و به مردم حق مي‌دهيم. وي در مورد معماري ايراني اسلامي گفت: براي اين موضوع بايد به صورت ملي فكر كرد و در سطح كلان متولي در اين بخش نداريم تا تعريف مشخصي از معماري ايراني اسلامي ارائه دهد اما شهرداري مشهد در اين مورد ورود پيدا كرده است. وي تصريح كرد: اين پروژه تاكنون 40 درصد پيشرفت فيزيكي داشته و اراده مجموعه مديريتي شهري مشهد بر اين است كه اعتبار آن افزايش پيدا كند اما بايد قبول كنيم كه بودجه شهرداري نيز محدود است و نمي‌توان بيشتر از اين پول به پروژه تزريق كرد. وي درپايان در خصوص برنامه شهرداري مشهد براي منطقه گردشگري هفت حوض گفت: شهرداري به دنبال اين است كه بخشي از حجم تقاضاي مردم براي استفاده از مراكز تفريحي را از محور غرب به جنوبي منتقل كند و به همين دليل اراضي هفت حوض به صورت جدي در برنامه ما قرار دارد و اقدامات خوبي نيز در آنجا صورت گرفته است.

حيوانات جزيره اشک درياچه اروميه به صورت دستي سيراب شدند

اروميه - خبرنگار آفرينش

مدير کل محيط زيست آذربايجان غربي گفت : با توجه به خشکساليهاي اخير و کمبود آبّ شيرين در جزيره اشک در چند روز گذشته محيط بانان 6هزار ليترآب را به اين جزيره منتقل کردند. عباس‌نژاد افزود: هم‌اکنون 350 راس گوزن زرد ايراني و همچنين قوچ و ميش در جزيره اشک درياچه اروميه زيست مي‌کنند. وي طرح انتقال آب از رشکان به جزيره اشک را از جمله برنامه‌هاي اداره کل محيط زيست براي رفع مشکل کمبود آب در اين جزيره اعلام کرد وافزود: مطالعات اين طرح به اتمام رسيده و هم‌اکنون در مرحله اجراست. مديرکل محيط زيست آذربايجان غربي با اشاره به اينکه براساس برآوردها 750 ميليون تومان براي اجراي کامل اين طرح نياز است افزود : تلاش مي‌کنيم اين طرح تا سال 92 به بهره‌برداري برسد. درياچه اروميه به عنوان بزرگترين درياچه داخلي بعد از درياچه شور بحر الميت به عنوان دومين درياچه شور جهان به شمار مي‌رود که داراي 102 جزيره کوچک و بزرگ است. اين درياچه که مساحت آن به بيش از 570 هزار هکتار مي رسد در سالهاي اخير با بحران کم آبي مواجه شده به طوري که ارتفاع آب آن بيش از 6 متر کاهش يافته است.

افتتاح 6 پروژه مخابراتي در همدان با اعتباري بالغ بر3800ميليون ريال

همدان - مينا دربندي

در هفته دولت با حضور رئيس مجمع نمايندگان استان اميرخجسته و مسئولين محترم فرمانداري و با هزينه‌اي بالغ بر 3800 ميليون ريال 6 پروژه مخابراتي در شهرستان همدان و بطور همزمان افتتاح گرديد در مراسم افتتاح مهندس نظري پويا ضمن ارائه گزارشي از عملکرد شرکت مخابرات از کارکرد بيش از يک ميليون تلفن همراه و بيش از پانصد هزار شماره تلفن ثابت در استان خبر داد و از ظرفيتهاي ايجاد شده براي استفاده از اينترنت پرسرعت در شهرها و روستاها خبرداد در اين مراسم امير خجسته نماينده مردم همدان و فامنين و رئيس مجمع نمايندگان استان ضمن تقدير و تشکر از همه دست‌اندرکاران خصوصاً شرکت مخابرات توسعه مخابرات را در کليه بخشها رضايت بخش توصيف نمود و در سخنان خود ايجاد امکانات براي مردم را مطالبات آنان خواند و تصريح کرد که براي اعاده مطالبات مردم تمام تلاش و کوشش خود و همکارانش را در مجلس براي قانونگذاري مي‌نمايد. شايان ذکر است در کل استان 32 طرح مخابراتي با اعتباري بالغ بر 19025 ميليون ريال به ميمنت هفته دولت مورد بهره‌برداري واقع گرديده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي