جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/07/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4258

آيت الله هاشمي رفسنجاني:
اظهار نظرهاي مبتني برمنطق سياسي براي حفظ امنيت كشور ضروري است


حماس: توافقي براي حمايت نظامي از ايران درمقابل اسرائيل نداريم


سرمقاله


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي

احمدي‌نژاد پس از بازگشت از نيويورك:
در اين سفر پيگير ايجاد ساختار جديد براي جنبش عدم تعهد بودم

خطيب جمعه تهران:
مجلس و دولت روش‌هايي مطرح كنند كه فشار موجود اقتصادي به ملت كنترل و كم شود


انتقاد پوتين از سخنان اوباما


مرگ قذافي تراژدي غمبار بود!


مركل از شهروندان آلماني خواست؛ با مسلمانان تعامل بيشتري داشته باشند


نتانياهو در سازمان ملل براي ايران" خط قرمز" كشيد!


يک نکته از هزاران


ميز خبر


اخبار روز


ماندگار بر جريده عالم


 آيت الله هاشمي رفسنجاني:
 اظهار نظرهاي مبتني برمنطق سياسي براي حفظ امنيت كشور ضروري است  

 
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار جمعي از مديران و كارگزاران اسبق استان مازندران، با تبريك ميلاد با سعادت امام رضا (ع)، اين امام بزرگوار را بركت و افتخار اسلام، تشيع و ايران اسلامي خواند و گفت: انقلاب اسلامي ايران به بركت وجود اين عزيزان، رشد و بالندگي يافت و اميدواريم با عنايات خداوند متعال و ائمه معصومين (ع) در راه درست و صحيح نيز به پيش برود و موجب سعادت ايرانيان و مسلمانان شود.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، نخبگان، مديران و دانشگاهيان كشور را سرمايه‌هاي انساني انقلاب و نظام دانست و تصريح كرد: اين سرمايه‌ها به آساني به دست نيامده كه با سلايق باندي و خودخواهي‌هاي جناحي راكد و بلااستفاده بماند زيرا اين نيروي عظيم و توانمند هر كدام مي‌توانند بخش بزرگي از مشكلات را به دوش گرفته و كشور را در مسير پيشرفت و كارآمدي قرار دهند.

وي حذف مديران، نخبگان و علماي دلسوز را اقدام برنامه‌ريزي شده شياطين انقلابي‌نما برشمرد و ادامه داد: منحرفان تمام تلاش خود را به كار برده‌اند تا دو قشر توانمند و كارآمد مديران و كارگزاران و نيز روحانيت و علما را به هر نحو ممكن از صحنه خارج كنند و نتيجه اقداماتشان محجوريت و مظلوميت كنوني مديران باتجربه كشور و علماي دلسوز نظام و انقلاب است.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام تخريب و ضربه زدن به دين، اخلاق و اعتقادات جوانان و مردم را از جمله برنامه‌هاي ديگر منحرفان از دين و شريعت برشمرد و افزود:‌ از صدر اسلام تا كنون برخي جريان‌ها با ظاهري ديني و انقلابي و در مقاطعي زودگذر و كوتاه موفق شده‌اند احكام و اعتقادات ناب مذهبي را منحرف و تخريب كنند ولي چون بي‌ريشه و سطحي بوده‌اند در دراز مدت در اهداف خود ناكام مانده‌اند و حقايق آشكار شده و رسوا شده‌اند.

آيت الله هاشمي رفسنجاني اظهار نظرهاي سنجيده و مبتني بر استدلال‌ و منطق سياسي را براي حفظ و تقويت آرامش و امنيت كشور ضروري دانست و اظهار كرد: با تدبير و درايت در تصميم‌گيري‌ها و اعلام مواضع مي‌توانيم از گردنه‌هاي حساس عبور و از دشمن‌تراشي پرهيز كنيم.


 حماس: توافقي براي حمايت نظامي از ايران درمقابل اسرائيل نداريم 

گروه حماس امضاي توافقنامه با ايران درباره ورود به جنگ عليه اسرائيل در صورت حمله اين رژيم به تاسيسات هسته اي ايران را تکذيب کرد.به گزارش عصر ايران به نقل از روزنامه القدس العربي چاپ لندن، "صلاح البردويل" سخنگوي حماس در بيانيه اي اعلام کرد گزارش سايت اسرائيلي "دبکا" درباره سفر محمود الزهار از رهبران حماس به تهران و توافق وي درباره حمايت نظامي از ايران تکذيب مي شود.اين سايت اسرائيلي نوشته بود هدف از اين سفر هماهنگي مواضع در صورت بروز جنگ ميان اسرائيل و ايران بود.

در اين بيانيه آمده است: آنچه در سايت اسرائيلي دبکا درباره سفر الزهار به ايران منتشر شده دروغ است و سازمان هاي اطلاعاتي و امنيتي صهيونيستي با هدف ايجاد فضاي تنش آلود و آماده سازي افکار عمومي براي انجام دشمني هاي بيشتر صهيونيست ها عليه غزه و ايجاد توجيه هايي براي ترور فرماندهان حماس صورت مي گيرد. البردويل هشدار داد: دشمن صهيونيستي، منطقه و جهان را به سمت جنگي بدون در نظر گرفتن عواقب و اعمال هزينه هاي گران بر جامعه جهاني سوق مي دهد. سايت دبکا گزارش داده بود: الزهار و شخصي به نام مروان عيسي مقام ارشد نظامي حماس در سفر اخير خود به تهران و بيروت ، با محمود احمدي نژاد رئيس جمهور ايران و حسن نصر الله دبير کل جنبش حزب الله لبنان ديدار و توافقنامه اي را امضا کردند که براساس آن در صورت حمله نظامي اسرائيل به تاسيسات هسته اي ايران، جنبش حماس در کنار سوريه و حزب الله به حمايت از تهران وارد جنگ خواهد شد.


 سرمقاله 

 تناقض سياست هاي ارزي واقتصاد مقاومتي

حميدرضا عسگري

قلم زدن از اوضاع و احوال اقتصادي كشور دراين ايام از يك سو نياز به نظركارشناسي ندارد و از يك سو هم بسيار سخت شده است. چون بيان واقعيت هاي نرخ تورم، بي ثباتي قيمت ارز، ركوردهاي بازار سكه، آمارهاي موجود از نقدينگي، ركود توليد، بي ميلي و نامعلوم بودن ادامه فعاليت تجار و بازرگانان، وبسياري از ديگر معضلاتي كه گريبان گير اقتصاد شده، شايد به زعم برخي سياه نمايي تلقي گردد، اما واقعيت دارد...!

اين نابساماني هايي كه در بازار ارز و طلا به وجود آمده بسيارنگران كننده است، نگران كننده از اين بابت كه مردم نمي دانند مسولان براي كنترل اين وضعيت برنامه اي دارند يا نه؟ چرا كسي نمي خواهد درمورد اين وضعيت پاسخگو باشد و يكديگر را مسئول اين امر مي دانند؟ رها كردن مردم در چنين وضعيتي كه روز به روز گذران معيشتي برايشان سخت و نگاهشان به آينده اضطرارآميز مي شود، كار درستي نيست.

دراظهارات و چشم اندازهايي كه براي اقتصاد كشور درچند وقت اخير مطرح شده بحث "اقتصاد مقاومتي" به ميان آمده است. امري كه به پايداري در برابر مشكلات، تحريم ها و فشارهاي اقتصادي توصيه مي كند و دركنارش تاكيد بر توليد و حمايت از سرمايه ايراني را مطرح مي سازد.

اما مشكل اساسي اينجاست كه بحث تحمل بارمعضلات همواره به دوش مردم وانهاده شده است!. فشارهاي جنگ را مردم تحمل كردند، سختي هاي بار تحريم هاي سي ساله را مردم تحمل كردند، تنگدستي ها و كمبودهاي ناشي از هجوم اقتصادي و سياسي غرب را مردم تحمل كردند، اما ديگر بي برنامگي و عدم توانايي در مديريت و كنترل اوضاع اقتصادي براي مردمي كه بيش از سي سال در مقابل انواع تحريم ها ايستادگي كردند غيرقابل تحمل است. مردم مي خواهند بدانند كه مسبب اين گراني هاي غيرطبيعي چيست، منافع دلار 2800 تومان و سكه بالاي يك ميليون تومان نصيب كي ميشود؟ كدام دست هاي پشت پرده هستند كه تيشه به ريشه اقتصاد مملكت و مردم مي زنند؟ تحمل اين سوالات بي جواب براي مردم غيرقابل تحمل شده است.

به زعم بسياري از كارشناسان ومديران اقتصادي كشور كه درسال هاي گذشته دراموراجرايي مشغوليت وتجربه داشتنه اند، اگرچه نمي توان گفت تحريم ها در نوساناتي كه در بازار ارز و سكه ايجاد شده تاثير نداشته، اما انقدر غيرقابل پيش بيني نبوده كه وضع را به اين صورت درآورد و امروز وضعيت ارز به سمت ناكجا آباد حركت كند. در پيش گرفتن سياست "از اين ستون به آن ستون" و انتظار فرج حاصل شدن در بازار ارز وسكه از سوي تيم اقتصادي كشور، نشانگر عدم برنامه ريزي كارشناسي در كنترل و نظارت بر بازار سكه و ارز مي باشد.

تقريباً از يك سال گذشته تا كنون چندين و چند سياست درمورد ارز و سكه از سوي تيم اقتصادي كشور اتخاذ شده كه هيچ كدام نه تنها دردي از تب اين بازار دوا نكرده، بعضاً برعطش كاذب آن افزوده است. خبراز بمب ارزي كه هيچ وقت منفجر نشد، تعيين ارز مرجع، قطع پرداخت دلارهاي مسافرتي و دانشجويي، الويت بندي كالاهاي وارداتي، راه اندازي اتاق مبادلات ارزي و درآينده هم مشخص نيست چه تدبيري اتخاذ خواهد شد.

اما نكته بسيار مهم اين است كه اوج گيري قيمت هاي ارز و طلا، ضربات بسيار سنگيني را بر زندگي مردم عادي وارد مي كند و فشار ناشي از افزايش قيمت كالاها مشكلات معيشتي براي جامعه ايجاد مي كند. . ضمن اينكه با اين وضع بنيان هاي تجارت و توليد كشور متزلزل خواهد شد و كاهش بي سابقه پول ملي مي تواند انگيزه و فرصت هاي سرمايه گذاري در داخل را از بين ببرد.


  سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

سري سيزدهم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 احمدي‌نژاد پس از بازگشت از نيويورك:
 در اين سفر پيگير ايجاد ساختار جديد براي جنبش عدم تعهد بودم 

رييس‌جمهور پس از بازگشت از نيويورك، در بدو ورود به تهران، وعده پيگيري موضوع دستگيري جوانفكر را داد.

به گزارش ايسنا، محمود احمدي‌نژاد پس از ورود به تهران در پاويون جمهوري فرودگاه مهرآباد، اهداف و دستاوردهاي سفر خود به نيويورك را تشريح كرد و سپس از دستگيري مديرعامل خبرگزاري ايرنا ابراز تاسف كرد و وعده پيگيري اين موضوع را داد.

وي در سخنان خود گفت: سازمان ملل و مجمع عمومي يك مرجع بسيار مهم و بين‌المللي است و تنها مرجعي است كه درباره همه مسائل جهان مي‌تواند اظهارنظر كند و حضور ملت ما در آنجا يك نياز و ضرورت و وظيفه است، بويژه جهاني كه هم‌اكنون در شرايطي قرار دارد كه بايد از يك دوره تاريخي به دوره ديگر وارد شود و نظم جديدي در جهان حاكم شود. طبيعي است كه ملت ما نقش مهمي ايفا مي‌كند و در راهبري جهان به سمت نظم جديد بايد وظيفه خود را انجام دهد.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه "اين سفر فرصت مناسبي براي گفت‌وگو با مسئولان ساير كشورها و طرح ديدگاه‌هاي ملت ايران درباره وضع جهان بود"، افزود: سفر پرباري بود و دو سخنراني در مجمع عمومي سازمان ملل داشتيم كه يك سخنراني درباره حاكميت قانون و ارزش آن در جامعه جهاني و سخنراني ديگر درباره مسائل روز جهان بود.

رييس‌جمهور خاطرنشان كرد:‌ در خلال اين سفر، دوازده گفت‌وگو با رسانه‌هاي خبري و يك كنفرانس مطبوعاتي نيز داشتم. هشت ملاقات سياسي و پنج ديدار نيز انجام شد كه عمده اين ديدارها با گروه‌هاي آمريكايي مانند گروه‌هاي ضدجنگ و يا انديشمنداني كه نظرات جديدي دارند، بود. ملاقاتي هم با ايرانيان داشتم و استقبال گسترده‌اي از نگاه و مواضع ملت ما در اين سفر شد.

وي ادامه داد: شايد علت اين استقبال گسترده، احساس خلائي بود كه نسبت به مسائل مربوط به نظم آينده در جهان ايجاد شده بود، چراكه در سال‌هاي گذشته مباحثي كه از سوي ملت ما مطرح مي‌شد درباره نواقص و اشكالات نظم موجود بود و در اين سفر تلاش كرديم كه درباره نظم آينده جهان بيشتر صحبت و آن را تدوين كنيم كه استقبال شد و با انعكاس گسترده‌اي همراه بود.

احمدي‌نژاد درباره انگيزه انجام اين ديدارها اظهار كرد: علت اين ديدارها آن است كه رسانه‌هاي دنيا در اختيار گروهي است كه نمي‌خواهند اين سخنان به گوش مردم برسد و تلاش كرديم با ارتباط مستقيم، اين پيام را به گوش آنها برسانيم و ديدگاه‌ها را به روشني تبيين كنيم و به پرسشها پاسخ بدهيم.

وي در ادامه گفت: در اين سفر دو موضوع خاص هم وجود داشت؛ يكي پيگيري ايجاد ساختار جديد براي جنبش عدم تعهد بود. اين جنبش با وجود عمر طولاني و مواضع و آرمان‌هايي كه داشته است، ساختار مناسبي براي پيگيري مواضع خود ندارد. در اين سفر تلاش كرديم زمينه‌هاي لازم براي پايه‌گذاري ساختار جنبش عدم تعهد و پيگيري‌ آرمان‌هاي آن انجام دهيم و با گروه‌ها و مقاماتي نيز در اين زمينه صحبت شد و تعدادي از ملاقات‌كنندگان اعلام آمادگي كردند كه در اين زمينه فعال شوند و قرار شد جلساتي از طرف وزير امور خارجه براي پيگيري اين مساله برگزار شود.

رييس‌جمهور با اشاره به اينكه بسياري از شخصيت‌ها و گروه‌هاي مردمي خواستار ملاقات بودند كه امكان ملاقات با آنها به خاطر محدوديت زماني وجود نداشت، درباره پايه‌گذاري ساختار جديد براي جنبش عدم تعهد توضيح داد: اهداف جنبش عدم تعهد و آرمان‌‌هايي كه اين جنبش دارد ‌به خاطر اينكه اين جنبش فاقد يك ساختار اجرايي است، پيگيري نشده است و ما تلاش مي‌كنيم حداقل‌هايي در اين زمينه طراحي و تبيين شود و ساختار منسجمي وجود داشته باشد كه مسئولان اين جنبش بتوانند اين اهداف را پيگيري كنند. البته اين جنبش دفتري در نيويورك دارد اما اين كافي نيست.

احمدي‌نژاد در ادامه در پاسخ به پرسشي درباره دستگيري علي‌اكبر جوانفكر گفت:‌ من خيلي متاسفم كه در آستانه سخنراني رييس‌جمهور در سازمان ملل در حالي كه جهان منتظر شنيدن ديدگاه‌هاي ملت ما بودند اين اتفاق افتاد. همان‌طور كه مي‌دانيد در سازمان ملل دو دسته سخنراني مي‌كنند؛ يك عده طرفداران نظام سرمايه‌داري هستند كه حرف آخر آنها را آمريكا مي‌زند و يك دسته كشورهاي مستقل هستند كه حرف آخر در ميان آنها را ايران مي‌زند.

با اين توصيف، اينكه به‌يكباره قبل از سخنراني رييس‌جمهور، مشاور رسانه‌اي رييس‌جمهور و مديرعامل ايرنا بازداشت مي‌شود مايه تاسف است بويژه اينكه اتهام او، توهين به رهبري است؛ مساله‌اي كه هيچ ايراني آن را نمي‌پذيرد. من اين مساله را دنبال خواهم كرد.


 خطيب جمعه تهران:
 مجلس و دولت روش‌هايي مطرح كنند كه فشار موجود اقتصادي به ملت كنترل و كم شود 

آيت‌الله امامي كاشاني در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران، با بيان اينكه "دفاع مقدس درس‌هاي فراواني دارد كه مقدار كمي از آنها مطرح شده است"، اظهار كرد: بايد از رازهاي دفاع مقدس استفاده كنيم چون ماضي، حال و مستقبل هفته دفاع مقدس به يكديگر متصل هستند يعني حال از گذشته و گذشته از امروز جدا نيست و حقيقت در هر زمان چهره‌اي از خود نشان مي‌دهد.

به گزارش ايسنا، امام جمعه موقت تهران با تاكيد بر اهميت وحدت و اتحاد در حل مشكلات سياسي، خاطرنشان كرد: در مشكلات سياسي بايد با هم متحد باشيم؛ همان‌طور كه در جبهه مقابل دشمنان و كفر همه با هم متحد بوديم و آنجا به جبهه رفتيم و اينجا همه بايد اتحاد داشته باشيم و دست از كينه و از بين بردن يكديگر برداريم كه خلاف بزرگداشت هفته دفاع مقدس است و بايد به سمت همان وحدت، ايثار، شهامت و فداكاري پيش رويم. با توجه به اينكه قطب وحدت، ولايت است، بايد بر اساس ولايت، وحدت داشته باشيم.

اين عضو مجلس خبرگان رهبري خطاب به امت و جوامع اسلامي تصريح كرد: دشمن به دنبال اين است كه پيامبر اكرم(ص) را كوچك كند و فيلمي كه ساخته شده است نيز هدف آنها را روشن مي‌كند كه به دنبال از بين بردن قداست در جهان اسلام هستند و در واقع به دنبال كوچك كردن قطب و محور اسلام و ضربه زدن به آن هستند چون از اسلام ضربه خورده‌اند و بيداري اسلامي رو به فزوني است.

وي با بيان اينكه "غيرمسلمانان و امت اسلام متوجه دشمني‌هاي جهان سلطه هستند"، خاطرنشان كرد: نقشه‌ها و توطئه‌هاي جهان سلطه به جان خبيث خودشان برخواهد گشت و اين نقشه‌ها به بركت انسان‌هاي آزاديخواه و امت اسلام نقش بر آب خواهد شد و دست‌هاي پربركت، دست‌هاي شيطاني را قطع خواهند كرد.

امامي‌كاشاني در ادامه، خطاب به امت اسلام تذكري در رابطه با موضوع حج خانه خدا مطرح كرد و گفت: حج براي اين است كه ملت‌هاي مسلمان دور هم جمع شوند، مشكلاتشان را مطرح كنند و درصدد حل آن برآيند و امروز حل مشكل، فكر اسلام است كه دچار صدمه شده بنابراين دشمن فكر را هدف گرفته است.

خطيب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به اينكه "دشمنان مي‌خواهند عليه اسلام، مساله خشونت را مطرح و اسلام را به عنوان ديني خشن معرفي كنند"، خاطرنشان كرد: علماي اسلام در حج به فكر باشند تا رحمت، وحدت اسلام و رافت پيامبر اكرم (ص) را در مساجد و نماز جمعه مطرح كنند و نشان دهند كه اسلام با عقل، فكر، دين، برنامه علمي، اجتماعي و تمدن بالاي خود همراه با رافت پيامبر به پيش رفته است.

وي در ادامه، با اشاره به مشكلات اقتصادي موجود در جامعه اظهار كرد: هدف دشمن اين است كه مردم را خسته و گرفتار و نسبت به نظام اسلامي بي‌علاقه كند كه يك راه اين مساله، ايجاد مشكلات اقتصادي براي مردم است و براي حل اين مشكل بايد به سه ضلع توجه داشته باشيم؛ ضلع اول كه در دست ما نيست عوامل بيگانه، تحريم‌ها و حركت‌ها عليه نظام اقتصادي ماست كه به مردم فشار مي‌آورد و ضلع ديگر، مردم و ولايت به معناي واليان و حاكمان امت اسلامي هستند.

امامي‌كاشاني اضافه كرد: حاكمان كه مجلس و دولت را تشكيل مي‌دهند بايد قوانين و روش‌هايي مطرح كنند كه فشار موجود اقتصادي به ملت را كنترل و كم كنند و از طرف ديگر بايد اتاق فكر تشكيل دهند و در راستاي شعار امسال و در جهت حل مشكلات اقتصادي مردم حركت كنند چون تنها اينكه بگوييم ولايت‌مدار هستيم كافي نيست و ولايت‌‌مداري با لفظ نمي‌شود. البته ضلع سوم كه مردم هستند نيز بايد از احتكار و حركت به دنبال درآمد بيشتر دست بكشند.


  انتقاد پوتين از سخنان اوباما 

ايسنا: رئيس جمهور روسيه با انتقاد از سخنان ضد سوري رئيس جمهور آمريکا در مجمع عمومي سازمان ملل متحد با هر گونه مداخله نظامي در امور سوريه مخالفت کرد. ولاديمير پوتين در بخشي از سخنان خود در مراسم تقديم استوارنامه سفراي خارجي در کرملين با تشريح اوضاع حساس بويژه در خاورميانه و شمال آفريقا تصريح کرد همه کشورها بايد به منشور سازمان ملل احترام بگذارند که پرهيز از دخالت در امور کشورها از اصول آن است. وي افزود تحريک اوضاع و اصرار طرف هاي خارجي براي مداخله در سوريه و تغيير نظام اين کشور راهي به جز بن بست ندارد. همزمان شوراي امنيت سازمان ملل نيز در نشستي شاهد رويارويي وزراي امور خارجه روسيه و آمريکا بود. روسيه در پاسخ به سخنان ضد سوري هيلاري کلينتون؛ آمريکا را به تشويق گروههاي تروريستي براي کشتار مردم در سوريه متهم کرد و اعلام داشت برخي طرف ها به جاي توجه به تصميمات ژنو، اعمال فشارهاي يکجانبه را عليه سوريه در پيش گرفته اند.


 مرگ قذافي تراژدي غمبار بود! 

 مهر: رئيس‌جمهور زيمبابوه مرگ معمر قذافي و سفير آمريكا را در ليبي حادثه‌اي غمبار و تراژيك خواند. به گزارش خبرگزاري رويترز، رابرت موگابه، رئيس‌جمهوري زيمبابوه در سخنراني‌اش در مجمع عمومي سازمان ملل

گفت: شوراي امنيت سازمان ملل سال گذشته با دادن مجوز به انجام هر گونه اقدامات لازم خواه ديپلماتيك، خواه نظامي براي حفاظت از جان غيرنظاميان در ليبي كه در نهايت به سرنگوني و مرگ معمر قذافي، رهبر اين كشور منجر شد اجازه داد كه از اين نهاد سوء استفاده شود. همه ما موافقيم كه مرگ سفيرآمريكا در ليبي يك حادثه غمبار بود و ما آن را محكوم مي‌كنيم. ما نيز همچون آمريكايي‌ها اين مرگ را محكوم مي‌كنيم و انتظار داريم آمريكا نيز همانند ما مرگ دلخراش و وحشيانه معمر قذافي، رهبر ليبي را محكوم كند. مرگ قذافي ضايعه‌اي بزرگ و يك تراژدي غمبار براي آفريقا بود. رهبر زيمبابوه، آمريكا و ناتو را به اقدام غيرمجاز به بهانه دروغين حفاظت از مردم عليه قذافي متهم كرد.


 مركل از شهروندان آلماني خواست؛ با مسلمانان تعامل بيشتري داشته باشند 

ايلنا: صدر اعظم آلمان با بيان اين كه دين اسلام بخشي از اين كشور است، از شهروندان آلماني خواست با مسلمانان تعامل بيشتري داشته باشند. به گزارش خبرگزاري هند، آنگلا مركل، صدر اعظم آلمان در گفت‌وگو با اعضاي حزب دموكرات مسيحي گفت كه بيشتر مسلمانان آلمان خود را از خشونت‌هاي اخير در اعتراض‌ها عليه انتشار فيلم موهن به ساحت پيامبر (ص) و مقدسات اسلام دور نگه داشته‌اند. وي افزود: آلماني‌ها بايد در قبال اسلام ذهني باز داشته باشند چرا كه اسلام بخشي از ما است. صدراعظم آلمان گفت: ما بايد در مورد اسلام و مسلمانان صحبت و فكر كنيم. لازم است به جاي آن كه نسبت به اسلام هراس به دل داشته باشيم، در مورد اين دين به بحث بپردازيم.در همين حال، كريستين وولف، رئيس‌جمهوري سابق آلمان در سال 2010 اعلام كرده بود، اسلام هم‌اكنون به آلماني‌ها هم تعلق دارد.


 نتانياهو در سازمان ملل براي ايران" خط قرمز" كشيد! 

بنيامين نتانياهو با اعلام اينکه از نظر اسرائيل، خط قرمز برنامه هسته اي ايران بايد در مرحله غني سازي اورانيوم تعيين شود خواستار ترسيم خط قرمز شفاف براي فعاليت هاي هسته اي ايران شد.

به گزارش عصر ايران به نقل از شبکه الجزيره، نخست وزير اسرائيل در سخنراني خود در مجمع عمومي سازمان ملل متحد در نيويورک مدعي شد: تنها راه مسالمت آميز براي جلوگيري از دست يابي ايران به سلاح هسته اي، تعيين خط قرمز شفاف براي توقف برنامه هسته اي اين کشور است.

نخست وزير اسرائيل افزود: تعيين خطوط قرمز ، منجر به جنگ نمي شوند . خطوط قرمز مانع از جنگ مي شوند.نتانياهو ادامه داد: اطمينان دارم آمريکا و اسرائيل مي توانند نقشه راه مشترکي را براي منع ايران از دست يابي به سلاح هسته اي رسم کنند. اسرائيل در حال مذاکره با آمريکا در اين زمينه است.

با اين حال نتانياهو بر خلاف اظهارات قبلي اش، از هر گونه اشاره به توانايي اسرائيل براي حمله نظامي به ايران يا جلوگيري اين رژيم از پيشروي برنامه هسته اي تهران خودداري کرد که نشانه اي از عقب نشيني است. وي در ادامه کاغذي را در دست گرفت که بر روي آن يک "بمب" نقاشي شده بود. در وسط اين بمب رقم 70 درصد غني سازي و در بالاي آن رقم 90 درصد غني سازي نوشته شده بود. او سپس به نشانه تعيين خط قرمز براي ايران، با ماژيک قرمز رنگي، بر روي اين بمب، خطي رسم کرد و گفت: غني سازي اورانيوم، خط قرمز ايران است.


 يک نکته از هزاران 

"ايران پايتخت انجام عمل‌هاي زيبايي در دنيا! "

كشورمان به دليل انجام بيشترين تعداد عمل هاي زيبايي عنوان پايتخت انجام عمل هاي زيبايي در دنيا معروف شده است.

پزشكان جراح و زيبايي معتقدند بيش از 90درصد مراجعه كنندگان بدون داشتن هيچ مشكل و يا عارضه اي اقدام به عمل زيبايي مي كنند. به گفته كارشناسان اجتماعي "چشم و هم‌چشمي" از مهمترين دلايل انجام عمل هاي بيني و زيبايي در ايران است.

اين درحالي است كه تمام بيماران بدون داشتن اطلاع از عوارض بعد از عمل فقط به خاطر "چشم و هم چشمي" خود را به تيغ جراحي مي سپارند.


 ميز خبر 

پيام رهبرمعظم انقلاب به مناسبت هفته دفاع مقدس:

راز بزرگ پيروزي در همه‌ ميدان‌ها، از خود گذشتگي است

رهبر معظم انقلاب اسلامي به مناسبت هفته دفاع مقدس و روز تجليل از شهدا و ايثارگران، پيامي صادر فرمودند. به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر رهبر معظم انقلاب، رهبر معظم انقلاب در پيامي به مناسبت هفته دفاع مقدس و روز تجليل از شهدا و ايثارگران، شهيدان را تجسّم شگفتي‌ها و زيبايي‌هاي دوران جهاد في‌ سبيل‌الله‌ خواندند و تصريح کردند: راز بزرگ پيروزي در همه‌ ميدان‌ها، از خودگذشتگي است و انسان‌هاي از خود گذشته و فداکارند که ملت‌هاي خود را به اوج شکوه و عظمت مي‌رسانند.

متن پيام معظم‌ له به اين شرح است:

نام مبارک شهيدان بر پيشاني يکي از روزهاي دفاع مقدس، اين روز را همچون قلّه رفيع روزهاي پرخاطره‌ آن دوران، برجسته و ممتاز مي‌سازد زيرا شهيدان، خود، تجسّم شگفتي‌ها و زيبايي‌هاي دوران جهاد في‌ سبيل‌الله‌اند. راز بزرگ پيروزي در همه‌ ميدان‌ها، ازخودگذشتگي است و انسان‌هاي ازخودگذشته و فداکارند که ملت‌هاي خود را به اوج شکوه و عظمت مي‌رسانند. رها شدن از تعلقات حقير مادّي است که چنين انسان‌هايي را به آنچنان توانايي شگفت‌انگيز مي‌رساند و قدرت فرامادّي به آنان مي‌بخشد. شهيدان عزيز ما و خانواده‌هاي صبور و بزرگوار آنان که براي خدا از نفيس‌ترين داشته‌هاي عالم مادّي چشم پوشيدند، در صفوف مقدم چنين انسانهايي قرار دارند.

سلام خدا و فرشتگان و بندگان صالح بر آنان باد. سيدعلي خامنه‌اي

کارگردان فيلم ضداسلامي به زندان افتاد

مردي که گفته مي‌شود سازنده فيلم "بي‌گناهي مسلمان"، فيلم توهين آميز به پيامبر اسلام است، به دليل زير پا گذاشتن شروط آزادي خود در کاليفرنيا دستگير شده است.به گزارش بي بي سي، "نقولا بيسلي نقولا" دو سال پيش به جرم جعل اسناد بانکي دستگير شده و به دو سال حبس محکوم شده بود، اما يک سال بعد، پيش از اتمام دوره دو ساله محکوميتش، به صورت مشروط از زندان آزاد شده بود. بر اساس گزارش‌ها، دستگيري وي ارتباطي به محتواي فيلم منتشر شده ندارد.بر اساس قوانين آمريکا، پليس اين کشور اجازه ندارد نقولا را به دليل محتواي فيلم دستگير کند.طبق اسناد دادگاه نقولا به مدت پنج سال از استفاده از اينترنت، بدون حضور مامور ناظر بر آزادي اش محروم شده بود.

وي همچنين اجازه نداشت در اينترنت از نام مستعار استفاده کند.اين در حالي است که نقولا فيلم خود را در وب سايت يوتيوب، بدون حضور مامور قرار داده و از نام مستعار "سام بسيل" نيز استفاده کرده است.تام مروزک، سخنگوي دفتر دادگستري کاليفرنيا روز پنجشنبه دستگيري سازنده فيلم را تاييد کرد و گفت اين کار در پي درخواست دفتر ناظر بر آزادي مشروط نقولا انجام گرفته است. به گفته وي آنها معتقدند آقاي نقولا شروط آزادي خود را زير پا گذاشته است.قرار است نقولا که 55 سال سن دارد و اهل مصر است، در دادگاه حضور پيدا کند.

عباس:اسرائيل تمايلي به راهكار تشكيل دو كشور ندارد

محمود عباس با تاكيد بر اين كه شهرك‌سازي‌هاي اسرائيلي‌ها در اراضي اشغالي تهديدي عليه مردم فلسطين به شمار مي‌رود، اظهار كرد كه اقدام‌هاي رژيم صهيونيستي نشان‌دهنده عدم تمايل تل‌آويو به راهكار تشكيل دو كشور است. به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اينترنتي النشره، محمود عباس، رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين در سخنراني خود در مجمع عمومي سازمان ملل متحد اظهار كرد: شهرك‌سازي‌ها همچنان خطري عليه فلسطيني‌ها به شمار مي‌‌رود.وي افزود: اسرائيل جنايت‌هاي جنگي بسياري عليه فلسطيني‌ها مرتكب شده است.رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين با تاكيد بر اين كه اولويت تل‌آويو تشويق شهرك‌نشين‌ها و تحقق رضايتمندي آن‌ها است، اظهار كرد: اسرائيل به اقدامات خود براي تنگ كردن عرصه براي مردم فلسطين ادامه مي‌دهد.

كلينتون: سازمان ملل در برابر بحران سوريه "فلج" شده است

وزير امور خارجه آمريكا بار ديگر شوراي امنيت را به تلاش براي دستيابي به توافقي در خصوص حل و فصل پرونده سوريه فراخواند.به گزارش مهر، به نقل از پايگاه اينترنتي ايلاف، هيلاري كلينتون، وزير امور خارجه آمريكا در نشست وزيران خارجه در شوراي امنيت عنوان داشت: با وجود گسترش درگيري‌ها شوراي امنيت در برابر بحران سوريه فلج شده و اين مساله مي‌طلبد كه ما مجددا راهكاري را براي دستيابي به پيشرفت در راستاي توافق براي پايان دادن به خشونت‌ها و پيامدهاي آن در كشورهاي همجوار سوريه ارائه دهيم.وزير خارجه آمريکا از شوراي امنيت سازمان ملل متحد خواست تلاش براي مقابله با درگيري و خشونت در سوريه را احيا کند.کلينتون گفت: سازمان ملل در برابر اين بحران "فلج" شده است.وي افزود: شوراي امنيت بايد براي خشونت‌ها پاياني بيابد.كلينتون از اعضاي اين شورا خواست "يک بار ديگر تلاش کنند و راهي به پيش بيابند."

تعرض به سخنگوي وزارت خارجه در نيويورك

اعضاي گروهك تروريستي منافقين در آمريكا سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان را مورد ضرب و شتم قرار دادند.به گزارش ايسنا، رامين مهمان‌پرست كه به همراه رييس‌جمهور كشورمان به نيويورك سفر كرده است، هدف ضرب و شتم اعضاي گروهك تروريستي منافقين قرار گرفت.اين اقدام در حالي در حاشيه نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد در نيويورك صورت گرفت كه مسئوليت حفظ امنيت و جان هيات‌ها و ديپلمات‌هاي كشورها بر عهده دولت آمريكاست.


 اخبار روز 

 پس از ديدار با وزيران خارجه 1+5 ؛

اشتون: با ايران در تماس خواهم بود تا روند مذاكرات را ادامه دهند

رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا اعلام كرد كه ايران بايد هر چه زودتر دست به اقدامي بزند تا نگراني‌هاي بين‌المللي درباره برنامه هسته‌يي‌اش را برطرف كند.

به گزارش ايسنا، كاترين اشتون، رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا روز پنج‌شنبه پس از گفت‌وگو با وزيران خارجه انگليس،‌ چين،‌ فرانسه، آلمان،‌ روسيه و آمريكا در جمع خبرنگاران گفت: ما در حال بررسي موضوع هسته‌يي تهران به تفصيل درباره لزوم اين كه ايران هر چه زودتر دست به اقدامي بزند صحبت كرديم. به گزارش خبرگزاري فرانسه، اشتون كه به نمايندگي از شش قدرت جهاني با ايران گفت‌وگو مي‌كند، گفت كه وزيران امور خارجه اين كشورها را در جريان گفت‌وگوي اخيرش با سعيد جليلي، مذاكره‌كننده ارشد ايران در استانبول قرار داده است. رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت: من پس از اين جلسه با ايران در تماس خواهم بود تا اين روند را ادامه دهند.

يك مقام عالي‌رتبه آمريكايي كه خواست نامش فاش نشود گفت كه اشتون درباره "گام‌هاي احتمالي بعدي" كه وزيران خارجه شش كشور به آن اشاره كرده‌اند صحبت خواهد كرد.

لاوروف: سند جديدي درباره ايران در سازمان ملل تصويب نمي شود

سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه اعلام کرد: در نشست جاري سازمان ملل در سطح وزيران امور خارجه سند جديدي درباره ايران تصويب نمي شود.به گزارش ايرنا، لاوروف در گفت و گو با خبرگزاري ريانووستي افزود: هفته گذشته در وين قطعنامه آژانس انرژي هسته اي درباره ايران صادر شد که در تدوين آن روسيه مشارکت فعال داشت.وزير امور خارجه روسيه اظهار داشت: در طول برگزاري شصت و هفتمين نشست مجمع عمومي سازمان ملل در سطح وزراي خارجه نبايد در انتظار سند جديدي درباره ايران بود.وي اضافه کرد: در نشست فرداي وزراي امور خارجه حاضر در نشست مجمع عمومي سازمان ملل درباره راههاي تشويق دبيرخانه آژانس بين المللي انرژي هسته اي به تشريک مساعي بيشتر با ايران به منظور رفع ابهامات مربوط به برنامه هسته اي تهران بحث و تبادل نظر مي کنيم.

روسيه همواره از حق ايران براي اجراي برنامه صلح آميز هسته اي خود حمايت کرده است و مقامهاي ارشد اين کشور بارها اعلام کرده اند که با اعمال تحريمهاي يکجانبه عليه کشورمان در اين ارتباط مخالف هستند.

نخست‌وزير ژاپن: در مورد جزاير مورد مناقشه مصالحه نمي‌كنيم

نخست‌وزير ژاپن تاكيد كرد كه اين كشور هرگز درباره جزاير مورد مناقشه با چين مصالحه نخواهد كرد.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، «يوشيهيكو نودا» در سخنراني خود در مجمع عمومي سازمان ملل متحد با تاكيد بر اين‌كه اين كشور از مالكيت خود بر جزاير مورد مناقشه چشم‌پوشي نخواهد كرد، گفت كه با استناد به حقايق تاريخي و قوانين بين‌المللي، اين جزاير بخشي جدايي‌ناپذير از خاك ژاپن است.سخنان نودا در حالي بيان شد كه رسانه‌ دولتي چين از اين جزاير دورافتاده و خالي از سكنه در شرق درياي چين به عنوان «قلمرو مقدس باستاني» خود ياد كرده بود. بعد از آن‌كه ژاپن اين جزاير را از مالك خصوصي آن خريد، روابط پكن و توكيو به شدت تيره شده و روابط دوجانبه بازرگاني و گردشگري دو طرف آسيب ديده است. به دنبال اين تنش، تظاهرات گسترده‌اي در سراسر چين عليه ژاپن صورت گرفته است.


 ماندگار بر جريده عالم  

 ادامه پروژه تشکيل کرسي ها در دانشگاه هاي عضو

قسمت دوم

6- هزينه ها و نرخ ها:

هزينه هاي دوره ها: هزينه هاي دوره ها( هزينه هاي اداري، نرخ هاي متخصصين، آماده کردن و ضبط کردن دوره، هزينه هاي مسافرت، تبليغات، خريد تجهيزات، هزينه هاي روزانه و......) به شرح زيرتخمين زده شده است:

دوره هاي فوق ليسانس اروپايي (E-MS-c)50 تا 2100پوند براي هر دانشجو

دوره هاي فوق ليسانس (M.Sc): 1550 تا 1700 پوند براي هر دانشجو

هزينه فوق برمبناي100 دانشجو براي هر کرسي است که با حداقل 5 دوره شروع مي گردد.

در حاليکه اگر تعداد دانشجويان افزون بر 100 نفر شود و تدريس فقط از طريق سي دي رام (CDROMS) انجام شود، هزينه به شرح زير کاهش پيدا خواهد کرد.

7- مسئوليت ها:

الف) FUIW: FUIW ( اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام) هماهنگ کننده و حامي اصلي طرح است. اتحاديه پروژه را تبليغ مي کند و دانشگاه ها وسرپرستان دولتي آنها را براي حمايت از پروژه هايشان تشويق مي نمايند.

ب) دانشگاه ميزبان: اين دانشگاه اشخاص رابط را منصوب مي نمايد. اساتيد محلي را انتخاب مي کند، کلاس هاي درس و تسهيلات آزمايشگاهي را فراهم مي نمايد وسعي مي کند تا حداکثر تعداد دانشجويان را ثبت نام نمايد.

ج) کالج هاي بين المللي: کالج مسئوليت تمامي مفاهيم توسعه دوره شامل انتخاب متخصصين خارجي، تنظيم بليط ها واسکان مسافرت براي اساتيد خارجي را به عهده دارد. همچنين کليه پول و حق الزحمه اساتيد خارجي و محلي اساتيد، و خريد تجهيزات لازم ( جدا از تجهيزات کلاس درس) و توليد مدارک را انجام مي دهند.

آدرس: کالج بين المللي علوم اسلامي:

ICIS، Crusader House، Unit 1A، 249-289 Cricklewood Broad way.

London NW26NX

Tel: 442084508383 / Fax: 44208452336


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي