جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/07/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4258


نازك شدن موها ‌وآغاز ‌طاسي


ضرورت مصرف فيبر خوراکي بيشتر


ماموگرافي


خبرها از عالم علم


 نازك شدن موها ‌وآغاز ‌طاسي  

مو كه زبان ندارد، اما اگر موهاي او زبان داشتند حتما مي‌ناليدند، بس كه نازك و كم‌پشت شده‌اند. در واقع ديگر نمي‌شود به آنها گفت «مو»، شبيه به كركي و تُنُك شده كه روي سر جوجه‌ها در مي‌آيد.

پزشك معالجش مي‌گويد اين موها هم نمي‌ماند و او همان وقت كه نازك‌شدن‌ موها شروع شده بود بايد به پزشك، مراجعه مي‌كرد و حالا ديگر دير شده است.

به گزارش جام جم آنلاين، متخصص‌هاي پوست و مو اعتقاد دارند، اصلي‌ترين دليل نازك‌شدن موها، پديده‌اي به نام «آلوپسي آندروژنتيك» است، اما براي اين كه بدانيد اين اصطلاح يعني چه، اول بايد درباره دو شيوه اصلي ريزش موهاي سر اطلاعاتي داشته باشيد.

مدل فيلم ترسناك مي‌ريزد يا موذيانه؟

ريزش موهاي سر به دو شكل اتفاق مي‌افتد؛ اولي همان مدل فيلم‌هاي ترسناك است يعني ريزش موهاي شما كاملا عيان است و وقتي به سرتان دست مي‌كشيد، موها مثل برگ‌هاي باغي خزان زده مي‌ريزد و كف دست‌تان پر از مو مي‌شود، اما ريزش موهاي سر نوع ديگري هم دارد كه موذيانه و مرموز است.

در اين مدل، هربار كه موهاي سر مي‌ريزد و باز رشد مي‌كند، حجم و قطر آنها كمتر مي‌شود و به مرور زمان از خرمن موها فقط كركي مي‌ماند كه آن هم پس از مدتي ناپديد مي‌شود؛ به اين عارضه آلوپسي آندروژنتيك مي‌گويند.

دكتر تورج مكرمي، متخصص پوست و مو در گفت‌وگو با جام‌جم درباره اين پديده‌ توضيح مي‌دهد: آلوپسي آندروژنتيك شايع‌ترين دليل نازك‌شدن و ريزش موهاي سر است.

اين اصطلاح پزشكي به معناي ريزش مو به دليل تغيير در سطح هورمون‌هاي مردانه و استعداد ژنتيكي فرد براي طاسي است.

به گفته اين پزشك، افزايش هورمون‌هاي مردانه در سن بلوغ باعث مي‌شود افرادي كه استعداد ژنتيكي طاسي دارند يعني پدر يا مادر يا خانواده يكي از آنها دچار طاسي هستند، به مرور زمان دچار كم شدن موهاي سر، نازكي تارهاي مو و سرانجام طاسي شوند.

به همين دليل است كه وقتي او و بقيه همكارانش از بيماري مي‌شنوند كه موهايش ماه‌هاست رشد نكرده و گذرش به آرايشگاه نيفتاده و تارهاي مويش نازك شده، نگران مي‌شوند و مي‌فهمند بايد درمان را هرچه سريع‌تر آغاز كنند تا كارش به ريزش موها نرسد.

دلايل كله كركي‌ شدن

دكتر مكرمي مي‌گويد، نيمي از مردان تا 50 سالگي دچار آلوپسي آندروژنتيك مي‌شوند و در زنان هم هورموني به‌نام دي اچ تي، باعث كركي شدن موها و در نهايت طاسي مي‌شود.

گرچه تغيير ميزان هورمون‌ها شايع‌ترين دليل نازك‌شدن موهاست، اما تنها دليل نيست.

اين متخصص پوست و مو هشدار مي‌دهد: افرادي كه به هر علتي تحت عمل جراحي قرار مي‌گيرند، زناني كه دوره بارداري را مي‌گذرانند، آنها كه رژيم‌هاي سخت مي‌گيرند و ناگهان وزن‌شان كم مي‌شود‌ و آنها كه كمبود برخي مواد غذايي بخصوص پروتئين دارند نيز دچار نازك‌شدن موها مي‌شوند.

از ديگر دلايل ريزش موها، سندرم «پي.‌سي.‌او» يا كم‌كاري تخمدان است.

او درباره اين نوع بيماري توضيح مي‌دهد: معمولا علائم اين بيماري از دوره نوجواني با اختلال در عادت ماهانه و نازك‌شدن تارهاي مو آغاز مي‌شود و هورمون‌هاي مردانه در بدن بيمار افزايش پيدا مي‌كند و تخمدان از كيست‌هاي ريز پر مي‌شود و در مواردي ممكن است فرد حتي به ناباروري مبتلا شود.

درمان محال نيست

وقتي بيماري براي نازك‌شدن موهايش به متخصص پوست و مو مراجعه مي‌كند اگر دليلش آلوپسي آندروژنتيك باشد، معمولا يكي از دو داروي «ماينوكسيديل» يا «سيناسترايد پروپشيا» برايش تجويز مي‌شود.

ماينوكسيديل نوعي قطره غير هورموني است كه هم براي مردان و هم براي زنان استفاده مي‌شود، اما قرص «سيناسترايد پروپشيا» فقط براي مردان تجويز مي‌شود و دكتر مكرمي مي‌گويد: بهتر است اين مردان فرزند هم داشته باشند تا كمتر نگران عوارض احتمالي اين دارو باشيم، چرا كه از عوارض احتمالي اين دارو عقيم شدن است.

همچنين در مواردي كه مشكل بيمار، سوء تغذيه باشد بايد براي او رژيم غذايي صحيح همراه با برخي مكمل‌هاي غذايي تجويز شود و اگر دليل نازك شدن موهايش، كم‌كاري تخمدان‌ها باشد درمانش بايد به شكل گروهي و با همكاري متخصص پوست، غدد و زنان صورت گيرد.


 ضرورت مصرف فيبر خوراکي بيشتر  

در سال‌هاي اخير، مردم به ضرورت مصرف مقادير بيشتر فيبر در رژيم غذايي خود پي برده‌اند.

به گزارش جام جم آنلاين، رژيم غذايي پرفيبر به پيشگيري از يبوست و كاهش خطر ابتلا به اختلالات خاصي از قبيل بواسير، بيماري ديورتيكولي و سندرم روده تحريك‌پذير كمك مي‌كند.

ساير فوايد فيبر عبارتند از كاهش احتمالي كلسترول و در افراد مبتلا به ديابت، كند شدن جذب قند كه در نتيجه نياز به مصرف انسولين را كاهش مي‌دهد.

نقش فيبر در پيشگيري از سرطان روده بزرگ هنوز واضح نيست، بعضي مطالعات نشان مي‌دهند رژيم غذايي پرفيبر، سرطان روده بزرگ را كم مي‌كند اما مطالعات ديگر شواهدي را مبني بر سودمندي آن نشان نداده‌اند.

نقش فيبر در بهبود گوارش

غذاهاي پرفيبر كه اغلب به آنها مواد حجم‌زا يا زبر مي‌گويند، عبارتند از غلات كامل، ميوه‌ها، سبزي‌ها و حبوباتي از قبيل لوبيا و عدس.

احتمالا اينها در مقايسه با مكمل‌هاي فيبري، منابع بهتري از فيبر هستند. برخلاف اكثر تركيبات غذايي، فيبرها تحت‌تاثير آنزيم‌هاي گوارشي قرار نمي‌گيرند.

در حقيقت فيبر بدون تغيير از معده و روده كوچك عبور كرده و به روده بزرگ مي‌رسد. در اين محل، بعضي از انواع فيبر توسط باكتري‌ها تخمير مي‌شوند اما بقيه در برابر تخمير مقاومت كرده و بدون تغيير از طريق مدفوع دفع مي‌شوند. آنها باعث افزايش وزن و حجم مدفوع شده و همچنين آن را نرم مي‌كنند.

مدفوع حجيم راحت‌تر عبور كرده و احتمال يبوست را كاهش مي‌‌دهد. حتي اگر شما مدفوع آبكي و شل داشته باشيد، فيبر به سفت شدن آن كمك مي‌كند زيرا آب را جذب كرده و به حجم مدفوع مي‌افزايد.

در عين حال فيبرها معايبي نيز دارند و به طور شايع، باعث توليد گاز زياد مي‌شوند. در افراد مبتلا به بيماري‌هاي التهابي، فيبر مي‌تواند اسهال، درد و توليد گاز را تشديد كند.

علاوه‌براين، بعضي منابع فيبر (به عنوان مثال سبوس جو و فيبر گندم) مواد معدني مانند كلسيم، آهن و روي در بدن شما كاهش مي‌دهند.

اگر يك رژيم متعادل داشته باشيد و مقادير قابل قبولي شير همراه با سبوس جو يا غلات پرفيبر مصرف مي‌كنيد، معمولا مشكلي ايجاد نمي‌كند.

افزايش مصرف فيبر

آمريكايي‌ها در حال حاضر معمول روزانه 10 تا 15 گرم فيبر مصرف مي‌كنند، اما مقدار توصيه‌شده در يك رژيم غذايي صحيح، دو برابر اين است. براي اطمينان از كافي بودن فيبر غذايي خود به توصيه‌هاي زير عمل كنيد.

فيبر مورد نياز را از غذاها تامين كنيد: گاهي اوقات افراد تصور مي‌كنند با استفاده از مكمل‌هاي فيبري نيازي نيست در رژيم غذايي خود دقت كنند. گرچه مكمل‌ها سودمند هستند، اما فيبر طبيعي موجود در غذا شايد بهتر باشد.

رژيم غذايي متنوع داشته باشيد: مصرف غذاهاي پرفيبر مانند غلات، سبزي‌ها، ميوه‌هاي تازه و حبوبات را در نظر داشته باشيد. ميان‌وعده‌هاي پرفيبر عبارتند از دانه‌ها (پسته، بادام و...) تخمه‌ها، ذرت، ميوه‌هاي تازه و خشك و بيسكويت‌هاي سبوس كامل.

مصرف غذاهاي فرآوري‌شده را محدود كنيد: غذاهاي فرآوري‌شده اغلب حاوي فيبر كمي هستند. در اغلب موارد در فرآيند خالص كردن، پوشش خارجي غلات (سبوس) برداشته مي‌‌شود. به همين دليل است كه محصولات تهيه‌شده از غلات كامل نسبت به مواد ساخته‌شده از آرد فرآوري‌شده محتواي فيبري بيشتري دارند. (به‌طور مشابه، جدا كردن پوست ميوه‌ها و سبزي‌ها، محتواي فيبري آنها را كاهش مي‌دهد.)

مصرف فيبر را بتدريج افزايش دهيد: اين كار به دستگاه گوارش كمك مي‌كند تا خود را با افزايش ميزان مواد حجم‌زا تطبيق دهد. افزايش تدريجي همچنين در پيشگيري از بروز نفخ و توليد گاز سودمند است.


 ماموگرافي  

ماموگرافي مجموعه‌اي از تصاوير راديوگرافي اشعه ايکس از پستان به صورت دوبعدي و سياه و سفيد است.

ماموگرافي مي‌تواند ناهنجاري‌هاي کوچکي در بافت در حد نيم‌‌ سانتي‌متر را مشخص کند. توده پستاني تا به اندازه‌اي دو برابر اين حد، يعني به اندازه يک نخود بزرگ، نرسيده باشد، قابل لمس نيست.

به گزارش همشهري آنلاين، اولين ماموگرافي به عنوان يک تصوير حدپايه به متخصص راديولوژي کمک خواهد کرد،‌ تا با مقايسه ماموگرافي بعدي با آن هر تغيير ايجاد شده را تشخيص دهد.

يکي از چيزهايي که متخصص راديولوژي در ماموگرافي به دنبال آن مي‌گردد، "ميکرو کلسيفيکاسيون" – ذرات ريز رسوب کلسيم است که به صورت نقاط سفيد رنگ کوچک در عکس خود را نشان مي‌دهند. هشتاد درصد اين ذرات ريز کلسيمي بي‌خطر هستند، اما در مواردي ممکن است نشانه سرطان باشند.

متخصص راديولوژي بسته به نوع و الگوي اين ذرات کلسيمي ممکن است تشخيص دهد که لازم است نمونه‌برداري بافتي انجام شود، تصاوير راديوگرافي با بزرگنمايي بيشتر اضافي برداشته شود،‌ يا ماموگرافي تکرار شود.

در ماموگرافي، چربي به رنگ خاکستري ديده مي‌شود،‌ بافت پستاني که متراکم‌تر است،‌ سفيد به نظر مي‌رسد. ذرات ريز کلسيمي و وتوده‌هاي خوش‌خيم يا غيرسرطاني و نيز توده‌هاي بدخيم يا سرطاني نيز سفيد ديده مي‌شوند. ناهنجاري‌ها در ماموگرافي‌هاي زنان سالمندتر و بعد از سن يائسگي آسان‌تر مي‌توان تشخيص داد، زيرا پستان‌ها عمدتا از چربي تشکيل شده است، در نتيجه يک توده خوش‌خيم يا بدخيم که سفيد رنگ است در زمينه خاکستري مربوط به بافت چربي را به راحتي مي‌توان شناسايي کرد.

براي داوري در اين مورد که توده کشف‌شده بدخيم است يا نه، متخصص راديولوژي ظاهر آن را بررسي مي‌کند. براي مثال اگر ذرات ريز کلسيمي در سراسر پستان مشاهده شوند،‌ احتمال بيشتري دارد که خوش‌خيم باشند.

در حاليکه ذرات کلسيمي که ريز و در يک جا متمرکز هستند، با احتمال بيشتري ممکن است سرطاني باشند. کيست‌هاي خوش‌خيم معمولا گرد و با ديواره‌هاي صاف هستند، در حاليکه تومورهاي سرطاني لبه‌هاي دندانه‌دار دارند.

متخصصان راديولوژي اغلب از سونوگرافي براي تشخيص اينکه توده کشف‌شده کيستي و بنابراين خوش خيم است يا نه، استفاده مي‌کنند. در مجموع اغلب ناهنجاري‌هايي که در ماموگرافي‌ها ديده مي‌شوند، نهايتا خوش‌خيم از آب در مي‌آيند.


 خبرها از عالم علم 

 سندروم متابوليک

سندروم متابوليک ترکيبي به معناي همراهي گروهي از عوامل خطرساز براي بيماريهاي قلبي-عروقي و ديابت در يک شخص است.

به گزارش همشهري آنلاين، اين عوامل خطرساز شامل اين موارد ميشوند:

چاقي شکمي - به معناي افزايش بافت چربي در اطراف شکم.

اختلال در ميزان چربيهاي خون (بالا بودن ميزان تريگليسريدها، ميزان کم کلسترول، HDL و ميزان بالاي کلسترول LDL که ايجاد پلاک چربي را بر روي ديوارههاي دروني شريانها تشديد ميکنند).

فشار خون بالا: مقاومت به انسولين يا عدم تحمل به قند (بدن نميتواند به طور صحيح از انسولين يا قند استفاده کند).

وضعيت پرترومبوتيک يا مستعد براي لخته شدن خون (براي مثال ميزان بالاي فيبرينوژن يا مهارگر فعال کننده پلاسمينوژن- 1 در خون).

وضعيت مستعد التهاب (براي مثال افزايش ميزان پروتئين واکنش دهنده- C در خون).

افراد دچار سندروم متابوليک در معرض خطر فزاينده بيماري کورونري قلب و ساير بيماريهاي مربوط به تشکيل پلاکهاي چربي در ديواره شريانها (مانند سکته مغزي و بيماري عروق محيطي) هستند.

به نظر ميرسد عوامل خطرساز براي اين سندروم چاقي شکمي و مقاومت به انسولين باشند. مقاومت به انسولين يک عارضه متابوليکي عمومي است که در آن بدن نميتواند از انسولين به طور موثر استفاده کند. براي همين خاطر است که سندروم متابوليک را سندروم مقاومت به انسولين هم مينامند.

ساير عوارضي که با اين سندروم همراه هستند شامل بيحرکتي جسمي، پيري، عدم تعادل هورموني و استعداد ژنتيکي است.

برخي از افراد به طور ژنتيکي مستعد مقاومت به انسولين هستند. عوامل اکتسابي مانند زيادي چربي بدن و بيحرکتي بدني، ميتوانند مقاومت به انسولين و سندروم متابوليک را تشديد کنند. مکانيسمهاي زيست شناختي در سطح مولکولي، يا مقاومت به انسولين و عوامل خطرساز متابوليک براي آن به درستي شناخته نشده اند و به نظر ميرسد که پيچيده باشند.

چگونه سندروم متابوليک تشخيص داده ميشود؟

معيارهاي کاملا پذيرفته‌شده‌اي براي تشخيص سندروم متابوليک وجود ندارد.

انجمن قلب آمريکا (AHA) و انستيتو قلب، ريه و خون آمريکا توصيه ميکنند که سندروم متابوليک هنگامي اطلاق شود که دست کم سه تا از اين اجزا وجود داشته باشند:

بالابودن دور کمر مردان، 102 سانتيمتر يا بيشتر و زنان 88 سانتيمتر يا بيشتر.

بالابودن ميزان تريگليسريدها معادل يا بالاتر از 150 ميليگرم در دسيليتر.

کاهش ميزان کلسترول خوب (HDL) مردان به کمتر از 40 ميليگرم در دسيليتر و زنان به کمتر از 50 ميليگرم در دسيليتر.

بالا بودن فشار خون، 130 روي 85 ميليمتر جيوه يا بيشتر.

بالا بودن ميزان قند خون ناشتا، 100 ميليگرم در دسيليتر يا بيشتر.

خط اول مداخلات درماني براي کاهش عوامل خطرساز سندروم متابوليک، اصلاح سبک زندگي است. انجمن قلب آمريکا اين توصيه‌ها را براي اصلاح سبک زندگي ارائه ميدهد:

کاهش وزن براي دستيابي به وزن مطلوب (BMI کمتر از 25 کيلوگرم بر مترمربع)

افزايش فعاليت جسمي با هدف دست کم انجام 30 دقيقه فعاليت جسمي با شدت متوسط در اغلب روزهاي هفته.

عادات سالم غذاخوردن از جمله کاهش مصرف چربي اشباع شده، چربيهاي ترانس و کلسترول.

آلرژي غذايي

آلرژي غذايي پاسخ دستگاه ايمني به غذاست که در آن دستگاه ايمني به اشتباه مضر محسوب مي‌کند.

هنگامي که دستگاه ايمني تصميم مي‌گيرد که با يک غذاي معين به اين ترتيب رفتار کند، خوردن غذا ممکن است باعث آزادي مقدار فراواني ماده شيميايي به نام هيستامين‌ها شود.

به گزارش همشهري آنلاين، اين مواد شيميايي به نوبه خود واکنش‌هاي شيميايي را برمي‌انگيزند که مي‌توانند بر دستگاه تنفسي، دستگاه گوارشي، پوست،‌و دستگاه قلبي- عروقي تاثير بگذارند.

اجتناب از غذاهاي آلرژي‌زا تنها راه براي پيشگيري از اين واکنش است.

گرچه تقريبا هر غذايي ممکن است آلرژي‌ ايجاد کند، اين غذاها مسئول حدود 90 درصد موارد آلرژي هستند: شير، بادام‌ زميني، ميوه‌هاي مغزدار درختي مانند گردو و بادام هندي، ماهي، صدف خوراکي، سويا و گندم.

علائم آلرژي غذايي

علائم آلرژي غذايي بسته به نوع دستگاه بدني درگير، متفاوت است، اما علائم شايع آلرژي‌هاي غذايي اينها هستند:

ناراحتي گوارشي، از جمله درد يا چنگه‌هاي شکمي، اسهال، تهوع و استفراغ.

تحريکات پوستي از جمله کهير،دانه‌هاي پوستي و اگزما.

عطسه و آبريزش بيني.

تنگي‌نفس

اقدامات اورژانس براي آلرژي شديد غذايي

در صورتي که خودتان يا يکي از اعضاي خانواده‌تان آلرژي شديد نسبت به يک ماده غذايي داريد،‌ اين اصول راهنما را در مورد نحوه برخورد با آن در نظر داشته باشيد.

با دکترتان و اعضاي خانواده‌تان مشورت کنيد تا يک طرح عملي مشروح براي موارد اورژانس آماده کنيد.

يک شخص ثالث مطمئن براي تماس در موارد اورژانس تعيين کنيد.

در همه موارد داروهاي اورژانس توصيه‌شده بوسيله دکتر را با خود داشته باشيد، که ممکن است شامل اپي‌نفرين (به صورت سرنگ آماده يا قلم اپي‌نفرين) و يک داروي آنتي‌هيستامين باشد

تست آپگار

به محض اينکه نوزاد در بيمارستان يا هر تسهيلات پزشکي متولد مي‌شود،‌ به طور شايع بوسيله گروه حاضر متخصصان مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد.

گروه پزشکي احتمالا از تستي به نام آپگار (Apgar score) استفاده خواهند کرد تا معلوم شود آيا زايمان به خوبي انجام شده است و آيا نوزاد با زندگي خارج رحمي تطبيق مي‌کند يا نه.

به گزارش همشهري آنلاين، اين تست يک دقيقه پس از زايمان و براي بار دوم پنج دقيقه پس از زايمان انجام مي‌شود.

نمره‌هاي اين تست از يک تا 10 متفاوت است،‌ و 10 سالم‌ترين حالت محسوب مي‌شود.

در اين تست اين عوامل ارزيابي مي‌شود:

تلاش تنفسي.

ضربان قلب.

تون عضلاني.

بازتاب‌هاي عصبي (رفلکس‌ها).

رنگ پوست.

عدد کمتر پنج بيانگر آن است که نوزاد براي تطبيق‌ يافتن به زندگي در محيط جديد نياز به کمک دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي