جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/07/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4258


عملكرد هفته نخست مركز مبادلات ارزي
افزايش ساعت كاري و امكان خريد و فروش عمومي ارز در اتاق ارزي

پايان زمان ثبت‌نام مسكن ويژه تهران
2200 نفر حساب باز كردند

تريبون اقتصادي


خبر


 عملكرد هفته نخست مركز مبادلات ارزي 
  افزايش ساعت كاري و امكان خريد و فروش عمومي ارز در اتاق ارزي

مركز مبادله دارندگان و متقاضيان ارز در حالي روز دوشنبه گذشته فعاليت رسمي خود را آغاز كرد كه طي چهار روز ميزان ارز مبادله شده در آن بيش 3.4 برابر شد.

به گزارش ايسنا اين مركز كه قرار است ارز متقاضيان واردات كالا را تامين كند، به سرعت با استقبال مردم مواجه شد، به طوري كه مسوولان بانك مركزي را به فكر توسعه آن انداخت.

ابتدا قرار بود در اين مركز فقط ارز متقاضيان واردات تامين شود اما بلافاصله موضوع خريد و فروش ارز به صورت اسكناس و نيز فروش ارزهاي خرد هم در آن راه اندازي شد.

* نرخ دلار در مركز مبادلات ارز؛ آغاز با 2404 تومان

در نخستين روز راه اندازي مركز، بر اساس برآورد مسوولان مركز مبادله دارندگان و متقاضيان ارز، نرخ دلار دو درصد زير قيمت بازار آزاد 2404 تومان برآورد شد.

روز بعد قيمت انواع ارز در اتاق مبادلات ارزي بر اساس نرخ گذاري بانک مرکزي، هر دلار 23622 ريال، يورو 30559 ريال، درهم 6431 ريال، لير13147 ريال ، روبل 758 ريال، روپيه 4220 ريال ، يوآن 3748 ريال و ين 3040 ريال است.

براي روز چهارشنبه قيمت انواع ارز در اتاق مبادلات ارزي براساس نرخ‌گذاري بانك مركزي هر دلار 23860 ريال، يورو 30714 ريال، درهم 6496 ريال، لير 13304 ريال، روبل 765 ريال، روپيه 445 ريال، يوان 3783 ريال، ين 307 ريال و بون كره 21 ريال بود.

روز پنجشنبه نير نرخ برابري دلار 23927 ريال برآورد شد.

اين روند نشان مي‌دهد كه پس از يك افت قيمت دلار در روز دوم راه اندازي مركز، نرخ برابري در روزهاي بعد مرتب افزايش داشته است.

* اعلام اولويت‌هاي دريافت ارز

بر اساس اعلام اوليه، كالاهاي اولويت يك و دو نمي‌توانند براي دريافت ارز به اين مركز مراجعه كنند، چون ارز مرجع فقط در بانك‌ها قابل پرداخت است.

از سوي ديگر فعلا فقط اولويت‌هاي سه و چهار و پنج در اين مركز امكان دريافت ارز خواهند داشت، اما به گفته رييس سازمان توسعه تجارت به زودي در اين مركز به اولويت‌هاي ششم تا دهم نيز ارز با دو درصد كمتر از نرخ بازار پرداخت مي‌شود.

حميد صافدل در اين زمينه گفت: بانك مركزي براساس چهار مولفه عرضه، تقاضا، نقل و انتقال ارز و كشف قيمت، ارز اختصاص داده شده به واردكنندگان را تعيين مي‌كند. او ابراز اميدواري كرد كه بررسي مدارك متقاضيان دريافت ارز در حداقل زمان ممكن انجام شود.

* افزايش ساعات كار؛ تا 20 شب

مرکز مبادلات ارزي در حالي كه قبلا گفته شده بود تا ساعت 14 و 30 فعال است اما از هفته آينده از ساعت هشت صبح الي 20 به ارائه خدمات مي‌پردازد.

به گزارش ايسنا بانك مركزي اين تصميم را با هدف تسهيل مبادلات و رسيدگي به تقاضاهاي واردکنندگان اتخاذ و اعلام كرد كه مرکز مبادلات ارزي از هفته‌ آينده به صورت تمام وقت در خدمت متقاضيان خواهد بود و از ساعت هشت الي 20 به صورت يکسره به ارائه خدمات خواهد پرداخت.

همچنين مركز در ابتدا پنج‌شنبه‌ها تعطيل اعلام شده بود كه بعدا اعلام شد روزهاي پنج شنبه نيز تا ساعت 12 به ارائه خدمات خواهد پرداخت.


 پايان زمان ثبت‌نام مسكن ويژه تهران  
  2200 نفر حساب باز كردند

مديركل مسكن و شهرسازي استان تهران گفت: فعلا تصميمي براي تمديد زمان افتتاح حساب براي مسكن ويژه تهران نداريم.

تقي رضايي در گفت‌وگو با ايسنا گفت: مهلت واريز 20 ميليون تومان براي مسكن ويژه تهران پايان يافت و طي زمان مقرر 2200 نفر حساب 20 ميليون توماني باز كردند.

وي ادامه داد: از زمان آغاز ثبت‌نام در سايت مسكن ويژه تهران، 1500 نفر از كساني كه حساب باز كرده‌اند، به سامانه مراجعه كرده و تعدادي فرم ثبت‌نام را به طور كامل پر كرده‌اند.

مديركل مسكن و شهرسازي استان تهران با تاكيد بر اينكه فعلا برنامه‌اي براي تمديد زمان واريز 20 ميليون تومان و افتتاح حساب نداريم، تاكيد كرد: در صورت نياز امكان دارد در آينده براي بازگشايي حساب در شعب بانك مسكن به متقاضيان فرصت بدهيم.

وي از تمديد زمان ثبت‌نام در سايت در صورت نياز خبر داد و افزود: با توجه به اينكه ثبت‌نام در بستر اينترنت و به صورت غيرحضوري انجام مي‌شود، امكان بروز مشكلات احتمالي وجود دارد، بنابراين به ازاي هر روز كه مشكلي پيش بيايد، به زمان ثبت‌نام اضافه خواهيم كرد.

رضايي با تاكيد بر اينكه تصميم دولت براي پاسخگويي به نياز مسكن، طرح مسكن مهر است، اظهار كرد: دولت به هيچ وجه قصد بارگذاري در تهران را ندارد. طرح مسكن ويژه بنا به نياز و درخواست آن دسته از مردمي اجرا شد كه تصميم داشتند در تهران خانه‌دار شوند.

مديركل مسكن و شهرسازي استان تهران همچنين تاكيد كرد: دولت تمام تلاش خود را براي تكميل كردن طرح مسكن مهر انجام مي‌دهد تا پيش از پايان دولت بتواند واحدهاي مورد نظر را به متقاضيان تحويل دهد. وي با يادآوري آنكه برنامه ساخت 4500 واحد در منطقه تهرانسر در پروژه مسكن ويژه تهران هدف‌گذاري شده است، گفت: متناسب با هر تعداد براي اين طرح حساب باز كنند، واحدها ساخته خواهند شد.

رضايي در پاسخ به اينكه با توجه به تكميل نشدن درخواست براي تمام واحدهاي تهرانسر آيا طرح مسكن ويژه در مناطق ديگر تهران از جمله منطقه 22 آغاز خواهد شد يا خير؟ خاطر نشان كرد: در صورت تكميل شدن درخواست براي هر 4500 واحد آپارتمان منطقه تهرانسر، ساخت و ساز در مناطق ديگر را آغاز خواهيم كرد.


 تريبون اقتصادي 

 بهمني كل مانده تسهيلات ريالي و ارزي در پايان تير ماه 91 را اعلام كرد

رييس كل بانك مركزي خبر داد: كل مانده تسهيلات ريالي وارزي در پايان تير ماه 91 به ميزان 3916 ميليارد ريال و كل مانده سپرده‌هاي ريالي و ارزي پس از كسر سپرده قانوني در پايان تير ماه 91 به ميزان 3729 ميليارد ريال است.دكتر محمود بهمني ـ رييس كل بانك مركزي ـ در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب اظهار كرد:نسبت مانده تسهيلات ريالي و ارزي به كل سپرده‌هاي ريالي و ارزي 105 درصد است و كل مانده تسيهلات ريالي در پايان تير ماه 91 به ميزان 3467 ميليارد ريال است.رييس كل بانك مركزي ادامه داد: كل مانده سپرده‌هاي ريالي بعد از كسر سپرده قانون در پايان تير ماه 91، 3127 ميليارد ريال و مانده تسهيلات ريالي به مانده كل سپرده ريالي پس از كسر سپرده قانوني 110.9 درصد است.بهمني در ادامه عنوان كرد: كل مانده تسهيلات ارزي در پايان تير ماه 91 به ميزان 448.9 ميليارد ريال و كل مانده سپرده‌هاي ارزي در تير ماه 91 به ميزان 601.8 ميليارد ريال و نسبت آن نيز 74.6 درصد است.

معاون وزير صنعت و تجارت :

نرخ دلار كاهش مي‌يابد

قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت تبعيت بانك مركزي از بازار آزاد را در زمينه تعيين نرخ ارز رد كرد.محمدصادق مفتح در گفت‌وگو با ايسنا، درباره اين كه گفته مي‌شود بانك مركزي بعد از راه اندازي مركز مبادله ارزي خود را تابع نرخ ارز در بازار آزاد كرده است، توضيح داد:‌ تحليل ما اين است كه بعد از راه‌اندازي مركز مبادله دارندگان و متقاضيان ارز، با توجه به اين‌كه ارز در اين مركز با قيمت دو درصد زير نرخ بازار به متقاضيان داده مي‌شود، نرخ ارز آزاد به مرور و به صورت پلكاني كاهش يابد.وي افزود: مثلا اگر نرخ ارز در بازار آزاد 100 تومان باشد، قيمت ارز در مركز مبادله دارندگان و متقاضيان ارز دو درصد كمتر از آن خواهد بود و به مرور در پيش گرفتن اين سياست باعث كاهش قيمت ارز در بازار آزاد نيز خواهد شد.قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اين‌كه هدف از راه‌اندازي مركز مبادله دارندگان و متقاضيان ارز، تامين به موقع،‌ آسان و به اندازه كافي ارز متقاضيان بوده است، گفت: البته تامين ارز متقاضيان از مركز مبادله دارندگان و متقاضيان ارز اجباري نيست و متقاضيان مي‌توانند مانند گذشته ارز مورد نياز خود را از ديگر راه‌ها مانند صرافي‌ها تامين كنند.

مفتح تصريح كرد: اين موضوع را كه مركز مبادله دارندگان و متقاضيان ارز در زمينه تعيين نرخ روزانه ارز تابع بازار آزاد شده است، قبول ندارم؛ بلكه معتقديم به مرور مركز مبادله دارندگان و متقاضيان ارز سوار بر كار شده و به جاي بازار آزاد تعيين كننده نرخ واقعي ارز خواهد شد.

معاون بهمني خبر داد:

برنامه جديد مبادلات ارزي به شکل اسکناس براي دارندگان ارز

معاون ارزي بانک مرکزي، برنامه اصلي اين بانک در مرکز مبادلات ارزي را باز کردن راه مبادلات ارزي آنهم به شکل اسکناس براي دارندگان ارز اعلام کرد و گفت: دارندگان ارز از جمله عموم مردم که در بانکها سپرده‌گذاري ارزي کرده‌اند يا در منازلشان ارز را نگهداري مي‌کنند، مي‌توانند در اين مرکز مشارکت داشته باشند.به گزارش مهر، مينو کياني راد درگفتگوي ويژه خبري پنجم مهرماه مهم ترين هدف از راه اندازي مرکز مبادلات ارزي را تامين منابع ارزي مورد نياز بخش توليد دانست و اظهار داشت: بانک مرکزي با توجه به مفاد قانون بودجه، نگاه ويژه اي به بخش توليد در سالي که مقام معظم رهبري، آن را سال توليد ملي، حمايت از کار و سرمايه ايراني نامگذاري کرده اند، دارد.

وي نظارت بانک مرکزي بر عمليات ارزي کشور را از ديگر اهداف اين مرکز دانست و گفت: بانک مرکزي به منظور نظارت کامل بر عمليات ارزي کشور از سامانه‌هاي پورتال ارزي ، سنا و ساعت استفاده مي‌کند. سامانه سنا، امکان ثبت اطلاعات را در صرافي ها بر عهده دارد و با راه اندازي اين سامانه بانک مرکزي امکان نظارت بر گردش ارز در صرافي ها را خواهد داشت. معاون ارزي بانک مرکزي درمورد تقاضاي ارز در اين مرکز اظهار داشت: نکته مورد توجه در تقاضاي ارز، تامين ارز موردنياز بخشهاي توليدي کشور است. اولويتهاي کالايي 1 و 2 با نرخ مرجع از طريق منابع ارزي حاصل از فروش نفت تامين مي شود و ريال مربوطه طبق قانون به حسابهاي ذيربط در خزانه واريز مي‌شود. ارز موردنياز اولويتهاي 3 و 4 و 5 که اعم از مواد اوليه، کالاهاي واسطه اي و کالاهاي سرمايه اي هستند از طريق ساير منابع ارزي و با نرخ غيرمرجع(نرخ مبادله‌اي) که روزانه از طريق سايت بانک مرکزي به اطلاع عموم مي رسد، تامين مي‌شود.معاون ارزي بانک خاطرنشان کرد: مورد مصرف ارز، کشور و محل آن براي تمامي واردکنندگان مشخص است، تمامي اطلاعات در پورتال ارزي ثبت مي شود و امکان تخصيص ارز براي واردات و مصرف آن در محلي ديگر به هيچ وجه وجود ندارد.کياني راد در رابطه با آخرين تصميمات اعمال شده از سوي مسئولان در خصوص بازار ارز گفت: در طول اين 4 روز که از راه اندازي مرکز مبادلات ارزي مي گذرد، حجم عمليات ارزي در اين مرکز ، چشم‌گير بوده به طوري که روز اول بيش از 10 ميليون دلار جابه جا شده که اين رقم با حضور بيش از 25 نفر از متقاضيان انجام شده و در روز دوم اين رقم به 14 ميليون دلار رسيده که در مجموع رقمي بالاي 24 ميليون دلار را نشان مي دهد، اين در حالي است که تدابير ويژه اي انديشيده شده و از آنجا که در روز اول حجم زياد مراجعه کنندگان بيشتر به صورت عرضه کنندگان ارز آن هم به شکل اسکناس بوده اند. برنامه اصلي ما باز کردن راه مبادلات ارزي آن هم به شکل اسکناس براي دارندگان ارز است.

طلايي‌ترين هفته بورس 46 ساله با دو رکورد تاريخي و بازدهي 6درصد

با ثبت دو رکورد تاريخي بيشترين جهش روزانه و ورود به کانال 28 هزار واحدي شاخص، رکورد ميانگين بازدهي هفته اي هم با6.1 درصد شکسته شد تا طلايي‌ترين و رويايي هفته بورس در عمر 46 ساله بازار سهام سپري شود.به گزارش فارس، نخستين هفته مهر‌ماه در حالي با ادامه حاشيه هاي بازارهاي ارز و طلا و برخي اخبار غير اقتصادي سپري شد که طي آن بازار سهام 46 ساله کشور بي‌سابقه‌ترين و تاريخي‌ترين هفته‌ خود در عمر 46 ساله را طي کرد تا بار ديگر اين ويترين اقتصادي کشور مورد توجه ويژه مسئولان و مردم قرار گيرد اما به رغم رکورد‌شکني‌هاي پي در پي شاخص بورس و افزايش قيمت‌ها، آمار خريداران همچنان از عدم تمايل سهامداران حقيقي و باور آنها به بهبود وضعيت بازار حکايت دارند.اين در حالي است که بعد از هفته منتهي به 15 شهريور که با يک رکورد و ميانگين بازدهي 4 درصدي طلايي ترين هفته بورس در سال جاري رقم خورده بود، در هفته گذشته با جهش 692 واحدي شاخص و ورود آن به کانال 28 هزار واحدي براي نخستين بار، بورس طلايي تر از هميشه شد و رويايي ترين روزهاي خود را به نظاره نشست.

*رشد همه متغيرهاي اصلي معاملات

براساس اين گزارش، بورس اوراق بهادار در هفته منتهي به 5 مهر 91 در مجموع 5 روز کاري را به خود ديد و طي آن همه متغييرهاي اصلي آن با افزايش به ثبت رسيدند. به طوري که ارزش کل معاملات و حجم سهام معامله شده به همراه تعداد خريداران، نسبت به هفته مشابه قبل‌تر به ترتيب 5.4، 2.4، 16.6 درصد رشد کرده است. بر اين اساس در هفته گذشته بالغ بر 2 ميليارد و 11 ميليون سهم به ارزش 554 ميليارد تومان داد و ستد شد که در اين معاملات خبري از داد و ستد عمده شرکت‌ها نبود و همه اين حجم مربوط به معاملات خرد و بلوک‌ سهام شرکت‌ها بود. اين تعداد سهام در حالي معامله شد که طي آن از مجموع تقريبي 6 ميليون نفر سهامدار ايراني فقط 42 هزار و 553 هزار نفر اقدام به خريد سهام شرکت‌هاي ارزنده بورس کردند که در مقايسه با آمار هفتگي 70 تا100 هزار نفري دوره‌هاي گذشته، تعداد خريداران هفته پيش از حجم پاييني برخوردار بود.


 خبر 

 معاون وزير نيرو در امور برق:

بيش از يك ميليارد دلار برق صادر مي‌شود

معاون وزير نيرو با اعلام انيكه ايران 13 سال زودتر از چشم انداز 1404 تبديل به هاب برق منطقه خاورميانه شد و اكنون بزرگ‌ترين توليدكننده و صادركننده برق در خاورميانه است گفت: امسال بيش از يك ميليارد دلار برق صادر مي‌كنيم و 90 ميليون دلار از بدهي عراق در شهريور ماه وصول شده است.به گزارش ايسنا، محمد بهزاد اظهار كرد: در سال آينده ظرفيت توليد برق به 74 هزار مگاوات مي‌رسد كه اين مقدار دو برابر ظرفيت سال 1384 است بنابراين مشاهده مي‌شود كه در هشت سال گذشته به اندازه 104 سال كار در حوزه برق كشور صورت گرفته است.

وي با تاكيد بر اين‌كه از نظر راندمان در حال حاضر در منطقه حرف اول را مي‌زنيم، گفت: در برنامه پنجم توسعه پيش بيني شده تا راندمان در حوزه برق به 45 درصد و افت به 14 درصد برسد.وي با اشاره به بهره برداري از نيروگاه سيكل تركيبي دماوند كه بزرگترين نيروگاه خاورميانه است، در آينده اي نزديك يادآور شد: مجموعه تلاش‌هايي كه انجام مي‌شود از جمله تبديل واحدهاي گازي، سيكل تركيبي، سي.اچ.پي، انرژي‌هاي بادي و اتمي باعث افزايش راندمان مي‌شود.

* صادرات يك ميليارد دلاري برق در سال جاري

بهزاد با بيان اين‌كه ايران بزرگترين صادركننده برق در خاورميانه است به رشد 50 درصدي صادرات برق ايران اشاره كرد و گفت: پيش بيني مي‌شود ميزان صادرات برق امسال از 10 ميليارد كيلووات ساعت بگذرد كه ارزش بين المللي آن بين يك تا 1.2 ميليارد دلار است.

معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي درباره صادرات برق به تركيه نيز اظهار كرد: مي‌توانيم تا 400 مگاوات برق به تركيه صادر كنيم. درحال حاضر در شهر وان تركيه يك پست با همكاري تركيه احداث مي‌كنيم كه مي‌تواند تا هزار و 200 مگاوات برق تركيه را تامين كند.

* وصول 90 ميليون دلار از بدهي عراق به ايران در شهريورماه

وي با اشاره به تفاوت‌هاي چشمگير رقم اعلام شده بدهي عراق به ايران از سوي دو كشور تاكيد كرد: صورت‌ حساب‌هايي كه صادر مي كنيم بايد با كارشناسي برق عراق باشد و همواره دو الي سه صورت حساب در راه داريم كه كار كارشناسي روي آن‌ها انجام مي‌شود؛ به محض اين كه عراق دستور پرداخت دهد از بدهي آن كاسته مي‌شود.

بهزاد ادامه داد: حدود 200 ميليون دلار در حال برداشت و اضافه شدن است، حدود 170 الي 180 ميليون دلار را نيز به بانك دستور پرداخت داده‌اند وهنوز برداشت نكرده ايم. در ماه شهريور نيز 90 ميليون دلار در حسابمان بود.

جدول قيمت جديد انواع محصولات لبني پرمصرف

دبير انجمن صنفي توليدکنندگان فرآورده‌هاي لبني ايران ضمن اعلام قيمت‌هاي مصوب انواع محصولات لبني پرمصرف، گفت: با کارخانجات لبني که از اول مهرماه سال جاري قيمت‌هاي تعيين شده از سوي سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان را رعايت نکرده اند، برابر مقررات برخورد خواهد شد.

رضا باکري درگفتگو با مهر دربيان قيمت‌هاي مصوب محصولات لبني که از سوي سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان ابلاغ شده است، اظهارداشت: براساس ابلاغيه سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليد کنندگان قيمت شير نايلوني 900 گرمي با داشتن 1.5 درصد چربي 1100 تومان، قيمت ماست 1500 گرمي با داشتن 1.5 درصد چربي 2800 تومان و قيمت پنير 400 گرمي نيز 3200 تومان تعيين شده است.

وي با بيان اينکه سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان تنها قيمت 16 قلم از محصولات لبني را اعلام کرده است، گفت: قيمت ساير محصولات لبني براساس محاسبه قيمتهاي مذکور توسط کارشناسان کارخانجات توليد فرآورده هاي لبني آناليز و متعاقبا اعلام خواهد شد.

دبير انجمن صنفي توليدکنندگان فرآورده‌هاي لبني ايران تصريح کرد: با توجه به لازم الاجرا بودن رعايت قيمتهاي تعيين شده از اول مهرماه سال جاري؛ لذا چنانچه واحد صنعتي توليد محصولات لبني از تاريخ فوق اقدام به عرضه محصولات خود بالاتر از اين قيمتها کرده باشد برابر مقررات با آن برخورد خواهد شد.

جدول قيمت انواع محصولات لبني پرمصرف 4/7/1391

نام محصول - وزن (گرم/ليتر) - قيمت مصرف کننده(ريال)

انواع شير :

شير نايلوني 1.5 درصد 900 گرم - 11000

شير بطر - کم چرب 1.5درصد 1 ليتر - 14000

شير بطر - پرچرب 3درصد 1 ليتر - 17500

شير بطر - کامل3.2 درصد 1 ليتر - 18500

استريل - کم چرب 1.5درصد 1 ليتر - 20000

استريل - پرچرب 3 درصد 1 ليتر - 21000

انواع ماست :

ماست کم چرب1.5 درصد 1500 گرم -28000

ماست خامه‌اي- 4 درصد 1500 گرم - 38000

ماست پرچرب - 3درصد 1500 گرم - 35000

ماست کم چرب - 1.5درصد دبه 2.5 کيلوگرمي - 47000

ماست پرچرب- 3درصد دبه 2.5 کيلوگرمي - 52000

ماست خامه‌اي - 4درصد 900 گرم -22000

ماست پرچرب - 3درصد 900 گرم - 20000

ماست کم چرب - 1.5درصد 900 گرم - 16000

انواع پنير :

پنير - 400 گرم - 32000

پنير - 450 گرم - 35000

پيش‌بيني مدير عامل دومين توليدكننده بزرگ طلاي جهان:

بهاي جهاني طلا به 2500 دلار مي‌رسد

بهاي جهاني طلا ممكن است طي سه سال آينده به بالاي 2500 دلار برسد.

به گزارش ايسنا، ريچارد ابراين مديرعامل شركت معدني نيومونت كه از نظر فروش دومين توليدكننده بزرگ طلاي جهان است، افزود: همزمان با خريد طلا از سوي بانك‌ها و سرمايه‌گذاران اين احتمال وجود دارد كه بهاي هر اونس طلا طي سه سال آينده به بيش از دو هزار 500 دلار برسد. از سوي ديگر تقاضا از سوي بانك‌هاي مركزي مي‌تواند به ايجاد قيمت كف براي طلا به ميزان حدود 1600 دلار كمك كند. وي افزود: اگر ما به شرايط رشد اقتصادي نگاهي بيندازيم، مي‌توانيم نتيجه بگيريم كه طي سه تا چهار سال آينده قيمت طلا به اونسي بالاي 2500 دلار خواهد رسيد. او در عين حال اذعان كرد: ركود جهاني اقتصاد مي‌تواند تاثير منفي روز بازار همه مواد فلزي و معدني از جمله طلا بگذارد.

آپارتمان‌هاي متري 12.6 ميليون تومان در تهران

بالاترين رکورد قيمت آپارتمان در تهران در بهار امسال و در منطقه دو تهران به قيمت هر متر 12 ميليون و 666 هزار تومان به ثبت رسيد و آپارتمان کمتر از متري 2.2 ميليون تومان يافت نمي شود.به گزارش فارس، در حالي متوسط قيمت خريد و فروش هر مترمربع زيربناي مسکوني معامله شده از طريق بنگاه هاي معاملات ملکي در شهر تهران در بهار امسال 25303 هزار ريال بوده است که بالاترين رکورد قيمت مسکن در تهران در منطقه دو اين شهر به قيمت متري 12 ميليون و 666 هزار تومان به ثبت رسيد.

بنابراين گزارش، کمترين نرخ معامله مسکن در تهران در بهار امسال نيز در منطقه 21 و به قيمت متري 2.2 ميليون تومان به ثبت رسيده است.بنابر گزارش مرکز آمار، در ميان مناطق 22 گانه شهرداري تهران، بيشترين متوسط قيمت يک مترمربع زيربناي مسکوني معامله شده در حدود 45052 هزار ريال در منطقه 1 و کمترين آن در حدود 12766 هزار ريال در منطقه 18 بوده است. تغييرات قيمت هر مترمربع زيربناي مسکوني در معاملات انجام شده بين حداقل 2200 هزار ريال در منطقه 20 و حداکثر 126667 هزار ريال در منطقه 2 بوده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي