جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/07/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4271

رهبرمعظم انقلاب تاكيدكردند:
شور و نشاط و سرزندگي ملت سرمايه اي ارزنده براي پيشرفت كشور است


چراغ سبز کره شمالي به آمريکا


هيچ ارتباطي با پ.ک.ک نداريم


ديدار اخضر ابراهيمي با پادشاه عربستان

تضمين روسيه به اسرائيل:
ايران از سلاح هسته اي استفاده نخواهد کرد


يک نکته از هزاران


ميز خبر


اخبار روز


ماندگار بر جريده عالم


مهمانپرست: آماده انعطاف درپرونده هسته‌اي‌ هستيم

گاردين خبر داد:
ارائه مشوق‌هاي جديد 1+5 به ايران بعد از انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا


سرمقاله


پيام 3 تن از مراجع تقليد درباره مسائل اقتصادي و فرهنگي کشور

واکنش تهران به گزارش احمد شهيد:
گزارشي غيرحرفه اي و برگرفته از غرض ورزي سياسي است


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي


 رهبرمعظم انقلاب تاكيدكردند:
 شور و نشاط و سرزندگي ملت سرمايه اي ارزنده براي پيشرفت كشور است 

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در چهارمين روز از سفر به استان خراسان شمالي با حضور در شهرستان دارالقرآن، اسفراين، در جمع دهها هزار نفر از مردم اين شهر که ساعت ها در ورزشگاه تختي در انتظار ايشان بودند، حضور يافتند.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني رهبر معظم انقلاب، حضرت آيت الله خامنه‌اي در جمع مردم اسفراين ضمن اشاره به راههاي حفظ و تقويت شور و نشاط و سرزندگي در کشور براي ادامه مسير پيشرفت، به تبيين دو شاخص مهم پيشرفت يعني "اعتماد به نفس ملي" و "عدالت" پرداختند و تأکيد کردند: ملت ايران امروز با احساس قدرت و توانايي، در يک عرصه رويارويي بزرگ جنگ اراده ها با دشمنان پيشرفت کشور، قرار دارد و آنچه که در اين نبرد اراده ها تعيين کننده خواهد بود، حفظ عزم و اراده مستحکم، بصيرت و روشن بيني، وحدت مردم و اتحاد کلمه مسئولان، وظيفه شناسي آحاد مردم، و مغرور نشدن و غفلت نکردن از کيد دشمن است.

حضرت آيت الله خامنه اي درخصوص شور و نشاط و سرزندگي ملت بعنوان زمينه مهم پيشرفت، خاطر نشان کردند: اين سرمايه بزرگ را بايد حفظ کرد و نگذاشت عوامل گوناگون آن را تضعيف کنند و يا از بين ببرند. ايشان هدف اصلي امپراطوري خبري غرب را القاي يأس و نا اميدي در ميان مردم بويژه جوانان دانستند و افزودند: بدخواهان ملت ايران به خوبي ميدانند که شور و نشاط و سرزندگي موجب حرکت و کار و تلاش ميشود، بنابراين بدنبال خاموش کردن اين شعله فروزان و زمينه سازي براي روحيه خمودگي و درنهايت ايجاد عقب ماندگي در کشور هستند.رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: بزرگداشت سرداران و رزمندگان شهيد دفاع مقدس که در سخت ترين عرصه ها وارد ميدان شدند يکي از مواردي است که ميتواند شور و نشاط نسل جوان کنوني را دو چندان کند.

حضرت آيت الله خامنه اي در مقوله "شور و نشاط و سرزندگي" جوانان، به موضوع مواد مخدر هم اشاره کردند و گفتند: باندهاي مرموز بين المللي با توزيع مواد مخدر در کشور بدنبال تحميل حالت تخدير شدگي در جوانان هستند که در کنار مسئوليت دستگاههاي مسئول، روحيه نشاط جوانان ، موثرترين و مستحکم ترين عامل براي مقابله با اين خطر بزرگ است.ايشان در ادامه، به موضوع پيشرفت و متوقف نشدن حرکت رو به جلو اشاره کردند و افزودند: پيشرفت حد و مرزي ندارد و بايد آنقدر ادامه پيدا کند تا ملت ايران در جهات گوناگون الگو شود.رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اين که رسيدن به اين هدف، ممکن و شدني است، خاطر نشان کردند: دشمن همواره به دنبال تلقين روحيه نگاه تحقير آميز به خود و دنباله روي از غرب است، در حاليکه تاريخ ملت ايران نشان ميدهد اين ملت، در دوره هايي، در عرصه هاي مختلف پيشرو بوده است.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: با همت جوانان، رسيدن مجدد به آن جايگاه، قطعا امکان پذير است و همانگونه که قبلا خطاب به جوانان دانشگاهي و نخبه تأکيد کردم، ايران بايد با تلاش و پشتکار جوانان به جايگاهي برسد که هر فردي که بدنبال تازه هاي علمي است، مجبور باشد زبان فارسي را فرا بگيرد.ايشان تأکيد کردند: جوانان و نخبگان علمي، سياسي و فرهنگي، اين آينده را آينده اي قطعي و حتمي بدانند و براي رسيدن به آن برنامه ريزي و کار و تلاش کنند. رهبر انقلاب اسلامي بعد از بيان پيشرفت مورد نظر براي نظام اسلامي، به تبيين شاخص ها و همچنين بررسي ميزان پيشرفت کشور بر اساس اين شاخص ها پرداختند.

عزت ملي و اعتماد به نفس ملي اولين شاخصي بود که حضرت آيت الله خامنه اي به آن اشاره و خاطر نشان کردند: با در نظر گرفتن اين شاخص، ملت ايران پيشرفت زيادي کرده است و اگر امروز مسئولان کشور در عرصه هاي بين المللي، با اعتماد به نفس کامل سخن ميگويند، ناشي از اعتماد به نفس ملت است.

ايشان تأکيد کردند: اين اعتماد به نفس ملي، به برکت اسلام بوجود آمده است و به هر ميزان که عمل به اسلام و احکام آن بيشتر باشد، اعتماد به نفس ملي افزايش خواهد يافت.رهبر انقلاب اسلامي، عدالت را يکي ديگر از شاخص هاي پيشرفت دانستند و افزودند: در منطق اسلام، پيشرفت بدون عدالت، پيشرفت واقعي نيست.حضرت آيت الله خامنه اي پيشرفت هاي مادي در غرب از جمله آمريکا را ظاهري و غير واقعي خواندند و تأکيد کردند: چنين پيشرفت هاي ظاهري که در کنار آن فاصله هاي طبقاتي وجود دارد ناشي از اداره کشور با منطق سرمايه داري و ليبرال دموکراسي غربي است.

ايشان در خصوص وضعيت عدالت، به پيشرفت هاي کشور در توزيع منابع عمومي، ساخت زير ساخت ها ازجمله جاده ها و بزرگراه ها، گسترش تحصيل علم، و ايجاد شرايط نسبتاً برابر براي بروز و ظهور نخبگان در مناطق مختلف اشاره کردند و افزودند: اگر شرايط کشور را با اين شاخص بسنجيم، نسبت به قبل از انقلاب و يا بسياري از کشورها پيشرفت کرده ايم اما اگر شرايط، با ايده آل اسلام مقايسه شود، عدالت موجود، تا نقطه مطلوب، فاصله زيادي دارد.

رهبر انقلاب اسلامي در جمع بندي اين بخش از سخنان خود خاطر نشان کردند: ملت ايران اکنون در يک عرصه بزرگ رويارويي و نبرد اراده ها قرار گرفته است که در اين عرصه، با وجود موانع متعدد طبيعي و تحميلي، به هيچ وجه احساس ضعف و ناتواني نميکند و افق خود را براي رسيدن به پيشرفت هاي بيشتر، روشن، جذاب و شيوا مي بيند.

حضرت آيت الله خامنه اي در خصوص عوامل تعيين کننده در جنگ اراده ها افزودند: عزم و اراده، بصيرت و روشن بيني، وحدت و وظيفه شناسي آحاد مردم، و اتحاد کلمه مسئولان و همکاري دستگاهها، عناصري هستند که ميتوانند ملت ايران را به جايگاه شايسته پيشرفت خود برسانند.

ايشان با اشاره به برنامه ريزي و تلاش گسترده بدخواهان براي جلوگيري از ادامه پيشرفت ملت ايران، تأکيد کردند: همانگونه که توطئه هاي دشمنان از ابتداي انقلاب اسلامي تاکنون ناکام ماندند، در اين مقطع نيز همه مکرها و کيدهاي آنها به شکست خواهد انجاميد.

رهبر انقلاب اسلامي 33 سال ناکامي معارضان نظام اسلامي براي به زانو در آوردن ملت ايران را نشان دهنده قوت روزافزون اين نظام و ملت دانستند و خاطر نشان کردند: البته اين موضوع نبايد موجب غرور شود و ما را از مکر و حيله دشمن غافل کند.

حضرت آيت الله خامنه اي خطاب به مسئولان گفتند: قوي باشيد اما دشمن را ضعيف نپنداريد و از او غافل نشويد زيرا دشمن از راههاي گوناگون وارد ميشود و بايد هوشيار بود.

ايشان همچنين با اشاره به رتبه نخست مردم اسفراين در کشور، در ميزان مشارکت در انتخابات خاطر نشان کردند: اين احساس وظيفه نسبت به آينده کشور و مديريت آن نشان دهنده آگاهي و بصيرت مردم اين منطقه و روحيه بسيار ارزشمندي است که بايد در سراسر کشور حفظ و تقويت شود.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: البته بنده در روزهاي آينده مطالبي را در خصوص انتخابات رياست جمهوري بيان خواهم کرد.

حضرت آيت الله خامنه اي گسترش روحيه مصرف کالاهاي داخلي را يکي ديگر از نيازهاي ضروري کشور برشمردند و تأکيد کردند: ترجيح نشانها و کالاهاي خارجي بر توليدات داخلي، روش و روحيه نادرستي است، زيرا حمايت واقعي از توليد ملي در گرو گسترش روحيه مصرف کالاهاي داخلي است.

ايشان افزودند: اگر از توليد ملي حمايت شود بسياري از مشکلات اقتصادي همچون بيکاري و تورم برطرف خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود ضمن ابراز خرسندي فراوان از سفر به شهرستان کهن اسفراين، به سابقه برجسته علمي، فرهنگي و تاريخي اين شهر و همچنين شهرت آن به دارالقرآن اشاره کردند و افزودند: شهر اسفراين با چنين سابقه اي و با استعدادهاي طبيعي و انساني خود مي تواند بار ديگر خاستگاه بزرگان و انديشمنداني باشد که کشور به آنها افتخار کند.

حضرت آيت الله خامنه اي با يادآوري ظرفيت هاي کشاورزي، دامداري و صنعتي اسفراين خاطرنشان کردند: البته در اين شهر مشکلاتي هم موجود است که بايد با همت مسئولان بر طرف شود و يکي از اهداف اين سفر نيز همين موضوع است.


  چراغ سبز کره شمالي به آمريکا 

ايسنا: جمهوري دموکراتيک خلق کره‌شمالي در طول تابستان سال جاري بار‌ها اعلام کرد که قصد دارد درسياست‌هاي هسته‌اي خود تجديدنظر کند.به گفته مقام‌هاي پيونگ‌يانگ هدف اصلي اين تغيير ماهيت، سياست خصمانه ايالات متحده آمريکا با اين کشور است. اما بر خلاف اين مسئله، وزارت خارجه اين کشور بيانيه‌اي بلندي را منتشر کرد که هيچ تفاوتي با سياست‌هاي پيشين اين کشور ندارد. در حقيقت در اين بيانيه نگاه کره‌شمالي به جهان به تصوير کشيده شده است و در آن تاکيد شده است که به رغم تعهدات آمريکا در طول دو دهه اخير، روش خصمانه واشنگتن در قبال جمهوري خلق کره مانع اصلي بر سر حل مشکلات بين آنان است.به عبارت ديگر، مشکل هسته‌اي اين کشور تنها بخش کوچکي از مشکل بزرگ و عميقي است که آمريکا با کره‌شمالي دارد. اين ويژگي نشان مي‌دهد که احتمال اينکه کره‌شمالي بخواهد با آمريکا بر سر ميز "مذاکرات صلح" بنشيند، بسيار بيشتر از شکل گيري گفت وگو براي بررسي برنامه‌هاي هسته‌اي اين کشور است.


  هيچ ارتباطي با پ.ک.ک نداريم  

ايلنا:رئيس‌جمهور سوريه با رد هرگونه همکاري اين کشور با حزب کارگران کردستان ترکيه (پ.ک.ک) تاکيد کرد که اتهام‌هاي وارده از سوي مقام‌هاي آنکارا در اين خصوص به منظور مشروعيت بخشيدن به دخالت‌هاي ترکيه در سوريه است.

بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه در مصاحبه خود با روزنامه ايدنليک ترکيه که بخش دوم آن به تازگي منتشر شده تاکيد کرد که دمشق هيچ همکاري و يا ارتباطي با حزب کارگران کردستان ترکيه(پ.ک.ک) ندارد و ادعاهاي مقام‌هاي آنکارا در اين خصوص صحت ندارد.

وي گفت: ترکيه ما را به همکاري با پ.ک.ک متهم مي‌کند تا به حمايت آنکارا از تروريست‌ها در سوريه مشروعيت دهد.رئيس‌جمهوري سوريه گفت: دمشق به هيچ وجه از حزب کارگران کردستان ترکيه حمايت نمي‌کند اما تعداد زيادي از شهروندان ترکيه هم اکنون عضو گروه‌هاي تروريستي هستند که در سوريه عليه دولت دست به اسلحه برده‌اند.


  ديدار اخضر ابراهيمي با پادشاه عربستان 

مهر:«اخضر ابراهيمي» فرستاده ويژه سازمان ملل متحد و اتحاديه عرب در امور سوريه با «عبدالله بن عبدالعزيز» پادشاه عريستان سعودي در «جده» ديدار كرد.

به گزارش الجزيره، در اين ديدار ابراهيمي و پادشاه عربستان اوضاع كنوني سوريه و راه‌هاي توقف خشونت‌ها در اين كشور را مورد بررسي قرار دادند. يك منبع رسمي عربستاني گفت كه در اين ديدار تحولات مربوط به بحران سوريه، تلاش‌هاي ابراهيمي و تماس‌هاي بين‌المللي و منطقه‌اي وي مورد بررسي قرار گرفت.اين مسئول عربستاني افزود كه ملك عبدالله بار ديگر خواستار توقف فوري خشونت‌ها در سوريه شد. «احمد فوزي» سخنگوي ابراهيمي نيز گفت كه در ديدار اخضر ابراهيمي و ملك عبدالله بن عبدالعزيز، راهكارهاي مناسب براي توقف خون‌ريزي در سوريه مورد بررسي قرار گرفت. فوزي افزود كه ابراهيمي و ملك عبدالله بر ضرورت كمك‌هاي انساني به حدود دو ميليون و 500 هزار آوراه و بيش از 350 هزار پناهنده در كشورهاي همسايه تاكيد كردند.


 تضمين روسيه به اسرائيل:
  ايران از سلاح هسته اي استفاده نخواهد کرد 

هرچند ايران بارها و در شرايط زماني و مکاني مختلف اعلام کرده در پي سلاح هسته اي نيست، اما وزير خارجه روسيه روز گذشته به مقامات رژيم صهيونيستي اطمينان داده که ايران حتي در صورت به دست آوردن چنين سلاحي، از آن عليه اين رژيم استفاده نخواهد کرد. اما دليلي که وي در اين رابطه عنوان کرده، در نوع خود جالب توجه است.

به گزارش «تابناک»، سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در ديدار با «روون ريولين»، معاون نخست وزير رژيم صهيونيستي هراس اين رژيم از دستيابي ايران به سلاح هسته اي را بي مورد خوانده و اظهار داشته تاکنون هيچ دليلي مبني بر اينکه ايران در پي ساخت سلاح هسته اي، وجود ندارد.با اين حال، بخش جالب سخنان لاوروف، جايي است که وي وجود جمعيت هاي عرب و مسلمان در خاک سرزمين هاي اشغالي را دليلي بر عدم تمايل ايران به استفاده از سلاح هسته اي عليه رژيم صهيونيستي دانسته است.لاوروف در اين رابطه گفته: «بر اساس تخمين هاي روسيه، ايران قصد ندارد با سلاح هسته اي به اسرائيل حمله کند؛ به ويژه به دليل ترکيب جمعيتي کنوني اسرائيل (سرزمين هاي اشغالي) که شامل ميليون ها عرب و مسلمان مي شود».در مقابل، ريولين از لاوروف خواسته تا از روابط مسکو با تهران، براي متقاعد کردن ايران به توقف برنامه هسته ايش استفاده نمايد. وي گفته: «دوستي روسيه و ايران فرصت مهمي را فراهم مي کند تا بتوان ايران را از دستيابي به سلاح هسته اي بازداشت».

لاوروف در پاسخ وي اظهار داشته روسيه به طور اتوماتيک در همه موضوعات از ايران حمايت نمي کند و از پيامدهاي هسته اي شدن ايران نيز آگاه است. با اين حال، به اعتقاد وي، حتي در صورتي که ايران به سلاح هسته اي دست پيدا کند نيز ضرورتي ندارد که اسرائيل تا اين حد نسبت به آن نگران باشد. البته بايد توجه داشت اين ديدگاه و اظهارات در شرايطي ميان دو طرف مبادله شده که ايران مکرراً اعلام کرده به دنبال ساخت سلاح هسته اي نيست و گزارش هاي نهادهاي بين المللي نيز تاکنون بر اين امر صحه گذاشته اند. با اين حال، سخنان لاوروف را مي توان تلاشي براي آرام نگه داشتن رژيم صهيونيستي و جلوگيري از اقدامات غيرمنطقي اين رژيم ارزيابي کرد.


 يک نکته از هزاران 

سازمان حفاظت محيط زيست، اعلام كرد: 25 درصد از کل درآمد نفتي کشور در قالب ضايعات کشاورزي اتلاف مي شود. اين درحالي است كه هم اکنون 18 درصد از توليد محصولات کشاورزي، 29 درصد از محصولات باغي، 12 درصد از محصولات طيور و هفت درصد از محصولات شيلات در کشور به پسماند تبديل مي‌شود!

براساس آمارجهاني، سرانه توليد پسماند در دنيا به ازاي هر نفر 550 گرم است، در حالي که اين رقم در تهران به 750 گرم مي‌رسد درحالي كه كه با مديريت پسماند در کشور مي توان غذاي 15 ميليون نفر را تامين کرد.


 ميز خبر 

آذربايجان و کويت مقصد سفرهاي آتي رييس جمهور

رييس جمهور کشورمان هفته جاري به دو کشور آسياي ميانه و عربي سفر مي کند. به گزارش ايسنا، رييس جمهور ظهر دوشنبه براي شرکت در دوازدهمين اجلاس سران کشورهاي عضو اکو عازم جمهوري آذربايجان خواهد شد و ضمن سخنراني در اين اجلاس با تعدادي از سران شرکت‌کننده در اين اجلاس ديدار و گفت‌وگو خواهد کرد.احمدي‌نژاد همچنين صبح سه‌شنبه آذربايجان به مقصد کويت جهت شرکت در اجلاس مجمع همکاري هاي آسيايي ترک خواهد کرد.رييس جمهور بعد از شرکت در اين اجلاس و ديدار با تعدادي از مقامات شرکت‌کننده در آن در روز چهارشنبه کويت را به مقصد تهران ترک خواهد کرد.در جريان اين سفر احمدي‌نژاد تعدادي از وزرا و معاونينش وي را همراهي خواهند کرد.

کلينتون: حمايت از دموکراسي‌هاي نوظهور يک ضرورت استراتژيک است

وزير خارجه آمريکا تاکيد کرد: حمايت از برقراري دموکراسي در کشورهاي خاورميانه صرفا به خاطر ايده‌آل‌گرايي نيست بلکه يک ضرورت استراتژيک براي آمريکاست.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، هيلاري کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا در سخنراني خود در مرکز مطالعات استراتژيک و بين‌الملل با اشاره به حمله مرگبار به کنسولگري آمريکا در ليبي و با دفاع از ضرورت حضور ديپلمات‌هاي آمريکايي در دموکراسي‌هاي جوان جهان عرب تاکيد کرد: ما هرگز نمي‌توانيم مانع هرگونه خشونت و تروريسم شويم و به امنيت کامل دست يابيم. ديپلمات‌هاي ما نمي‌توانند در سنگر بنشينند و کار خود را انجام دهند اما اين مسئوليت ما است که به طور مداوم سطح امنيت را براي ديپلمات‌هاي خود بالا ببريم و سطح خطري را که با آن روبرو هستند کاهش دهيم.

کلينتون خاطرنشان کرد که خواهان روشن شدن دقيق حوادثي است که در بنغازي و در جريان حمله به کنسولگري آمريکا روي داده است.وي افزود: طبيعت ديپلماسي اقتضا مي‌کند که برخي اوقات ديپلمات‌ها در مکان‌هاي بسيار خطرناک ماموريت خود را انجام دهند.وزير امور خارجه آمريکا گفت: براي آمريکا، حمايت از برقراري دموکراسي در کشورهاي خاورميانه يک ايده آل‌گرايي نيست بلکه يک ضرورت استراتژيک است. ما حمايت خود را از دموکراسي‌هاي نو ظهور قطع نمي کنيم زيرا اين اقدام مي‌تواند يک اشتباه استراتژيک پر هزينه باشد که ارزش‌ها و منافع ما را متزلزل کند.

اردوغان: شوراي امنيت ديگر اعتبار ندارد

نخست‌وزير ترکيه با اعلام اينکه شوراي امنيت اعتبار خود را از دست داده گفت: سردرگمي سازمان ملل در خصوص سوريه باعث شده تا نظام اين کشور همچنان به خشونت‌ها ادامه دهد.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه تلويزيوني اسکاي نيوز عربي، رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه در سخناني در کنفرانس بين‌المللي استانبول، سازمان ملل و شوراي امنيت را به "بي‌کفايتي" و "عدم توانايي در تصميم گيري‌هاي مهم" متهم کرد.وي عنوان داشت: مواضع سازمان ملل در قبال سوريه به بشار اسد، رئيس جمهوري اين کشور اجازه مي‌دهد تا همچنان به خشونت‌هاي خود عليه ملت سوريه ادامه دهد. اردوغان گفت: شوراي امنيت سازمان ملل نيز به دليل سردرگمي‌هايش در قبال مسائل مهم جهاني از جمله بحران سوريه مشروعيت خود را نزد مظلومان جهان از دست داده است.

وي با اشاره به نقش برخي کشورها در تحولات سوريه گفت: متاسفانه برخي‌ها در بحران سوريه به دنبال منافع خود هستند و از کشتار و رنج مردم سوريه منافع شخصي خود را دنبال مي‌کنند.نخست وزير ترکيه با اشاره به ضرورت تغيير در ساختار نهادهاي بين‌المللي گفت: ساختار سازمان ملل بايد اصلاح شده و کشورهاي جهان مکانيزمي تاثيرگذارتر براي تحقق عدالت و پايان دادن به بحران‌هاي اقتصادي طرح‌ريزي کنند.

وي گفت: تعاريف موجود در جهان بايد اصلاح يابد و اين باور که غرب تنها محور و قطب دنياست، شکسته شود و در اصطلاح «کشورهاي پيشرفته و در حال توسعه» تجديدنظر شود چرا که هم‌اکنون کشورها و قدرت‌هاي نوظهوري از ميان کشورهاي در حال توسعه سربرافراشته‌اند که نمي‌توان آن‌ها را ناديده گرفت.

آمادگي سوريه براي تشکيل کميته امنيتي مشترک با ترکيه

نماينده سوريه در سازمان ملل اعلام کرد: دمشق آماده است تا کميته امنيتي مشترکي را با ترکيه براي حفظ امنيت مرزهاي مشترک دو کشور تشکيل دهد.به گزارش مهر، به نقل از سايت اينترنتي النشره، "بشار الجعفري"، نماينده دائم سوريه در سازمان ملل در نامه‌اي به رئيس شوراي امنيت اعلام کرد که کشورش آماده است تا کميته امنيتي مشترکي را با ترکيه براي حفظ امنيت مرزها تشکيل دهد. الجعفري همچنين در نامه خود به رئيس شوراي امنيت با اعلام اين پيشنهاد سوريه تاکيد کرد: درگيري‌هاي مرزي اخير ميان سوريه و ترکيه و اقدامات خصمانه دولت آنکارا مساله‌اي غيرقابل توجيه است.وي همچنين از شوراي امنيت خواست تا اين اقدامات ارتش ترکيه را که به گفته الجعفري به بيشترين حد خود رسيده، محکوم کند.

الجعفري ادامه داد: سوريه تاکنون از هرگونه واکنش جدي در مقابل حملات توپخانه‌اي ترکيه ممانعت وخويشتنداري کرده است و در حال حاضر دولت سوريه آماده است تا کميته امنيتي مشترکي را با ترکيه تشکيل دهد که هدف آن تلاش براي حفظ اوضاع امنيتي مرزهاي دو کشور در چارچوب احترام به تماميت ارضي دو طرف است.

آمريکا: ايران عامل حمله سايبري به شرکت نفت عربستان

خبرگزاري فرانسه به نقل از يک مقام سابق آمريکايي مدعي شد: به احتمال بسيار، ايران عامل حملات سايبري عليه شرکت دولتي نفت عربستان سعودي (آرامکو) و شرکت "رأس گاز" قطر است.به گزارش عصر ايران، آرامکو شرکت ملي نفت عربستان سعودي است که فعاليت توليد و صادرات نفت بزرگترين صادرکننده نفت خام جهان را برعهده دارد. صادرات نفت خام عربستان سعودي در ماه هاي اخير به بيش از 10 ميليون بشکه در روز رسيد.

يک مقام سابق آمريکا که در بخش هاي امنيت اطلاعات فعاليت مي کرد گفت: آمريکا معتقد است ايران عامل حملات بزرگ سايبري عليه شرکت دولتي نفت عربستان سعودي (آرامکو) و شرکت "راس گاز" قطر است."جيمز لويس" افزود: سازمان هاي دولتي آمريکا به اين نتيجه رسيده اند که ايران ويروس اينترنتي "شامون" را تهيه کرده است. اين ويروس توانست دهها هزار دستگاه کامپيوتر را در شرکت هاي آرامکو و راس گاز از کار بياندازد.لويس براي وزارت خارجه آمريکا و شمار ديگري از سازمان هاي دولتي ديگر در زمينه امنيت ملي و مسائل اينترنت فعاليت مي کرد.


 اخبار روز 

سخنگوي کميسيون برنامه: سوال از رييس‌جمهور اين هفته کتباً به وي ابلاغ مي‌شود

سوال جمعي از نمايندگان از محمود احمدي‌نژاد، رييس‌جمهور، به کميسيون برنامه و بودجه ارجاع شد و اين کميسيون اين هفته سوال را کتبا به رييس‌جمهور ابلاغ مي‌کند.عبدالرضا مصري سخنگوي هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به ارجاع سوال از رييس‌جمهور به کميسيون تخصصي، گفت که با توجه به اينکه موضوع سوال درباره بحث ارز بوده به کميسيون برنامه و بودجه ارجاع شده است. غلامرضا کاتب سخنگوي کميسيون برنامه و بودجه مجلس نيز در همين رابطه به خبرنگار ايسنا گفت: ما طبق آيين‌نامه سوال را اين هفته کتبا به رييس‌جمهور ابلاغ مي‌کنيم و ايشان مکلف است براي پاسخ به آن خود يا نمايندگانش را به کميسيون معرفي کند و بعد از آن سوال در دستور کار کميسيون قرار مي‌گيرد. وي يادآور شد: در صورتي که بعد از پاسخ نمايندگان رييس‌جهمور در کميسيون، سوال‌کنندگان و کميسيون قانع نشوند، سوال به صحن علني ارجاع مي‌شود و رييس‌جمهور در صحن به سوالات نمايندگان پاسخ مي‌دهد اما در غير اين صورت از دستور کار خارج مي‌شود.نماينده مردم گرمسار در مجلس افزود: موضوع سوال،‌ عدم رسيدگي دولت به نوسانات نرخ ارز و عدم ثبات اقتصادي است.

با عقب نشيني مرسي، دادستان کل مصر در سمتش ابقا شد

در پي مذاکرات انجام شده با دادستاني مصر و مقام‌هاي دولتي و قضايي اين کشور مقرر شد که دادستان کل مصر که به دستور رئيس‌جمهور اين کشور از سمتش برکنار شده بود، همچنان به کار خود ادامه دهد.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، مقام‌هاي دولتي مصر و دادستان کل اين کشور پس از انجام مذاکراتي با ادامه فعاليت دادستان توافق کردند.بنابر اين گزارش، عبدالمجيد محمود که به دستور محمد مرسي، رئيس‌جمهوري مصر از سمتش برکنار شده بود بار ديگر به عنوان دادستان کل در اين سمت ابقا شد و به اين ترتبيب دستور مرسي ملغي تلقي شد.برکناري عبدالمجيد که در پي اعلام تبرئه متهمان پرونده "موقعة الجمل" صورت گرفت با مخالفت‌هايي از سوي محافل حقوقي و قضايي مصر مواجه شد که اين امر در نهايت به بازگشت دادستان به کارش منتهي شد

اسرائيل: ايران با تکنولوژي خودمان سراغمان آمد

شبکه دوم تلويزيون اسرائيل اعلام کرد تحقيقات درباره هواپيماي بدون سرنشيني که هفته گذشته وارد آسمان اين رژيم شده بود اما با هدف گيري جنگنده هاي اسرائيلي ، سرنگون شد نشان مي دهد سيستم اين هواپيما براساس فناوري اسرائيل ساخته شده ولي توليد آن توسط ايران صورت گرفت.به گزارش عصر ايران به نقل از پايگاه خبري "ليبانون نيوز"، اين رسانه صهيونيستي افزود: قطعات اين هواپيما از طريق آلمان و با استفاده از يک شرکت جعلي در فرانسه به ايران صادر شده بود.

شبکه دوم تلويزيون اسرائيل اضافه کرد: نمونه ايراني اين هواپيما که در آسمان اسرائيل به پرواز درآمد، دو سال پيش در اسرائيل وارد فعاليت شد ولي ايران از اين هواپيماها در مکان هاي مختلفي مانند عراق، سوريه، لبنان و سودان استفاده کرده است.شبکه دوم تلويزيون اسرائيل اضافه کرد: موتور اين هواپيما، توليد آلمان است که ايران توانست با واسطه آن را از اين کشور خريداري کند.همچنين در بررسي ها مشخص شد اين هواپيما به فناوري مجهز است که مي تواند فيلم برداري و فيلم ها را به طور مستقيم به مراکز کنترل منتقل کند. در هنگام انتقال اين فيلم ها با تصميم مرکز کنترل مي توان مناطق مورد نظر را با جزئيات بيشتري مشاهده کرد.روز شنبه هفته گذشته جنگنده هاي اسرائيلي يک فرونده هواپيماي بدون سرنشين ناشناس را در آسمان اين رژيم مورد هدف قرار داده و سرنگون کردند.اين هواپيما از درياي مديترانه وارد مرز هوايي اسرائيل شده بود و توانست به مدت 30 دقيقه در آسمان اسرائيل پرواز کند. آگاهان گفته اند اين هواپيما قصد داشت به سمت نيروگاه اتمي ديمونا در صحراي نقب پرواز کند و در 30 کيلومتري اين تاسيسات قرار داشت.


 ماندگار بر جريده عالم  

 ضميمه 5

ادامه سخنراني عاليجناب دکتر عبداله الجلال، رئيس دانشگاه کويت

در اجلاس افتتاحيه دهمين شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

دانشگاه کويت، 6 تا 8 مارس 2005

قسمت دهم

عاليجنابان

ما دراينجا با اين اعتقاد گردآمده ايم که نيازهاي برادران، همکاران ومدرسين آموزش عالي ووجود اميدهاي فراواني که آنها به ما دارند را برآورده سازيم. در حقيقت ما بايستي زمينه را براي پيشنهادهاي جاذب در خدمت به موسسات علمي وآموزشي در نشستهايمان ارائه دهيم.

ما بطور برابر اطمينان داريم که نشست ما در يک فضاي دوستانه، گفتگوي متين و روح اجتماعي اخلاقي، محورهاي تنظيم شده دريک چنين راهي را براي هدف هاي بلند خود جستجو مي کند، و آرزوهايي را که براي ما عزيز است تحقق مي بخشد.

در حقيقت ديدار ما دريک مقطع حساسي است که جهان اسلام با زحمت ازآن عبور مي کند، بار بر روي دوش ما مسئوليت هاي اختصاص داده شده به ما است که از طريق روشنفکران، همکاران علمي وفرهنگي بالا مي رود و همه جامعه را دربرمي گيرد.

برادران عزيز و محترم

در قدرداني از حضور شما، دوست دارم که آرزو کنم يک اقامت خوبي در کويت منزل دوم خود داشته باشيد، و من آرزو مي کنم که اين اجلاس به يک نتيجه موفقيت آميز برسد. من خدا را سپاس مي کنم که به ما عقل داد ومارادر جاده مستقيم قرار داد ما براي اعمال خود نه پاداش بلکه خواست خدا را جستجو مي کنيم.

و السلام عليکم ورحمه اله وبرکاته


 مهمانپرست: آماده انعطاف درپرونده هسته‌اي‌ هستيم 

سخنگوي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران گفت: ما آمادگي داريم تا براي رفع نگراني کشورهايي که مدعي اند از خود انعطاف نشان دهيم و اين نگراني ها را درچارچوب قانوني رفع کنيم اما اين اقدامات بايد متقابل و هم وزن باشد و در قبال آن طرف مقابل نيزاقداماتي انجام دهد.

به گزارش ايرنا، رامين مهمانپرست در دهمين نشست رسانه اي اوراسيا و کارگروهي تحت عنوان فعاليت هاي هسته اي در شهر آستانه پايتخت قزاقستان افزود: در قبال اقدامات ايران براي رفع نگراني مدعيان، بايد طرف مقابل اقداماتي انجام دهد تا حقوق هسته اي و غني سازي در جهت اهداف صلح آميز ايران، به طور کامل به رسميت شناخته شود.

وي اظهار داشت: در مذاکراتي که با گروه 1+5 داشتيم، اعلام آمادگي کرديم که گام به گام و در چارچوب مورد توافق طرفين همه نگراني هايي که مطرح مي شود را حل کنيم.

سخنگوي وزارت امور خارجه تاکيد کرد: اگر تضميني براي تامين سوخت 20 درصد رآکتور تحقيقاتي تهران داده شود مسوولان ما آمادگي ورود به بحث و گفتگو درباره غني سازي 20 درصد را دارند اما اين بدان معنا نيست که ما حق غني سازي براي 20 درصد را نداريم اين حق براي همه کشورهاي مختلف وجود دارد.

وي به جنبه اقتصادي غني سازي اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال در مقطعي مي خواهيد غني سازي پنج درصد را به دليل نياز جدي و صرفه اقتصادي خود انجام دهيد، اما گاهي براي غني سازي 20 درصد چون نياز کم است و توليد آن صرفه اقتصادي نيز ندارد، اگر تامين سوخت رآکتور تحقيقاتي تهران را تضمين کنند، اين موضوع قابل مذاکره خواهد بود.

رييس مرکز ديپلماسي عمومي و رسانه اي وزارت امور خارجه ادامه داد: فعاليت هسته اي جمهوري اسلامي ايران بر اساس معاهده ان. پي. تي است و ما ضمن اينکه اين معاهده را امضا کرده ايم، با ساخت سلاح هاي هسته اي مخالفيم.

مهمانپرست با بيان اينکه مهمترين مرجع ديني و مذهبي ما استفاده از سلاح هاي هسته اي و ساخت و توليد آن را از نظر شرعي حرام اعلام کرده اند، گفت: ارزش اين فتوا براي ما از تمام مسايل سياسي بالاتر است و ما حرکتي را براي مقابله با سلاح هاي هسته اي آغاز کرده ايم.


 گاردين خبر داد:
  ارائه مشوق‌هاي جديد 1+5 به ايران بعد از انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا 

گاردين نوشت که 1+5 قصد دارد پس از انتخابات رياست جمهوري آمريکا اقدامي ديپلماتيک را با هدف رفع بحران هسته اي ايران در چند ماه آينده و جلوگيري از بروز مناقشه‌اي جديد در خاورميانه در سال آينده اتخاذ کند.به گزارش ايسنا، روزنامه گاردين در گزارشي در اين باره نوشت: يک پيشنهاد بازنويسي شده رفع محدود تحريم‌هاي موجود و ديگر مشوق‌ها را براي ايران با اين هدف که سطح غني‌سازي ذخاير اورانيوم موجود اين کشور را محدود کند، مطرح مي‌کند.

براساس اين گزارش، تلاشي صورت خواهد گرفت تا سلسله گام‌هاي لازم براي رسيدن به توافقي به منظور غلبه بر بي‌اعتمادي دوجانبه‌يي برداشته شود که به تخريب دورهاي پيشين مذاکرات، که در آن ظاهرا هر طرف منتظر است تا طرف ديگر اولين امتياز مهم را بدهد، منجر شد.بنابراين گزارش، يک ديپلمات اروپايي گفت که «ما انتظار تغييري واقعي در طرف ديگر را داريم» و افزود که موضوع دور جديد به صحيح بودن ترتيب گام‌ها مربوط مي‌شود.

او افزود که نبايد انتظار داشت 1+5 اولين گام را بردارد اما اگر ايران «آماده باشد گام‌هايي صادقانه را بردارد، ما براي پاسخ دادن آماده‌ايم، اين مي‌تواند شامل رفع تحريم‌ها بشود. اما فقط در ازاي اقدامات صحيح ايران.»

اين ديپلمات با اين ادعا که تحريم‌ها در حال صدمه‌زدن به ايران است افزود: ما قصد نداريم آن‌ها (تحريم‌ها) را بدون کسب پيشرفت قاطع در خصوص نگراني‌هاي‌مان رفع کنيم.

اين ديپلمات غربي مدعي شد که در حال حاضر مذاکرات به اين دليل به بن‌بست رسيده است که ايران چيزي زياد مي‌خواهد و در عوض چيزي پيشنهاد نمي‌دهد و يک مسير روبه جلو ممکن است اين گونه باشد که ايران چيزي بيش‌تر را ارائه دهد و در عين حال طبق آن خواسته‌ بزرگ‌تري داشته باشد.

بنابراين گزارش مقامات دخيل در مذاکرات هسته اي معتقدند که يک پنجره فرصت براي ديپلماسي در فاصله زماني بين انتخابات آمريکا در ششم نوامبر و بهار آينده با از سرگير گفت‌وگوهاي در سطح عالي ميان شش کشور (آمريکا، فرانسه، انگليس، روسيه، چين و آلمان) با سعيد جليلي، مذاکره کننده ارشد ايران در اواخر نوامبر يا دسامبر وجود دارد.

يک ديپلمات غربي ديگر گفت: انتخابات قطعا به معناي آن است که بلاتکليفي زيادي وجود دارد اما پس از نوامبر شفافيت بيش‌تري وجود خواهد داشت و به وضوح اين يک فرصت است.

بنابراين گزارش، مارک سدويل، نماينده ويژه پيشين انگليس در افغانستان و پاکستان که به عنوان مدير سياسي جديد وزارت امور خارجه منصوب شده است،‌ نماينده انگليس در اين گفت‌وگوها خواهد بود.

اين روزنامه افزود: اين برنامه خيلي زياد به انتخابات رياست جمهوري آمريکا در ماه آينده بستگي خواهد داشت.

بنابراين گزارش، اين برنامه فرض مي‌کند که چه باراک اوباما پيروز انتخابات باشد چه ميت رامني اجازه پيشرفت اين ابتکار ديپلماتيک داده خواهد شد. اما اگر رامني بر بازنگري کامل سياسي پس از پيروزي اصرار کند، ديپلماسي هسته اي مي‌توانند براي چند ماه با مشکل روبه‌رو شود.

به ادعاي اين گزارش ديپلمات‌هايي که در آخرين دور مذاکرات ايران و 1+5 در ژوئن در مسکو حضور داشتند گفتند که جليلي به وضوح گفت که ايران فکر نمي‌کند که مذاکرات جدي تا پيش از آن که مشخص شود رييس‌جمهور بعدي آمريکا کيست، ارزشي داشته باشد.اين گزارش حاکي است: انتظار مي‌رود اين گشودگي ديپلماتيک بار ديگر در بهار با نزديک شدن انتخابات رياست جمهوري ايران بسته شود.


 سرمقاله 

 پيامدهاي جنگ اسد با تركها

حميدرضا عسگري

در حالي که در روزهاي گذشته حملات خمپاره اي ترکيه و سوريه عليه يکديگر در مرز مشترک تداوم يافته است، ارتش تركيه بيش از 250 تانك و چندين جنگنده هوايي خود را در پايگاه هاي نظامي نزديك مرزسوريه مستقر كرده است. ضمن اينكه پارلمان ترکيه با تصويب طرحي به ارتش ترکيه اجازه داده براي انجام عمليات نظامي وارد خاک سوريه شود.

چندين ماه است كه نيروهاي ارتش سوريه در شهرحلب با مخالفان درگير است كه تاكنون تلفات بسياري را به بارآورده و طولاني شدن اين زد و خوردها باعث فرسايشي شدن جنگ گرديده است. از يك سو اين ابهام به وجود آمده كه دولت سوريه توانايي مقابله با مخالفان را ندارد و از سوي ديگر مشاهده مي شود كه مخالفان نيز نمي توانند كاري به پيش ببرند. افزوده شدن درگيري هاي مرزي با تركيه نيز وخامت اوضاع در سوريه را بيشتر كرده است.

به زعم برخي كارشناسان سياسي، حملات خمپاره اي به خاك تركيه كه باعث كشته شدن 5 تن از اتباع تركيه گرديد، اعلام هشداري بود كه دولت دمشق به ترك ها داد ، مبني بر اينكه هنوز آنها در نواحي مرزي داراي تسلط هستند و اين اخطاري باشد تا تركها در مرزهاي سوريه خيال نفوذ و تجاوز به سرشان نزند. همچنين بازكردن پاي يك دشمن مشخص خارجي به تحولات سوريه مي توانست فشارهاي ناشي از ناتواني دولت دمشق در سركوب مخالفان را تاحدي تحت تاثير قراردهد و نوعي فرافكني باشد.

اما اين اقدام سوريه تبعات گوناگوني را براي اين كشور به همراه خواهد داشت كه ممكن است تغييرات شگرفي را در آينده سوريه ايجاد نمايد. ابتدا بايد به اين مهم توجه داشت كه دولت دمشق تاكنون نتوانسته ازپس مخالفين مسلح در داخل برآيد، حال اگر جنگي كلاسيك را نيز با تركيه تجربه كند، به شدت ضعيف خواهد شد و انسجام خود را از دست خواهد داد.

درصورت وقوع درگيري نظامي با توجه به عضويت تركيه در پيمان آتلانتيك قطعاً باب حضور نيروهاي نظامي ناتو در سوريه باز خواهد شد و ديگر حمايت هاي سياسي كشورهايي همچون روسيه و چين نيز موثر نخواهد بود. ضمن اينكه از ديد کشورهاي غربي و دولت هاي قطر و عربستان نيز، جنگ ترکيه با سوريه مي تواند راه حل و فرمولي از دخالت نظامي محدود جهت کمک به مخالفين مسلح بشار اسد باشد تا به سرنگوني وي کمک کند.

بايد به اين نكته نيز توجه داشت كه وقوع هرگونه درگيري نظامي بين سوريه و تركيه ، مخالفان داخلي را با اميد بيشتري به سمت پيروزي سوق ميدهد و انگيزه آنها براي سرنگوني نظام كنوني بيشترخواهد كرد.

ضمن اينكه با درگيري نظامي بين دوكشور، حاميان دولت سوريه همچون ايران و روسيه نيز ديگر نمي توانند از امكانات و ابزارهاي سياسي خود درحمايت از اين كشوراستفاده كنند. چون اين كشور درگيريك جنگ خارجي مي شود و امكان دخالت مستقيم درآن براي حاميان دولت دمشق وجود نخواهد داشت.

هرچند كه به نظر نمي رسد تا پيش از برگزاري انتخابات آمريكا تحولي جدي در روابط تركيه و سوريه رخ دهد، اما بايد توجه داشت درگير شدن دمشق در دو جبهه داخلي و خارجي قطعاً باعث از بين رفتن انسجام اين كشور خواهد شد. از سوي ديگر با افزايش فشارها بردولت دمشق و ناتواني آن در برابر فشارهاي خارجي ، احتمال تحميل نسخه هاي غربي به اين كشور افزايش خواهد يافت . با ورود رسمي سوريه به جنگ با تركها ديگر نمي توان جلوي به وقوع پيوستن سناريوهاي اين چنيني را گرفت. درنتيجه هرگونه درگيري نظامي اسد با تركها دروضعيت فعلي به ضرر سوريه و حتي فروپاشي نظام سياسي اين كشور خواهد انجاميد.


 پيام 3 تن از مراجع تقليد درباره مسائل اقتصادي و فرهنگي کشور 

سه نفر از مراجع تقليد شيعيان طي پيامي خواستار رسيدگي و تلاش هرچه بيشتر مسئولان براي حل مشکلات اقتصادي و فرهنگي شدند.

پايگاه اطلاع رساني آيت الله العظمي صافي گلپايگان اعلام کرد: جمعي از مراجع بزرگ تقليد ( حضرات آيات عظام؛ صافي گلپايگاني، مکارم شيرازي و شبيري زنجاني) در پي مراجعات مکرَر مردم با ايمان کشور از نقاط دور و نزديک به دفتر مراجع تقليد درباره مشکلات اقتصادي مخصوصاً مسأله گراني شديد و طاقت فرسا که قشر مستضعف جامعه را هدف قرار داده است و نيز مشکلات اخلاقي و فرهنگي که چهره نظام اسلامي را دگرگون مي کند در جلسه مشترکي شرکت کرده و درباره هر دو موضوع اقتصادي و فرهنگي به مشورت نشستند.

در ادامه آمده است: پس از گفتگو و بررسي اوضاع کشور لازم ديدند که به سبب حادَ بودن هردو موضوع، پيام و صداي مردم شريف را به سمع مسئولين محترم برسانند و از همه مقامات بخواهند که به شرايط حساس کشور و منطقه و جهان توجه نموده و با استفاده از نظرات آگاهان در هر زمينه به اصلاح امور اقتصادي و مبارزه با گراني و تورم و بيکاري و صيانت از اخلاق و فرهنگ اسلامي و مخصوصاً مسئله حجاب و عفاف بپردازند.در اين پيام آمده است: به يقين نظام جمهوري اسلامي از چنان استحکامي برخوردار است که اين امور آن را متزلزل نمي سازد ولي مردمي که آن همه جانفشاني در راه آن کرده و صدها هزار شهيد و جانباز و آزاده تقديم داشته‌اند، انتظار دارند که مسئولين آنها در برابر اين مشکلات طاقت فرسا حداکثر تلاش و کوشش خود را به خرج دهند. حتي با تدبير و برنامه صحيح آثار سوء تحريم هاي دشمن را برطرف سازند و هيچ فرصتي را از دست ندهند و اختلاف سليقه ها هرگز نمي تواند بهانه اي براي عدم همکاري در حل اين معضلات باشد و بدانند اگر عزم و اراده قوي و نيت هاي خالص باشد، خداوند متعال نيز کمک خواهد نمود.


 واکنش تهران به گزارش احمد شهيد:
 گزارشي غيرحرفه اي و برگرفته از غرض ورزي سياسي است 

وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران در واکنش به انتشار گزارش سوم احمد شهيد، گزارشگر ويژه سازمان ملل در مورد وضعيت حقوق بشر در کشورمان بيانيه‌اي منتشر کرد. در اين بيانيه با اشاره به پاسخ مشروح و رسمي جمهوري اسلامي ايران که در تاريخ مقرر به نامبرده تحويل شده آمده است: بر اساس آيين‌نامه شوراي حقوق بشرکه مربوط به نحوه تهيه گزارش توسط گزارشگران سازمان ملل متحد است، گزارش بايد حاوي مشخصاتي مبتني بر رعايت اصول بي‌طرفي، مستند بودن ادعاها، پرهيز از سياسي کردن آن، و تخصصي و فني بودن گزارش باشد، که متاسفانه نه تنها اصول اوليه بر حسب مقررات و رويه‌هاي بين‌المللي رعايت نشده بلکه محتواي گزارش نيز حاوي مطالب تکراري و مغرضانه بوده و کاملا سياسي است.در اين بيانيه تاکيد شده است: موضوع سياسي و مغرضانه بودن گزارش احمد شهيد پيرامون وضعيت حقوق بشر در کشورمان و تخطي وي از آيين‌نامه شوراي حقوق بشر در پاسخ جمهوري اسلامي ايران به پيش‌نويس گزارش و نيز به دبيرکل سازمان ملل متحد در ايام حضور در ايران اعلام و اعتراض لازم در اين زمينه به‌عمل آمده است. اين بيانيه مي‌افزايد: گزارش احمد شهيد متاسفانه حاوي ادعاهاي تکراري است که بارها به آن‌ها پاسخ داده شده است، هم‌چنين منابع ادعاهاي وي نيز متاسفانه گروه‌هاي معاند و مخالف نظام بوده است که حاصل آن گزارشي تصنعي و به دور از واقعيات جامعه ايران شده است. از اين رو است که ادعاهاي وي فاقد سنديت و وجاهت لازم حقوقي و قانوني است.

در اين بيانيه آمده است: احمد شهيد در گزارش خود از درج و استناد به پاسخ‌هاي جمهوري اسلامي ايران خودداري و از رعايت بي‌طرفي که لازمه کار وي است خارج شده است. آن چه واضح و روشن است و مفاد گزارش نيز حکايت از آن دارد، تاثيرپذيري آن از سياست‌هاي خصمانه آمريکا و متحدانش در غرب است.


  سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

سري چهاردهم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي