جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/07/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4271

رييس مرکز جذب هيات علمي وزارت علوم:
مهلت ثبت نام جذب هيات علمي تا پايان امروز تمديد شد

معاون بورس و امور دانشجويان خارج وزارت علوم
ميزان ارز فروخته شده به غيربورسيه‌ها


رونمايي از سامانه تشخيص صلاحيت، رتبه بندي وصدورمجوز شرکت ها و موسسات دانش بنيان


خبـر


علمي دانشجويي


 رييس مرکز جذب هيات علمي وزارت علوم:
 مهلت ثبت نام جذب هيات علمي تا پايان امروز تمديد شد 

 
رييس مرکز جذب هيات علمي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از تمديد مهلت ثبت نام متقاضيان در فراخوان سراسري جذب شهريورماه 91 تا پايان امروز يکشنبه، 23 مهرماه خبر داد و تاکيد کرد که اين مهلت به هيچ عنوان تمديد نخواهد شد.محمدرضا مرداني در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت: تاکنون 27 هزار و 598 ثبت نام موفقيت آميز در سامانه اينترنتي جذب صورت گرفته که 25 هزار و 500 نفر تعيين اولويت خود را انجام داده اند.وي افزود: داوطلبان شرکت در فراخوان جذب شهريورماه 91 تا ساعت 24 امروز يکشنبه، 23 مهرماه فرصت دارند تا با مراجعه به سامانه جذب به نشاني www.jazb.msrt.ir نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

مرداني يادآور شد: افرادي که ثبت نام خود را تا امروز انجام مي دهند تا 48 ساعت بعد از ثبت نام براي تعيين اولويت هاي خود فرصت خواهند داشت زيرا سامانه به گونه اي طراحي شده که 24 ساعت پس از پرداخت مبلغ ثبت نام، امکان تعيين اولويت براي داوطلبان فراهم مي شود.وي متذکر شد: داوطلباني که حداکثر تا 48 ساعت پس از ثبت نام، اولويت هاي خود را تعيين نکنند بايد تا زمان تکميل ظرفيت فراخوان جذب منتظر بمانند و بايد توجه داشته باشند که اولويت هاي نوبت تکميل ظرفيت، بسيار محدودتر از مرحله اصلي است.

رييس مرکز جذب وزارت علوم زمان آغاز مرحله تکميل ظرفيت فراخوان جذب شهريورماه 91 را از 10 آبان ماه اعلام کرد و گفت: فقط داوطلباني که در مهلت تعيين شده و حداکثر تا ساعت 24 امروز يکشنبه، 23 مهرماه در سامانه جذب ثبت نام کنند حق شرکت در مرحله تکميل ظرفيت دارند و ثبت نام جديد براي تکميل ظرفيت انجام نخواهد شد.

به گفته وي تاکنون 29 دانشگاه و موسسه آموزش عالي جذب هيات علمي در مرحله تکميل ظرفيت فراخوان شهريور 91 اعلام نياز کرده اند که طي آن 297 نياز در سامانه جذب به ثبت رسيده است.


 معاون بورس و امور دانشجويان خارج وزارت علوم
 ميزان ارز فروخته شده به غيربورسيه‌ها 

 
معاون بورس و امور دانشجويان خارج وزارت علوم با ارائه آماري از فعاليتهاي اداره کل اعزام اين وزارتخانه در جهت ارائه معرفي نامه ارز تحصيلي، ميزان ارز فروخته شده به دانشجويان غيربورسيه را اعلام کرد.حسن مسلمي نائيني در گفتگو با مهر با ارائه گزارشي از روند ارائه معرفي نامه به دانشجويان ايراني خارج از کشور براي دريافت ارز تحصيلي، گفت: پس از 5 ماه سختي از آبان ماه تا اسفندماه 90 بدون آمادگي کافي، امکانات و تجهيزات لازم همچنين عدم بودجه و نيروهاي موردنياز با انبوهي از مراجعين روبرو شديم و روزانه بيش از 400 نفر در سامانه نشاء که فقط براي 30 تا 40 نفر برنامه ريزي شده بود، ثبت نام مي کردند.

وي گفت: بيش از 350 متقاضي دريافت ارز، روزانه به اداره اعزام با هزينه شخصي در وزارت علوم از شهرهاي مختلف کشور و در نيمه هاي شب در سرماي فصلهاي پاييز و زمستان مراجعه مي کردند و ازدحام و ناهنجاريهاي زيادي مقابل وزارتخانه ايجاد مي شد.به گفته معاون بورس وزارت علوم، اداره اعزام با هزينه شخصي کوچکترين اداره در بين 5 اداره موجود در اداره کل بورس و امور دانشجويان خارج است اما در سال 91 با همکاري بخش خصوصي، کانون موسسات اعزام دانشجو و موسسات مرتبط موفق به توزيع منظم معرفي نامه در 30 نقطه کشور توسط اين موسسات شد که تا حدود زيادي رضايت مراجعان را فراهم کرد.مسلمي در ادامه با اشاره به آخرين آمار از ميزان ارز فروخته شده به دانشجويان، اظهار داشت: در شش ماه نخست امسال، مبلغ 27 ميليارد دلار ارز فروخته شده است و بر اساس اطلاعاتي که در وب سايت اداره کل بورس استخراج شده از ابتداي سال جاري تا 15 مهرماه حدود 33 هزار و 537 معرفي نامه تاييديه دانشجويي جهت دريافت ارز صادر شد.

وي ادامه داد: براساس پيش بيني ها، اگر به هر معرفي نامه 10 هزار دلار تعلق گرفته باشد، کل مبلغ ارز فروخته شده به دانشجويان اعزام با هزينه شخصي در اين مدت مبلغ 335 ميليون و 370 هزار دلار خواهد شد که کمتر از 1.3 درصد کل ارز فروخته شده اشت.معاون بورس وزارت علوم تصريح کرد: فکر نمي کنم اين ميزان ارائه ارز به نخبگان کشور با قيمت مرجع ارزش دارد که با حذف آن موجبات رنجش خاطر دانشجويان و خانواده آنها که به دلايل مختلف از جمله کمبود ظرفيت دوره هاي تحصيلات تکميلي در دانشگاههاي کشور، رنج سفر به خارج از کشور و دوري از وطن را پذيرفته و جهت ادامه تحصيل به خارج رفته اند، فراهم شود.


 رونمايي از سامانه تشخيص صلاحيت، رتبه بندي وصدورمجوز شرکت ها و موسسات دانش بنيان 

 رونمايي از سامانه دبيرخانه تشخيص صلاحيت رتبه بندي و صدور مجوز شرکت ها و موسسات دانش بنيان در وزارت علوم با حضور روساي پارک هاي علم و فناوري صورت گرفت.به گزارش باشگاه خبرنگاران حاضر در محل؛ جبار رشيدي، مشاوره معاون پژوهش و فناوري در امور فناوري و تجاري سازي صبح امروز در سالن همايش هاي وزارت علوم که در خصوص رونمايي از سامانه دبير خانه تشخيص صلاحيت رتبه بندي و صدور مجوز شرکت ها و موسسات دانش بنيان نشستي برگزار شده بود طي سخنراني گفت: قانون حمايت از شرکت هاي دانش بنيان در نيمه دوم سال گذشته به تصويب نهايي رسيد و فعاليت هاي خوبي در اين حوزه و البته بحث صندوق شکوفايي و نو آوري صورت گرفته، چنانچه خدمات تسهيلاتي و مالي براي حمايت از اين شرکت هاي دانش بنيان در نظرگرفته شده است.وي افزود: بحث شناسنامه دار کردن شرکت هاي دانش بنيان يکي از مهمترين نکات بر طبق قانون بوده که اين وظيفه بر عهده وزارت علوم مشخص شده است و عملا بعد از تصويب اين قانون براي شرکت هاي دانش بنيان در خصوص تشخيص صلاحيت اقدامات صورت گرفته که بعد از يک سال کار اجرايي به صورت فشرده امروز شاهد رونمايي از اين مباحث در طرح رونمايي از سامانه دبير خانه تشخيص صلاحيت رتبه بندي و صدور مجوز شرکت ها و موسسات دانش بنيان هستيم.

رشيدي تصريح کرد: اين سامانه از پيچيدگي خاصي برخوردار نيست و استفاده از آن براي همه ي افرادي که بخواهند در حوزه شرکت هاي دانش بنيان فعاليت داشته باشند به سادگي قابل دسترسي و فعاليت است .

وي تصريح کرد: آدرس اين سامانه www.itismsrt.ir بوده که کاربران اصلي اين سامانه شرکت و موسسات دانش بنيان (جهت دريافت گواهينامه) خود دبير خانه تشخيص صلاحيت رتبه بندي و صدور مجوز و کارگزاران جهت مميزي از جمله کاربران اصلي اين سامانه به حساب مي آيند.وي در خصوص بحث امنيت اين سامانه تصريح کرد: در خصوص بحث امنيت اين سامانه بايد بگويم که اطلاعات اين سامانه از امنيت بالايي برخودار است و متقاضيان در هر جايي از کشور با مراجعه به اين سايت مي توانند وارد آن شده و نهايتا کارگزار پاسخ لازم را به مراجعه کننده به سايت مي دهد.

همچنين جشنواره هفته پژوهش نيز يکي از زير ساخت هاي اين سامانه محسوب مي شود که افراد با ورود به اين سامانه و مشخص کردن رمز عبور مي توانند اطلاعات را دريافت کنند. وي در پايان خاطر نشان کرد: همچنين در انتهاي اين نشست معاون پژوهشي وزير علوم مجوزي را به يکي از پارک هاي علم و فناوري مي دهد و يک کد 15 رقمي براي اين پارک در نظر گرفته مي شود.


 خبـر 

 معاون اداري و مالي وزير علوم:

ما در اشتغال افراد فارغ التحصيل هدفمند عمل مي‌کنيم

هم اکنون بسياري از جوانان فارغ التحصيل در جامعه ما بيکار هستند و پارک هاي علم و فناوري مي توانند مکاني براي اشتغال اين جوانان باشند چنانچه ما در اشتغال اين افراد هدفمند عمل مي کنيم.به گزارش باشگاه خبرنگاران حاضر در محل؛ متکان معاون اداري و مالي وزير علوم تحقيقات و فناوري در رونمايي از سامانه دبيرخانه تشخيص صلاحيت رتبه بندي و صدور مجوز شرکت ها و موسسات دانش بنيان که در سالن همايش هاي وزارت علوم برگزار شد طي سخنراني گفت: پارک هاي علم و فناوري در ابتداي امر نيازمند حمايت مسئولان هستند تا بتوانند بحث فناوري و تبديل علم به ثروت را به درستي انجام دهند هم اکنون بستر براي حمايت و فعاليت از اين پارک هاي علم و فناوري آماده است و اين امر نيازمند سرمايه گذاري دولت است.

وي افزود: وزارت علوم تحقيقات و فناوري به کمک مهدي نژاد نوري معاون پژوهشي وزير رديف بودجه اي را مشخص و امسال اولويت اول براي پارک هاي علم و فناوري مشخص مي شود تا با از موازي کاري فاصله اي ايجاد شود. متکان تصريح کرد: اين قول را مي دهم در مسائل نرم افزاري اين سامانه نقش اصلي براي حمايت از پارک هاي علم و فناوري توليد کنيم.

وي تصريح کرد: آموزش عالي مبتني بر آمايش سرزمين است و ما در اشتغال افراد فارغ التحصيل دانشگاهي هدفمند عمل مي کنيم چرا که هم اکنون بسياري از جوانان فارغ التحصيل جامعه بيکار هستند و پارک هاي علم و فناوري بهترين مکان براي اشتغال اين جوانان محسوب مي شود. وي خاطر نشان کرد: اولين گواهي براي پارک هاي علم و فناوري به شرکت پارک علم و فناوري دانشگاه شريف از طرف معاون پژوهشي وزير به مدت يک سال داده شده و رتبه اين شرکت 2 است و زمينه تخصصي آن مهندسي مواد است.

برگزاري دوره مفاهيم، ساختار و نحوه ايجاد كتابخانه هاي ديجيتال

طبق اطلاعيه تكميل ظرفيت دوره هاي آموزشي نيمه دوم مهرماه 91 در پژوهشگاه علم و فناوري اطلاعات دوره مفاهيم ساختار و نحوه ايجاد كتابخانه هاي ديجيتال برگزار مي شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ دوره مفاهيم، ساختار و نحوه ايجاد كتابخانه هاي ديجيتال (مقدماتي) براساس اطلاعيه تكميل ظرفيت دوره هاي آموزشي نيمه دوم مهرماه 91 در تاريخ 22 مهرماه برگزار مي شود.بنابراين گزارش مديران كارشناسان كتابخانه ها و مركز اطلاع رساني و دانش آموختگان كارشناسي و بالاتر رشته هاي مرتبط از جمله مخاطبان اين دوره هستند. براساس اين گزارش اين دوره با مدرسي عليپور حافظي و با هزينه 100 هزار تومان بوده كه البته كليه دانشجويان از 50 درصد تخفيف و ساير شركت كنندگان از 10 درصد تخفيف جهت حضور در اين دوره برخوردار هستند.

بنابراين گزارش علاقمندان جهت دريافت اطلاعات بيشتر به سايت HTTP://EDU.IRANDOC.AC.IRمي‌توانند مراجعه كنند.

برگزاري هم انديشي نخبگان هنري

سرود ملي نخبگان در قالب اجراي ارکستر به رهبري لوريس هوياناولين در هم انديشي نخبگان و استعدادهاي برتر هنري 6 آبان ماه رونمايي مي شود. به گزارش مهر، از سوي بنياد ملي نخبگان اولين هم انديشي نخبگان و استعدادهاي برتر تحت پوشش اين بنياد روز 6 آبان ماه سال جاري برگزار مي شود. اين هم انديشي با حضور مسئولان و مديران فرهنگي و هنري کشور، مسئولان شوراي عالي انقلاب فرهنگي و فرهنگستانهاي هنري برگزار خواهد شد.در اين هم انديشي سرود ملي نخبگان در قالب اجراي ارکستر به رهبري لوريس هويان و با شعري از سروده هاي شاعر معاصر کشور "عبدالجبار کاکايي" و آهنگ سازي استاد "فردين خلعتبري" رونمايي خواهد شد.تقدير از 30 نفر از استعداهاي برتر حوزه هنر از ديگر برنامه هاي اين هم انديشي است.

معاون پژوهشي وزير علوم تحقيقات و فناوري:

مقام دوم ايران در آسيا از لحاظ رشد ساختاري پارك هاي علم و فناوري

ايران در آسيا بعد از کشور چين از لحاظ ساختار در خصوص شرکت هاي دانش بنيان و پارک هاي علم و فناوري به عنوان دومين کشور منطقه قرار دارد.به گزارش باشگاه خبرنگاران ؛‌محمد مهدي نژاد نوري، معاون پژوهشي وزير علوم تحقيقات و فناوري در مراسم رونمايي از سامانه دبير خانه تشخيص صلاحيت و رتبه بندي و صدور مجوز شرکت ها و موسسات دانش بنيان که در سالن همايش هاي وزارت علوم تحقيقات و فناوري برگزار شد طي سخنراني گفت:ما به دنبال تحصيل علم و ثروت هستيم اثبات ايده، انجام نمونه آزمايشگاهي و توليد و تجاري سازي ايده هاي محققان از جمله فعاليت هايي است که در جهت انجام آنها گام هاي موثري برداشته شده.وي افزود: بعد از کشور چين در آسيا ايران تنها کشوري است که از لحاظ ساختاري در زمينه پارک هاي علم و فناوري رشد داشته است و اين در حالي است که قبلا اين اتفاق در کشور ما نيافتاده بود.وي به اقتصاد مقاومتي اشاره کرد و گفت: در اقتصاد مقاومتي چندين کار بايد صورت گيرد چرا که ما اقتصاد رياضتي را در دستور کار قرار نداده ايم و بايد با تمامي سختي ها به سمت جلو حرکت کنيم .

وي تصريح کرد: شرکت هاي دانش بنيان هم در مردمي کردن نقش دارند و هم در دانش سرمايه بنابراين حلقه ي آخر پارک هاي علم و فناوري است تا شاخص هاي فناوري آنها بهبود بخشيده شود و رشد جهش ويژه اي در آن داشته باشيم.

به دنبال تقويت دانش بنيان هستيم

مهدي نژاد نوري در ادامه گفت: هم اکنون بايد در بخش توسعه بخش هاي آموزشي همت و فعاليت بالايي داشته باشيم چرا که عزيزانمان در مسير تعليم و تربيت به يک پختگي رسيده اند.وي تصريح کرد: قدرت اصلي کشور ايران مردم هستند و بايد در فضاي علم محيط و فضايي فراهم شود تا عالمان در درون آن فضا قرار گيرند بنابراين همه ي اين موارد نشان مي دهد که ما بايد به دنبال تقويت شرکت هاي دانش بنيان باشيم.وي تصريح کرد اگر فضايي فراهم شود و هر کس بيايد و بر اساس تلاشي که مي کند کالايي توليد کند آن وقت ما مي توانيم هم کيفيت و هم کميت را حفظ کنيم لذا ضرورت صدور مجوز لازم است و هم اکنون اين قانون ايجاد شده است .

وي اظهار داشت: در گام اول 12 پارک و علم و فناوري که داراي شاخص هاي تعيين شده از قبل بوده اند در کشور وجود داشت و هم اکنون تعداد پارک هاي علم و فناوري کشور به 31 پارک، 117 مرکز رشد، 2700 شرکت دانش بنيان و 19 هزار شاغل در اين شرکت هاي دانش بنيان رسيده است و بر اساس اسناد برنامه پنجم بايد تعداد اين شرکت هاي دانش بنيان به 20 هزار و تعداد فناوران و شاغلان در اين حوزه به 300 هزار نفر برسد.مهدي نژاد نوري در خصوص صندوق نو آوري و شکوفايي گفت: در صندوق نو آوري و شکوفايي تعيين شده و اين صندوق نو آوري و شکوفايي موجب پيشرفت در عرصه هاي مختلف مي شود.

پارک هاي علم و فناوري مختص رشته هاي فني و مهندسي نيست

محمد مهدي نژاد نوري در ادامه در پاسخ به برخي از شايعاتي که در خصوص وزارت علوم مبني بر اين که اين وزارت خانه زيست بوم مناسبي نيست گفت: وزارت علوم شايد زيست بوم مناسبي نيست اما اگر همان وزارت فرهنگ و آموزش سابق را در نظر بگيريم که شايد تاثير گذاري بيشتري داشته باشد بايد بگويم که وزارت علوم تحقيقات و فناوري امروزه توانسته نقطه قوت هاي زيادي داشته باشد و زير ساخت هاي زيادي را فراهم آورد و به همين دليل از امتياز بالايي برخوردار است.

وي افزود: شرکت هاي دانش بنيان بايد در تمامي عرصه ها حضور داشته باشند چنانچه 80 درصد از فعاليت اين شرکت ها بر اساس محورها و 20 درصد اقتضايي است.وي تصريح کرد: پارک هاي علم و فناوري تنها مختص برخي از رشته هاي فني و مهندسي نيست چرا که ما امروزه شاهد هستيم براي مثال پارک علم و فناوري قم با دو محور اصلي علوم انساني و فناوري اطلاعات فعاليت بسيار بالا و رشد صعودي دارد و امروزه ما اميدواريم که شاهد شکوفايي کسب و کار اين شرکت هاي دانش بنيان باشيم.

دانشکده معماري دانشگاه علم و صنعت قطب علمي معماري شد

دانشکده معماري و شهرسازي دانشگاه علم و صنعت از سوي وزارت علوم و فناوري به عنوان قطب علمي معماري و شهرسازي اسلامي کشور انتخاب شد.به گزارش مهر، عبدالحميد نقره کار - رئيس دانشکده معماري و شهرسازي دانشگاه علم و صنعت در مراسم آغاز سال تحصيلي جديد در جمع دانشجويان مقطع دکتري جديدالورود که در اين دانشکده برگزار شد، گفت: دانشجويان دکتري وظيفه سنگيني در جامعه و دانشگاه دارند، يکي از اين وظايف حل مشکلات مردم و جامعه به صورت علمي است و پايان نامه هاي دانشجويي نيز بايد در راستاي حل مشکلات کشور به صورت کاربردي باشد.وي يادآورشد: از طرف وزارت علوم دانشکده معماري و شهرسازي علم و صنعت به عنوان قطب علمي معماري و شهرسازي اسلامي کشور معرفي شده است، دانشجويان بايد در انتخاب موضوعات پايان نامه‌هاي خود به اين مسئله توجه داشته باشند.

رئيس دانشکده معماري و شهرسازي دانشگاه علم و صنعت در ادامه سخنان خود با اشاره به ظرفيت هاي بالاي معماري و شهرسازي اسلامي گفت: ما بايد از ظرفيت هاي بالاي معماري و شهرسازي اسلامي بر اساس نيازهاي امروز جامعه بيشترين استفاده را ببريم و اين معماري را بايد بر اساس شرايط و نيازهاي امروز جامعه کاربردي کنيم. چرا که معماري و شهرسازي اسلامي به همه ابعاد وجودي انسان توجه دارد.

امن‌ترين و ناامن‌ترين مناطق دانشگاهي جهان

در نظرسنجي به عمل آمده از دانشجويان مختلف جهان، رژيم صهيونيستي نا‌امن‌ترين مناطق دانشگاهي جهان را داراست.به گزارش ايسنا، در اين نظرسنجي که توسط سفارتخانه‌هاي انگلستان در کشورهاي مختلف صورت گرفته است، دانشجويان از 80 کشور مختلف جهان شرکت کردند.همچنين 845 دانشجو نيز به صورت آنلاين در نظرسنجي اينترنتي شرکت کردند که براساس نتايج نهايي کشورهاي انگلستان، کانادا، آلمان و نيوزلند به عنوان امن‌ترين مناطق دانشگاهي انتخاب شدند.

به گزارش يونيورسيتي نيوز، کارشناسان آموزشي در بريتانيا، قوانين سخت درباره منع حمل سلاح، آمار جزيي وقوع جرم و جنايت دانشجويي و ارايه خدمات و تسهيلات دانشجويي را برخي از فاکتورهاي مورد بررسي در اين نظرسنجي اعلام کردند.


 علمي دانشجويي 

 وضعيت علم و فناوري ايران و رقباي منطقه اي در افق چشم انداز

همچنين ايجاد ظرفيت ها و قابليت هاي چشمگير در فناوري و اقتصاد دانش از قبيل فناوري اطلاعات و ارتباطات ،بيو تكنولوژي ،دارو سازي و هوا فضا و تسلط بر فناوري هاي مبتني بر دانش در طول 15 سال آينده در چشم انداز عربستان از اهميت برخوردار مي باشد .

در اين راستا عربستان هزينه هاي بسياري براي ارتقاي سطح دانش و فناوري كشور خود اختصاص داده است .

به عنوان مثال در سپتامبر 2009 دانشگاه علم و فناوري ملك عبدالله با هزينه اي بالغ بر 10الي 20 ميليارد دلار به منظور رهبري آكادميكي و جذب دانشجويان از سراسر جهان افتتاح شد .

مطالعه سند چشم انداز ،برنامه توسعه و اقدامات كشور هاي رقيب ايران در منطقه و جهان اسلام نشان مي دهد .

كه اين كشور ها برنامه ها،تلاشها و هزينه هاي زيادي در راستاي ارتقاي وضعيت علمي و فناوري خود در دستور كار قرار داده اند .

اين سلسله اقدامات در مجموع توليد علم و فناوري در اين كشور ها را بهبود خواهد بخشيد .

حال براي ايران كه دستيابي به جايگاه اول علمي و فناوري منطقه را هدف خود قرار داده است .

ضروري است كه علاوه بر رصد دائمي وضعيت اين كشور ها ،مجموعه اقدامات و تلاشهاي خود را در اين زمينه بهبود بخشيده و علاوه بر حفظ موقعيت و ارتقا فعاليت هاي آموزشي ،پژوهش و تحقيقات،تلاش زيادي را در جهت زير ساخت ها و هزينه هاي بخش فناوري و تجاري سازي فناوري ها در جهت افزايش سطح در آمد و رفاه و كشور به كار بندد .

12. جمع بندي و نتيجه گيري

تحولات علمي و فناوري نقش چشم گيري در سرعت بخشيدن به فرآيند رشد و توسعه اقتصادي جوامع ،به صورتي پايدار و با ثبات دارد .

ادامه دارد...

برگرفته از نشريه كميسيون نظارت

مجمع تشخيص مصلحت نظام

تهيه و تنظيم: رضا مرادي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي