جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/07/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4271


فلفل تند مغذي‌تر يا شيرين


دلايل ريزش مو در كودكان


كاهش خطر بروز حملات قلبي


خبرها از عالم علم


  فلفل تند مغذي‌تر يا شيرين  

 قسمت دوم و پاياني

- ممکن است کمي هم در مورد فوايد مصرف متعادل فلفل ها توضيح دهيد؟

ترکيب هاي فلاونوييدي، فوايد آنتي اکسيداني دارند و در تمام گونه هاي فلفل هم يافت مي شوند. ترکيب هاي آنتي اکسيداني موجود در فلفل ها مانند ويتامين هاي E و C هم براي بدن بسيار مفيد هستند. در ضمن، آنتي اکسيدان ها جزو مواد ضدسرطان و دوستدار قلب محسوب مي شوند.

- برخي از افراد بر اين باورند که خاصيت فلفل سبزهاي کوچک و تند، بسيار بيشتر از فلفل سبزهاي شيرين است. آيا اين باور درستي است؟

نه، ترکيب هاي فلاونوييدي مفيد موجود در فلفل‌ها ارتباط چنداني با ترکيب هاي تشکيل دهنده طعم تند يا شيرين آنها ندارند.

يعني تندي يا شيريني يک فلفل به گروهي از فلاونوييدهاي موجود در فلفل ها برمي گردد و ترکيب‌هاي فلاونوييدي و مفيد ديگري که در فلفل ها وجود دارد هم در تمام انواع اين گياه تقريبا پيدا مي‌شود.

به طور حتم مي توان گفت که تندي بيشتر فلفل ربطي به خاصيت بيشتر يا کمتر آن ندارد.

- آيا ادويه فلفل دلمه اي که به نام لاتين آن، يعني پاپريکا در بازار موجود است، همان خاصيت و ترکيب‌هاي آنتي اکسيداني فلفل دلمه اي تازه را دارد؟

برخي از ادويه ها يا موادغذايي جديد براي تنوع بخشيدن به بازار فروش و جذب مشتري هايي با ذائقه‌‌هاي متفاوت، روانه فروشگاه ها مي شوند.

در دانش تغذيه اصل بر مصرف خوراکي ها و مواد غذايي تازه است.

يعني هرچقدر فرآيند بيشتري براي صنعتي کردن يک ماده غذايي روي آن صورت گيرد، به طور حتم ارزش غذايي آن هم کاهش پيدا خواهد کرد.

به طور کلي از نظر تغديه اي مصرف فلفل دلمه اي تازه به پودر آن ارجحيت دارد.

بهتر است پودر فلفل يا هر ادويه ديگري در صورت در دسترس نبودن ماده غذايي تازه در برنامه غذايي افراد گنجانده شوند.

خيلي از ويتامين هاي گروه B يا ترکيب هاي آنتي اکسيداني، بيشتر در فلفل هاي تازه پيدا مي‌شوند. بسياري از اين مواد مغذي نسبت به نور و حرارت حساسيت بالايي دارند و طي فرآيند صنعتي کردن يک ماده غذايي تازه از بين مي رود.

- آيا اين ادعا که مصرف فلفل باعث افزايش سوخت وساز بدن و کاهش وزن افراد مختلف مي شود، صحت دارد؟

فلفل جزو آن گروه از موادي است که مصرف آن کمي متابوليسم بدن را افزايش مي دهد اما متاسفانه برخي اين خاصيت فلفل را خيلي اغراق آميز مطرح مي کنند.

بهتر است بدانيد که مصرف فلفل يا چاي سبز به تنهايي باعث کاهش وزن نمي شود. يعني بالا رفتن سوخت وساز بدن در اثر مصرف فلفل يا چاي سبز به اندازه اي نيست که منجر به لاغر شدن افراد چاق شود.

- چرا برخي از افراد به راحتي غذاهاي تند مي‌خورند اما بدن برخي ديگر به شدت به مصرف فلفل و ساير ادويه هاي تند، واکنش نشان مي دهد؟

صرف نظر از تفاوت هاي فردي، اين موضوع به سازش پذيري افراد هم بستگي دارد.

يعني شخصي که مدت ها و به طور مداوم فلفل را در برنامه غذايي خود داشته و به مرور زمان غذاهاي خود را تند و تندتر کرده است، به طور حتم مي تواند طعم خوراکي هاي بسيار تند را به راحتي تحمل کند.

قطعا چنين فردي از روز اول قادر به خوردن غذاهاي خيلي تند نبوده است.

بد نيست چنين افرادي بدانند که مصرف غذاهاي خيلي تند مي تواند به مرور زمان باعث آسيب بافت معده و حنجره شود.


 دلايل ريزش مو در كودكان  

دلايل ريزش مو در كودكان عموماً ناشي از شرايط جسماني كودكان است اگرچه تغذيه نامناسب نيز مي‌تواند يكي از دلايل ريزش مو در كودكان باشد.

به گزارش کودک سالم، ريزش مو نه تنها در بزرگسالان بلكه در كودكان نيز رايج است. كودكان زيادي با ريزش مو مواجه هستند و طبق آمار، حدود 3 درصد از كودكان از ريزش مو و يا كچلي رنج مي‌برند. متأسفانه اين مشكل بسيار جدي است و بدون از دست دادن زمان بايد علت بيماري تشخيص و درمان شود.ريزش مو در کودکان مي‌تواند مادرزادي ويا اکتسابي باشد.

علل و درمان ريزش مو در كودكان

دلايل ريزش مو در كودكان عموماً ناشي از شرايط جسماني كودكان است اگرچه تغذيه نامناسب نيز مي‌تواند يكي از دلايل ريزش مو در كودكان باشد. علل مهم ريزش مو اکتسابي در كودكان عبارتند از: عفونت‌هاي قارچي سر، ريزش مومنطقه‌اي، ريزش موتلوژن و تريكوتيلومانيا. در اينجا به هر يك از آنها نگاهي مي‌اندازيم.

عفونت قارچي پوست سر

عفونت‌‌هاي قارچي پوست سر مي‌توانند موجب ريزش مو شوند. اين نوع از عفونت قارچي بصورت پوسته پوسته شدن پوست سرتا ضايعات التهابي شديد بروز مي‌کند. معمولاً پزشك در اين شرايط براي تأييد، آزمايش قارچ شناسي انجام مي‌دهد و پس از تأييد آزمايشات، داروهاي ضد قارچ تجويز مي‌كند.

شامپوهاي ضد قارچ به كاهش عفونت كمك و از گسترش آن جلوگيري مي‌كنند. احتمال سرايت آن به ديگران نيز وجود دارد. بنابراين بايد به كودك خود آموزش دهيد كه از به اشتراك گذاشتن وسايل شخصي خود با ديگران خودداري كنند.

ريزش موي تلوژن

هنگامي كه كودك از استرس شديد ناشي از موقعيت‌هاي استرس‌زا مانند مرگ والدين و يا افراد نزديک رنج مي‌برد، دچار ريزش مو مي‌شود.

تب بالا، بيماري سخت و جراحي نيز از ديگر علل اين ريزش مو هستند كه در آن تغييرات ممكن است منجر به طاسي جزئي و يا طاسي كامل شود. هيچ آزمايش خاصي براي تشخيص اين بيماري وجود ندارد. ريزش مو معمولا 2-3 ماه بعد از واقعه استرس‌زا ايجاد مي‌شود.

هنگامي كه كودك از شرايط استرس‌زا خارج شود به تدريج وضعيت موهاي او به شرايط نرمال باز مي‌گردد، ولي اين امرممکن است حدود يك سال و يا بيشتر طول بكشد.

كمبود تغذيه‌اي

يكي از ديگر علل ريزش مو در كودكان كمبود‌هاي تغذيه‌اي است. كمبود بيوتين يا (ويتامين H ) مي‌تواند منجر به ريزش مو شود. كمبود روي، سلنيوم، آهن نيز منجر به از دست دادن مو مي‌شود. گاه مصرف زياد ويتامين A از علل ريزش مو در كودكان است.

آلوپسي آره آ‌تا (ريزش مو منطقه اي)

اين يک بيماري خودايمني وغير مسري است و معمولا تكه‌اي گرد و يا بيضي شكلي بدون مو بر روي پوست سر بوجود مي‌آيد بطوريكه فوليكول‌هاي مو در اين بيماري آسيب ديده و مو دچار ريزش مي‌شود. اين بيماري معمولا علامتي ندارد و خيلي از اوقات بصورت اتفاقي توسط والدين ديده مي‌شود .هيچ شكل خاصي از درمان براي پيشگيري از آن به طور كامل وجود ندارد ولي با داروهاي مناسب مي‌‌توان از پيشرفت اين بيماري جلوگيري كرد. در برخي از موارد شديدتر کل موهاي سر و حتي موهاي بدن كودك نيز مي‌ريزند. پزشكان معمولاً داروهاي كورتون را تجويز مي‌كنند كه به صورت پماد، محلول و يا ژل در منطقه طاس استفاده مي‌شود. علاوه بر اين گاه نيز درمان با استروئيد مينوكسيديل صورت مي‌گيرد. مصرف آنترالن نيز مي‌تواند رشد موها را موجب مي‌شود. رشد موهاي مجدد حداقل 2 ماه طول مي‌كشد.

تريكوتيلومانيا

در اين وضعيت کودک بطور ناخودآگاه موهاي خود را مي‌کند. در اغلب موارد کودک تحت يک استرس روحي_ رواني است و يا مبتلا به بيماري‌هاي روانپزشکي مثل وسواس، افسردگي و... است. اولين قدم در درمان اين نوع ريزش مو، مراجعه به روانپزشك و يا مشاور و درمان استرس كودك است. پيش آگهي اين نوع ريزش مو در کودکان خوب است.

كم‌كاري و پرکاري تيروئيد

كودكاني كه از اختلال عملکرد تيروئيد رنج مي‌برند، اغلب به ريزش مو دچار مي‌شوند. وقتي كه غده تيروئيد پرکار يا کم کار است، سوخت‌وساز بدن نامنظم مي‌شود. با يك آزمايش خون مي‌توان اختلال عملکرد تيروئيد را تشخيص داد. توجه داشته باشيد كه به‌طور كلي موهاي نوزادان پس از تولد دچار ريزش مي‌شود و موهاي جديدي جايگزين آن مي‌شود و اين امر كاملاً طبيعي است. بيش از حد شانه زدن و يا شستن موها نيز موجب شكستگي و تضعيف ريشه موها مي‌شود. هرگاه كودك شما دچار ريزش مو شد وحشت نكنيد چرا كه در اكثر موارد اين شرايط موقتي خواهد بود و پس از مدت كوتاهي برطرف مي‌شود. فقط كافي است پيگير باشيد و البته اصول اوليه بهداشت را به كودكان خود بياموزيد.


 كاهش خطر بروز حملات قلبي  

پژوهشگران اعلام کردند مصرف آنتي اکسيدانها خطر بروز حمله قلبي را در زنان کاهش مي دهد.به گزارش باشگاه خبرنگاران،‌ به گفته آليسيا ولک سرپرست محققان در بخش علوم تغذيه در موسسه پزشکي محيطي در استکهلم سوئد، مصرف آنتي‌اکسيدانها بويژه آنتي اکسيدانهاي موجود در ميوه‌ها و سبزيجات، خطر بروز حملات قلبي را در زنان کاهش مي دهد.

پژوهشگران در اين تحقيقات وضعيت سلامت و برنامه غذايي سي و دو هزار و پانصد و شصت و يک زن در سنين بين چهل و نه تا هشتاد و سه سال از سپتامبر هزار و نهصد و نود و هفت تا دو هزار و هفت مورد بررسي قرار دادند. طبق اين تحقيقات، مصرف آنتي اکسيدانها به ميزان حدودا سه وعده ميوه و سبزيجات در روز خطر بروز حمله قلبي را تا بيست درصد کاهش مي دهد.آليسيا ولک در ادامه تصريح کرد: به جاي مصرف نوعي آنتي اکسيدان خاص در روز، گنجاندن آنتي اکسيدانها در برنامه غذايي روزانه سبب مي شود ترکيبات آنتي اکسيداني گوناگون به بدن برسند.


 خبرها از عالم علم 

 افزايش رشد مغزي كودكان

يک روان‌شناس گفت: نتايج مطالعات نشان داده است که ماساژ روزانه، رشد مغزي كودكان را به ميزان قابل توجهي افزايش مي‌دهد.«زينب شکوري» در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: مادران در دوران بارداري بايد از سالم بودن تيروييد به لحاظ پركاري و كم كاري مطمئن باشند چون کم‌کاري خفيف تيروئيد در زنان باردار سبب کاهش معني‌داري در ضريب هوشي کودکان مي‌شود.وي با بيان اين‌كه زنان باردار براي افزايش ضريب هوشي فرزندشان بايد از كولين استفاده كنند، تصريح کرد: اين ماده مغذي در گوشت، تخم‌مرغ و حبوبات وجود دارد هم چنين مادران بايد از ويتامين‌هاي تجويزشده از سوي پزشکان استفاده كنند.

شکوري با توصيه به مادران باردار مبني بر صحبت و صدا كردن جنين يادآور شد: هم‌چنين در اين دوران بايد از نوشيدن قهوه و خوردن دارو بدون تجويز پزشک اجتناب کنند و تغذيه انحصاري با شيرمادر تا 6 ماهگي ادامه يابد و در صورت بروز افسردگي پس از زايمان، براي درمان آن اقدام شود و منابع غني از آهن مانند گوشت، سبزيجات، تخم‎مرغ و ميوه‌هاي تازه مصرف کنيد.وي با بيان اين‌که در زمان شيردهي خوردن غذاهاي حاوي ويتامين B12 مانند مخمر، نان، غذاهاي دريايي و تخم‌مرغ از عوامل مهم در افزايش ضريب هوشي کودکان است، ادامه داد: براي افزايش ضريب هوش کودک خود موسيقي به ويژه موسيقي سنتي و کلاسيک گوش دهيد.

موي سفيد و جوگندمي نشانه سلامتي

متخصصان علوم پزشكي در اسپانيا ادعا كرده‌اند كه موي سفيد و جوگندمي مي‌تواند نشانه سلامتي باشد.به گزارش جوان امروز,اين متخصصان مي‌گويند اگر شما هم از جمله افرادي هستيد كه از داشتن موي سفيد يا جوگندمي ناراحت هستند بهتر است ديگر خودتان را به اين دليل آزار ندهيد چون نتايج يك مطالعه جديد نشان مي‌دهد كه سفيد شدن موي سر مي‌تواند نشان‌دهنده سلامت بدن باشد.اين متخصصان روي گرازهاي وحشي مطالعه كرده و دريافتند كه داشتن موهاي سفيد و خاكستري مي‌تواند به اين معني باشد كه شما زندگي طولاني و سالم‌تري را در پيش رو خواهيد داشت.اين متخصصان به سرپرستي دكتر گالوان خاطرنشان كردند: آزمايشات روي گراز‌هاي وحشي با موي خاكستري كه ناشي از فقدان ملانين است درواقع به اين معني است كه سطح آسيب‌هاي اكسيداتيو در بدن پايين‌تر است.از سوي ديگر اين مطالعه روي جمعيت گراز‌هاي وحشي نشان داد داشتن موي قرمز در اين جانور نشان‌دهنده اين مطلب است كه بيشتر مستعد ابتلا به بيماري است.اين آزمايشات كه شرح آن در مجله «جانورشناسي فيزيولوژيكي و زيست شيمي» منتشر شده حاكيست، گرازهايي كه موهاي قرمز رنگ دارند، بيشتر دچار آسيب‌هاي سلولي مي‌شوند.به گزارش روزنامه بمبئي ميرور، اين متخصصان تشريح كردند: توليد رنگدانه‌هاي مو در بدن مستلزم مصرف بيشتر نوعي آنتي‌اكسيدان در بدن است. اين آنتي‌اكسيدان درواقع به تخريب راديكال‌هاي آزاد كه در بروز آسيب‌هاي سلولي نقش دارند، كمك مي‌كند. به اين ترتيب كاهش سطح اين آنتي‌اكسيدان در پي توليد بيشتر رنگدانه‌هاي مو موجب افزايش سطح راديكال‌هاي آزاد و در نتيجه تشديد آسيب‌هاي سلولي مي‌شود.

مطالعات قبلي نيز نشان داده است كه در انسان‌ها نيز وجود رنگدانه‌هاي قرمز موسوم به اورملانين‌ها در داخل پوست با افزايش خطر ابتلا به سرطان مرتبط است.

توموگرافي

توموگرافي که بر پايه اشعه مادون قرمز عمل مي‌کند به ثبت و تفسير تغييراتي که در درجه حرارت سطح بدن رخ مي‌دهد، گفته مي‌شود.تصوير حاصل از اين روش که توموگرام ناميده مي‌شود، الگوي حرارتي سطح بدن را نشان مي‌دهد. در توموگرافي، آشکار ساز، تشعشع حرارتي دريافت شده را به يک سيگنال الکترونيکي تبديل مي‌کند و سپس آن را علاوه بر تقويت، پردازش مي‌کند تا روي يک صفحه کاتوديک مثل مونيتور قابل مشاهده شود.به گزارش همشهري آنلاين، تصاوير بدست آمده به صورت سايه‌هاي خاکستري رنگ ديده مي‌شوند، يعني سطوح سردتر به رنگ سايه‌هاي خاکستري روشن نمايان مي‌شوند. در توموگرافي رنگي، نواحي گرم، رنگ قرمز و نواحي سرد، رنگ روشن خواهند داشت.از آنجا که درجه حرارت پوست بدن در نتيجه فرآيندهاي فيزيکي، فيزيولوژيک طبيعي يا بيماري تغيير مي‌کند از اين خاصيت تغيير گرمايي در عضوي خاص يا در سطح بدن براي آشکارسازي بيماري استفاده مي‌شود.

به عنوان مثال مي‌توان از شيوه تشخيصي توموگرافي در تشخيص سرطان پستان نام برد. اين شيوه تشخيصي علاوه بر اينکه کاملا بدون درد است، سريع و ارزان هم هست و از همه مهم تر به دليل بي ضرر بودن مي‌توان آن را بارها تکرار کرد.ترموگرافي در مامائي نيز کاربرد دارد. جفت از فعاليت بيولوژيکي زيادي برخوردار است. بنا بر اين درجه حرارت حاصله در محلي که جفت قرار دارد به طور قابل ملاحظه‌اي بيشتر از بافت‌هاي اطراف است. پس مي‌توان از توموگرافي، جهت تعيين دقيق محل جفت استفاده کرد.

پيشگيري از فشار خون

محققان در تحقيقات علمي تازه خود دريافتند که ماست بهترين ماده براي پيشگيري از ابتلا به فشار خون است.به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري خاورميانه، تحقيقات گروهي از محققان‌ آمريکايي نشان داد: مصرف منظم ماست و وارد کردن آن در برنامه غذايي روزانه تاحد زيادي احتمال ابتلا به فشار خون را کاهش مي‌دهد. اين تحقيقات حاکي است: افزودن ماست به رژيم غذايي و مصرف طولاني مدت آن به کاهش فشار خون انقباضي " Systolic blood pressure " کمک مي‌کند. نتايج اين تحقيقات به کنفرانس علمي ويژه بيماري فشار خون که جمعيت قلب آمريکا برگزار کرد، ارايه شد. اين تحقيقات در مدت 15 سال از حدود 2000 فرد داوطلب انجام شد که در آغاز تحقيقات دچار فشار خون بالاي مزمن نبودند. اين افراد فرمهاي وضع سلامتي خود را به طور ميانگين هر چهار سال يکبار پر کردند. اين شرکت کنندگان در طول تحقيقات يک پياله کوچک ماست کم چرب را هر سه روز يکبار مصرف کردند. نتايج اين تحقيقات نشان داد که فشار خون انقباضي اين افراد بيشتر از کساني که هرگز ماست مصرف نکردند، کاهش يافت. زيادي فشار خون، پرفشاري خون يا فشار خون بالا عارضه‌اي است که در آن فشار خون به طور مزمن بالاتر از حد طبيعي است. در گذشته به آن پرفشاري شرياني (arterial hypertension) گفته مي‌شد. طبق تعريف، فشار خون بالا به افزايش فشار خون سيستولي به بالاتر يا مساوي 140 ميليمتر جيوه، فشار خون دياستولي به بالاتر يا مساوي 90 ميليمتر جيوه و يا يکي از هر دو اطلاق مي‌ شود. بسياري از افراد که به فشار خون بالا مبتلا هستند، علامتي نداشته و احساس بيماري ندارند. 15 درصد افراد مسن داراي فشار خون هستند و خودشان خبر ندارند؛ مگر آنکه فشار خون به طور ناگهاني خيلي بالا برود. به اين ترتيب تنها راه تشخيص فشار خون بالا، اندازه گيري ميزان آن است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي