جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/07/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4273

رهبرمعظم انقلاب:
مسئولان اجازه بر هم زدن ثبات سياسي و آرامش کشور را به بدخواهان ندهند


کوثري: بايد راه حل جايگزين سئوال از رئيس جمهور پيدا شود


"علي زيدان" نخست‌ وزير جديد ليبي


احمدي نژاد را تحريم کنيد !


اميدواري اشتون به مذاکرات با ايران


يک نکته از هزاران


ميز خبر


اخبار روز


ماندگار بر جريده عالم


سرمقاله

آيت الله هاشمي رفسنجاني:
مبناي سياست خارجي نظام جمهوري اسلامي همزيستي مسالمت‌آميز و عدم دشمن‌تراشي است

بروجردي با تاكيد برمنافع ملي:
امروز کشور نيازي به توليد سوخت 20 درصد ندارد

محسني اژه‌اي باتاكيد مديريت بازار ارز:
مردم ايران با فشار اقتصادي تسليم دشمن نمي‌شوند


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي


 رهبرمعظم انقلاب:
 مسئولان اجازه بر هم زدن ثبات سياسي و آرامش کشور را به بدخواهان ندهند 

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در اجتماع پر شور دهها هزار نفر از مردم شيروان ومناطق اطراف ، با اشاره به ناکامي دشمنان ملت ايران در سه دهه ي اخير تاکيد کردند: مسئولان در مسائل اقتصادي به سه عنصر "نگاه علمي، برنامه ريزي مدبرانه و ثبات و استمرار سياستها" توجه کامل کنند تا به فضل الهي و به برکت هوشياري ملت، زورگويان جهاني در مقابله اقتصادي با ايران نيز ناکام بمانند.

رهبر انقلاب با اشاره به نعمت بزرگ و بسيار مفيد "آرامش و ثبات سياسي" در کشور، خاطر نشان کردند: ايجاد بي ثباتي در کشورهاي مختلف از جمله سياست هاي مزورانه استکبار است اما ايران عزيز به "برکت هوشمندي، آگاهي و بصيرت حقيقتا تحسين برانگيز ملت" و به پشتوانه حضور مردم در صحنه از "آرامش و ثبات سياسي مثال زدني" برخوردار است.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني رهبرمعظم انقلاب ، ايشان، امنيت و ثبات موجود در کشور را فرصتي براي شکوفايي استعدادها و زمينه ساز حضور درخشان ملت ايران در مسابقه ملتها براي پيشرفت علمي- اقتصادي و سياسي دانستند و افزودند: با تکيه بر همين ثبات و طمأنينه است است که ملت ايران برغم تهديدها، تحريم ها و خباثت هاي دشمنان توانسته است توانايي هاي خود را به رخ جهانيان بکشد.

حضرت آيت الله خامنه اي در تشريح نمونه هايي از تلاشهاي سلطه گران براي ايجاد بي ثباتي در ايران، به ايجاد درگيري هاي قومي در اوايل انقلاب، تحميل جنگ هشت ساله به دست صدام ديوانه و با همکاري گروهک هاي خائن، و نيز ناآرامي سال 78 و فتنه سال 88 اشاره کردند.

ايشان خاطرنشان کردند: البته با هوشياري ملت، درگيريهاي قومي به وحدت اقوام منجر شد، جنگ تحميلي به مسابقه ملت براي جانفشاني در راه اسلام و انقلاب و ايران تبديل شد و توطئه ها و فتنه هاي ديگر نيز با مکر خداي عزيز متعال، بي نتيجه ماند.

رهبر انقلاب، با انتقاد از عناصر بدخواه يا غفلت زده اي که با قدرناشناسي، درصدد برهم زدن آرامش و ثبات عمومي هستند، افزودند: مردم حواسشان جمع است، مسئولان قواي سه گانه هم کاملا مراقب باشند تا بدخواهان نتوانند آرامش موجود را که نشانه اقتدار عظيم کشور محسوب ميشود، بر هم بزنند.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به انتخابات رياست جمهوري در خرداد سال آينده تأکيد کردند: در مدت باقيمانده تا انتخابات و در خود انتخابات، همت همه مسئولان بر حفظ آرامش و اجتناب از جنجالي شدن فضاي سياسي کشور متمرکز باشد.

ايشان، با تجليل از هوشياري مردم در مقابل تلاشهاي تشتت آفرين و اختلاف برانگيز، افزودند: مسئولان، سياستمداران، تريبون داران و مديران عرصه هاي گوناگون نيز کاملا مراقب باشند که با يک حرف يا عمل نسنجيده و اختلافي، موجب متلاطم شدن فضاي سياسي نشوند.

حضرت آيت الله خامنه اي، تلاش و خدمت بي وقفه و همه جانبه مسئولان را، حق ملت عزيز ايران دانستند و افزودند: در سراسر کشور، کارهاي زيادي وجود دارد که مسئولان موظف به انجام آنها هستند.

ايشان، با تشکر صميمانه از اجتماعات پرشور مردم استان خراسان شمالي در روزهاي اخير سرزندگي و نشاط ملت بويژه جوانان را، زمينه ساز حل همه مشکلات دانستند و افزودند: دشمناني که ميخواستند با تحريم، مردم را خسته و افسرده کنند، اين اجتماعات خودجوش و پرشور را ببينند و از عزم و اراده ملت براي دفاع از نظام، عبرت بگيرند.

رهبر انقلاب افزودند: سردمداران آمريکا و غير آمريکا مدام از مخالفت مردم ايران با نظام و اسلام دم ميزنند، آنها ظاهرا ملت ايران را جزو مردم ايران نمي دانند و يک موجود موهوم را، مردم ايران تصور ميکنند، اما مردم، همين هايي هستند که در چند روز اخير، حماسه آفريدند و نشان دادند که دشمن دروغ ميگويد و مغرضانه قضاوت ميکند.

ايشان، برخي تريبون دارهاي داخلي را بعلت تکرار غافلانه حرف هاي دشمن مورد انتقاد قرار دادند و افزودند: اين افراد، خودشان خسته شده اند اما ميگويند مردم خسته اند.

رهبر انقلاب به مسئولان تأکيد کردند: مردم آماده کار و تلاش هستند. ميدان را براي حضور آنان آماده و باز کنيد تا ببينيد با چه انگيزه و همتي وارد ميشوند.

ايشان همچنين با تشکر از ابراز احساسات پرشور مردم مومن شيروان و مناطق اطراف، صدها شهيد و جانباز، چندين هزار بسيجي، وحدت اقوام، هيأت هاي مذهبي فعال و برخوردار از نخبگان فرهنگي و ورزشي را از ويژگي هاي بارز اين منطقه دانستند و تأکيد کردند: به فضل الهي مردم اين منطقه و جوانان سربلند آن، آينده درخشان تري را براي خود و براي کشور رقم خواهند زد. رهبر انقلاب با اشاره به مشکلات استان خراسان شمالي و شهر شيروان و مناطق اطراف افزودند: مشکل بيکاري، موضوع مهمي است که بايد با تلاش مسئولان حل شود.

حضرت آيت الله خامنه اي، جوانان فهيم و پرنشاط استان را به مقابله جدي با خطر اعتياد فرا خواندند و افزودند: جوانان شجاع و با فرهنگ اين منطقه، با اراده اي مصمم براي مبارزه با اعتياد به کمک مسئولان بشتابند. قبل از سخنان رهبر معظم انقلاب در اجتماع پرشور مردم شيروان و مناطق اطراف که در ورزشگاه کارگران برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمين کوثري امام جمعه شيروان، ضمن خير مقدم اعلام کرد: مردم شيروان(دارالمصلين) همچون سي و سه سال اخير، به تلاشهاي فداکارانه خود براي تحقق اهداف انقلاب کبير اسلامي ادامه مي‌دهند.


 کوثري: بايد راه حل جايگزين سئوال از رئيس جمهور پيدا شود 

عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس اظهار داشت: اگر سئوال از رئيس جمهور مشکلي را حل نکند، به نفع مردم نباشد و جز اعصاب خوردکني چيز ديگري نداشته باشد فايده اي ندارد و بايد راه حل ديگري براي اين موضوع پيدا کرد.اسماعيل کوثري در گفتگو با خبرنگار مهر، با بيان اينکه تصميم ديروز فراکسيون اصولگرايان مجلس مبني بر مخالفت فراکسيون با سوال از رئيس جمهور، يک تصميم جمعي بوده است، گفت: مجلس مي تواند در بعد نظارتي با استفاده از روش هاي ديگر وظيفه خود را انجام بدهد.

وي در ادامه افزود: رئيس مجلس مي تواند در جلسه سران قوا اين مسائل را با روساي ديگر قوا به خصوص رئيس جمهور حل و فصل نمايد.

کوثري با بيان اينکه سئوال از رئيس جمهور بايد مشکلي را حل کند و به نفع مردم باشد، گفت: اگر سئوال از رئيس جمهور مشکلي را حل نکند ، به نفع مردم نباشد و جز اعصاب خوردکني چيز ديگري نداشته باشد فايده اي ندارد و بايد راه حل ديگري براي اين موضوع پيدا کرد.


 "علي زيدان" نخست‌ وزير جديد ليبي  

 ايلنا : کنگره ملي ليبي "علي زيدان" را که از مخالفان سابق نظام قذافي بود، به عنوان نخست وزير جديد اين کشور انتخاب کرد. به گزارش شبکه خبري بي.بي.سي، علي زيدان، که يک نماينده مستقل است، با 93 راي مثبت انتخاب شد.وي نامزد مورد نظر حزب عدالت و عمران را که به اخوان‌المسلمين مرتبط است، شکست داد. رئيس مجمع ملي، با اعلام موفقيت زيدان، از وي خواست ظرف دو هفته کابينه‌اش را معرفي کند."مصطفي ابو شکور"، نخست وزير پيشين يک هفته پيش پس از ناکامي در تشکيل دولت برکنار شده بود. زيدان در دوران حکومت سرهنگ معمر قذافي ديپلمات بود اما در سال 1980 به حکومت او پشت کرد و به مخالفان در خارج پيوست. ناظران محلي وي را يک ليبرال با شخصيتي قوي معرفي مي‌کنند.وي پيشتر فرستاده دولت انتقالي ليبي پس از سقوط حکومت قذافي در اروپا بود و نقش وي در قانع کردن نيکولا سارکوزي، رئيس جمهوري سابق فرانسه براي حمايت از قيام عليه حکومت سرهنگ قذافي کليدي تلقي مي‌شود.


  احمدي نژاد را تحريم کنيد ! 

مهر: رئيس رژيم صهيونيستي در اظهاراتي مداخله جويانه از وزير خارجه برزيل خواست تا ديدارهاي آتي مقامات اين کشور با رئيس جمهور کشورمان را تحريم کنند.به خبرگزاري فرانسه، " شيمون پرز" رئيس رژيم صهيونيستي در ديدار با وزير خارجه برزيل از مسئولان اين کشور خواست تا ديدارهاي آتي خود با رئيس جمهور کشورمان را تحريم کنند. شيمون پرز در اظهاراتي مداخله جويانه با اشاره به روابط نزديک " داسيلوا" رئيس جمهور سابق برزيل با ايران و نقش او در پيشبرد توافق هسته اي سه جانبه ايران، برزيل و ترکيه در سال 2010 گفت : من در همان زمان به رئيس جمهور داسيلوا گفتم که نشستن و صحبت کردن با مردي که هولوکاست را زير سوال مي برد اشتباه است. پرز همچنين در اتهام پراکني عليه برنامه هسته اي صلح آميز ايران خطاب به "پاتريوتا" وزير خارجه برزيل مدعي شد : اشتباه نکنيد ايران به دنبال سلاح هسته اي است و اين امر سايه سنگيني بر کل منطقه خواهد انداخت.


  اميدواري اشتون به مذاکرات با ايران 

ايسنا: کاترين اشتون ابراز اميدواري کرد که مذاکرات با ايران درباره برنامه‌ي هسته‌اي بتواند بزودي حرکتي به جلو داشته باشد. خبرگزاري رويترز گزارش داد کاترين اشتون رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا که نماينده شش کشور (آمريکا، آلمان، فرانسه، چين، انگليس، روسيه) در مذاکرات با ايران است روز دوشنبه در آستانه نشست وزيران امور خارجه اتحاديه اروپا در لوکزامبورگ با اشاره به از سرگيري گفت‌وگوها اظهار کرد که « اميدوارم قادر باشيم به زودي پيشرفت حاصل کنيم». وي افزود: قطعا فکر مي‌کنم فضا براي مذاکرات وجود دارد. سخنان اشتون در حالي مطرح مي‌شود که انتظار مي‌رود وزيران 27 کشور عضو اتحاديه اروپا در نشست امروز خود دور جديدي از تحريم‌ها عليه ايران را تصويب کنند. به گزارش رويترز ويليام هيگ، وزير امور خارجه انگليس که براي شرکت در اين نشست در لوکزامبورگ به سر مي‌برد، گفت: ما فشار را تشديد خواهيم کرد و در صورتي که در ماه‌هاي آينده مذاکرات با موفقيت روبرو نشود به اين کار ادامه خواهيم داد.


 يک نکته از هزاران 

انجمن صنفي توليدکنندگان و فناوران صنعتي ساختمان ، اعلام كرده است كه اکثر پروژه هاي عمراني در سطح کشور به حالت نيمه تعطيل درآمده اند و دليل آن افزايش قيمت ارز و نوسانات موجود در بازار است كه موجب افزايش قيمت مصالح ساختماني شده است.

افزايش 100 تا 200 درصدي محصولات از جمله پريز، شيرآلات، آسانسور، درب و پنجره بر تعطيلي پروژه ها موثر بوده است. افزايش 50 درصدي تا 100 درصدي فولاد و سيمان در چند ماه گذشته نيز انجام عمليات عمراني را با مشكل روبه رو ساخته است.

بايد توجه داشت كه افزايش مصالح در افزايش قيمت تمام شده ساخت مسکن موثر خواهد بود . اميدواريم بازار مسكن دچار بيماري بازار ارز و طلا نشود!


 ميز خبر 

احمدي‌نژاد با تبيين اهدافش دراجلاس اكو:

ما از هر قدمي که موجب همگرايي در معادلات جهاني شود، استقبال مي‌کنيم

رييس‌جمهور پيش از ترک تهران به مقصد باکو براي شرکت در دوازدهمين اجلاس سران اکو و همچنين سفر به کويت جهت شرکت در نخستين اجلاس سران مجمع گفت‌وگوي همکاري آسيايي، به تشريح اهداف سفر خود پرداخت.به گزارش ايسنا، محمود احمدي‌نژاد در ابتداي سخنان خود با اشاره به اهميت سازمان همکاري‌هاي اقتصادي اکو و نقش ايران در ايجاد اين سازمان گفت: سازمان همکاري‌هاي اقتصادي اکو با محوريت ايران، ترکيه و پاکستان تشکيل شد و اکنون داراي 10 عضو است که برخي از آنها عضو اصلي و برخي نيز عضو ناظر هستند و ايران از اعضاي اصلي است.

وي با بيان اينکه "ايران با کشورهاي عضو ناظر و اصلي اين سازمان رابطه خوبي دارد"، اظهار کرد: در طي سال‌هاي اخير اين مجموعه رشد قابل توجهي داشته و شاهد گسترش فعاليت‌ها بين کشورهاي عضو در زمينه تجارت، سرمايه‌گذاري، توسعه، اقتصاد و همکاري‌هاي علمي بوده‌ايم.احمدي‌نژاد با بيان اينکه "ايران به عنوان يکي از اعضاي اصلي اکو بايد در همه اجلاس‌هاي آن حضوري فعال داشته باشد"، گفت: با توجه به شرايط امروز دنيا، پيشنهادات خوبي براي ارتقاء سطح همکاري‌ها داريم و با توجه به شرايط جهاني و بحران‌هاي جهاني ضرورت دارد که همکاري‌هاي منطقه‌اي و نهادهاي منطقه‌اي مانند اکو تقويت شود.

رييس‌جمهور با اشاره به پتانسيل سازمان اکو و اعضاي آن اظهار کرد: پيشنهادهاي زيادي براي همکاري در جهت گسترش ارتباط بين کشورهاي عضو ارائه و در مورد برخي از اين پيشنهادها تصميم‌گيري شده است و در مورد برخي نيز تصميم‌گيري مي‌شود.وي با تاکيد بر لزوم افزايش همکاري بين کشورهاي عضو اکو و همکاري‌هاي منطقه‌اي افزود: با توجه به شرايط امروز جهان، بايد بخشي از مناسبات را که دروازه انتقال مشکلات سرمايه‌داري به کشورهايي مثل ماست، سد کنيم که البته اين به معناي تصميم‌گيري براي قطع ارتباطات نيست.

احمدي‌نژاد همچنين به سفر خود به کويت جهت شرکت در اجلاس سران مجمع گفت‌وگوي همکاري‌ آسيايي اشاره کرد و گفت: اين نهاد جديدي است و بايد توجه داشت که آسيا نقش مهمي در فرهنگ و تمدن بشري داشته است و اکنون نيز در عرصه فرهنگي، سياسي و اقتصادي در عرصه جهاني نقش مهمي ايفا مي‌کند و بيشترين منابع مادي و انساني در آسيا قرار دارد. ما از هر قدمي که موجب همگرايي هرچه بيشتر کشورهاي آسيايي و تجميع توان آنها در جهت حضور موثرتر در معادلات جهاني شود، استقبال مي‌کنيم.رييس‌جمهور با بيان اينکه "براي شرکت در اين اجلاس دعوت رسمي شده است و ما نيز در آن حضوري فعال خواهيم داشت"، اظهار کرد: اميدوارم اين گفت‌وگوها و همکاري‌ها تبديل به يک نهاد و سازماني اجتماعي براي هم‌افزايي در سطح جهاني شود.

درخواست کمک ابراهيمي از ايران براي آتش‌بس سوريه در عيد قربان

سخنگوي اخضر ابراهيمي گفت که ابراهيمي از مقامات ايران براي رسيدن به آتش بس در سوريه در زمان تعطيلات عيد قربان درخواست کمک کرده است.به گزارش مهر، روزنامه اورشليم پست با اشاره به اين خبر نوشت که سخنگوي اخضر ابراهيمي، نماينده ويژه دبيرکل سازمان ملل متحد در امور سوريه با اشاره به تعطيلات چند روزه عيد قربان گفت: ابراهيمي از مقامات ايراني درخواست کرد به رسيدن به آتش بس در سوريه در زمان عيد قربان، يکي از مقدس ترين اعياد مسلمانان جهان کمک کنند. بنا بر اين گزارش، ابراهيمي اين درخواست را در گفت‌و‌گو با مقامات ايران در سفرش به تهران مطرح کرد.

سخنگوي ابراهيمي گفت که او در جريان اين گفت‌و‌گوها همچنين بر اين که بحران سوريه " روز به روز وخيم‌تر مي‌شود و بر لزوم فوري توقف خونريزي‌ها" تاکيد کرد. وي به نقل از ابراهيمي گفت که يک آتش‌بس به ايجاد فضايي که اجازه توسعه يک روند سياسي را مي‌دهد کمک خواهد کرد.

علاوي: دولت عراق قادر به کنترل اوضاع امنيتي نيست

رهبر فهرست العراقيه عراق در گفت‌وگويي اعلام کرد که دولت اين کشور قادر به اداره اوضاع امنيتي نيست.به گزارش ايسنا، اياد علاوي، رهبر فهرست العراقيه در گفت‌وگو با شبکه اسکاي نيوز عربي، اعلام کرد: دولت عراق به رياست نوري المالکي قادر به اداره اوضاع امنيتي نيست و ما شاهد کاهش امنيت شهروندان و افزايش خطرات تروريستي هستيم که اين مساله بر اوضاع سياسي عراق نيز تاثير منفي گذاشته است. علاوي افزود: دولت عراق با متهم کردن شخصيت‌هاي سياسي برجسته که هيچ استثنايي نيز در اين زمينه قائل نيست اوضاع را متشنج‌تر کرده در حالي که اين اقدامات ساختگي است. اما با اين وجود مي‌بينيم که اهانت به شخصيت‌هاي سياسي تبديل به يک پديده عادي شده است.

وي درباره اينکه راه حل وضعيت موجود در اين کشور چيست، گفت: راه حل مشخص است، مشارکت سياسي گسترده به طوري که تمامي گروه‌هاي سياسي در تصميم‌گيري‌ها مشارکت واقعي داشته باشند راه حل ما است. البته ما اين راه حل را در کنفرانس اربيل مطرح کرديم و نکاتي که در آن کنفرانس مطرح شد در راستاي تحقق چنين مشارکتي بود. همچنين نشست‌هايي نيز در بغداد برگزار شد که به نوعي بر مشارکت سياسي به دور از تقسيم‌بندي‌هاي طايفه‌اي تاکيد داشت.

ترکيه يک هواپيماي ديگر به مقصد سوريه را متوقف كرد

ترکيه اين بار يک هواپيماي ارمنستاني را که به مقصد حلب پرواز مي‌کرد وادار به نشستن کرد و مورد تفتيش قرار داد. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، مسئولان ترکيه بعد از اينکه هواپيماي ارمنستاني را به فرود آمدن در شهر ارزروم در شرق ترکيه وادار کردند، آن را مورد تفتيش قرار دادند.بر اساس اين گزارش هواپيماي ارمني به مقصد حلب پرواز مي‌کرد.بنا بر اظهارات منابع آگاه اين هواپيماي ارمني مسافربري بوده و ناگزير به فرود در يکي از فرودگاه‌هاي ترکيه شده است. از مقامات فرودگاه ترکيه نقل شده است که اين هواپيما حامل کمک‌هاي انساندوستانه به مقصد شهر حلب بود.وزارت خارجه ترکيه گفته است در صورتي که چيز ديگري در محموله اين هواپيما پيدا نشود، به اين هواپيما اجازه پرواز به سوريه داده مي‌شود. در همين حال سخنگوي وزارت خارجه ارمنستان اعلام کرد که بازرسي هواپيما در ترکيه با توافق طرف ارمني صورت گرفت.جنگنده‌هاي ترکيه در روزهاي گذشته نيز يک هواپيماي مسافربري سوري را که از مسکو به دمشق در حال پرواز بود مجبور به فرود در آنکارا کردند.


 اخبار روز 

هيئت پارلماني اتحاديه اروپا به ايران مي آيد

يک هيئت پارلماني از اتحاديه اروپا قرار است در هفته هاي آينده به ايران سفر کند. به گزارش عصر ايران به نقل از وب سايت خبري "آنلاين اوپنيون"، اين هيئت که هدف ماموريت خود از سفر به ايران را "تمرين ساخت پلي" براي ارتباط با ايران ناميده است ، قرار است از 27 اکتبر سال جاري (6 آبان) به مدت يک هفته به ايران سفر کند.اين هيئت از نمايندگان 14 کشور اروپايي تشکيل شده است و نخستين سفر يک هيئت از پارلمان اروپا به ايران در 5 سال گذشته محسوب مي شود. در اکتبر سال گذشته ميلادي نيز هيئتي از پارلمان اروپا قرار سفر به ايران را داشت اما اين سفر نيز با تلاش هاي لابي هاي گسترده اپوزيسيون خارج نشين و نيز لابي صهيونيستي انجام نشد. آخرين سفر يک هيئت پارلماني از اتحاديه اروپا به ايران در سال 2007 انجام شده است.

اتحاديه اروپا تحريم هاي جديد خود عليه ايران را تصويب کرد

اتحاديه اروپا روز دوشنبه با اعمال تحريم هاي جديد عليه ايران موافقت کرد.به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از رويترز، "گيدو وستروله" وزير امور خارجه آلمان در اين رابطه گفت : اتحاديه اروپا امروز موافقت کرد که به منظور فشار بر برنامه هسته اي ايران، تحريم هاي خود عليه اين کشور را افزايش بدهد. وزير خارجه آلمان در ادامه گفت : ما تصميم گرفتيم تا تحريم هاي جديدي را براي افزايش فشار بر ايران به تصويب کنيم. اما با اين وجود گفتگو با ايران نيز امکان پذير است.بر اساس اين تحريم هاي جديد، بخش بانکداري، صنايع و معادن ايران مورد تحريم اتحاديه اروپا واقع مي شوند. به نوشته رويترز، اين شديدترين تحريم هايي است که از سوي اتحاديه اروپا عليه ايران اعمال شده است.

آمريکا: حملات سايبري ايران مانند11 سپتامبر است

بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي مي‌گويد که هکرهاي ايراني همه روزه به شبکه اينترنتي اسراييل حملات سايبري مي کنند.

به گزارش عصر ايران نتانياهو در سخنان خود در کابينه اسراييل با ادعاي حملات بي وقفه ايران به شبکه اينترنتي اسراييل افزود: براي مقابله با اين حملات سال گذشته دستور تشکيل يک "مرکز فرماندهي مقابله با حملات سايبري" را صادر کرده ام. از نظر نخست وزير اسراييل کار اين مرکز مقابله با تهديدات سايبري ناشي از ايران است و اين مرکز همان طور که سيستم دفاع ضد موشکي اسراييل ( گنبد آهنين ) بايد شهرها و تاسيسات فيزيکي اسراييل را از تير رس موشک هاي ايران ، حزب الله و حماس محافظت کند ، بايد از امنيت فضاي سايبري اسراييل در برابر تهديدات ايران محافظت کند.

نتانياهو طرح مقابله با حملات سايبري ايران را " گنبد آهنين ديجيتال " خواند و گفت هنوز تا شکل گيري کامل اين گنبد آهنين زمان و فرصت لازم است.گفتني است در روزهاي اخير کشورهاي غربي هم ادعاهاي زيادي را درباره انجام حملات سايبري از سوي ايران به بانک ها ، شرکت ها و حتي شرکت هاي نفتي کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس مطرح کرده اند.جمهوري اسلامي ايران ادعاي انجام حملات سايبري را تکذيب کرده است.همچنين لئون پانه تا وزير دفاع امريکا در سخنراني اخير خود در يک اجلاس امنيتي در نيويورک با متهم کردن ايران به انجام حملات سايبري به آمريکا ، اين حملات را با واقعه تروريستي 11 سپتامبر و يا حمله ژاپن به بندر " پرل هاربر" آمريکا در سال 1941 مقايسه کرد.

واشنگتن: ارسال محموله از روسيه به سوريه نقض هيچ قانوني نبوده است

آمريکا اذعان داشت که روسيه با انتقال يک محموله هوايي به دمشق هيچ قانوني را نقض نکرده است. به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه هيندو، يک هواپيما که مسکو را به مقصد دمشق ترک کرد، توسط جت‌هاي جنگنده ترکيه مجبور شد در آنکارا فرود اضطراري داشته باشد. ترکيه با اعلام اينکه اين هواپيما حامل محموله تجهيزات نظامي براي دولت سوريه است، آن را مصادره کرد.ويکتوريا نولاند، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در يک کنفرانس خبري در پاسخ به سوال خبرنگاري اظهار داشت: ارسال اين محموله از سوي روسيه هيچ قانوني را نقض نکرده است، اما همه در شوراي امنيت تلاش مي‌کنند تا مطمئن شوند بشار اسد از خارج کمک دريافت نمي‌کند.


 ماندگار بر جريده عالم  

 ضميمه 7

برنامه

سند: ( مصوب، اصلاح شده) FUIW/E.C.10/2005/1.2

قسمت دوازدهم

روز اول: يکشنبه 25 محرم 1426، 6 مارس 2005

جلسه افتتاحيه:

از ساعت 30/8 تا 30/11

جلسه افتتاحيه دهمين اجلاس شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

اولين جلسه کاري:

از ساعت 30/12 تا 30/14

موضوع 1.1: تصويب پيش نويس دستور جلسه

سند: ( موقتي) FUIW/E.C.10/2005/1.1

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.10/2005/D.D.1.1

موضوع 2.1: تصويب پيش نويس برنامه

سند: ( اصلاح شده، مصوب) FUIW/E.C.10/2005/1.2

پيش نويس تصميم : FUIW/E.C.10/2005/D.D.1.2

موضوع 2.1 گزارش دبيرکل در مورد فعاليت هاي دبيرخانه بين دو اجلاس شوراي اجرايي نهم ودهم

سند: FUIW/E.C.10/2005/1.2

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.10/2005/D.D.1.2

موضوع 2.2 گزارش مالي دبيرکل و مطالعه وضعيت مالي اتحاديه براي سال 2004

سند: FUIW/E.C.10/2005/2.2

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.10/2005/D.D.2.2

موضوع 3.2 گزارش در مورد پروژه دانشگاه اسلامي مجازي

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.10/2005/D.D.2.3

روز دوم: دوشنبه 26 محرم 1426، 7 مارس 2005


 سرمقاله 

 نشست باكو و آينده نقش ايران در اكو

علي رمضاني

علاوه بر دوازدهمين نشست شوراي وزيران اکو در باکو، دوازدهمين نشست سران کشورهاي عضو اکو نيز روز 25 مهرماه با حضور روساي جمهور کشورهاي عضو در باکو پايتخت جمهوري آذربايجان برگزار مي شود. اجلاس سران سازمان همکاري‌هاي اقتصادي اکو در باكو در زماني آغاز به کار مي‌کند كه تركيه که از دو سال گذشته عهده دار رياست اکو بوده است در اجلاس باكو رياست دوره‌اي بر اين سازمان را به جمهوري آذربايجان واگذار خواهد کرد. در اين حال رؤساي 10 کشور عضو اکو براي شرکت در اجلاس باكو دعوت شده‌اند و سران کشور‌هاي اين سازمان منطقه‌اي بار ديگر تلاش خواهند کرد تا در چارچوب اين سازمان منطقه‌اي همکاري‌هاي خود را گسترش و بهبود بخشند . چنانچه قرار است تحولات دو سال اخير در دوران رياست ترکيه بر سازمان همکاري هاي اقتصادي اکو و اهداف سند چشم انداز اين سازمان تا سال 2015 و عملکرد اين سازمان منطقه اي در اين نشست مورد بحث و بررسي قرار گيرد.

اگر نگاهي به گذشته اكو داشته باشيم بايد گفت سازمان اکو که در واقع ريشه در همکاري‌هاي سه کشور پاکستان ايران و ترکيه دارد براساس تصويب شوراي وزيران در سال 1371 كشورهاي افغانستان؛ جمهوري آذربايجان؛ قزاقستان؛ تركمنستان؛ قرقيزستان؛ ازبكستان و تاجيكستان نيز به سازمان اكو وارد کرد. يعني اكو با اين رويكرد به اكو سازماني منطقه‌اي با 10 عضو بدل شد اما نتوانسته نقشي فراخور داشته و در حد پتانسيل کشورهاي عضو به همگرايي منطقه‌اي و اقتصادي بين كشورها كمك چنداني كند. در اين بين اگر نگاهي به علمكرد اين سازمان داشته باشيم از يك سو اين سازمان در مقايسه با عملکرد سازمان‌هايي نظير آ سه آن ناکارامدي خود را در بهره وري از توانايي هاي منطقه اي نشان داده است و از سويي نيز نتوانسته است با آسيب شناسي رويكرد منطقه اي گذشته خود در دو سال گذشته نيز قدرت اين سازمان را افزايش دهد. در اين بين بايد گفت نقش دو کشور محوري ترکيه و ايران را در حالي در اين سازمان برجسته مي بينيم كه عملا تركيه توجه چنداني به اين سازمان نداشته است و در دو دهه گذشته کوشيده است تا با توجه به پتانسيل‌هاي قومي و زباني خود در قالب کشور‌هاي ترک زبان نقش مهمي در گسترش قدرت سياسي و اقتصادي خود فارغ از اكو بازي کند. بويژه اينكه ترك ها در دو سال گذشته در كنار استراتژي سياست خارجي خود هر چند در تئوري به همه مناطق اطراف خود نگاهي راهبردي داشته اند اما در عمل تركيه كوشيده است بيشترين تلاش را براي ايفاي نقش مهم در خاورميانه بازي كند همين امر موجب شده است آنكارا عملا توجه اساسي اي به اكو نداشته و روابط خود را با كشورهاي ترك زبان قفقاز و آسياي ميانه در قالب روابط دو جانبه و يا در قالب سازمان كشورهاي ترك زبان جستجو كند. يعني ايران نيز هر چند كوشيده است تا روابط منطقه اي خود با كشور هاي اكو را تقويت كند و با توجه به علقه‌اي مشترک زباني مذهبي و فرهنگي با برخي کشورهاي عضو از اين اشتراکات بيشترين استفاده را ببرد، اما اين ترکيه بوده است که بيشترين سود سياسي و اقتصادي را از قبل همکاري با کشورهاي عضو اکو برده و از پتانسيل‌هاي موجود براي افزايش همکاري‌هاي چند بعدي و گسترش صادرات اقتصادي و نفوذ سياسي و فرهنگي خود در کشورهاي عضو اکو بهره گرفته است.

آنچه مشخص است اکو هم‌اكنون با 10 عضو؛ و بيش از 340 ميليون تن جمعيت وامكانات نفت؛ گاز و صنعت كه در اختيار دارد و مي‌تواند در قالب يك سازمان موفق و خوش‌آتيه منطقه‌اي توسعه يافته قرار گيرد اما تا كنون نتوانسته به اهداف اعلام شده دست يابد. در اين حال ايران نيز مي تواند با بهره گيري از اين فرصت‌ها بيشترين سود را از قبل اين سازمان دريافت کند.


 آيت الله هاشمي رفسنجاني:
 مبناي سياست خارجي نظام جمهوري اسلامي همزيستي مسالمت‌آميز و عدم دشمن‌تراشي است 

آيت الله هاشمي رفسنجاني زمينه‌هاي قانوني و سياست‌گذاري در کشور براي حرکت به سمت توليد، اشتغال و ميدان‌داري بخش خصوصي را کاملاً مستعد ارزيابي کرد و گفت: برخورد شعاري با اقتصاد و توليد کشور، سم مهلک اين بخش حساس و حياتي است.به گزارش ايسنا، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار جمعي از مديران ارشد صنايع غذايي کشور، اين صنعت را نيازي استراتژيک براي کشور خواند و با اشاره به اهميت مضاعف صنعت غذا در شرايط اقتصاد مقاومتي، گفت: در سال «توليد ملي و حمايت از کار و سرمايه ايراني» صنايع غذايي جزو اولين بخش‌هايي است که بايد در اولويت حمايت قرار گيرد.

آيت الله هاشمي رفسنجاني ظرفيت توليد در همه بخش‌ها در کشور را بسيار بالا خواند و با اشاره به ايجاد بنيان‌ها و امکانات گوناگون در اقتصاد کشور از ابتداي انقلاب تاکنون گفت: با وجود زمينه‌هاي مستعد کشاورزي، صنعتي، راه‌ها، سدها، برق و به‌ويژه نخبگان و کارشناسان خوبي که در اين سال‌ها آموزش ديده‌اند، اگر نتوانيم در توليد، صنعت، کشاورزي وخدمات به خودکفايي و صادرات برسيم، به انقلاب، نظام و مردم ظلم کرده‌ايم.

عضو مجلس خبرگان زمينه‌هاي قانوني و سياست‌گذاري در کشور براي حرکت به سمت توليد، اشتغال و ميدان‌داري بخش خصوصي را کاملاً مستعد عنوان کرد و گفت: با وجود سند چشم‌انداز 20 ساله ابلاغ سياست‌هاي کلي در بخش توليد و صنعت و کشاورزي، اصلاح سياست هاي صدر اصل 44 قانون اساسي و تأکيدات پي‌در‌پي رهبري معظم انقلاب بر توليد داخلي و حمايت از کار و سرمايه‌گذاري داخلي، نبايد در شرايطي قرار گيريم که سرمايه‌گذاران و کارآفرينان کشور از مشکلات و موانع گوناگون مالي، قانوني و تسهيلات و اعتبارات دست به گريبان مشکلات عديده باشند و صورت توليد کشور را با سيلي سرخ نگه دارند.

آيت الله هاشمي رفسنجاني برخورد شعاري را با اقتصاد و توليد کشور، سم مهلک اين بخش حساس و حياتي خواند و تصريح کرد: اگر سهم توليد از قانون هدفمندي يارانه‌ها به صورتي درست و واقعي در اختيار صنايع و توليدکنندگان قرار مي‌گرفت، در کنار خلاقيت و دلسوزي‌هاي کارآفرينان و سرمايه‌گذاران وفادار کشور، نيازي به روي‌آوري به اقتصاد مقاومتي نداشتيم.

آيت الله هاشمي رفسنجاني در تحليل دستاوردهاي انقلاب اسلامي به‌ويژه دوران درخشان دفاع مقدس که با پيروزي جمهوري اسلامي ايران پايان يافت، گفت: متأسفانه امروز پس از گذشت سال‌ها از دفاع مقدس و آرامش و امنيت کشور، کساني که از راه دور دستي بر آتش دارند و در آن دوران يا حضور نداشتند و يا خوف حضور داشتند و در حاشيه بودند، به زبان آمده و با زير سؤال بردن دستاوردهاي حماسه‌آفريني‌هاي رزمندگان، مدعي پيدا کردن مقصران خوراندن جام زهر به حضرت امام هستند.

وي افزود: اين افراد نه شرايط دوران دفاع مقدس را مي‌دانند و نه امام را مي‌شناسند و نه مقطع جنگ را درک کرده‌اند و نه تحليل‌گران منصفي هستند و با اغراض سياسي و جناحي دوران دفاع را تحليل مي‌کنند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تأکيد بر اين‌که براي بازگشت از مسير و سياست اشتباه دير نيست، وفاداري و همراهي مردم انقلابي ايران همراه با غمض عين اشتباهات را يادآور شد و گفت: انقلاب اسلامي و نظام جمهوري اسلامي ايران در تمام مراحل خود تاکنون با خواست و پشتيباني مردم، مراحل حساس را پشت سر گذاشته و در حال حاضر نيز اگر خلوص و حسن‌نيت در کنار اراده سياسي ترديدناپذير براي حرکت در مسير صحيح و پيشرفت ببينند در حمايت از مسئولان دلسوز در برابر توطئه‌ها و شيطنت‌ها کوتاهي نخواهند کرد.

آيت الله هاشمي رفسنجاني تعالي، توسعه و پيشرفت مادي و معنوي را بدون تعامل و همکاري بين‌المللي غيرممکن خواند و مبناي سياست خارجي نظام جمهوري اسلامي را همزيستي مسالمت‌آميز و عدم دشمن‌تراشي عنوان کرد و گفت: ما براساس آرمان‌ها و اصول اعتقاداتمان رژيم صهيونيستي را نامشروع مي‌دانيم، اما با هيچ کشوري سر جنگ نداريم و نيازي هم به درگيري نداريم، چرا که اسلام و اعتقادات مکتب اهل بيت(ع) در صورت برخورد رحماني با مردم و دنيا بلاترديد راه خود را به قلوب جهانيان باز خواهد کرد.

عضو مجلس خبرگان به حقوق هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران و زياده‌خواهي‌ها و مطامع قدرت‌هاي استکباري در اين زمينه اشاره و تصريح کرد: اعلام آمادگي براي شفاف‌سازي در انرژي هسته‌اي از يک سو موجب جلب حمايت ملت‌هاي آزاده و بي‌طرف شده و از سوي ديگر دشمنان را براي زورگويي بيشتر به جمهوري اسلامي ايران خلع سلاح خواهد کرد


 بروجردي با تاكيد برمنافع ملي:
  امروز کشور نيازي به توليد سوخت 20 درصد ندارد 

رئيس کمسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي گفت: هرگونه توافق ايران در حوزه هسته اي در گرو عقب نشيني آمريکا و متحدانش از مواضع خود است.

به گزارش مهر، علاءالدين بروجردي با بيان اين مطلب در بدو ورود اعضاي کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي به استان مرکزي در جمع خبرنگاران افزود: تحريم هاي ظالمانه آمريکا و غرب عليه ملت ايران بايد هر چه زودتر برداشته شود چرا که بازنده اصلي اين عرصه آمريکا و غرب است.

وي با اشاره به پيشرفت نظام جمهوري اسلامي ايران در دانش هسته اي بيان داشت: با پايداري مسوولان نظام، هدايت هاي رهبر معظم انقلاب اسلامي و ايستادگي مردم، واقعيت هاي هسته اي جمهوري اسلامي پذيرفته شده و به برکت وجود دانشمندان هسته اي و حمايت مسوولان نظام امروز ايران عضو باشگاه جهاني است.

رئيس کمسيون امنيت ملي مجلس با بيان اين که بر اساس سياست ها و مصالح ملي کشور مي توان در برابر مسائل هسته اي انعطاف نشان داد افزود: پيش از اين قرار شد سوخت 20 درصد براي راکتور تهران را آژانس در اختيار ايران قرار دهد که اين کار را انجام نداد. وي خاطرنشان کرد: بعد از اين قرار شد فرانسه و روسيه به عنوان دو عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل، سوخت 20 درصد را به ايران بدهند که باز محقق نشد و با تصميم مسوولان کشور سوخت مورد نياز و صفحه هاي سوخت راکتور تهران توسط دانشمندان داخلي تهيه شد.

بروجردي با بيان اين که امروز کشور نيازي به توليد سوخت 20 درصد ندارد يادآور شد: در اين زمينه بر اساس منافع ملي عمل خواهيم کرد و اين موضوع امري اختياري براي ايران اسلامي است.

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس اظهار کرد: راکتور تهران در زمان قبل از انقلاب، توسط آمريکايي ها ساخته شد اما در سال هاي اخير ساخت راکتور خنداب اراک که هشت برابر راکتور تهران ظرفيت دارد توسط دانشمندان و متخصصان ايران اسلامي آغاز شد و در مراحل پاياني است.


 محسني اژه‌اي باتاكيد مديريت بازار ارز:
 مردم ايران با فشار اقتصادي تسليم دشمن نمي‌شوند 

سخنگوي قوه قضاييه در سي و هفتمين نشست خبري خود با تسليت شهادت امام جواد (ع)، به پيگرد قضايي حسين هدايتي و آزادي زنوزي اشاره کرد و ضمن پاسخ به سوالات گوناگون خبرنگاران، از صدور قرار منع تعقيب براي مصطفي پورمحمدي رييس سازمان بازرسي کل کشور خبر داد. به گزارش ايسنا، در ابتداي اين نشست، خبرنگاري با اشاره به انتشار برخي اخبار ضد و نقيض در خصوص برخوردها با متخلفان بازار ارز تصريح کرد: به شايعه نمي‌شود پاسخ داد زيرا مبنايي ندارد.

قرار منع تعقيب براي پورمحمدي صادر شد

وي در پاسخ به سوال خبرنگاري ديگر در خصوص اطاله دادرسي چهار پرونده قضايي مربوط به قاليباف، علي مطهري،‌ جواد لاريجاني و پورمحمدي اظهار کرد: در مورد پرونده شهرداري تهران تا جايي که حافظه‌ام ياري مي‌دهد، تا وقتي در وزارت اطلاعات مشغول به کار بودم تحقيقاتي صورت نگرفته بود يا اينکه اگر تحقيقاتي کرده‌اند نمي‌دانم به چه نتيجه‌اي رسيده است. همچنين در مورد آقاي پورمحمدي بايد بگويم که درباره ايشان شکايت شده است و به دليل روحاني بودن وي، پرونده ايشان به دادسراي ويژه روحانيت منتقل شد. همچنين دادسرا ايشان را دعوت کرد و از وي تحقيقاتي به عمل آوردند. ايشان بر خلاف بسياري از افرادي که وقتي دعوت مي‌شوند سر و صداي زيادي راه مي‌اندازند خيلي راحت به آنجا رفت و قرار منع تعقيب براي وي صادر شد. همچنين قرار ابلاغ شد و نظر دادند که ايشان هيچگونه تخلف يا جرمي را مرتکب نشده است. در همين راستا اگر کسي نسبت به آن قرار شکايتي داشته باشد قابل رسيدگي است.

سخنگوي قوه قضاييه در ادامه از پيگرد قضايي حسين هدايتي مالک مجموعه‌هاي ورزشي استيل‌آذين و عضو سابق هيات‌مديره باشگاه پرسپوليس و آزادي «زنوزي» سهامدار بانکي و مالک باشگاه‌هاي ورزشي در تبريز خبر داد.

محسني‌اژه‌اي تصريح کرد:‌ در حال حاضر هم مي‌دانيد که جنگ اقتصادي با ما در اولويت دشمن است يعني الان مسائل نظامي و سياسي در اولويت دشمن نيست و احساس دشمن اين است که مردم ما با فشار اقتصادي به تنگ مي‌آيند و به زعم آنها در جهت خواسته‌ دشمن حرکت مي‌کنند که اين واقعا خيال باطلي است که مردم ايران با اين فشارها تسليم شوند. البته مردم مشکلاتي دارند و با مشکلات دست و پنجه نرم مي‌کنند اما اينکه در جهت خواست دشمن حرکت کنند؛ به هيچ وجه. وي با طرح اين سوال که آيا فشارهاي دشمن بي‌تاثير است؟ گفت: اين فشارها حتما بي‌تاثير نيست اما اينکه ملت ما تسليم مي‌شود، قطعا اينطور نيست و خيال باطلي در سر دشمن است.


 سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

سري چهاردهم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي