جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/07/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4275

رهبر معظم انقلاب در جلسه هيئت دولت ويژه استان خراسان شمالي:
دولت در سال آخر امکانات را صرف پروژه هاي نيمه تمام کند

آملي لاريجاني با تاكيد بر وحدت بين قوا :
قانون اساسي حد و مرز تمام مسئوليت‌ها را مشخص کرده است


القاعده را درافغانستان شكست داديم


مخالفان سوري را به رسميت مي‌شناسيم


هنوز مانده تا استالين شوم!


مهمان‌پرست: اروپا هم بايد آماده مواجهه با تبعات تحريم‌ها باشد


يک نکته از هزاران


ميز خبر


اخبار روز


ماندگار بر جريده عالم

رييس مجلس:
امروز بيش از هرزماني به عالماني متعهد و مسوليت پذير نيازمنديم

طرح جديد ترکيه براي سوريه؛
پيشنهاد اردوغان براي کنار گذاشتن عربستان: با ايران و مصر ترويکا تشکيل مي دهيم


سرمقاله


عراق به دنبال لغو توافقنامه امنيتي با ترکيه

احمدي‌نژاد در ديدار امير کويت:
دولتها و ملتهاي منطقه مانع اختلاف‌افکني دشمنان شوند

رييس فراکسيون اصولگرايان:
سوال از رييس‌جمهور را به مصلحت کشور نمي‌دانيم


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي


 رهبر معظم انقلاب در جلسه هيئت دولت ويژه استان خراسان شمالي:
  دولت در سال آخر امکانات را صرف پروژه هاي نيمه تمام کند 

در هشتمين و آخرين روز از سفر رهبر معظم انقلاب اسلامي به استان خراسان شمالي، اعضاي هيأت وزيران پس از تشکيل جلسه اي ويژه در بجنورد، به حضور حضرت آيت الله خامنه اي رسيدند و گزارشي از مصوبات خود براي حل مشکلات مردم استان و شتاب بخشي به روند پيشرفت خراسان شمالي ارائه کردند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رهبرمعظم انقلاب، حضرت آيت الله خامنه اي در اين ديدار، خدمت به ملت قدرشناس ايران از جمله مردم مؤمن، خونگرم، انقلابي، باصفا و خوشفکر استان خراسان شمالي را توفيقي الهي دانستند و تأکيد کردند: خدمتگزاري به اين مردم شايسته و بزرگوار، بايد تا سر حد امکان، با کيفيت تر و پرحجم تر شود.

ايشان مصوبات دولت را براي بهبود وضع خراسان شمالي، «خوب و جامع» دانستند و افزودند: همه اين مصوبات بايد با پيگيري مستمر و جدي استاندار و اهتمام ويژه مسئولان ملي تحقق يابد و مردم آثار آنها را در زندگي خود احساس کنند.

رهبر انقلاب، استمرار سياستها و ثبات مديريتهاي استان را براي تحقق مصوبات هيأت دولت بمنظور بهبود اوضاع خراسان شمالي ضروري خواندند و افزودند: اين مصوبات خوب را با توجه به عواملي نظير امکانات، منابع، نيروي انساني، زود بازده بودن و گستردگي تأثير آنها بر زندگي مردم، اولويت بندي کنيد.

ايشان به استناد گزارشهاي مستند و کارشناسي شده سه سرفصل را در اولويت مسائل استان برشمردند: کشاورزي، گردشگري و رسيدگي به کارخانه ها و صنايع استان.

حضرت آيت الله خامنه اي سکونت نيمي از مردم خراسان شمالي در روستاها، زمين مستعد، محصولات متنوع و ممتاز و آب و هواي مساعد را از جمله دلايل اولويت کشاورزي در اين استان دانستند و خاطرنشان کردند: رونق کشاورزي منطقه، اشتغال زايي گسترده، افزايش درآمد مردم و دستگاههاي استان و حل مشکلات اجتماعي ناشي از بيکاري را به همراه خواهد آورد. رهبر انقلاب در همين زمينه، صنعتي شدن و مدرن سازي، يکپارچگي زمينهاي کشاورزي و ايجاد صنايع تبديلي و سردخانه را از جمله عوامل پر رونق شدن کشاورزي استان برشمردند.

ايشان همچنين با اشاره به اينکه استان خراسان شمالي بطور طبيعي بر سر راه ميليونها زائر امام هشتم قرار دارد افزودند: با توجه به اين مزيت و با تکيه بر جاذبه هاي گردشگري استان، گردشگري مي تواند در اولويت بعدي مسائل استان قرار گيرد.

حضرت آيت الله خامنه اي به مسئولان توصيه کردند: با اولويت دادن به گردشگري منطقه و برنامه ريزي براي بازديد حداقل بخشي از زوار امام هشتم از جاذبه هاي مهم گردشگري استان، به بهبود اوضاع عمومي خراسان شمالي همت گماريد.

رهبر انقلاب رسيدگي کامل به مسائل کارخانه هاي مهم استان از جمله کارخانه فولاد، لوله سازي و طرح نيمه تمام نيروگاه سيکلي ترکيبي را اولويت سوم مسائل خراسان شمالي دانستند.

ايشان در همين زمينه از تلاش دولت براي به بهره برداري رساندن پروژه هاي نيمه تمام «موسوم به مهر ماندگار» قدرداني و خاطرنشان کردند در سال آخر خدمت دولت، امکانات و انرژي موجود، منطقاً بايد صرف پروژه هاي نيمه تمام شود.

حضرت آيت الله خامنه اي با تشکر مجدد از محبت عميق و بي پايان مردم استان افزودند: ابراز مهر و محبت مردم، اساساً ناشي از دلدادگي قلبي آنان به اسلام و انقلاب است البته انتظارات معقولي نيز وجود دارد که بايد با «برنامه ريزي و همت و تلاش»، به آنها پاسخ شايسته داد.


 آملي لاريجاني با تاكيد بر وحدت بين قوا :
 قانون اساسي حد و مرز تمام مسئوليت‌ها را مشخص کرده است 

به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و تشريفات قوه قضاييه، آيت‌الله آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي با يادآوري فرازهايي از سخنان مقام معظم رهبري در زمينه مسائلي همچون انتخابات و تحريم‌ها و نيز مساله سبک زندگي از تمام مسئولان کشور در رده‌هاي مختلف خواست تاکيدات مقام معظم رهبري را نصب‌العين رفتار و گفتار خود قرار دهند.

رئيس دستگاه قضا به تشريح مساله تحريم‌هاي غرب عليه ايران پرداخت و با يادآوري بخشي از سخنان مقام معظم رهبري در اين زمينه گفت: موضوع اهميت ندادن و بزرگ نکردن تحريم‌ها و تاثير آن بر مردم و نظام اسلامي بخوبي در سفر اخير ايشان به خراسان شمالي تبيين شد و تمام مسئولان و صاحبان تريبون و مردم بايد بدانند که دشمن در حال بزرگ کردن اثر اين تحريم‌هاست و رسانه‌‌هاي تبلغاتي غرب تلاش مي‌کنند با تبليغات خود تحريم‌هاي غرب عليه ايران را بسيار تاثيرگذار و شکننده در وضع مردم ايران به تصوير بکشند.

آيت‌الله آملي لاريجاني با تاکيد بر اين‌که " البته تحريم‌ها تاثيراتي بر کشور داشته است " افزود: همانگونه که مقام معظم رهبري نيز تاکيد داشتند،‌ اين گونه تحريم‌ها مساله جديدي نيست و با توجه به وجود استعدادهاي ناب جوانان ايراني و منابع سرشار قطعا از اين مشکل نيز عبور خواهيم کرد.

آيت‌الله آملي لاريجاني همچنين به مساله انتخابات نيز اشاره کرد و گفت:‌ انتخابات در کشور ما به صورت يکي از تجليات واقعي مردمسالاري ديني است و نبايد به نحوي عمل شود که موجب وهن نظام شود.

رئيس قوه قضاييه به تاکيدات مقام معظم رهبري مبني بر متلاطم نکردن فضاي انتخاباتي کشور از سوي مسئولان اشاره و تصريح کرد:‌ متاسفانه بعد از انتخابات سال 88 مسائلي که به جريان فتنه منجر شد، موجب وهن نظام شد و اکنون نيز با پيروي از سخنان مقام معظم رهبري تمام مسئولان کشور و سران قوا بايد تلاش کنند که فضاي کشور فضاي تنش و التهاب نباشد و همه بر اساس قانون اساسي و در حدود و ثغور وظايف خود حرکت کنند.

رئيس دستگاه قضا اظهار کرد:‌ مسئولان بايد توجه کنند که قانون اساسي حد و مرز تمام مسئوليت‌ها را مشخص کرده و به صورت شفاف از آن سخن گفته است.آيت‌الله آملي لاريجاني افزود:‌ مسئول رسمي و قانوني تفسير قانون اساسي، شوراي نگهبان است و اگر همه ما براساس وظايف خود و بدون دخالت در کارهاي قواي ديگر حرکت کنيم، فضاي آرام و خوبي خواهيم داشت.

رئيس قوه قضاييه تاکيد کرد: اگر قوه قضاييه کار خود را رها کند و به سراغ کارهاي قوه مجريه برود يا عکس اين اتفاق بيفتد، کارها به خوبي پيش نخواهد رفت و از معقول‌ترين امور اين است که با تحفظ بر حدود و ثغور وظايف خود و با اجراي تاکيدات مقام معظم رهبري بويژه در زماني که به انتخابات نزديک مي‌شويم مانع از تلاطم بشويم.

آيت‌الله آملي لاريجاني سپس به موضوع سبک زندگي و نظرات مقام معظم رهبري در اين باره اشاره کرد و گفت:‌ اسلام، ديني جامع و نسخه کامل زندگي است و قطعا سبک زندگي خاصي را مي‌طلبد و بايد وجوه و مصداق‌هاي اين سبک زندگي را دريابيم و با پرهيز تقليد از اجانب، مظاهر زندگي خود را در رفتار و گفتار براساس هدف و معناي زندگي آنگونه که در منابع ديني ترسيم شده است، تنظيم کنيم.

رئيس دستگاه قضا تاکيد کرد: در واقع از بطن سخنان مقام معظم رهبري درباره سبک زندگي نوعي گلايه از وضعيت موجود برداشت مي‌شود، چرا که هرچند در بحث اختراعات و صنايع و پيشرفت‌هاي سخت‌افزاري روبه جلو بوده‌ايم اما راجع به سبک زندگي کار چنداني نکرده‌ايم و با وجود توجه به برخي ظواهر اخلاقي ديني اما بعضا در بسياري از امور زندگي دنباله‌رو سبک زندگي وارداتي و تقليد از ديگران هستيم، در حالي که اصل و مبناي انقلاب اسلامي توجه به مباني و ارزش‌هاي اسلامي و ديني و دخالت آن در تمام شئون زندگي است.

آيت‌الله آملي لاريجاني با تاکيد بر اين‌که " در جمهوري اسلامي ايران مطلقا اعدامي سياسي نداريم و افراد اعدامي يا قاچاقچي مواد مخدر يا متعرضان به جان و مال و نواميس مردم بوده‌اند " گفت:‌ پاره‌اي از قوانين و مقررات مربوط به اعدام، قوانين خاص جمهوري اسلامي ايران نيست و تمام مسلمانان به آن معتقد هستند و کشورهاي اسلامي بايد نسبت به اين گونه تعرض‌ها به قوانين اسلامي سکوت نکنند.

رئيس قوه قضاييه در بخش پاياني سخنان خود به گزارش اخير گزارشگر ويژه سازمان ملل اشاره کرد و افزود: موضوع مورد اشاره اين گزارش درباره اعدام‌ها در ايران تعرض به قوانين اسلامي است که نه‌تنها در ايران بلکه در تمام کشورهاي اسلامي وجود دارد و درواقع ارزش‌هاي اسلامي تمام مسلمانان جهان است، اما جاي سوال اين است که چرا تنها به ايران فشار مي‌آورند و با ديگران کاري ندارند.


  القاعده را درافغانستان شكست داديم 

ايسنا: وزير امور خارجه آمريکا همچنين عنوان داشت که القاعده در افغانستان شکست خورده است. کلينتون گفت: گمان مي‌کنم که کاملا منصفانه باشد که بگويم رهبران اصلي القاعده از جمله اسامه بن لادن کشته شده‌اند. تلاش‌ها براي ضربه زدن به گروه‌ها و سازمان‌هاي وابسته به القاعده از جمله القاعده در شبه جزيره عرب و القاعده در مغرب اسلامي موفق بوده و هسته القاعده به شدت آسيب ديده است. با اين حال وي در ادامه گفت که تهديد از سوي گروه‌هاي تروريستي همچنان وجود دارد. وزير امور خارجه آمريکا عنوان داشت: مي‌دانيم که ممکن است تروريست‌هايي وجود داشته باشند که به ايجاد رعب و وحشت در ميان مردم کشورهاي مختلف ادامه مي‌دهند. دولت آمريکا همچنان براي ريشه کن کردن تروريسم تلاش مي‌کند. کلينتون همچنين در خصوص افغانستان نيز تصريح کرد: طبق تصميمي که ناتو اتخاذ کرده است عمليات‌هاي اصلي تا سال 2014 درافغانستان پايان مي‌يابد و هرگز صحبتي براي ادامه آن وجود نداشته است.


  مخالفان سوري را به رسميت مي‌شناسيم 

مهر: وزير امور خارجه فرانسه در ديدار با نمايندگان مخالفان سوري بر حمايت کشورش از شوراي ملي مخالفان سوريه و همچنين ضرورت اتحاد آنها با يکديگر تاکيد کرد.

به گزارش شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، لوران فابيوس، وزير امور خارجه فرانسه در ديدار خود با نمايندگان مخالف سوري عنوان داشت: ما از مردم سوريه و مخالفان اين کشور حمايت مي‌کنيم.

وي در ادامه افزود: فرانسه مخالفان سوري را به رسميت مي‌شناسد و خود را به حمايت از مردم سوريه و مخالفان متعهد مي‌داند.فابيوس همچنان عنوان داشت: فرانسه بر مسالمت‌آميز بودن انقلاب سوريه تاکيد دارد و معتقد است که اين انقلاب بايد دموکراتيک باشد. وي در ادامه افزود: ما از شوراي مخالفان ملي سوريه حمايت مي‌کنيم و قرار است کمک‌هاي مستقيم خود را به شوراي ملي در سوريه با هدف آماده شدن براي مرحله بعد از بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه ارائه دهيم.


  هنوز مانده تا استالين شوم! 

الکساندر لوکاشنکو اظهار داشت، وي همچنان فاصله زيادي با جوزف استالين و يا ولاديمير لنين، رهبر انقلاب بولشويک دارد. الکساندر لوکاشنکو، رئيس‌جمهوري بلاروس در گفت‌وگو با خبرنگاران روسي اظهار داشت: ما نبايد از استالين و لنين "هيولا" بسازيم. آنها رهبران ما بودند، لنين کشور را تاسيس کرد و استالين آن را تقويت کرد. وي تاکيد کرد که نظرش درباره دو رهبر کمونيست سابق روسيه با نظري که هم‌اکنون در جامعه روسيه درباره آنها وجود دارد، متفاوت است. وي همچنين ادعاي قدرت‌هاي غربي مبني بر ديکتاتور بودنش را بي‌پايه و اساس خواند و يادآوري کرد که در دهه 1990 ميلادي اجازه داده است کلاهک‌هاي هسته‌اي - ميراث اتحاد جماهير شوروي - از بلاروس خارج شود. لوکاشنکو که مدت زمان طولاني است که رئيس‌جمهوري بلاروس است، اظهار داشت: اگر من ديکتاتور بودم اجازه نمي‌دادم که تسليحات هسته‌اي از کشور خارج شود زيرا تسليحات هسته‌اي بهترين تسليحات هستند.


 مهمان‌پرست: اروپا هم بايد آماده مواجهه با تبعات تحريم‌ها باشد 

سخنگوي وزارت امور خارجه حرکت غيرسازنده و غير قابل قبول اتحاديه اروپايي در تصويب اقدامات تحريمي يک جانبه جديد بر ضد جمهوري اسلامي ايران را ناشي از عصبانيت کشورهاي اروپايي از حمايت يکپارچه و مقتدرانه مردم ايران از توسعه برنامه صلح‌آميز هسته اي کشورمان دانست و قويا آن را محکوم کرد.

به گزارش ايسنا، رامين مهمان‌پرست با تاکيد بر اينکه تحريم‌هاي يک جانبه اتحاديه اروپايي فاقد مشروعيت و مغاير با موازين و قوانين بين‌المللي از جمله اصل آزادي تجارت و تبادلات مالي بين ملت‌ها بوده و غير قانوني شمرده مي‌شود، گفت : اصرار اتحاديه اروپايي در استفاده از ابزارهاي فرسوده و غير متمدنانه، به جاي استفاده از روش ديپلماسي و مذاکره بر اساس احترام به منافع متقابل تنها موجب پيچيده تر شدن مسايل مي‌گردد . سخنگوي وزارت امور خارجه افزود: اين رويکرد نه تنها کمکي به حل مسايل نمي کند بلکه در شرايط بحران جاري مالي، اقتصاد کشورها و ملت‌هاي اروپا را نيز تحت تاثير منفي خود قرار مي‌دهد و اروپا بايد آماده مواجهه با تبعات آن باشد. مهمان‌پرست با تاکيد بر اينکه ملت ايران در طول سه دهه گذشته تجربيات ارزشمندي را در رويارويي با تحريم‌هاي يک جانبه غرب اندوخته است ، گفت : مردم کشورمان اين بار نيز تحت تاثير اقدامات غير موجه اتحاديه اروپايي قرار نگرفته و از مواضع و منافع مشروع و غيرقابل انکارخود چشم پوشي نمي‌کنند و ضمن ايستادگي در برابر فشار و زور براساس حقوق مسلم خود برنامه صلح‌آميز هسته اي خويش را ادامه خواهند داد.


 يک نکته از هزاران 

در بازي ايران و کره جنوبي که با برتري يک بر صفر ايران خاتمه يافت، بارديگر تماشاگران کره اي فرهنگ غني خود را به رخ کشيده و ورزشگاه آزادي را از زباله هايي كه ريخته بودند پاکسازي کردند.

گويا ورزش براي آنها هدف نيست و وسيله اي است براي رسيدن به هدف. اما در ورزش ما هرگز شاهد چنين مواردي نبوده ايم و تصاوير بسياري در دست است از شکستن صندلي و پرتاب نارنجک به وسط زمين.

فرهنگ ايراني را فقط نبايد فرياد زد بلكه بايد درعرصه عمل به رخ كشاند...


 ميز خبر 

وزير اطلاعات: کوچکترين حرکت ضد انقلاب را کنترل مي‌کنيم

وزير اطلاعات تاکيد کرد: سربازان گمنام امام زمان (عج) کوچکترين حرکت ضد انقلاب را کنترل مي‌کنند.به گزارش فارس،حجت‌الاسلام حيدر مصلحي، اظهار کرد: الحمدالله چهره منافقان براي همه شناسانده و آشکار شده است. وي تصريح کرد: حرکت‌هاي مختلفي را که مجموعه‌هاي ضد انقلاب براي مقابله با نظام جمهوري اسلامي نشان داده‌اند، به جد کنترل مي‌کنيم. مصلحي اظهار کرد: با اقدامات ما هرگونه حرکتي که امنيت را به خطر بيندازد، زير ذره‌بين قرار داشته و از ديدگاه ما خنثي و بي‌اثر است.

وي همچنين با بيان اينکه منافقان با پشتوانه دشمنان نظام دست به ترور 16 هزار نفر زده‌اند، افزود: بايد آمريکا و ايادي آنان پاسخگوي اين ترورها و اقدامات ضد بشري باشند. وزير اطلاعات تصريح کرد: آن‌هايي که ادعاي حقوق بشر دارند بايد در مجامع بين‌المللي در قبال اين جنايت‌ها توضيح دهند و بگويند چه توجيهي براي اين اقدامات خود دارند. وي اظهار کرد: بايد اين گونه مسائل به عنوان يک مطالبه عمومي از سوي کشورها در مجامع بين‌المللي پيگيري و مطرح شود تا چهره استکبار بيش از پيش به دنيا شناسانده شود.

سوئد مخالفت خود با تحريم هاي ايران را تكذيب كرد

وزارت خارجه سوئد سفير اسراييل در استکهلم را احضار کرد.به گزارش عصر ايران اين اقدام دولت سوئد پس از آن صورت گرفت که روز يکشنبه روزنامه هاآرتص اسراييل به نقل از يکي از سخنگويان وزارت خارجه اين رژيم از مخالفت دولت سوئد با دور جديد تحريم هاي اتحاديه اروپا عليه ايران به دليل منافع اقتصادي اين کشور در ايران خبر داد.

در اين گزارش آمده است که دولت سوئد به دليل منافع اقتصادي خود از قبل قرارداد شرکت سوئدي اريکسون ، در تلاش است تا تحريم هاي ايران تشديد نشود. سخنگوي وزارت خارجه سوئد روز گذشته با اشاره به احضار سفير اسراييل در استکهلم به وزارت خارجه گفت که علت اين اقدام اظهارات عجيب و غريب يکي از سخنگويان وزارت خارجه اسراييل درباره مخالفت دولت سوئد با دور جديد تحريم هاي اتحاديه اروپا عليه ايران است. سوئد مخالفت خود با دور جديد تحريم هاي اتحاديه اروپا که در نشست روز دوشنبه وزراي خارجه اين اتحاديه در لوکزامبورگ به تصويب رسيد را تکذيب کرده است.

صادرات نفت عربستان رکورد زد

ميزان صادرات نفت عربستان به آمريکا در 7 ماه نخست 2012 ميلادي به بيش از 1.425 ميليون بشکه در روز رسيد که اين رقم بالاترين رکورد در چهار سال اخير است.

به گزارش فارس به نقل از رويترز، ميزان واردات نفت آمريکا نسبت به اوايل سال 2012 ميلادي هم اکنون 10 درصد کاهش داشته است . کاهش شديد توليد فرآورده هاي نفتي در پالايشگاههاي تگزاس و کاليفرنيا تاثير زيادي بر کاهش واردات نفت آمريکا داشته است .

بر اساس اين گزارش افزايش صادرات نفت عربستان به آمريکا در حالي است که اتحاديه اروپا و آمريکا تحريمهاي بيشتري را بر ضد صنعت نفت ايران اعمال کرده اند و اين مساله موجب کاهش صادرات نفت ايران به بازارهاي جهاني شده است .عربستان قصد دارد با افزايش صادرات و توليد نفت آثار رواني ناشي از کاهش توليد و صادرات نفت ايران را کاهش دهد . ميزان صادرات نفت عربستان به آمريکا در سال 2012 ميلادي نسبت به سال قبل بيش از 20 درصد رشد داشته که اين بيشترين رشد پس از جنگ خليج فارس به شمار مي رود .

تازه ترين بررسي هاي رويترز نشان مي دهد ميزان توليد نفت عربستان در ماه سپتامبر به بيش از 10 ميليون بشکه در روز رسيده است . اين رقم در ماه اوت نيز به 9.95 ميليون بشکه رسيده بود .

مخالفان سوري: به آتش‌بس با دولت احترام مي‌گذاريم

مخالفان سوري اعلام كردند كه چنانچه دولت سوريه به آتش‌بس پايبند باشد، با آن موافقت مي‌كنند. به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري آناتولي، «عبدالباسط سيدا» رئيس شوراي ملي سوريه در كنفرانسي مطبوعاتي در پايتخت قطر تصريح كرد كه در صورت پايبند بودن دولت سوريه به آتش‌بس، مخالفان نيز به آن احترام مي‌گذارند. در همين حال دولت سوريه نيز اعلام كرد كه پيشنهاد «اخضر ابراهيمي» فرستاده ويژه سازمان ملل و اتحاديه عرب در امور سوريه براي آتش‌بس همه طرف هاي درگير طي روزهاي عيد قربان را مورد بررسي قرار مي‌دهد. بنا بر اين گزارش، ابراهيمي پس سفرش به ايران براي بررسي بحران سوريه، به دولت و مخالفان سوري پيشنهاد داد طي روزهاي تعطيلي عيد قربان آتش‌بس برقرار كند.

سوريه: تاکنون با هيچ آتش‌بسي موافقت نکرده ايم

سخنگوي وزارت خارجه سوريه عنوان داشت که اظهارات نسبت داده شده به وي مبني بر اين که دمشق با آتش‌بس در عيد قربان موافقت کرده عاري از صحت است.به گزارش مهر، جهاد مقدسي، سخنگوي وزارت خارجه سوريه در مصاحبه با خبرگزاري الشرق الاوسط مصر اظهار کرد که سوريه تاکنون با پيشنهاد آتش‌بس در عيد قربان موافقت نکرده است، چرا که هر طرحي براي موفقيت آميز بودن نياز به تعهد تمام طرف‌ها دارد. سخنگوي وزارت خارجه سوريه بيان کرد: اظهارات نسبت داده شده به من درباره آتش‌بس دقيق نيست و آنچه که در رسانه‌ها منتشر شده هيچ ارتباطي با آن چيزي که من گفته‌ام، ندارد. وي در ادامه افزود: پيشتر دولت سوريه پايبندي خود را با طرح‌هاي کشورهاي عربي و سازمان ملل اعلام کرد، اما گروه‌هاي مسلح و کشورهايي که بر اين گروه‌ها تاثير مي‌گذارند، باعث شکست اين طرح‌ها شدند.

مقدسي تصريح کرد: سوريه منتظر ورود اخضر الابراهيمي به دمشق براي شنيدن نتايج سفر وي به کشورها از جمله کشورهايي است که عملا بر گروه‌هاي مسلح تاثير مي‌گذارند.يک خبرگزاري به نقل از مقدسي گزارش داده بود که سوريه آماده بررسي طرح آتش‌بس در عيد قربان است.

تهديد نظامي تل‌آويو عليه سوريه

بنيامين نتانياهو با تاکيد بر اينکه با هرگونه اصلاح در معاهده صلح با مصر به شدت مخالف است، اعلام کرد اگر تل‌آويو مورد تهديد قرار بگيرد، اجراي اقدامات نظامي را مورد بررسي قرار مي‌دهد. به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه اسرائيلي هاآرتص، بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم صهيونيستي مخالفت قاطعانه خود را با هرگونه اصلاح در معاهده صلح با مصر همچون ورود نيروهاي مصري به صحراي سيناء اعلام و خاطرنشان کرد: اصلاح معاهده صلح مي‌تواند امضاي توافقنامه‌ها با کشورهاي عربي ديگر را در آينده خدشه‌دار کند.

نتانياهو اظهار کرد: اصلاح معاهده اسرائيلي- مصري نتيجه منفي بر توافقنامه‌هاي صلحي مي‌گذارد که احتمال دارد در آينده با کشورهاي عرب و فلسطين امضا شود. وي به اين مساله اشاره کرد که رژيم صهيونيستي انتظار دارد مصر از حمله‌هاي مسلحانه از صحراي سيناء عليه اراضي اشغالي جلوگيري کند.نخست‌وزير رژيم صهيونيستي تصريح کرد: اين منفعت بين‌المللي است که صحراي سيناء امن باشد و به يک پايگاه تروريستي عليه اسرائيل تبديل نشود.


 اخبار روز 

اميرعبداللهيان: ايران هيچ‌گونه مداخله‌اي در بحرين ندارد

به دنبال ادعاي بي‌اساس مقامات بحريني مبني بر آنچه که دخالت ايران در امور داخلي کشورشان خواندند، معاون عربي و آفريقايي وزارت امورخارجه کشورمان گفت که نظر ايران در خصوص بحرين مبتني بر ضرورت حل مسائل از طريق مسالمت‌آميز و گفت‌وگو و تکميل اصلاحات سياسي است. به گزارش مهر، حسين اميرعبداللهيان در خصوص نقش ايران در حل بحران بحرين گفت: در حاشيه اجلاس مکه ديداري بين ملک حمد، پادشاه بحرين و وزير خارجه کشورمان صورت گرفت که در اين ديدار افکار مثبت پادشاه بحرين براي برون رفت از بحران و هم‌چنين ديدگاه‌هاي ايران مطرح شد. وي ادامه داد: در اين ديدار قرار شد، ايران با توجه به نفوذ و مشترکاتي که با برخي بازيگران در اين حوزه دارد، کمک کند طرفين وارد فضاي گفت‌وگوي سازنده واقعي و موثر شوند. معاون وزير امور خارجه کشورمان افزود: تلاش‌هاي اوليه با برخي از طرف‌ها، هم با مقامات بحريني هم با برخي طرف‌ها و هم با برخي از کشورهاي تاثيرگذار منطقه آغاز شده، اما نمي‌دانيم به چه دليلي به يکباره بحريني‌ها موضوع را متوقف کرده و همان روش سرکوب و اقدام نظامي و امنيتي را بدون هيچ تغييري ادامه دادند. امير عبداللهيان با اشاره به امتداد روند بيداري اسلامي و رسيدن اين موج به بحرين تصريح کرد: در فضاي منبعث از بيداري اسلامي ما شاهد انقلاب عظيمي در بحرين بوديم.

وي خاطرنشان کرد: از ابتداي بحران به دليل روابطي که با دولت بحرين داشتيم، نظر خود را مبني بر ضرورت حل مسائل از طريق مسالمت آميز و گفت و گو و تکميل اصلاحات سياسي اعلام کرديم؛ اما متاسفانه ورود نظامي يک کشور همسايه به بحرين شرايط را پيچيده‌تر کرد و حتي فرصت فکر کردن درباره اصلاحات و تکميل آن را از پادشاه بحرين گرفت.

اخضر الابراهيمي هشدارداد: بحران سوريه در داخل مرزهاي اين کشور باقي نمي‌ماند

فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحاديه عرب در ادامه سفر دوره‌اي‌اش به کشورهاي همجوار سوريه وارد بيروت شد و با مسئولان اين کشور ديدار کرد. وي در اين ديدار تاکيد کرده است که بحران سوريه نمي‌تواند تا ابد در داخل سوريه ادامه داشته باشد. به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اينترنتي النشره، اخضر الابراهيمي، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحاديه عرب به سوريه اظهار کرد: هيچ کشوري وجود ندارد که بگويد وقايع سوريه بايد ادامه داشته باشد. همگان بر اين باورند که بحران سوريه بسيار خطرناک است اما همه طرف ديگري را مسئول رخدادها مي‌دانند در حاليکه ما بايد به دنبال راه خروجي براي بحران سوريه باشيم. وي نسبت به اينکه آتش‌بس در عيد قربان برقرار شود، اظهار اميدواري کرد و گفت: اميدواريم که سوري‌ها مشکلات‌شان را با کمک سازمان ملل و اتحاديه عرب حل کنند اما در واقع سوري‌ها نخستين مسئولان حل بحران اين کشور هستند. کشورهاي همسايه سوريه بايد بدانند که بحران سوريه تا ابد در داخل مرزهاي اين کشور باقي نمي‌ماند. يا اين بحران حل مي‌شود يا ادامه پيدا مي‌کند و تر و خشک را با هم مي‌سوزاند. الابراهيمي افزود: کشورهايي که به سوريه مي‌روند در اوضاع سوريه تاثير مي‌گذارند و از آن تاثير مي‌پذيرند.فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحاديه عرب اظهار کرد که با رئيس‌جمهوري، رئيس پارلمان و نخست‌وزير لبنان ديدار کرده و به دغدغه‌هاي فکري و نگراني آنها در خصوص اوضاع سوريه گوش داده است.الابراهيمي تصريح کرد: ما نيز از مسائلي که در کشورهاي ديگر شنيديم، آنها را با خبر ساخته‌ايم و از موضع بان کي مون، دبيرکل سازمان ملل مبني بر آتش‌بس سخن گفتيم.وي تصريح کرد: هيچ کس با من در خصوص قاچاق سلاح از لبنان به سوريه يا مشارکت حزب الله در درگيري‌هاي سوريه سخن نگفته است.


 ماندگار بر جريده عالم  

 يازدهمين اجلاس شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

دانشگاه شارجه، کشور امارات متحده عربي

29 ربيع الثاني تا 2 جمادي الاول 1427، 27 تا 29 مي 2006

قسمت اول

گزارش نهايي

DOC.FUIW/E.C.11/2006/F.R

شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام به ياد خداوند توانا يازدهمين اجلاس خود را با حمايت عاليجناب شيخ دکتر سلطان بن محمد آل قاسمي، عضو شوراي عالي امارات متحده عربي، حاکم شارجه و رياست عاليه دانشگاه شارجه در 29 ربيع الثاني تا 2 جمادي الاول 1427 هجري قمري برابر با 27 تا 29 مي 2006 برگزارگرديد.

شوراي اجرايي مراسم خود را در ساعت 10 صبح شنبه 27 مي 2006 در هتل ميلنيوم تحت رياست عاليجناب دکتر عبداله جاسبي، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي ورئيس شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام، با حضور عاليجناب دکتر اسماعيل البشري رئيس دانشگاه شارجه و رئيس سومين مجمع عمومي اتحاديه، نماينده عاليجناب عبدالعزيز عثمان التويجري، مديرکل آيسيسکو ودبيرکل اتحاديه، دکتر مصطفي زباخ رئيس دبيرخانه اتحاديه، واعضاي شوراي اجرايي آغاز کرد. دانشگاه ملي اربيد و دانشگاه عربي بيروت از عدم امکان حضور در يازدهمين اجلاس شوراي اجرايي عذرخواهي کردند. ( ضميمه 1: فهرست شرکت کنندگان در يازدهمين اجلاس شوراي اجرايي FUIW )

شوراي اجرايي اجلاس خودرا با سخنان عاليجناب اسماعيل البشري، رئيس دانشگاه شارجه ورياست سومين کنفرانس مجمع عمومي اتحاديه آغاز کرد. او به اعضاي شوراي اجرايي خوش آمد گفت و سلام هاي عاليجناب شيخ دکترسلطان بن محمد القاسمي را به آنها ابلاغ کرد، همزمان روي تلاش هاي صادقانه عاليجناب در خدمت رساني به جهان تاکيد کرد. دکتر البشري همچنين توجه خودرا به چالش هاي زنگ خطري که در مقابل امت اسلامي و درمعرض خطر قرار دادن موجوديت تاريخي وتمدني آنها است جلب کرد.

او توضيح داد که اين چالش ها به گونه اي است که با حضور ما در حوزه آموزش عالي براي کار بيشتر در جهت حفاظت از هويتمان در مقابل همه اشکال مزاحم واز خود بيگانگي، همچنين پرکردن شکاف کشورهاي درحال توسعه در قلمرو آموزش و پرورش علمي ارتباط دارد.

دکتر البشري اضافه کرد که اين کار مي تواند اعتقاد ما را دراهميت دادن به وحدت براي همکاري مشارکت به عنوان يک وسيله لازم جهت آماده کردن استعدادها براي امت اسلامي و در مقياس بزرگتر يعني انسانيت قوي تر کند. او سرانجام سخنان خود را با قدرداني از فعاليت هاي دبيرخانه اتحاديه، دکترعبدالعزيز عثمان التويجري ابراز نمود، و آرزو کرد که کار اجلاس يازدهمين شوراي اجرايي به نتايج مطلوب برسد

( ضميمه 2: سخنراني عاليجناب دکتر اسماعيل البشري رئيس دانشگاه شارجه، رئيس سومين اجلاس مجمع عمومي اتحاديه)


 رييس مجلس:
 امروز بيش از هرزماني به عالماني متعهد و مسوليت پذير نيازمنديم 

علي لاريجاني تاکيد کرد که نبايد در شرايط فعلي، فضاي کشور را با درشت‌گويي آغشته کرد.

به گزارش ايسنا، رييس‌مجلس شوراي اسلامي در جلسه پرسش و پاسخ جنبش مطالبه‌گر دانشجويي دانشگاه قم علت حضور کمرنگ خود در جمع دانشجويان را کثرت و حجم کارها عنوان کرد.

وي در اين جلسه با اشاره به ظرفيت‌هاي استان قم، اين استان را کانون مراجع بزرگ و علماي برجسته تشيع ذکر کرد و گفت: در اين استان ظرفيت خوبي موجود است و تنها شما دانشجويان بايد به تعبير شهيدمطهري با دو بال علم و ايمان استعدادهاي خود را شکوفا کنيد.

وي ادامه داد: کساني مي‌توانند در زمينه‌هاي علمي رشد کنند که ذهني پراکنده نداشته و حالت اخلاقي خود را نيز رشد دهند.وي افزود: امروز بيش از هر زماني در ايران نيازمند عالماني هستيم که از وارستگي روحي و معنوي برخوردار بوده و نسبت به کشور خود تعهد و احساس مسووليت داشته باشند.

رييس مجلس شوراي اسلامي افزود: ايران در اکثر زمينه‌هايي که پيشرفت کرده، خود را مديون افرادي مي‌داند که در رشته خود عالم و افرادي متعصب به ايران بودند.در ادامه اين جلسه دانشجويان سوالاتي را از رييس مجلس پرسيدند.

يکي از دانشجويان از لاريجاني پرسيد که چرا هيچ‌گاه رييس مجلس در مورد موضوعات فرهنگي همچون سينما، حجاب و علوم انساني موضع خاصي نمي‌گيرد؟

که وي در پاسخ با تاکيد به اينکه مملکت بيش از اينکه نياز به اظهارنظر داشته باشد، نيازمند کار اساسي است، افزود: در شرايط امروز ايران سند چشم‌انداز، سياست‌هاي کلي و مباحث مربوط به سينما و قانون، کاملا مشخص شده است که بايد به درستي اجرا شود.وي ادامه داد: بايد در اين خصوص زمينه‌هاي رشد را فراهم کرده و احتياجي به قانون جديد و اظهارنظر وجود ندارد.

رييس قوه مقننه در پاسخ به دانشجويي که عنوان مي کرد رييس قوه قضاييه بر روي شما بسيار حساس است و اگر به اشخاص ديگري غير از شما توهين شود ممکن است در حد شما حساسيت به خرج ندهند، با بيان اينکه بناي رييس قوه قضاييه چنين رفتاري نيست،‌ تصريح کرد: شما خواهر گرامي در اين خصوص غلو مي‌کنيد اما به نظر شما اگر در سايتي بنده را منافق خطاب کردند، قوه قضاييه نبايد بنا به وظيفه خود عمل کند؟

وي ادامه داد: انتقاد به جا و صحيح قابل پذيرش است ولي تخريب شخصيت‌ها، توهين و دروغ اشتباه است؛ اگر شما تابع رهبر هستيد، بنا به تاکيد ايشان، نبايد به روساي قواي سه‌گانه توهين کنيد.

وي ادامه داد: آيا درست است که عکس من را با آقاي کروبي چپ کنند و بگويند که لاريجاني منافق است؟ آيا به نظر شما اين رفتارها درست است؟ من که شکايتي نکرده‌ام، مگر اينکه قوه قضاييه از جانب مدعي‌العموم پيگير اين مساله شده باشد.

لاريجاني با بيان اينکه قوه قضاييه قوه مستقلي است، گفت: نبايد فضاي کشور را با درشت‌گويي آغشته کرد، چراکه در شرايط فعلي کشور، نيازمند آينده‌نگري و استفاده از نخبگان است.

لاريجاني تصريح کرد: پرخاشگري، تحقير، تهمت و افترا جامعه را متزلزل خواهد کرد.دانشجوي ديگري از لاريجاني پرسيد که طبق قانون اساسي مجلس وظيفه تقنين دارد، چرا مجلس شوراي اسلامي فقط بر عملکرد دولت نظارت دارد؟ که لاريجاني در پاسخ به اين سوال با بيان اينکه مجلس داراي دو کميسيون قضايي و اصل نود در مورد تخلفات قوايي است ادامه داد: در شرايط کنوني کشور، مجلس بر مسائل اقتصادي تمرکز دارد و فشارهاي اقتصادي موضوعي است که غرب روي آن اشاره دارد.

وي ادامه داد: مجلس در تلاش است تا بسترهاي توليد را در کشور فراهم کرده تا جوانان بعد از فارغ‌التحصيلي مشکل شغل نداشته باشند.لاريجاني تصريح کرد: مجلس بايد از ابزارهاي نظارتي استفاده کند ولي گاهي نيز لازم است که پيشگيرانه عمل کند و به جاي مچ‌گيري، مشکلي از مشکلات کشور را حل کند.


 طرح جديد ترکيه براي سوريه؛
 پيشنهاد اردوغان براي کنار گذاشتن عربستان: با ايران و مصر ترويکا تشکيل مي دهيم 

اردوغان پيشنهاد کرد سه کشور ايران، ترکيه و مصر در قالب گروه سه جانبه جديدي درباره بحران سوريه رايزني کنند.

به گزارش عصر ايران به نقل از خبرگزاري آناتولي، رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه گفت که ديدارش با محمود احمدي نژاد رئيس جمهور ايران بر مسئله سوريه متمرکز بود و دو طرف بر ضرورت حمايت از آتش بس در سوريه توافق کردند. نخست وزير ترکيه روز سه شنبه و پس از بازگشت از باکو در کنفرانس مطبوعاتي در آنکارا به خبرنگاران گفت: عربستان سعودي به دليل حضور ايران، تمايلي به فعاليت در گروه چهارجانبه ندارد. آنکارا پيشنهاد کرد اين گروه به صورت سه جانبه و بدون حضور عربستان سعودي به فعاليت خود ادامه بدهد.

گروه چهارجانبه با عضويت ايران، مصر، ترکيه و عربستان سعودي چند ماه قبل با پيشنهاد محمد مرسي رئيس جمهور مصر براي يافتن راه حلي براي بحران سوريه تشکيل شد. عربستان سعودي در نشست مقدماتي معاونان وزير خارجه اين گروه مشارکت کرد اما در نشست هاي آتي آن در سطح وزيران خارجه، غايب بود.

اردوغان ادامه داد: دولت ترکيه همچنين پيشنهاد کرد گروه ديگري با حضور ايران، ترکيه و روسيه فعال شود. آنکارا پيشنهاد ديگري را هم مطرح کرده است تا کميته پيگيري با حضور ترکيه، مصر و عربستان سعودي تشکيل شود. نتايج به دست آمده از فعاليت اين کشورها، گستره بيشتري را براي ايجاد راه حل براي بحران سوريه پوشش مي دهد.

وي گفت در ديدار با احمدي نژاد اين توافق به دست آمد که دو طرف از پيشنهاد اخضر ابراهيمي نماينده سازمان ملل متحد براي برقراري آتش بس در عيد قربان در سوريه حمايت کنند.اردوغان افزود: دو طرف همچنين بر دعوت از همه طرف ها در سوريه براي اجراي آتش بس توافق کردند.

ابراهيمي به تازگي از تهران ديدار کرد و از ايران خواسته بود از ايده برقراري آتش بس در سوريه از عيد قربان آينده حمايت کند.نخست وزير ترکيه مسؤوليت شکست توافق ژنو و شکست ماموريت کوفي عنان نماينده سابق سازمان ملل متحد در امور سوريه را برعهده بشار اسد رئيس جمهور سوريه دانست و گفت: اسد به توافقات پايبند نبود. اين وضعيت باعث استعفاي کوفي عنان شد.

به نوشته خبرگزاري آناتولي ترکيه، در ملاقات احمدي نژاد و اردوغان در حاشيه نشست سازمان اکو در باکو که 40 دقيقه طول کشيد دو طرف بر افزايش ديدارها و رايزني ها براي ايجاد حل براي بحران سوريه توافق کردند. دو طرف همچنين بر ضرورت توقف خون ريزي در سوريه به صورت فوري تاکيد کردند.


 سرمقاله 

 تملق و چاپلوسي يا تمجيد و مبالغه‌گويي

علي رمضاني

اخيرا رهبر انقلاب اسلامي با گلايه از برخي مطالب و يا اشعار و سرودهايي که در برخي ديدار‌ها خوانده مي‌شوند، تأکيد کردند اظهار محبت از جانب مردم به خدمتگزاران خود، مطلوب و مورد تأييد اسلام است، ولي اين اظهار محبت، نبايد موجب بيان سخنان، تعابير، و اوصاف مبالغه‌آميز شود. در همين راستا نيز اگر نگاهي به وضعيت كنوني رواج تملق، مبالغه گويي و چاپلوسي در بين جامعه و رابطه بين مردم و مسئولان داشته باشيم بايد گفت اين امر يكي از چالش هاي كنوني جامعه است . در اين ميان اگر نگاهي به اين پديده داشته باشيم بايد گفت تملق كلا غيرواقع جلوه دادن حقيقت و چاپلوسي هم نوعي تزوير و خدعه براي فريب مخاطب است. در همين بين بسياري از روانشناسان و جامعه شناسان به آسيب هاي ناشي از اين امر اشاره كرده اند. چنانچه جونز چاپلوسي را يک سري رفتارهاي استراتژيک مي داند که به صورت نامشروع براي نفوذ بر يک فرد خاص، با توجه به ويژگي ها و جذابيتهاي شخصي، طراحي شده اند و برخي ديگر نيز چاپلوسي وتملق را راهي کوتاه و بي هزينه براي بدست آوردن جايگاه دروغين در جامعه و هر ساختاري ميدانند.

در هر حال ريشه پديده تملق و چاپلوسي در سابقه كهن و استبداد تاريخي و گذشته زندگي انسان و تشکيل گروه و حکومت توسط بشر برگشته و تاکنون نيز ادامه يافته و بسته به نوع جوامع در آن کاهش يافته و يا اينکه در جوامعي غير توسعه يافته و يا در حال توسعه که حاکميت رابطه به جاي ضابطه حکمفرما بوده است همواره در حال پرورش و تداوم بوده است. يعني اين پديده ها ريشه ها و بسترهاي مناسب براي رشد خود را يافته و عملا با توجه به وجود شرايط گوناگون سياسي اجتماعي اقتصادي و فرهنگي در جامعه اي افزايش و يا كاهش مي يابند. همچنين در جوامعي همانند ما که تاريخي استبداد زده داشته است از اهرم هاي مناسب پيشرفت اجتماعي سياسي و اقتصادي بوده است.

آنچه مشخص است در جامعه ما همچنان چاپلوسي و تملق وجود دارد و اين پديده غير حقيقي موجب پرورش ويژگي هاي منفي و ايجاد كننده پيامدهاي گوناگون غير مفيد در جامعه ميشود. يعني اکنون نيز همچنان تملق ، مبالغه گويي و چاپلوسي بنا به دلايل گوناگوني در روابط فردي شهروندان و يا روابط سازماني و نهادي و بوروکراسي دولتي مورد استفاده قرار مي گيرد و همچنان نيز داراي پيامدهاي منفي اي همچون مانع پيشرفت فرد ي و اجتماعي، خلاقيت، ايجاد باورهاي کاذب در ميان مقامات و مديران ، رابطه مند شدن پست ها به جاي ضابطه مند بودن ، بي انگيزگي و... بوده است. در همين حال بايد توجه داشت كه گسترده پيامدهاي منفي مبالغه گويي چاپلوسي و تملق عملا بدان اندازه است كه مي تواند همه سطوح فرهنگي سياسي اجتماعي و اقتصادي هر جامعه اي را آلوده كرده و عملا چرخ حيات و زندگي فردي و اجتماعي جامعه را با چالشهاي فراواني همراه سازد. بنابراين بايد توجه داشت كه با شناخت دقيق اين پديده ها راهكارهاي مناسبي براي جلوگيري از افزايش اين پديده هاي نكوهيده بيابيم و مانع از افزايش پيامدهاي منفي آن در همه ساختارهاي جامعه شويم.


  عراق به دنبال لغو توافقنامه امنيتي با ترکيه 

دولت و پارلمان عراق در تلاش هستند تا توافقنامه‌ امنيتي امضا شده ميان نظام سابق اين کشور را با آنکارا لغو کنند.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه عربستاني الوطن، رافع عبدالجبار، يکي از اعضاي کميته روابط خارجه در پارلمان عراق اعلام کرد که اين توافقنامه امنيتي از سوي نظام سابق عراق در زمينه موافقت با عمليات نيروهاي ترکيه‌اي در خاک اين کشور جهت تعقيب اعضاي حزب کارگران کردستان ترکيه (پ.ک.ک) بوده است.اين کميته در صدد است تا ميزبان مسئولاني در وزارت خارجه براي اطلاع از جزئيات اين توافقنامه درخصوص اعطاي مجوز به نيروهاي ترکيه‌اي براي تعقيب اعضاي پ.ک.ک در خاک ترکيه باشد، تا اين نشست مقدمه‌اي براي لغو اين توافقنامه باشد. از سوي ديگر، علي الدباغ، سخنگوي دولت عراق اظهار کرد که روسيه وعده‌هايي را به عراق مبني بر خارج کردن اين کشور از فصل هفت منشور سازمان ملل داده است.


  احمدي‌نژاد در ديدار امير کويت:
 دولتها و ملتهاي منطقه مانع اختلاف‌افکني دشمنان شوند 

رييس‌جمهور با بيان اينکه مشکل کشورهاي منطقه بايد توسط خود آنان و بدون دخالت‌هاي خارجي حل فصل شود، تصريح کرد: دشمنان و بدخواهان خواهان تشديد اختلافات و درگيري‌ها در منطقه هستند و دولت‌ها و ملت‌ها بايد با تدبير و حکمت مانع از اين کار شوند. به گزارش ايسنا، محمود احمدي‌نژاد در حاشيه اجلاس سران مجمع همکاري‌هاي آسيايي، در ديدار شيخ صباح الاحمد الجابر الصباح - امير کويت - اظهار کرد: راهي جز همکاري و مشارکت براي حل مشکلات پيش رو و ايجاد جهاني بهتر و زيباتر در برابر ملت‌ها و کشورها وجود ندارد. وي اضافه کرد: منابع و ثروت‌هاي مادي، فرهنگي و انساني فراواني در آسيا وجود دارد و با استفاده از آنها و با همبستگي و همگرايي مي‌توان اقدامات بسيار خوبي در راستاي گسترش مناسبات و روابط متقابل انجام داد و مطمئناً حرکت در اين مسير، فرصت‌ها را براي سوء‌استفاده از دشمنان مي‌گيرد. احمدي‌نژاد در ادامه با تأکيد بر لزوم تقويت بيش از پيش روابط دوجانبه ايران و کويت اظهار کرد: مناسبات دو کشور همواره خوب و برادرانه بوده است؛ البته اينگونه روابط برادرانه، دشمنان زيادي هم دارد و همواره عده‌اي با اختلاف افکني بدنبال بهره‌برداري‌هاي سوء خود هستند. رييس‌جمهور با تاکيد بر اينکه "راهي جز تعاون و همکاري براي پيشرفت، صلح و امنيت وجود ندارد"، تصريح کرد: مستکبران تلاش‌هاي زيادي براي برهم زدن اوضاع در منطقه دارند. البته هيچ‌جاي نگراني وجود ندارد، چراکه دولت‌ها و ملت‌هاي منطقه با گسترش همکاري‌هاي برادرانه خود خواهند توانست بر اين توطئه‌ها غلبه کنند.

رييس‌جمهور تصريح کرد: هيچ قدرتي نمي‌تواند مانع از مراودات و دوستي ميان جمهوري اسلامي ايران و کويت شود.وي با بيان اينکه امنيت منطقه و خليج فارس براي جمهوري اسلامي ايران از اهميت بالايي برخوردار است، گفت: ايران خواهان امنيت براي همگان بوده و معتقد است که دستيابي به اين هدف با مشارکت همه کشورهاي منطقه محقق خواهد شد. رييس‌جمهور افزود: همه بايد تلاش کنند تا بجاي تنش و درگيري تفاهم و همدلي ايجاد شود، چرا که دنيا را با برادري، حکمت و تدبير بهتر مي توان اداره کرد.


 رييس فراکسيون اصولگرايان:
 سوال از رييس‌جمهور را به مصلحت کشور نمي‌دانيم  

رييس فراکسيون اصولگرايان مجلس شوراي اسلامي با اشاره به تصميم اعضاي فراکسيون اصولگرايان براي پس گرفتن امضاي سوال از رييس‌جمهور گفت که تجربه سوال از رييس‌جمهور در مجلس هشتم تجربه موفقي نبوده و ما علاقه‌منديم سوال منتفي شود. به گزارش ايسنا، غلامعلي حدادعادل در اين باره افزود: ما علاقه‌منديم سوال منتفي شود چرا که آن را در مجلس هشتم تجربه کرده‌ايم و ديديم چه اتفاقي مي‌افتد اين تجربه موفقي نبوده و بايد پيش چشم ما باشد.حدادعادل يادآور شد: فراکسيون اصولگرايان نظر خود را درباره سوال از رييس‌جمهور اعلام کرده، هيات رييسه مامور اجراي آيين‌نامه است و نمايندگان هم خودشان تکليف‌شان را مي‌دانند. رييس فراکسيون اصولگرايان مجلس تاکيد کرد: ما به عنوان فراکسيون نظر داريم که سوال از رييس‌جمهور را مفيد و به مصلحت کشور نمي‌دانيم.وي درباره انتشار اخباري مبني بر رايزني دو فراکسيون رهروان ولايت و اصولگرايان براي بررسي سوال از رييس‌جمهور خاطرنشان کرد: ما علاقه‌مند به رايزني با فراکسيون رهروان در اين باره هستيم آنها به عنوان فراکسيون در اين رابطه اظهارنظر نکردند، اما ما مايليم آنها هم اظهارنظر کنند و موضع‌شان را به عنوان فراکسيون بگويند که آيا موافق با طرح هستند يا خير؟ حدادعادل گفت: ما علاقه‌منديم با فراکسيون رهروان ولايت جلسه‌اي در اين رابطه داشته باشيم؛ البته دعوت رسمي از آنها نکرديم ولي از آقاي ابوترابي خواستند که ايشان سعي کنند که فراکسيون رهروان هم براي منتفي شدن سوال اقدام کنند،‌اگرچه از پاسخ آنها خبري ندارم اما ما چنين درخواستي را از طريق آقاي ابوترابي مطرح کرده‌ايم.


  سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

سري پانزدهم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي