جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/07/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4275


مجراي حياتي جنين


هشدار ناخن‌ها به انسان


تشخيص مواد آلرژي زا


خبرها از عالم علم


 مجراي حياتي جنين  

 ترجمه: پيروز پاليزي

جفت مجراي حياتي خون فرزند شماست، اما آيا مي‌دانستيد که نيز اولين ضدافسردگي اوست؟ درباره اين عضو حياتي مهم بيشتر بدانيد...

کلمه جفت يا placenta در زبان انگليسي از واژه لاتين براي کيک گرفته شده است. جفت کارهاي زيادي بيش از صرفا انتقال مواد مغذي از مادر به جنين را اجرا مي‌کند. جفت تنها براي نگهداشتن بندناف در جايگاه خود و ديواره‌اي براي جداسازي دو جريان خوني نيست. جفت فقط مجموعه‌اي از سلول‌هاي غيرفعالي نيست که براي مجوز عبور آزادانه مواد بين مادر و جنين، نقش پليس راهنمايي را بازي کند. نه تنها جفت به ويژه براي تبادل اکسيژن و ضايعات توليدي درون مادر که نيز براي خلق ترکيبات شيميايي حياتي براي رشد جنين آفريده شده است. جفت بسياري از هورمون‌هايي را خلق مي‌کند که ادامه بارداري را ميسر مي‌سازد و به رشد جنين کمک مي‌کند. پيش از جنين در رحم خود را مستقر کرده و پس از آن رحم را ترک مي‌کند.

پژوهشگران شواهدي يافته‌اند که جفت نقش مهمي را در رشد مغز جنين طي مراحل اوليه بارداري ايفا مي‌کند. براساس گفته‌هاي پت لويت، رييس موسسه ژنتيک اعصاب زيکا در کاليفرنيا، تجربيات در موش‌ها نشان داده است که طي يک محدوده زماني کليدي، جفت منبعي از سروتونين شيميايي (سروتونين، مادّه شيميايي مهمي در مغز است که به عنوان «انتقال‌دهنده عصبي» شناخته مي‌شود. انتقال‌دهنده عصبي، مولکولي در مغز است که به سلّول‌هاي عصبي کمک مي‌کند که با يکديگر کار کنند.) مي‌شود که به تعيين سيم‌کشي مدار کليدي در مغز کمک مي‌کند. اين يافته‌ مي‌تواند براي کمک به تشريح مشکلي باشد که منجر به اختلالات مغزي مثل اوتيسم و اسکيزوفرني مي‌شود. پژوهش‌هاي گروه لويت اين مسئله را زماني کشف کردند که درباره نقش سروتنين در رشد اوليه مغز پژوهش مي‌کردند. آنها به تاثير مواد شيميايي در قسمت جلويي مغز به نام مغز پيشين توجه داشتند. آقاي لويت مي‌گويد: مغز پيشين مداري دارد که مي‌دانيم، در بيماري‌هاي اوتيسم، اسکيزو فرني، اختلال دو قطبي، اضطراب و افسردگي مختل شده‌ است.

لويت و تيم او خواستار درک اين مطلب بودند که چگونه سروتونين به مغز پيشين جنين درحال رشد منتقل مي‌شود. او مي‌گويد: تجربيات در موش‌ها نشان داد که حداقل در اوايل اين روند، سروتنين از خود جنين نمي‌آمد. بنابراين آنها پنداشتند که بايد از منبع آشکار ديگري يعني مادر منتقل شود.

اما تجربيات از سوي گروه لويت نشان داد که راهي براي رسيدن سروتنين مادر به جنين وجود نداشت، يعني در حقيقت سروتنين نمي‌توانست از جفت عبور کند تا به جنين رسد.

بنابراين اعضاي گروه مجبور شدند، تا امکان ديگري را بررسي کنند، يا شايد منبع سروتنين را که خود جفت بود. به عبارت ديگر، جفت تنها سروتنين را طي دوره ويژه‌اي از رشد اوليه نوزاد توليد مي‌کرد و سپس متوقف مي‌شود.

لويت مي‌گويد: پژوهشي ديگر نشان مي‌دهد که احتمالا سروتنين تنها انتقال‌دهنده شيميايي مغز و ساخته شده بوسيله جفت نيست. او تشريح مي‌کند: نشانه‌هايي وجود دارد که جفت مي‌تواند دوپامين را نيز بسازد که همچنين در سيم‌کشي مغز و بيماري‌هاي رواني دست‌اندرکار است. آنچه که اين پژوهش نشان مي‌دهد، اين است که جفت خودش منبع نشانه خاصي در يک دوره بسيار ويژه‌اي از رشد است که مغز جنين جديد را تحت تاثير قرار مي‌دهد و آن اطلاعات در تشخيص خطراتي حياتي است که احتمالا باعث ابتلاء کودک به مشکل اوتيسم يا بيماري‌هاي رواني مي‌گردد.

چه کارهاي ديگري اجرا مي‌کند؟

نقش اوليه جفت، تضمين انتقال اکسيژن به درون و خارج سازي دي‌اکسيد کربن از جريان خون جنين است، اما ضايعات خوني تنها به اکسيژن محدود نمي‌شود و نيز شامل ضايعات ديگري مي شود که از طريق جنين توليد مي‌شود. جفت به همان روشي که رسيدن خون به جنين را تضمين مي‌کند، در تضمين رسيدن برخي از مواد مغذي نيز نقشي بازي مي‌کند.

جفت قطعه‌اي از ابزار زيستي بسيار پيچيده و کامل است. جفت کمي به کليه مصنوعي شباهت دارد و به خون شما و فرزندتان اجازه مي‌دهد تا در تماسي بسيار نزديک اما متمايز از يکديگر باشند. به اين ترتيب، انتقال مواد مغذي و اکسيژن را بين مادر و فرزند و برگشت ضايعات توليدي مثل اکسيد کربن از جنين به مادر را ممکن مي‌سازد. عملکرد جفت مانند شش‌ها، کبد و سيستم گوارشي براي جنين است.

جفت در توليد هورمون‌ها نيز نقش مهمي را بازي مي‌کند. ماده جفتي محرک غدد جنسي انسان يا Hcg و نيز استروژن و پروژسترون از طريق جفت توليد مي‌شوند.

جفت همچنين عملکرد مهم پشتيباني از فرزند شما را در برابر عفونت‌هاي احتمالي اجرا مي‌کند، اما هميشه در تفکيک بين مواد خوب و بد توانا نيست و به اين علت است که بارداران بايد از مواد زيان‌آور دوري کنند.

جفت تا چه اندازه‌اي بزرگ مي‌شود؟

در طول دوران بارداري، از نزديک رشد و توسعه جنين را پيگيري کرده‌ايم، اما بندرت چگونگي رشد جفت را ديده‌ايم.

- در هفته 10 بارداري، جفت تقريبا در حدود 20 گرم خواهد بود.

- در هفته 20 بارداري، جفت در حدود 170 گرم وزن خواهد داشت.

- در هفته 30 بارداري، وزن آن 430 گرم و در دوره کامل جفت حدودا 650 گرم وزن خواهد داشت!

جفت طي دوران بارداري رشد مي‌کند.

گسترش انتقال خون مادر به جفت نشان مي‌دهد که در انتهاي سه ماهه اول بارداري تکامل يافته است.

منبع: http://niniplus.com


 هشدار ناخن‌ها به انسان  

آيا مي‌دانستيد ناخن‌ها مي‌توانند گوياي سلامت و يا عدم سلامتي بدن ما باشند؟ علايم وجود مشکلاتي در قلب، ريه و کبد مي‌توانند خود را بصورت سفيدي، کبودي و يا ناهمواري در ناخن آشکار سازند.

هر چند که مشاهده يک عامل جديد ممکن است اجباراً نشانه‌اي از بروز يک بيماري خاص نباشد، اما بد نيست با علائمي که در شکل و رنگ ناخن‌ها پديدار مي‌شوند، آشنا شويد.با مطالعه اين مطلب مي‌توانيد به رازهايي که ناخن‌ها آشکار مي‌کنند، پي ببريد.

ناخن رنگ پريده

گاهي اوقات داشتن ناخن‌هاي رنگ پريده مي‌تواند نشانه‌اي از وجود برخي بيماري‌هاي جدي مانند کم خوني، نارسايي قلبي، بيماري‌هاي کبدي و سوء تغذيه باشد.

ناخن سفيد رنگ

ناخن سفيد با لبه ي تيره رنگ مي‌تواند از علايم مشکلات کبدي مانند هپاتيت باشد.

همانطور که بايد بدانيد، رنگ انگشتان نيز به زرد متمايل است که داشتن بيماري کبدي را اثبات مي‌کند.

ناخن زرد رنگ

يکي از شايع‌ترين دلايل زرد بودن ناخن، عفونت‌هاي قارچي است.

در موارد شديد بستر ناخن عقب رفته و ناخن ضخيم و ترک خورده مي‌شود.

در موارد کمياب، زردي ناخن مي‌تواند نشان دهنده مشکلات جدي تيروئيد، ريه، ديابت و يا بيماري پوستي پسوريازيس باشد.

ناخن‌هاي کبود

ناخن کبود بدان معناست که بدن نمي‌تواند اکسيژن کافي دريافت کند. اين مشکل به صورت بالقوه نشان دهنده بروز يک نوع عفونت ريه‌اي مانند ذات الريه و يا برخي مشکلات قلبي است.

ناخن‌هاي مواج و ناهموار

اگر سطح ناخن مواج و داراي فرورفتگي و برآمدگي باشد و پوست زير ناخن به قهوه‌اي مايل به قرمز تغيير رنگ داده باشد، مي‌تواند از نشانه‌هاي اوليه ي بيماري پوستي پسوريازيس و يا التهاب مفاصل باشد.

ناخن پوسته پوسته شده و ترک خورده

ناخن‌هاي خشک و شکننده که دائما ترک خورده و ترک‌ها به بستر ناخن پيش مي‌روند، به مشکلات تيروئيد مربوط مي‌شود. اما اگر ترک‌هاي ايجاد شده به رنگ زرد متمايل باشند، احتمال عفونت‌هاي قارچي بيشتر است.

پف کردگي بستر ناخن

پوست اطراف ناخن، اگر پف کرده و به رنگ قرمز متمايل باشد مي‌تواند به عنوان التهاب ناخن شناخته شود. لوپوس و بيماري‌هاي بافت همبند از اين دسته به شمار مي‌آيند. همچنين وجود عفونت در بدن نيز مي‌تواند باعث قرمزي و التهاب پوست شود.

خطوط تيره زير ناخن

خطوط تيره زير ناخن را نبايد ناديده گرفت و در اولين فرصت بايد به پزشک مراجعه شود. اغلب دليل نمايان شدن اين خطوط، وجود تومور‌هاي سياه رنگ قشر عميق پوست ملانوما است که از خطرناک‌ترين نوع سرطان پوست به شمار مي‌آيد.

جويدن ناخن

جويدن ناخن ممکن است چيزي بيشتر از يک عادت قديمي نباشد، اما در برخي موارد مي‌تواند از علائم استرس مزمن باشد که نياز به درمان دارد. همچنين جويدن و کندن ناخن مي‌تواند نشانه وسواس جبري باشد که در اين صورت بايد با پزشک معالج مشورت شود.

گرچه برخي شرايط و ناهنجاري‌ها در بدن موجب تغيير رنگ و شکل ناخن‌ها مي‌شوند، اما اين تغييرات در موارد نادر نشان دهنده بيماري است، به گونه‌اي که تمام افرادي که ناخن‌هاي سفيد رنگ دارند، حتما به هپاتيت مبتلا نيستند.

با اين وجود اگر ناخن‌هايي سالم داريد احتمالاً بدن شما نيز از شر مشکلات فوق در امان است. اما چنانچه نگران تغييرات ظاهري ناخن‌هاي خود هستيد، به طور حتم مراجعه به يک متخصص پوست بي ضرر خواهد بود.

منبع:‌http://anjoman.roochi.ir


  تشخيص مواد آلرژي زا  

استفاده از آلرژن هاي اختصاصي مي تواند جايگزين مناسبي براي عصاره هاي مواد آلرژي زا براي تشخيص و ايمونوتراپي قرار گيرند.

دکتر عبدالرضا وارسته، دانشيار مرکز تحقيقات ايمونولوژي دانشگاه علوم پزشکي مشهد در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: در سالهاي اخير شاهد شيوع بيش از پيش بيماريهاي آلرژيك هستيم كه باعث تحميل هزينه‌هاي سنگين به جامعه شده است، بنابراين تشخيص و درمان اين دسته از بيماريها در 20 سال گذشته، از جايگاه خاصي برخوردار شده است.

وي گفت:علاوه بر گرفتن شرح حال، استفاده از آزمون پوستي توسط عصاره تام مواد آلرژي‌زا ، از قديمي‌ترين روشهاي تشخيص است. استفاده از عصاره تام كه مشكلات متعددي در فرآيند تهيه و استانداردكردن آن وجود دارد، اغلب از حساسيت و ويژگي لازم جهت تشخيص بيماريهاي آلرژي برخوردار مي‌باشد. برخي از مشکلات ناشي از تنوع آلرژنها در يک عصاره ماده آلرژي از (الرژنهاي اصلي و فرعي) و مواد غير آلرژي‌زاي موجود در اين عصاره ها مي باشد.

وارسته تصريح کرد: پيشرفتهاي دهه‌هاي اخير در زمينه روشهاي بيوشيميايي و فناوري بيولوژي مولكولي و مهندسي ژنتيك پروتئين‌ها، امكان شناسايي تهيه و تخليص آلرژي‌زا‌هاي طبيعي و نوتركيب را فراهم ساخته است. استفاده از آلرژنهاي اختصاصي مي تواند جايگزين مناسبي براي عصاره هاي مواد آلرژي زاي براي تشخيص و ايمونوتراپي اختصاصي مورد نظر قرارگيرند.

وي خاطر نشان کرد: استفاده از آلرژنهاي نوتركيب، امکان تهيه ميکرواري هاي خاص هر منطقه با تعداد بسيار زياد آلرژنهاي اختصاصي آن منطقه جغرافيايي را فراهم مي نمايد. بکارگيري اين ميکرو اري ها امکان تشخيص بسيار دقيق آلرژي يک فرد (با حساسيت و ويژگي بالا) با مقدار بسيار اندک نمونه با روشهاي غير تهاجمي فراهم خواهد نمود. به نظر مي رسد در آينده نزديک استفاده از اين آلرژنها، روش انتخابي در تشخيص و درمان خواهد بود.


 خبرها از عالم علم 

 پيشگيري از آلزايمر با مصرف سبزي‌ها

پژوهشگران علوم پزشکي در کشور آلمان مي گويند نتايج تحقيقات آنان نشان داده است که ميوه ها و سبزي هاي سرشار از آنتي اکسيدان ها مانند اسفناج مي‌تواند نقش مهمي در پيشگيري از ابتلا به آلزايمر داشته باشد.به گزارش پزشکان بدون مرز، اسفناج گياهي است سرشار از کلروفيل و پروتئين و کارش نه تنها کمک به عمل هاضمه و تحريک ترشحات معده، کبدي، لوزالمعدي و غدد داخلي است بلکه مواد معدني قابل توجهي نيز در بر دارد.اين گياه داراي مقداري آهن، منيزيوم، فسفر، يد و مقداري مواد معدني است که با عنوان ” عناصر قليل” نام ميبرند و جهت تعادل اعمال حياتي بدن بسيار لازم مي باشند.پژوهشگران آلماني دريافته اند که ميوه ها و سبزي هاي غني از آنتي اکسيدان‌ها به ويژه بتاکاروتن و ويتامين س ( C ) مي تواند نقش مهمي در مبارزه با آلزايمر داشته باشد.درحالي که کارشناسان پيش بيني کرده اند شمار مبتلايان به بيماري آلزايمر در سال هاي آينده روبه افزايش خواهد بود،‌ اين پژوهش که در نشريه آلزايمر به چاپ رسيده است، مي تواند در پيشگيري از اين بيماري بسيار راهگشا باشد.اين پژوهش نشان مي دهد که ميوه ها و سبزي هاي غني از آنتي اکسيدان‌ها به ويژه سبزي هايي مانند اسفناج،‌ هويج و زردآلو که سرشار از ويتامين C و بتاکاروتن هاست و نقش موثري در پيشگيري از تخريب سلول هاي عصبي دارد و ممکن است از ابتلا به اين بيماري جلوگيري کند.

پژوهشگران در اين تحقيق 74 نفر از افراد مبتلا به بيماري آلزايمر و 158 فرد سالم بين سنين 65 تا 90 سال را مورد آزمايش قرار دادند.افراد سالم تحت آزمايش هاي مربوط به بررسي ميزان تخريب سلول هاي عصبي قرار گرفتند و پرسش نامه تکميل شده اين افراد در مورد نحوه زندگي آنها، بررسي شد.همچنين خون اين افراد و شاخص توده بدني آنها مورد آزمايش هاي تشخيصي قرار گرفت.اين بررسي نشان داد که ميزان ويتامين C و بتاکاروتن افراد مبتلا به آلزايمر خفيف،‌ نسبت به گروه سالم مورد آزمايش قرار گرفته، بطور قابل توجهي کمتر است.اين آزمايش ها همچنين نشان داد که هيچ تفاوتي در ميزان ساير آنتي اکسيدان ها مانند ويتامين اي (E)، ليکوپن و کوآنزيم 10، بين گروه هاي مورد بررسي وجود ندارد.بنابراين محققان بر اين باورند که ميوه ها و سبزي هاي سرشار از آنتي اکسيدان ها مي تواند نقش مهمي در مبارزه با بيماري آلزايمر ايفا کند.

با اين حال به اعتقاد پروفسور گابريل ناگل متخصص اپيدميولوژي (همه گيرشناسي)، بررسي هاي بيشتري، با حضور شرکت کنندگان بيشتر براي تاييد قطعي اين نتيجه که ويتامين C و بتاکاروتن ها مي تواند از بروز و توسعه بيماري آلزايمر جلوگيري کند، بايد صورت بگيرد.لازم به يادآوري است که اسفناج از نظر داشتن ويتامين B3 بسيار غني است، بنابراين داروي مهمي براي برطرف کردن بيماري پلاگر است (پلاگر يک نوع بيماري است که بعلت کمبود ويتامين B3 در بدن توليد مي شود و نشانه هاي آن: ضعف بدن ، تشنج ، اختلال در دستگاه هاضمه، و بوجود آمدن لکه هاي قرمز روي بدن است).

اسفناج به علت داشتن منيزيم، جلوي پيشرفت سرطان را مي گيرد.

وجود فسفر در اسفناج براي بدن، مخصوصا براي کساني که به کارهاي فکري اشتغال دارند و آهن آن براي شهرنشينان که گلبول هاي قرمز خونشان جهت تامين اکسيژن سلول هاي بدن، بايد فعاليت بيشتري کنند، بسيار مفيد است.

احتمال يک عامل ميکروبي براي چاقي افراد

پژوهشگران علوم پزشکي در دانشگاه کاروليناي شمالي (UNC) مي گويند نتايج تحقيقات آنان نشان داده است که علت اصلي چاقي، وجود يک نوع ميکروب در درون روده است.به گزارش پزشکان بدون مرز ، نوعي از ميکروب‌هاي موجود در روده به بدن کمک مي‌کنند تا کالري و چربي بيشتري از غذا جذب کند.

پژوهشگران عنوان کردند که انسان ها و موش هاي چاق از يک خانواده باکتري بنام باکتوئيدس Bacteroidetes درصد کمتري دارند و از يک نوع باکتري به نام فرميکوتس Firmicutes ميزان بيشتري را دارا هستند.

اين دو گروه از بزرگترين خانواده باکتريهاي روده هستند که بيش از 90درصد جمعيت ميکروبي روده انسان و موش را تشکيل مي دهند .باکتري هاي فرميکوتس (Firmicutes) در تغيير شکل روده نيز مؤثر هستند.کلوستريدياسه clostridia ceae نام خانواده اي از باکتري هاست که طبقه بندي آنها به اين شکل هستند.

فرميکوت ها باکتري هاي گرم مثبت هستند و باکتروئيدها که شامل (باکتروئيد فراژيليس و گونه هاي ديگر هستند نيز باکتري هاي گرم منفي و بي هوازي هستند. فرميکوتها که جزء لکستريديوم ها اند کوکسي گرم مثبت هستند.)

باکتروئيدها شايعترين فلور ميکروبي مستقر در روده بزرگ هستند که کاملاً بي خطر هستند اما در صورتي که همراه با باکتري هاي ديگر از مکان خود حرکت کند و شرايط تغيير کند باعث ايجاد بيماري مي شوند در قسمت فوقاني روده لاکتوياسيل ها و انتروکوک ها بيشتر ديده مي شوند. اين اولين باري است که تاثير ميکروب بر جذب چربي رژيم غذايي در روده و نقش آن بر متابوليسم بدن نشان داده شده است.

باکتري موثر در جذب چربي غذا در روده فرميکوتس Firmicutes نام دارد.آزمايش هاي دقيق‌تر نشان مي‌دهد که ميزان اين باکتري در روده افراد چاق بيشتر است.بنابراين بدن آنان چربي بيشتري جذب مي‌کند.با تکيه بر اين نکته، محققان موفق به توسعه روش‌‌هاي جديدي براي کاهش جذب چربي در افراد چاق و بيماري‌هاي مرتبط با سوخت و ساز شده‌اند.نتايج حاصل از مطالعه و بررسي تاثير ميکروب ها بر دستگاه گوارش که به تازگي در مجله Cell Host & Microbe منتشر شده است عنوان مي کند که از 10 تريليون تا 100 تريليون ميکرواورگانيسم که در روده هاي انسان تجمع دارند، تعداد زيادي از آنها به طرق مختلف براي ما سودمند هستند.

اولين سودمندي آن است که آنها به ما امکان مي دهند که بتوانيم کالري ها را از پلي ساکاريدهاي معمول هضم نشدني از رژيم غذايي خود استخراج نماييم.اين سودمندي به اين دليل بوجود ميايد که اجزاي موجودات زنده ريز بيني قادر هستند که بطور سازگارتري از طيف وسيعي از گليکوزيرهيدرولازوپلي ساکاريدليزار استفاده برندکه ما انسانها نمي توانيم در ژنوم خودآنها را رمزگردان کنيم.گرچه علت اصلي فربهي داشتن مواد جذب شوند بيش از حد کالري دار در مقايسه با مصرف آنها است.معهذا اختلافات در اکولوژي ميکروبي روده بين انسان‌ها مي توانند يک عامل مهم تلقي شوند که روي تعادل حياتي انرژي اثر دارد.

يعني افرادي که در معرض فربهي قرار دارند ممکن است داراي تجمع ميکروبي در روده باشند که پيش برنده جذب مؤثرتر و يا ذخيره شدن انرژي به خاطر يک رژيم مشخص مي باشد که اين در مقايسه با اين گونه جوامع براي افراد لاغر الزام است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي