جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/08/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4283

سخنگوي قوه قضاييه:
مسولان موضوعات را درچارچوب قانون مطرح كنند تا آرامش مردم برهم نخورد

معاون پارلماني رييس جمهور:
سوال از رييس‌جمهور از دستور کار مجلس خارج شد


مبارزه در مصر هنوز تمام نشده


مذاکره با مخالفان تنها راه حل سوريه


فتنه عربستان را احاطه کرده است


مخالفت ايران با پيش‌شرط‌ هيات پارلماني اتحاديه اروپا


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


ميز خبر


پيشنهاد احمدي‌نژاد براي جمع‌ آوري بمب‌هاي اتم و صرف پول آن براي مردم


شوراي امنيت پيش‌نويس قطعنامه روسيه را رد کرد


سرمقاله

انتقاد روسيه از آمريكا:
انتخابات نبايد مذاکرات با ايران را به تعويق اندازد


«شوراي نظامي معارضان سوريه» شکست آتش‌بس را اعلام کرد


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي


 سخنگوي قوه قضاييه:
 مسولان موضوعات را درچارچوب قانون مطرح كنند تا آرامش مردم برهم نخورد 

اظهارات محسني‌اژه‌اي درباره ممانعت از بازديدرييس‌جمهور از اوين،اخلالگران ارزي و مهدي هاشمي

سخنگوي قوه قضاييه با اشاره به فضاي ايجاد شده در رابطه با ممانعت قوه قضاييه از بازديد رييس‌جمهور از زندان اوين و اصرار احمدي‌نژاد بر اين امر گفت: ما اصلا نبايد اين قضيه را خيلي بزرگ، سنگين و به عنوان اختلاف بين قوا مطرح کنيم.به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام و المسلمين غلامحسين محسني‌ اژه‌اي در نشستي خبري در حاشيه هفتمين همايش دادستان‌هاي عمومي و انقلاب مراکز استان در مجتمع شهيد بهشتي قوه قضاييه در پاسخ به سوال ايسنا مبني بر اينکه مصلحت انديشيده شده از سوي قوه قضاييه در ممانعت رييس‌جمهور براي بازديد از زندان اوين چه بوده است؟ تصريح کرد: ما مسائل را بايد در حد خود ببينيم زيرا در اين صورت راحت‌تر مي‌شود با موضوع برخورد کرد.

وي افزود: در قانون اساسي وظايف همه از جمله سران قوا، دستگاه‌ها و نهادها مشخص شده است و اگر احيانا اختلافي بين سران قوا به وجود بيايد ساز و کار آن در قانون اساسي پيش‌بيني شده است. اگر اختلاف برداشت هم از اصل يا اصولي از قانون اساسي پيش بيايد باز هم قانون اساسي مساله را پيش‌بيني کرده است.

دادستان کل کشور گفت: هر دو رييس محترم قوه به قانون اساسي ملتزم هستند. وقتي همه ملتزم هستيم اگر اختلافي پيش بيايد طبيعي است که در مواردي اختلاف برداشت وجود داشته باشد و براي اين امر هم در قانون اساسي راهکار پيش‌بيني شده است؛ لذا نبايد اصلا قضيه را بزرگ و سنگين و به عنوان يک مساله اختلاف بين قوا مطرح کنيم.سخنگوي قوه قضاييه با طرح اين سوال که اگر اختلاف‌برداشتي از قانون به وجود آمد چه بايد کرد؟ گفت: طبعا مجري قانون طبق نظر خود به اصل عمل مي‌کند اما اگر اختلافي پيش آمد بلافاصله آن را به مرجع رافع اختلاف ارجاع مي‌دهند.وي ادامه داد: قبلا عرض کرده‌ام که مفسر قانون عادي، مجلس شوراي اسلامي است اما تفسير قانون اساسي به عهده شوراي نگهبان است. اگر کسي از يک اصلي برداشت کند که اختيارات من اين مقدار است و کسي ديگر بگويد اختيارات اين مقدار نيست، خود قانون اساسي پيش‌بيني کرده است که چه بايد کرد. قانون اساسي مي‌گويد تفسير قانون اساسي با شوراي نگهبان است.سخنگوي قوه قضاييه در مورد مصلحت انديشيده شده از سوي قوه قضاييه در اين رابطه گفت: مصلحت ما هم همين است که بايد ببينيم قانون اساسي که ما به آن ملتزم هستيم تفسير مساله را به عهده چه کسي گذاشته است. تفسير اصل 113 يا هر اصل ديگري که در مورد آن اختلاف نظر وجود داشته باشد با شوراي نگهبان است و شوراي نگهبان هم هر تفسيري از اين اصل ارائه داد همه به آن ملتزم هستيم.محسني‌اژه‌اي تاکيد کرد که شوراي نگهبان اصل 113 قانون اساسي را تفسير کرده است و طبعا همه به آن ملتزم هستيم.

براي برخي اخلالگران بازار ارز به‌زودي کيفرخواست صادر مي‌شود

وي افزود: تعدادي در اين زمينه دستگير شدند ولي اينها متفاوت هستند. همه‌ آنها اخلال‌گر به معناي اينکه قصد ضربه زدن به نظام را داشته باشند،نيستند.بعضي‌ها ممکن است اخلال کرده باشند اما در اين حد نباشند. پرونده اين افراد در حال بررسي است و هنوز کيفرخواست در مورد هيچ کدام صادر نشده است اما آنطوري که از دادستان تهران سوال مي‌کردم نسبت به بعضي از اين افراد مهم انشاءالله به زودي کيفرخواست صادر خواهد شد ولي تا الان هنوز کيفرخواستي در اين خصوص صادر نشده است.

محسني‌ اژه‌اي گفت: نسبت به درصد ارائه شده هم من نمي‌توانم تاييد يا رد کنم اما مسلما همه‌ اين فشاري که الان وجود دارد و اين گراني‌ و مشکلاتي که در بازار وجود دارد، يک علت ندارد و علت‌هاي مختلفي دارد که يکي از علت‌هاي آن اخلال است.

مهدي هاشمي در اختيار سازمان زندان‌هاست

دادستان کل کشور در خصوص آخرين وضعيت پرونده مهدي هاشمي و در پاسخ به اين سوال که آيا وي در اختيار قوه قضاييه است يا نيروهاي امنيتي؟ اظهار کرد: وي در اختيار سازمان زندان‌ها و قوه قضاييه قرار دارد و زير نظر بازپرس از وي تحقيق مي‌شود. اين پرونده در مرحله تحقيقات است و هنوز کيفرخواست صادر نشده است.

خبرنگار ديگري با اشاره به مطلبي منتشر شده در برخي از سايت‌ها مبني بر اينکه از ابتداي سال جاري حدود 800 پرونده مفاسد اقتصادي تشکيل شده، از سخنگوي دستگاه قضايي صحت اين موضوع را سوال کرد که وي پاسخ داد: پرونده به طور طبيعي ممکن است تشکيل شود. برخي ارقام پرونده‌ها را به طور کلي مطرح مي‌کنند و برخي در خصوص موردي خاص آماري را بيان مي‌کنند.

خبرنگار ديگري سوال خود را اين‌گونه مطرح کرد که هياتي اروپايي قرار است به ايران سفر کند و بيان کرده که قصد دارد با جعفر پناهي و نسرين ستوده ملاقات کند و چنانچه اين امر محقق نشود بازخواهد گشت که محسني‌اژه‌اي در پاسخ گفت: از ابتداي انقلاب تا کنون هيات‌هاي مختلفي در رده‌هاي گوناگون درخواست‌هايي را مطرح کرده‌اند و در داخل افراد در رده‌هاي مختلف مي‌توانند از بعضي زندان‌ها با هماهنگي بازديد کنند و در اين راستا بستگي دارد که درخواست‌کننده چه کسي باشد و به دنبال چه چيزي باشد. موارد بررسي مي‌شود و اگر در چارچوب قوانين بود پذيرفته خواهد شد.

سخنگوي قوه قضاييه افزود: اين موارد خيلي غيرمنتظره نيست و در طول سال‌هاي گذشته نيز اتفاق افتاده است.

به گزارش ايسنا، خبرنگار ديگري با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري در خصوص علني نکردن مشکلات و همچنين نامه‌نگا‌ري‌هاي اخير سران قوا گفت آيا اين مباحث شائبه بر هم زدن آرامش کشور را ايجاد نمي‌کند؟ که محسني‌اژه‌اي پاسخ داد: اگر مباحث، منطقي و در چارچوب قوانين باشد مردم خود متوجه مي‌شوند که قصد تشويش وجود ندارد اما چنانچه ذهن مردم از مسائل اصلي به مسائل فرعي منحرف شود ممکن است دچار مشکل شويم.

ما بايد در مورد موضوعي که مي‌خواهيم مطرح کنيم دقت لازم را داشته باشيم تا هم در چارچوب قوانين باشد و هم آرامش مردم را به هم نزند.


 معاون پارلماني رييس جمهور:
 سوال از رييس‌جمهور از دستور کار مجلس خارج شد 

معاون پارلماني رييس جمهور گفت: براساس ماده 212 آيين‌نامه داخلي مجلس با توجه به پس گرفتن امضاي 40 تن از نمايندگان سوال‌کننده از رييس‌جمهور موضوع سوال از رييس‌جمهور از دستور کار مجلس خارج شد.

لطف‌الله فروزنده در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب، افزود: براساس ماده 212 آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي بعد از اين که طرح سوال از رييس‌جمهور به کميسيون ارجاع مي‌شود و نمايندگان رييس‌جمهور با حضور در کميسيون به سوالات نمايندگان پاسخ مي‌دهند، اگر يک چهارم نمايندگان قانع نشدند، روند سوال ادامه پيدا مي‌کند، ولي با توجه به اين‌که در حال حاضر از 96 نماينده امضاکننده سوال از رييس‌جمهور 40 نفر از آنها امضاي خود را پس گرفته‌اند براساس همين ماده طرح سوال از رييس‌جمهور از دستور کار مجلس خارج مي‌شود و اعضاي هيات رييسه مجلس بايد به اين موضوع توجه کنند.

وي افزود: با توجه به فضاي کلي مجلس ما معتقديم اين‌گونه مسائل بايد از طريق برگزاري جلسات در کميسيون‌هاي تخصصي مجلس پيگيري شود تا به نتيجه برسد.

اين در حالي است که يک عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي گفت که سوال از رييس جمهور با داشتن نصاب لازم، هنوز در دستور کار مجلس قرار دارد. حجت‌الاسلام حسين سبحاني‌نيا، اظهار کرد: سوال از رييس جمهور هنوز از دستور خارج نشده اما اگر تا يکشنبه (14 آبان‌ماه) که جلسه علني مجلس برگزار خواهد شد، تعداد امضاها از نصاب پايين تر بيايد، ديگر قابل طرح نيست اما در صورتي که هنوز امضاهاي لازم پاي سوال باشد، هيات رييسه بايد به قانون عمل کند و سوال را اعمال وصول کند.


  مبارزه در مصر هنوز تمام نشده 

مهر: رهبر گروه القاعده در پيامي صوتي خواهان ادامه انقلاب در مصر و حفظ دستاوردهاي آن شد.به گزارش پايگاه خبري لبنان الان، ايمن الظواهري، رهبر گروه القاعده در نواري صوتي که توسط پايگاه‌هاي وابسته به اين گروه منتشر شد بر تلاش براي حفظ دستاوردهاي انقلاب مصر تاکيد کرد.

وي تاکيد کرد: مبارزه در مصر هنوز به پايان نرسيده بلکه آغاز شده است.الظواهري همچنين از مردم مصر خواست تا کمپيني ملي را براي حفظ دستاوردهاي انقلاب که در حال حاضر به حالت رکود درآمده آغاز کنند.

وي خطاب به مردم مصر تاکيد کرد: انقلاب مصر بايد ادامه يابد و مسلمانان بايد براي به دست آوردن چيزي که به آن تمايل دارند و حفظ عزت و شرافت مصر از چنگال فاسدين فداکاري کنند.الظواهري در ادامه از همه مسلمانان خواست تا شهروندان کشورهايي را که به مسلمانان حمله مي‌کنند، بربايند.


  مذاکره با مخالفان تنها راه حل سوريه 

باشگاه خبرنگاران: معاون نخست وزير سوريه تاکيد کرد: حضور بر سر ميز مذاکره تنها راه حل و فصل بحران سوريه و خروج از وضعيت کنوني کشور است.به گزارش سايت اينترنتي النشره، قدري جميل، معاون نخست وزير سوريه در سخناني تاکيد کرد: حل و فصل بحران سوريه و خروج از وضعيت پيچيده کنوني تنها از طريق حضور گروه‌هاي درگير بر سر ميز مذاکره امکان پذيراست.وي در مصاحبه با راديو سواي آمريکا گفت: عدم حضور گروه‌هاي درگير و مخالفان بر سر ميز مذاکره به معناي افزايش موج خشونت‌ها و خونريزي‌ها و در نهايت ضربه زدن بيشتر به اقتصاد سوريه است.

جميل همچنين خاطرنشان کرد: گفت‌وگو و مذاکره در حقيقت به معناي تلاش براي رسيدن به توافق و يافتن ديدگاه‌هاي مشترک ميان گروه‌هاي درگير در سوريه است و باعث گسترش ثبات و امنيت در سوريه مي‌شود.


 فتنه عربستان را احاطه کرده است 

 ايسنا: پادشاه عربستان با اعلام اينکه فتنه کشورش را احاطه کرده است، تاکيد کرد: دشمنان عربستان در کمين نشسته‌اند و راهي جز رويارويي با آنها وجود ندارد.به گزارش شبکه خبري الجزيره، ملک عبدالله بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان در جمع فرماندهان و مسئولان امنيتي اين کشور گفت: فتنه از همه طرف عربستان را احاطه کرده است و دشمنان عربستان در کمين نشسته‌اند تا امنيت کشور را برهم بزنند و وحدت موجود ميان ملت عربستان را از بين ببرند.

وي خطاب به مسئولان امنيتي عربستان عنوان داشت: هيچ راهي براي مقابله با فتنه موجود جز رويارويي با آن وجود ندارد و اين شما هستيد که پس از خداوند سپر حمايت از کشور محسوب مي‌شويد.ملک عبدالله بن عبدالعزيز گفت: همان‌گونه که همه شما مطلع هستيد، دشمنان ملت در کمين نشسته‌اند و قصد دارند از تحولات منطقه سوءاستفاده کنند، اما بايد در مقابل اين‌گونه اقدامات ايستاد.


 مخالفت ايران با پيش‌شرط‌ هيات پارلماني اتحاديه اروپا 

مشاور رييس مجلس در امور بين‌الملل، گفت: ايران با پيش‌شرط‌هاي هيات پارلماني اتحاديه اروپا مخالفت کرد. حسين شيخ‌الاسلام، در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: هيات پارلماني اتحاديه اروپا براي حضور در ايران پيش‌شرطي درخصوص ديدار با دو زنداني تعيين کرد که ايران اين پيش‌شرط را قبول نکرد.

وي در عين حال گفت: در صورتي که هيات پارلماني اروپا طبق شرايط قبلي و برنامه‌هاي توافق شده براي حضور در ايران موافقت داشته باشد هيچ منعي براي حضور آنها وجود ندارد اما ما با پيش‌شرط کنوني آنها موافق نيستيم.

مشاور رييس مجلس در امور بين‌الملل گفت که اين هيات پارلماني متشکل از نمايندگاني از کشورهاي بلژيک، فنلاند، آلمان، هلند، اتريش و لهستان قرار است نيمه شب امشب وارد ايران شوند.شيخ‌الاسلام در پايان در مورد زمان سفر هيات دوستي و پارلماني آلمان به ايران نيز گفت که اين هيات دوستي امشب وارد کشور مي‌شود.


 يک نکته از هزاران 

روان پزشكان و متخصصان سلامت معتقند اينترنت قاتل حافظه است . تحقيقات نشان داده است گذراندن وقت در اينترنت بر نحوه حفظ کردن اطلاعات در حافظه تاثير مي گذارد.

زماني که همواره با اينترنت سرو کار داشته باشيد قادر خواهيد بود اطلاعات مورد نياز خود را هر زمان به راحتي به دست بياوريد. بنابراين هيچ گاه سعي نمي کنيد اطلاعات را به حافظه بسپاريد چرا که آنها هميشه در دسترس هستند.

در واقع كاربران به خاطر نسپردن اطلاعات به مغزشان، ودر دسترس بودن آنها حافظه خود راضعيف مي کنند. نحوه استفاده صحيح از اينترنت از خود آن مهمتراست.


 ميز خبر 

13 كشته و زخمي در انفجار اتوبوس زائران ايراني در بغداد

در انفجار ديروز بغداد، سه زائر ايراني شهيد و 10 نفر ديگر از يک کاروان اعزامي از شهرستان کاشان مجروح شدند.مسعود اخوان، مدير عتبات عاليات سازمان حج و زيارت، با اعلام اين خبر به ايسنا گفت: در اين انفجار، يک کاروان 19 نفره که به‌صورت انفرادي از کاشان به عتبات عاليات رفته بودند، در مسير سامرا براثر انفجار دچار حادثه شدند.

او ادامه داد: در اين انفجار سه زائر ايراني به نام‌هاي سيدمحمد پازه‌بان، معصومه دانشوري نصرآبادي و مسعود عليزاده حلاجي جان باختند و 10 نفر ديگر مجروح شدند و هم‌اکنون مجروحان در بيمارستاني در کاظمين در حال درمان هستند.وي اسامي مجروحان اين حادثه را به اين شرح اعلام کرد: سيدحسن پازه‌بان، طاهره حسيني نصرآبادي، حسن مزروعي نصرآبادي، فاطمه مزروعي نصرآبادي، حسان سلماني نصرآبادي، فاطمه حمامي نصرآبادي، اسماعيل حاجي‌خاني، اکرم محمدي رشت‌نوعي، عارف جمالي و احمد جانجاني.به گفته‌ي مدير عتبات عاليات سازمان حج و زيارت، از ميان 19 نفر اعضاي اين کاروان 6 نفر سالم مانده‌اند.او با بيان اين‌که اکنون نماينده‌ي سازمان حج و زيارت در عراق امور مربوط به اين زائران را پيگيري مي‌کند، تأکيد کرد: ما از زائران و علاقه‌مندان سفر به عتبات عاليات درخواست مي‌کنيم توصيه‌هاي اين سازمان را براي سفر با کاروان‌هاي تحت پوشش سازمان حج و زيارت جدي بگيرند.

نتانياهو: اسرائيل هيچ ارتباطي با انفجار سودان ندارد

در حالي که سودان و برخي از ديگر کشورها حمله رژيم صهيونيستي به کارخانه مهمات‌سازي سودان را محکوم کردند، نتانياهو اعلام کرد که اسرائيل هيچ نقشي در اين حمله نداشته است.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه اماراتي الاتحاد، بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم صهيونيستي در کنفرانس مطبوعات مشترکي با ماريو مونتي، نخست‌وزير ايتاليا که براي مذاکره با مقامات اسرائيل به سرزمين‌هاي اشغالي سفر کرده، تاکيد کرد: اسرائيل هيچ ارتباطي با موضوع انفجار در کارخانه اسلحه و مهمات‌سازي سودان ندارد.

اين در حالي است که پيشتر ايهود باراک، وزير جنگ رژيم صهيونيستي از اظهار نظر در اين باره خودداري کرده بود و در پاسخ به خبرنگاران درخصوص نقش رژيم صهيونيستي در اين حمله گفت: چيزي ندارم که در اين خصوص بگويم و قصد ندارم نظر و احساسات دروني خود را درباره اين اتهام‌هابيان کنم.سودان رسما رژيم صهيونيستي را عامل حمله به کارخانه اسلحه‌سازي خود اعلام کرده و از شوراي امنيت و ديگر نهادهاي بين‌المللي خواسته تا اين اقدام اسرائيل را محکوم کنند.

چين: درصورت تعرض به تماميت ارضي‌مان، پاسخ نظامي مي‌دهيم

چين اعلام کرد در مناقشه ارضي خود با ژاپن هيچ مصالحه‌اي را در دستور کار ندارد و در صورت به چالش کشيده شدن تماميت ارضي‌اش، از نيروي نظامي عليه ژاپن استفاده خواهد کرد.به گزارش ايرنا، به نقل از خبرگزاري شينهوا، "ژانگ ژيجون"، معاون وزير خارجه چين گفت: ما خواهان زندگي در دوستي با همه کشورها از جمله ژاپن هستيم اما در عين حال بايد اصول خود را حفظ کنيم.در اوايل ماه جاري ميلادي، پس از ورود کشتي تجسسي چين به آب‌هاي جزاير مورد مناقشه دو کشور در درياي چين شرقي، توکيو به طور رسمي مراتب اعتراضي خود را به پکن اعلام کرد.ژانگ ژيجون افزود: اگر کسي بخواهد حاکميت چين را به چالش بکشد، پکن هيچ گزينه ديگري به جز پاسخ نظامي براي حذف عامل تعرض نخواهد داشت.روابط چين و ژاپن اخيرا به پايين‌ترين سطح خود طي سال‌هاي گذشته رسيده است. دو کشور مدعي مالکيت چند جزيره هستند. ژاپن ادعا کرد، که در سال 1895 اين جزاير را اشغال کرده است و چين مدعي است از سال 1783مالکيت اين جزاير متعلق به اين کشور بوده است.

طارق الهاشمي: مالكي قصد دارد من را ترور كند

طارق الهاشمي مدعي شد: نخست‌وزير عراق عوامل اطلاعاتي خود را براي ترور وي به ترکيه اعزام کرده است.به گزارش مهر، به نقل از خبرگزاري النخيل عراق، طارق الهاشمي، معاون رئيس‌جمهوري عراق و يکي از رهبران فهرست العراقيه در گفت‌وگويي مطبوعاتي که از طريق پايگاه اينترنتي رسمي وي منتشر شد، اعلام کرد: نوري المالکي، نخست وزير عراق در تلاش است تا من را در محل اقامتم در ترکيه ترور کند.الهاشمي در پاسخ به سئوالي مبني بر چگونگي تلاش براي ترورش چنين پاسخ داد: من اخيرا تهديدهايي دريافت کرده‌ام و اطلاعاتي دارم که نشان مي‌دهد المالکي گروه اطلاعاتي ويژه‌اي را براي ترور من به ترکيه اعزام کرده و اين تهديدها همچنان ادامه دارد. وي همچنين درباره امکان ادامه فعاليت‌هاي سياسي‌اش و اينکه آيا در آينده حزبي تشکيل خواهد داد يا خير گفت: هدف اصلي آنها بيرون راندن من از عرصه سياسي عراق است اما همه مي‌دانند که من در انتخابات قانوني کشور و با راي اهل تسنن روي کار آمده‌ام لذا هدف قرار دادن من در واقع هدف قرار دادن اهل تسنن عراق است.الهاشمي ادامه داد: حضورمن در ترکيه موقت بوده و به محض اينکه پرونده من به طور سياسي حل و فصل شود به بغداد باز خواهم گشت.


 ماندگار بر جريده عالم  

 تصميمات اجلاس يازدهم شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

دانشگاه شارجه امارات متحده عربي29 ربيع الثاني تا 2 جمادل الاول 1427

27 تا 29 مارس 2006

قسمت نهم

تصميم در مورد صورت جلسه موضوع 3.1

( ملاحظه در خواست هاي تقديم شده توسط دانشگاه ها و موسسات عالي براي عضويت در FUIW

N:FUIW/E.C.11/2006/D.3.1

شوراي اجرايي در رابطه با ماده (10) II، پاراگراف «5» از اساسنامه اتحاديه، هماهنگ با ماده (21)، پاراگراف عملياتي «1» از روش هاي مقرراتي شوراي اجرايي اتحاديه، با يادآوري تصميم N:FUIW/E.C.11/2006/3.1 که توسط شوراي اجرايي FUIW در دهمين اجلاس خود ( دانشگاه کويت، کشورکويت، 6 تا 8 مارس 2005) به تصويب رسيده و در آن از دبيرخانه خواسته شد که اطلاعات مندرج در فرم هاي تقاضا براي عضويت بررسي شود وبا معيار و شرايط عضويت تطبيق داده شود، وبا بررسي سند شامل فهرست دانشگاه ها که براي عضويت در اتحاديه درخواست داده اند وبه (17) دانشگاه مي رسد، وبااستماع گزارش دبيرکل در اين ارتباط و با بررسي هاي صورت گرفته تصميمات زير را اتخاذ نمود:

1- عضويت دانشگاه ها به همان صورت که در سند (N:FUIW/E.C.11/2006/3.1) آمده بود به تصويب رسيدو ضميمه گزارش نهايي در اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام شد.

2- از دبيرخانه خواسته شد که معيارها را در رابطه با عضويت که دراتحاديه مورد پذيرش قرار مي گيرد توسعه دهد.

3- به دبيرکل اتحاديه پيشنهاد شد تا فعاليت هاي خود را براي دعوت از ساير دانشگاه هاي جهان اسلام به منظور پيوستن به اتحاديه پيگيري نمايند.

4- اين موضوع در دستور جلسه اجلاس بعدي کنفرانس مجمع عمومي اتحاديه گنجانده شد و پيشنهاد تصويب آن ارائه گرديد.

تصميم در مورد دستور جلسه موضوع 2.3

( گزارش در مورد ادغام پروژه بين FUIW و اتحاديه دانشگاه‌هاي اسلامي)

N:FUIW/E.C.11/2006/D.3.2

شوراي اجرايي در رابطه با ماده (2) از اساسنامه اتحاديه، هماهنگ با ماده 15 از روش هاي مقرراتي مجمع عمومي اتحاديه، با بررسي پروژه ادغام بين FUIW و دانشگاه هاي اتحاد اسلامي، بهمان صورت که در سند N:FUIW/E.C.11/2006/3.2 آمده است و با بررسي هاي انجام شده همچنين پيشنهاد ها ونکات مطرح شده توسط اعضاي شوراي اجرايي، تصميمات زير را اتخاذ نمود:

1- نام « اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام» به عنوان نهاد جديدي که درنظر گرفته شده است انتخاب شد.

2- شارجه به عنوان مراکز نهاد جديد پيشنهاد گرديد.

3- سه رکن مجمع عمومي، شوراي اجرايي و دبيرخانه با رياست افتخاري پيشنهاد گرديد.

4- نهاد جديد « اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام» زيرنظر سيستم OIC باقي مي ماند.

5- اين پينشهادبه چهارمين اجلاس مجمع عمومي اتحاديه تقديم خواهد شد.


 ميز خبر 

محمدي گلپايگاني:

مقام معظم رهبري اراده فرمايند، دفاع مقدس تکرار خواهد شد

رئيس دفتر مقام معظم رهبري با بيان اينکه مردم تا آخر پاي انقلاب اسلامي ايستاده اند، افزود: شک ندارم اگرمقام معظم رهبري اراده فرمايند بار ديگر دفاع مقدس تکرار خواهد شد و مردم اين سرزمين لحظه اي از نظام و رهبري خود دريغ نخواهند کرد

به گزارش مهر، آيت الله محمد محمدي گلپايگاني رئيس دفتر مقام معظم رهبري امروز شنبه در مراسم صبحگاه مشترک تشييع پيکر مطهر خلبانان شهيد نهاجا با بيان اينکه پرونده درخشاني از نيروي هوايي در اذهان ملت ايران به جا مانده است، افزود: نيروي هوايي در دوران دفاع مقدس نقش تاثير گذاري را ايفا کرد به طوري که بنده از نزديک شاهد اين فداکاريهاي نيروي هوايي بودم. وي افزود: اين نيرو در جبهه و پشت جبهه در حماسه عظيم دوران دفاع مقدس به خوبي ظاهر شد و توانست مقابل نيروهاي بعثي عراق بايستد. اين جانفشاني ها در صفحه هاي تاريخ دفاع مقدس ضبط خواهد شد. رئيس دفتر مقام معظم رهبري با بيان اينکه البته نقش مردم در پاسداري و حفاظت از انقلاب اسلامي بسيار مهم است، افزود: ما اين نقش را به خوبي در دوران دفاع مقدس ديديم. مردم درآن دوران از رزمندگان و نيروي هوايي حمايت کردند و هرگاه پروازي براي حمله اعزام مي شد اين مردم بودند که دستهاي خود را بلند مي کردند و براي موفقيت رزمندگان خلبانان ما دعا مي کردند.

وي اضافه کرد: معتقدم حرکت اصلي پيروزي انقلاب از زمان تجديد پيمان ارتش با امام خميني (ره) آغاز شد. 19 بهمن روز بسيار مهمي است ما در آن روز شاهد تجديد پيمان ارتش با امام خميني (ره) در مدرسه رفاه بوديم.

رئيس دفترمقام معظم رهبري همچنين ياد و خاطر خلبانان شهيد نهاجا را گرامي داشت و در ادامه با بيان اينکه مردم تا آخر پاي انقلاب اسلامي ايستاده اند، افزود: بنده مطمئن هستم اگر روزي لازم شود و فرمانده کل قوا اراده فرمايند باز دفاع مقدس تکرار خواهد شد و جوانان، مردان و زنان اين سرزمين لحظه اي در دفاع از مملکت، نظام و رهبر خود دريغ نخواهند کرد و تا آخر پاي انقلاب خود ايستاده اند. وي خطاب به پرسنل نيروي هوايي ارتش افزود: بدانيد اين نظام و سرزمين مورد عنايت حضر ولي عصر (عج) است.وي در پايان سخنانش گفت: اين شهدا با اينکه ديگر در بين ما نيستند اما هميشه زنده اند وجاي آنها در بهشت مي باشد.


 پيشنهاد احمدي‌نژاد براي جمع‌ آوري بمب‌هاي اتم و صرف پول آن براي مردم 

رييس‌جمهور با انتقاد از توليد علومي که عمق و کنه آن نژادپرستي و سلطه‌گري است، از پيشنهاد خود به سران يکي از کشورهاي بزرگ جهت جمع‌آوري بمب‌هاي اتم و صرف پول آن براي مردم خبر داد.

به گزارش ايسنا، احمدي‌نژاد در ادامه يادآور شد: چند ماه قبل با رييس يک کشور بزرگ و به ظاهر قدرت بزرگ ديدار داشتم، در آنجا مطرح کردم که چقدر خوب است که بمب‌هاي اتم جمع شده و پول آن خرج مردم شود.

احمدي‌نژاد در مراسم اختتاميه ششمين جشنواره بين‌المللي فارابي اظهار کرد: شايد واژه توليد علم براي فعاليت‌هاي علمي مناسب نباشد، زيرا ذهن را به نوعي به سمت اقتصاد و فرهنگ سرمايه‌داري سوق مي‌دهد . شايد اگر دريافت علمي و نيل به مرتبه بالاتر را به جاي توليد علم قرار دهيم، مفهوم را بهتر برساند، زيرا علم در نهاد تک تک انسان‌ها موجود است و کشف علم و سير علمي، سيري نامحدود است.

وي با تاکيد بر اين‌که هيچ فردي نمي‌تواند در هيچ مقطعي بگويد من عالم هستم، اظهار کرد: دريافت علمي محدوديت و نقطه پاياني ندارد.رييس‌جمهور ادامه داد: هنگامي که از علوم انساني سخن مي‌گوييم، اين به ذهن متبادر مي‌شود که به دنبال علومي هستيم تا رفتار انساني و جامعه انساني را پيش‌بيني و مديريت کنيم.

رييس‌جمهور با تاکيد بر اين‌که بايد علوم انساني را در دايره وسيع‌تري تعريف کرد، افزود:‌ مي‌توان گفت علوم انساني از علومي است که ناظر بر حرکت انسان‌ها در مسير کمال براي نيل به قله تعالي است، زيرا اصولا همه علوم انساني‌اند؛ و فقط انسان است که مي‌تواند علوم را دريافت کند.علم براي ساير موجودات معنا نداشته و در زندگي آنها تاثيري ندارد.

وي با بيان اين‌که انسان تنها موجودي است که علم در زندگي او تاثير دارد، گفت: خداوند انسان را در بالاترين سطح آفريده و انسان مي‌تواند در اين عالم مانند خدا و تجلي خدا شود، اما خداوند انسان را در پايين‌ترين مرتبه وجودي قرار داده و ماموريتي براي وي تعريف کرده که تو با کمک خداوند مي‌تواني از اسارت جماد ، نبات و حيوانيت بيرون بيايي و خدايي شدنت را به فعليت برساني. عبور از مرحله جماد و نبات بسيار آسان است و معمولا انسان به آساني از آن عبور مي‌کند، اما عبور از مرحله حيوانيت به دايره انسانيت سخت‌ترين مرحله است .

احمدي‌نژاد سخت‌ترين و مهم‌ترين ماموريت انسان را عبور از مرحله حيوانيت به دايره انسانيت عنوان کرد و گفت: علوم حقيقي انساني آن است که راه را براي عبور انسان از مرحله حيواني به فضاي ملکوتي انساني بگشايد. انسان اين ظرفيت را دارد که به بالاتر يا پايين‌تر از مرحله خود صعود و يا سقوط کند. نشانه‌هاي سقوط و صعود بسيار زياد است و ما آنها را در تاريخ مشاهده کرده‌ايم.

رييس‌جمهور در بخش ديگري از سخنان خود اظهار کرد:‌ در جنگ‌هاي افغانستان و عراق بسياري کشته‌ شدند و جالب آن است که آن‌که مي‌کشد به خودش جايزه مي دهد. آيا او در پايين‌ترين مرحله قرار دارد يا گرگ؟ او از حيوانيت به مرحله پايين‌تر ساقط شده است.احمدي‌نژاد با بيان اين‌که هر علمي که راه را براي کمال حقيقي انسان باز کند ، الهي ، اسلامي و ديني است، افزود: هنگامي که انسان بخواهد از خاک به خدا برسد چه راهي را بايد طي کند؟ در اين مسير بايد انسان و حقيقت انساني را بشناسيم و پس از آن در مسير حرکت کنيم.

رييس قوه مجريه همچنين يادآور شد: انسان کامل کسي است که تمام اسماء و صفات را در خود تجلي کرده است . پيامبران اوالااعظم انسان‌هاي کاملي بودند و هر عصري بايد انسان کاملي وجود داشته باشد، زيرا در غير اين صورت خدا ناشناخته خواهد ماند، بنابراين براي شناخت خدا ما نيازمند انسان کامل هستيم.

احمدي‌نژاد در ادامه تاکيد کرد: يکي از راه‌هاي عبور از حيوانيت به انسانيت، عبور از مرزهاي نژاد، رنگ ، تعصبات قومي و قبيله‌اي ، حزبي و باندي، گرايشات به قدرت و ثروت است و مي‌توان گفت علوم انساني علومي است که انسان را به فهم و شناخت و همراهي انسان کامل نزديک مي‌کند و هر علمي که به خودخواهي،‌ منيت‌ها و غلبه شهوت‌ها و خودبرتربيني‌ها دامن بزند علم نيست، بلکه جهل است.

رييس‌جمهور با طرح اين سوال که هدف ما از تحصيل و گسترش علم چيست؟ گفت: آيا هدف پر کردن جيب‌ها و رسيدن به اغراض حيواني است؟

احمدي‌نژاد با بيان اين‌که هر فردي در هر کاري بايد تحولات و تصورات خود را اندازه‌گيري کند تا ميزان موفقيت خود را بسنجد، گفت: به عنوان مثال رييس يک حکومت بايد هر روز معنويات ، اخلاق و آرزوهاي خود را با انسان کامل مقايسه کند. اگر از آنها دور شد معلوم است که پشت سر او چه اتفاقي مي‌افتد. دنبال هر انديشه‌اي جز انديشه انسان کامل باشيم، نتيجه آن سقوط است.

وي خاطرنشان کرد: ما شاهد تلاش بسياري از علما و انديشمندان در راه کشف حقيقت هستيم انسان کامل تنها راه است و به همه انسان‌ها تعلق دارد. ما شاهد بوديم که علي‌رغم مجاهدت‌هاي پيامبران براي نزديک کردن دل‌ها و انديشه‌ها به انسان کامل، شيطان توانست يک غفلت را به نوع بشر تحميل کند. اکنون علومي توليد مي‌شود که عمق و کنه آن نژادپرستي و سلطه‌گري است . آيا تمام حقايق در دسترس بشر قرار دارد؟

به گزارش ايسنا، احمدي‌نژاد در ادامه يادآور شد: چند ماه قبل با رييس يک کشور بزرگ و به ظاهر قدرت بزرگ ديدار داشتم، در آنجا مطرح کردم که چقدر خوب است که بمب‌هاي اتم جمع شده و پول آن خرج مردم شود.

وي با رد اين مطلب گفت: رقيب ما امروز سلاح‌هايي بسيار کشنده‌تر ساخته است! اين چه نگاهي است که وجود دارد؟ نگاه‌ها بايد تغيير کند.احمدي‌نژاد در پايان با تاکيد بر اين‌که در اين عالم کاري جز علوم انساني نداريم، پيشنهاد داد که جشنواره فارابي، با مدت زمان بيشتر برگزار شود تا انديشه‌ها و قلب‌ها به يکديگر نزديک شوند.


 شوراي امنيت پيش‌نويس قطعنامه روسيه را رد کرد 

شوراي امنيت با پيش نويس قطعنامه مسکو در خصوص آتش بس سوريه و انفجارهاي دمشق موافقت نکرد. به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اينترنتي النشره، شوراي امنيت با پيش‌نويس قطعنامه‌اي که اخيرا روسيه درباره آتش بس سوريه و انفجارهاي دمشق تقديم اين شورا کرده بود مخالفت کرد.بنا به گزارش خبرگزاري ايتارتاس روسيه، علت مخالفت شوراي امنيت با پيش نويس قطعنامه مسکو مخالفت يکي از کشورهاي عضو اين شورا بوده است. خبرگزاري روسيه همچنين خاطرنشان کرد، کشور مذکور تاکيد کرده است که اطلاعات درباره اقدامات گروه‌هاي تروريستي مندرج در پيش‌نويس قطعنامه مسکو کافي نبوده و صدور قطعنامه در اين خصوص با اتکا به اخبار منتشر شده ضروري نيست. خبرگزاري روسيه در ادامه به نام کشوري که اين مساله را مطرح کرده اشاره‌اي نکرد.بنا به اعلام خبرگزاري ايتارتاس پيش نويس قطعنامه مسکو شامل تسليت به خانواده‌هاي قربانيان انفجارهاي دمشق و تاکيد بر لزوم تلاش شوراي امنيت براي مبارزه با گروه‌هاي تروريستي و پايبندي اين شورا به تعهداتش در قبال منشور سازمان ملل است.


 سرمقاله 

 افزايش مرگ وميرهاي قلبي براثرمشكلات اجتماعي

حميدرضا عسگري

آمارها نشان مي دهد که سن بروز سکته قلبي نسبت به دهه هاي قبل رو به کاهش است. اگر در گذشته سکته قلبي بيشتر در سنين 60 سال به بالا اتفاق مي افتاد، امروزه بروز آن را به وفور در سنين بين 30 تا 40 سالگي نظاره مي کنيم. آمارهاي رسمي وزارت بهداشت نشان مي ‌دهد بيشترين علت مرگ و مير در کشور بعد از تصادفات ، سکته‌هاي قلبي است.

براساس آمار3/39 درصد کل مرگ و ميرها ناشي از بيماري‌هاي قلبي و عروقي و5/19 درصد آن مربوط به سکته‌هاي قلبي است.

در تصديق اين مدعا، وزارت بهداشت چندروز پيش اعلام كرد طي دو ماه پيش تا کنون 6 هزار سکته قلبي به ثبت رسيده است كه آمار بسيار بالايي است.

عواملي همچون استفاده بيش از حد از تلويزيون و اينترنت و كارهاي اداري باعث عدم تحرك افراد مي شود و اين امر باعث بروز مشكلات قلبي در سنين پايين مي گردد. به طور مثال در كشور كره و ژاپن كارمندان روزانه از 8 تا 12 ساعت درگير كار روزانه هستند. اما مسئولان ادارات در روز دو نوبت تايم استراحت و ورزش براي كارمندان در نظر گرفته اند و آنها را ملزم كرده اند دراين زمان مشخص به فعاليت بدني بپردازند. اين نشان از اهميت مسولان به سلامت كاركنان و جامعه شان مي باشد. در كشورما هم ساعت كار كارمندان كاسته شده ، ولي تاثيري در سلامت جامعه ندارد و همچنان شاهد افزايش بيماري هاي قلبي در جامعه هستيم.

البته بايد يادآور شد مسائلي مانند آلودگي هوا نيز در ابتلا به اين بيماري ها اثرداشته، عاملي كه در سطح بالا در كشورما يافت مي شود و هر روز بايك نوع آن رو به رو هستيم. يا آلودگي دود ماشين ها تنفس مردم را تنگ مي كند و يا گرد و غباري كه از كشورهاي همسايه برايمان سوغات فرستاده مي شود. البته اين دو عامل قابل پيشگري است، به شرط اينكه اين روند افزايش مرگ وميرهاي قلبي مورد توجه بيشتر مسولان قرارگيرد. اما عاملي كه امروزه درصد بالايي از ابتلا به بيماري هاي قلبي به خود اختصاص داده،بحث مسائل عصبي و استرس زاست. درصورتي كه فرد به طور مداوم تحت استرس باشد احتمال ابتلاي او به بيماري هاي قلبي افزايش مي يابد. شايد اين عامل بيشتر از تغذيه آلودگي هوا گريبان گيرمردم باشد.

عدم امنيت شغلي، وضعيت تهيه مسكن، بالا و پايين شدن ناگهاني اقتصاد دركشور ، مشكل گراني و تورم وبسياري ديگرمسائل، همگي از عواملي هستند كه باعث افزايش نگراني و استرس درميان افراد جامعه مي گردد.

شايد به زعم برخي اين نوشتار بايد در صفحه پزشكي چاپ مي شد اما درحقيقت بحث افزايش بيماري هاي قلبي در كشور و ميزان مرگ و ميرهاي حاصل از آن صرفاًَ يك موضوع پزشكي نيست كه تنها به دليل برخي مشكلات فيزيكي ايجاد شود و با يك نسخه پزشك معالجه گردد.امروز عوامل اجتماعي كه باعث برهم ريختگي اعصاب و افزايش استرس در افراد شده ، بيشترين تاثيررا در ايجاد اين بيماري ها دارد.

انتظار مي رود تا مسولان محترم اين موضوع راجدي بگيرند و ار راستاي افزايش امنيت و آرامش در عرصه هاي مختلف كشور توجه يشتري داشته باشند تا با ايجاد سلامت رواني جامعه موجبات سلامت جسماني هم فراهم شود.


 انتقاد روسيه از آمريكا:
 انتخابات نبايد مذاکرات با ايران را به تعويق اندازد  

سخنگوي وزرات امور خارجه روسيه با انتقاد از آمريكا، بر لزوم از سر گيري مذاکرات 1+5 با ايران تاکيد و اعلام کرد که انتخابات رياست جمهوري آمريکا نبايد در اين مساله وقفه بيندازد.به گزارش ايسنا، خبرگزاري نووستي گزارش داد: الکساندر لوکاشويچ، سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه در نشستي مطبوعاتي در مسکو اظهار کرد که با وجود انتخابات رياست جمهوري در آمريکا نبايد گذاشت وقفه‌اي طولاني در مذاکرات گروه "1+5" و ايران در خصوص برنامه هسته اي اين کشور صورت گيرد.لوکاشويچ در پاسخ به اين سوال که انتخابات رياست جمهوري آمريکا چگونه بر جريان مذاکرات بر سر برنامه هسته اي ايران تاثير خواهد گذاشت؟ تصريح کرد: ما مثل گذشته بر اين موضع هستيم که گفت‌وگو بر سر اين مساله بايد هرچه زودتر از سر گرفته شود. نبايد گذاشت روندي که در نتيجه نشست‌هاي اخير گروه "1+5" و ايران ايجاد شده بر هم بخورد.سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه با اشاره به اين که انتخابات رياست جمهوري آمريکا يک واقعيت عيني است، گفت: اين واقعيت نبايد موجب وقفه طولاني در مذاکرات هسته اي با ايران شود. انتخابات رياست جمهوري آمريکا قرار است کمتر از دو هفته ديگر در تاريخ ششم نوامبربرگزار شود.


 «شوراي نظامي معارضان سوريه» شکست آتش‌بس را اعلام کرد 

کميته موسوم به «شوراي نظامي معارضان سوريه» در حلب شکست آتش‌بس را اعلام کرد.به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري عربي پرس، کميته موسوم به «شوراي نظامي معارضان سوريه» در حلب، بزرگترين شهر شمال سوريه اعلام کرد که آتش‌بس اعلام شده در سوريه با شکست مواجه شده است.شوراي نظامي معارضان سوريه در حلب در ادامه گفته است که آتش بس پيشنهادي توسط «اخضر ابراهيمي»، فرستاده ويژه در سازمان ملل در امور سوريه از ابتدا مرده به دنبا آمد و با شکست مواجه شده است.«عبدالجبار العکيدي»، سرهنگ جداشده از ارتش سوريه که فرمانده شوراي نظامي معارضان سوريه در حلب به شمار مي‌آيد، در اين باره گفت که «کدام آتش بس؟ آتش بس يک دروغ است،‌ چگونه مي‌تواند، به آتش بس احترام بگذارد؟ اين براي ابراهيمي يک شکست است و طرح وي از ابتدا مرده زاييده شد».

العکيدي درحالي اين سخنان را ايراد مي‌کرد که به اين نکته اشاره نکرد، کدام طرف از طرف‌هاي درگير در سوريه ابتدا اقدام به نقض آتش بس کردند.منابع خبري درروز عيد قربان كه اولين روز آتش بس در سوريه به شمار مي‌آمد، از چندين مورد نقض آتش بس توسط گروهک تروريستي ارتش آزاد در شهر حلب در شمال سوريه خبر دادند که در يکي از آنها اقدام به ربودن امام جماعت و خطيب مسجد «صلاح الدين» اين شهر کردند.دو انفجار خودروي بمب‌گذاري شده نيز در دمشق و درعا منفجر شد که به کشته شدن چندين نفر انجاميد.در انفجار يک خودرو بمبگذاري شده در منطقه «دف الشوک» دمشق ، 5 نفر کشته و 32 نفر ديگر زخمي شدند.همچنين در انفجار خودروي بمب‌گذاري شده در شهر درعا در جنوب سوريه نيز 11 نفر کشته شدند.


  سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

سري پانزدهم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي