جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/08/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4283


سلول‌هاي بنيادي


خورشيد منبع انرژي رايگان


کاهش تاثير آلاينده‌ها با مصرف لبنيات


خبرها از عالم علم


  سلول‌هاي بنيادي 

 ترجمه: پيروز پاليزي

نگهداري از سلول‌هاي بنيادي نوزادتان، ساده‌تر از آن است که فکر مي‌کنيد.

سلول‌هاي بنيادي در بندناف و جفت يافت مي‌شوند و نيروي حياتي در پس رشد و نمو جنين شماست. اين سلول‌ها در خون يافت مي‌شوند و اکسيژن و مواد مغذي حياتي را طي بارداري، براي جنين شما مهيا مي‌سازد. در چندين سال اخير، جمع‌آوري سلول‌هاي بنيادي جنين و پرداختن مبلغي براي منجمد کردن و نگهداري آنها مورد توجه قرار گرفته است. متاسفانه با افزايش بيماري‌هاي خطرناک مثل سرطان، اکنون ذخيره سلول‌هاي بنيادي به عنوان بيمه‌اي براي زندگي به نظر مي‌رسد که براي سال‌هاي پيش رو، سلامت فرزند شما را مي‌تواند تامين کند. جنبه منفي آن مثل هر گونه‌ بيمه‌ ديگر اين است، در حالي‌که بطور منظم بايد براي آن مبلغي پرداخت شود، ممکن است، هرگز به استفاده از سلول‌هاي بنيادي نيازي نداشته باشيد.

تفکر در پس گرد‌آوري سلول‌هاي بنيادي، نگهداري از اين نمونه‌هاي غني از مواد مغذي، براي مواردي است که در آينده به آنها نيازي وجود داشته باشد. سلول‌هاي بنيادي خواص احيا کننده‌اي دارد و آن اساسا بدين معناست که آنها خودشان را به آن‌چيزي تبديل مي‌کنند که بدنتان به آن نياز دارد. به همين علت است که سلول‌هاي بنيادي براي درمان بيماري‌هاي گوناگون استفاده شده است. به تازگي، سلول‌هاي بنيادي براي درمان بيش از 70 بيماري، مثل سرطان خون (لوکميا و لنفي) استفاده شده است.

پژوهش‌هاي ژرف و پيشرفته درباره سلول‌هاي بنيادي به معناي فوايد اين سلول‌هاست و درحالي‌که اکنون فوايد چنداني دارد، در آينده اين فوايد مي‌تواند افزايش يابد. چه کسي مي‌داند، چه تعداد بيشتري از بيماري‌ها را با کمک اين سلول‌ها مي‌توان درمان کرد يا حتي پس از 20 سال آينده درمان شوند؟ به همين علت است که بسياري از والدين درصورت رخداد احتمالي تشخيص بيماري خطرناکي براي فرزند يا فرزندان خود، به تقبل مخارج نگهداري از سلول‌هاي بنيادي فرزند خود تصميم گرفتند.

فوايد براي چه کسي؟

نه تنها سلول‌هاي بنيادي در آينده براي فرزندتان که همچنين براي اعضاي ديگر خانواده مي‌تواند استفاده شود، درصورتي‌که با نمونه سازگاري داشته باشند. اگر به گردآوري سلول‌هاي بنيادي فرزندتان براي نگهداري تصميم گرفته‌ايد، معمولا هزينه‌ اوليه‌اي براي گردآوري، آزمايش و پيوند و سپس هزينه‌اي ساليانه براي امکانات نگهداري از آن وجود دارد. اکثر شرکت‌ها برنامه‌ريزي‌اي‌ براي پرداخت دارند که در آن ساليانه يا حتي ماهيانه مي‌توانيد پرداخت کنيد.

سلول‌هاي بنيادي بندناف نه تنها براي فرزند شما که براي اهدا به اعضاي ديگر خانواده مثل والدين و پدر و مادر بزرگ‌ها مناسب‌ترين است.

گردآوري

زماني‌که شرکتي را براي اين کار انتخاب کرديد، روند کار معمولا از قرار زير است:

- در آن شرکت ثبت نام و اطلاعات مورد نياز را دريافت خواهيد کرد.

- سپس ضروري است که آزمايش خون براي هپاتيت B، هپاتيت C، HIV، HTLV 1&2 و سفليس را اجرا کنيد.

- ضروري است تا از برنامه‌ريزي و روند گردآوري سلول‌هاي بنيادي بعد از زايمان، پزشک، متخصص زنان و زايمان يا ماما را آگاه سازيد.

- اگر پزشک يا ماماي شما هرگز پيش از اين چنين روندي را اجرا نکرده‌ است، اکثر بسته‌هاي گردآوري نوشته دستورکاري را در خود دارند و پزشکان پشتيباني در تماس تلفني هستند که از طريق تماس با آنها، مي‌توان روند را به اجرا گذاشت.

- زماني‌که براي زايمان طبيعي يا سزارين پذيرش شديد، بسته گردآوري را به پزشک يا ماماي خود بسپاريد.

- زماني‌که فرزندتان به دنيا آمد و بررسي درباره او به انجام رسيد، پزشک به بندناف گيره زده و خون غني از سلول‌هاي بنيادي را جدا مي‌کند. هرچه مقدار خون موجود در آن بيشتر باشد، براي کشت سلول‌هاي بنيادي موفق، احتمال بيشتري وجود دارد.

- سپس نمونه بايد در محفظه‌اي مسافرتي به شکلي ايمن نگهداري شود تا شرکت مورد نظر آنرا از بيمارستان شما تحويل گيرد..

زماني‌که سلول‌هاي بنيادي به تاسيسات نگهداري رسيد، آنها را براي آزمايش‌هاي متعددي مي‌فرستند، تا از قابليت زيستي آنها اطمينان حاصل گردد. سپس آنها به شکلي ايمن در شرايط مطلوبي نگهداري مي‌شوند. چنين عملي بدين معناست که آنها براي شما و فرزندانتان براي سال‌هاي نامحدودي در دسترس باشند، تا زماني‌که به آن نياز است يا تصميم به ابطال قرارداد بگيريد.


 خورشيد منبع انرژي رايگان  

انرژي خورشيدي، يكي از منابع تامين انرژي رايگان،پاك و عاري از اثرات مخرب زيست‌محيطي است كه از ديرباز به روش‌هاي گوناگون مورد استفاده بشر قرار گرفته است.

به گزارش جام جم آنلاين، بحران انرژي در سال‌هاي اخير، كشورهاي جهان را بر آن داشته است كه با مسائل مربوط به انرژي، برخوردي متفاوت داشته باشند.

در اين ميان، جايگزيني انرژي‌هاي فسيلي با انرژي‌هاي تجديدپذير و از جمله، انرژي خورشيدي به‌منظور كاهش و صرفه‌جويي در مصرف انرژي، كنترل عرضه و تقاضاي انرژي و كاهش انتشار گازهاي آلاينده با استقبال فراواني روبه‌رو شده است.

به طور متوسط، خورشيد در هر ثانيه 1020×1/1 كيلووات ساعت انرژي ساطع مي‌كند. از كل انرژي منتشرشده توسط خورشيد، تنها حدود 47 درصد آن به سطح زمين مي‌رسد.

اين به آن معني است كه زمين در هر ساعت، تابشي حدود 60 ميليون BTU دريافت مي‌كند.

يعني انرژي ناشي از سه روز تابش خورشيد به زمين برابر با تمام انرژي ناشي از احتراق كل سوخت‌هاي فسيلي در دل زمين است.

بنابراين مي‌توان نتيجه گرفت كه در اثر تابش خورشيد به مدت 40 روز، مي‌توان انرژي مورد نياز يك قرن را ذخيره كرد.

كشور ايران بين مدارهاي 25 تا 40 درجه عرض شمالي قرار گرفته و در منطقه‌اي واقع شده است كه به لحاظ دريافت انرژي خورشيدي بين نقاط جهان در بالاترين رده‌ها قرار دارد.

ميزان تابش خورشيدي در ايران، بين 1800 تا2200 كيلووات ساعت بر مترمربع در سال تخمين زده شده است كه بالاتر از ميزان متوسط جهاني است.

طبق آمار در ايران، به طور متوسط سالانه بيش از 280روز آفتابي گزارش شده كه بسيار قابل توجه است بنابراين استفاده از سيستم‌ها و تجهيزات خورشيدي در ايران بسيار به صرفه است.

آبگرمكن‌هاي خورشيدي كه طي سال‌هاي اخير وارد كشور شده‌اند، ابزارهاي مناسبي براي صرفه‌جويي در مصرف سوخت هستند.

اين آبگرمكن‌ها شامل كلكتور خورشيدي (گرد آورنده)، منبع ذخيره آب و ساير لوازم هستند.

اين كالا به شرطي كه طراحي مناسب داشته باشد و در مكان مناسب نصب شود، ده ماه از سال قابل استفاده است.

معمول‌ترين و متداول‌ترين سيستم آبگرمكن خورشيدي متشكل از يك كلكتور (صفحه تخت جاذب و لوله‌هاي متصل به آن) است كه انرژي تابشي خورشيد را جذب كرده، گرماي حاصل را به آب در حال جريان از داخل لوله‌اي منتقل مي‌كند كه اين آب به طور مستقيم (سيستم باز) يا از طريق يك مبدل حرارتي خورشيدي (سيستم بسته) در داخل مخزن عايق كاري شده ذخيره مي‌شود. پس اين سيستم، قابليت تامين آب گرم در طول شبانه‌روز را دارد.

اين آبگرمكن‌ها با برق هم كار مي‌كنند. يعني مواقعي از سال كه نور خورشيد كم است، فقط با فشار دادن يك دكمه اين آبگرمكن‌ها تبديل به آبگرمكن برقي شده و آب گرم مورد نياز تامين مي‌شود. اين آبگرمكن‌ها قابليت اتصال به سيستم‌هاي حرارت مركزي را نيز دارند.

خوشبختانه نگهداري اين آبگرمكن‌ها بسيار ساده و حتي از نگهداري ساير آبگرمكن‌ها راحت‌تر است. فقط در نقاط كويري و بادخيز ايران، بايد هر چند هفته يكبار شيشه‌هاي كلكتورها تميز شود، در صورت شكسته‌شدن شيشه‌ها به هر دليل، براحتي تعويض مي‌شوند.

عمر اين آبگرمكن‌ها 10 تا 20 سال است، بسيار ايمن هستند و خطراتي مانند آتش‌سوزي و نشت گاز يا نفت ندارند.

محاسن استفاده از انرژي خورشيد

استفاه از نور خورشيد به جاي نفت، گاز و... دو حسن عمده دارد: اول اين‌كه هزينه استفاده از آن بسيار كمتر از ساير انرژي‌هاست و دوم اين‌كه به محيط‌زيست صدمه‌اي وارد نمي‌كند.

آبگرمكن خورشيدي در تامين آب گرم مصرفي منازل، ويلاها، هتل‌ها، بيمارستان‌ها، مدارس، رستوران‌ها، استخرها، حمام‌ها و... به عنوان مصرف اصلي يا مكمل در سيستم گرمايشي مانند رادياتورها و... كاربرد دارد.امروزه كيفيت و كارايي برتر سيستم‌هاي آبگرمكن خورشيدي براساس ميزان قدرت جذب انرژي تابشي وهمچنين مقدار سطح اتصال ورقه‌هاي جاذب و لوله‌هاي متصل به آنها سنجيده مي‌شود.


 کاهش تاثير آلاينده‌ها با مصرف لبنيات  

مصرف روزانه و منظم شير و ساير فرآورده‌هاي لبني با تاثيري که بر بافت‌هاي مخاط تنفسي فوقاني دارد، سبب کاهش التهاب و تاثيرات مخرب آلاينده‌ها بر بدن مي‌شود.

عضو انجمن تغذيه ايران گفت: مصرف شير کم چرب، دوغ و ماست‌هاي پروبيوتيک بهترين مواد مغذي براي مقابله با آلاينده‌ها هستند که بهتر است خصوصا در هنگام مواجهه با آلودگي هوا، به ميزان بيشتري در رژيم غذايي گنجانيده شود.

به گزارش ايلنا ؛ اسفنديار افشون در رابطه با تاثير کمبود ويتامين D در مواقع آلودگي ادامه داد: در روزهايي که ميزان آلودگي هوا افزايش مي‌يابد، پوست بدن توانايي کمتري براي جذب ويتامين D دارد و افرادي که کمبود کلسيم دارند، بيشتر در معرض خطر آلودگي با سرب قرار مي‌گيرند. اين کار‌شناس ارشد تغذيه دانشگاه علوم پزشکي ياسوج تصريح کرد: شير و لبنيات به دليل دارا بودن فسفر، منيزيم و کلسيم، در هنگام آلودگي سبب خنثي شدن تاثير منفي سموم مي‌شود که بر همين اساس، مصرف روزانه دو تا سه واحد کم چرب از اين مواد توصيه مي‌شود.

سيب باعث خروج کامل سرب از بدن مي‌شود

افشون در ادامه گفت: ميوه سيب به دليل دارا بودن «پکتين»، مي‌تواند سبب خروج کامل سرب از بدن شود و به صورت سد دفاعي محکمي در مقابل اين آلاينده عمل کند.

وي در رابطه با ساير منابع غني از پکتين گفت: پرتقال، ليمو، گريپ فروت، توت فرنگي، هويج و غلات سبوس دار نيز علاوه بر سيب حاوي اين ماده غذايي هستند که توصيه مي‌شود در هفته، پنج بار استفاده شوند.


 خبرها از عالم علم 

 هديه‌اي شگفت‌انگيز براي سلامت

ما به دليل خوشمزه بودن و پرخاصيت بودن و البته قدرت محافظت از قلب، دوستدار گوجه‌فرنگي هستيم. اما بررسي‌هاي جديد روي اين هديه سلامت كه كمتر شناخته شده، نشان مي‌دهد كه بايد بيشتر آن را در وعده‌هاي غذايي خود بگنجانيم.به گزارش شرق، ما در مورد خواصي مانند محافظت در برابر شكنندگي استخوان‌ها، سرطان و حتي اشعه ماوراي بنفش صحبت مي‌كنيم.

پس مهم نيست چطور گوجه‌فرنگي را ورقه‌ورقه مي‌كنيد، تنها بايد مقدار بيشتري از آن را در ساندويچ‌ها، سالادها و نيز پيتزاي خود بگذاريد.

گوجه‌فرنگي لذيذ

بله، گوجه‌فرنگي براي تمام اين بيماري‌ها مفيد است و شايد بايد از خاصيت تغذيه‌اي آن سپاسگزار باشيم. گوجه‌فرنگي منبع غني‌اي از ليكوپن، بتاكاروتن، لوتيين، پتاسيم و ويتامين‌هاي A , C است.

متخصصان تغذيه آن را ماده‌اي براي مبارزه با التهاب دانسته و اين فوايد درخشان از گوجه‌فرنگي را ارايه كرده‌اند:

محافظت فراوان براي پوست: بررسي‌هاي اخير نشان داده است كه وقتي ليكوپن دريافتي بدن از طريق مصرف گوجه‌فرنگي تازه يا رب گوجه‌فرنگي افزايش يابد، پوست در برابر آسيب‌هاي اشعه UV حساسيت كمتري پيدا مي‌كند و در واقع محافظت مي‌شود. شما مي‌توانيد موادغذايي ديگري را نيز بيابيد كه شما را در برابر نورخوشيد محافظت مي‌كنند.

تقويت بيشتر استخوان‌ها: در بررسي‌هاي انجام‌شده كه توسط دانشگاه بركلي منتشر شده، آمده است كه بهتر شدن توده استخواني به ميزان ليكوپن دريافتي مرتبط است و كمبود آن شايد به معناي ضعف استخواني باشد. خانم‌هايي كه دچار پوكي استخوان هستند، اغلب ميزان ليكوپن در خون آنها پايين است. البته بهتر است براي سلامت بيشتر استخوان‌هايتان نشاسته را نيز به وعده‌هاي غذايي خود اضافه كنيد.

قدرت محافظت بيشتر در برابر سرطان: اگرچه خاصيت ضد سرطاني گوجه‌فرنگي هنوز در دست بررسي است، اما پژوهش‌ها حاكي از اين است كه ليكوپن موجود در گوجه‌فرنگي ممكن است رشد تومورهاي پروستات را كند كند.

آيا رب گوجه و كنسرو آن نيز مفيد است؟

گوجه‌فرنگي‌هاي تازه و رسيده در تمام طول سال قابل دسترس نيستند اما رب گوجه و گوجه‌فرنگي كنسروشده هم براي شما مفيد و گاهي حتي بهتر از تازه آن است. روند پخت و كنسرو كردن مي‌تواند به وجود آمدن ليكوپن را افزايش دهد، بنابراين بدن شما مقادير بيشتري از آنها را دريافت خواهد كرد. مقداري روغن زيتون نيز به آن بيفزاييد تا ميزان بيشتري از آن جذب بدن‌تان شود. حتي ما پيشنهاد مي‌كنيم سس و رب گوجه‌فرنگي را خودتان درست كنيد.

اصول بهداشتي در مصرف گوشت

محسن مشكات، معاون تشخيص و درمان سازمان دامپزشكي كشور اعلام كرد: از كشتار دام‌هايي كه روي بدن‌شان كنه است خودداري كنيد و گوشت را پس از 24 ساعت نگهداري در دماي زير صفر درجه مصرف كنيد.

به گزارش اعتماد، با توجه به اينكه بيماري تب‌برفكي به عنوان بيماري مشترك انسان و دام، قبل و بعد از كشتار قابل تشخيص نيست، بايد از كشتار دام‌هايي كه روي بدن آنها كنه (به عنوان ناقل بيماري) است، خودداري كرد. وي اظهار كرد: بيماري تب‌برفكي پس از كشتار روي لاشه‌ دام قابل تشخيص نيست، لذا بايد دام‌ها پس از كشتار حداقل 24 ساعت در سردخانه نگهداري و سپس عرضه شوند، چرا كه در صورت وجود بيماري در دام، ويروس اين بيماري در اثر سرما و انجماد از بين مي‌رود و به انسان قابل انتقال نخواهد بود.

عوارض زيادي آهن

چه ايرادي دارد هركسي را كه دچار كم‌خوني است با قرصها و كپسولهاي آهن درمان كنيم؟ جواب به اين سوال را از توصيف بيماري بسيار شايعي به نام تالاسمي مينور كه در كشور ما نيز شيوع زيادي دارد شروع مي‌كنيم.

به گزارش جام جم آنلاين، فرم شديد بيماري تالاسمي ، فرد را دچار كم‌خوني شديد و تغيير شكل استخوانها ازجمله تغيير شكل سر و جمجمه ميكند و بيمار بايد هر ماه خون تزريق كند تا زنده بماند. در فرم ملايم كه به نام تالاسمي مينور خوانده ميشود بيمار يك ژن سالم و يك ژن معيوب دارد و به اين ترتيب دچار بيماري كم‌خوني ملايمي ميشود. در اين بيماري گلبولهاي قرمز دچار نقص مادرزادي بوده و زودتر از گلبولهاي طبيعي دچار فرسودگي و مرگ ميشود. با كم شدن عمر سلولهاي خون، بيمار دچار كم‌خوني ميشود.اين بيماران نه‌تنها به تزريق خون نياز ندارند، بلكه در بيشتر مواقع حتي متوجه بيماري نمي‌شوند. نكته جالب در اين بيماري اين است كه چون بعد از مرگ گلبولهاي قرمز، آهن موجود در آنها از بين نمي‌رود و دوباره به چرخه خونسازي برميگردد، بنابراين يك بيمار دچار تالاسمي به طور معمول دچار كمبود آهن نميشود و در واقع داراي ذخاير آهن است. حال فرض كنيم در بيماري كه تا دوره جواني از بيماري خود باخبر نبوده با ديدن يك كم‌خوني ملايم مصرف مكملهاي آهن توصيه ميشود. آهن در اين بيماران نميتواند نقص ژنتيكي خونسازي را درمان كند و كم‌خوني بيمار ادامه مييابد و روز به روز به ذخاير آهن او افزوده شده تا جايي كه عوارض آهن زيادي مثل سيروز كبدي، نارسايي قلبي وديابت گريبانش را ميگيرد.حال فرض كنيم كه يك خانم جوان كه دچار تالاسمي مينور است، آنقدر خونريزي‌هاي ماهانه شديد داشته باشد كه همزمان دچار كمبود آهن شود.اين بيمار به خاطر ابتلا به دو بيماري همزمان يعني تالاسمي و فقر آهن دچار كم‌خوني شديد ميشود كه با مصرف آهن تا حدي معالجه ميشود ولي درمان كامل صورت نمي‌گيرد. خوشبختانه راه‌حل خوبي براي حل اين مشكل وجود دارد، بايد در مواجهه با هر بيمار دچار كم‌خوني، ميزان آهن موجود در خون و پروتئين حمل‌كننده آهن را اندازه‌گيري كنيم. در اين صورت ضمن تشخيص صحيح وجود يا نبود فقر آهن مي‌توانيم مقدار تجويز مكمل آهن مورد نياز را تعيين كنيم و بعد از يك دوره درمان مثلا شش ماهه نيز با ارزيابي مجدد طول درمان او را مشخص كنيم. در پايان مهمترين نكته مربوط به بيماري تالاسمي مينور را گوشزد مي‌كنيم: اين بيماران تا مدتها از بيماري خود بي‌خبرند و در كل مشكل مهمي ندارند. مشكل اصلي در زمان ازدواج رخ ميدهد كه اگر يك زن و مرد كه هر دو مبتلا به تالاسمي مينور هستند با يكديگر ازدواج كنند، هر كدام از فرزندانشان به احتمال 25 درصد دچار بيماري شديد و فرساينده تالاسمي ماژور مي‌شوند كه فاجعه‌اي براي خود و سيستم سلامتي كشور است.

افزوني فشار خون

لطفعلي پورکاظمي با اشاره به عوارض جسمي فشارخون بالا اظهارداشت: به وجود آمدن خونريزي و ضخيم شدن عروق ته چشم «شبکيه چشم» و تشکيل نواحي تاريک در جلو چشم و تاري ديد و کوري از عوارض انکار ناپذير فشار خون بالا است. وي در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به عوارض کليوي بر اثر فشار خون بالا نيز افزود: اختلال در عملکرد کليه‌ها به صورت کاهش ميزان پالايش خون و در نتيجه عارضه نارسايي کليه و از دست دادن کليه‌ها بر اثر فشار خون مزمن منجر مي‌شود. پورکاظمي ادامه داد: علاوه بر اين، خونريزي از بيني و خلط خوني و خونريزي رحمي و کليوي و مغزي نيز مي‌توانند در افرادي که داراي فشار خون بالا هستند به وجود آيد.وي خاطرنشان کرد: علائم فشار خون بالا از جمله سردرد در ناحيه پس سر به ويژه در صبحگاه، گيجي، تپش قلب، خستگي پذيري زودرس، ناتواني جنسي، خونريزي از بيني و ادرار، تنگي نفس، درد قفسه سينه، پر ادراري، پرنوشي، تعريق و اختلالات روحي است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي