جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/08/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4298


«تعصـب»آماده پخش

به کارگرداني سيروس مقدم
رمان «پايي که جا ماند» سريال مي‌شود

اوتادي :
پيش‌توليد "شيطان شلوار لي مي‌پوشد" بايد متوقف شود


ادامه فيلمبرداري "چه خوبه که برگشتي"


نمايش "دزدان خيابان جردن" در سينماهاي کشور


"واشنگتن"، "پيت"و "همسورث"در مغازه شيريني فروشي


آغاز بازي كيانوش گرامي در "نيش"


كوتاه از هنر


خبر هنري


 «تعصـب»آماده پخش  

منوچهر مصيري ‌فيلم تلويزيوني «تعصب» با بازي عنايت بخشي را آماده پخش دارد.«منوچهر مصيري» کارگردان سينما در گفت‌وگو با فارس در مورد علت کم‌کاري خود، اظهار داشت:دو پروانه ساخت دارم اما فضا و بستر فيلمسازي فعلاً مناسب نيست.کارگردان «دنيا» در ادامه افزود: يک سال پيش تله‌فيلمي به نام «تعصب» را با فيلمنامه‌اي از «عباس نادري» ساختم. اين فيلم داستان دختر و پسري جوان را روايت مي‌کند که قصد ازدواج با يکديگر را دارند اما در آزمايشات ازدواج مشخص مي‌شود که آن‌ها نمي‌توانند با يکديگر ازدواج کنند، چون هم‌خون هستند و خانوادهايشان با اين ازدواج مخالف هستند.

کارگردان «ازدواج صورتي» در ادامه ‌در مورد بازيگران اين تله‌فيلم به فارس، گفت: در اين فيلم کاوه سماک باشي، مريم سلطاني، عنايت بخشي، صديقه کيانفر و مهدي سلوکي به ايفاي نقش پرداخته‌اند. مصيري در ادامه افزود:مدت زمان ساخت اين تله‌فيلم 18 روز بود و زمان اين کار نيز 85 دقيقه است. «تعصب» براي شبکه آذربايجان ساخته شده که زمان پخش آن هنوز معلوم نيست.«منوچهر مصيري» پيش از اين فيلم‌هايي نظير «تشکيلات»، «مکافات»، «آخرين خون»، «دنيا» و «ازدواج صورتي» را کارگرداني کرده است.


 به کارگرداني سيروس مقدم
 رمان «پايي که جا ماند» سريال مي‌شود 

ساخت مجموعه‌ي تلويزيوني "پايي که جا ماند"، بر اساس رماني به همين نام در شبکه دو سيما آغاز شد.به گزارش ايسنا، سيروس مقدم، الهام غفوري و سعيد نعمت‌الله، کارگرداني، تهيه‌کنندگي و نويسندگي اين سريال 50 قسمتي را بر عهده خواهند داشت.اين مجموعه تلويزيوني بر اساس رمان "پايي که جا ماند" نوشته‌ي سيد ناصر حسيني پور، جانباز و آزاده جنگ تحميلي نگارش مي‌شود که خاطراتش در اسارتگاه‌هاي مخفي عراق را در اين کتاب به چاپ بيست و هفتم رسانده است.

در يادداشت مقام معظم رهبري بر اين کتاب آمده است: "تاکنون هيچ کتابي نخوانده و هيچ سخني نشنيده‌ام که صحنه‌هاي اسارت مردان ما را در چنگال نامردمان بعثي عراق را، آنچنان که در اين کتاب است به تصوير کشيده باشد.اين يک روايت استثنايي از حوادث تکان دهنده‌اي است که از سويي صبر و پايداري و عظمت روحي جوانمردان ما را و از سويي ديگر پستي و خباثت و قساوت نظاميان و گماشتگان صدام را، جزء به جزء و کلمه به کلمه در برابر چشم و دل خواننده مي‌گذارد و او را مبهوت مي‌کند. احساس خواننده از يک سو شگفتي و تحسين و احساس عزت است و از سويي ديگر غم و خشم و نفرت، درود و سلام به خانواده‌هاي مجاهد و مقاوم حسيني".


 اوتادي :
 پيش‌توليد "شيطان شلوار لي مي‌پوشد" بايد متوقف شود 

ليلا اوتادي با اعلام پيگيري شکايت خود از تهيه‌کننده و کارگردان "شيطان شلوار لي مي‌پوشد" عنوان کرد: اتحاديه تهيه‌کنندگان از عوامل خواسته ‌است پيش‌توليد را متوقف کنند.ليلا اوتادي در اين ارتباط به مهر گفت: من با پيگيري شکايتم جلسه‌اي با اتحاديه تهيه‌کنندگان داشتم و آنها از حبيب‌الله کاسه‌ساز تهيه‌کننده فيلم خواستند تا پيش توليد را تا پايان بررسي موارد تعطيل کنند.

وي افزود:اما آنها متاسفانه همچنان پيش‌توليد را ادامه مي‌دهند و هيچ توجهي به اين موضوع نکردند. من به زودي براي پيگيري ماجرا جلسه ديگري با اتحاديه خواهم داشت.آنها خلاف دستور اتحاديه کار را دنبال مي‌کنند.اين بازيگر ادامه داد:من حتي دوباره خواستم با کاسه‌ساز وارد مذاکره شوم و سرمايه گذار ببرم اما وي اصلا وارد مذاکره نشد.اوتادي در پاسخ به اين سوال که تهيه‌کننده در گفتگويي عنوان کرده براي نقش زن فيلم گزينه اصلي هنوز شما هستيد، گفت: بله من هم اين موضوع را شنيده‌ام اما وي حتي تمايلي براي مذاکره با من ندارد.چندي پيش پس از خبر پروانه ساخت "شيطان شلوار لي مي‌پوشد" به کارگرداني عطشاني و تهيه‌کنندگي حبيب‌الله کاسه‌ساز، ليلا اوتادي در گفتگويي عنوان کرده بود، امتياز ساخت فيلمنامه "شيطان شلوار لي مي‌پوشد" به اجبار از او گرفته شده و به همين دليل از علي عطشاني به‌عنوان کارگردان و حبيب‌الله کاسه‌ساز به‌عنوان تهيه‌کننده اين فيلم شکايت خواهد کرد. گويا وي اين فيلمنامه را از پيمان عباسي خريداري کرده است.

همچنين حبيب‌الله کاسه‌ساز نيز در اين ارتباط به مهر گفت: من براي اين فيلم به همراه همه مستندات و نامه‌اي که در آن خانم اوتادي رسماً فيلمنامه را واگذار کرده‌است براي گرفتن مجوز اقدام کردم. وي به دفتر ما آمد و با خط خودش تمام اختيارات را براي گرفتن پروانه ساخت به ما داد. من همان نامه را به ارشاد ارائه کردم.اين تهيه‌کننده ادامه داد: خانم اوتادي به هيچ وجه براي اين واگذاري تحت فشار نبوده‌ بلکه کاملا با رغبت اين نامه را در اختيار ما قرار داده است. هنوز هم اوتادي اولويت ما براي بازي در نقش شيطان است، اگر علاقمند باشد مي‌توانند با ما همکاري کند.


 ادامه فيلمبرداري "چه خوبه که برگشتي" 

 
ايسنا: فيلمبرداري «چه خوبه که برگشتي» تازه‌ترين فيلم داريوش مهرجويي در تهران ادامه دارد.فيلمبرداري اين فيلم که از هفته گذشته آغاز شده با مديريت فيلمبرداري بهرام بدخشاني در حال انجام است.حامد بهداد، رضا عطاران، رويا تيموريان، عليرضا جعفري و مهناز افشار با حضور حسن پورشيرازي در اين فيلم ايفاي نقش مي‌کنند.

«چه خوبه که برگشتي» يک فيلم طنز اجتماعي است که با حال و هواي «اجاره‌نشين‌ها» و «مهمان مامان» ساخته مي‌شود و فيلمبرداري آن در تهران و شمال کشور انجام مي‌شود. به گزارش ايسنا، داريوش مهرجويي ساخت فيلم‌هاي چون «گاو»، «اجاره‌نشين‌ها»، «هامون»، «ليلا»، «سارا»، «پري»، «مهمان مامان»، «بماني»، «سنتوري»، «نارنجي‌پوش» را در کارنامه‌ي هنريش دارد.


 نمايش "دزدان خيابان جردن" در سينماهاي کشور 

 
فارس: داريوش بابائيان از آغاز اکران فيلم سينمايي «دزدان خيابان جردن» از اواسط آذرماه در بيش از 50سينماي تهران و شهرستان خبر داد.«داريوش بابائيان» تهيه‌کننده سينما با اشاره به نمايش فيلم سينمايي «دزدان خيابان جردن» ساخته وحيد اسلامي در اواسط آذر ماه، اظهار داشت: با توجه به جذابيت‌هاي فيلم و زمينه‌سازي براي اکران مناسب آن، براي اولين بار تصميم گرفتيم تا اين فيلم به سايت مجهز شود تا مخاطبان بتوانند از اين طريق آخرين اخبار و اطلاعات را درباره «دزدان خيابان جردن» دريافت کنند. بابائيان ادامه داد:معتقدم «دزدان خيابان جردن» مي‌تواند چراغ سينماها را در فصل سرد زمستان روشن نگه دارد و جزو آثار پرفروش سينما باشد! در اين فيلم بازيگراني چون حميد گودرزي، ارژنگ امير فضلي، فتحعلي اويسي، حديث فولادوند، رضا شفيعي جم، محمد شيري، نسيم فطرت، محمدرضا اسماعيلي، آرام جعفري و ناصر سهرابي نقش آفريني مي‌کنند.


 "واشنگتن"، "پيت"و "همسورث"در مغازه شيريني فروشي 

 
باشگاه خبرنگاران:"دنزل واشنگتون"، "برد پيت"و "کريس همسورث" به درام جنايي "مغازه شيريني فروشي" پيوستند.به نقل از کاليدر، "مغازه شيريني فروشي" درامي جنايي به کارگرداني و نويسندگي، کارگردان برنده اسکار "استفان گاگان" است که داستان زندگي فرديست که زندگي خود را پوچ حس مي کند و به اين فکر ميافتد که بايد شروعي دوباره داشته باشد بنابر اين به عنوان يک پليس شروع بکار مي کند اما درميابد که فعاليت هاي شرکتي که پيش از اين براي آن کار مي کرده مشکوک است....

طبق اخبار منتشر شده "کريس همسورث" به جمع بازيگران اين فيلم پيوسته است و اين در حاليست که احتمال حضور "دنزل واشنگتن"، "برد پيت" و " کريستف والتز" نيز به اين پروژه وجود داد.


 آغاز بازي كيانوش گرامي در "نيش" 

 
فارس: کيانوش گرامي از حضور در تله‌فيلم «نيش» به کارگرداني مجيد صالحي در نقش منفي اردشير خبر داد.«کيانوش گرامي» بازيگر سينما و تلويزيون کشورمان در مورد فعاليت‌هاي جديد خود، اظهار داشت: به تازگي مشغول بازي در تله‌فيلم «نيش» به کارگرداني مجيد صالحي شدم.وي در ادامه در مورد نقش خود در اين تله فيلم به فارس، گفت: در اين تله فيلم نقش منفي به نام «اردشير» را ايفا مي‌کنم.به گزارش فارس، ‌جواد عزتي، مصطفي راد، علي صالحي‌، عباس محبوب، علي کاظمي، اشکان اشتياق، امير نوري و ... در اين تله‌فيلم به ايفاي نقش مي‌پردازند. کيانوش گرامي با بازي در سريال آتش بدون دود وارد عرصه هنرشد.


 كوتاه از هنر 

 با حضور معاون هنري و مدير کل هنرهاي نمايشي برگزار مي‌شود؛

نشست تخصصي بررسي آيين‌نامه طرح استقرار گروه‌هاي نمايشي

نشست تخصصي بررسي آيين‌نامه طرح استقرار گروه‌هاي نمايشي با حضور حميد شاه‌آبادي معاون هنري ، قادر آشنا مدير کل هنرهاي نمايشي،‌معاونين هنري ادارات کل استان‌ها و رؤساي انجمن‌هاي نمايش فردا جمعه 26 آبان برگزار مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي مرکز هنرهاي نمايشي، اين نشست تخصصي به بررسي آيين‌نامه اجازه تأسيس، انحلال و نظارت بر گروه‌هاي نمايشي کشور(طرح استقرار گروه‌هاي نمايشي) خواهدپرداخت و در آن چهار کارگروه (کميته) براي پيشبرد و توجيه طرح تشکيل مي‌شود که شامل کارگروه آيين‌نامه، تئاتر خياباني، مسايل ارزشيابي و نظارت و ساير مسايل استانها مي‌شود.

نشست تخصصي بررسي و توجيه طرح آيين‌نامه استقرار گروه‌هاي نمايشي از ساعت 9 صبح فردا جمعه 26 آبان در محل هتل باباطاهر با سخنان قادر آشنا مدير کل هنرهاي نمايشي آغاز مي‌شود و در پايان نيز حميد شاه‌آبادي معاون امور هنري وزارت ارشاد به بررسي نقطه‌نظرات کارشناسان استانها، مشکلات آنها و رفع ابهامات احتمالي خواهدپرداخت.

قابل توجه مستندسازان

مستندهاي بالاي 60 دقيقه مي توانند در سي و يكمين جشنواره فجر شركت كنند

مستندهاي بالاي 60 دقيقه مي توانند در جشنواره سي و يكم فيلم فجر شركت كنند.روابط عمومي سي و يكمين جشنواره بين المللي فيلم فجر با اعلام اين خبر افزود: كليه مستندسازان و تهيه كنندگان آثار مستند تا دوم آذر ماه فرصت دارند فرم تكميل شده تقاضاي شركت در اين دوره جشنواره را به دبيرخانه جشنواره به نشاني: خيابان وليعصر- بالاتر از پارك ساعي- نبش كوچه احتشام- پلاك 2454 موسسه رسانه هاي تصويري طبقه چهارم تحويل نمايند.برپايه اين خبر؛ آثار مستند بلند در بخش جداگانه اي با عنوان "سينما حقيقت" ويژه مسابقه آثار مستند بلند در ساختار جشنواره تعريف شده است و شامل آثاري مي شود كه مدت زمان آن ها بيش از 60 دقيقه باشد و بيش از دو سال از توليد آن ها نگذشته باشد.روابط عمومي سي و يكمين جشنواره بين المللي فيلم فجر با اعلام اين خبر مقررات عمومي اين دوره جشنواره را به اين شرح اعلام كرد:

1.کليه اشخاص حقيقي و حقوقي مي‌توانند هر تعداد فيلمي را که مايل باشند، به دبيرخانه جشنواره ارائه دهند.

2.نهادها، سازمان‌هاي دولتي و تهيه‌کنندگان بخش خصوصي که مايلند فيلم‌هاي خود را در قسمت‌هاي مختلف جشنواره شرکت دهند، ضروري است نکات زير را رعايت نمايند:

1-2-فرم درخواست شرکت در جشنواره را تکميل کرده، تا تاريخ 2 آذر ماه 1391 به دبيرخانه جشنواره تحويل دهند. اين امر به منزله قبول کامل مقررات و ساير ضوابط توليد و نمايش فيلم در ايران است.

2-2-آخرين زمان تحويل نسخه بازبيني فيلم‌ها براي بازبيني هيئت انتخاب 2 دي ماه 1391 مي‌باشد.

3-2-آخرين زمان تحويل نسخه نهايي فيلم 20 دي ماه 1391 مي‌باشد. در صورت عدم ارائه کپي نهايي فيلم تا 20 دي ماه 1391، دبيرخانه جشنواره محق خواهد بود به احترام مخاطبين و خانواده سينما، فيلم را از کليه بخش‌هاي جشنواره (اعم از داوري و نمايش عمومي) خارج نمايد.شايان ذكر است سازمان سينمايي کشور، مقارن با سي و چهارمين سالگرد پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي، سي و يکمين دوره جشنواره بين‌المللي فيلم فجر را در قالب مسابقه سينماي ايران و جهان از تاريخ 12 لغايت 22 بهمن ماه 1391 به دبيري محمدرضا عباسيان برگزار مي‏نمايد.

"يکي از ما دو نفر"و "گلچهره" در جشنواره هندي

فيلم‌هاي «يکي از ما دو نفر» ساخته تهمينه ميلاني و «گلچهره» ساخته وحيد موسائيان در جشنواره سينماي نوين کلکته روي پرده مي‌روند.به گزارش فارس، دو فيلم سينمايي ايراني در پانزدهمين دوره فوروم بين‌المللي سينماي نوين کلکته به نمايش در مي‌آيند.به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي، فيلم‌هاي «يکي از ما دو نفر»، ساخته تهمينه ميلاني و «گلچهره» ساخته وحيد موسائيان در اين رويداد بين‌المللي روي پرده مي‌روند.بر اساس اين گزارش، «يکي از ما دو نفر» در آخرين حضور جهاني خود در جشنواره بين‌المللي فيلم مالاتيا در ترکيه به نمايش درآمده است و گلچهره نيز چندي پيش در جشنواره بين المللي فيلم فيجي حضورداشته است.«يکي از ما دو نفر» از جمله آثار تهمينه ميلاني است که در بخش مرور آثار اين فيلم‌ساز در جشنواره ازمير ترکيه به روي پرده رفت.

پانزدهمين دوره فوروم بين‌المللي سينماي نوين کلکته از 20 آبان جاري در کشور هند آغاز شده و تا 27 آبان ادامه دارد.


 خبر هنري 

 معاون امور مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي:

هفته کتاب فرصتي براي معرفي و اطلاع‌رساني کتاب از طريق رسانه‌ها است

محمدزاده گفت:زماني که مطبوعات پا به عرصه وجود گذاشت از آن زمان تاکنون بحث اطلاع‌رساني کتاب يکي از مهم‌ترين بحث‌هاي در حوزه اطلاع‌رساني است.محمدجعفر محمدزاده، معاون امور مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار ستاد اطلاع‌رساني بيستمين دوره هفته کتاب، درباره جايگاه هفته کتاب در ترويج فرهنگ کتابخواني بيان کرد: هفته کتاب فرصت مناسبي براي پاسداشت جايگاه کتاب است. جايگاه کتاب از چندين جهت مورد بررسي است؛ در آموزه هاي ديني ما کتاب به عنوان ابزار مقدس در دسترس براي تعالي بشر شناخته مي شود، در آموزه هاي پيامبر (ص) و ائمه معصومين (ع) نيز تشويق و ترغيب به سمت کتاب به وفور يافت مي شود.

وي با اشاره به اينکه امروز کتاب در امر اطلاع‌رساني و آگاهي بخشي، يک واقعيت انکار ناپذير است، گفت: مقام معظم رهبري نيز در بسياري از موارد بر جايگاه کتاب و اشاعه ترويج فرهنگ کتابخواني تاکيد دارند. بنابراين هفته کتاب فرصت مناسبي براي قدم برداشتن در اين راستا است.محمدزاده با تاکيد بر نقش موثر رسانه ها در امر کتابخواني، توضيح داد: اگر قرار باشد ارتباطي وسيع بين رسانه‌ها و کتاب برقرار شود، خبرنگاران اين حوزه هستند که مي توانند اين مهم را تحقق بخشند. البته مي توانيم شاهد رشد و توسعه کتابخواني و فرهنگ مطالعه و بالا رفتن آمار سرانه مطالعه در کشور باشيم که همه اين موارد هدفي براي تعالي بشر است.

وي با بيان اينکه هفته کتاب فرصتي براي معرفي و اطلاع رساني کتاب از طريق رسانه‌ها است، اظهار کرد: زماني که مطبوعات پا به عرصه وجود گذاشت از آن زمان تاکنون بحث اطلاع‌رساني کتاب يکي از مهم‌ترين بحث‌هاي مهم در حوزه اطلاع‌رساني است؛ در اين زمينه برخي نشريات کشور در تمامي طول سال مختص به بحث کتاب فعاليت مي‌کنند و ساير مطبوعات نيز به جز تمامي طول سال، در هفته کتاب به صورت ويژه در صفحه‌ها، ستون‌ها و سرويس‌هاي کتاب به اين امر مهم فرهنگي مي‌پردازند.بيستمين دوره هفته كتاب جمهوري اسلامي ايران با شعار "يادگار ماندگار" از 20 تا 27 آبان‌ماه سال جاري در سرتاسر كشور برگزار مي‌شود.

انتقاد بازيگرفيلم ضدايراني:

سينماي آمريکا مضحک است

"آلن آرکين"بازيگر فيلم آرگو با اعلام انزجار از فضاي هاليوود براي کشتن انسانيت در سينماگران، سينماي آمريکا را مضحک خواند.به گزارش مهر، اين بازيگر در گفت گويي اعلام کرد که هميشه تلاش مي کند تا روحش را به هاليوود و سينما نفروشد ولي بارها اين اتفاق افتاده براي همين از هاليوود متنفر است.همچنين آرکين هاليوود را عامل مکيده شدن روح و انسانيت بازيگرانش عنوان کرده و گفت: انسان‌هاي زيادي را در اطراف خود مي‌بيني که با اين مشکل دست و پنجه نرم مي‌کنند ولي هيچ‌کس اين را نمي‌داند.آرکين از جمله بازيگران فيلم دروغين "آرگو" است که با دروغ پردازي عليه ملت ايران مورد انتقاد بسياري از کارشناسان سينما قرار گرفته است.اين در حالي است که موقعيت عوامل ساخت فيلم آرگو بيش از گذشته در هاليوود در معرض خطر قرار گرفته است.در هفته گذشته بن افلک کارگردان و بازيگر اين فيلم اعلام کرد که با وجود بودن متني در ابتداي فيلم مبني بر واقعي بودن داستان آن، اين موضوع کلي نيست و داستان اصلي از ماموريت خيالي يک مامور سيا اقتباس شده است.برخي از رسانه هاس غربي نظير لس آنجلس تايمز نيز اين موضوع را مورد انتقاد شديد قرار دادند.

"بچه هاي هور" در شبکه سحر گرد هم مي آيند

دوبله کردي مجموعه تلويزيوني "بچه هاي هور" به تازگي به پايان رسيده و پس از طي مراحل ميکس و صداگذاري از سيماي کردي شبکه جهاني سحر پخش خواهد شد.به گزارش روابط عمومي شبکه جهاني سحر، اين مجموعه تلويزيوني به مديريت دوبلاژ پيام علوي در 13 قسمت 40 دقيقه اي به زبان کردي دوبله شده است. پيمان عليپور ترجمه متون و محمد فريدوني ويراستاري آن را انجام داده اند و باندسازي صدا و ميکس آن نيز بر عهده تارا تاجبخش و فهيمه اميني فرد است.عبدا... باکيده کارگرداني "بچه هاي هور" را بر عهده داشته، محمدرضا تختکشيان آن را براي سيما فيلم تهيه کرده و بازيگراني همچون داوود رشيدي، علي اوسيوند، حميرا رياضي، افسون افشار، احمد کاوري، اصغر نقي زاده، حامد کلاهداري، صابر ابر، فرشيد زارعي فر، مينا نوروزي، حسين توشه و فريده دريامج به نقش آفريني در آن پرداخته اند."بچه هاي هور" به زودي از سيماي کردي شبکه جهاني سحر پخش خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي