جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/08/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4298

احمدي مقدم:
هيات هاي عزاداري براي مردم مزاحمت ايجاد نکنند


اعطاي وام 10 ميليوني با سود 4 درصد به تاکسي‌هاي فرسوده

مرتضوي خبر داد:
افزايش مرخصي زايمان و ساعت شيردهي مادران براي فرزند چهارم به بعد
دفترچه‌هاي درماني تامين اجتماعي مشمول همسان‌سازي نمي‌شود

يادداشت


اخبار كوتاه


 احمدي مقدم:
 هيات هاي عزاداري براي مردم مزاحمت ايجاد نکنند 

فرمانده نيروي انتظامي کشور تاکيد کرد: هيات‌هاي عزاداري نبايد با ايجاد سر و صدا در ساعات پاياني شب و يا اختلال در روند ترافيک شهري، براي شهروندان ايجاد مزاحمت کنند.به گزارش ايرنا، سردار سرتيپ اسماعيل احمدي مقدم در حاشيه صبحگاه مشترک نيروهاي انتظامي کرمانشاه در جمع خبرنگاران گفت: برگزاري پرشور آيين هاي ماه محرم اهميت زيادي دارد و براي برقراري امنيت در اين مناسبت، نيروي انتظامي همراه مردم خواهد بود.

وي عزاداران را نسبت به انجام حرکاتي مانند قمه زني که وهن تشيع را به دنبال دارد و ممکن است دستاويزي براي استفاده نامطلوب دشمنان تقلي شود، برحذر داشت.احمدي مقدم گفت: شاخص‌هاي امنيتي کشور در ميان کشورهاي هم تراز و در حال توسعه، برتري ويژه اي دارد با وجودي که بيشترين تهديدات نيز متوجه ايران اسلامي است.

فرمانده نيروي انتظامي همچنين از افزايش 95 درصدي قدرت کشف جرايم و کاهش جرايمي مانند سرقت مسلحانه، حوادث تروريستي، قتل، گروگان گيري، آدم ربايي، پارتي هاي شبانه و شرکت هاي هرمي در کشور خبر داد و افزود: اين مساله در نتيجه تلاش و فداکاري همه عوامل انتظامي حاصل شده است.


 اعطاي وام 10 ميليوني با سود 4 درصد به تاکسي‌هاي فرسوده 

در حاشيه برگزاري نمايشگاه پسماند و بيومس در محل دائمي نمايشگاه بين‌المللي تهران ستاد مديريت حمل و نقل کشور با بانک قرض‌الحسنه مهر ايران تفاهمنامه همکاري امضا کردند.به گزارش فارس،‌ با امضاي اين تفاهمنامه وام 4 درصد از طريق بانک قرض‌الحسنه مهر ايران براي تاکسي‌هاي فرسوده پرداخته مي‌شود.محمد رويانيان رئيس ستاد مديريت حمل و نقل کشور در اين باره گفت: ‌اولين اطلاعيه اين تفاهمنامه از طريق سايت ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت کشور اعلام خواهد شد.

وي گفت: وام‌‌هايي که براي از رده خارج کردن تاکسي‌هاي فرسوده پرداخهت خواهد شد تا سقف 10 ميليون تومان است و خوشبختانه اين اتفاق براي اولين بار است که در کشور انجام مي‌شود.به گفته رئيس ستاد حمل و نقل و سوخت کشور ظرفيت ارائه تسهيلات در اين طرح تا سقف 5 هزار خودرو است و از اين پس نوسازي تاکسي‌هاي فرسوده از طرف بانک قرض‌الحسنه مهر ايران انجام مي‌شود.رويانيان ادامه داد: مرحله اول اين طرح به صورت پايلوت در شهر مشهد با ظرفيت 5 هزار تاکسي فرسوده و سپس در کل کشور انجام خواهد شد.


 مرتضوي خبر داد:
  افزايش مرخصي زايمان و ساعت شيردهي مادران براي فرزند چهارم به بعد 
 دفترچه‌هاي درماني تامين اجتماعي مشمول همسان‌سازي نمي‌شود

رييس سازمان تامين اجتماعي گفت: مرخصي زايمان و ساعت شيردهي مادران باردار براي فرزند چهارم و بعد از آن در بازنگري قانون تامين اجتماعي افزايش مي‌يابد.سعيد مرتضوي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: ارائه تسهيلات به فرزند چهارم و فرزندان بعدي در دستور کار تامين اجتماعي قرار دارد و در حال حاضر در هيات مديره تامين اجتماعي در حال بررسي است و به زودي نهايي مي‌شود.وي افزود: ارائه تسهيلات به فرزند چهارم به بعد و افزايش مرخصي زايمان و ساعت شيردهي زنان باردار در راستاي سياست‌هاي تشويقي افزايش جمعيت است.

دفترچه‌ هاي درماني بيمه شدگان تامين اجتماعي مشمول همسان‌سازي نمي‌شوند

رييس سازمان تامين اجتماعي با تاکيد بر اينکه دفترچه‌هاي بيمه شدگان تامين اجتماعي مشمول همسان سازي دفترچه‌ها نمي‌شوند، تصريح کرد: سازمان تامين اجتماعي طبق قانون از ادغام در سازمان بيمه سلامت مستثني است، اما اين به اين معنا نيست که همکاري با سازمان بيمه سلامت نداشته باشيم.مرتضوي در خاتمه از انعقاد تفاهم نامه‌هايي ميان سازمان بيمه سلامت و سازمان تامين اجتماعي براي همکاري خبر داد و گفت: اين تفاهم نامه‌ها به زودي نهايي و اعلام مي‌شود.


 يادداشت 

 عزاداري در محرم

سوگواري و عزاداري‌ها در محرم به مناسبت شهادت امام حسين (ع) و يارانش باوفايش که در واقعه کربلا روي داده انجام مي‌شود. اين حادثه در سال 61 هجري قمري در صحراي کربلا در عراق کنوني اتفاق افتاد.نبرد کربلا جنگي بود که در دهم محرم 61 هجري قمري (20 مهر سال 59 خورشيدي) اتفاق افتاد و به عاشورا معروف است. اين نبرد ميان سپاه حسين بن علي (ع)و سپاه يزيد بن معاويه در نزديکي محلي به‌نام نينوا كه بعداٌ به دليل شهادت امام حسين (ع) در آن محل،‌ به کربلا يعني خاك و سرزمين بلا نام گرفت ،‌جنگ و شهادت حضرت امام حسين (ع) اتفاق افتاد.

سوگواري براي امام حسين (ع) و ديگر يارانش از روز نخست محرم آغاز مي‌شود و در ظهر عاشورا به اوج مي‌رسد. در غروب و شامگاه عاشورا، اين سوگواري تحت عنوان مراسم شام غريبان ادامه پيدا مي‌کند.و همان طور كه ميدانيم ، هدف از عزادارى‏ها و مراسم محرم، احياى فلسفه عاشورا و استمرار بخشيدن به قيام خونين امام حسين عليه السلام است و با به يادآوردن مصائب ابا عبدالله (ع) و عظمتى كه آن حضرت به وجود آورد،ياد آن عزيزان را گرامي مي داريم.

ماه محرم يا محرم‌الحرام نخستين ماه تقويم اسلامي (هجري قمري) و به اعتقاد مسلمانان از جمله ماه‌هاي حرام است و حتي پيش از ظهور اسلام نيز در دوران جاهليت، جنگ و خونريزي در اين ماه‌ها ممنوع بود.

امام حسين (ع) اين مصيبت‌ها را تحمل نمود تا دين اسلام و خداپرستي واقعي زنده بماند. قيام امام حسين (ع) حافظ دين خدا بود و عزاداري بر مصائب ايشان، زنده نگهدارنده پيام‌هاي توحيدي قيام آن حضرت است. بدين گونه عزاداري بر شهيد مظلوم کربلا (ع) در جهت جلب رضايت خداوند بوده و ائمه اطهار (ع) نيز همواره برپا کننده ي عزاي آن حضرت بوده اند.پس چه نيکوست که در اين ايام همواره يادآور زندگاني، پيام قيام حضرت سيدالشهدا (ع) و مصائب آن حضرت باشيم و به پيروي از بزرگان دين، به بزرگداشت و اقامه عزاي آن حضرت اهتمام ورزيم.

ابراهيم علي آبادي


 اخبار كوتاه 

 منطقه 13 آماده برگزاري مانور بزرگ تخليه امن و اسکان اضطراري مي شود

براي اولين بار در شهر تهران ، مانور بزرگ منطقه با عنوان تخليه امن و اسکان اضطراري با همکاري 2 منطقه همجوار در ناحيه 3 منطقه 13 برگزار مي شود.به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه 13 ،حسين ارشادي ، دبير ستاد بحران منطقه 13 گفت : تا کنون 3 جلسه هماهنگي با حضور دست اندر کاران اجراي مانور و تمامي نهادهاي تخصصي از قبيل سازمان آب، اداره برق، اداره گاز، اورژانس، آتشنشاني و ديگر نهادهاي مرتبط برگزار شده و با تمهيدات و برنامه ريزي هاي صورت ، اين مانور بزرگ به زودي در آذر ماه اجرا مي شود. وي هدف از برگزاري اين مانور را آشنائي شهروندان با اقدامات ابتدائي در زمان وقوع بلاياي طبيعي و هماهنگي سازمانهاي برون سازماني دخيل عنوان کرد و اظهار داشت : برگزاري چنين مانور هايي ضمن اينکه باعث آگاهي شهروندان از فعاليت هاي نهاد هاي تخصصي و نحوه مقابله با شرايط اضطراري شده ، منجر به هماهنگي و توان افزايي نهاد ها و سازمان ها ي تخصص نيز مي شود.

ويژه برنامه هاي فرهنگي و هنري منطقه 10 به مناسبت ماه محرم تشريح شد

همزمان با فرا رسيدن ماه محرم و هفته امر به معروف و نهي از منکر ، برنامه هاي فرهنگي و هنري با رويکرد تبيين فلسفه قيام عاشورا و فريضه امر به معروف و نهي از منکر ، اشاعه فرايض و شعائر اسلامي در منطقه 10 برگزار خواهد شد .به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه 10 ، فرامرز عظيمي شهردار منطقه با اعلام اين خبر و تاکيد بر اهميت گسترش فرنگ عاشورايي در ميان شهروندان گفت : واقعه انسان ساز قيام عاشورا يک حرکت بي نظير در تاريخ است که الهام بخش بسياري از انقلاب ها و تحولات ظلم ستيزي در جوامع اسلامي شده است .

اجراي طرح غربالگري ديابت در 18 پايگاه منطقه 15

حيدري معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري منطقه 15 از اجراي ويژه برنامه هاي مختلف شامل برگزاري همايش، کارگاه آموزشي و به ويژه طرح غربالگري ديابت در 18 پايگاه سطح محدوده همزمان با روز جهاني ديابت خبر داد .به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه 15، وي با اشاره به اينکه طي سالهاي اخير به دليل ايجاد تغييرات چشمگير در شيوه زندگي انسانها ، چاقي و بيماري ديابت شيوع پيدا کرده است ، افزود : در اين راستا با هدف اطلاع رساني و افزايش سطح آگاهي هاي عمومي درباره ديابت و عوارض ناشي از آن علاوه بر بسترسازي مناسب جهت جلب مشارکت نهادها و سازمان هاي دولتي و غيردولتي و خيرين سلامت و همچنين جلب مشارکت افراد ديابتيک و ايجاد بستر مناسب براي حضور فعال آنان ، برنامه هاي مختلفي از سوي حوزه معاونت امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري اجرا مي گردد .

تهران براي ماه محرم سياه پوش مي شود

سازمان زيباسازي شهر تهران با برنامه هاي مختلف به استقبال ماه محرم مي رود.به گزارش روابط عمومي سازمان زيباسازي شهر تهران، نقاشي ديواري در جداره هاي پيراموني ميدان امام حسين (ع)، سياه پوش کردن و نصب پرچم در ميدان امام حسين (ع) و خيابان 17 شهريور و اجراي کارگاه نقاشي با موضوع عاشورايي در سه بخش نقاشي، نقاشي خط و اجراي محيطي توسط دانشگاه شاهد در دهه دوم محرم در ميدان امام حسين (ع) با حضور اساتيد و دانشجويان از جمله برنامه هاي اداره نقاشي و گرافيک محيطي سازمان زيباسازي در ماه محرم براي تهران است.

با مصوبه مجلس؛

وجوه پرداختي به کميته امداد و هلال احمر از ماليات معاف شد

نمايندگان مجلس جزئيات طرحي را تصويب کردند که براساس آن وجوه پرداختي خيرين کمک‌کننده به کميته امداد امام خميني(ره) و جمعيت هلال احمر شامل ماليات نمي‌شود.به گزارش مهر، در جلسه علني روز چهارشنبه مجلس بعد از تصويب کليات طرح الحاق کميته امداد امام خميني(ره) و جمعيت هلال احمر به فهرست نهادها و موسسات مشمول ماده(172)، اصلاحي قانون ماليات هاي مستقيم، جزئيات اين طرح را نيز به طور کامل تصويب کردند.در جزئيات و ماده واحده اين طرح آمده است، عبارت «کميته امداد امام خميني(ره) و جمعيت هلال احمر» بعد از عبارت «مراکز بهزيستي» به ماده(172)، اصلاحي قانون ماليات هاي مستقيم، مصوب 7/2/1371 اضافه مي گردد.تبصره يک- اجراي اين قانون از ابتداي سال 92 تا پايان مدت اعتبار برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوري اسلامي ايران مي باشد که دولت منابع آن را در بودجه ساليانه کشور پيش بيني مي نمايد.تبصره دو- منحصرا بخش هايي حمايتي کميته امداد امام خميني(ره) و جمعيت هلال احمر مشمول اين حکم مي باشد. تصويب جزئيات اين طرح 146 رأي موافق، 21 رأي موافق و 13 رأي ممتنع از 223 رأي داشت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي