جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/08/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4299


تقويت هوش هنگام كودكي


افزايش ابتلا به سرطان پوست


خبرها از عالم علم


 تقويت هوش هنگام كودكي  

 قسمت دوم

همچنين مي‌توانيد داستان‌هايي از آن كشور براي كودك خود يافته و آن را برايش تعريف كنيد. رفتن به يك رستوران مربوط به آن مليت نيز مي‌تواند ايده جذابي باشد. همچنين براي كودكان بزرگ‌تر مي‌توانيد دوستاني مكاتبه‌اي براي او در كشورهاي ديگر بيابيد.بازديد از موزه‌ها مي‌تواند راهي خوب براي آشنا كردن كودكان با سبك زندگي پيشينيان باشد. وقتي را براي رفتن به موزه اختصاص دهيد و با كودكتان در مورد اشياي مختلفي كه مي‌بينيد، صحبت كنيد.

خلاقيت كودك را شكوفا كنيد

شايد شما از خود پرسيده باشيد چرا بخش زيادي از برنامه مهدكودك‌ها و دوره‌هاي پيش دبستاني به فعاليت‌هايي مثل نقاشي، طراحي و درست كردن كاردستي اختصاص دارد.

پاسخ اين است كه براساس پژوهش‌ها، اين گونه فعاليت‌هاي هنري سبب بروز خلاقيت و در نتيجه افزايش هوش كودكان مي‌شود. به‌طور كلي مي‌توان گفت هنر سبب تسريع فرآيند يادگيري مي‌‌شود.

كودكاني كه هنرهاي مختلفي مي‌آموزند از نظر تحصيلي عملكرد بهتري دارند و بهتر مي‌توانند اطلاعات آموخته شده را به ياد آورده و در زندگي اعتماد به نفس بيشتري خواهند داشت.

در اين ميان پدر و مادر مي‌توانند زمينه را براي بروز هر چه بيشتر خلاقيت كودك آماده سازند. شما مي‌توانيد يك سطل يا سبد پلاستيكي معمولي تهيه كرده و درونش چيزهايي نظير كاغذ، مداد رنگي، ماژيك، چسب، قيچي و نخ قرار دهيد.

كودك مي‌تواند با استفاده از اين وسايل با كشيدن نقاشي‌هاي مختلف يا ساخت كاردستي‌هاي متنوع خلاقيت خود را نشان دهد. اثري كه كودك آفريده را بر ديوار بياويزيد تا بداند تلاش و خلاقيتش مورد تحسين شما قرار گرفته است.

اگر كودك بيش از حد كمالگراست و از ديدن اشتباهاتي كه در اثر هنري‌اش انجام داده ناراحت مي‌شود، سعي كنيد او را بيشتر متوجه لذت ساخت آن نماييد. همچنين مي‌توانيد با او در ساخت برخي كاردستي‌ها همراه شويد.

راه‌هاي متفاوت براي يادگيري

يكي از ويژگي‌هاي برجسته هوش چندگانه اين است كه طيفي از گزينه‌ها را براي والدين فراهم مي‌سازد. اگر راهي خاص براي كودك مناسب نبود، راه‌هاي بسيار ديگري براي او وجود دارد.

پس از آشنايي با سبك يادگيري كودك، محيط خانه و منابع مختلفي را كه در اختيار داريد، بررسي كنيد تا ببينيد چگونه با كمك آنها مي‌توان محيطي بهتر براي يادگيري فرزندتان ايجاد كنيد.

اگر حس مي‌كنيد فرزندتان به سوي موسيقي گرايش دارد، مي‌توانيد يك وسيله ساده براي نواختن موسيقي برايش فراهم كنيد يا به‌عنوان نمونه اگر كودكتان به سمت فعاليت‌هاي بدني گرايش دارد، يعني هوش بدني ـ جنبشي‌اش غالب است، مي‌توانيد يك بازي ساده حركتي را وقتي در صف نانوايي ايستاده‌ايد برايش ترتيب دهيد.

شناخت سبك يادگيري كودكان اين فرصت را به ما مي‌دهد تا به نقاط قوت او توجه بيشتري كنيم. افزون بر اين فرصت مي‌يابيم نقاط ضعف او را نيز بيشتر تقويت كنيم حتي اگر مطمئن هم هستيد هوش اصلي كودكتان زبان‌شناختي است، اما در هر صورت از انجام فعاليت‌هاي فضايي يا موسيقايي نيز بهره زيادي خواهد برد. حال بياييد به بررسي انواع هوش‌ها و كارهايي كه با توجه به هر يك مي‌توان انجام داد، بپردازيم.

هوش زبانشناختي: اين هوش به معناي حساسيت به معنا و ترتيب واژگان است. اين كودكان مي‌توانند طيف گسترده‌اي از واژگان را مورد استفاده قرار دهند و معمولا از گفتن لطيفه، چيستان و نظاير اينها لذت مي‌برند. همچنين خواندن و نوشتن و داستان تعريف كردن و بازي‌هاي كلمات برايشان بسيار لذت بخش است.

يكي از بهترين راه‌ها براي جلب يك كودك زبان محور به يك آزمايش علوم اين است كه او را تشويق كنيم تا هر آنچه انجام مي‌دهد و مشاهده مي‌كند توصيف و يادداشت كند. براي آشنا كردن يك كودك كم سن‌تر با مفهوم شمارش، از او بخواهيد داستاني بگويد كه در آن يكي از شخصيت‌ها چيزهاي زيادي را مي‌شمارد. هنگام كار با اين كودكان بهتر است كاغذ و قلم يا يك دستگاه ضبط صدا آماده داشته باشيم.

هوش منطقي ـ رياضياتي: توانايي كار با زنجيره‌اي از استدلالات و تشخيص ترتيب و الگوها. كساني كه منطقي ـ رياضياتي محور هستند از كار با اعداد لذت مي‌برند، دوست دارند بدانند چيزهاي مختلف چگونه كار مي‌كنند، پرسش‌هاي زيادي مي‌پرسند و علاقه زيادي به جمع‌آوري مجموعه‌هاي مختلف دارند.

براي جلب توجه كودك منطقي ـ رياضياتي محور به يك كتاب مصور، از او بخواهيد اشيا و حيوانات مختلفي را كه در آن مي‌بيند دسته‌بندي كند. براي ياددهي مفاهيم موسيقايي نيز مي‌توانيد از او بخواهيد صداها و تن‌هاي مختلف يك وسيله موسيقي را دسته‌بندي كند. هنگام آموزش اين دسته از كودكان بهتر است چيزهايي نظير پازل و وسايلي براي شمارش را در دسترس داشته باشيد.

هوش بدني ـ جنبشي: توانايي استفاده ماهرانه از بدن و گرفتن ماهرانه اشيا. افرادي كه هوش اصلي‌شان از نوع جنبشي است از ورزش و فعاليت جسمي لذت مي‌برند. همچنين از استفاده از زبان تن و شركت در بازي‌هاي مختلف بدني و نيز نمايش لذت مي‌برند.

بهترين حالت يادگيري براي كودكاني كه هوش بدني، هوش اصلي شان است از طريق تحرك است. اين كودكان با استفاده از بازي‌هايي كه در آن شمارش وجود دارد براحتي مي‌توانند مفاهيم رياضي را بياموزند. همچنين يك آزمايش علمي موثر براي آموزش مسائلي مثل نيرو يا سرعت در فيزيك براي اين كودكان اين است كه از آنها بخواهيم چيزي را تا حد امكان به جايي دورتر پرتاب كنند.

ادامه دارد...


 افزايش ابتلا به سرطان پوست  

سال‌هاست خبرهاي زيادي مبني بر افزايش گازهاي گلخانه‌اي و از بين رفتن لايه ازن و به دنبال آن خبرهايي مبني بر افزايش بيماري‌هاي پوستي بويژه سرطان پوست مي‌شنويم.

به گزارش جام‌جم‌آنلاين، سال‌هاست دانشمندان با مطالعه تغييرات آب و هوايي و گرم‌شدن زمين به اين نتيجه رسيده‌اند كه ادامه اين روند بر كره زمين اثرات مخربي دارد و زمين را با خطرات زيست‌محيطي زيادي مواجه مي‌كند، اما با مطالعاتي كه اخيرا توسط محققان انجام گرفته، مشخص شده است تغييرات آب و هوايي نه تنها بر اكوسيستم كره زمين كه بر سلامت عمومي انسان‌ها نيز اثرات نامطلوبي خواهد داشت.

براساس اين مطالعات كه توسط گروهي از محققان دانشگاه هاروارد صورت گرفته، آنها به شواهد تازه‌اي دست يافته‌اند كه براساس آن ارتباط زيادي بين تغييرات آب و هوايي و نقص لايه ازن وجود دارد كه همين امر سبب مي‌شود با كاهش لايه ازن ميزان تابش اشعه مضر ماوراي بنفش خورشيد بر سطح زمين افزايش يابد و اين امر سبب شيوع بيماري سرطان پوست خواهد شد.

لايه ازن در فاصله 15 تا 30 كيلومتري زمين و در لايه استراتوسفر قرار دارد. اين لايه مي‌تواند مانع عبور اشعه‌هايي كه نفوذپذيري بالايي دارد شود و اشعه‌هايي با نفوذپذيري كمتر را از خود عبور دهد.

نور خورشيد شامل طيف‌هاي مختلفي از پرتو‌هايي با طول موج‌هاي متفاوت است كه نور مرئي بخشي از آن را شامل مي‌شود.

اشعه ماوراي بنفش و حتي پرتوهايي با طول موج كمتر از ماوراي بنفش (UV) كه براي حيات بسيار مضر است، در تشعشع خورشيد وجود دارد.

اين پرتو‌ها قابليت نفوذ بسيار بالايي دارد. بعضي از اين پرتوها حتي مي‌تواند از لايه‌هاي سطحي پوست عبور كند و به بافت‌هاي دروني برسد و به آنها آسيب برساند.

اشعه ماوراي بنفش براحتي به پوست آسيب مي‌رساند و يكي از علل اصلي سرطان پوست به شمار مي‌رود. اين اشعه باعث مرگ ميكروارگانيسم‌ها نيز مي‌شود.

بنا به گفته محققان، شدت و اندازه توفان‌هاي جوي ارتباط زيادي با ميزان توليد اين دو عنصر و در نهايت تخريب لايه ازن دارد. از طرفي با كاهش و تخريب لايه ازن، بر ميزان شدت تابش اشعه فرابنفش خورشيد افزوده مي‌شود كه در نهايت به افزايش نرخ ابتلا به سرطان پوست منجر خواهد شد بنابراين نفوذ هر چه بيشتر مولكول‌هاي بخار آب به جو، عامل اصلي تخريب لايه ازن است.

لازم به ذكر است، استراتوسفر يا پوش سپهر، دومين لايه بزرگ اتمسفر است كه بالاي تروپوسفر و پايين مزوسفر قرار دارد و از ويژگي‌هاي آن افزايش تدريجي دماست.

يكي ديگر از ويژگي‌هاي استراتوسفر ميزان نسبتا زياد گاز ازن بويژه در اطراف لايه استراتوپوز است كه ضخامتي حدود 16 تا 30 كيلومتر دارد و لايه ازن نيز در اين لايه تشكيل مي‌شود. دما در بعضي نواحي اين لايه به 60 درجه سانتي‌گراد مي‌رسد.

محققان مي‌گويند، از آنجا كه ميزان تغيير و تبديل مولكول‌هاي بخار آب به كلر و برم به ميزان و شدت و فراواني بروز توفان و رعد و برق در اين لايه جو بستگي دارد لذا آنها ابتدا بايد بتوانند اين ميزان و شدت وقوع توفان‌ها را تخمين بزنند.

از طرفي آنها بر اين باورند كه ميزان بالاي دي‌اكسيد كربن در جو از عوامل اصلي تغييرات آب و هوايي و بروز توفان‌هاي شديد است لذا هر چه بر ميزان دي‌اكسيد كربن افزوده شود، بر ميزان و شدت توفان‌هاي جوي نيز افزوده مي‌گردد كه افزايش اين توفان‌ها سبب تبديل مولكول‌هاي بخار آب به برم و كلر شده، در نهايت به تخريب لايه ازن منجر مي‌شود و تخريب اين لايه محافظ نيز بر سلامت آدمي اثرات نامطلوبي برجا خواهد گذاشت.

بنابراين افزايش توليد گازهاي گلخانه‌اي نه‌تنها به گرم شدن كره زمين مي‌انجامد، بلكه سبب افزايش توليد دي‌اكسيد كربن و افزايش ميزان تغييرات و ناپايداري‌هاي جوي مي‌شود كه اين مساله نيز به از بين رفتن لايه ازن مي‌انجامد.

براساس مطالعات اين گروه تحقيقاتي، آنها دريافته‌اند كه در سال‌هاي اخير، ميزان ابتلا به سرطان پوست در آمريكا افزايش چشمگيري داشته، به طوري‌ كه براساس آمارها همه ساله تعداد يك ميليون نفر به بيماري سرطان پوست مبتلا مي‌شوند كه رقم نگران‌كننده‌اي است.

بر همين اساس آنها دريافتند كه اين افراد بيشتر در مكان‌هايي سكونت دارند كه در معرض افزايش گازهاي گلخانه‌اي و افزايش حجم دي‌اكسيد كربن و در نهايت كاهش لايه ازن است.

به گفته محققان، با ادامه اين روند و افزايش تابش اشعه زيانبار ماوراي بنفش، ماده ژنتيك يا همان DNAدر محصولات كشاورزي نظير گندم، سويا، ذرت و... نيز تحت تاثير قرار خواهد گرفت كه با بروز جهش‌هاي ژنتيك ناشي از تابش اين اشعه بر اين محصولات و مصرف آن توسط آدمي، سلامت انسان‌ها نيز در معرض تهديد قرار خواهد گرفت.

آنها با بررسي‌ها و مشاهداتي كه طي اين سال‌ها انجام داده‌اند، دريافته‌اند كه بر ميزان تغييرات و ناپايداري‌هاي جوي بويژه در لايه استراتوسفر افزوده شده كه اين افزايش سبب بروز توفان‌هاي سهمگيني مي‌شود و اين توفان‌ها سبب تغيير مولكول‌هاي بخار آب و تبديل آنها به تركيبات راديكال‌هاي آزاد كلر و برم مي‌گردد و همان‌طور كه گفته شد، اين راديكال‌هاي آزاد سبب تخريب مولكول‌هاي لايه ازن مي‌شود.

بنابراين مي‌توان دريافت كه با افزايش گازهاي گلخانه‌اي و افزايش دي‌اكسيد كربن و گرم شدن زمين بر ميزان بخار شدن آب‌ها از سطح زمين و در نهايت افزايش بروز توفان‌هاي سهمگين افزوده مي‌شود و به كاهش لايه ازن و افزايش تشعشعات ماوراي بنفش مي‌انجامد و در نهايت به افزايش ابتلا به انواع سرطان‌هاي پوست منجر خواهد شد.

اين دانشمندان مي‌گويند كه از چگونگي شكل‌گيري كامل اين فرآيند هنوز چيزي نمي‌دانند و هنوز نمي‌توانند ميزان نفوذ بخار آب و ميزان راديكال‌هاي آزاد كلر و برم را به اين لايه از جو يعني استراتوسفر سنجش كنند.

آنها اميدوارند در آينده‌اي نزديك به جزئيات كامل‌تري از چگونگي شكل‌گيري اين فرآيند دست يابند.


 خبرها از عالم علم 

ارتباط پيري چهره با بيماري قلبي

محققان در جريان تحقيقات جديد خود دريافتند: نشانه ها و علائم خارجي پيري روي چهره افراد هشدار مي دهد که آنها ممکن است مبتلا به بيماريهاي قلبي باشند.به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري mena، محققان دانمارکي در تحقيقات پزشکي جديد خود دريافتند: نشانه هاي خارجي پيري چهره درباره ابتلاي افراد به بيماريهاي قلبي هشدار مي دهد. نتايج اين تحقيقات به کنفرانس جمعيت قلب آمريکا در شهر لس آنجلس ارائه شده است.اين تحقيقات از 11 هزار فرد بالاي 40 سال صورت گرفت و محققان آنها را به مدت 25 سال زير نظر گرفتند و روشن شد که سه هزار و 400 نفر از آنها به بيماري قلبي و دو هزار و 700 نفر از‌ آنها به ضعف عضله قلب دچار شدند. اين تحقيقات افزود: عقب نشيني کردن خط موي سر، طاسي فرق سر و مقادير کلسترولي که در پلک ها نمايان مي شود از جمله نشانه هاي پيري است.

تحقيقات جديد نشان داد

نارگيل تمرکز را زياد مي‌کند

تحقيقات علمي جديد نشان مي دهد که مصرف نارگيل تمرکز انسان را زياد کرده و حافظه را تقويت مي کند.به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري mena، تحقيقات جديد حاکي است: ميوه درخت نارگيل از بهترين گياهاني است که به تقويت توانمندي‌هاي ذهني انسان کمک مي کند.خالد يوسف کارشناس چاقي و لاغري و عضو جمعيت چاقي آمريکا درباره فوايد نارگيل گفت: تحقيقات انجام شده توانايي بالاي نارگيل را در تقويت قدرت ذهني نظير قدرت حافظه و تمرکز و فعال سازي سلولهاي مغزي بوي‍ژه بخش کسب و پردازش اطلاعات نشان داده است.

وي افزود: نارگيل همچنين توانمندي خاص خود در تعامل و رفتار مثل ارتباط با ديگران را نشان داده است و يکي از انواع مواد غذايي مهم در مراحل مختلف رشد به ويژه سن نوجواني است.نارگيل حاوي ويتامين‌هاي ب و ث‌ و کلسيم، آهن، فسفر، چربي، کربوهيدرات و پروتئين است و از جمله خواص ديگر آن اين است که از تشکيل گواتر ساده پيشگيري مي‌کند. نارگيل داراي خاصيت تناسب اندام است و يبوست و هر نوع گاز ايجاد شده در معده را از بين مي‌برد واز روغن نارگيل براي درمان زخم‌ها، بريدگي‌ها، سوختگي‌ها و نيز آفتاب سوختگي‌ استفاده مي‌شود.استفاده از روغن نارگيل بر روي پوست، براي کاهش چين و چروک‌هاي پوستي توصيه مي ‌شود و اين روغن براي تقويت مو نيز به کار مي‌رود. خوردن آب نارگيل نيز براي رفع مشکلات کليه و مثانه موثر است.

سرماخوردگي يا آلرژي

بيشتر اوقات تعبير ما اين است كه مبتلا به سرماخوردگي شده‌ايم. سرماخوردگي در سنين مختلف در بين بچه‌ها، نوجوانان و جوانان بسيار شايع است و در هر سال 11 ـ 10 بار رخ مي‌دهد، اما در بزرگسالان سرماخوردگي كمتر مي‌شود. فرد سرماخورده حالت خستگي و كسالت، بدن‌درد، تب اندك، سردرد، عطسه و گلودرد دارد. به گزارش جام‌جم‌آنلاين، نكته بسيار مهم اين كه شايد ما مبتلا به بيمارهاي ديگري باشيم و به اشتباه آن را سرماخوردگي مي‌ناميم. افرادي كه به رنيت آلرژي (حساسيت بيني) مبتلا هستند، نشانه‌هاي مشابهي با سرماخوردگي دارند، ولي اين افراد در كنار خارش بيني و احساس خلط در گلو، گاهي بوي بد دهان و كاهش حس بويايي و همچنين احساس سنگيني در ناحيه گلو و پيشاني خود دارند؛ بخصوص بچه‌ها به بوي بد دهان مبتلا مي‌شوند. نكته مهم تفكيك اين دو بيماري است؛ كسي كه مبتلا به سرماخوردگي است چند روزي علائم سرماخوردگي را دارد، اما كسي كه آلرژي دارد در فصل پاييز و بهار نشانه‌هاي مكرر دارد. براي شروع درمان آلرژي يا سرماخوردگي، حتما به علائم اوليه يا تفاوت‌هاي آنها توجه كنيد تا با مراجعه به پزشك راه درستي را براي درمان در پيش بگيريد.

افزايش سم آرسنيک در خون

نتايج تحقيقاتي که اخيرا منتشر شده نشان مي‌دهد که افرادي که غالبا برنج مصرف مي کنند در خطر وجود سطوح بالاي سم آرسنيک در خون قرار دارند.به گزارش مهر، نتايج تحقيقاتي که در مجله " Consumer Reports" منتشر شده نشان مي دهد که برنج حاوي سطوح بالايي از سم آرسنيک است که اين امر مي تواند خطرناک باشد.نتايج اين تحقيقات موجب شده که سازمان غذا و داروي آمريکا تحقيقاتي را در اين زمينه آغاز کند.براساس نتايج تحقيقات منتشر شده، خوردن برنج يک بار در روز مي‌تواند سطح ارسنيک بدن را تا 44 درصد افزايش دهد، اگر اين ماده غذايي در روز دوباره مصرف شود سطح آرسنيک تا 70 درصد افزايش پيدا مي کند.مارگارت هامبورگ عضو کميسيون سازمان غذا و دارو اظهار داشت: نتايج به دست آمده به اين معنا نيست که مصرف برنج مي تواند تهديد سريعي براي افزايش سطح آرسنيک در بدن مصرف کنندگان باشد.هامبورگ اظهار داشت: ما توصيه نمي کنيم که مصرف کنندگان مصرف محصولات برنجي را در رژيم غذايي خود تغيير دهند. ما فکر مي کنيم که بهترين توصيه يک رژيم متعادل و يک تغذيه مناسب است. غلات متنوع بسياري هستند که مي توانند بخشي از يک رژيم غذيي متعادل باشند.اين درحالي است که اوواشي رانگان مدير بخش امنيت مصرف کننده در مجله " Consumer Reports" با اين اظهارات مخالفت کرد و گفت: ما فکر مي کنيم که مصرف کنندگان بايد براي تعديل مصرف خود اقدام کنند.محققان اين مجله 60 نوع برنج را آزمايش کردند و به اين نتيجه رسيدند که بسياري از اين محصولات يک و نيم برابر بيشتر از حد مجازي که در آب آشاميدني که توسط سازمان حفاظت محيط زيست تعيين شده است، آرسنيک دارند.آرسنيک يک ماده سرطان زا براي مثانه و ريه است. سازمان غذا و داروي آمريکا اعلام کرده است که آنها سطح بالاي آرسنيک را بررسي مي کنند اما نشريه "Consumer Reports" اعتقاد دارد که در اين زمينه بايد وارد عمل شد.

رانگان گفت: در حقيقت غذاها نبايد با هم متفاوت باشند ما با بررسي محصولات مختلف به اين نتيجه رسيديم که بايد استانداردي براي اين محصولات غذايي تعيين شود.فدراسيون برنج آمريکا وجود آرسنيک در برنج را تکذيب نکرده است اما اظهار داشت که سطوح اين ماده در برنج نگران کننده نيست.

جيمز آر. کاگلين رئيس و بنيانگذار يک موسسه مستقل سم شناسي که به فدراسيون برنج آمريکا مشاوره مي دهد، گفت: سطح آرسنيک در برنج بسيار بسيار اندک است. برنج محصول غذاي ايمن و مغذي است و در حقيقت افرادي که غالبا در رژيم خود برنج مصرف مي کنند سالم تر از سايرين هستند.سازمان غذا و داروي آمريکا اعلام کرد که تاپايان سال نتايج تحقيقات خود را در اين زمينه اعلام مي کند اما تاکنون نيازي به نگراني بيش از حد وجود ندارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
اطلاعيه
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي