جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4312


واکسن کودکان


پيشگيري از پيري زودرس


خبرها از عالم علم


 واکسن کودکان 

 ترجمه: پيروز پاليزي

قسمت اول

اجراي واکسن کودکان يکي از بحث‌برانگيزترين مسائل براي والدين امروزي است: آيا واکسينه کردن کودکان وظيفه‌اي ضروري يا قبول مخاطرات است.

ما در عصر اطلاعات زندگي مي‌کنيم. مادران مي‌توانند با گذرانيدن زمان کمي در مقابل کامپيوتر، متخصص عکس‌برداري، آشپزي و لحظه به لحظه مدل‌هاي به‌روز شوند. اما زماني‌که تصميمات گرفته شده از جانب ما ممکن است براي سلامت کودکان و ثبات اجتماع خطرناک باشد، اين حياتي است که اطلاعات را از منابع مطمئن بدست آوريم.

مناظره‌هاي سال‌هاي اخير درباره واکسينه، دو انتخاب روشن را عرضه مي‌کند، ايمن سازي يا خودداري از آن، با نقاطي خاکستري بين رنگ سياه و سفيد. از يک‌طرف جامعه پزشکي را داريم که قويا اصرار در واکسينه کردن کودکانمان دارد؛ از طرف ديگر، والدين نگران را مي‌شونيم که صدا نگراني‌هايشان مي‌گويد، واکسينه ممکن است باعث اوتيسم يا گسترش بيماري‌هايي شود که قرار است از آن پيشگيري کند. واکسن‌ها باعث مطرح شدن سوالات بسياري شده‌اند و هرچه بيشتر بر دانش خود درباره آن بيفزاييم، آمادگي بهتري براي تصميم‌گيري در مطب پزشک خواهيم داشت.

خوب است بدانيم:

براساس مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري‌هاي امريکا، اگر ما تمامي کودکان امريکايي بدنيا آمده در هرسالي را واکسينه کرده‌ بوديم، تقريبا جان 33000 انسان را سالانه نجات داده بوديم، از 14 ميليون عفونت پيشگيري مي‌کرديم و ده ميليارد دلار از هزينه‌هاي پزشکي در آن سال را صرفه جويي کرده بوديم.

طرفداران واکسينه

با وجود شايعه اختلاف نظر، تا کنون درصد ايمن سازي در امريکا 77 درصد کودکاني است که وارد دبستان مي‌شوند که کاملا واکسينه شده‌اند و اکثر ديگر کودکان تقريبا در حال انجام آن هستند. در حقيقت، دولت خواستار اين است که هرکودکي کاملا واکسينه شده وارد دبستان شود مگر او از معافيت خاصي برخوردار باشد. استاندارد معافيت از ايالتي به ايالت ديگر متفاوت است اما اکثرا نظر پزشک براي چشم‌پوشي از واکسينه را قبول مي‌کنند، در صورتي‌که کودک مبتلا به نواقصي در سيستم ايمني است يا والدين به علت پايبندي به مذهب خاص يا ديگر دلايل مخالف آن هستند.

آيا اين عادي است؟

متخصص اطفال آري براون مي‌گويد 24 تا 48 ساعت از واکسينه، تب، نق‌نقي بودن (ايرادگيري)، خواب‌آلودگي و سرخ بودن محل تزريق را انتظار داشته باشيم؛ برآمدگي سختي زير پوست در محل تزريق نيز تا حد کمي معمول است، اما مسئله‌اي براي نگراني وجود ندارد.

با موافقت پزشک، استفاده از مسکن‌هاي مخصوص کودکان، ايمن‌ترين روش براي آرام‌سازي تب و نق‌نق کودکان است (نکته: اگر کودک دو روز بعد از واکسينه هنوز گرفتار تب است، او مبتلا به بيماري ديگري بوده و اين واکنش به واکسن نيست).

درصورتي‌که کودک براي بيش از سه ساعت مداوم بيقراري مي‌کند و نمي‌توان او را آرام کرد يا دچار لب متورم، خارش و التهاب پوستي، مشکلات تنفسي يا تب بيش از 40 درجه سانتي‌گراد بود، زمان آن رسيده که پزشک را مطلع کنيد.

بعد از تزريق واکسن، مراقب نشانه‌هايي مثل اسهال، وجود خون در مدفوع يا درد شديد شکمي باشيد. هرکدام از اين‌ها ممکن است نشاني از واکنش آلرژيک باشد و نشان‌مي‌دهد که ممکن است بخواهيد از تزريق دوز واکسن خاص ديگري صرف‌نظر کنيد.

در سال‌هاي اخير، بحث درباره واکسينه از خانه‌ها خارج شده و بصورت مناظره‌ جدي اجتماعي در آمده است. بعضي معتقدند والديني که واکسن نزدن کودکان خود را انتخاب مي‌کنند، به بقيه خانواده‌هاي اجتماعشان که کودکان خود را واکسينه کرده‌اند، متکي هستند که ممکن است بسيار خطرناک باشد.

ادامه دارد...


  پيشگيري از پيري زودرس  

بعضي از ميان وعده‌ها اثر بدي بر سلامتي دارند اما اگرنسبت به آنچه که مي‌خوريد آگاهي کافي داشته باشيد مي‌توانيد سلامتي خود را حفظ کرده و عمر طولاني داشته باشيد. اما چگونه؟

چرا ميان وعده؟

به گزارش سيمرغ، اکثر ما آدمها به هر حال روزانه سه وعده غذا مي‌خوريم اما بهتر است که به جاي سه وعده، پنج وعده غذا بخوريم اما به مقدار کم. اينگونه غذا خوردن جريان يکنواختي در تغذيه و قند خون و انرژي بدن ايجاد مي‌کند و در عين حال فشار کمتري به سيستم گوارش و متابوليسمي‌ بدن وارد مي‌شود.

زماني که در طول روز از غذاهاي سبک استفاده مي‌کنيد از افراط ورزيدن در وعده‌هاي بعدي پرهيز کرده و در طول روز کالري کمتري دريافت مي‌کنيد.

در طول روز از مواد غذايي سالم استفاده کنيد و از خوردن اسنکهاي پر کالري بپرهيزيد.

در زير چند وعده از اين غذاهاي سالم براي شما آورده ا يم:

1. خشکبار و ميوه هاي دانه‌دار و جواني

خشکبار و ميوه ها‌ي اشتها آور بهترين ميان وعده ها هستند.

مصرف روزانه به اندازه يک مشت از اين مواد خوراکي مي‌تواند به گردش خون و کشيدگي طبيعي عضلات ماهيچه بدن کمک کند.

خشکبار و دانه ها سرشار از اسيد امينه آرژنين و آمينو اسيد هستند که با بيماريهاي قلبي و ضعف و ناتواني و فشار خون بالا مبارزه ميکنند. همچنين به آسان شدن جريان درمان کمک مي‌کنند. آرژنين مي‌تواند باعث تحريک غده هيپوفيز که در قسمت تحتاني مغز قرار دارد بشود.

هيپوفيز باعث تحريک هورمون رشد مي‌شود که از سن 35 سالگي به بعد کاهش مي‌يابد و اين بدان معني است که بعد از 35 سالگي هورمونهاي شما شروع به کاستي مي‌کنند و شما نشانه‌هايي از پيري را مشاهده مي‌کنيد.

پوست حالت کشساني خود را از دست مي‌دهد ماهيچه ها حجم و قدرت خود را از دست مي‌دهند و بافت ناتوان قدرت باروري و قدرت جنسي در مرد را کاهش مي‌دهد و ديگر نشانه‌هاي پيري کم کم نمايان مي‌شوند.

تعدادي از خشکبار و دانه ها منابع ويتامين Eهستند. اسيدهاي پر چرب امگا 3 شما را در برابر بيماري‌هاي قلبي مصون داشته و از روند پير شدن مي‌کاهد.

بادام، دانه‌صنوبر، کاج، کنجد، گردو، کدو تنبل، دانه آفتابگردان، تخم کتان، بادام زميني و پسته : آنها را مخلوط کرده و مصرف کنيد و توجه کنيد که مصرف خام اين مواد بيشتر از بو داده آنها خاصيت دارد. هميشه از خشکبار تازه استفاده کنيد.

2. سيب و سلامت قلب

دلايل متعددي وجود دارد که خوردن روزانه يک، دو و يا سه سيب را در روز ضروري مي‌داند. مطالعه نشان داده است که کساني که در طول هفته پنج بار يا بيشتر سيب مي‌خورند ريه هايشان بهتر از کساني که اصلا سيب نمي‌خورند کار مي‌کند.

دانشمندان بر اين باورند که سيب قلب را سالم نگه مي‌دارد . اين ميوه حاوي پلاسماست و خوردن دو يا سه عدد سيب در روز باعث کاهش کلسترول خون ميشود .

همچنين از سرطان روده که بزرگترين عامل مرگ و مير در افراد بالاي 60 سال است جلوگيري مي‌کند.

3. خانواده توتها(berries)

توت سرشار از آنتي اکسيدان است. پوست قرمز، آبي و بنفش توت حاوي آنتي اکسيدانهاي مرکبي است که از خطرات راديکالهاي آزاد بر رگهاي خوني جلوگيري ميکند.

در واقع باعث حفظ و نگهداري حالت طبيعي رگهاي خوني مي‌شود.

اين فالونوئيدها (خاصيت ضد خونريزي) آنتي اکسيدانهايي بسيار قوي‌تر از ويتامين C وE هستند که به کاهش التهاب کمک ميکنند واز آسپرين نيز قوي ترند.

- توتها به عنوان بهترين گزينه شما هستند. نه تنها ميزان زيادي آنتي اکسيدان دارند بلکه داراي خاصيت حفاظت کنندگي پوشش سلولي مغز از ضربه نيز مي‌باشند. روند پيري را کاهش مي‌دهند و از آلزايمر و کهولت جلوگيري مي‌کنند.

- توتها همچنين داراي رنگدانه‌هاي مفيد هستند که غده پانکراس را تحريک ميکند تا انسولين توليد کند. در حقيقت يافته هاي چينيها نشان مي‌دهد که توت باعث بهبودي بيماران ديابتي مي‌شود. اين رنگدانه ها از سرطان و ورم مفاصل جلوگيري مي‌کنند و به دليل کاهش کلسترول خون از بيماري هاي قلبي نيز جلوگيري مي‌کند.

4. آووکادو سرشار از مواد مغذي

در بين آنتي اکسيدانها گلوتاتيون (ناقل اکسيژن) به عنوان آنتي اکسيدان قوي شناخته شده است. اين ماده در آووکادو يافت ميشود( همچنين در آسپاراگوس و گردو و ماهي) که از سه اسيد امينه گليسين، گلوتاميک و سيستئين ساخته شده است. گلوتاتيون سلولهاي ايمني را منظم و قوي مي‌کند و ازسرطان جلوگيري ميکند.

کاهش ميزان گلوتاتيون باعث بروز ديابت، بيماريهاي کبدي، بيماريهاي قلبي، کم شدن تعداداسپرم و پيري زودرس مي‌شود. آووکادو منبع ال- سيستئين است که از تاثيرات آلودگي هوا، مواد شيميايي، تشعشعات، الکل و سيگار بر بدن جلوگيري مي‌کند. همچنين باعث افزايش قدرت ايمني شده از بيماري‌هاي قلبي جلوگيري کرده و به ساخت عضله کمک مي‌کند. از بروز التهاب جلوگيري کرده و باعث رشد ناخنها و سلامت موها مي‌گردد.

5. زرد آلو مانع پيري

يکي از ميوه هاي ثابت يک انسان صد ساله در روستاي هانزا در هيماليا زرد آلو بوده است. تحقيقات نشان داده است که زردآلو نسبت به ديگر مواد غذايي ازميزان شبه کاروتن بالايي برخوردار است.

شبه کاروتنها آنتي اکسيدانهايي هستند که از بيماريهاي قلبي جلوگيري مي‌کنند زيرا ميزان کلسترول بد خون را کاهش مي‌دهند و در برابر سرطان از بدن محافظت مي‌کنند.


 خبرها از عالم علم 

 دفع ضايعات سلولي

گردو خواص غذايي و دارويي زيادي دارد. بزرگ ترين توليدکننده گردو در جهان، کشور چين است که سالانه حدود 360 هزار تن گردو توليد مي کند؛ بعد از آن آمريکا، اوکراين و روماني در اين رديف قرار دارند.به گزارش خراسان ؛‌ مصرف گردو باعث مي شود که ماده مغذي وارد غشاي سلولي شود. همچنين تراکم بالاي اسيد چرب امگا3 نيز به دفع ضايعات سلول ها کمک مي کند. مصرف منظم آن براي درمان ديابت نوع2 مفيد است زيرا به حفظ ميزان قند خون و سوخت و ساز انسولين کمک مي کند.خاصيت ضدالتهابي گردو از استخوان محافظت مي کند. هورمون ملاتونين موجود در آن، خواب را تنظيم مي کند. منبع عالي فيبر و پروتئين است. بنابراين احساس سيري ايجاد مي کند. از بروز سنگ صفرا پيشگيري مي کند. کاهش دهنده کلسترول مضر است.منبع عالي «آرژنين» نوعي اسيد آمينه است که بدون در نظر گرفتن کلسترول خون در حفظ و انعطاف پذيري رگ ها موثر است. منبع ويتامين B است و باعث توليد انرژي و هضم غذا مي شود. دم کرده برگ گردو براي رفع ناراحتي معده موثر است.

پشت ميز نشيني مداوم

مدت هاست ثابت شده که کار کردن در محيط هاي اداري ممکن است خطر بروز حملات قلبي را افزايش دهد. به گفته محققان دانشگاه لستر در بخش سلامت قلب و عروق، کارمندان بايد هر يک ساعت براي آب خوردن و ... از جاي خود بلند شوند.

به گزارش خراسان ؛‌ محققان طي آزمايشي، پدال هاي کوچکي به مدت 4هفته زير ميز کارمندان قرار دادند که مشخص شد استفاده روزانه از آن به مدت 23دقيقه باعث سوزاندن کالري مي شود و به سلامت آن ها کمک زيادي مي‌کند. لگن زنان نسبت به مردان بزرگ تر است؛ در نتيجه نشستن طولاني مدت فشار بيشتري روي لگن، زانو و ستون فقرات وارد مي کند که اين امر باعث ضعف تاندون‌ها مي شود. براي پيش گيري، صندلي را به گونه اي تنظيم کنيد تا زاويه بين پا و کمر 90درجه يا کمتر باشد، با ورزش يوگا نيز مي توانيد آثار ناشي از فشار وارد شده به پشت زانو و لگن را از بين ببريد. بر اثر فشار به عصب مياني مچ دست، شيوع اين عارضه در زنان که مچ هاي باريک تري از مردان دارند، 3 برابر است. متخصصان موسسه ملي اختلالات عصبي و سکته آمريکا طي يک مطالعه زناني را که از صفحه کليد ارگونوميک استفاده مي کردند با افرادي که از صفحه کليد معمولي استفاده مي کردند، مقايسه کردند. نتيجه تحقيقات نشان داد، افرادي که از صفحه کليدهاي ارگونوميک زاويه دار استفاده مي کردند، کمتر از ناحيه مچ و ساعد دچار مشکل شدند. بهتر است از آتل دست (مچ) استفاده شود و هر 15دقيقه استراحت کنيد. هنگام خواب هم از آتل دست استفاده کنيد تا از حرکت نادرست دست جلوگيري شود.

اگر هنوز هم درد داريد، قرار دادن يخ روي عضله يا ورزش هاي کششي ملايم مانند چرخاندن مچ در تسکين درد موثر است. براي پيش گيري از بروز عارضه خشکي چشم هنگام کار کردن با رايانه، از قانون 20-20-20 پيروي کنيد. تمرکز به اشياي دور، باعث استراحت کامل چشم مي شود. هر 20دقيقه به مدت 20ثانيه به فاصله 6متري خود نگاه کنيد. پايين آوردن ارتفاع نمايشگر رايانه نيز راهکار مناسبي است تا فشار کمتري به چشم وارد شود. با اين کار تعداد پلک زدن نيز بيشتر مي شود. به طور طبيعي افراد در هر دقيقه 12 تا 15بار پلک مي زنند در حالي که افرادي که با رايانه مطالعه مي کنند، تنها در هر دقيقه 7بار پلک مي‌زنند. نشستن طولاني مدت، احتمال ابتلا به واريس را افزايش مي دهد. واريس 50درصد از زنان را درگير مي کند. استفاده از جوراب شلواري که جنس آن بيشتر ليکرا است با کمپرس پا و ايجاد گردش خون درد را تسکين مي دهد. از طريق ليزر نيز مي توان واريس را درمان کرد.

اگر بدن خود را دوست داريد نوشابه نخوريد

مطالعات اخير نشان مي دهد که حتي افرادي که يک بار در ماه نوشيدني گازدار مصرف مي کنند، دچار اضافه وزن و در دراز مدت دچار مشکلات ديگري خواهند شد. نوشيدني هاي گازدار روزگاري جزو کالاهاي لوکس محسوب مي‌شدند. اما امروزه بسياري از افراد به اين نوشيدني ها علاقمندند و نوشيدن آنها را حداقل يک بار در روز بدون اشکال مي دانند.به گزارش سيب سبز، اما آيا نوشيدني هاي بدون الکل گازدار آنقدر خطرناک هستند که لازم باشد روي بسته آنها هشدارهايي درج کرد؟ دانشجويان پزشکي در آمريکا به نتايج نگران کننده اي دست يافته اند.

حتي مصرف متعادل نوشيدني هاي گازدار – مثلا يک بار در روز يا حتي يک بار در هفته – متابوليسم بدن را تحت تاثير قرار مي دهد و موجب افزايش وزن مي‌شود.اين نوشيدني ها همچنين خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي و کبدي را افزايش مي دهند. مصرف نوشابه اشتهاي کودکان را نسبت به غذاهاي مضر افزايش مي دهد . کشورهايي مانند فرانسه و دانمارک از مدتي پيش براي نوشيدني‌هاي گازدار ماليات قرار داده و مي کوشند از اين طريق مصرف آنها را در بين مردم کاهش دهند. مطالعات اخير نشان مي دهد که حتي افرادي که يک بار در ماه نوشيدني گازدار مصرف مي کنند، دچار اضافه وزن و در دراز مدت دچار مشکلات ديگري خواهند شد.

دليل اين امر آن است که پس از مصرف اين نوشيدني ها متابوليسم بدن تغيير مي کند و ماهيچه ها براي رسيدن به انرژي موردنياز خود، به جاي سوزاندن چربي از قند استفاده مي کنند. به نظر مي رسد استفاده از نوشيدني هاي شکردار رفتار ژن هاي موجود در ماهيچه را، شايد به طور دائم، تغيير مي دهد.در عين حال مصرف نوشيدني هاي گازدار ميزان کارآيي متابوليسم بدن را کم مي کند و باعث کاهش تطبيق پذيري بدن با افزايش قند خون مي شود. اين امر خود مي تواند به ديابت نوع 2 منجر شود.نکته ديگر اينکه نوشيدني هايي که داراي مقادير زياد آبميوه هستند مي‌توانند به کبد آسيب برسانند. مصرف نوشيدني هاي گازدار همچنين خطر ابتلا به کبد چرب را افزايش مي دهند . تحقيقات همچنين حاکي از آن است که مصرف روزانه 4 بطري نوشابه در روز احتمال پوسيدگي دندان را تا 252 درصد افزايش مي دهد. ضمنا احتمال ابتلا به اضافه وزن در بزرگسالاني که در دوران کودکي خود نوشابه مصرف کرده‌اند بيشتر است.

نابودي ژن سرطان با سبزيجات سبز

مطالعات نشان مي‌دهد مصرف سبزيجات سبز مي‌تواند در جلوگيري از سرطان مفيد باشد.به گزارش ايسنا، متخصصان کشف کرده‌اند که چگونه سبزيجات سبز مي‌توانند با عوامل بيماري زا مبارزه کنند.مطالعات متعدد نشان داده است سبزيجاتي مثل انواع کلم مثل بروکلي و بروکسل حاوي مواد مغذي ضد سرطان هستند.در اين مطالعه، متخصصان دريافتند يک جزء کليدي از جوانه کلم بروکلي به نام «سولفورافن» در اين گياه براي مبارزه با سرطان سينه مفيد است و اين عمل از طريق يک مکانيزم به نام متيلاسيون DNA انجام مي‌شود.

همچنين متخصصان افزودند: حرارت توسط پخت و پز مقدار زيادي از ويتامين‌ها مانند ويتامين C و اسيد فوليک را از بين مي‌برد.خوردن سبزيجات بيشتر، به کاهش خطر ابتلا به بيماري منجر مي‌شود.اين مطالعه در مجله Clinical Epigenetics منتشر شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي