جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4312


تردد معلولان در جامعه مورد غفلت واقع شده است

مدير پايانه مسافربري اردبيل:
نبود ترمينال، توازن شهري را به هم مي‌زند


نگاه مثبت مردم از نگاه لنز دوربين

به همت اداره‌ي پژوهش آثار فرهنگي آستان قدس رضوي؛
150 سنگ و کتيبه مستندسازي شد


تامين شغل مناسب براي معلولان از اهداف بهزيستي دماوند است


ايران زمين


خبر


 تردد معلولان در جامعه مورد غفلت واقع شده است 

 کرج - خاکپور

استاندار البرز با اشاره به برخي از مشكلات معلولان در سطح جامعه گفت: يكي از مهم‌ترين مشكلات معلولان تردد آنان در سطح معابر و خيابان‌ها مي‌باشد كه متأسفانه از سوي مسئولان ذيربط مورد غفلت واقع شده است. به گزارش اداره کل روابط عمومي و اطلاع‌رساني استانداري، دکتر اصغرعربيان استاندار البرز در جريان بازديدي که از مركز توانبخشي مهر مادر و كهريزك در كرج به مناسبت روز جهاني معلولين داشت، گفت: يكي از مهم‌ترين مشكلات معلولان تردد آنان در سطح معابر و خيابان‌ها مي‌باشد كه متأسفانه از سوي مسئولان ذيربط مورد غفلت واقع شده است. عربيان تصريح کرد: با پيگيري‌هاي انجام شده هم‌اكنون در برخي از ادارات دولتي گام‌هايي براي آسان‌تر شدن تردد اين قشر برداشته شده است و در اين راستا با تشكيل كميته مناسب‌سازي و پيگيري‌هاي مجدانه تلاش مي‌شود تا در ادارات غيردولتي و حتي در پاساژها و مراكز خريد نيز رمپ‌هايي مناسب تردد معلولان ايجاد شود.

وي افزود: معلولان به عنوان قشري از جامعه نياز دارند تا مشكلات و كمبودهاي آنان مرتفع شود ولي متأسفانه بسياري از خواسته‌ها و مشكلات معلولان در بخش‌هاي مختلف ناديده گرفته مي‌شود و اين افراد در جامعه با مشكلات بسياري مواجه هستند. استاندار البرز با تأكيد بر اين كه معلوليت نبايد براي اين افراد محدوديت ايجاد كند افزود: مسئولان بايد بسترهاي حضور اين قشر را در اجتماع بيشتر فراهم كرده و با ارائه خدمات و امكانات لازم از توانمندي‌هاي آنان بهره برد هر چه بيشتر زمينه فعاليت اين افراد را فراهم كنيم مي‌توانيم از گوشه نشيني اين افراد جلوگيري به عمل آوريم. استاندار البرز در بخشي ديگر از سخنان خود به وجود 21 هزار معلول ثبت شده در اين استان اشاره كرد و افزود: البته ميزان معلولان در اين استان بيشتر از آمار موجود است. عربيان خاطرنشان شد: ايران بعد از انقلاب توجهات بسيار زيادي را به قشر آسيب‌پذير جامعه و به ويژه معلولان داشته است به گونه‌اي كه امروز شاهد كاهش مشكلات اين افراد و همچنين كاهش معلوليت‌ها در جامعه هستيم. وي با تأكيد بر اين كه هم اكنون كشور ما به سمت پيشگيري از معلوليت گام برداشته است اظهار داشت: اقدامات پيشگيرانه و برنامه‌ريزي‌هاي اصولي و همچنين توجه بيش از گذشته مردم نيز سبب كاهش معلوليت‌ها شده است. استاند ار البرز در ادامه سخنان خود به آمار معلوليت‌هاي ذهني در استان البرز اشاره كرد و افزود: اكنون در البرز 20 درصد معلوليت ذهني و 34 درصد معلوليت جسمي حركتي گزارش شده كه بيشتر آنها به زمينه‌هاي ژنتيكي برمي‌گردد. وي ادامه داد: در بحث معلوليت بايد به دو مقوله توجه داشت، اول اينكه خداوند معلوليت را به بشر نداده بلكه همه اينها ناشي از تصرفات بشر است و بحث دوم آن است كه راههاي مقابله با معلوليت و پيشگيري از آن نيز وجود دارد.


 مدير پايانه مسافربري اردبيل:
 نبود ترمينال، توازن شهري را به هم مي‌زند 

 اردبيل – زهرا مهرنوش

کريم دانش‌پرور اظهار داشت: نبود ترمينال مسافربري در مناطق مختلف يک نارسايي جدي در حوزه حمل و نقل و ترافيک به وجود مي‌آورد که بدون شک وجود پايانه و امکانات مناسب در آن مي‌تواند بخش عظيمي از مشکلات را از بين ببرد. مدير پايانه مسافربري اردبيل ادامه داد: با ممنوعيت قانوني تردد اتوبوس‌ها در داخل شهر، پايانه‌ها فضايي مناسب براي حرکت و توقف خودروهاي سنگين به ويژه اتوبوس‌هاست که ما در قالب همکاري مشترک با راهور، شهرسازي و حمل و نقل سعي مي‌کنيم بهترين خدمات را ارائه کنيم. دانش‌پرور در بخش ديگري از سخنان خود با هشدار به افرادي که خارج از ترمينال سوار اتوبوس مي‌شوند، ابراز داشت: اگر وسايل اين افراد گم شود و يا حادثه‌اي براي آنها در طي مسير رخ بدهد به دليل نداشتن برگه بليت از مزاياي بيمه برخوردار نمي‌شوند.

مدير پايانه مسافربري اردبيل از تمام مسافران خواست با حضور در ترمينال و ثبت مشخصات دقيق خود از خدمات بيمه‌اي استفاده کنند تا بتوانند در صورت بروز حوادث از مزاياي آن نيز بهره‌ بگيرند. وي ادامه داد: با تلاش تعاوني‌ها بهترين اتوبوس‌ها در اردبيل به کارگيري شدند به طوري که در داخل اتوبوس‌ها با توزيع روزنامه و پخش فيلم سعي مي‌کنيم محيطي ايمن و همراه با خاطره خوش سفر براي همشهريان فراهم آوريم. دانش‌پرور در پايان اظهار داشت: احداث پايانه‌ها بسياري از مشکلات شهري نظير آلودگي‌هاي صوتي و هوا، ترافيک‌هاي شديد و همچنين معطلي مسافران را برطرف کرده و رفت و آمدها را سهولت بخشيده است.


 نگاه مثبت مردم از نگاه لنز دوربين 

 بهارستان - اصغري

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان بهارستان به منظور تغيير مثبت در نگاه مردم به زندگي روزمره نمايشگاه عکس برگزار نمود. به گزارش خبرنگار ما،حجت‌الاسلام پرويز قلي‌زاده رياست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان بهارستان گفت: تصوير مي‌تواند در زواياي مختلف باانسان حرف بزند لذا تصميم گرفتيم با گردآوري تصاوير مستند، نگاه مردم را نسبت به زندگي روزمره با نشاط جلوه دهيم.

وي تصريح کرد: در اين نمايشگاه بنا داريم که در حوزه‌هاي مختلف به ويژه صرفه‌جويي در اقلام مصرفي، فرهنگ و الگوي مصرف بهينه از کالا و خدمات با مخاطبين خود به واسطه تصاوير مستند حرف براي گفتن داشته باشيم. قلي‌زاده همچنين ترويج فرهنگ بسيج و روحيه مبارزه با هرگونه تهاجم فرهنگي غرب را مورد تاکيد قرار داد و خاطرنشان ساخت: مبارزه با اين گونه تهاجمات فرهنگي مستلزم اجراي برخي از فعاليتهاي فرهنگي مي‌باشد که قطعا در صورت اجراي خوب مي‌تواند در مقابل تهاجم جنگ نرم دشمن مقابله کند.

رياست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان بهارستان نمايشگاه تصاوير مستند با موضوعات و محتواي كار و تلاش، انتظار، صرفه‌جويي در مصرف ، فرهنگ اجتماعي و آداب و رسوم، هفته بسيج و كاروان راهيان نور را از آثار اين نمايشگاه دانست. گفتني است در اين نمايشگاه آثار عكاسان معروف شهرستان بهارستان از جمله آقاي غلامرضا امان‌اله و خانم مريم قرايلو به انظار عموم مردم گذاشته شد.


 به همت اداره‌ي پژوهش آثار فرهنگي آستان قدس رضوي؛
  150 سنگ و کتيبه مستندسازي شد  

 مشهد - اعظم اعظمي

150 سنگ وکتيبه‌ي موجود در موزه‌ي آستان قدس رضوي به همت اداره‌ي پژوهش آثار فرهنگي آستان قدس رضوي مستندسازي شد.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني آستان قدس رضوي، معاون امور موزه‌هاي آستان قدس رضوي با بيان اين مطلب افزود: موزه‌هاي آستان قدس رضوي محل نگهداري و نمايش مجموعه‌هاي هنري و اشياي نفيس است و اشياي سنگي ازجمله مجموعه‌هاي ارزشمندي است که در ساختمان موزه‌ي مرکزي آستان قدس رضوي نگهداري مي‌شود. محسن اميري‌نيا افزود: بالغ بر 400 کتيبه، سنگ قبر، سنگ‌هاي ازاره، ظروف سنگي و تعدادي شيء متفرقه در موزه‌ي آستان قدس رضوي حفاظت و نگهداري مي‌شود که بيشتر آن‌ها پس از توسعه‌ي بارگاه مطهر رضوي و بر اثر ساخت و سازها به موزه آستان قدس رضوي منتقل شده است.

اميري‌نيا با اشاره به اهميت حفظ و نگهداري آثار فرهنگي و پژوهش و مطالعه بر روي آن‌ها بيان کرد: اداره‌ي پژوهش معاونت موزه‌هاي آستان قدس رضوي براساس رسالت خود مبني بر مستندسازي و معرفي مجموعه اشياي موجود در موزه‌ي آستان قدس رضوي، طي پروژه‌اي اقدام به بررسي، شناسايي و مستندسازي 150 عدد از اشياي سنگي کرده و اطلاعات کاملي از آن‌ها را براي استفاده‌ي پژوهش‌گران و علاقه‌مندان فراهم کرده است.وي تشريح کرد: مطالعات کتابخانه‌اي و ميداني، طبقه‌بندي و شناسايي، تميزکاري سنگ‌ها، تهيه‌ي شناسنامه‌ علمي، ارائه‌ طرح و هم‌چنين تهيه‌ي عکس از سنگ‌ها از جمله فعاليت‌هايي است که در اين پروژه‌ مستندسازي صورت گرفته است.


 تامين شغل مناسب براي معلولان از اهداف بهزيستي دماوند است 

 دماوند - ايرج صادقعلي

معاون توانبخشي بهزيستي شهرستان دماوند با اشاره به نظام حقوقي معلولان، ضعف‌ها و قوت‌هاي آنان و نيز بررسي رفع مشکلات و چگونگي توانمند سازي معلولان اين شهرستان در زمينه اشتغال و کارآفريني، اظهارکرد: هم اينک شهرستان دماوند يک هزار و 351 نفر معلول دارد که بيشترين درصد معلوليت را معلولان جسمي حرکتي با تعداد 571 نفر که اکثريت مشکلاتي همچون تصادف، بروز حادثه و يا مشکلات ژنتيکي را دارا هستند.

طاهره عبادي ادامه داد: يکي از مشکلات عمده ايجاد معلوليت در سطح جامعه ازدواج هاي فاميلي است که باعث مشکلات ژنتيکي و اختلالات هورموني در فرزندان مي‌شود و گاها اتفاق مي افتد در اين گونه از خانواده ها يک يا چند فرزند معلول متولد مي شوند.

وي افزود: هم اکنون توانسته ايم براي توانمند سازي معلولان، خدماتي همچون خدمات پزشکي، گفتار درماني، فيزيوتراپي، شنوايي سنجي، دريافت بيمه مستمري ماهيانه از سوي سازمان بهزيستي استان تهران را برقرار نماييم. اين مقام مسوول بيماريهايي همچون اعصاب و روان، صرع، بيماري ذهني، نابينايي و ناشنوايي، ضايعه نخاعي و جسمي حرکتي و چند معلوليتي را جزو بيماريهاي معلولان توانبخشي خواند و خاطرنشان کرد: پس از تاييد کميسيون پزشکي و تشکيل پرونده براي معلول اين خدمات ارائه مي‌شود.

کارشناس اشتغال بهزيستي شهرستان دماوند در ادامه درخصوص کاريابي و اشتغال معلولان گفت: تسهيلاتي همچون بيمه هاي خويش فرما و کارفرما و پرداخت آن از سوي سازمان بهزيستي استان تهران براي کسب و کار مانند وامهاي مشاغل خانگي، خود اشتغالي و ... به معلولان اعطا مي‌شود که با ايجاد اشتغال و کسب و کارهايي همچون خياطي، توري‌بافي، کيوسک روزنامه، موبايل فروشي و...را ايجاد نموده تا فرد معلول هم بتواند در جامعه گام موثري را بردارد. حميدرضا زرين کلک به وضعيت اشتغال معلولان اشاره کرد و بيان داشت: معلولان به واسطه شرايط جسمي که دارند نيازمند حمايت مسوولان امر در زمينه تامين اشتغال و درآمد هستند که اين مهم نيز در دستور کار بهزيستي قرار دارد.


 ايران زمين 

 انجمن هنرهاي تجسمي شميرانات احيا مي‏شود

شميرانات - خبرنگار آفرينش

رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان شميرانات از احياي دوباره انجمن هنرهاي تجسمي اين شهرستان خبر داد. حجت‏الاسلام ناصر وکيلي اظهار داشت: احياي دوباره انجمن هنرهاي تجسمي شميرانات به صورت جدي در دستور کار مسئولان فرهنگي اين شهرستان قرار گرفته است. وي ادامه داد: فعال‏سازي هيئت عضوگيري انجمن هنرهاي تجسمي شهرستان شميرانات نخستين گام در اين مسير قلمداد مي‏شود. وکيلي اضافه کرد: در ساليان گذشته، انجمن هنرهاي تجسمي شهرستان شميرانات بدون فعاليتي قابل توجه و به بياني ديگر متوقف مانده بود. رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان شميرانات افزود: اما بعد از مدت‏ها انتظار طبق مطالبه هنرمندان، احياي اين رشته هنري در دستور کار مسئولان امر قرار گرفت. اين مسئول عنوان کرد: تلاش و پيگيري‏هاي مستمر همکاران در اين مجموعه فرهنگي، مجدانه بر راه‏اندازي انجمن هنرهاي تجسمي شهرستان شميرانات در قالبي نو متمرکز شده است.

طرح استقبال از بهار،فرصتي براي ارائه آثار هنري جديد است

مشهد - الهه قوچاني

مدير امورهنري شهرداري مشهد در نشست هم انديشي ستاد استقبال از بهار 1392 با اصحاب رسانه گفت: طرح استقبال از بهار،فرصتي براي ارايه آثار جديد هنرمندان شهري است. هادي مظفري با بيان اين مطلب که استقبال از بهار محدود به المان‌هاي شهري نيست، اظهار داشت : تا پيش از اين جشنواره، هنرمندان شهري فعاليت چنداني نداشتند اما يكي از مزاياي اين طرح فعال كردن اقتصاد هنر است و همچنين باعث ايجاد اعتماد به نفس در هنرمندان مي‌شود که نظير اين اتفاق در كشور وجود نداشته است. وي در ادامه ابراز كرد: يكي از برنامه‌هاي جدي ما آسيب‌شناسي و بررسي انتقادات و نظرات در مورد طرح‌هاي استقبال از بهار در پنج سال گذشته است که در همين راستا جلسه‌اي با اهالي رسانه و چندين جلسه علمي با حضور اساتيد و صاحب نظران برگزار شده است.

شرکت گاز استان يزد ميزبان جلسه راه‌اندازي مجدد شوراي SDI استان

يزد – اکبر خيرخواه

به گزارش روابط عمومي شرکت گاز استان يزد، جلسه راه‌اندازي مجدد شوراي SDI استان با حضور مدير عامل و تعدادي از کارشناسان اين شرکت و نمايندگان ارگانهاي فعال در زمينه GIS برگزار گرديد. براساس همين گزارش اين جلسه به همت واحد بهداشت، ايمني و محيط زيست ( HSE) شرکت گاز استان يزد با رويکرد استفاده در پدافند غير عامل و مديريت بحران و امنيت اطلاعات و حوزه سايبر به ميزباني اين شرکت تشکيل شد.

در ابتدا عليرضا پيله‌ور، مدير عامل شرکت گاز استان يزد، ضمن خيرمقدم به شرکت‌کنندگان، به اهميت نقش ارگانها و سازمانها در زمان وقوع حوادث غيرمترقبه و بحران اشاره نمود و ابراز اميدواري کرد با تفاهم و همدلي و همچنين تعامل بين سازمانها، امکان دسترسي هرچه سريعتر به اهداف موردنظر در اين زمينه فراهم گردد. در ادامه مهدي جعفري، دبير کميته راهبردي GIS شرکت گاز استان يزد، به بيان خلاصه گزارشي از اقدامات و فعاليتهاي اساسي اين شرکت در زمينه GIS و راه‌اندازي WebMAPService متن باز و سيستمهاي رديابي خودرو به صورت بدون درنگ و... پرداخت. وي ضمن اشاره به تشکيل پروژه SDI استان يزد در سالهاي گذشته و عدم اجراي کامل اين پروژه، به ضرورت راه‌اندازي زير ساختار اطلاعات مکاني و قابليتهاي فراوان اين فناوري در عرصه مديريت بحران، پدافند غيرعامل، مديريت يکپارچه هوشمند، بر حجم عظيمي از داده‌هاي مکاني و توصيفي در حداقل زمان براي مديران تاکيد نموده و از اين پروژه به عنوان عاملي در تحقق شعار دولت الکترونيک و ارائه خدمات بهتر به مردم نام برد. گفتني است تشکيل و راه‌اندازي مجدد شوراي SDI استان، ارائه سند راه‌اندازي شورا و چشم‌انداز آن، ارائه طرحها، زير ساختها و فناوريهاي جديد، تدوين دستورالعمل ذخيره‌سازي، تنظيم مقررات، تعيين سطح دسترسي و امنيت اطلاعات و فرهنگ‌سازي و آموزشهاي لازم طي يک برنامه زمانبندي مشخص، از موضوعات مورد بحث در اين جلسه بود. لازم به ذکر است در بخشي از اين جلسه ضمن اشاره به تصويب طرحهاي GIS و زيرساختهاي آن در شوراي پدافند غيرعامل استان و استقبال سازمان پدافند غيرعامل کشور از آن، مبحث پيگيري تامين اعتبار آن مطرح گرديده و در آخر نمايندگان ارگانها ضمن بيان نظرات خود، به تبادل‌نظر با يکديگر پرداختند.

300 ميليارد ريال به طرحهاي آبرساني هرمزگان اختصاص يافت

بندرعباس - خبرنگار آفرينش

امسال 200 ميليارد ريال به طرح آبرساني جگين-جاسك و 100 ميليارد ريال نيز براي طرح آبرساني جگين –بشاگرد پيش‌بيني شده است. معاون مهندسي توسعه آبفاي هرمزگان با بيان اينكه اعتبارات جديدي براي طرحهاي مهر ماندگار آب و فاضلاب پيش‌بيني شده است، اظهار داشت: امسال 200 ميليارد ريال از محل اعتبارات مقام معظم رهبري به طرح آبرساني جگين-جاسك و 100 ميليارد ريال نيز براي طرح آبرساني جگين –بشاگرد پيش‌بيني شده است. مهندس ملايي با اشاره به اينكه؛ طرح هاي جگين-جاسك، جگين-بشاگرد و آبرساني به فرامرزان بستك از طرحهاي مهر ماندگار در بخش آب و فاضلاب است،گفت: طرح آبرساني جگين-جاسك يكي از بزرگترين طرحهاي آبرساني آبفاي استان است كه با 350 ميليارد ريال اعتبار هزينه شده، تكميل آن نيازمند اعتباري معادل 140 ميليارد ريال ديگر است. وي افزود: اعتبارات اين طرح در سال جاري 200 ميليارد ريال از محل اعتبارات مقام معظم رهبري ، 250 ميليارد ريال اعتبارات ملي و 50 ميليارد ريال اوراق مشاركت پيش‌بيني شده است كه پيگيري 200 ميليارد ريال ديگر از طريق اوراق مشاركت از طرف وزارت نيرو در مرحله پيگيري و اخذ مجوز است. وي افزود: اين طرح از جمله طرحهاي مصوب دور اول، دوم و سوم سفر هيئت دولت به استان بوده كه هر چند روند تخصيص اعتبار اين طرح طي دو سه سال اخير بهبود يافته اما مطلوب نبوده است. در حالي كه انجام اين طرح مي‌تواند مشكل كمبود آب در شهرستان جاسك را براي افق 30 ساله حل كند.

در ماه محرم و صفر؛

همدان ميزبان 5 نمايش با مضمون مذهبي است

همدان - مجيد ملکيان

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان همدان گفت: در ايام محرم و صفر پنج نمايش ويژه اين دو ماه در همدان به روي صحنه مي‌رود. خسرو بيات از اجراي نمايش‌هاي ويژه محرم و صفر در همدان خبر داد.وي از اجراي پنج نمايش ويژه اين دو ماه در همدان خبر داد و گفت: نمايش «شبيه‌خواني تير و آب» به کارگرداني «رضا روان» با موضوع عاشورايي در مجتمع فرهنگي سينمايي شهيد آويني اجرا مي‌شود. مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان همدان تصريح کرد: اين نمايش از هفتم آذر ماه شروع شده و تا 30 آذر ماه از ساعت 17 به صورت اجراي عمومي رايگان به روي صحنه مي‌رود.

كارگاه مديريت بحران در بهداشت ودرمان آغاز به كار كرد

بندرعباس - خبرنگار آفرينش

با حضور رييس مركزمديريت حوادث و فوريتهاي پزشكي كشور كارگاه دو روزه مديريت بحران در بهداشت ودرمان در سالن غدير فرمانداري بندرعباس آغاز به كار كرد.دکترغلامرضا معصومي در کارگاه مديريت بحران در دانشگاه علوم پزشکي هرمزگان افزود: ايجاد مديريت واحد و اثرگذار در حوزه مديريت بحران، آمادگي مستمر شبکه‌ها و کيفي‌سازي چرخه مديريت بحران محور آموزشهاي مذکور در اين كارگاهها است.رييس مديريت حوادث و فوريتهاي پزشکي کشور با اشاره به اهميت اين كارگاه اضافه کرد: افزايش و گسترش آموزش و آگاهي و فرهنگ ايمني و آماده‌سازي مسولان و مردم براي رويارويي با عواض ناشي از سوانح طبيعي و حوادث غيرمترقبه و به ويژه زلزله و پديده‌هاي جوي و اقليمي ازسياستهاي كلي پيشگيري و كاهش خطرات ناشي از سوانح طبيعي و حوادث غيرمترقبه مي‌باشد. معصومي آشنايي با مديريت لجستيک، برنامه‌هاي جامع بازتواني رواني و اجتماعي آسيب ديدگان حوادث، لزوم توجه ويژه به تقويت نظام بيمه و حمايتهاي تشويقي و مالي، پبشگيري و کاهش خطرپذيري و آشنايي با پديده‌هاي حادثه‌خيز نوين، از جمله اين آموزشها در كارگاههاي مديريت بحران دانست.

وي اضافه کرد: تغييرات جوي، بروز خشکساليها، طوفان، گرماي شديد و بارانهاي ناگهاني در سالهاي اخير بيانگر آن است که اين مهم از چالشهاي جدي آينده کشور خواهد بود و مديريت بحران بايد براي آن پيش‌بيني و آمادگي لازم را داشته باشد.


 خبر 

 عملکرد شركت ملي حفاري ايران؛ فراتر از شاخصهاي برنامه

اهواز - خبرنگار آفرينش

معاون مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران در عمليات حفاري، از حفر و تکميل 124 حلقه چاه هاي نفت و گاز به وسيله ناوگان اين شرکت از ابتداي فروردين تا پايان آبان امسال در مناطق خشکي و دريايي کشور خبر داد. مهندس مهران مکوندي با بيان اين که شمار چاه‌هاي تکميل شده نسبت به دوره مشابه پارسال دو حلقه بيشتر است، اظهار کرد: از اين تعداد 82 حلقه در گستره عملياتي شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب، 13 حلقه در حوزه شرکت نفت مناطق مرکزي، 11 حلقه در موقعيت شرکت نفت فلات قاره، 15 حلقه در قالب پروژه‌ها و 3 حلقه براي مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران بوده است. وي افزود: 62 حلقه از چاههاي حفاري شده در هشت ماه سال جاري توسعه‌اي و توصيفي، 59 حلقه تعميري و سه حلقه اکتشافي بوده که يک حلقه چاه اکتشافي براي شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب حفاري شده است.مکوندي متراژ حفاري در اين دوره را 281 هزار و 132 متر اعلام کرد و گفت: اين رقم در مقايسه با شاخص برنامه 32 هزار و335 متر افزايش دارد. معاون مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران در عمليات حفاري اظهار کرد: با تلاش شبانه‌روزي کارکنان شرکت به ويژه در بخشهاي عملياتي و پشتيباني و کاربرد فناوريهاي نوين، حفاري 22 حلقه چاه در اين مدت 417 روز جلوتر از برنامه پيش‌بيني شده تحقق يافت که از نظر اقتصادي بسيار ارزشمند است. مکوندي با اشاره به برنامه اين شرکت براي افزايش شمار دستگاه هاي حفاري از 73 دستگاه کنوني به 80 دستگاه تا پايان امسال گفت: در چند روز آينده دستگاه حفاري سنگين خشکي 91 فتح به ناوگان حفاري شرکت افزوده خواهد شد و يک دستگاه حفاري فوق سنگين و 4 دستگاه حفاري سنگين ديگر نيز با استفاده از توان سازندگان داخلي در دست ساخت است.

مديرعامل پايانه‌هاي نفتي ايران اعلام کرد؛

آماده‌باش در شاهراه صادرات نفت ايران

بوشهر – خبرنگار آفرينش

با وجود طوفان و بارندگي شديد در خليج فارس و ايجاد حالت آماده باش، تخليه تاسيسات، مخازن و اسکله‌هاي پايانه نفتي خارگ از آب باران به ‌طور کامل انجام و صادرات نفت ايران پس از وقفه‌اي چند ساعته از سرگرفته شد. به دنبال بارندگي شديد در خليج فارس و اطراف پايانه نفتي خارگ که در 40 سال گذشته بي سابقه گزارش شده است، مديران و کارکنان شاهراه صادرات نفت ايران به حالت آماده باش درآمده اند.سيدپيروز موسوي با بيان اينکه در حال حاضر صادرات نفت خام ايران در پايانه نفتي خارگ به طور عادي و طبيعي در حال انجام است، گفت: طوفان و بارش شديد باران در منطقه خليج فارس مشکلاتي را در پهلوگيري نفتکشها در اسکله‌هاي پايانه خارگ به وجود آورد. مديرعامل شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران با اعلام اينکه جزيره خارگ به دليل ماهيت مرجاني بودن خاک آن با بارش شديد باران دچار مشکلاتي مي‌شود، تصريح کرد: با اين وجود در 48 ساعت گذشته به طور پيوسته هفت ساعت به طور دائم باران در جزيره خارگ باريده است. وي با اشاره به آب گرفتگي شديد در مناطق مختلف جزيره خارگ، اظهار داشت: براي رفع اين مشکل، ساکنان مناطق مسکوني و منازل تخليه و در جاي امن تري اسکان داده شدند، عده اي هم در مهمانسراها و از طريق خدمات پشتيباني تغذيه آنها تأمين شد.

اين مقام مسئول با يادآوري اينکه با راه‌اندازي تيم هاي ويژه اي به طور پيوسته از مخازن دذخيره سازي نفت اين پايانه بازرسي و سرکشي انجام شده است، بيان کرد: احتمال آن وجود داشت که بيشترين مشکل و خسارت در سقف مخازن شناور نفت ايجاد شود اما با اقدامات به موقعي که انجام شد و همچنين همکاري و هماهنگي تيم‌هاي حاضر با استفاده از پمپ‌هاي تخليه آب به طور منظم آب‌هاي جمع شده تخليه و به جاي ديگري هدايت شدند.

معاون جهاد کشاورزي اردبيل:

توليد 40 هزار تن بذر سيب‌زميني در اردبيل

اردبيل – زهرا مهرنوش

خليل نيکشاد در نشست با جمعي از توليدکنندگان و زارعان سيب‌زميني در اردبيل اظهار داشت:‌ استان اردبيل در زمينه توليد بذور محصولات مختلف به ويژه سيب‌زميني جز استان‌هاي پيشتاز کشور است که قادر است در طبقات مختلف نظير پيش‌پايه، مادري و گواهي شده بذر موردنياز سيب‌زميني‌کاران کشور را تأمين کرده و بستر بهره‌گيري از اين توانمندي را فراهم آورد. وي با بيان اينکه کيفيت بذر توليد شده و استاندارد موردنظر آن از شاخص‌هاي ممتازي برخوردار است، تصريح کرد: بخش عظيمي از اين بذور به ساير استان‌ها صادر مي‌شود تا آنها بتوانند متناسب با اقليم و شرايط جغرافيايي از اين بذور در توليد با کيفيت و بيشتر از گذشته استفاده کنند. نيکشاد به استحصال حدود 900 هزار تن سيب‌زميني از مزارع استان اشاره کرد و ادامه داد: اين محصولات با کيفيت در دو ماه گذشته از دشت اردبيل، نير، نمين و سرعين به دست آمده است که بخش عظيمي از آنها نيز به خارج از کشور صادر شده است.اين مسئول خاطر نشان کرد:‌ با توجه به بررسي ميداني و عملکرد صورت گرفته پيش‌بيني مي‌کنيم 37 تن سيب‌زميني در هکتار با افزايش تقريبي پنج درصد عملکرد نسبت به سال گذشته از اين ميزان سطح زير کشت استحصال شود.

وي با بيان اينکه سيب‌زميني توليدي اين استان با توجه به شرايط آب و هوايي و اقليمي از امتيازات و شاخصه‌هاي کمي و کيفي ممتازتري برخوردار است، اضافه کرد: دشت اردبيل از ديرباز کانون توليد سيب‌زميني کشور است که امسال از افزايش سه درصدي در توليد اين محصول برخوردار بوديم که اميدواريم همين روند را در سال‌هاي آينده پيگيري کنيم. معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل با اشاره به اينکه حدود 250 هکتار اراضي کشاورزي در سال‌جاري نسبت به سال گذشته به کشت اين محصول اختصاص يافته است، بيان کرد: با تلاش مسئولان امر بستر و زمينه خوبي براي صادرات سيب‌زميني به کشورهاي آسياي ميانه، اطراف خليج فارس و حتي سوريه فراهم شده است که اميدواريم تحقق آن را شاهد باشيم. نيکشاد يادآور شد: صنايع فرآوري ساير استان‌هاي کشور نيز به لحاظ کيفيت مطلوب سيب‌زميني استان اردبيل همه ساله نيازمندي‌هاي مصارف صنعتي خود را از دشت اردبيل تأمين مي‌کنند.عضو کارگروه توسعه کشاورزي استان گفت: ‌براساس اعلام رسمي گمرک حدود 200 هزار تن سيب‌زميني اردبيل به روسيه صادر مي‌شود که اگر اين صادرات محقق شود انگيزه خوبي براي سيب‌زميني‌کاران فراهم مي‌شود تا در سال‌هاي آينده نيز به توليد محصول همت کنند. وي در پايان سخنان خود افزود: سيب‌زميني استان اردبيل در بين تجار و صادرکنندگان و مقاصد هدف زبانزد بوده و بر همين اساس در قيمت‌گذاري سيب‌زميني اردبيل ارزش بالاتري از لحاظ ريالي داشته است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي