جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/10/02 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4325

احمدي نژاد:
هدف اصلي دولت برگزاري انتخاباتي پرشور و مشارکتي حداکثري است


سرمقاله


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي

خطيب جمعه تهران با اشاره به انتخابات:
مردم کسي را انتخاب کنند که پشتوانه معنوي و مادي داشته باشد


ايجاد پايگاه نظامي ناتو درخليج فارس


تلاش اوباما براي محدوديت حمل سلاح


يك زن رئيس‌جمهور كره‌جنوبي شد


بيانيه دادستاني تهران درباره اظهارات نماينده‌ مجلس پيرامون پرونده‌ مهدي هاشمي


يک نکته از هزاران


ميز خبر


خبر روز


ماندگار بر جريده عالم


 احمدي نژاد:
 هدف اصلي دولت برگزاري انتخاباتي پرشور و مشارکتي حداکثري است 

رييس‌جمهور با اشاره به انتخابات پيش رو و اقداماتي که بايد در اين زمينه صورت گيرد، گفت: هيچ کس در ايران نمي‌تواند براي ملت تصميم‌گيري کند. مطمئناً ملت ايران هر کسي را که انتخاب کند، بهترين انتخاب است و همه بايد به او احترام گذاشته و کمک حال او باشند.به گزارش ايلنا، محمود احمدي‌نژاد در همايش استانداران سراسر کشور در تالار پيامبر اعظم(ص) وزارت کشور با تاکيد بر پايبندي دولت بر عهد و ميثاق اولين روز خود مبني بر خدمت به مردم و کار و تلاش خستگي‌ناپذير در مسير پيشرفت کشور، گفت: دولت تا آخرين لحظه فرصت خدمتگزاري، بر عهد و ميثاق خود با ملت پايبند است چرا که معتقد است که براي خدمت به مردم پا به صحنه گذاشته‌ و در اين مسير، روز اول و آخر خدمت تفاوتي برايمان ندارد.

رييس‌جمهور با اشاره به اينکه اين دولت متعلق ملت، انقلاب و کشور است، اظهار داشت: بايد تا آخرين لحظه خدمت، بدون توجه به تحرکات عده‌اي که قصد دارند فضاي کشور را به بگومگوهاي بيهوده هدايت ‌کنند، مسير خدمت را ادامه دهيم. احمدي‌نژاد با تأکيد بر حفظ و نهادينه کردن ادبيات خدمت در کشور، گفت: با خدمت بي‌منت و خالصانه مي‌توانيم ادبيات قدرت را از کشور خارج و ادبيات خدمت را جايگزين آن کنيم. رييس‌جمهور با اشاره به انتخابات پيش رو و اقداماتي که بايد در اين زمينه صورت گيرد، گفت: هيچ کس در ايران نمي‌تواند براي ملت تصميم‌گيري کند. مطمئناً ملت ايران هر کسي را که انتخاب کند، بهترين انتخاب است و همه بايد به او احترام گذاشته و کمک حال او باشند.

آرمان دولت مشارکت حداکثري در انتخابات

احمدي‌نژاد افزود: آرمان و هدف اصلي دولت برگزاري انتخاباتي پرشور و مشارکتي حداکثري است، چرا که هرگاه دولتي با پشتوانه اکثريت قاطع ملت برگزيده شود، بهتر مي‌تواند کشور را اداره کند و اگر پشتوانه مردمي يک دولت ضعيف باشد، مطمئناً در مسير انجام کارها با مشکل مواجه خواهد بود.

احمدي‌نژاد با اشاره به اينکه شرايط کنوني کشور، نيازمند آزاد شدن انرژي عظيمي از مردم است، گفت: زماني که معادلات داخلي و بين‌المللي با يکديگر گره مي‌خورد، برطرف کردن امور کار بسيار دشواري است و در چنين شرايطي نيازمند تغيير فضاي اجتماعي و آزاد شدن انرژي عظيم ملت و راهنمايي آنان هستيم به گونه‌اي که ملت بايد راه و مسيري را که بايد مسئولان در آن حرکت کنند را نشان دهند که اين موجب تغيير فضا، روحيات و معادلات داخلي و بين‌المللي خواهد بود.

جذب نيرو براساس عدالت و شايستگي

رييس‌جمهور در ادامه با تاکيد بر ضرورت حل هر چه سريعتر رفع مشکلات استخدامي نيروهاي قراردادي و شرکتي در دستگاه‌هاي دولتي تصريح کرد: مسايل مربوط به حوزه استخدامي به لحاظ تنوع و پيچيدگي، شرايط خاصي را دارد مسئولين مربوطه بايد توجه داشته باشند موارد موجود در جهت جذب نيرو، عادلانه، دقيق و براساس شايستگي‌ها سنجيده شود و همه کساني که نقشي در اين کار دارند بايد مراقب باشند که حق مردم ضايع نشود چرا که وقتي حق کسي آسيب ببيند، جبران آن بسيار دشوار است.احمدي‌نژاد تصريح کرد: استانداران بايد برنامه‌اي 6-7 ماهه براي انجام اين کار در استان‌هاي محل خدمت خود تدوين کنند تا موضوع جذب نيرو و تبديل وضعيت‌ها انجام شود. رييس‌جمهور ادامه داد:‌ عبور از مقررات و قوانين پيچ در پيچ در اين مسير کار سختي است که خوشبختانه با تلاش معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رياست جمهوري و ساير دست‌اندرکاران، اين کار بزرگ در حال شکل‌ گرفتن است.

لزوم کنترل بازار ارز

احمدي‌نژاد همچنين در اين جلسه با اشاره به گزارش وزير کشور در خصوص کنترل‌هايي که در خصوص بازار ارز و جلوگيري از سوء استفاده‌ها انجام داده است، گفت: مسائلي که در بازار ارز بوجود آوردند تقريباً تمام مسايل اقتصاد کشور را تحت تأثير قرار داده و علاوه بر آن فرصت سوء استفاده را در کشور ايجاد کرده که بايد کنترل شود.


 سرمقاله 

 بداخلاقي سياسي آفت نظام اسلامي

حميدرضاعسگري

مهمترين خصلتي که ذات آدمي را به سمت انسانيت به معناي واقعي آن سوق مي دهد اخلاق است. خصلتي که در تمامي اديان آسماني محور اصلي قرار گرفته، تمامي فرستادگان و پيامبران الهي در راستاي تحقق اين امر در بين جوامع انساني تلاش کرده اند و دين اسلام نيز داعي دار مکارم اخلاقي است.

اما متأسفانه امروز شاهد آن هستيم که در کشور جمهوري اسلامي ايران که حتي نامش مزين به نام اسلام است اصول اخلاق وموازين اسلامي به ويژه در رفتارهاي سياسي و بالاخص در ميان سياسيون رعايت نمي شود.

اين در حالي است که ما در عرصه بين المللي در جهان خود را مبشر اصول اخلاقي و معنوي در تمامي زمينه هاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي معرفي کرده ايم و در صدد ترويج و گسترش اين اصول در ميان کشورهاي جهان هستيم. اما متأسفانه در عرصه داخلي اصولي را که در سطح بين المللي شعار آن را مي دهيم وخود را داعيه دار آن مي دانيم ، رعايت نمي کنيم.

در فضاي کنوني جامعه که احتمالاً درجهت فعاليت هاي تبليغاتي و انتخاباتي صورت گرفته نوعي بدرفتاري هاي سياسي از سوي برخي سياسيون رخ داده است كه موجب بي حرمتي و دريده شدن پرده آبروي برخي خدمتگزاران نظام گرديده است. البته اختلاف سليقه و انتقاد مي تواند نشان دهنده طراوت در عرصه سياسي باشد اما نبايد به خصومت و حرمت شكني گرايش پيدا کند که نتيجه آن تخريب نيروهاي خدوم و زحمتکش جامعه است.

متأسفانه در کشوري که اساس حکومت و انقلاب آن عدالت و اخلاق اسلامي است شاهديم که برخي از سياسيون به راحتي با زير پا گذاشتن اين اصول و با تهمت و افترا به طرف مقابل زمينه ايجاد تنش و اختلال در جامعه را فراهم مي کنند. در هر عرصه اي هرگاه اخلاقيات حضور نداشته باشد، دست و زبان انسان باز است و مي تواند تهمت بزند، به مردم دروغ بگويد، مي تواند نقض تعهدات کند، مي تواند از مسير خارج و در مسير دشمنان حرکت کند و گام بردارد.

تهمت زدن و ادعاي محكوميت ديگران، آن هم در فضاي عمومي خود جرمي است كه بارها از سوي مقامات قضايي نسبت به آن هشدار داده شده است. نظام جمهوري اسلامي داراي قوه مستقل قضايي مي باشد، لذا محكوم كردن فرد يا افرادي كه هنوز در هيچ دادگاهي به اتهامات آنها رسيدگي نشده، مي تواند استقلال و قاطعيت قوه قضائيه را مخدوش نمايد.

سياسيون كشور به خود نهيب زنند ومطلع باشند كه بازي با آبروي نظام و خدمتگزاران دلسوز آن نمي تواند دست مايه اي براي بازي هاي سياسي و تبليغاتي باشد. اگر اتهامي متوجه شخص يا گروهي باشد، قانون و دستگاه مستقل قضايي وظيفه رسيدگي به آن را عهده دار است. شلوغ‌ كاري‌هاي سياسي و جوسازي هاي بي مورد جز افزايش هزينه براي كشور و مردم نتيجه اي نخواهد داشت. ناديده گرفتن جايگاه ها و مسوليت ها از سوي برخي افراد باعث شده تا نظرات و ادعاهاي خود را عين قانون و خود را درجايگاه قاضي و مجري قانون تلقي كنند.

لازمه وجود يک سياست با نشاط و با طراوت؛ صداقت ،عدالت و انصاف در رفتار نخبگان و مسؤلان سياسي جامعه مي باشد تا با رعايت اين موازين کشور را در مسيري توأم با امنيت در زمينه هاي مختلف هدايت نمايند.


  سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

سري هجدهم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 خطيب جمعه تهران با اشاره به انتخابات:
 مردم کسي را انتخاب کنند که پشتوانه معنوي و مادي داشته باشد 

امام جمعه موقت تهران با اشاره به انتخابات آتي رياست جمهوري در کشورمان گفت:‌ مردم بايد کسي را انتخاب کنند که پشتوانه معنوي و مادي داشته باشد.به گزارش ايسنا، آيت‌الله امامي کاشاني در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران با اشاره به مساله بيداري اسلامي خاطرنشان کرد: اين بيداري همانند هر حرکتي که به نتيجه برسد، نياز به دو پشتوانه معنوي و مادي دارد. پشتوانه معنوي همان مکارم اخلاقي و توجه به خداست. انسان بايد با توجه به خدا حرکت کند و به غير از خدا توجهي نکند، در اين صورت است که مي‌تواند با نصرت الهي به نتيجه برسد.

وي با بيان اينکه "مکتب جهان اسلام، مکتب اسلام است"، تصريح کرد: اين مکتب سياسي،‌ اقتصادي و اجتماعي است که مي‌تواند جهان را اداره کند. اگر جامعه درست حرکت کند و انحرافي نداشته باشد در اينصورت حرکت‌ها به نتيجه مي‌رسند. همچنين حرکت‌هايي که اکنون خارج از جهان اسلام وجود دارد، مي‌تواند به نتيجه برسد براي اينکه دنياي استکبار چنان ستمي کرده که دنيا را وادار به حرکت کرده است و بايد اين حرکت به پيش رود و اين سنت الهي است.

امام جمعه موقت تهران با تاکيد بر اينکه "حرکت بيداري اسلامي، يک سنت الهي است"، گفت: اين حرکت ادامه پيدا خواهد کرد و در سطح جهان گسترش مي‌يابد و زمينه را براي حضور ولي عصر (عج)‌ آماده مي‌کند اما نکته مهم اين است که پشتوانه معنوي و مادي در جهان اسلام به چه شکل است. وي با اشاره به پيشرفت‌هاي غرب در زمينه صنعت و تکنولوژي ادامه داد: غرب صنعت و تکنولوژي را به خود اختصاص داده و در اين راه خود را مجهز کرده است اما در باطن همان خوک و گرگي است که تنها لباس دارد و با آن جولان مي‌دهد و بايد اين لباس را از دست آنها گرفت.

اين عضو مجلس خبرگان رهبري با بيان اينکه "مقام معظم رهبري بر علم و نيز اقتصاد تاکيد کرده‌اند"، افزود: در حال حاضر در نظام جمهوري اسلامي ايران دانشگاه‌ها، مراکز علمي و آموزشي پيشرفت کرده‌اند و بايد در همين راه پيش بروند. همچنين جامعه بايد در اقتصاد سالم به سر برد و همه بايد به فکر اين دو مساله باشند.

وي با بيان اينکه "مساله اخلاق،‌ ايمان و پشتوانه معنوي است اما توليد و اقتصادي هم بسيار مهم است و بايد به آن‌ها توجه شود"، خاطرنشان کرد: از حرکت‌هايي که در اين کشور وجود دارد، انتخابات آتي است. بر همين اساس مردم بايد کسي را انتخاب کنند که اين دو پشتوانه مادي و معنوي را داشته باشد و جامعه با يک وحدت و اجتماع عظيم و لبيک به نداي رهبر که همان نداي اسلام است، حرکت کند.


  ايجاد پايگاه نظامي ناتو درخليج فارس 

عصر ايران : وزير خارجه کويت از اختصاص قطعه زميني در اين کشور به ناتو براي ايجاد پايگاه نظامي خبر داد. به گزارش خبرگزاري رسمي کويت (کونا)، "صباح خالد الحمد الصباح" وزير امور خارجه کويت گفت: اختصاص يک قطعه زمين به پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) در چارچوب طرح سال 2004 با عنوان تعامل شوراي همکاري خليج فارس و ناتو صورت مي گيرد.وزير خارجه کويت اين مطلب را در کنفرانس مطبوعاتي مشترک با همتاي بلژيکي خود در شهر کويت مطرح کرد. تاکنون کشورهاي قطر، کويت، بحرين و امارات، دعوت همکاري امنيتي نظامي ناتو را پذيرفته و توافقنامه هايي را در زمينه هاي متنوع از جمله مبادله اطلاعات نظامي - امنيتي با ناتو امضا کرده اند. وزير خارجه کويت در پاسخ به سؤال يکي از خبرنگاران درباره واگذاري قطعه زمين در کويت به ناتو گفت: اين قطعه زمين براي ايجاد مرکز آموزشي ناتو در کويت اختصاص يافته است.


  تلاش اوباما براي محدوديت حمل سلاح  

ايرنا : به دنبال ماجراي تيراندازي جنون آميز جواني در شهر نيوتاون آمريکا در مدرسه اي ابتدايي، رئيس جمهوري آمريکا روز پنجشنبه نخستين گام را براي ممنوعيت يا دستکم محدوديت خريد و فروش و حمل آزاد سلاح در آمريکا؛ برداشت. به گزارش شبکه تلويزيوني فرانس 24، باراک اوباما با صدور حکمي جو بايدن معاون خود را مامور بررسي ممنوعيت يا محدوديت خريد و فروش و حمل سلاح در آمريکا کرد. اوباما با انتصاب بايدن در راس يک گروه ضربت، از وي درخواست کرد به منظور کاهش خشونت هاي ناشي از کاربرد سلاح گرم پيشنهادهاي عيني را جمع آوري کند و نتايج آن را در ماه ژانويه به دولت و کنگره ارائه دهد. در پي کشتار جنون آميز يک جوان 20 ساله در مدرسه سندي هوک در شهر نيوتاون آمريکا که به کشته شدن 20 دانش آموز بي گناه و هفت تن از آموزگاران آنان منجر شد، موضوع ممنوعيت يا محدوديت خريد و حمل سلاح در اين کشور بيش از پيش مطرح شده است.


  يك زن رئيس‌جمهور كره‌جنوبي شد 

ايلنا: «پارك گئون هايه» با كسب اكثريت آرا به عنوان نخستين رئيس‌جمهوري زن در كره‌جنوبي انتخاب شد.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، نتايج شمارش آرا نشان مي‌دهد كه تعداد آراي اختصاص يافته به پارك 3.6 درصد بيشتر از آرايي است كه «مون جائه اين» رقيب ليبرال وي به دست آورده است.پارك بعد از اعلام پيروزي در اين انتخابات، وعده داد كه رئيس‌جمهوري تمامي مردم كره‌جنوبي باشد. وي همچنين تاكيد كرد كه تلاش خود را براي احياي اقتصاد و همچنين اتحاد مجدد با كره‌شمالي به كار خواهد گرفت. پارك در جريان رقابت‌هاي انتخاباتي نيز وعده داده بود كه در صورت پيروزي در انتخابات، با كره‌شمالي وارد مذاكره شده و مواضع سرسختانه‌اي در برابر برنامه هسته‌اي و موشكي اين كشور اتخاذ خواهد كرد. پارك دختر حاكم سابق نظاميان كره‌شمالي و مون، پسر يكي از فعالان سياسي زنداني سابق است.


 بيانيه دادستاني تهران درباره اظهارات نماينده‌ مجلس پيرامون پرونده‌ مهدي هاشمي 

در پي اظهارات آقاي حميد رسايي نماينده‌ مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در خصوص مهدي هاشمي‌، دادستاني تهران بيانيه‌اي صادر کرد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني دادستاني تهران، متن اين بيانيه به اين شرح است: آقاي حميد رسايي، نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي که در نطق پيش از دستور روز سه‌شنبه 28/9/1391 در صحن علني مجلس، درباره عملکرد قوه قضائيه در پرونده اتهامي مهدي هاشمي مطالبي بيان نموده‌ که برخي از آن‌ها به شرح زير خلاف واقع و کذب مي‌باشد:

1- اظهارات آقاي رسايي مبني بر اين که: « متاسفانه ... آقازاده مفسد همواره از مصونيت آهنين برخوردار بوده»، کذب محض است و رسيدگي به پرونده مهدي هاشمي, نشان دهنده عدم مصونيت نامبرده در مقابل دستگاه قضايي است و به علاوه از منظر افراد بصير، نفس رسيدگي به اين پرونده، دليل روشني بر استقلال دستگاه قضايي است.

2- ادعاي مشاراليه مبني بر اين که :« آقازاده فراري به محض ورود (به کشور) به جاي زندان به منزل پدر مي‌رود و در همان شب تمام آموزش‌هاي لازم را از وکلاي اجير شده مي‌بيند»؛ اگر حمل بر صحت شود، نشان مي‌دهد که ايشان در اين مورد خاص از واقعيت امر مطلع نبوده و اين گونه سخن گفتن، مسلماٌ با ادعاي ولايتمداري وي مطابقت ندارد.

3- بخش ديگر اظهارات وي مبني بر: « مهدي هاشمي ... با بهانه بيماري قلبي، خود را به بيمارستان مي‌رساند ...» نيز کذب است؛ زيرا بازپرس طبق مقررات مکلف است در صورت اعلام بيماري زنداني، دستور اقدامات لازم پزشکي را بنا بر تشخيص پزشکان متخصص صادر مي‌نمايد. در مورد اين متهم نيز پس از اظهار بيماري وي و اخذ نظر پنج پزشک متخصص که يکي از آن‌ها نماينده پزشکي قانوني بوده است‌, بستري شدن در بيمارستان و درمان وي به تجويز پزشکان و دستور بازپرس صورت گرفته است. لازم به ذکر است عدم اقدام بازپرس در اين خصوص، چنان‌چه منتهي به وقوع حادثه‌اي مي‌شد، مسؤوليت بازپرس و دستگاه قضايي را در پي داشت. لذا اظهارات آقاي رسايي در اين مورد ناشي از عدم اشراف وي به مقررات قانوني است.

4-ادعاي آقاي رسايي مبني بر نامناسب بودن مبلغ وثيقه صادره نيز بر خلاف واقع است؛ زيرا بازپرس با رعايت ماده 134 قانون آيين دادرسي دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب در امور کيفري، با توجه به اهميت جرايم، خسارات ناشي از آن و دلايل اتهامي، نوع قرار و مبلغ آن را تعيين نموده است. توجه به اين نکته لازم است که دادسراي عمومي و انقلاب تهران در ابتداي دستگيري مهدي هاشمي، با توجه به اتهامات و تکليف قانوني به صدور قرار بازداشت موقت به لحاظ يکي از اتهامات (که در حال حاضر به جهت عدم محکوميت قطعي و ممنوعيت مندرج در تبصره 1 ماده 188 قانون آيين دادرسي دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب در امور کيفري، اعلام آن ممکن نيست)، براي نامبرده قرار بازداشت موقت صادر نمود.

5-اين ادعا که: «متهم از طريق تلفن با مشاور عالي‌اش در ارتباط بوده و رهنمود مي‌گرفت و کار به شوراي امنيت کشيده شد» نيز بر خلاف واقع است و به فرموده قرآن کريم از ايشان انتظار مي‌رود از «آن‌چه بدان علم ندارند » سخن نگويند و نشر اکاذيب ننمايند. شايان ذکر است‌: اولاً، جلسه مذکور در دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي برگزار شده است، نه در شوراي امنيت؛ ثانياً، جلسه صرفاً جهت ايجاد هماهنگي بين نهادهاي امنيتي و اطلاعاتي بوده است‌؛ ثالثاً, دبيرخانه دخالتي در تحقيقات قضايي نداشته است؛ زيرا اين امر با استقلال دستگاه قضايي منافات دارد.

6-اظهار نامبرده مبني بر اين که: « متهم به طور دائم از تلفن و امکان برقراري ارتباط با بيرون از زندان برخوردار بوده» نيز خلاف واقع است. نامبرده با اجازه بازپرس از اين امتياز استفاده کرده است‌. به علاوه بيش از هشتاد روز بازداشت مويد عزم جدي قوه قضاييه در رسيدگي به پرونده مطابق مقررات است.

7-ادعاي نامبرده مبني براين که: « بر اساس اطلاعات موثق هنوز در پرونده، تحقيقات به اتمام نرسيده »نيز خلاف واقع، بدون وجه و کذب است و بايد از ايشان سوال کرد چگونه از پرونده‌اي که در جريان تحقيقات است و مفاد آن محرمانه است، مطلع شده است. هم‌چنين بايد به موثق بودن فرد يا مرجعي که به وي اطلاع رساني مي‌کند ترديد نمود. اگرچه دادستاني تهران در حال حاضر به لحاظ ممنوعيت قانوني، امکان اعلام اتهامات را ندارد، اما برخلاف اظهارات آقاي رسايي، تحقيقات پرونده نسبت به اکثر اتهامات متهم پايان يافته است.

8-در پاسخ به اين سوال که: «آيا قوه قضاييه به اظهارات متهم که در روزهاي اخير در فضاي مجازي منتشر شده، پاسخ داده و آيا تحقيقات در اين‌باره انجام شده؟» نيز بايد گفت قوه قضاييه وظيفه رسيدگي به اتهامات را داشته و پاسخ‌گويي به اظهارات متهم يا ديگر افراد، در مواردي موردنظر مرجع قضايي قرار مي‌گيرد که تنوير افکار عمومي ضرورت داشته باشد يا اظهارات مربوطه، مصداق عنوان مجرمانه‌اي داشته باشد که به لحاظ جنبه عمومي، تعقيب را ضرورت دهد. در خصوص انجام تحقيقات نيز هم‌چنان که بيان شد، روند تحقيقات نسبت به تعداد زيادي از اتهامات متهم به پايان رسيده است؛ قرار نهايي صادره از ناحيه بازپرس، مورد موافقت مرجع اظهارنظر قرار گرفته و در جريان صدور کيفرخواست مي‌باشد وجاي تاسف دارد که آقاي رسايي، اظهارات وکيل متهم که به هيچ وجه در تحقيقات نقش نداشته است را دليل تخطئه قوه قضاييه قرار داده است.

9-اظهارات نامبرده نيز که پرسيده ‌است: «رياست دستگاه قضايي به سازمان‌هاي تحت امرش دستور داده تا مدارکي را که در اختيار دارد را به مراجع ذي‌صلاح ارائه دهند» القا کننده نوعي ترديد در دسترسي به اسناد موجود و مرتبط با متهم مي‌باشد، خلاف واقع است. حسب دستور رييس محترم قوه قضاييه، دادستان تهران از سازمان بازرسي کل کشور و نهادهاي امنيتي درخواست نموده بود که گزارشات و مستندات مربوط به متهم را ارائه دهند. حال چگونه نماينده محترم بي دليل و بي اطلاع از واقعيت امر فرافکني مي‌کند و ترديدهاي خلاف واقع القاء مي‌نمايد.

10-در خصوص تغيير اتهامات و منحصر نمودن موارد اتهامي به ابعاد سياسي هم بايد گفت که تحقيقات صورت گرفته و قرار مجرميت صادره توسط بازپرس، شامل اتهامات مختلف است و هيچ انحصاري به يک اتهام ندارد.

11- قوه قضاييه با توجه به تکليف مقرر در بند 4 اصل 156 قانون اساسي، عزم جدي بر رسيدگي به کليه پرونده‌ها از جمله اين پرونده را دارد و اتخاذ تصميم نهايي در مرحله دادسرا که زمينه صدور کيفرخواست را فراهم مي‌سازد، در مدتي کمتر از سه ماه براي پرونده‌اي با اين حجم، مويد اين عزم جدي است.

در پايان تاکيد مي شود دادستاني تهران با عنايت به مجرمانه بودن برخي اظهارات آقاي رسايي، مراتب را جهت رسيدگي به دادستان محترم ويژه روحانيت اعلام نموده است.


 يک نکته از هزاران 

"هزينه‌هاي کمرشکن سرطان باعث شده يا بيماران خانه‌ هاشان را بفروشند يا مقدمات فوت را آماده کنند!".

اين بخشي از اظهارات نماينده سازمان بهداشت جهاني در حوزه سرطان در ايران است كه از وخامت اوضاع بيماران سرطاني به سبب مشكلات مالي خبرداده است.

همچنين سازمان بهداشت جهاني 4 استراتژي "پيشگيري، تشخيص زودرس، درمان مناسب و مراقبت‌هاي تسکيني" را از اولويت‌هاي پيشگيري از رشد سرطان‌ها دانسته است. اما بايد اذعان داشت كه اين 4 استراتژي نيز خود محتاج فراهم بودن شرايط مالي مناسب براي مبتلايان مي باشد تا به درمان خود ادامه دهند. در غير اين صورت اگر خانه‌اي براي فروش نداشته باشند مشخص نيست چه عواقبي منتظر آنها است.


 ميز خبر 

پوتين باتاكيد توافق ميان طرفين درگير: سرنوشت بشاراسد در سوريه براي ما اهميت ندارد

رئيس‌جمهور روسيه گفت هدف اصلي وي در خصوص مساله سوريه بشار اسد نيست بلکه خاتمه يافتن جنگ داخلي در اين کشور است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري نووستي، ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه در جمع صدها تن از خبرنگاران در مسکو اظهار داشت: طرفين درگير در سوريه بايد به توافق برسند. وي افزود: براي ما سرنوشت بشار اسد، رئيس‌جمهور سوريه اهميت ندارد اين را مي دانيم که اين خاندان 40 سال است که قدرت را در سوريه در دست دارند و به يقين تغييرات الزامي است.پوتين گفت: ما مي‌خواهيم مطمئن شويم که هرگونه راه‌حل در سوريه برپايه ممانعت از رويارويي و تداوم جنگ ميان دولت و مخالفان است.

رئيس‌جمهور روسيه تصريح کرد: ما درباره چيزهاي ديگري نگرانيم اينکه چه اتفاقي رخ خواهد داد؟ ما با تجزيه سوريه مخالفيم و اشتباه آمريکا در ليبي را ما در سوريه تکرار نمي‌کنيم .پوتين گفت: ما در سوريه منافع زيادي نداريم ، اسد بيشتر به پاريس و ساير کشورهاي اروپايي تردد داشته است. موضع ما آن است که مردم سوريه براي آينده اين کشور به توافق برسند که چطور در آينده زندگي کنند و امنيت آنها تامين شود. رئيس جمهور روسيه افزود: ما از اين روش که ابتدا رئيس جمهور برکنار شود و سپس ساير کارها انجام شود حمايت نمي کنيم .

تصويب قطعنامه نقض حقوق بشرعليه ايران درسازمان ملل

قطعنامه محکوميت ايران به دليل نقض حقوق بشر در مجمع عمومي سازمان ملل متحد به تصويب رسيد.به گزارش رويترز، پيش نويس قطعنامه محکوميت ايران به دليل نقض حقوق بشر که از سوي کانادا ارائه شده بود در راي گيري ، با راي مثبت 86 کشور، راي منفي 32 کشور و راي ممتنع 65 کشور به تصويب رسيد. اين قطعنامه غيرالزامي است. در اين نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد همچنين قطعنامه نقض حقوق بشر در کره شمالي نيز با اجماع کشورها و بدون راي گيري به تصويب رسيد. همچنين قطعنامه نقض حقوق بشر در سوريه هم با 135 راي مثبت ، 12 راي منفي و 36 راي ممتنع به تصويب مجمع عمومي سازمان ملل متحد رسيد.

لاوروف: ادامه جنگ در سوريه پيروزي نخواهد داشت

وزير امور خارجه روسيه با تاکيد بر اينکه اين کشور مخالفان در سوريه را به رسميت نخواهد شناخت، تاکيد کرد که جنگ داخلي ويران کننده کنوني در سوريه پيروزي ندارد. به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري «اينترفکس»،"سرگئي لاوروف" وزير امور خارجه روسيه در مصاحبه با شبکه تلويزيوني «يورو نيوز» اعلام کرد که ادامه جنگي که در سوريه جريان دارد، نمي‌تواند پيروزي داشته باشد و تنها منجر به ويراني اين کشور خواهد شد. لاوروف با تاکيد بر اينکه روسيه دليلي نمي‌بيند که مخالفان دولت سوريه را به رسميت بشناسد، گفت: ما نيازي نداريم که کسي را به رسميت شناخته يا به رسميت نشناسيم. ما بدون استثناء با همه طرف‌هاي درگير در مناقشه کنوني در سوريه و نمايندگان گروه‌هاي مخالف در اين کشور کار مي‌کنيم. ما حاضر هستيم تا با به اصطلاح شوراي ائتلاف ملي انقلابيون سوريه و با همه نيروهاي مخالف ديگر کار کنيم.

وي تاکيد کرد: مهم نيست که کسي را به رسميت شناخت يا نشناخت. مسئله مهم آن است که همه طرفين در يک جهت گيري حرکت کنند و آن کمک به حل مناقشه باشد. وزير خارجه روسيه يادآور شد که در حال حاضر در سوريه اتفاقات بسيار وحشتناکي در اردوگاه آوارگان فلسطيني در نزديکي دمشق در حال رخ دادن است و به نظر مي‌رسد که تلاش‌هايي در جريان است تا فلسطيني ها را هم وارد جنگ داخلي کنوني در اين کشور کنند.

مون: روند صلح خاورميانه به بن‌بست کامل رسيده است

دبيرکل سازمان ملل در تندترين و بي‌سابقه‌ترين انتقادات خود از رژيم صهيونيستي از تل آويو خواست به "مسير خطرناک" شهرک‌سازي‌ها که "اميدها براي ادامه مذاکرات صلح و ايجاد آينده‌اي همراه با آرامش و صلح براي دو طرف اسرائيلي و فلسطيني را از بين مي‌برد"، خاتمه دهد. به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه داون - چاپ پاکستان- بان کي مون، دبيرکل سازمان ملل در کنفرانسي مطبوعاتي در پايان سال 2012 اظهار داشت: روند صلح خاورميانه به بن‌بست کامل رسيده است. وي افزود: دو طرف اسرائيلي و فلسطيني بيش از هر زمان ديگري رو در روي يکديگر قرار گرفته‌اند و به نظر مي‌رسد راه حل دو کشوري بيش از هر زمان ديگري کنار گذاشته شده است.

بان کي مون تاکيد کرد: من بيش از هر زمان ديگري نسبت به فعاليت شهرک‌سازي در کرانه باختري بخصوص اطراف بيت‌المقدس نگرانم. اين اقدام تهديدي جدي عليه تلاش‌ها در جهت تشکيل کشور فلسطين است. دبيرکل سازمان ملل گفت: من از اسرائيل مي‌خواهم از ادامه حرکت در اين مسير خطرناک خودداري کند اقدامي که اميدها براي از سرگيري مذاکرات و ايجاد آينده‌اي در صلح و آرامش براي اسرائيل و فلسطين را نابود مي‌کند.وي تاکيد کرد: بياييد تا دير نشده به روند صلح بازگرديم.

حذف "پرس تي‌وي" و "هيسپان تي‌وي" از ماهواره هيسپاست

شرکت اسپانيايي خدمات ماهوارهي «هيسپا ست» روز جمعه (21 دسامبر، اول دي)، شبکه‌هاي انگليسي‌زبان پرس تي‌وي و اسپانيايي زبان هيسپان تي‌وي ايران را به خاطر آن‌چه تحريم رييس صدا و سيماي ايران مي‌نامد، از فهرست پخش ماهوارهي خود در اسپانيا و امريکاي لاتين حذف کرد.به گزارش سرويس تلويزيون ايسنا، يکي ديگر از شرکت‌هاي خدمات ماهواره اي اروپا، در اقدامي ديگر عليه آزادي بيان، به شبکه‌هاي تلويزيوني بين‌المللي ايران تعرض کرده است.

دادستان مصر استعفايش را پس گرفت

به گزارش مه به نقل از الجزيره، طلعت عبدالله ابراهيم دادستان کل مصر روز گذشته طي درخواستي اعلام کرد که از استعفاي خود صرف نظر کرده است.وي که چند روز پيش از سمت خود استعفا کرده بود اعلام کرد که تحت فشار و شرايط غير عادي ناگزير به استعفا شده بود. طلعت عبدالله افزود که اکنون وزارت دادگستري بايد درباره بازگشت وي به سمت خود يا کناره گيري از آن تصميم گيري کند. استعفاي دادستان کل مصر پس از آن صورت گرفت که صدها نفر از اعضاي دادستاني در مقابل دفتر وي در ديوان عالي قضايي تظاهرات کرده و برکناري وي را خواستار شده بودند. همچنين محمد البرادعي رئيس حزب الدستور و يکي از رهبران جبهه نجات ملي ائتلاف مخالفان مصري از مردم اين کشور خواسته است که در مرحله دوم همه پرسي قانون اساسي مصر شرکت نکنند.


 خبر روز 

 داوود اوغلو: احتمال استفاده موشك هاي بالستيك از سوي دمشق وجود دارد

وزير امور خارجه ترکيه گفت، آنکار انتظار ندارد که سوريه در آينده‌اي نزديک از سلاح شيميايي استفاده کند اما مي‌خواهد تا براي چنين خطراتي خود را آماده کند.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه تودي زمان، احمد داوود اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه در يک کنفرانس خبري با "ارکي توميويا"، همتاي فنلاندي خود گفت: از جانب سوريه در آينده‌اي نزديک هيچ خطر و تهديدي براي استفاده از سلاح‌ شيميايي وجود ندارد اما اگر شما سلاح شيميايي در اختيار داشته باشيد و داراي ظرفيت و توانايي موشکي باشيد، اين خطر وجود دارد.

مقام‌هاي آمريکايي مدعي هستند که اطلاعاتي دارند در خصوص اينکه سوريه در مسير توليد سلاح شيميايي حرکت مي‌کند و هشدار دادند که استفاده از چنين سلاح‌هايي يک خط قرمر است که مي‌تواند باعث بروز اقدامات نظامي شود.

وزير امور خارجه ترکيه در پاسخ به اين سوال که اگر اطلاعات ترکيه مواردي درباره استفاده از سلاح‌هاي شيميايي در سوريه را مطرح کنند، گفت، استفاده از اين نوع تسليحات وجود ندارد اما اضافه کرد که تهديد استفاده از موشک‌هاي بالستيک وجود دارد. داوود اوغلو همچنين اعلام کرد: فروپاشي رژيم بشار اسد هم‌اکنون بحث زمان است اين مساله به جامعه بين‌الملل مربوط مي‌شود تا تعيين کند چگونه مرحله گذار را در سوريه تکميل کند و از بروز فاجعه در اين کشور جلوگيري کند.

فشارهاي عربستان به پاکستان: از ايران دوري کنيد

وب سايت " اکسپرس تريبيون" با انتشار گزارشي، از تلاش هاي پشت پرده حاکمان عربستان براي فشار به دولت پاکستان براي فاصله گرفتن از ايران پرده برداشت.به گزارش شفاف، در اين گزارش به نقل از برخي منابع آگاه ديپلماتيک نوشته شده است که مقامات رياض به همراه آمريکا فشارهاي زيادي به دولتمردان پاکستان مي آورند تا آنها را از خريد نفت ايران و نيز مشارکت در پروژه خط لوله گاز ايران به پاکستان منصرف کنند.

بر اساس اين گزارش در پي افزايش فشارها و نگراني هاي عربستان خانم "حنا رباني کهر" وزير خارجه پاکستان قرار است به زودي به عربستان سفر کند تا درباره نگراني هاي مقامات رياض از مسايل مرتبط با روابط ايران و پاکستان رايزني کند.عربستان و آمريکا مهم ترين کمک کنندگان مالي به پاکستان هستند و مقامات پاکستاني در دهه هاي گذشته تلاش داشته اند در مقابل دريافت کمک هاي مالي ازحاکمان سعودي ، آنها را نرنجانند. منابع اکسپرس تريبيون به اين خبرگزاري گفته اند که مقامات رياض به پاکستان پيشنهاد داده اند در صورت لغو طرح خط لوله گاز ايران به پاکستان ؛ مقامات رياض از طرق ديگري نيازهاي انرژي اين کشور را تامين خواهند کرد.

حزب الله لبنان در فهرست گروه هاي تروريستي اتحاديه اروپا

اتحاديه اروپا قصد دارد حزب الله لبنان را در فهرست گروه هاي تروريستي خود قرار دهد. به گزارش عصر ايران به نقل از روزنامه اسرائيلي "جروزالم پست" چاپ قدس، يک مقام ارشد دستگاه ديپلماسي آمريکا گفت: وزارت خارجه آمريکا پيش بيني مي کند اتحاديه اروپا به زودي نام حزب الله لبنان را در فهرست گروه هاي تروريستي خود قرار مي دهد.به نوشته اين روزنامه، اين اقدام در نتيجه اعمال فشارهاي گسترده آمريکا عليه اتحاديه اروپا و کشف برنامه هايي از تلاش حزب الله لبنان براي انجام عمليات هايي در خاک اروپا صورت مي گيرد.

"دانيال بنيامين" هماهنگ کننده مبارزه با تروريسم در وزارت خارجه آمريکا در سخناني در "موسسه عالي مطالعات بروکينگز" در واشنگتن گفت: هم اکنون رايزني هايي با شرکاي اروپايي در جريان است. احساس مي کنيم به زودي اتحاديه اروپا نام حزب الله لبنان را در فهرست گروه هاي تروريستي خود قرار مي دهد.


 ماندگار بر جريده عالم  

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلامFUIW

حوزه هاي فعاليت اتحاديه در برنامه 2007 تا 2009

قسمت اول

حوزه فعاليت 1.1: فعاليت هاي سياست عمومي

از زمان تشکيل اتحاديه در 1987، دبيرخانه اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام يک برنامه راهنما و سه برنامه عملياتي سه ساله براي دوره هاي 998 تا2000، 2000 تا 2003 و 2004 تا 2007 پياده کرده است. براساس تذکراتي که توسط مجمع هاي عمومي و شوراي اجرايي داده شده است ودر ارتباط با تغييرات و چالش هايي که توسط بخش آموزشي بطور کلي وآموزش عالي در جهان اسلام بطور اختصاصي بيان شده است، دبيرخانه اتحاديه اولويت ها را در پيش نويس برنامه حاضر به روندهاي زير داده است:

1- درنظر گرفتن خصوصيات آموزشي و نيازها درجهان اسلام؛

2- آگاهي از تغييرات، چالش ها و ملاحظات در سطوح منطقه اي و بين المللي؛

3- تصويب يک روش تخيلي براي هدايت يک پايه اصلاحي در مورد ابتکار و نوسازي؛

4- تصويب يک ديدگاه جامع ودرهم تنيده مبني بر اجزاي مختلف امت واتصال آن به سيستم هاي آموزشي، متدولوژي، اداري وانساني؛

5- ترسيم برنامه ريزي براي هدايت پژوهش مراجع واطلاعات در زمان حاضر و پيش نويس براي آينده؛

6- مرتبط کردن آموزش با مشکلات روز و موضوعات امت؛

7- توسعه پژوهش ها ومطالعات تخصصي و راه اندازي پروژه هاي تمدني که به افزايش مأموريت آموزش عالي درجهان اسلام کمک مي کند؛

8- توجه کردن به اطالعات مبني برآموزش در برنامه ها و پروژه هاي اتحاديه؛

9- رونق بخشيدن به ارزش هاي اسلامي در مأموريت هاي آموزشي؛

با آگاهي از برخورد فن آوري هاي اطلاعات وارتباطات و برنامه ريزي آموزش تحقيقات در توسعه آموزش عالي، و اعتراف به خطر پذيري و تعهد در مقابل چالش ها و مبارزات تهاجمي عليه اسلام و مسلمانان؛ وشناختن اهميت افزايش هويت تمدني ومذهبي در برنامه هاي آموزش عالي؛ وبه عنوان بخشي از پياده کردن قطعنامه ها و پيشنهادهاي نهادهاي اتحاديه که از مشارکت اتحاديه در کنفرانس هاي اسلامي و بين المللي متناسب با شايستگي هايش تقدير مي کند و به اتحاديه با تعميق پروژه هاي تخصصي به منظور توسعه آموزش عالي اعتماد مي کند، دبيرکل، مديريت اتحاديه را راهنمايي کرده است که تمامي اين ملاحظات را به عنوان هدف استراتژيک اتحاديه درنظر بگيرند. بنابراين اتحاديه علاوه بر تشکيل اجلاس هاي شوراي اجرايي و مجمع عمومي، روي اين حوزه براي مطالعه پروژه ها، برنامه ها، وگزارش ها و مقررات همچنين تشکيل ديدارهاي تخصصي و مشارکت در رويارويي ها که توسط نهادهاي مشابه براي بيان نقطه نظرهاي اسلامي اتحاديه درباره همه موضوعات تشکيل مي گرددو متمرکز مي شود. همچنين براي اطلاعات آموزشي، از طريق چاپ بولتن خبري ماهيانه،ادامه چاپ مجله « الجامعه» و ارتباط با کارتهاي اطلاعاتي دانشگاه هاي عضو در فعاليت هاي اتحاديه اظهار علاقه مي گردد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي