جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/10/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4335


ثبت‌نام آزمون كارشناسي ارشد 92 دانشگاه آزاد اسلامي به زودي اعلام مي‌شود

توکلي خبر داد؛
نتايج تکميل ظرفيت دکتري 91 اواخر دي اعلام مي‌شود


تمديد زمان ثبت‌نام دوره کارداني دانشگاه علمي کاربردي تا يکشنبه 17 دي ماه

با انتشار نتايج تکميل ظرفيت؛
زمان مراجعه براي ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان كارشناسي ارشد 91 مشخص شد

مرتضوي خبر داد؛
قول پيگيري مشکلات ارزي دانشجويان بورسيه در 12 کشور


خبـر


تاريخ دانشگاهي


 ثبت‌نام آزمون كارشناسي ارشد 92 دانشگاه آزاد اسلامي به زودي اعلام مي‌شود 

 
رئيس مرکز آزمون دانشگاه آزاد، زمان ثبت‌نام در آزمون سال 92 کارشناسي ارشد را بعد از انتشار نتايج تکميل ظرفيت 91 اعلام کرد.ناصر اقبالي در گفتگو با خبرنگار مهر، اضافه کرد: مرکز آزمون دانشگاه آزاد، تا پيش از اعلام نتايج نهايي دومين مرحله تکميل ظرفيت کنکور کارشناسي ارشد 91، ثبت‌نام در آزمون سال آينده اين مقطع را آغاز نخواهد کرد.

وي در توضيح اين اقدام، گفت: اگر قرار بود ثبت‌نام در آزمون کارشناسي ارشد 92 پيش از انتشار نتايج تکميل ظرفيت باشد، ممکن بود داوطلبي که در اين آزمون نام نويسي کرده در مرحله تکميل ظرفيت 91 پذيرفته شده باشد.

اقبالي اين اقدام را ظلم بزرگي در حق داوطلبان و هزينه اي که بايد براي ثبت نام ارشد 92 پرداخت کنند، دانست.


 توکلي خبر داد؛
 نتايج تکميل ظرفيت دکتري 91 اواخر دي اعلام مي‌شود 

 
مشاور عالي سازمان سنجش گفت: به علت عدم اعلام نتايج مصاحبه دکتري از سوي دانشگاهها، نتايج تکميل ظرفيت آزمون سال جاري دکتري اواخر دي ماه اعلام خواهد شد.حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: براساس اطلاعيه سازمان سنجش آموزش کشور، براي تکميل ظرفيتهاي جديد و تکميل ظرفيت برخي از کد رشته‌هاي تحصيلي آزمون ورودي دوره دکتري نيمه متمرکز سال 91، تعداد 2 هزار و 795 نفر فرم انتخاب رشته الکترونيکي مربوط به تکميل ظرفيت و ظرفيتهاي جديد آزمون مذکور را تکميل کردند.

وي گفت: طبق ضوابط، هر يک از داوطلبان در آزمون دوره دکتري نيمه متمرکز سال جاري که در رديف قبوليهاي نهايي اين آزمون نبوده اند، مي توانسته‌اند حداکثر 5 کد رشته محل از کد رشته امتحاني خود را انتخاب و به ترتيب تقدم علاقه در فرم انتخاب رشته الکترونيکي ثبت کنند. مشاور عالي سازمان سنجش ادامه داد: از ميان تعداد ذکر شده از داوطلبان، فهرست اسامي 5 هزار و 24 نفر به عنوان معرفي شدگان براي مصاحبه به همراه کارنامه متقاضيان اعلام شد که بر حسب مورد، معرفي‌شدگان در يک کد رشته محل و حداکثر در 4 کدرشته محل براي مصاحبه معرفي شدند.

به گفته توکلي، بر اساس برنامه زماني پيش بيني شده، فهرست اسامي قبوليهاي نهايي تکميل ظرفيت آزمون ورودي دوره هاي دکتري نيمه متمرکز سال جاري با توجه به اينکه برخي از موسسات آموزش عالي نتيجه مصاحبه را تاکنون اعلام نکرده اند حداکثر تا پايان دي ماه سال جاري از طريق سايت اين سازمان اعلام خواهد شد.

وي درباره ظرفيت پذيرش اعلام کرد: ظرفيت پذيرش حدود يک هزار و 633 نفر است.

پيش از اين قرار بود نتايج تکميل ظرفيت آزمون دکتري سال جاري، 16 دي ماه اعلام شود.


 تمديد زمان ثبت‌نام دوره کارداني دانشگاه علمي کاربردي تا يکشنبه 17 دي ماه 

مشاور عالي سازمان سنجش از تمديد مهلت ثبت‌نام دوره کارداني فني حرفه‌اي پودماني دانشگاه جامع علمي کاربردي تا روز يکشنبه 17 دي ماه خبر داد. دکتر حسين توکلي در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهي» ايسنا با اشاره به تمديد مهلت ثبت‌نام دوره کارداني فني و کارداني حرفه‌اي پودماني دانشگاه جامع علمي کاربردي تا ساعت 24 روز يکشنبه (17 دي ماه)، گفت: داوطلبان مي‌توانند با ورود به سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org نسبت به انجام ثبت‌نام پس از پرداخت اينترنتي هزينه ثبت‌نام اقدام کنند.وي با بيان اينکه داوطلبان قبل از تکميل فرم تقاضانامه اينترنتي بايد دفترچه راهنماي شرکت در اين دوره را مطالعه کنند، اظهار کرد: تاکنون حدود 70 هزار و 800 داوطلب در اين دوره ثبت‌نام کرده‌اند.مشاور عالي سازمان سنجش در خصوص نحوه گزينش داوطلبان دوره کارداني فني و کارداني حرفه‌اي پودماني علمي کاربردي، گفت: پذيرش در اين دوره بدون شرکت در آزمون و بر اساس معدل ديپلم انجام مي‌شود.


 با انتشار نتايج تکميل ظرفيت؛
 زمان مراجعه براي ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان كارشناسي ارشد 91 مشخص شد 

 نتايج تکميل ظرفيت کارشناسي ارشد بهمن ماه (نيمسال دوم) در 311 رشته امروز اعلام مي‌شود.به گزارش سرويس «دانشگاهي» ايسنا، دکتر ناصر اقبالي با اعلام اين خبر، گفت: کارنامه داوطلباني که در مرحله تکميل ظرفيت انتخاب رشته کرده‌اند، از طريق سايت www.azmoon.com اعلام مي‌شود و متقاضيان مي‌توانند در اين پايگاه اينترنتي کارنامه خود را مشاهده کنند.رييس مرکز آزمون در خصوص زمان ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان، گفت: پذيرفته‌شدگان مي‌توانند در روزهاي يکشنبه و دوشنبه 17 و 18 دي ماه سال جاري به واحدهايي که در آن پذيرفته‌ شده‌اند، مراجعه کرده و نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.

اقبالي در خصوص مدارک مورد نياز جهت ثبت‌نام يادآور شد: پذيرفته‌شدگان به هنگام مراجعه به واحدهاي مذکور بايد شش قطعه عکس، کارت ملي، مدرک موقت يا اصل کارشناسي و برگه‌اي که وضعيت نظام وظيفه آقايان را مشخص مي‌کند، را به همراه داشته باشند. رييس مرکز آزمون در پايان توصيه کرد: داوطلبان در زمان‌هاي اشاره شده جهت ثبت‌نام مراجعه کنند تا امکان تحصيل آنها براي نيمسال دوم محقق شود.


 مرتضوي خبر داد؛
 قول پيگيري مشکلات ارزي دانشجويان بورسيه در 12 کشور 

 
رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از کشور طي يک گفتگوي مجازي با دانشجويان ايراني 12 کشور به آنان قول پيگيري مشکلات ارزي شان را داد. به گزارش خبرنگار مهر، با حضور حجت الاسلام مرتضوي رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از کشور، گفتگوي مجازي دانشجويان ايراني خارج از کشور در خصوص مشکلات ارزي دانشجويان بورسيه برگزار شد.

در اين نشست که به منظور بررسي مشکلات مالي دانشجويان بورسيه خارج از کشور برگزار شد، تعدادي از رايزنان علمي جمهوري اسلامي ايران در خارج از کشور، دبيران اتحاديه‌هاي انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان ايراني در اروپا و آسيا و اقيانوسيه و نيز 130 نفر از دانشجويان بورسيه ايراني شاغل به تحصيل در کشورهاي استراليا، بلاروس، بلژيک، دانمارک، آلمان، هلند، مجارستان، ايرلند، ژاپن، پرتغال، روسيه و سوئد حضور داشتند.

همچنين حجت الاسلام مرتضوي در اين جلسه به دانشجويان ايراني اعلام کرد که مشکلات ارزي پيش آمده در اين حوزه را از طريق رايزني با مسئولان مربوطه، پيگيري خواهد کرد.


 خبـر 

 دبير شوراي اطلاع رساني دانشگاه پيام نور:

نحوه دريافت برنامه امتحانات دانشگاه پيام نور

دبير شوراي اطلاع رساني دانشگاه پيام نور، گفت:‌ برنامه امتحانات پايان ترم دانشجويان دانشگاه پيام نور از امروز در سايت سيستم جامع گلستان قابل مشاهده است.به گزارش سرويس دانشگاهي ايسنا، مهندس مقداد محمودي گفت: کليه دانشجويان دانشگاه پيام نور در تمام مقاطع کارشناسي، کارداني و کارشناسي ارشد مي‌توانند گزارش 428 " برنامه امتحان پايان ترم دانشجو" را در سايت سيستم جامع گلستان مشاهده کنند.وي گفت: دانشجويان براي دريافت اين برنامه به بخش آموزش و اطلاعات ثبت نام و امتحان مراجعه کنند.محمودي افزود: امکان دريافت گزارش براي دانشجويان بدهکار حداکثر 72 ساعت از زمان پرداخت شهريه مقدور مي‌باشد.دبير شوراي اطلاع رساني دانشگاه پيام نور همچنين به گزارشات دريافتي از مرکز آزمون اشاره کرد و افزود: طبق اعلام گزارش مرکز آزمون اطلاع رساني نادرست برخي از سايت‌ها و وبلاگ‌هاي غير معتبر در خصوص اطلاع رساني نادرست زمان دريافت گزارش امتحانات مشکلات عديده‌اي را براي دانشجويان و مرکز آزمون ايجاد کرده است.وي گفت: همان طور که قبلا نيز اشاره شده است سايت رسمي دانشگاه پيام نور به نشاني www.daneshgahnews.com مي‌باشد و ساير سايت‌هاي مشابه با اين سايت غير معتبرند.

مروري بر آيين‌نامه امتحاني دانشگاه‌ها در فصل امتحانات

با گذر از هفته اول دي و پايان کلاس‌هاي دانشگاهي، تب امتحان در ميان دانشجويان بالا گرفته و در اين ميان بازار داغ امتحانات در اين روزها دليل خوبي است تا به بررسي و مرور برخي از مصاديق تقلب و تخلف، نحوه برخورد با آنها، نحوه برگزاري، غيبت‌ها و نمره دهي در امتحانات دانشگاهي بپردازيم.به گزارش سرويس «دانشگاهي» ايسنا، از مصاديق تقلب در امتحانات مي‌توان به داشتن کارت دانشجويي جعلي يا کپي گرفته شده، استفاده از هر گونه يادداشت، نوشته، کتاب غير مجاز و جزوه، رد و بدل کردن هر گونه نوشته با ساير دانشجويان، رد و بدل کردن هر گونه وسيله نظير ماشين حساب، خط کش و ... بدون هماهنگي با مراقبين و استفاده از تلفن همراه به هر دليل اشاره کرد.

برخي مصاديق تخلف و تقلب در امتحانات

همچنين نگاه کردن از روي ورقه امتحاني دانشجوي مجاور و يا نشان دادن ورقه به وي، نوشتن هر گونه اطلاعات بر روي دست، پا، لباس، ميز و نيمکت، بر هم زدن نظم جلسه امتحان، عدم نشستن در محل تعيين شده و هر گونه مشاجره با مراقبين، خروج و بازگشت غيرمجاز به امتحان و فرستادن شخص ديگري به جاي خود نيز از ديگر مصاديق تخلف و تقلب در امتحانات محسوب مي‌شود.

نحوه برخورد با متخلفان در امتحانات دانشگاهي

در همين راستا و بر اساس بند رسيدگي به تخلفات آموزشي و اداري آيين‌نامه انضباطي مصوب وزارت علوم، چنانچه فرد متخلف در امتحان از تقلب منتفع شده باشد، در امتحان يا درس مربوط نمره 0.25 براي او لحاظ شده و متناسب با نوع تقلب به يکي از تنبيهات اخطار شفاهي، تذکر کتبي بدون درج در پرونده دانشجو، اخطار کتبي بدون درج در پرونده دانشجو، تذکر کتبي و درج در پرونده دانشجو و يا توبيخ کتبي و درج در پرونده دانشجو محکوم مي‌شود.

به گزارش ايسنا، اين تنبيهات در صورت تکرار تخلف توسط دانشجو، به منع موقت از تحصيل به مدت يک نيمسال بدون احتساب سنوات، منع موقت از تحصيل به مدت يک نيمسال با احتساب سنوات، منع موقت از تحصيل به مدت دو نيمسال بدون احتساب سنوات و يا منع موقت از تحصيل به مدت دو نيمسال با احتساب در سنوات قابل تشديد است.

از ديگر مصاديق تقلب فرستادن شخص ديگري به جاي دانشجو به جلسه امتحان است که در اين صورت نمره او در درس مربوط 0.25 و بر اساس آيين نامه، متخلف به يکي از تنبيهات منع موقت از تحصيل به مدت يک نيمسال بدون احتساب سنوات، منع موقت از تحصيل به مدت يک نيمسال، منع موقت از تحصيل به مدت دو نيمسال بدون احتساب سنوات و يا منع موقت از تحصيل به مدت دو نيمسال با احتساب سنوات محکوم خواهد شد.

به گزارش ايسنا، فرد شرکت کننده در امتحان در صورت دانشجو بودن به يکي از تنبيهات فوق، به جز کسب نمره 0.25 محکوم خواهد شد.لازم به ذکر است که تخلف در کليه آزمون‌هايي که از سوي دانشگاه به عنوان آزمون رسمي به دانشجويان اعلام مي‌شوند، شامل اين تنبيهات خواهد شد.

تنبيهات اخلال‌گران در جلسات امتحاني

براساس اين آيين‌نامه، ارتکاب هر عملي از سوي دانشجو که موجب اخلال يا وقفه يا مزاحمت در اجراي برنامه‌ها و امتحانات دانشگاه شود باعث تنبيه وي به يکي از موارد اخطار شفاهي، تذکر کتبي بدون درج در پرونده دانشجو، اخطار کتبي بدون درج در پرونده دانشجو، تذکر کتبي و درج در پرونده دانشجو، توبيخ کتبي و درج در پرونده دانشجو، محروميت از تسهيلات رفاهي دانشگاه از قبيل وام، خوابگاه و ... از يک ماه تا طول باقي مانده از تحصيل، دريافت خسارت از دانشجو در مواردي که تخلف منجر به ايجاد ضرر و زيان شده باشد و يا منع موقت از تحصيل به مدت يک نيمسال بدون احتساب سنوات محکوم خواهد شد.

در صورتي که اخلال در نظم منجر به ايجاد آشوب و اغتشاش در سطح دانشگاه شود، متخلف به يکي از تنبيهات محروميت از تسهيلات رفاهي دانشگاه از قبيل وام، خوابگاه و ... از يک ماه تا طول باقي مانده از تحصيل، دريافت خسارت از دانشجو در مواردي که تخلف منجر به ايجاد ضرر و زيان شده باشد، منع موقت از تحصيل به مدت يک نيمسال بدون احتساب سنوات و يا منع موقت از تحصيل به مدت يک نيمسال با احتساب سنوات محکوم مي‌شود.

به گزارش ايسنا، همچنين در صورتي که اخلال منجر به آشوب يا تحريک ديگران يا تشکيل گروه همراه باشد، تنبيه مي‌تواند به منع موقت از تحصيل به مدت دو نيمسال بدون احتساب سنوات، منع موقت از تحصيل به مدت دو نيمسال با احتساب سنوات و يا منع موقت از تحصيل به مدت سه نيمسال بدون احتساب سنوات تشديد شود.

مديرکل تربيت بدني سازمان امور دانشجويان خبر داد؛

تاسيس دانشگاه تربيت بدني در آينده نزديک

مديرکل تربيت بدني سازمان امور دانشجويان در نشست هيات‌هاي استاني ورزش‌هاي دانشگاهي در سخناني به تشريح دو مقوله تربيت بدني و ورزش در دانشگاه‌ها و همچنين اهداف فدراسيون ملي ورزش دانشگاهي پرداخت.به گزارش سرويس دانشگاهي ايسنا، در اين گردهمايي دکتر کشتي دار با اشاره به برگزاري يازدهمين المپياد فرهنگي ورزشي در تابستان امسال اظهار داشت: بعد از اين المپياد ما يک بازنگري اساسي روي تمام اهداف و ماموريت ها و خروجي هاي برنامه‌هاي ورزش‌هاي دانشگاهي داشتيم و ديديم خروجي که برنامه ها از بدو تاسيس داشته بايد مورد بررسي قرارگرفته و هدف اصلي سلامت و نشاط و شادابي دانشجويان از طريق ورزش باشد و جمعيت دانشجويي که به امر ورزش مي پردازد گسترش يابد.

وي گفت: طرح نظارت بر واحد هاي 1و 2 تربيت بدني تهيه و به دانشگاه ها ارسال شده به طوري که از اين پس دانشجو بايد در بدو ورود به دانشگاه حتما واحد 1و 2 را که دانش نظري است گذرانده وآماده استفاده از واحد 3 که آموزش تخصصي يکي از رشته هاي ورزشي است، باشد.دکترکشتي دار گفت: يکي از مسائل مهم در آينده تشکيل سازمان بخش دانشگاهي است که اين تشکيلات بتواند به صورتي متحد و وحدت بخش به کار خود ادامه دهد و همچنين اخذ مجوز تاسيس دانشگاه تربيت بدني که بسياري از کارهاي اوليه آن انجام گرفته و اميدواريم در آينده شاهد تاسيس آن باشيم.

رييس کميته آموزش عالي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس:

در تجميع آزمون‌ها بايد به دستورالعمل‌ مشخص دست يافت

رييس کميته آموزش عالي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس گفت: کميسيون آموزش با همکاري نهادهاي متولي در تلاش است به يک دستورالعمل مشخص در شيوه سنجش و پذيرش دانشجو در مقطع تحصيلات دست يابد.رضا صابري در گفت‌وگو با ايسنا درخصوص مباحث تجميع آزمون‌ها در کشور اظهار کرد:‌ با توجه به اين که تجميع آزمون در مقطع کارشناسي انجام شد، مباحثي در مورد تمامي آزمون‌ها نيز مطرح شد که بر همين اساس معاون آموزشي وزارت علوم اعلام کرد اين وزارتخانه تجميع آزمون‌ها در مقاطع کارشناسي ارشد و دکترا را نيز در برنامه‌هاي خود قرار داده است.

وي با اعتقاد به اين که اگر به سمت مرکزيت واحد سنجش و اندازه‌گيري در پذيرش دانشجو حرکت کنيم، قاعد‌ه‌مندتر خواهد بود، گفت: در اين زمينه به نظرمي‌رسد بايد جلساتي با حضور مسوولان متولي آموزش در کشور برگزار شده و راهکارهاي مناسب ارائه شود.اين عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در خصوص اعمال نظر در پذيرش دانشجويان تحصيلات تکميل نقدهايي داشته است لذا در جلساتي که با مسوولان سازمان سنجش آموزش کشور و دانشگاه آزاد تشکيل شده،‌ تلاش بر اين است که بتوان به يک دستورالعمل مشخص در شيوه سنجش و پذيرش دانشجو در مقطع تحصيلات تکميلي رسيد.صابري با بيان اينکه در مرحله مصاحبه آزمون دکترا جهت پذيرش بايد قواعد کار مشخص شود، افزود: البته قطعيت در اين موضوع کمي زود است و بايد در جلسات مشترک به صورت کار کارشناسي شده پي‌گيري شود.


 تاريخ دانشگاهي 

دارالفنــون

قسمت شصت و دوم

شش مدرسه متوسطه هم به خرج دولت اداره مي‌شد:

علميه، ادب ، ثروت، شرف، حيات، جاويد.

علميه در تحت‌نظر علي‌خان نظام‌العلوم بود، حقوقش نمي‌رسيد استعفا كرد. نبرالملوك عمو خواهش كرد، من سرپرستي مدرسه را قبول كردم.

ملل متنوعه از سابق و لاحق مدرسه داشتند و ايجاد كردند:

كالج آمريكا، آليانس فرانسه، مدرسه زردشتي‌ها، مدرسه كليمي‌ها، مدرسه روس.

مدرسه آلماني براساس مدرسه متوسط آلمان كه سالي دوازده هزار تومان مخارج آن مدرسه را مي‌داد و سه هزار تومان امپراتور آلمان كمك مي‌كرد."

هاشم محيط مافي هم در كتاب "مقدمات مشروطيت" خود هم چون مخبرالسلطنة نگرش مثبتي به عملكرد مظفرالدين شاه نسبت به دارالفنون دارد و مي‌گويد:

"مظفرالدين شاه به معارف علاقه داشت، بعد از آن كه به تخت سلطنت جلوس كرد ممتحن‌الدوله استدعا نمود كه به نام نامي اعليحضرت گاردن پارتي به منفعت معارف داده شود، قبول كردند...


ادامه دارد...

بر گرفته از كتاب دارالفنون: گفتاري در هويت داالفنون و جايگاه آن در تاريخ معاصر ايران

تدوين و نگارش: مهدي اشراقي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي