جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/10/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4336


احتمال افزايش 18 تا 20 درصدي حداقل دستمزد سال آينده


دلايل برکناري رئيس اتحاديه طلا و جواهر تهران


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 احتمال افزايش 18 تا 20 درصدي حداقل دستمزد سال آينده 

نايب رئيس کانون عالي انجمن هاي صنفي کارگران ايران از برگزاري جلسات ويژه مزد با حضور نمايندگان کارگري، کارفرمايي و دولت خبر داد و گفت: در يکسال گذشته متوسط هزينه سبد معيشت خانوار 62 درصد افزايش يافته است.ابوالفضل فتح الهي در گفتگو با مهر از جديدترين اقدامات و مذاکرات صورت گرفته در زمينه تعيين حداقل دستمزد سال آينده کارگران و مشمولان قانون کار خبر داد و گفت: شوراي عالي کار از نمايندگان کارگري و کارفرمايي خواسته است تا گزارشاتي را درباره وضعيت قيمتها و سبد معيشت خانوار ارائه کنند.نايب رئيس کانون عالي انجمن هاي صنفي کارگران ايران اظهار داشت: رصد قيمتها و اعلام نظرات کارگران و کارفرمايان از مباحثي است که قرار شد تا قبل از برگزاري نشستهاي پاياني شوراي عالي کار، توسط گروه هاي کارگري و کارفرمايي انجام و اعلام شود.

فتح الهي ادامه داد: در چند جلسه برگزار شده براي بررسي وضعيت افزايش حداقل دستمزد سال آينده کارگران، مباحثي درباره افزايش 100 درصدي حداقل دستمزد 92 کارگران و مشمولان قانون کار مطرح شد که به نظر اکثر جامعه کارگري نه تنها اين خواسته نمي تواند اجرايي باشد، بلکه مورد درخواست کارگران نيز نيست.

اين مقام مسئول کارگري با تاکيد بر احتمال افزايش 18 تا 20 درصدي حداقل دستمزد سال آينده، افزود: 2 برابر شدن يکباره حداقل مزد کارگران مي تواند منجر به تعديل نيرو و فشار زياد به کارفرمايان شود؛ بنابراين خواسته جامعه کارگري رشد حداقل مزدي منطقي و قابل اجرا است.وي تاکيد کرد: پوشاک، خوراک، مسکن، حمل و نقل، بهداشت و هزينه هاي فرهنگي از زمينه ها و محورهاي اصلي مدنظر کارگران براي برآورد هزينه ها در سال جاري و اختلاف قيمت آن نسبت به سال گذشته، گفت: در بحث خوراک بررسي ها بر پايه 2000 کالري در روز انجام مي شود.

نايب رئيس کانون عالي انجمن هاي صنفي کارگران ايران اظهار داشت: قرار است بزودي متوسط هزينه هر خانوار 4 نفره از سوي نمايندگان کارگري و نمايندگان کارفرمايي، نهايي و اعلام شود.به گفته فتح الهي، برآوردها نشان مي دهد که متوسط افزايش قيمت سبد معيشت خانوار از آذرماه سال 90 تا آذرماه امسال به ميزان 62 درصد بوده است.

اين مقام مسئول کارگري تصريح کرد: يکي از خواسته هاي دولت از کارگران و کارفرمايان در مباحث تعيين حداقل دستمزد رسيدن دو گروه به يک ديدگاه مشترک است که البته در سالهاي اخير محقق نشده است.وي با بيان اينکه در برخي از بررسي ها به رقم 1 ميليون و 600 هزار تومان به عنوان هزينه مورد نياز هر خانوار 4 نفره در ماه رسيديم، بيان داشت: دولت بايد در زمينه کاهش اختلاف بين دستمزد و هزينه هاي واقعي؛ بسته هاي حمايتي لازم را طراحي و ارائه کند.

حداقل دستمزد سال جاري کارگران و مشمولان قانون کار در پايان اسفندماه 90 توسط شوراي عالي کار به ميزان 389 هزار و 700 تومان تعيين شده که نسبت به حداقل دستمزد 330 هزار و 300 توماني سال 89 به ميزان 18 درصد افزايش داشته است.

با افزايش نرخ تورم در سال جاري و ثبت يک رکورد در اين بخش و احتمال ادامه اين روند در ماه هاي آينده، احتمال تعيين بيشترين ميزان رشد ساليانه دستمزد نسبت به سنوات گذشته براي سال 92 وجود دارد.در صورت افزايش 20 درصدي حداقل دستمزد سال آينده کارگران و مشمولان قانون کار، ميزان رشد ساليانه مزد 77 هزار و 940 تومان خواهد بود که در نهايت حداقل دستمزد 389 هزار و 700 توماني امسال در سال 92 به 467 هزار و 640 تومان خواهد رسيد.


 دلايل برکناري رئيس اتحاديه طلا و جواهر تهران  

احمد وفادار رئيس اتحاديه صنف طلا، جواهر، نقره، سکه و صراف تهران برکنار شد.به گزارش مهر، درپي تحولات اخير در بازار طلا و سکه ايران، احمد وفادار از رياست رئيس اتحاديه صنف طلا، جواهر،نقره، سکه و صراف تهران کنار گذاشته شد.سيدقوام الدين امين در گفتگو با مهر از برگزاري انتخابات داخلي در هيئت مديره اتحاديه طلا و جواهر استان تهران و انتخاب خود به عنوان رئيس جديد اين اتحاديه خبر داد و گفت: با برگزاري انتخابات اخير اتحاديه تغييراتي در ترکيب هيئت مديره اتحاديه، ايجاد شد.

رئيس اتحاديه طلا و جواهر استان تهران، اظهار داشت: احمد وفادار، رئيس سابق اتحاديه در ترکيب جديد هيئت مديره به عنوان نفر هفتم و سمت بازرس دوم انتخاب شد.


 تريبون اقتصادي 

 قيمت انواع پودر شوينده افزايش يافت

دبير شوراي توليد‌کنندگان پودر شوينده از مصوبه سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليد‌کنندگان مبني بر افزايش 16 درصدي قيمت پودر دستي و 27 درصدي قيمت پودر ماشيني خبر داد.جمشيد فروزش در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اين‌که سازمان حمايت مجوز افزايش قيمت انواع پودر شوينده را صادر کرد، افزود: اين براي سومين بار در سال جاري است که قيمت پودر شوينده با مجوز سازمان حمايت افزايش مي‌يابد.وي گفت: در دو دفعه قبلي نيز قيمت پودر شوينده 12 و 20 درصد افزايش يافته بود.

افزايش قيمت برخي خودروها از نظر دولت،تخلف است و با آن برخورد خواهد شد

وزير صنعت، معدن و تجارت از گزارش مديران دو خودروساز بزرگ کشور به هيات دولت خبر داد و گفت: درخواست شد تا توليد به سقف مصوبي که خودروسازان از قبل پيش بيني کردند، برسد به‌گونه‌اي که به کنترل بهتر قيمتها در بازار کمک کند.به گزارش مهر، مهدي غضنفري درباره حضور خودروسازان بزرگ در جلسه هيأت دولت گفت: دو خودروساز بزرگ يعني ايران خودرو و سايپا درباره چگونگي مقابله با تحريمها در موضوع تأمين قطعات ، بومي سازي و بهبود کيفيت گزارش خوبي به هيأت دولت ارايه کردند.

وي اظهارداشت: البته خودروسازان درباره برخي مشکلات در موضوع تأمين ارز ، سرمايه در گردش و قيمت گذاري مطالبي بيان کردند که هيأت دولت نيز از خودروسازان به علت حفظ توليد و اشتغال و همچنين توجه به امر صادرات تقدير کرد. وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: درخواست هيأت دولت اين بود که توليد به سقف مصوبي که خودروسازان از قبل پيش بيني کردند برسد به گونه اي که به کنترل بهتر قيمتها در بازار کمک کند.غضنفري تصريح کرد: درباره قيمت‌گذاري‌ها تصميم جديدي گرفته نشد و کار به کميته تخصصي اين حوزه واگذار شده است که پس از برگزاري جلسه در آن کميته ، تصميمات لازم مشخص و اطلاع رساني خواهد شد.

وزير صنعت ، معدن و تجارت درباره افزايش قيمت برخي خودروها از طرف خودروسازان گفت: از نظر دولت، قيمت‌هايي که سازمان حمايت به عنوان قيمت مصوب اعلام مي کند، مبناي کنترل بازار و تعزيرات خواهد بود و براي هر گونه فروش بالاتر از قيمت مصوب، سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليد کنندگان پرونده تخلف تشکيل مي دهد و سازمان تعزيرات حکومتي با آن برخورد خواهد کرد. غضنفري گفت: البته گزارشهايي داريم که برخي خريداران خودرو ، خودروهاي خود را در حاشيه بازار به قيمت بالاتر به فروش مي رسانند که علت آن کمبود عرضه است و درباره اين موضوع و تفاوت قيمت برخي خودروها ، تصميمات دولت مشکلات را حل خواهد کرد.

بررسي افزايش قيمت خودرو در کميسيون صنايع

يک عضو کميسيون صنايع مجلس شوراي اسلامي از برگزاري جلسه اين کميسيون در هفته جاري با حضور وزير صنعت و مسوولان ايران خودرو و سايپا براي بررسي علت افزايش قيمت خودرو خبر داد.بهروز نعمتي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: يکي از موضوعات ثابتي که در کميسيون صنايع دنبال مي‌شود بحث افزايش قيمت خودرو است و در همين راستا با ايران خودرو و سايپا دو خودرو ساز بزرگ کشور و همچنين وزير صنعت جلسه‌اي خواهيم داشت تا جلوي افزايش بي‌رويه قيمت خودرو را بگيريم.

50 ميليون نفر سهام عدالت مي‌گيرند

رئيس سازمان خصوصي‌سازي با بيان اينکه در مجموع حدود 73 درصد از واگذاري‌هاي شرکتهاي دولتي از طريق بازار سرمايه بوده است، گفت: 50 ميليون نفر سهام عدالت مي‌گيرند. محمدرحيم احمدوند در گفتگو با مهر در مورد ميزان واگذاريها گفت: 2.6 درصد از واگذاريها مربوط به سال 70 تا سال 83 است و بقيه واگذاريها يعني 97.4 درصد از اين حجم بين سال هاي 84 تا 91 انجام شده است. معاون وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه از کل واگذاري‌هايي که در سال اي اخير انجام شده است، بيشتر روشهايي همچون واگذاري از طريق بورس مدنظر قرار گرفته است، افزود: در مجموع حدود 73 درصد از واگذاري‌ها از طريق بازار سرمايه بوده است.


 نهادهاي مالي 

 مديرعامل بانک مسکن:

پرداخت 3188 ميليارد ريال تسهيلات براي کمک به زلزله زدگان آذربايجان شرقي

پرداخت3188 ميليارد ريال تسهيلات به منظور کمک به زلزله زدگان استان آذربايجان شرقي توسط کارکنان بانک مسکن، اقدامي شايسته و بي‌سابقه بوده است.به گزارش اداره کل روابط عمومي ، قدرت اله شريفي ،مديرعامل اين بانک، طي گفتگويي با بيان اين مطلب اظهار کرد: با توجه به اينکه احداث سرپناه براي هموطنان آسيب ديده از زلزله قبل از رسيدن فصل سرما از اولويت‌هاي کاري تمامي نهادها از جمله بانک مسکن بوده است، اين بانک تمامي تلاش خود را در اين خصوص به کار گرفت و تسهيلاتي را بالغ بر864 ميليارد ريال در شهرستان هاي اهر، ورزقان، هريس، کليبر، مرند، هادي‌شهر، شبستر و تبريز به متقاضيان پرداخت کرد.

اعطاي عنوان اثر برگزيده سال به کارمند بانک صادرات

در ششمين جشنواره سراسري گام اول خانم معماريان، از کارکنان بانک صادرات ايران جايزه نخست كشوري را از آن خود كرد.به گزارش روابط عمومي ، كتاب آتش نوشته‌هاي مدادشمعي تأليف خانم معماريان از کارکنان اين بانک در ششمين جشنواره سراسري گام اول به عنوان اثر برگزيده سال انتخاب شد و مورد تقدير معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي قرار گرفت.

بانک پارسيان برترين بانک پذيرنده کشور در سال 2011

نشريه تخصصي و بين المللي The Nilson Report، که يکي از مراجع معتبر جهاني در زمينه رتبه بندي بانک ها و موسسات مالي در خصوص پرداخت الکترونيک است، بر اساس رتبه بندي سالانه خود، بانک پارسيان را به عنوان برترين بانک پذيرنده ايراني در سال2011 معرفي کرد. به گزارش روابط عمومي ، در اين رتبه بندي که بر اساس آمار تراکنش هاي خريد انجام شده توسط کارت هاي نقدي و اعتباري و کارت هاي داخلي هر کشور در سال 2011صورت گرفته است، بانک پارسيان با 273 ميليون تراکنش، با کسب رتبه 74 در ميان " 150 بانک عامل برتر جهان" به عنوان برترين بانک پذيرنده ايراني انتخاب شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي