جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/10/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4343

رييس سازمان سنجش تشريح کرد؛
‌ نحوه گزينش نهايي داوطلبان و طراحي سوالات کنکور ارشد 92


مهلت ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان تکميل ظرفيت دکتري دانشگاه آزاد امروز تمام مي‌شود


ادامه ثبت‌نام پذيرش بدون آزمون دانشگاه آزاد تا30دي

امکان شرکت بدون آزمونها در کنکور 92
آغاز ثبت‌نام جاماندگان از 30بهمن


افتتاح نخستين آزمايشگاه سازه هاي هوشمند در دانشگاه صنعتي شريف


خبـر


تاريخ دانشگاهي


 رييس سازمان سنجش تشريح کرد؛
 ‌ نحوه گزينش نهايي داوطلبان و طراحي سوالات کنکور ارشد 92 

 
رييس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به سطح سوالات و نحوه گزينش داوطلبان در آزمون کارشناسي ارشد 92، گفت: در اين آزمون بيش از 900 هزار داوطلب ثبت‌نام کرده‌اند.دکتر ابراهيم خدايي در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهي ايسنا با بيان اينکه بيش از 900 هزار داوطلب در آزمون کارشناسي ارشد 92 ثبت‌نام کرده‌اند، اظهار کرد: از اين تعداد 89 هزار داوطلب علاقه‌مندي خود را براي شرکت در گرايش دوم نيز اعلام کرده‌اند.

وي با اشاره به توزيع کارت آزمون کارشناسي ارشد از 15 بهمن ماه از طريق سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org، گفت: آزمون کارشناسي ارشد 92 طي روزهاي 18، 19 و 20 بهمن ماه برگزار مي‌شود.خدايي با تاکيد بر اينکه سطح سوالات امتحانات اختصاصي حسب مورد در حد دانش و تجربيات فارغ‌التحصيل دوره کارشناسي در هر رشته است، خاطرنشان کرد: سوالات به گونه‌اي طراحي شده است که نياز به ماشين حساب وجود ندارد، بنابراين داوطلبان بايد از آوردن ماشين حساب در جلسه آزمون خودداري کنند.وي با اشاره به نحوه گزينش داوطلبان آزمون کارشناسي ارشد، گفت: گزينش نهايي بر اساس نمره کل حاصل از 80 درصد نمره آزمون و 20 درصد معدل دوره کارشناسي انجام مي‌شود.

وي با اشاره به تاثير 20 درصدي معدل دوره کارشناسي در گزينش داوطلبان، گفت: اعمال 20 درصد معدل دوره کارشناسي بر اساس مصوبه کميته مطالعه و برنامه ريزي آزمون تحصيلات تکميلي به صورت تراز اعمال مي‌شود. خدايي با بيان اينکه نتايج اوليه آزمون به صورت کارنامه تنظيم و در ارديبهشت منتشر مي‌شود، اظهار کرد: داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، پس از دريافت دفترچه راهنماي انتخاب رشته، مي‌توانند از ميان کد رشته محل‌هاي مربوطه، به ترتيب تقدم علاقه، نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.رييس سازمان سنجش در خاتمه از اعلام نتايج نهايي آزمون کارشناسي ارشد 92 در دهه اول شهريور ماه خبر داد.


 مهلت ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان تکميل ظرفيت دکتري دانشگاه آزاد امروز تمام مي‌شود 

 زمان ثبت نام پذيرفته شدگان مرحله تکميل ظرفيت دکتري تخصصي با آزمون سال91 دانشگاه آزاد اسلامي، امروز 26 دي ماه به پايان مي رسد.به گزارش ايرنا براساس اعلام روز دوشنبه مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي، ثبت نام پذيرفته شدگان مرحله تکميل ظرفيت دکتري تخصصي با آزمون سال 91 که از 25 دي ماه آغاز شده است تا امروز ادامه خواهد داشت.پذيرفته شدگان مرحله تکميل ظرفيت دکتري دانشگاه آزاد ضرورت دارد حداکثر تا پايان وقت اداري سه شنبه، 26 دي ماه 91 براي ثبت نام به واحدهاي پذيرفته شده مراجعه و نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند و مراجعه داوطلبان بعد از اين تاريخ، براي ثبت نام ممکن نخواهد بود.آن دسته از داوطلباني که تاکنون از نتيجه مرحله تکميل ظرفيت دکتري دانشگاه آزاد مطلع نشده اند مي توانند با مراجعه به پايگاه اينترنتيwww.azmoon.com کارنامه خود را مشاهده کنند. پذيرفته شدگان مرحله تکميل ظرفيت به هنگام ثبت نام بايد شش قطعه عکس 4×3، کارت ملي، مدرک موقت يا اصل مدرک کارشناسي ارشد و برگه اي که وضعيت نظام وظيفه برادران را مشخص کند به همراه داشته باشند. کلاس هاي پذيرفته شدگان اين مرحله در بهمن ماه سال جاري آغاز خواهد شد.داوطلبان آزمون هاي دانشگاه آزاد درصورت وجود هرگونه سوال و ابهامي مي توانند بدون حضور در مرکز آزمون و صرفاً با ورود به سايت هاي www.azmoon.org وwww.pubr-azmoon.com سوال خود را مطرح و يا از طريق porsesh@azmoon.net ايميل خود را ارسال کنند.


 ادامه ثبت‌نام پذيرش بدون آزمون دانشگاه آزاد تا30دي 

 
روابط عمومي مرکز آزمون دانشگاه آزاد اعلام کرد: متقاضيان تحصيل در دوره کارشناسي بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامي مي‌توانند در مجموعه‌هاي آموزشي متفاوت ثبت‌نام کنند.به گزارش سرويس دانشگاهي ايسنا، روابط عمومي مرکز آزمون دانشگاه آزاد طي اطلاعيه‌اي اعلام کرد: هر داوطلب مي‌تواند با توجه به تمايل و علاقه خود با انتخاب چهار رشته شهر در مجموعه‌هاي متفاوت ثبت‌نام کرده و شانس خود را در رشته شهرهاي مختلف بيازمايد.

روابط عمومي در ادامه تأکيد کرد: شرکت متقاضيان در مجموعه‌هاي آموزشي مختلف بلامانع است، اما هر فرد بايد براي انتخاب در هر مجموعه، کارت اعتباري جداگانه‌اي تهيه کند.مرکز آزمون دانشگاه آزاد در خصوص رشته‌هايي که در ليست ثبت‌نام بدون آزمون مقطع کارشناسي پيوسته وجود ندارد، گفت: در اين مرحله اسامي حدود 5000 رشته محل دانشگاهي اعلام شده است، اما براي ورود تعداد محدودي از رشته شهرها همچنان آزمون وجود دارد که داوطلبان بايد اطلاعات آن را از سايت سازمان سنجش جويا شوند.

روابط عمومي در خصوص نحو? پذيرش دانشجوي کارشناسي پيوسته بدون آزمون، گفت: پذيرش داوطلبان بر اساس معدل کتبي ديپلم و بر مبناي سوابق تحصيلي داوطلبان انجام مي‌شود، بر همين مبنا متقاضيان بايد زمان ثبت‌نام معدل دقيق ديپلم خود را درسايت مرکز آزمون به نشانيwww.azmoon.org درج کنند.روابط عمومي در خصوص وضعيت نظام وظيفه برادران، تأکيد کرد: دانش آموزان سال آخر دوره متوسطه که به صورت حضوري مشغول به تحصيل بوده، اگر تا 30 بهمن 91 فارغ التحصيل مي‌شوند، مي‌توانند در اين مرحله ثبت‌نام و در صورت پذيرفته‌شدن ادامه تحصيل دهند.

همچنين فارغ ‌التحصيلان ديپلم به شرط اتمام تحصيل تا پايان 22 سالگي و پيش دانشگاهي به شرط اتمام تحصيل تا پايان 24 سالگي، به صورت پيوسته و حضوري (روزانه، بزرگسالان و آموزش از راه دور) مي‌توانند در اين مرحله ثبت‌إنام و ادامه تحصيل دهند، مشروط بر اينکه از تاريخ فراغت از تحصيل آنان در مقطع ديپلم يا پيش دانشگاهي تا زمان قبول قطعي در دانشگاه بيش از يکسال سپري نشده باشد و يا قبل از ثبت‌نام در دانشگاه غيبتي مرتکب نشده باشند.

روابط عمومي در ادامه درخصوص دانشجويان انصرافي، گفت: دانشجوياني که تمايل به انصراف و شروع به تحصيل مجدد دارند، در طول تحصيلات دانشگاهي (از ديپلم تا دکتري) فقط يکبار مجاز به انصراف هستند، مشروط بر اينکه اين انصراف در زمان مجاز تحصيلي صورت گرفته باشد و از زمان انصراف تا شروع به تحصيل مجدد بيش از يکسال سپري نشده باشد. در غير اينصورت امکان استفاده از معافيت تحصيلي براي برادران مشمول وجود ندارد.

ثبت‌نام دوره بدون آزمون کارشناسي پيوسته دانشگاه آزاد اسلامي تا 30 دي ماه از طريق سايت مرکز آزمون به نشاني www.azmoon.org، ادامه دارد.

همچنين، داوطلبان در صورت مشکل يا ابهامي مي‌توانند بدون حضور در مرکز آزمون و فقط ورود به سايت‌هايwww.azmoon.org ,www.azmoon.com سؤال خود را مطرح و يا از طريق porsesh@azmoon.net ايميل خود را ارسال تا کارشناسان مرکز در اسرع وقت به آنها پاسخ گويند.


 امکان شرکت بدون آزمونها در کنکور 92
 آغاز ثبت‌نام جاماندگان از 30بهمن 

 مشاور عالي سازمان سنجش اعلام کرد که قبوليهاي بدون آزمون حق شرکت در کنکور سراسري و در صورت قبولي امکان حضور در کلاسهاي درس را دارند.حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر، اضافه کرد: آن دسته از داوطلباني که در دوره هاي بدون آزمون شرکت کرده اند، امکان شرکت در کنکور سراسري سال 92 را نيز دارند. وي گفت: در صورتيکه در دوره بدون آزمون پذيرفته شوند اما تمايل داشته باشند در کد رشته محلهاي با کنکور شرکت کنند، در صورت قبولي در کد رشته محلهاي با آزمون، قبولي اولي آنان در کد رشته محلهاي بدون آزمون لغو خواهد شد.

مشاور عالي سازمان سنجش، همچنين درباره زمان دوباره ثبت نام در کنکور سراسري 92 براي جاماندگان، يادآوري کرد که مهلت مجدد ثبت نام در روزهاي 30 بهمن تا 3 اسفندماه سال جاري اعلام شده است.به گفته توکلي، در اين فرايند، براي ساير داوطلباني که در آزمون سراسري سال 92 نام نويسي کرده اند، امکان ويرايش اطلاعات وجود خواهد داشت.


 افتتاح نخستين آزمايشگاه سازه هاي هوشمند در دانشگاه صنعتي شريف 

 با افتتاح نخستين آزمايشگاه سازه هاي هوشمند در دانشگاه صنعتي شريف، ايران در زمره 10 کشور برتر در حوزه سازه هاي هوشمند قرار گرفت.به گزارش پرتال دانشگاهي به نقل از گزارش خبرگزاري مهر،‌ دکتر حسين کردخيلي عضو هيات علمي دانشگاه صنعتي شريف اظهار داشت: اين آزمايشگاه که بر روي مواد هوشمند، ‌مواد پيزوالکترونيک، آليا‍ژهاي حافظه دار و سيستم تبادل داده تمرکز دارد، در زمره آزمايشگاه هاي تکنولو‍ژي پيشرفته قرار دارد.

وي افزود: در اين آزمايشگاه از سيستم هاي تبادل داده، تقويت کننده هاي مخصوص و ديگر تجهيزات متداول آزمايشگاهي استفاده شده و مدت زمان مطالعه، طراحي و تجهيز اين آزمايشگاه 2 سال به طول انجاميده است. عضو هيات علمي دانشگاه صنعتي شريف خاطرنشان کرد: در حال حاضر اين آزمايشگاه به صنايع خاص متقاضي خدمات لازم را ارايه مي دهد تا کيفيت محصولات در حوزه هوافضا و فضايي افزايش يابد.

وي درخصوص ميزان بودجه مورد نياز براي تجهيز اين آزمايشگاه گفت: در مرحله اول حدود 20 هزار دلار هزينه شده اما براي تکميل و تجهيز کامل آزمايشگاه در حد آزمايشگاه‌هاي طراز اول دنيا به بودجه‌اي حدود 10 برابر اين مقدار نياز است.

کردخيلي هدف از راه‌اندازي اين آزمايشگاه را کنترل ارتعاشات سازه‌اي به صورت فعال دانست که در اين آزمايشگاه با حسگرهاي پيزوالکتريک موقعيت آني سازه را مي سنجد و ارتعاشات ناخواسته سازه را خنثي مي‌کند. وي افزود: ارتعاشات ناخواسته در سازه هايي مانند ماهواره‌برها بسيار مشکل‌ساز است و از آنجا که در سيستم‌هاي فضايي ما محدوديت وزن داريم و نمي‌توانيم از روش هاي کلاسيکي مانند جرم و فنر براي خنثي کردن ارتعاشات استفاده کنيم، ناچار به استفاده از اين روش هستيم. دکترکردخيلي با اشاره به ديگر کاربردهاي پچ‌هاي پيزوالکتريک گفت: کاربرد مهم ديگر اين مواد در صفحات ماهواره است، ارتعاشات اضافي توليد شده بر اثر باز شدن سلول‌هاي خورشيدي و آنتن‌هاي ماهواره در فضا باعث کاهش قابليت اطمينان اين سازه‌ها مي‌شود.


 خبـر 

 تقويم آزمونهاي علوم پزشکي سال 1392 ابلاغ شد

قائم مقام معاون آموزشي در امور سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، تقويم آزمونهاي علوم پزشکي سال 92 را ابلاغ کرد.به گزارش روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي،جبرائيل نسل سراجي افزود: تمام دانشگاهها و داوطلبان آزمونهاي علوم پزشکي ضرورت دارد به طور مستمر اخبار، اطلاعات يا هرگونه تغييرات احتمالي مربوط به
آزمون هاي علوم پزشکي را از طريق سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي به آدرس http://www.sanjeshp.ir پيگيري کنند.

آمار ثبت نام پذيرش بدون آزمون و غيرانتفاعي ها به 68 هزار نفر رسيد

مشاورعالي سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت نام 68 هزار و 500 نفر در ثبت نام رشته محلهاي بدون آزمون دانشگاه پيام نور و موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي خبر داد.حسين توکلي به ايرنا گفت: ثبت نام پذيرش بدون آزمون دانشگاه پيام نور و موسسات غيرانتفاعي از 18 دي ماه آغاز شده و تا صبح روز 24 دي ماه بيش از 68 هزار و 500 نفر با مراجعه به پايگاه اينترنتي سازمان سنجش نسبت به ثبت نام در کدرشته محلهاي تحصيلي اين دانشگاه ها ثبت نام کرده اند.

وي با يادآوري اينکه مهلت ثبت نام بدون آزمون پيام نور و غيرانتفاعي‌ها تا پايان روز چهارشنبه 27 دي ماه تمديد شده است، از داوطلباني که تاکنون نتوانسته اند در اين رشته ها ثبت نام کنند خواست تا ثبت نام خود را به روزهاي پاياني موکول نکنند.توکلي با بيان اينکه پذيرش دانشجو در رشته محل هاي بدون آزمون پيام نور و موسسات غيرانتفاعي براي نيمسال دوم 92-1391 صورت مي گيرد، به داوطلبان توصيه کرد با مراجعه به پايگاه اينترنتي سنجش به نشانيwww.sanjesh.org ابتدا دفترچه راهنما و فهرست کدرشته محل هاي بدون کنکور را به دقت مطالعه کرده و سپس نسبت به تکميل فرم ثبت نام و انتخاب رشته نهايي اقدام کنند.وي ادامه داد: هر داوطلب مي تواند يکي از سه گروه آزمايشي اصلي شامل علوم انساني، رياضي و علوم تجربي و همچنين گروه هاي آزمايشي هنر و زبان هاي خارجي را به عنوان گروه اصلي يا دوم و سوم در زمان ثبت نام انتخاب کند.

مشاورعالي سازمان سنجش يادآورشد: دارندگان ديپلم نظام قديم آموزش متوسطه و همچنين دارندگان گواهينامه دوره پيش دانشگاهي و يا شاغل در دوره پيش دانشگاهي که حداکثر تا 30 بهمن ماه 1391 موفق به اخذ گواهينامه پيش دانشگاهي شوند، حق ثبت نام و شرکت در اين پذيرش را دارند.

وي ادامه داد: دارندگان مدرک کارداني (فوق ديپلم) دانشگاهها و موسسات آموزش عالي و همچنين دارندگان مدرک کارداني پيوسته فني و حرفه اي و يا شاغلان به تحصيل در دوره هاي کارداني که حداکثر تا 30 بهمن 1391 موفق به اخذ گواهينامه کارداني شوند نيز مي توانند در پذيرش بدون آزمون پيام نور و غيرانتفاعي ها ثبت نام کنند.

توکلي تاکيد کرد که دارندگان ديپلم نظام قديم آموزش متوسطه بدون توجه به نوع ديپلم و دارندگان مدرک پيش دانشگاهي و يا شاغل به تحصيل در دوره پيش دانشگاهي که حداکثر تا 30 بهمن امسال موفق به اخذ مدرک پيش دانشگاهي مي شوند بدون توجه به نوع مدرک ديپلم و مدرک پيش دانشگاهي مي توانند با توجه به رشته هاي تحصيلي موردعلاقه خود منحصرا در يکي از گروههاي آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم تجربي، علوم انساني، هنر و يا زبانهاي خارجي ثبت نام کنند.هزينه ثبت نام يک گروه آزمايشي در پذيرش بدون آزمون پيام نور و غيرانتفاعي ها، هشت هزار و 500 تومان تعيين شده است و داوطلباني که دو يا سه گروه انتخاب مي کنند بايد به همان نسبت، هزينه دو يا سه برابر بپردازند.وجه ثبت نام داوطلبان از طريق کارتهاي بانکي عضو شبکه شتاب در پايگاه اينترنتي سنجش و يا دستگاه هاي خود پرداز( ATM ) بانک صادرات ايران امکان پذير است.

مشاور عالي سازمان سنجش درمورد انتخاب رشته داوطلبان اين دوره ها نيز توضيح داد: هر داوطلب صرفنظر از اينکه يک، دو يا سه گروه آزمايشي را انتخاب کرده باشد حداکثر مي تواند 50 کدرشته محل در فرم انتخاب رشته الکترونيکي به ترتيب اولويت تقدم علاقه خود درج کند.توکلي گفت: پس از گزينش نهايي، فهرست اسامي پذيرفته شدگان نهايي هريک از کد رشته محلهاي تحصيلي در هفته آخر بهمن ماه 1391 برروي سايت سازمان سنجش قرار داده مي شود و پذيرفته شدگان اين رشته ها که جزو ورودي هاي نيمسال دوم سال تحصيلي 92-1391 محسوب مي شوند بايد براساس برنامه زماني که همراه با اسامي آنها بر روي سايت سنجش قرار مي گيرد براي ثبت نام به واحد دانشگاهي محل قبولي خود مراجعه کنند.

براساس مصوبه کارگروه ماده 4 قانون پذيرش دانشجو، پذيرش دانشجو در شش هزار کد رشته محل تحصيلي دانشگاه پيام نور و موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي براي نيمسال دوم سال تحصيلي 92-1391 بدون برگزاري آزمون و براساس سوابق تحصيلي ديپلم متقاضيان صورت مي پذيرد.ثبت نام از داوطلبان حدود پنج هزار کدرشته محل هاي تحصيلي بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامي نيز از 16 دي ماه از طريق پايگاه اينترنتي مرکز آزمون به نشاني www.azmoon.org منتشر شده و تا 30 دي ماه ادامه خواهد داشت.

جذب 950 استاد در هيات علمي دانشگاه فرهنگيان

خبرگزاري پانا: سرپرست دانشگاه فرهنگيان با بيان اينکه با تلاش هاي انجام شده براي تربيت معلمان در اين دانشگاه از اعضاي هيات علمي کمک خواهيم گرفت، گفت: مسائل مربوط به جذب هيات علمي انجام و در حال حاضر 950 استاد به عضويت هيات علمي اين دانشگاه درآمده اند.

جهانبخش محبي نيا با اشاره به آغاز کار دانشگاه فرهنگيان در نيمه دوم سال تحصيلي 92-91 گفت: بر اساس مصوبه اي که در جلسه 704 مورخ 6 دي ماه سال 90 به تصويب رسيد و در تاريخ اول اسفند ماه همان سال با امضاي رييس جمهور ابلاغ شد دانشگاه فرهنگيان مشروعيت فعاليت به دست آورد.وي افزود: دانشگاه فرهنگيان، دانشگاهي براي تامين، تربيت و توانمند سازي منابع انساني وزارت آموزش و پرورش است.

جذب 950 استاد در هيات علمي دانشگاه فرهنگيان

محبي نيا با اشاره به جذب هيات علمي براي اين دانشگاه، خاطرنشان کرد: در چند ماهي که مشروعيت ايجاد اين دانشگاه به وجود آمده است با تلاش هاي انجام شده مسائل مربوط به جذب هيات علمي انجام و در حال حاضر 950 استاد به عضويت هيات علمي اين دانشگاه درآمده اند که به کمک اين نيروها سالانه 25 هزار معلم تربيت خواهند شد. سرپرست دانشگاه فرهنگيان اضافه کرد: دانشجويان اين دانشگاه‌ها همانند ساير رشته ها و دانشگاهها از طريق آزمون انتخاب و پس از مصاحبه و بررسي صلاحيت ها که از مهمترين آنها سلامت فرد متقاضي است، گزينش و در پرديس هاي اين دانشگاه مشغول به تحصيل خواهند شد.

جذب سالانه 25 هزار دانشجو در مقطع کارشناسي دانشگاه فرهنگيان

وي با بيان اينکه مطابق قانون مي بايست سالانه 25 هزار دانشجو در مقطع کارشناسي جذب اين دانشگاه شوند، تصريح کرد:طبق تکليفي که قانون براي ما مشخص کرده است، سالانه موظف به جذب 25 هزار دانشجو در مقطع کارشناسي هستيم و اين فعاليت از بهمن ماه امسال آغاز خواهد شد.

مقطع کارشناسي دانشگاه فرهنگيان داراي 16 رشته تحصيلي

محبي نيا به 16 رشته اي که در مقطع کارشناسي اين دانشگاه جذب دانشجو خواهد داشت اشاره و گفت: اين رشته ها شامل "دبيري شيمي"، "راهنمايي و مشاوره"، "دبيري زيست"، "دبيري تاريخ"، "دبيري جغرافيا"، "دبيري الهيات و معارف"، "آموزش زبان و ادبيات فارسي"، "تربيت مدرس زبان انگليسي"، "کودکان عقب مانده ذهني"، "دبيري فيزيک"، "دبيري علوم اجتماعي"، "تربيت دبير علوم ورزشي"، "ارتباطات تصويري"، "دبيري زبان و ادبيات عربي" و "دبيري رياضي" است.

عدم امکان مهماني و انتقال براي انصرافي‌هاي دانشجو

مدير کل امور دانشجويان داخل با اشاره به ثبت نام مشروط دانشجويان منصرف متقاضي بازگشت به تحصيل در نيمسال دوم سال تحصيلي جاري، اعلام کرد که امکان مهماني يا انتقال براي اين دانشجويان وجود ندارد.

محمد حسن يوسفي در گفتگو با خبرنگار مهر، ‌اضافه کرد: تعدادي از منصرفين از تحصيل که در دي ماه 90 و شهريورماه 91 در سامانه بازگشت به تحصيل دانشجويان انصرافي، ثبت نام کرده بودند در مهرماه 91 به دانشگاههاي آزاد اسلامي، پيام نور، جامع علمي کاربردي، فني و حرفه اي همچنين موسسات غيردولتي معرفي شدند.وي گفت: دسته بيشتري از اين دانشجويان که تعدادشان به 7 هزار نفر مي‌رسد و معدل کلشان زير 15 بود، پس از بررسيهاي لازم به چند دسته تقسيم شده و جهت ثبت نام در نيمسال دوم سال تحصيلي جاري به دانشگاههاي مذکور معرفي شدند.

به گفته يوسفِي، آن دسته از متقاضياني که قبلاً در دانشگاههاي دولتي يا موسسات غيردولتي مشغول به تحصيل بوده اند، توسط اداره کل دانشجويان داخل در موسسات غيردولتي، دانشگاه آزاد يا پيام نور جايابي شدند.مدير کل امور دانشجويان داخل درباره انتخاب محل تحصيل اين دانشجويان اظهار داشت: انتخاب محل تحصيل اين متقاضيان بر اساس رشته تحصيلي و محل سکونتشان صورت گرفته و براي اين دانشجويان پس از آغاز به تحصيل، امکان انتقال و ميهماني وجود ندارد.

يوسفي با اشاره به تحصيل مشروط دانشجويان انصراف از تحصيل، ادامه داد: اين متقاضيان به صورت مشروط در محلهاي مشخص شده ثبت نام مي شوند و ادامه تحصيل آنان منوط به دريافت تاييديه تحصيلي توسط موسسه يا دانشگاه مقصد از دانشگاه مبدا است، در صورتي که مدارکشان از سوي دانشگاه مبدا تاييد شود ادامه تحصيل خواهند داد و در غير اين صورت، از تحصيل منع خواهند شد.وي درباره زمان ثبت نام منصرفان از تحصيل، خاطرنشان کرد: طبق مکاتبات صورت گرفته، دانشجويان منصرف از تحصيل كه براي بازگشت به تحصيل در سامانه مربوطه ثبت نام کرده اند، طي ده روز آينده از طريق کد رهگيري که دارند مي توانند محلي را که براي تحصيلشان مشخص شده است پيگيري کنند.


 تاريخ دانشگاهي 

 دارالفنــون

قسمت هفتادم

"كتاب خلاصة‌الحكمة مشتمل بر معالجه كليه امراض كه فاضل و طبيب مشهور معتمدالسلطان حاجي زين‌العابدين خان قاجار از برآوردگان مجاز ممتاز مدرسه مباركه دارالفنون از كتب معتبر فرانسه ترجمه و تاليف كرده و مزايا و فوايد آن ظاهر و باهر است."

در همين زمينه اعلاني است مربوط به كتابي ديگر كه در نوع خود جالب توجه است:

"كتاب "متد" كه عبارت است از طريقه عملي و مفيد و آسان براي تحصيل زبان فرانسه كه جناب مودب‌الملك يوسف خان ريشار از معلمين داناي مجرب مدرسه مباركه دارالفنون براي متعلمين ترتيب داده و مي‌توان گفت كه از روي كمال خبرت و بصيرت تاليف كرده و به طور خوش و با حروف باسمه چاپ كرده‌اند."...

ادامه دارد...

بر گرفته از كتاب دارالفنون: گفتاري در هويت داالفنون و جايگاه آن در تاريخ معاصر ايران

تدوين و نگارش: مهدي اشراقي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي