جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/10/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4346

رييس‌جمهور:
بانک مرکزي سنگربان اقتصاد کشور است

خطيب جمعه تهران:
مردم از دعواي رسانه‌اي مسئولان رنجيده خاطر هستند


2013 پايان درگيري‌هاي سوريه


ناتو "پليس جهاني" نيست


پايان زمان امتيازدهي به فلسطيني‌ها

وزير امور خارجه:
بازديد از پارچين، در مدل‌تنظيمي آژانس براي بازديدها بررسي مي‌شود


گام بلند اوباما براي کنترل خريد و فروش سلاح در آمريکا


يک نکته از هزاران


ميز خبر


تا انتخابات يازدهم


ماندگار بر جريده عالم

محسني اژه اي با تاكيد برپرهيز از فرافكني:
اختلاف نظرها نبايد به جامعه کشيده شود

علي اصغر سلطانيه:
آژانس ملاحظات ايران را در سند نهايي درج کند، مي توانيم به توافق برسيم


سرمقاله


تجمع طرفداران اسلحه در نيويورک

پس از بازگشت از تهران؛
ناکارتس: اختلاف نظر‌ها بين ايران و آژانس باقي مانده‌اند

درواكنش به ضرب الاجل24 ساعته مخالفان سوري؛
سخنگوي کميسيون امنيت: هيچ ايراني در بحران سوريه دخالت ندارد


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي


روسيه: به دنبال مذاکرات با ايران تا اواسط ماه ژانويه هستيم


 رييس‌جمهور:
  بانک مرکزي سنگربان اقتصاد کشور است 

پنجاه و دومين مجمع عمومي سالانه بانک مرکزي (مربوط به سال مالي 1390) به رياست رييس‌جمهور و با حضور اعضاي مجمع عمومي و جمعي از مقامات و مديران بانک مرکزي در نهاد رياست‌جمهوري برگزار شد.

به گزارش ايسنا، محمود احمدي نژاد در اين نشست با اشاره به اين‌که «امروز زمان آن است که کارکنان و مديران بانک مرکزي ايمان و اعتقاد راسخ و محصول سال‌ها خدمات، اعتبار و سابقه خود را به رخ دشمنان و بدخواهان ملت ايران بکشند» به آنان توصيه کرد: در تصميمات و اقدامات خود کاملا منسجم عمل کرده و با هيچ کس تعارف نداشته و همه ملاحظات را صرفا در چارچوب منافع کلان نظام محدود کنند.

احمدي‌نژاد اضافه کرد: مطمئن هستم که به رغم فشار دشمنان، شما به فضل خدا از اين آزمون روسفيد بيرون خواهيد آمد.رييس‌جمهور بانک مرکزي را مهمترين مرکز حاکميتي و سنگربان اقتصاد کشور توصيف و تصريح کرد: هر اقدامي که قرار باشد در کشور انجام شود، مستلزم يک مبادله پولي است و بانک مرکزي مرکز کنترل اين مبادلات است.

احمدي‌نژاد در اين جلسه بر لزوم ايجاد تمهيداتي براي بازپرداخت سريع‌تر مطالبات بانک مرکزي و شيوه‌هاي تامين کمبود منابع مالي بانک‌ها و ايجاد نظام جامعي براي نظارت بر خطوط ريالي و ارزي بانک مرکزي تاکيد کرد.

احمدي‌نژاد افزود: بايد نظام جامعي براي نظارت بر خطوط ريالي و ارزي بانک مرکزي ايجاد شود که بر مبناي آن هر واحد ارز يا ريالي که قرار است تخصيص يابد، کاملا تعريف شده و محل و چگونگي هزينه کرد آن مشخص باشد. رييس‌جمهور با تاکيد بر اين‌که «بايد بيش از 90 درصد سرمايه بانک‌ها، سرمايه در گردش باشد» گفت: بانک‌ها بايد نقش واقعي خود را در اقتصاد بر عهده بگيرند و نبايد سرمايه بانک‌ها در ساختمان، ملک و اموال منقول راکد شود و لازم است با گسترش نظام بانکي در فضاي مجازي هزينه‌هاي بانکي را بيش از پيش کاهش داد. در اين نشست، رييس‌ کل بانک مرکزي گزارشي از روند تحولات مهم‌ترين متغيرهاي کلان اقتصادي کشور با تاکيد بر متغيرهاي حوزه وظايف و عمليات نظام بانکي طي دو سال اخير ارائه کرد.


 خطيب جمعه تهران:
 مردم از دعواي رسانه‌اي مسئولان رنجيده خاطر هستند  

حجت‌الاسلام والمسلمين سيداحمد خاتمي در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران، حضور رييس‌جمهور در جلسه علني چهارشنبه گذشته مجلس را از پديده‌هاي مثبت دوره رياست جمهوري وي خواند و افزود: تعامل نمايندگان محترم را نيز ديديم و اين که در فضاي صميمي و با ادبيات دوستانه صحبت شد. مردم مشکل تورم و گراني دارند که مي‌خواهند برطرف شود و اين جز با همدلي سران سه قوه به خصوص مجلس و دولت امکان ندارد.

به گزارش ايسنا، سيداحمد خاتمي با بيان اينکه "همدلي و هم‌افزايي قوا به حل مشکلات مردم کمک مي‌کند"، خاطرنشان کرد: اميدواريم در ادامه اين دولت و دولت‌هاي بعد همين سبک را دنبال کنند و بدانند که مردم از دعواهاي رسانه‌اي مسئولان رنجيده خواهند شد.وي همچنين با محکوم کردن کشتار مسلمانان در عراق و افغانستان تصريح کرد:‌ اين کشتارها دل همه مسلمانان را مي‌آزارد، بويژه کشتار آن‌هايي که با افتخار مي‌گويند "لبيک ياحسين". اين‌ها همان تکفيري‌ها هستند که آمريکا در سوريه برايشان پول خرج مي‌کنند تا مسلمانان را بکشند.

عضو هيات رييسه مجلس خبرگان رهبري اضافه کرد: آمريکا با شدت دروغ مي‌گويد که با تروريست‌ها مبارزه مي‌کند بلکه آمريکا خودش تروريست‌پرور است و تروريست‌ها با پول آمريکا و هم‌پيمانانش به سوريه فرستاده مي‌شوند.

ما در کشتار مسلمانان قطعا دست مرتجعين خائن عرب را براي ايجاد تفرقه مذهبي در کار مي‌بينيم و ضمن تسليت به بازماندگان کساني که شهيد شده‌اند به آن‌ها مي گوييم که استقامت کنيد. ان‌شاءالله پيروزي با شماست و از خدا نابودي دشمنان اسلام و مسلمين را مي‌طلبيم.

خاتمي در بخش ديگري از خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته تهران، دي و بهمن را از جمله روزهاي شيرين انقلاب دانست و گفت: براي کساني که اين روزها را ديده‌اند، ساعت به ساعت اين روزها گوياي آن خاطرات شيرين است که لحظه به لحظه خبرهاي خوش تزلزل رژيم سياه ستمشاهي به گوش مي‌رسيد.

سيداحمد خاتمي با اشاره به فرارسيدن هفته وحدت نيز گفت: مقصود از وحدت همان ائتلاف است ما با دشمناني مواجه هستيم که با اسلام ما طرف هستند براي آن‌ها شيعه و سني مطرح نيست آن‌ها در جنوب لبنان با حزب‌الله شيعه و با غزه با سني‌ها مي‌جنگند اين گوياي اين است که با دشمنان کينه‌توزي طرف هستيم که اساس اسلام را نمي‌خواهند و با شدت از جان گرفتن خيزش اسلامي در جهان نگران هستند.وي با تاکيد بر ضرورت وحدت و هوشياري اهل تسنن و اهل تشيع تصريح کرد: اين هوشياري اينجا معني پيدا مي‌کند تا سني و شيعه بايستند و اجازه ندهند آن‌ها از اختلافات سوءاستفاده کنند.


  2013 پايان درگيري‌هاي سوريه  

ايلنا: وزير امور خارجه انگليس از جامعه جهاني خواست در صورت ادامه خشونت‌ها در سوريه و ثمر بخش نبودن راه‌هاي ديپلماتيک، خود را براي ارسال کمک به مخالفان و حمايت گسترده از آنها آماده کنند. به گزارش پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، ويليام هيگ، وزير امور خارجه انگليس گفت: انتقال مسالمت آميز قدرت در سوريه بهترين راه براي پايان دادن به بحران اين کشور است اما اگر خشونت‌ها در سوريه ادامه يابد و راه‌هاي ديپلماتيک نتواند مانع ادامه آن شود، جامعه جهاني بايد براي حمايت از مخالفان سوريه و ارسال کمک به آنها آماده شود. وي گفت: سال 2013 بايد پاياني براي درگيري‌ها در سوريه باشد و نبايد آمار کشته‌هاي سوري بيش از اين افزايش يابد. نزديك به دو سال است كه درگيري ها در سوريه ادامه داد و تاكنون بيش از 60 هزارنفر دراين منازعات كشته و بيش از 200 هزار نفر از مردم شهرهاي مختلف سوريه به كشورهاي همسايه همچون تركيه، اردن، عراق و لبنان مهاجرت كرده اند.


  ناتو "پليس جهاني" نيست 

مهر: دبيرکل سازمان پيمان آتلانيتک شمالي با اشاره به واکنش سريع نيروهاي فرانسوي در کشور مالي از حضور اين نيروها در مالي تقدير کرد و گفت که با اين حال دليلي براي ماموريت ناتو عليه مالي نمي‌بيند. "آندرس فوگ راسموسن"، دبيرکل سازمان پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) در گفت‌وگو با روزنامه آلماني "فرانکفورتر آلگماينه" گفت: از واکنش سريع نيروهاي فرانسوي و ديگر کشورهاي عضو ناتو در مالي حمايت مي‌کنم، نبايد اجازه دهيم که مالي به مکاني براي "تروريسم بين المللي" تبديل شود اما نقشي براي ناتو در اين کشور نمي‌بينم. راسموسن در اين ارتباط گفت: شوراي امينت سازمان ملل تصميم گرفته است که يک گروه ثبات را به رهبري آفريقايي‌ها در مالي مستقر کند و طبيعي است که برخي از کشورهاي عضو ناتو راه براي اين هدف هموار کنند.رويدادهاي الجزاير بسيار نگران کننده است اما ناتو نمي‌تواند به مانند يک پليس جهاني از کشوري به کشور ديگر سفر و مشکلات را حل کند.


  پايان زمان امتيازدهي به فلسطيني‌ها  

ايسنا: نخست وزير رژيم صهيونيستي با اعلام اينکه شهرک سازي‌ها همچنان ادامه خواهد داشت، تاکيد کرد: دوره امتيازدهي به فلسطينيان به سر آمده و اسرائيل ديگر حاضر به امتيازدهي و عقب‌نشيني نيست.به گزارش پايگاه اينترنتي شبکه روسيه اليوم، بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي گفت: اسرائيل در چهارسال آينده هيچ يک از شهرک‌هاي ساخته شده خود را تخليه نخواهد کرد و عمليات شهرک سازي ديگر متوقف نمي‌شود.

وي گفت: دوره امتيازدهي به فلسطينيان به سر آمده و ديگر بازگشتي براي اين دوره وجود نخواهد داشت.نخست وزير رژيم صهيونيستي ادامه داد: تجربه‌هاي گذشته ثابت کرده که برخلاف آنچه که فلسطيني‌ها مي‌گويند، شهرک سازي عامل به وجود آمدن تنش‌ ميان ما و فلسطينيان نيست بلکه شهرک سازي نتيجه تنش ميان اسرائيل با فلسطيني‌هاست.


 وزير امور خارجه:
 بازديد از پارچين، در مدل‌تنظيمي آژانس براي بازديدها بررسي مي‌شود 

وزير امور خارجه با بيان اين که بازديد از سايت نظامي پارچين در چارچوب خاصي تعيين مي‌شود، افزود: زمان و مکان مذاکرات ايران و 1+5 هنوز مشخص نشده است.علي اکبر صالحي درگفت‌وگو با خانه ملت، درباره سفر بازرسان آژانس انرژي اتمي به ايران و احتمال بازديد از سايت نظامي پارچين، گفت: بازرسان آژانس به دنبال اين هستند تا چارچوبي را تنظيم کنند و در آن چارچوب مشخص شود که بازديدها چگونه انجام مي‌شود و يا اصلا قرار است بازديدي انجام شود يا خير؟ و همه اين موارد در اين چارچوب پيش‌بيني مي‌شود.

وزير امور خارجه با بيان اين که تمام اقدامات در اين چارچوب عملي مي‌شود، افزود: اجازه بازديد از سايت پارچين بايد در آن چارچوب بررسي شود.

وي درباره برخي اظهارنظرها مبني بر تاريخ و مکان مذاکرات ايران با 1+5 تصريح کرد: هنوز زمان و مکان مذاکرات بعدي ايران و 1+5 مشخص نيست و سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي و همکاران وي درباره مکان و زمان دور بعدي مذاکرات رايزني مي‌کند که به زودي اطلاعات مربوط به آن مشخص مي‌شود.

صالحي درباره پيش‌بيني آينده مذاکرات ايران و 1+5 تاکيد کرد: ما اهل پيش‌بيني نيستيم اما به آينده مذاکرات اميدواريم و به ملت ايران مي‌گوييم که آينده‌اي روشن و تابناک در انتظار ماست، پس مقداري تحمل کنند. وي درباره دومين اجلاس ملي درياي خزر و نتايج عملي آن يادآور شد: در اين اجلاس بر پيروي از سه اصل مهم تاکيد کرديم که اصل اول آن تامين منافع ملي است يعني از منافع ملي‌ نمي‌توانيم گذشت کنيم و اصل دوم هم پايبندي به کنوانسيون‌هاي بين‌المللي است که براساس آن هر جايي ايران پيماني را امضا کرده باشد به آن پايبند است و اصل سوم هم بر اين تاکيد دارد که حرکت ايران در بستري اخلاقي قرار دارد چرا که ما نمي‌توانيم مثل کشورهاي ديگر سياست خود را بر محور اين که هدف وسيله را توجيه مي‌کند قرار دهيم.وزير امور خارجه با تاکيد بر تعامل اين وزارتخانه با مجلس، گفت: صحبت‌ها و مباحث کارشناسي اجلاس خزر در جهت منافع ملي ايران است.


 گام بلند اوباما براي کنترل خريد و فروش سلاح در آمريکا 

تنها چند روز مانده به مراسم تحليف رياست‌جمهوري در آمريکا، باراک اوباما نشان داد که به رغم مخالفت‌هاي گسترده با اعمال محدوديت بر سر راه مالکيت سلاح، براي اصلاحات در اين زمينه مصمم است. او در طرح خود از کنگره خواسته است که قانون ممنوعيت فروش سلاح‌هاي نيمه‌اتوماتيک که در سال 2004 منقضي شده است را بار ديگر تصويب کند.

به گزارش ايسنا، باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا گامي بلند در مسير افزايش کنترل و نظارت بر خريد و فروش سلاح در ايالات متحده برداشت. اوباما از کنگره خواست تا طرح بررسي پيشينه همه خريداران سلاح را در دستور کار قرار دهد، تا آمريکا ديگر شاهد رويدادي نظير کشتار مدرسه "نيوتاون" نباشد.

در صورت تصويب طرح مورد نظر باراک اوباما، پيشينه همه خريداران سلاح بايد بررسي شود و گذشته از آن، برگزاري نمايشگاه‌هاي تسليحاتي نيز بايد متوقف شود. اوباما همچنين 23 گام ديگر را هم در اين طرح در نظر گرفته که قرار است فوري و بدون نياز به تاييد کنگره اجرا شوند.

به گزارش خبرگزاري رويترز، باراک اوباما طرح خود را در مراسم ويژه‌اي در کاخ سفيد و در برابر شرکت‌کنندگاني که برخي از آنها از بستگان قربانيان حادثه 14 دسامبر در دبستان سندي‌هوک ايالت کانتيکت بودند، معرفي کرد.اوباما گفت: ما ديگر نمي‌توانيم از چنين ضرورتي چشم‌پوشي کنيم و کنگره بايد هرچه زودتر اقدامات لازم را براي تحقق اين طرح انجام دهد.


 يک نکته از هزاران 

در رتبه بندي استفاده از لوازم آرايشي ايران در جايگاه نخست خاورميانه و رده هفتم درجهان قراردارد. افزايش ميزان استفاده از اين كالا باعث فرصت طلبي برخي افراد براي قاچاق اين كالاها شده است كه به دليل عدم استاندارد بودن آنها وصرف قيمت ارزان، به طور گسترده در جامعه توزيع مي شوند و مردم هم بي خبر از آنكه چه عوارضي به دنبال خواهد داشت آنها را مصرف مي كنند

لذا هنگام خريد، بايد به برچسب سلامت که بر روي فرآورده‌هاي آرايشي و بهداشتي الصاق شده توجه شود. بر روي هر کدام از کالاهاي سلامت، برچسب منحصر به فردي وجود دارد و اين حاوي شماره‌اي است که از طريق ارسال پيامک (SMS) به اين شماره، اصالت کالا ثابت مي‌شود و بزودي کليه فرآورده‌هاي آرايشي و بهداشتي زير پوشش برچسب اصالت قرار خواهند گرفت.


 ميز خبر 

استقبال چين از ثبت بين‌المللي فتواي هسته اي رهبرمعظم انقلاب

چين اعلام کرد که از موضع ايران در ممنوعيت تسليحات هسته اي استقبال مي‌کند و اهميت زيادي براي موضع اخير ايران در زمينه اين ممنوعيت قائل است.

به گزارش ايسنا، هونگ لي، سخنگوي وزارت امور خارجه چين اين اظهارات را در يک کنفرانس خبري در پکن بيان کرد و گفت که ايران يکي از امضاءکنندگان معاهده منع گسترش تسليحات هسته اي (ان‌.پي‌.تي) است. به گزارش پايگاه خبري پکن ريويو، هونگ گفت ما اميدواريم که همه کشورهاي مربوطه بتوانند مذاکرات و همکاري را افزايش داده و اعتماد متقابل را بيش‌تر کنند و به دنبال يک راه حل جامع، درازمدت و مناسب براي موضوع هسته اي ايران باشند.

هونگ علاوه بر آن ابراز اميدواري کرد که پيشرفت در اين زمينه هرچه زودتر امکان‌پذير شود.

سخنگوي وزارت امور خارجه چين، اين اظهارات را پس از آن بيان کرد که رامين مهمان‌پرست، سخنگوي وزارت امور خارجه ايران تاکيد کرد که فتواي آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي ايران درباره ممنوعيت تسليحات هسته اي براي ايران الزام‌آور است و تهران آماده است آن را به عنوان يک سند بين‌المللي امضا کند.

آمريكا درواكنش به صحبت هاي احمدي نژاد:

تحريم هاي اقتصادي عليه ايران تاثيرگذار بوده است

کاخ سفيد ادعا کرد که جديدترين هشدارهاي رييس جمهور ايران درباره وضعيت اقتصادي اين کشور نشان دهنده "تاثير عميق" تحريم‌ها عليه تهران است.به گزارش ايسنا، کاخ سفيد با اشاره به اظهارات محمود احمدي‌نژاد، رييس جمهور ايران در مجلس گفت که هشدار وي درباره وضعيت اقتصادي ايران نشان مي‌دهد که تحريم‌ها عليه ايران تاثير داشته است.به گزارش خبرگزاري فرانسه، جي کارني، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا گفت که اظهارات احمدي‌نژاد نشان مي‌دهد که "تلاش‌هاي چند مليتي، جامع و بين‌المللي براي اعمال تحريم عليه ايران موثر بوده و تاثير عميقي روي اقتصاد ايران داشته است."

کارني مدعي شد ايران تاوان سنگيني براي خودداري از عمل به وظايفش تحت قطع‌نامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل مي‌پردازد و اين امر هم‌چنان ادامه خواهد داشت.سخنگوي کاخ سفيد در بخش ديگري از اظهاراتش گفت که "مسير متفاوتي" پيش روي ايران قرار دارد، به شرطي که تهران به طور جدي به اظهاراتش درباره باز گذاشتن برنامه‌هاي هسته‌اي خود درباره بازرسي‌هاي بين المللي متعهد باشد.

خبرگزاري فرانسه در ادامه گزارش خود به بخش‌هايي از اظهارات رييس جمهور ايران درباره اقتصاد ايران و تغيير رويکرد فعلي براي اجتناب از تحريم‌هاي غرب اشاره کرد و به نقل از وي نوشت که يکي از راه حل‌ها تصميم‌گيري نهايي درباره قطع وابستگي دولت ايران به درآمدهاي نفتي است.مقامات ايران همواره اعلام کرده‌اند تحريم‌هاي يک‌جانبه عليه کشورمان را به رسميت نمي‌شناسند و در مقابل آن ايستادگي مي‌کنند و به برنامه هسته اي در چاچوب مقررات آژانس ادامه مي‌دهند.

فرار کشتي توقيف شده ايران از آب هاي سريلانکا

مقامات سريلانکا گفته اند يک فروند کشتي توقيف شده ايراني توانست از آب هاي اين کشور فرار کند.به گزارش شفاف به نقل از رويترز، مقامات مسؤول در کشور سريلانکا و يک وکيل بانک اعلام کردند يک فروند کشتي باري که پرچم ايران را برافراشته بود؛ پس از چند هفته توقيف توانست از آب هاي سريلانکا فرار کند.اين کشتي براساس حکم قضايي و شکايت بانک آلماني"دي وي بي بانک اس اي" در آب هاي سريلانکا توقيف شده بود.نيروي دريايي سريلانکا هفته گذشته نيز براي جلوگيري از فرار اين کشتي، مجبور به شليک گلوله شد.به گفته مقامات سريلانکا، اين کشتي حامل پرچم ايران، روز چهارشنبه گذشته با استفاده از آب و هواي نامناسب توانست از آب هاي منطقه اي سريلانکا خارج شود."کوسلالا وارناکولاسوريا" سخنگوي نيروي دريايي سريلانکا در اين باره گفت: براساس قوانين سازمان ملل متحد، اگر کشتي جرمي در کشورمان انجام نداده باشد و مسافت 12 مايل دريايي از سواحل ما را رد کند ديگر نمي توانيم کاري کنيم.

35 كشته در حادثه گروگان‌گيري الجزاير

خبرگزاري الجزاير اعلام کرد، عمليات آزادسازي گروگان‌هاي پايگاه گازي اين کشور به پايان رسيده و منابع نزديک به دولت الجزاير نيز اعلام کردند که در اين عمليات 35 گروگان و 15 گروگانگير کشته شدند.به گزارش ايسنا ،خبرگزاري الجزاير اعلام کرد عمليات آزادسازي گروگان‌هاي خارجي و الجزايري در مجتمع گازي "اميناس" واقع در جنوب شرق الجزاير به پايان رسيده و ارتش اين کشور توانسته 600 الجزايري را از اين مجتمع آزاد کند. منابع الجزايري نيز اعلام کردند: 25 گروگان خارجي از جمله دو ژاپني توانسته‌اند از دست گروگان گيرها فرار کنند و 180 گروگان الجزايري نيز موفق شدند خود را به مکان امني برسانند.گروه شبه نظامي الموقعون بالدم وابسته به "القاعده در مغرب اسلامي" است و براي پايان دادن به گروگان گيري خود پايان عمليات نظامي در مالي عليه اسلام‌گرايان تندرو در شمال اين کشور را خواستار شده بود.اين گروه تهديد کرده بود در صورتي که عمليات نظامي در شمال مالي عليه گروه‌هاي شورشي متوقف نشود و يا ارتش الجزاير براي آزادي گروگان‌ها وارد عمل شود تمامي گروگان‌ها را که 41 غربي در ميان آنها هستند خواهند کشت.

رفع توقيف هواپيماي حامل طلاي ايران در تركيه

مقامات ترکيه گفته اند با تکميل مدارک درخواستي از هواپيماي توقيفي حامل طلا در استانبول، اين هواپيما مي تواند به پرواز خود ادامه دهد.به گزارش عصر ايران به نقل از خبرگزاري رسمي ترکيه (آناتولي)، شرکت مالک اين هواپيما (يو ال اس) بايد 67 دلار جريمه به دليل نقص مدارک و 1910 دلار بابت هزينه توقف در فرودگاه آتاتورک استانبول بپردازد.قبل از اين مطبوعات و شماري از منابع آگاه رسمي در ترکيه گفته بودند مقصد نهايي اين هواپيما ايران است تا بتواند محموله طلاي خود را تحويل دهد.گفته مي شود اين محموله طلا بابت بدهي کشور غنا به ايران ارائه شده است. اين هواپيما نيز از غنا عازم دبي بود ولي قصد داشت در نهايت به ايران سفر کند. ايران به دليل تحريم هاي بانکي، بخشي از مبادلات مالي خود را به وسيله طلا انجام مي دهد. ترکيه نيز بابت خريد گاز از ايران، طلا مي دهد.اين هواپيماي باري حامل يک و نيم تن شمش طلا در مدت توقف در فرودگاه استانبول، پليس تدابير شديد امنيتي در اطراف آن برقرار کرده بود. در اين مدت ماموران گمرک نيز درهاي اين هواپيما را مهروموم کرده بودند.


 تا انتخابات يازدهم 

ولايتي: نامزد نهايي ائتلاف سه‌گانه براي تصدي رياست جمهوري معرفي خواهد شد

مهرنوشت: عضو ائتلاف سه‌گانه اصولگرايان براي انتخابات رياست جمهوري يازدهم اعلام کرد بر اساس توافق اعضاي اين ائتلاف، نامزد نهايي در هنگام اعلام کانديداتوري تيم خود را براي تصدي پست رياست جمهوري و کابينه به مردم معرفي خواهد کرد.علي اکبر ولايتي در خصوص برنامه خود براي ورود به انتخابات رياست جمهوري تصريح کرد: ما با دو نفر ديگر از دوستانمان يعني آقايان محمدباقر قاليباف و غلامعلي حداد عادل قراري گذاشته ايم که به اتفاق هم در جهت وحدت اصولگرايان تلاش کنيم.وي خاطرنشان کرد: بر اين اساس قرار ما بر اين است که در نهايت يک نفر از بين ما انتخاب و کانديداي انتخابات رياست جمهوري 92 شود و دو نفر ديگر از او حمايت کنند.

عضو ائتلاف سه گانه افزود: در نهايت هر کس که بر اساس اتفاق انتخاب شود در هنگام اعلام کانديداتوري تيم خود را براي تصدي پست رياست جمهوري و کابينه به مردم معرفي خواهد کرد.ولايتي که با شبکه الميادين گفتگو مي کرد افزود: اين يک پديده جديد و مهم است که اميدواريم در نهايت به نفع کشور باشد و اميدواريم با اين روند انتخابات خوبي داشته باشيم.

حدادعادل: نامزدي انتخابات رياست جمهوري " ارث پدر کسي نيست "

ايسنا نوشت: يک نماينده اصولگراي مجلس گفت: احساس ما اين است که توافق سه نفره توده مردم متدين را تا حدي خوشحال کرده و عقلا و دلسوزان انقلاب نيز آرامشي پيدا مي‌کنند ما اميدواريم بتوانيم الگوي جديدي از تعامل در عرصه سياست به جامعه عرضه کنيم ضمانت اجرا نيز همان تعهد شرعي و اخلاقي است.

وي در خصوص ائتلاف 1+2 با بيان اين‌که «انتخابات رياست جمهوري با انتخابات مجلس متفاوت است» گفت: انتخابات رياست جمهوري شخص محور است، ما با تجربه‌اي که داشتيم گفتيم چرا جريانات تصميم‌گيري کنند ما خودمان شايد راحت‌تر بتوانيم قضيه را حل کنيم. از دو سه ماه پيش وقتي در نظرسنجي‌ها معلوم شد که نزديک به 60 درصد آرا براي اين سه نفر است گفتيم يکبار هم براي خدا بيايم دور هم بنشنيم و با هم وحدت کنيم. فعلا دو سه ماهي است که حول اين محور با هم گفت‌وگو مي‌کنيم. اميدواريم اين تجربه ناموفق نباشد و يک ساز و کاري پيدا کنيم تا بتوان از اين ائتلاف به وحدت رسيد. وي افزود: اکنون يک موضوعي که وجود دارد و جبهه پايداري بر سر آن اصرار دارد اين است که اين جبهه به دنبال اصلح است. اما اگر فردي اصلح بود ولي راي نياورد چه کار مي‌توان کرد و خداي ناکرده باعث شود هيچ اصول‌گرايي در هيچ سطحي از اصولگرايي با هيچ درجه‌ايي موفق نشود. در سياست، تصميم‌گيري ميان خوب و بد نيست. گاهي ممکن است اين اشکال داشته باشد و آن يکي نيز اشکال داشته باشد، ولي اشکال يکي کمتر از ديگري باشد.

حدادعادل خاطرنشان کرد: همانطور که قبلا گفته شد درب ائتلاف بسته نيست، اگر فرد ديگري در نظرسنجي‌ اصول‌گرايان ممکن است راي قابل توجه داشته باشد، چه اشکالي دارد. نامزدي انتخابات رياست جمهوري ارث پدر کسي نيست. اين اضلاع 1+2 را نيز ما درست نکرديم، رسانه‌ها درست کردند.


 ماندگار بر جريده عالم  

 دوازدهمين اجلاس شوراي اجرايي، دانشگاه کويت، کشور کويت، دوم آپريل 2007

قسمت اول

گزارش نهايي

سند: FUIW/E.C.12/2007/FR

بسم اله الرحمن الرحيم

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام دوازدهمين اجلاس خود را با دعوت سخاوتمندانه در دانشگاه کويت در تاريخ 14 ربيع الاول 1428 هجري قمري برابر با 2 آپريل2007 درآن دانشگاه تشکيل داد.

اقدامات اين اجلاس در هتل ماريوت در تاريخ دوشنبه ساعت 15/10 صبح تحت رياست عاليجناب دکتر عبداله جاسبي، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي و رئيس شوراي اجرايي اتحاديه، وبا حضورعاليجناب دکتر عبدالعزيز عثمان التويجري، مدير کل آيسيسکو و دبيرکل اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام، عاليجناب دکتر اسماعيل البشري، رئيس دانشگاه شارجه و رئيس سومين مجمع عمومي اتحاديه و دکتر عبداله الفوهيد، رئيس دانشگاه کويت، وبا شرکت اعضاي شوراي اجرايي به غيراز دانشگاه امارات متحده عربي، دانشگاه عربي بيروت، و مؤسسه علوم و فن آوري شهيد ذوالفقار علي بوتوکه به خاطر عدم حضور عذرخواهي کردند،صورت گرفت. ( ضميمه 1 فهرست شرکت کنندگان)

پس از قرائت آياتي از قرآن مجيد، عاليجناب دکتر عبداله الفوهيد، رئيس دانشگاه کويت پشت تريبون قرار گرفت ودر ابتداي سخنان خود به اعضاي شورا خوشامد گفت وبراي اجلاس دوازدهمين شوراي اجرايي آرزوي هرنوع موفقيتي را نمود. او همچنين از تلاش هاي بعمل آمده توسط دکتر اسماعيل البشري ، رئيس سومين اجلاس مجمع عمومي، دکتر عبداله جاسبي، رئيس شوراي اجرايي ودکتر عبدالعزيز عثمان التويجري دبيرکل اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام، براي تدارک محتواي غني اين اجلاس تقدير نمود. ايشان علاوه برآن، به توجهي که عاليجناب اميرکشور کويت به آموزش دارد به گونه اي که امنيت محتواي تمدني را مستحکم مي کند، ونيروي محرکه براي هر نوع پيشرفت پيش بيني شده را ايجاد مي نمايد اشاره داشتند. او همزمان خواستار هرنوع موفقيت در تحقق آرزوهاي مطرح شده و هدف هاي پيش بيني گرديده براي اين اجلاس شد.

آنگاه عاليجناب دکتر عبداله جاسبي، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي و رياست شوراي اجرايي اتحاديه پشت تريبون قرار گرفت و سخنراني خود را با بيان تشکرات خود از کشور کويت و دانشگاه کويت بخاطر پذيرايي و استقبال گرمي که از شرکت کنندگان در شوراي اجرايي و مجمع عمومي بعمل آوردندآغاز کرد. او همچنين از نتايجي که با لطف پروردگار به دست آمده است تجليل به عمل آورد، واز مديريت متين و سليم دبيرکل اتحاديه، دکتر عبدالعزيز عثمان التويجري، بخاطر انجام مأموريت اونسبت به اتحاديه تشکر کرد. علاوه برآن ايشان نسبت به چالش هايي که در حوزه هاي مختلف در مقابل امت اسلامي قرار دارد و بحران هايي که صلح وامنيت را تهديد مي کند، وعلاوه بر همه آنها تهاجمات و تجاوزات اسرائيل با هدف اغتشاش درسرزمين هاي قدس شريف تاکيد نمود و يادآوري نمود که اين موضوع مارا به تشويق وحدت وشناخت اولويت ها وتعميق همکاري هاي اسلامي فرا مي خواند.


 محسني اژه اي با تاكيد برپرهيز از فرافكني:
  اختلاف نظرها نبايد به جامعه کشيده شود 

دادستان کل کشور و سخنگوي قوه قضائيه با بيان اينکه مردم نبايد تاوان اشتباهات برخي را پس بدهند، گفت: نبايد اختلاف نظرها به متن جامعه کشيده شود.به گزارش مهر، غلامحسين محسني اژه اي در مراسم معارفه دادستان عمومي و انقلاب اردبيل گفت: ما قوانين بسيار قوي اي داريم که مي توانيم با وجوب آن بسياري از اختلاف ها را حل کنيم بنابراين نيازي به طرح اين مسائل در جامعه نيست.وي با بيان اينکه مردم گناهي نکردند که با اختلاف نظرها و کشمکش ها دلسرد و نااميد شوند، افزود: بايد با تعامل اختلافات دروني حل شده و براي اين کار از امکانات معنوي و مادي استفاده شود.

سخنگوي قوه قضائيه با بيان اينکه مسئولان مديون مردم هستند و آنها مستحق تلاش و پيشرفت در امور هستند، يادآور شد: ايجاد اختلافات دروني خواست دشمنان است و براي ممانعت از رسيدن کشور به بسياري از حقوق خود به تفرقه در بين مسئولان و مردم تاکيد دارند و اين نيازمند بصيرت و آگاهي است.

وي با اشاره به فشارهاي اقتصادي، سياسي و هجمه کشورهاي غربي عليه ايران يادآور شد: آمريکا و رژيم صهيونيستي و همه کساني که نمي توانند اقتدار ايران را ببينند با تمام توان وارد ميدان شده اند تا از گسترش جبهه مقاومت و بيداري اسلامي جلوگيري کنند.

وي تصريح کرد: علاوه بر اين همه اين توطئه ها نشانه بغض و کينه به جمهوري اسلامي ايران است چرا که طبل توخالي آنها را انقلاب اسلامي رسوا کرده و در اين 33 سال مردم منطقه را به آگاهي و بيداري سوق داده است. دادستان کل کشور همچنين با اشاره به توطئه کشورهاي غربي براي جوانان کشورمان يادآور شد: آنها جوانان ما را با ابزارها و ترفندهاي مختلف به سستي و رخوت مي کشانند تا از نشاط و اميد به آينده مايوس کنند و براي تحقق اين ترفندهاي خود به ابزارهايي مانند مواد مخدر و يا فساد اجتماعي روي آوردند که همه اينها براي انتقام گرفتن از مردم و انقلاب است تا ملت ايران را تسليم خود کنند. محسني اژه اي همچنين با اشاره به نوع گفتار و ادبيات جاري در کشور تاکيد کرد: فرافکني کردن کار سختي نيست و بايد براي جلوگيري از آن در گفتار و نوشتار انديشه کنيم، يادآور شد: بايد از فرافکني در جامعه پرهيز شود و اين نيازمند اصلاح هر شخص و رفع نواقص از خود است.


 علي اصغر سلطانيه:
  آژانس ملاحظات ايران را در سند نهايي درج کند، مي توانيم به توافق برسيم 

رييس هيات فني و کارشناسي ايران در گفت‌وگو با ‌آژانس با بيان اين‌که مذاکرات جدي، فشرده‌ و رو به جلو با آژانس در تهران داشتيم، اظهار کرد: اگر آژانس ملاحظات و عبارات مدنظر ايران را در سند نهايي درج کند مي‌توانيم به جمع‌بندي برسيم.

به گزارش ايسنا، علي اصغر سلطانيه، نماينده دائمي ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي که رياست هيات مذاکره کننده ايران در گفت‌وگو با آژانس را بر عهده داشته است با اشاره به مذاکرات دو روز گذشته‌اش با هيات هشت نفره آژانس اظهار کرد: ما مذاکرات جدي و فشرد‌ه‌اي داشتيم و اعلام کرديم آمادگي داريم تا يک روز ديگر هم اين مذاکرات ادامه پيدا کند چرا که برخي اختلاف نظرها حل شده است اما برخي ديگر نه. موضوعات مورد بررسي پيچيده هستند و بايد بگويم در يک سال گذشته تمام بحث ما درباره دو تا سه صفحه بوده است چرا که ابعاد فني، سياسي، حقوقي و امنيتي دارد و بايد اين‌ها در آن لحاظ شود.

وي تاکيد کرد: ما بايد ملاحظات امنيتي و سياسي خود را در نظر داشته باشيم.سلطانيه ادامه داد‌:‌ بازرسي‌هاي عادي از تاسيسات و مواد هسته اي ايران در حال انجام است و در 10 سال گذشته يک بار و يا يک روز نشده است که صدور ويزاي بازرسان به تاخير افتاده باشد.

نماينده دائمي ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي درباره اتهامات و ادعايي که عليه ايران مطرح شده است گفت: ما اين اتهامات و ادعاها را قبلا بررسي کرده و بي‌اساس بودن آن را اعلام کرده‌ايم. حتي درباره بازديد از سايت پارچين که يک سايت نظامي است آژانس در سال 2005 بازديد و بازرسي کرد و پس از بررسي موارد، بي اساس بودن ادعاها درباره اين سايت ثابت شد. وي با بيان اين‌که بازرسي عادي از تاسيسات و مواد هسته اي مطابق معيار تعريف شده صورت مي‌گيرد، خاطرنشان کرد: اما الان موضوع بر سر يک سري ادعاها با ابعاد محتمل نظامي است و ما اراده سياسي داريم تا بي‌اساس بودن اين ادعاها را بار ديگر ثابت کنيم. از سويي آژانس نمي‌تواند به حوزه‌اي وارد شود که امنيت ملي ما را تهديد مي‌کند.سلطانيه در پاسخ به اين که برخي رسانه‌هاي غربي اين مذاکرات را بي‌نتيجه خوانده‌اند، گفت: ما پيشرفت‌هايي داشته‌ايم اما اگر منظورشان از نتيجه اين است که به يک توافق و امضاي سند برسيم هنوز نتيجه‌اي به دست نيامده است. اما مذاکرات رو به جلو بوده است.

نماينده دائمي ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي که در برنامه خبري ساعت 14 شبکه اول سيما سخن مي‌گفت در عين حال اظهار کرد که ترجيح مي‌دهم وارد جزييات نشوم چرا که هم بحث تخصصي و فني است و هم از حوصله مردم خارج است. هم‌چنين به طرف‌هاي مقابل توصيه دارم آن‌ها هم اظهارنظرهايي نکنند که موجب بروز گمانه‌زني‌هاي نادرست و جوسازي شود. در هر دور از مذاکراتي که تاکنون صورت گرفته تلاش شده تا موارد اختلاف ميان دو طرف بحث و حل و فصل شود. دفعه قبل چند موضوع حل و فصل شد. اما منجر به امضاي "رهيافت ساختاري" نشد. چرا که فکر مي‌کنيم ملاحظات ما هنوز رعايت نشده است.

او ادامه داد: پيشنهاد برگزاري دور ديگري از مذاکرات در 12 فوريه (24 بهمن) از سوي آژانس مطرح شد و نشست بعدي قبل از نشست فصلي شوراي حکام و گزارش مديرکل آژانس درباره ايران خواهد بود.سلطانيه خاطرنشان کرد: مبناي دو طرف ايران و آژانس اين است که نشست‌ها را با جديت ادامه دهيم و اگر آژانس ملاحظات و عبارات مدنظر ايران را در سند مورد توافق و نهايي درج کند مي‌توانيم به جمع‌بندي برسيم.

وي هم‌چنين درباره درخواست‌هاي آژانس مبني بر بازديد از سايت نظامي پارچين و برخي اخبار مبني بر اين‌که آن‌ها در سفر به تهران از اين سايت بازديد خواهند داشت، اظهار کرد: اين اخبار 100 درصد اشتباه است و برخي رسانه‌هاي غربي آن را براي جوسازي مطرح مي‌کنند. ما از ابتدا هم اعلام کرديم و در جلسه شوراي حکام گفتيم تا وقتي چارچوب کار نهايي نشود بازديد و بازرسي از مکان‌هاي مورد ادعا انجام نخواهد شد. ما قرار نداشتيم که در قالب مذاکرات در تهران بازديدي صورت گيرد. آژانس هم از اين مساله مطلع بود. نشست دو روزه ايران و آژانس براي مذاکرات بود و هدف ديگري نداشت.

نماينده دائمي ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با تاکيد بر همکاري ايران با آژانس درچارچوب معاهده ان.پي.تي و ادامه اين همکاري تصريح کرد: ايران درباره رفع ادعاها و ابهامات عزم سياسي‌اش را نشان داده که مي‌خواهد اين مساله را حل و فصل کند. با وجود اين که ما مطابق ان.پي.تي تعهدي دراين‌باره نداريم اما از تلاش براي ابهام‌زدايي و نشان دادن حسن‌نيت‌مان به افکار عمومي دنيا دست بر نمي‌داريم. اما بايد براي اين همکاري در ابهام‌زدايي يک چارچوب کار مشخص داشته باشيم و در اين‌باره با حساسيت و احتياط لازم برخورد مي‌کنيم. دو طرف در پايان مذاکرات توافق کردند تا در 24 بهمن يک‌بار ديگر در تهران به گفت‌وگوها ادامه دهند.


 سرمقاله 

 ناتوي عربي ادعا يا واقعيت؟

علي رمضاني

قبلا امريکايي‌ها به نيروي نظامي مشترک کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس به اضافه چند کشور که بنا بود نيروي دفاع منطقه‌اي به وجود بياورد نام ناتوي عربي داده بودند. اين نام هم در هفته هاي گذشته توسط مرسي رئيس جمهور مصر مطرح شده است. در اين حال اگر به اهداف ، بسترها و زمينه هاي شكل گيري ناتوي عربي توجه كنيم بايد گفت در واقع تشكيل ناتوي عربي و تشكيل نيرويي پيشرفته تر از سپر جزيره براي دفع تهاجم خارجي يا ماموريت هاي فرامرزي در حالي مطرح مي‌شود كه در اين بين اگر به طراحان و مدعيان اصلي و كنوني ناتوي عربي بنگريم بايد گفت هر چند قطر مي كوشد نقش مهمي در اين راستا داشته باشد اما همچنان مصر و عربستان به عنوان دو داعيه دار اصلي رهبري فرهنگي، مذهبي ، اقتصادي و سياسي جهان عرب تلاش ميكنند تا درهر گونه شكل گيري ساختار نظامي در بين كشورهاي عربي نقش اصلي را داشته باشد. در اين حال اگر به نگراني هاي امنيتي و اهداف استراتژيك طراحان چنين ناتويي توجه داشته باشيم بايد گفت از يك سو با افزايش نقش ايران در منطقه در واقع حاميان ناتوي عربي تلاش دارند از يك سو نقش ايران را در منطقه كاهش دهند و از سويي با توجه به بحرانها و تنشهاي داخلي در بين كشورهاي عربي چه به گونه دو سويه و چه داخلي عملا ناتوي عربي نقشي فزاينده در حل تنشها و ارائه راهكار نظامي و دخالت ارائه كند . به عنوان نمونه ناتوي عربي در تحولات بحرين و سوريه نقش ايفا كند.

در مقابل اين نگاه و طرح ناتوي عربي بايد به چشم انداز اين طرح و دورنماي آن نيز نگريست . در اين حال بايد گفت تجربه اتحاد سياسي كشورهاي عربي نشان مي‌دهد در حقيقت اكنون شكاف هاي سياسي عمده اي در بين جهان عرب و جود دارد و كشورها از نظر نظام سياسي همسو و همرنگ نيستند. در گذشته نيز تجربه هاي همكاري هاي نظامي موفقي در بين كشورهاي عربي ايجاد نشده است و اگر اين همكاريها وجود داشته در دايره محدود چند جانبه بوده و يا نتوانسته همه كشوهاي عضو اتحاديه عرب را در در برگيرد. همچنين چالش ديگر ناتوي عربي آن است كه خطر تسلط مصر و عربستان بر سرنوشت كشورهاي كوچك عربي مانع از حضور آنان در اين تشكل خواهد شد. گذشته از اين نيز بايد گفت هر چند غرب و امريكا در راستاي سياست هاي امنيتي و خاورميانه اي خود خواهان تضعيف ايران در منطقه و تقويت بيشتر ساختارهاي امنيتي و نظامي كشورهاي عربي با واردات سلاح و طرح سپر موشكي هستند اما بايد توجه داشت كه واشنگتن هرگز تلاش نخواهد كرد طرح ناتوي عربي به كشورهاي عربي را از نظر حل مشكلات سياسي و امنيتي خودكفا كند و يا زمينه افزايش قدرت و مانور قدرت هاي جهان عرب بويژه مصر را در جهان عرب و در بين اعضاي كوچك فراهم تر سازد.


 تجمع طرفداران اسلحه در نيويورک  

در حاليکه به دنبال حادثه تکان دهنده قتل 26 کودک و معلم در مدرسه ابتدايي نيوتاون احساسات عليه لابي اسلحه و حمل سلاح در آمريکا بالا گرفته است، انجمن ملي اسلحه و طرفداران اسلحه تجمعي در ساراتوکا اسپرينگز در ايالت نيويورک برگزار کرده تا به تلاش ها براي محدود ساختن قوانين سلاح اعتراض کنند. به گزارش ايرنا تجمع کنندگان در اين شهر واقع در شمال ايالت نيويورک با حمل پلاکارهايي شعار مي دادند: محدوديت اسلحه گامي به سوي محدوديت آزادي هاي مدني است.

به گفته راهپيمايان هواپيماهاي بدون سرنشين آمريکا تعداد بيشتري از افراد بيگناه را به قتل رسانده تا اسلحه فردي و انتقادهاي اخير از حمل سلاح اغراق آميز و غيرمنصفانه است.


 پس از بازگشت از تهران؛
 ناکارتس: اختلاف نظر‌ها بين ايران و آژانس باقي مانده‌اند 

بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي روز جمعه اعلام کردند که پس از دو روز مذاکرات با تهران بدون رسيدن به توافق براي تحقيق پيرامون ابعاد نظامي نسبت داده شده به برنامه هسته اي ايران به وين بازگشتند.به گزارش ايسنا، هرمن ناکارتس، معاون مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي روز جمعه گفت که بازرسانش اجازه دسترسي به سايت نظامي (پارچين) را که از مدت‌ها پيش دنبال آن بودند پيدا نکردند و اين که مذاکرات بعدي براي 12 فوريه برنامه‌ريزي شده است.

خبرگزاري رويترز گزارش داد که فقدان دستاورد جديد در اين مذاکرات مانع جديدي براي تلاش‌هاي بين‌المللي در راستاي رفع نگراني‌ها درباره برنامه هسته اي ايران بود.ناکارتس در جمع خبرنگاران در وين گفت: ما دو روز مذاکرات فشرده داشتيم. اختلاف نظر‌ها باقي مانده‌اند، به همين دليل نتوانستيم رويکرد ساختاري را براي حل مسائل باقيمانده درباره ابعاد نظامي برنامه هسته اي ايران نهايي کنيم.به گزارش خبرگزاري فرانسه، مارک فيتزپاتريک، تحليل‌گر موسسه بين‌المللي مطالعات استراتژيک گفت: اين نااميد کننده است، اما به هيچ وجه حيرت‌انگيز نيست که ايران بار ديگر انعطاف‌پذيري از خود نشان نداده است.


 درواكنش به ضرب الاجل24 ساعته مخالفان سوري؛
 سخنگوي کميسيون امنيت: هيچ ايراني در بحران سوريه دخالت ندارد 

سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با تاکيد بر اين‌که ادعاهاي اخير در مورد دخالت ايران در بحران سوريه کذب و دروغ محض است، گفت: اگر ايران در سوريه حضور داشت، 24 ساعته بساط تروريست‌ها جمع مي‌شد. هيچ ايراني در بحران سوريه دخالت ندارد.سيدحسين نقوي‌حسيني در گفت‌وگو با ايسنا در مورد ادعاهاي اخير گروه‌هاي معارض و تروريست سوريه در خصوص دخالت ايران در بحران اين کشور و همچنين تعيين ضرب‌الاجل 24 ساعته براي خروج ايراني‌ها از سوريه، گفت: تروريست‌ها با طرح اين ادعاها به دنبال نشان دادن ماهيت خود به عنوان مردمان سوريه هستند، اين در حالي است که اين 35 هزار نفر غيرسوري عليه ملت و دولت سوريه مي‌جنگند.وي افزود: از طرف ديگر اين تروريست‌ها مي‌خواهند بگويند که ايران در بحران سوريه دخالت دارد تا فضاي بين‌المللي را عليه دولت و ملت سوريه و جمهوري اسلامي بسيج کنند، اين در حالي است که ايران تاکنون هيچگونه اقدامي در سوريه انجام نداده است، اگر ايران در سوريه حضور پيدا مي‌کرد، 24 ساعته بساط اينها جمع مي‌شد.سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: تروريست‌ها هيچ کسي نيستند، اين‌که هنوز آنها در سوريه دوام دارند، اين موضوع را مشخص مي‌کند که ايران هيچ دخالتي در سوريه ندارد.

وي در واکنش به طرح ادعايي در خصوص بازجويي ايراني‌ها از اسراي آزاد شده در سوريه،‌گفت: ادعاي بازجويي دروغ و کذب محض است.وي همچنين تاکيد کرد که هيچ ايراني در بحران سوريه دخالت ندارد و تنها زائران ايراني به سوريه مي‌روند که البته امکان رفت و آمد نيز مختصر شده است.نقوي‌حسيني در ادامه تاکيد کرد که تروريست‌ها در سوريه کسي نيستند که براي خروج ايراني‌ها ضرب‌الاجل تعيين کنند. هيچ کسي به آنها گوش نمي‌دهد و آنها هيچ نقشي در دولت و ملت سوريه ندارند.


 سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

سري نوزدهم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 روسيه: به دنبال مذاکرات با ايران تا اواسط ماه ژانويه هستيم 

روسيه اعلام کرد که در تلاش است برنامه‌ها براي دور جديد مذاکرات بين ايران و 1+5 درباره برنامه هسته اي تهران را تثبيت کند.به گزارش ايسنا، پس از آن که ايران اعلام کرد تهران و کشورهاي عضو 1+5 در اواخر ماه ژانويه مذاکرات را از سر مي‌گيرند يک مقام اتحاديه اروپا گفت که دو طرف هنوز درباره تاريخ و مکان اين مذاکرات توافق نکرده‌اند.به گزارش خبرگزاري رويترز، سرگئي ريابکوف، معاون وزير امور خارجه روسيه گفت: روسيه نگران اين مساله است و ما هم‌چنان براي حل هرچه زودتر اين مساله با شرکاي ايراني‌مان همکاري مي‌کنيم.

ريابکوف که نمايندگي روسيه را در مذاکرات بر عهده دارد گفت که تا زماني که توافق نهايي حاصل شود، "توافقي وجود نخواهد داشت".وزارت امور خارجه روسيه پس از آن اعلام کرد که در ميان کشورهاي دخيل در مذاکرات درک متقابلي درباره اين که اين نشست بايد در ماه ميلادي جاري برگزار شود وجود دارد و تاريخي که خبرگزاري‌هاي ايران اعلام کرده‌اند (28 و 29 ژانويه) در دست گفت‌وگو قرار دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي