جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/10/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4346


آغاز ثبت نام بورس دکتري 92 از امروز
اعزام دانشجو به شش کشور

امروز؛ پايان مهلت ثبت‌نام در رشته‌هاي بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامي


آغاز ثبت‌نام کارشناسي ناپيوسته ترمي از دوشنبه
برگزاري آزمون؛ 20 ارديبهشت

ثبت‌نام پذيرش بدون آزمون کنکوري‌ها تمام شد
اعلام نتايج نهايي در هفته آخر بهمن

جزييات پذيرش دانشجوي ارشد در پرديس دانشگاه علوم و فنون دريايي خرمشهر


خبـر


تاريخ دانشگاهي


 آغاز ثبت نام بورس دکتري 92 از امروز 
 اعزام دانشجو به شش کشور

 
ثبت نام بورس دکتري خارج 92 از صبح امروز (شنبه) 30 دي ماه در سامانه اداره کل بورس و امور دانشجويان خارج وزارت علوم آغاز مي‌شود.به گزارش سرويس «دانشگاهي» خبرگزاري ايسنا، نام نويسي از داوطلبان در سامانه http://scholarship.msrt.gov.ir از صبح امروز آغاز مي‌شود و به مدت ده روز ادامه خواهد داشت.طبق اعلام وزارت علوم، تعدادي از افراد واجد شرايط از بين دانش آموختگان مقطع کارشناسي ارشد، مربيان آموزشي و پژوهشي و همچنين کارشناسان دستگاه‌هاي اجرايي کشور براي ادامه تحصيل در خارج از کشور و ترجيحا به کشورهاي روسيه، چين، بلاروس، آمريکاي جنوبي، ژاپن و هند گزينش خواهند شد.

داوطلبان بايد ابتدا سامانه اطلاعاتي خود را با شناسه کاربري و رمز عبور تشکيل دهند و اطلاعات را با دقت و صحت در فضاي مشخص شده وارد و مدارک لازم را ضميمه کنند.بديهي است در صورت نقص در پرونده درخواست داوطلب بررسي نخواهد شد. همچنين مراکز و دانشگاه‌ها نيز موظفند تا از طريق بالاترين مقام موسسه يا مرکز، درخواست شناسه کاربري و رمز عبور براي معرفي داوطلبان کنند.به گزارش ايسنا، پذيرش داوطلبان بر اساس غربالگري‌هاي وزارت علوم صورت خواهد گرفت.همچنين در اين راستا حسن مسلمي نائيني مدير کل بورس وزارت علوم گفت: ظرفيت پذيرش 300 نفر اعلام شده و پس از پايان مدت زمان فراخوان، دانشگاه‌ها و موسسات تا 10 روز مهلت دارند متقاضيان را به وزارت علوم معرفي کنند.وي افزود: تنها آن دسته از متقاضياني در ليست مصاحبه قرار مي‌گيرند که از سوي دانشگاه محل تحصيلشان تاييد شوند.


 امروز؛ پايان مهلت ثبت‌نام در رشته‌هاي بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامي 

 ثبت‌نام در رشته محل‌هاي بدون آزمون دوره کارشناسي دانشگاه آزاد اسلامي امروز شنبه 30 دي پايان مي‌يابد. به گزارش سرويس دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران ثبت‌نام در 5000 رشته محل‌هاي بدون آزمون دوره کارشناسي دانشگاه آزاد اسلامي تا فردا شنبه 30 دي ماه ادامه دارد، بنابراين داوطلبان مي‌توانند براي انجام ثبت‌نام در مهلت باقي مانده به سايت مرکز آزمون به نشاني www.azmoon.org مراجعه کنند.

پذيرش در اين مرحله در کليه کد رشته‌ محل هاي تحصيلي به روش متمرکز خواهد بود که فقط معدل کتبي داوطلبان واجد شرايط ملاک و مبناي پذيرش قرار مي‌گيرد و اسامي‌ پذيرفته‌شدگان در يک مرحله و به طور يکجا اعلام مي‌شود.

داشتن ديپلم کامل نظام قديم متوسطه يا گواهي پايان دوره پيش دانشگاهي نظام جديد متوسطه براي ثبت‌نام الزامي است، بنابراين داوطلباني که 30 بهمن ماه بتوانند موفق به دريافت گواهي پيش‌دانشگاهي خود شوند، ثبت‌نام و ادامه تحصيل آنها بلامانع مي‌باشد.

متقاضيان مي‌توانند نسبت به انتخاب چهار رشته شهر از يک مجموعه اقدام کنند و انتخاب‌هاي مجدد آنها از ساير مجموعه‌هاي امتحاني نيز محدوديتي ندارد.متقاضيان مي‌توانند با پرداخت مبلغ 120 هزار ريال نسبت به خريد کارت اعتباري ثبت‌نام اقدام کنند و با ورود شناسه ثبت‌نام، رمز ثبت‌نام و کد امنيتي به صفحه ورود اطلاعات وارد شوند.


 آغاز ثبت‌نام کارشناسي ناپيوسته ترمي از دوشنبه 
 برگزاري آزمون؛ 20 ارديبهشت

 
مشاور عالي سازمان سنجش، از زمان ثبت نام آزمون کارشناسي ناپيوسته ترمي علمي کاربردي خبر داد و اعلام کرد که فرايند يک هفته اي ثبت نام از دوشنبه آغاز مي شود.حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: پذيرش دانشجو در مقطع کارشناسي ناپيوسته ترمي براي نخستين بار با عنوان مهندسي فناوري و کارشناسي حرفه‌اي نظام آموزش مهارتي دانشگاه جامع علمي کاربردي از دوشنبه 2 بهمن ماه سال جاري و از طريق سامانه سازمان سنجش به نشانيwww.sanjesh.org آغاز مي شود و 9 بهمن ماه پايان مي پذيرد.وي گفت: متقاضيان در مهلت اعلام شده، پس از دريافت دفترچه راهنما از سايت سنجش مي توانند نسبت به خريد کارت اعتباري 14 هزار و 400 توماني به عنوان وجه ثبت نام اقدام کنند. به گفته مشاور عالي سازمان سنجش، آزمون اين دوره 20 ارديبهشت ماه سال آينده برگزار خواهد شد. به گزارش مهر، ثبت نام مهندسي فناوري و کارشناسي حرفه‌اي ناپيوسته ترمي سال 1392 دانشگاه جامع علمي کاربردي در 181 رشته، 2890 کد رشته محل و ظرفيت پذيرش 106 هزار نفر در 4 گروه آموزشي صنعت، کشاورزي، مديريت و خدمات اجتماعي و فرهنگ و هنر انجام مي شود.


 ثبت‌نام پذيرش بدون آزمون کنکوري‌ها تمام شد 
 اعلام نتايج نهايي در هفته آخر بهمن

 مشاور عالي سازمان سنجش با اشاره به اتمام مهلت ثبت‌نام در رشته‌هاي بدون کنکور دانشگاه‌هاي پيام نور و غيرانتفاعي، گفت: در اين دوره 90 هزار داوطلب ثبت‌نام کرده‌اند.حسين توکلي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه مهلت ثبت‌نام و انتخاب رشته در 6000 رشته محل دانشگاه‌هاي پيام نور و غيرانتفاعي به پايان رسيده است، اظهارکرد: پذيرش در اين مرحله براي نيمسال دوم سال تحصيلي جاري انجام مي‌شود.وي با اشاره به ظرفيت 300 هزار نفري پذيرش براي رشته محل‌هاي بدون آزمون دانشگاه‌هاي پيام نور و غيرانتفاعي، گفت: داوطلبان شرکت در اين مرحله شانس بالايي در قبولي دارند اما با توجه به نوع انتخاب رشته ممکن است کليه ثبت‌نام کننده‌ها پذيرفته نشوند.مشاور عالي سازمان سنجش با بيان اينکه پس از گزينش نهايي فهرست اسامي پذيرفته‌شدگان هر يک از کد رشته محل‌هاي تحصيلي هفته آخر بهمن ماه منتشر مي‌شود، گفت: دوره تحصيلي پذيرفته‌شدگان از نيمسال دوم سال تحصيلي جاري آغاز مي‌شود.


 جزييات پذيرش دانشجوي ارشد در پرديس دانشگاه علوم و فنون دريايي خرمشهر 

 پرديس دانشگاهي دانشگاه علوم و فنون دريايي خرمشهر جهت نيمسال دوم سال تحصيلي 1392-1391 در مقطع کارشناسي ارشد دانشجو مي‌پذيرد.به گزارش سرويس دانشگاهي ايسنا، پرديس دانشگاهي دانشگاه علوم و فنون دريايي خرمشهر در رشته هاي کارشناسي ارشد فيزيک دريا، شيمي دريا،زيست فناوري دريا، زيست شناسي دريا- جانوران دريا، زيست شناسي دريا - اکولوژي دريا، زيست شناسي دريا- آلودگي دريا،مهندسي منابع طبيعي - تکثير و پرورش آبزيان،محيط زيست دريا،مهندسي سواحل دريا دانشجو مي‌پذيرد.

گفتني است پذيرش دانشجو در مقطع دکتري فيزيک دريا، زيست شناسي دريا گرايش جانوران دريا، زيست شناسي دريا گرايش اکولوژي دريا و تکثير و پرورش آبزيان تنها از بين پذيرفته‌شدگان مرحله اول آزمون دکتري سال 1392-1391 دانشگاه علوم و فنون دريايي خرمشهر در نيمسال اول سال تحصيلي 1393-1392 انجام مي‌پذيرد.

بر اين اساس، شوراي آموزشي پرديس دانشگاهي دانشگاه علوم و فنون دريايي خرمشهر بعد از وصول مدارک تحصيلي داوطلبان باتوجه به سوابق آموزشي، ريز نمرات و معدل، مقطع ماقبل و در صورت لزوم برگزاري آزمون و انجام مصاحبه، اسامي پذيرفته‌شدگان نهايي را اعلام خواهد کرد،‌ از آنجائيکه پذيرش دانشجو در پرديس دانشگاهي دانشگاه علوم و فنون دريايي خرمشهر بدون شرکت در کنکور سراسري انجام مي‌شود لذا مرتبط بودن رشته تحصيلي با رشته مورد تقاضا مي تواند در اخذ پذيرش و تاييد صلاحيت علمي موثر باشد شايان ذکر است در صورتي که افراد متقاضي تحصيل در رشته‌اي به جز رشته فارغ التحصيلي مقطع کارشناسي خود باشند بايد درخواست خود را با درنظر گرفتن گروه آموزشي تنظيم نموده و متعهد گردند تا در دوره‌هاي پيش نياز رشته پذيرش شده شرکت نموده و شهريه آن را پرداخت نمايند.

بر اساس اعلام دانشگاه علوم و فنون دريايي خرمشهر، به منظور کمک به تربيت نيروي انساني متخصص استان خوزستان، 30 درصد ظرفيت دوره‌هاي پرديس دانشگاهي به داوطلبان بومي استان (20 درصد شهرستان‌هاي آبادان و خرمشهر و 10 درصد به داوطلبان ساير شهرستان‌هاي استان) اختصاص خواهد داشت.

گفتني است، دارابودن مدرک رسمي پايان دوره کارشناسي از دانشگاه‌هاي معتبر داخل و يا خارج از کشور، دارا بودن حداقل ميانگين معدل کل مقطع ماقبل بيشتر از 12، تاييد صلاحيت علمي داوطلبان پس از بررسي مدارک و ريز نمرات، سوابق آموزشي و در صورت صلاحديد گروه آموزشي، شرکت در آزمون اختصاصي و موفقيت در آزمون و قبولي در مصاحبه حضوري انجام مي‌شود.

دارابودن يکي از مدارک زبان انگليسي در سطوح رايج آن و دارا بودن کارت پايان خدمت نظام وظيفه، معافيت دائم و يا موقت برخي ديگر از شرايط اخذ پذيرش است. به گزارش ايسنا، مدرک فارغ التحصيلي در دوره‌هاي داير در پرديس دانشگاهي دانشگاه علوم و فنون دريايي خرمشهر، مدرک رسمي و بر اساس مجوز شوراي گسترش و برنامه‌ريزي آموزش عالي است و هزينه‌هاي دوره اعم از شهريه ثابت، شهريه دروس پيش نياز، شهريه متغير واحدهاي نظري و عملي و پايان نامه و درصورت لزوم دوره زبان آموزي و ساير هزينه هاي تردد، اسکان و تغذيه برعهده پذيرفته شده است. اطلاعات بيشتر بر روي پايگاه اطلاع رساني دانشگاه علوم و فنون دريايي خرمشهر به نشاني http://kmsu.ac.ir قابل دسترسي مي‌باشد.


 خبـر 

 12 هزار متر مربع فضاي آموزشي در دانشگاه زنجان راه‌اندازي مي‌شود

رئيس دانشگاه زنجان گفت: در صورت تخصيص 20 درصد بودجه عمراني 12 هزار متر مربع فضاي آموزشي به فضاي دانشگاه زنجان اضافه مي شود.دکتر محسن افشارچي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: بودجه اي که تا کنون براي بخش عمراني و تجهيزات اختصاص داده اند حدود 7 درصد است که اگر اين بودجه به 20 درصد افزايش يابد 12هزار متر مربع فضاي آموزشي در دانشگاه افتتاح مي شود.وي ادامه داد: تاکنون نزديک به 50 درصد از بودجه جاري، اختصاص داده شده است و اعلام شده تا آخر سال به 60 درصد خواهد رسيد که ما اميدوارم به 80 درصد افزايش يابد.

رئيس دانشگاه زنجان تصريح کرد: بودجه اي که براي پرداخت حقوق اعضاي هيات علمي و کارکنان دانشگاه لحاظ مي شود، کامل پرداخت شده است و بودجه اي که مربوط به ساير موارد مانند مسايل آموزشي، پژوهشي، حقوق حق التدريس‌ها و غيره است حدود 50 درصد پرداخت شده که اميدواريم تا آخر سال به 80 درصد افزايش يابد تا دانشگاه با مشکلي مواجه نشود.

صعود به قله کوه شاه لولاک توسط دانشجويان واحدمبارکه

اصفهان - راعي

اردوي ورزشي دانشجويان پسر رشته تربيت بدني و علوم ورزشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد مبارکه جهت اجراي بخش عملي درس اردوهاي ورزشي و مسابقات به مدت يک روز در منطقه چرمهين از توابع شهرستان باغ بهادران برگزار گرديد.به گزارش روابط عمومي دانشگاه، اين اردو به سرپرستي دکتر الهام مشکل گشا و همراهي دکتر حسام اشراقي جهت صعود به قله کوه شاه لولاک به ارتفاع 2900 متر برنامه ريزي گرديد. پژمان خليلي از کوهنوردان باسابقه و آشنا به منطقه به عنوان ليدر و پزشکيار و هفت نفر از کوهنوردان خبره‌ي جوان شهرستان مبارکه از اعضاء گروه کوهنوردي زنده‌رود در اين اردو مشارکت صميمانه اي داشتند.

سرپرست اين اردو بيان داشت: دانشجويان در اين اردو با شرايط صعود و زيست محيطي آشنا شده و تفاوت کوه گشتي، کوه پيمايي و کوه نوردي را درک نمودند. سازماندهي و شرايط صعود به نحوي برنامه ريزي گرديد که تمامي دانشجويان موفق به صعود به قله گرديده و اين حس براي خيلي از آن‌ها مي‌تواند تجربه اي تکرار ناشدني باشد.وي تصريح کرد: آشنايي با مسيريابي، پاکوب، علامتگذاري، استفاده از تجهيزات روز (بي‌سيم و دستگاه جي پي اس)، عمليات امداد نجات و ... از اهداف محقق شده اين اردو مي‌باشد.

زمان ثبت‌نام وام‌هاي دانشجويي دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور

معاون فرهنگي دانشجويي دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور اهواز درباره تغييرات سقف و زمان درخواست وام‌هاي دانشجويي در ترم تحصيلي آينده، گفت: به علت مشکلات مالي سقف وام‌هاي دانشجويي در ترم آينده تغيير نکرده است.دکتر منصور امين در گفت‌وگو با ايسنا‌ منطقه خوزستان، با بيان اين مطلب عنوان کرد: دانشجويان متقاضي بايد با آغاز ترم تحصيلي آينده، نسبت به ثبت درخواست خود در سامانه ثبت‌نام در سايت دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور اهواز، بخش معاونت دانشجويي، طي مدت حداکثر يک ماه اقدام کنند.وي با بيان اين‌که ارسال مستندات و مدارک لازم براي دريافت وام‌هاي دانشجويي و تمام مراحل ثبت‌نام از طريق سامانه انجام مي‌شود، تصريح کرد: درخواست‌هاي رسيده، به‌صورت متمرکز به تهران اعلام و اعتبارات به‌طور يکسان بين دانشگاه‌ها توزيع مي‌شود.معاون فرهنگي دانشجويي دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور اهواز افزود: با توجه به مشکلات مالي و کاهش اعتبارات، سقف وام‌هاي دانشجويي براي ترم آينده تغيير نمي‌کند و درخواست‌ها 2 تا سه ماه بعد، پاسخ داده مي‌شود.

تمديد مهلت ثبت‌نام بدون کنکور پرديس دانشگاه خوارزمي تا 6بهمن

رئيس پرديس دانشگاه خوارزمي اعلام کرد: ثبت نام دانشجوي کارشناسي ارشد بدون کنکورسراسري در دانشگاه خوارزمي تا ساعت 24 روز جمعه 6 بهمن تمديد شد.دکتر عليرضا الهي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: ثبت نام کارشناسي ارشد بدون کنکور در پرديس دانشگاه خوارزمي از روز 18 دي ماه 91 آغازشده و قرار بود تا روز دوشنبه دوم بهمن ماه ادامه يابد اما به دليل اينکه برخي از دانشجويان هنوز موفق به تکميل مدارک خود نشده اند تا ساعت 24 روز جمعه 6 بهمن ماه تمديد شد. وي ادامه داد: آزمون ورودي کارشناسي ارشد بدون کنکور دانشگاه خوارزمي کاملا با مجوز وزارت علوم و تحت نظر سازمان سنجش آموزش کشور برگزار خواهد شد.

رئيس پرديس دانشگاه خوارزمي افزود: اين پرديس در بيش از 30 رشته و گرايش در مقطع کارشناسي ارشد در مجموعه هاي علوم انساني، فني و مهندسي، علوم پايه از طريق برگزاري آزمون داخلي، بدون کنکور سراسري دانشجو مي پذيرد.وي تصريح کرد: علاقمندان جهت شرکت در دوره هاي مذکور مي توانند تا ساعت 24 روز دوشنبه 6 بهمن ماه با مراجعه به سايت دانشگاه خوارزمي www.khu.ac.ir در آزمون ورودي پرديس ثبت نام کنند.الهي يادآورشد: آزمون ورودي پرديس بصورت تستي در روز جمعه 27 بهمن ماه سال جاري در دانشگاه خوارزمي در تهران برگزار خواهد شد. پيش از اين آزمون ورودي پرديس دانشگاه خوارزمي 25 بهمن ماه اعلام شده بود.

نحوه انتخاب‌ واحد دانشجويان پرديس دانشگاهي شهيد چمران

رييس پرديس دانشگاهي دانشگاه شهيد چمران اهواز، گفت: به علت عدم ثبت دروس ارايه شده در ترم آينده در سامانه الکترونيکي آموزش، انتخاب‌ واحد دانشجويان پرديس در اين ترم با مراجعه حضوري به گروه آموزشي انجام مي‌شود.مسعود خداپناه درگفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران منطقه خوزستان، با بيان اين مطلب عنوان کرد: زمان انتخاب واحد، حذف و اضافه و آغاز ترم تحصيلي دانشجويان اين واحد مشابه ساير دانشجويان دانشگاه شهيد چمران است. انتخاب‌واحد دانشجويان از 11 بهمن‌ ماه آغاز و کلاس‌ها 14 بهمن‌ماه برپا مي‌شود.وي يادآورشد: با توجه به تکميل نشدن سامانه الکترونيکي آموزش براي دانشجويان پرديس دانشگاهي، اين دانشجويان براي اطلاع يافتن از نمرات پايان ترم خود هم بايد به صورت حضوري به گروه آموزشي مربوطه يا استاد هر درس مراجعه کنند.

کارنامه آزمون GRE امروز منتشر مي‌شود

به گزارش سرويس دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران کارنامه آزمون‌هاي GRE، اکتبر و نوامبر 2012طي روزهاي شنبه 30 دي ماه تا روز چهارشنبه نهم اسفند ماه به جز روزهاي پنج‌شنبه و ايام تعطيل توزيع مي‌شود.داوطلب يا نماينده وي مي‌تواند با همراه داشتن کارت شناسائي معتبري از داوطلب (گذرنامه، شناسنامه و يا کارت ملي) براي دريافت کارنامه به سازمان سنجش آموزش کشور، سالن مراجعه حضوري واحد آزمون‌هاي بين‌الملل مراجعه کند.

توزيع 1763حواله ارزي براي غيربورسيه‌ها در 12شهر

معاون بورس وزارت علوم با اشاره به آغاز توزيع معرفي نامه ارزي براي غيربورسيه ها، اعلام کرد: اين فرايند تا 5 روز آينده در 12 شهر کشور ادامه خواهد داشت.حسن مسلمي نائيني در گفتگو با خبرنگار مهر، اضافه کرد: حواله ارزي براي دانشجويان غيربورسيه از جمعه به مدت 5 روز در شهرهاي شهرهاي تهران، ساري، اروميه، اصفهان، اهواز، تبريز، اروميه، رشت، زاهدان، مشهد، کرمانشاه و شيراز و 9 موسسه اعزام دانشجو در تهران توزيع مي شود.وي گفت: در کل 2 هزار و 411 تقاضا براي صدور حواله ارزي براي دانشجويان با هزينه شخصي شاغل به تحصيل در خارج کشور ثبت شد که با در خواست 73 درصد يعني 1763 متقاضي موافقت به عمل آمد.به گفته معاون بورس وزارت علوم، براي پرونده 648 درصد متقاضي به علت نقص حواله صادر نشد.

عضويت 100 عضو هيات علمي جديد در دانشگاه علم و صنعت

رئيس دانشگاه علم وصنعت ايران از عضويت يکصد عضو هيات علمي جديد در سال هاي اخير در اين دانشگاه خبر داد.به گزارش خبرگزاري مهر، سعيد جبل عاملي با معرفي توانمندي‌هاي دانشگاه علم و صنعت گفت: به لطف خدا و با همت جدي روساي دانشکده‌ها، در سال‌هاي اخير حدود يکصد عضو هيات علمي جديد جذب دانشگاه شده‌اند که قريب به اتفاق آنها، با سواد و افراد متدين و با انگيزه‌اند.وي از اعضاي هيات علمي جديد به عنوان يک ظرفيت بکر و بسيار خوب ياد کرد و گفت: اين افراد مي‌توانند يک جهش جديد و خون تازه‌اي را در دانشگاه ايجاد کنند.رئيس دانشگاه علم و صنعت ايران در بخش ديگري از صحبت هاي خود افزود: تحولاتي که در سال‌هاي اخير در عرصه آموزش عالي کشور اتفاق افتاده، باعث شده تا دانشگاه‌هاي بزرگ فرصت مناسبي را براي ورود به عرصه فناوري پيدا کنند و خوشبختانه نگاه به دانشگاه‌ها و توانمندي‌هاي آنها عوض شده است و الان دستگاه‌هاي بهره‌بردار متقاضي ارتباط با دانشگاه شده‌اند.

ثبت دو اختراع جديد از سوي دانشجوي دانشگاه آزاد اسلامي ساري

حبيب ا... حاجيان نژاد دانشجوي رشته برق قدرت دانشگاه آزاد اسلامي ساري دو اختراع جديد را به ثبت رسانده است.اين دانشجوي مخترع دانشگاه آزاد اسلامي ساري در اولين اختراع خود قفل درب حياط با قابليت قفل و باز شدن به صورت خودكار را ثبت نموده است با استفاده از اين دستگاه مي توان درب حياط را ازداخل خانه سه قفله يا باز كرد و يا ساعات مشخصي براي قفل شدن و يا باز شدن درب حياط برنامه ريزي كرد اين اختراع در جشنواره علمي بسيج رتبه اول را كسب كرد.اختراع دوم اين دانشجوي مبتكر ساخت تخلف سنج خودرو مي باشد كه با استفاده از سيستم GPS سرعت غير مجاز را در محورهاي مختلف ثبت و زماني كه خودرو به پليس راه نزديك مي شود مختصات خلاف ، ساعت وقوع خلاف و سرعت متخلف را ارسال مي كند. اين دستگاه همچنين اين قابليت را دارد كه نبستن كمربند ايمني را نيز تشخيص مي دهد يكي از امتيازات اين دستگاه ارسال مختصات در مواقع اضطراري مانند تصادف و يا تعيين مكان خودرو در زمان سرقت مي باشد. اين اختراع در جشنواره جوان خوارزمي نيز ارائه شده است و در دهمين جشنواره جوان خوارزمي به عنوان اختراع برتر استاني شناخته شده است.قابل ذكر است اين دانشجوي مخترع مازندراني در پانزدهمين جشنواره علمي مبتكران و مخترعان بسيجي در سال 91 در بخش مكانيك نيز رتبه اول را كسب نموده است.


 تاريخ دانشگاهي 

 دارالفنــون

قسمت هفتاد و سوم

معلم پياده نظام عاليجاه قولونل مطراتسو ايتاليايي كه با ساير صاحب‌منصبان همراه خود در سلك چاكران دولت عليه منسلك بودند و مشاراليه با كمال شايستگي و آراستگي هر روزه در ميدان مشق بيرون شهر مشغول مشق جميع افواج ركابي بوده و بسيار خوب از عهده برآمد چنانچه خود از مشق افواج اظهار مسرت مي‌نمود خدمت تعليم شاگردان مدرسه را نيز محض شوق به خدمتگزاري اين دولت عليه به عهده خود گرفته، سي نفر از شاگردان پياده نظام را با آجودانهاي افواج در مدرسه درس مي‌گويد و عاليجاه عيسي خان خلف جناب جلالت ماب صدراعظم كه سابق در نزد مرحوم علي رضاخان درس ‌مي‌خواند و بسيار خوب ترقي كرده بود با بيست نفر از اولاد اشراف و بزرگان كه آنها نيز در نزد مرحوم علي رضاخان درس ‌مي‌خواندند حال در مدرسه در نزد عاليجاه قولونل مطراتسو درس مي‌خوانند و مشاراليه مي‌گويد اگرچه هنوز شاگردان مدرسه را امتحان نكرده‌ام ولي بسيار خوبند و هيچ نسبت به شاگردان مدارسي كه در ساير دول ديده‌ام كم ندارند....

ادامه دارد...

بر گرفته از كتاب دارالفنون: گفتاري در هويت داالفنونو جايگاه آن در تاريخ معاصر ايران

تدوين و نگارش: مهدي اشراقي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي