جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/10/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4346


پروبيوتيک‌ها در بارداري


آمنيوسنتز


درماتيت سبوره نوزادي


خبرها از عالم علم


 پروبيوتيک‌ها در بارداري  

 قسمت دوم و پاياني

زنجيره باکتري‌هاي غالب معمولا محيط را براي بقاء موجودات ذره‌بيني آسيب‌رسان به شدت اسيدي مي‌کند که غيرقابل زندگي باشد. اما توازن اين سيستم از طريق تعدادي از عوامل مي‌تواند آشفته شود که شامل آنتي‌بيوتيک‌ها، افزايش هورمون‌هاي توليدي طي بارداري است. احتمالا درماني پروبيوتيکي‌ که توازن فلوراهاي (ميکروب‌هاي مفيد بدني) کوچک را بازسازي مي‌کند، براي برخي از مشکلات اندام تناسلي و مجاري ادرار مثل عفونت واژني، عفونت قارچي و عفونت مجاري ادرار ياري‌رسان باشد. به اين علت که پروبيوتيک‌ها کاملا طبيعي هستند، آنها از باکتري‌هايي ساخته شده‌اند که از قبل درون بدن شما وجود دارند، در نتيجه استفاده از آنها طي بارداري ايمن است.

براساس پژوهش‌هاي کلينيکي، پروبيوتيک‌ها داراي فوايد زير هستند:

- مديريت تحمل‌ناپذيري لاکتوز.

- پيشگيري از سرطان مقعد.

- از طريق شکستن صفرا در روده‌ها، کلسترل کاهش يافته و از جذب دوباره آن پيشگيري مي‌شود.

- از طريق توليد شبه پيوندهاي اسيدهاي آمينه (پپتيد مانند) هنگام تخمير برخي از مواد درون بدن، فشار خون را کاهش مي‌دهد.

- عملکرد سيستم ايمني را بهبود بخشيده و از عفونت‌ها پيشگيري مي‌کند.

- التهاب را کاهش مي‌دهد.

- جذب مواد معدني را بهبود مي‌بخشد.

- از رشد بيش از حد باکتري‌ها پيشگيري مي‌کند.

احتمالا استفاده دهاني و اندام تناسلي بانوان پروبيوتيک‌ها lactobacilli به درمان عفونت اندام تناسلي بانوان کمک کند (‌به اين علت که عفونت‌هاي اندام تناسلي بانوان خطر پيچيدگي‌هاي مرتبط با بارداري و بيماري التهاب ناحيه لگن خاصره را ايجاد مي‌کند، حتما بايد تحت درمان قرار گيرد).

پروبيوتيک ها براي جنين

فوايد پروبيوتيک‌ها همچنين براي استفاده جنين نيز گسترش مي‌يابد و به بهبود سيستم ايمني هنگام تولد کمک مي‌کند. پژوهش‌ها نشان داده است، مادراني که طي بارداري مصرف پروبيوتيک‌هاي خود را افزايش داده‌اند، خطر آلرژي‌ها به ويژه اگزما، آسم و حساسيت‌هاي پوستي را براي فرزندشان تا حدود 50 در صد کاهش بخشيده‌اند.

مکمل‌هاي پروبيوتيک در کودکان با حساسيت پوستي، شديدا نشانه‌ها را کاستي بخشيده و اغلب آنها را به کلي از بين برده است. مادراني که شيردهي پستاني کرده و از پروبيوتيک‌ها استفاده مي‌کنند، به شکل مداوم اين فوايد ايمن‌سازي را از طريق شيرپستان به فرزندشان منتقل مي‌کنند و کودکان بزرگتر نيز از مصرف روزانه پروبيوتيک‌ها بهره مي‌برند.

براساس مطلبي در روزنامه نيويورک تايمز، بر طبق گزارشي از ليتا پروکتور مدير برنامه پروژه ميکروب‌شناسي انساني، اجتماع ميکروبي و تعامل آنان با محيط اطرافشان، هنگام تولد آغاز مي‌گردد. همان‌طوري‌که جنين هنگام زايمان طبيعي از کانال زايمان مي‌گذرد، آنها از اجتماعي ميکروبي اندام تناسلي مادر، ميکروب‌ها را گردآوري مي‌کنند.

مادران شيردهي که از پروبيوتيک‌ها استفاده مي‌کنند، از طريق شير خود به انتقال اين فوايد ايمن‌سازي به فرزندانشان ادامه خواهند داد.

دکتر پروکتور مي‌گويد: نوزادان مثل آهنربا با ميکروب‌ها عمل مي‌کنند. پس از دو يا سه سال، درحالي‌که سيستم ايمني کودکان با هماهنگي در حال گسترش است، مبارزه نکردن با ميکروب‌ها را ياد مي‌گيرند و آنها را بعنوان دوستان و ياري‌رسانان به بدن خود شناسايي مي‌کنند و اجتماع ميکروبي بدن آنها بالغ شده و رشد مي‌يابد.

دکتر پروکتور ادامه مي‌دهد: نوزادان به دنيا آمده از طريق سزارين، با اجتماعي ميکروبي متفاوتي شروع مي‌کنند، اما هنوز شناخته نشده است که آيا اين اجتماع ميکروبي پس از بلوغ آنها متفاوت باقي مي‌ماند يا خير. گرچه حتي سلول اين باکتري‌ها بسيار کوچک بوده يعني يک دهم تا يک صدم اندازه سلول‌هاي انساني، بدن افراد بالغ داراي يک تا دو کيلوگرم باکتري است. روده، به ويژه مملو از آنهاست.

فرزند خود را با زايمان طبيعي به دنيا آورديد يا با روش سزارين، مشورت با متخصص اطفال درباره پروبيوتيک مناسب براي فرزندتان و خودتان از اهميت بسياري برخوردار است.

درصورتي‌که قصد شيردهي پستاني داريد، استفاده از خوراکي‌هاي سرشار از باکتري‌هاي زنده مثل ماست، ترشي‌ها، کلم رنده شده و آب‌پز با سرکه، شکلات تلخ و برخي از پنيرها و نيز پروبيوتيک‌هاي اضافه شده، به انتقال اين باکتري‌هاي خوب به فرزندتان کمک خواهد کرد.

زماني‌که پروبيوتيکي را انتخاب مي‌کنيد، گفته شده است، آنهايي که به نگهداري در يخچال نياز دارند، حداکثر فايده را مي‌رسانند. مطمعنا از مراقب پزشکي خود سوال کنيد که آيا پروبيوتيک ويژه ‌انتخابي شما، براي خصوصيات بارداريتان مناسب است يا خير.

ترجمه: پيروز پاليزي

منبع: www.niniplus.com


 آمنيوسنتز  

آمنيوسنتر روشي براي تشخيص بيماريهاي جنين قبل از تولد است. کيسه آمنيون کيسه‌اي است شبيه يک بالون که جنين را احاطه کرده و داخل اين کيسه از مايع آمنيون پرشده و جنين در آن شناور است. مايع آمنيون به عنوان ضربه‌گير عمل ميکند و از چسبيدن جنين به ديواره رحم جلوگيري کرده و حرکات جنين را امکانپذير مي کند.

به گزارش همشهري آنلاين، آمنيوسنتر روشي براي تشخيص بيماريهاي جنين قبل از تولد است. مقدار کمي از مايع آمنيوتيک توسط سرنگهاي مخصوص از طريق پوست شکم کشيده مي‌شود. داخل اين مايع سلولهاي جنيني وجود دارد. اين سلولها حاوي اطلاعات ژنتيکي مهمي درباره کاريوتيپ جنين است.کاريوتيپ تصويري از کروموزومهاي داخل سلول است که تعداد، اندازه و شکل کرموزومها را نشان مي‌دهد، به اين ترتيب ميتوان نقائص کروموزومي که باعث تولد نوزاد نابهنجار ميشود، را تشخيص داد.

آمنيوسنتز از جمله براي تشخيص اين بيماريها در جنين به کار ميرود:

- سندرم داون و ساير اختلالات کروموزومي.

- اسپاينا بيفيدا (نقص در تشکيل کامل ستون فقرات و بيرونزدگي نخاع)، آننسفالي (اشکال در تشکيل کامل مغز)، و ساير نقائص ساختمان بدن هنگام تولد.

- ناسازگاري گروه خون Rh.

- عدم بلوغ کامل ريه‌ها.

آمنيوسنتز بين هفته‌هاي 15 تا 17 بارداري انجام ميشود و حدود 15 تا 30 دقيقه زمان مي‌برد.

در اين روش پزشک بعد از ضدعفوني کردن و بيحس کردن پوست شکم با استفاده از سونوگرافي محل قرار گرفتن جفت و جنين را تعيين مي کند و با يک سوزن باريک و بلند از روي ديواره شکم وارد حفره آمنيون شده و 30 سيسي از مايع را داخل سوزن مخصوص ميکشد و براي غربالگري به آزمايشگاه مي‌فرستد. نتيجه آزمايش 2 تا 3 هفته بعد آماده مي‌شود.

آمنيوسنتز قبل از هفته 14 صورت نميگيرد چون مقدار مايع کافي نيست.

عوارض آمنيوسنتز

آمنيوسنتز با خطراتي همراه است. صدمه ديدن جفت و جنين و عفونت از جمله عوارضي هستند که ممکن است ادامه بارداري را به مخاطره بيندازند. اگر مادر RH منفي (گروه خون منفي) باشد تزريق آمپول روگام لازم است.

در طول آمنيوسنتز فرد کاملا هوشيار است. نياز به بيهوشي يا بيحسي نيست. درد و ناراحتي نيز وجود ندارد ولي گاهي اوقات هنگام استفاده از سوزن ممکن است درد اندکي ايجاد شود. بعد از پايان آمنيوسنتز مادر بايد حدود 20 دقيقه استراحت کند. آمنيوسنتز احتمال سقط جنين را يک درصد افزايش مي‌دهد.

تفسير نتيجه آمنيوسنتز

منفي: نشاندهنده اين است که جنين مشکل کروموزمي ندارد. البته همه نقايص جنيني با آمنيوسنتز قابل تشخيص نيست. برخي از نقائص جنيني تنها با بررسي پس از تولد قابل تشخيص است.

مثبت: نياز به بررسيهاي بيشتري وجود دارد.

نمونه‌برداري از پرزهاي جفتي (CVS)

در اين روش با سوزنهاي بيوپسي از پرزهاي جفتي نمونه‌برداري ميشود و بعد سلولها کشت داده مي‌شوند. مزيت CVS نسبت به آمنيوسنتز اين است که CVS در 8 هفتگي بارداري قابل انجام است، و ميتوان نقائص جنيني را زودتر تشخيص داد، اما عوارض اين روش بيشتر است و احتمال بروز خونريزي و صدمه به جنين وجود دارد.


 درماتيت سبوره نوزادي  

درماتيت سبوره، يک بيماري التهابي مزمن پوست، در نوزادان بسيار شايع است‌، و چون اغلب خود به خود بهبود مي‌يابد، بسياري از کودکان مبتلا به اين بيماري به نزد پزشک برده نمي‌شوند.

درماتيت سبوره در اغلب موارد يک عارضه خوش‌خيم است که خود به خود در طول 12 تا 24 ماه اول زندگي برطرف مي‌شود، اما در شمار کمي از کودکان ممکن است بيماري آزارنده باشد و به درمان نياز پيدا کند.

به گزارش همشهري آنلاين، اين بيماري ممکن است در نوزادان پوست سر و بخش بالايي صورت را گرفتار مي‌کند که اصطلاحا به آن "کلاه گهواره"(Cap Cradle) مي‌گويند و ممکن است باعث نگراني والدين شود.

اين عارضه در چند هفته اول زندگي نوزاد شايع است و به صورت لکه‌هاي چرب و زردرنگ پوسته‌ريزي‌کننده ظاهر مي‌شود که ممکن است نهايتا به هم بپيوندند به صورت يک کبره فلسي ضخيم درآيند. اين عارضه روي پوست سر خارش ندارد و کودک را ناراحت نمي‌کند.

درماتيت سبوره در نوزادان همچنين ممکن است به صورت لکه‌هاي پوسته‌پوسته يا پلاک‌هايي بروز مي‌کند که ظاهري چرب يا مومي دارند و ممکن است با اين علائم ظاهر شوند:

پلاک‌هاي دور گوش‌ها، بيني يا ابروها

دانه‌هاي پوستي قرمز روشن با حاشيه مشخص در کشاله ران و ناحيه ميان‌ دوراه (بين خروجي دستگاه گوارش و دستگاه تناسلي)

خارش

ور آمدن پوست در جايي که کودک آن را خارانده است.

شوره سر

اندکي ريزش مو در محل پلاک‌ها

لکه‌هاي قرمز احاطه‌کننده پلاک‌ها

عفونت ثانوي پوست در جاهايي که خارانده شده است.

اين بيماري معمولا در دوره نوزادي خود به خود برطرف مي‌شود و به والدين بايد در اين مورد اطمينان خاطر داد.

معمولا توصيه مي‌شود پوست سر نوزاد با وازلين يا روغن‌هاي معدني مشابه به طور مرتب ماساژ داده شود و بعد موهاي نوزاد برس زده شود تا کبره روي پوست سر نرم شود. درمان‌هاي دارويي با تجويز پزشک ممکن است استفاده از کرم‌هاي موضعي کورتوني يا ضدقارچي و استفاده از شامپوي تار باشد.


 خبرها از عالم علم 

 سندروم حاد پرتو

سندروم حاد پرتو (ARS) که به آن مسموميت پرتويي يا بيماري پرتو هم گفته مي‌شود، يک بيماري وخيم است، که ممکن است در هر زماني در بدن فردي که در يک چارچوب زماني کوتاه در معرض دوزهاي بسيار بالاي پرتوهاي يونيزه‌کننده قرار گرفته است،‌ رخ دهد. مقدار علائمي که فرد تجربه مي‌کند به طور مستقيم با مقدار پرتوي جذب‌شده بوسيله بدن فرد بستگي دارد. اينها برخي حقايق درباره سندرم حاد پرتو هستند:

به گزارش همشهري آنلاين، براي ايجاد سندروم حاد پرتو، پرتو بايد به درون بدن نفوذ کند تا به اندام‌هاي دروني برسد. ميزان پرتو ناشي از وسائل اشعه ايکس و پزشکي به طور معمول بسيار پايين که باعث اين سندروم شود، گرچه پرتودرماني سرطان ممکن است آنقدر پرتو منتشر کند باعث ايجاد علائم شود.

براي ايجاد ARS شما بايد در مدتي کوتاهي از زمان،‌ در طول چند دقيقه، در معرض پرتوتابي قرار گيريد و تمام‌ بدن‌تان بايد پرتو را دريافت کند.

علائم در طول چند دقيقه تا چند روز پس از قرار گرفتن در معرض پرتو آغاز مي‌شود و شامل تهوع، استفراغ و اسهال است. اين علائم ممکن است براي چند دقيقه يا چند روز به طول انجامد و ممکن است نوساني باشد. پس از برطرف شدن علائم اوليه ممکن است احساس بهبودي کنيد و بعد دوباره احساس بيماري کنيد و اين بار بيماري وخيم‌تر است،‌ و با علائم تب، خستگي،‌ بي‌‌اشتهايي، استفراغ و اسهال همراه است. ممکن است حتي دچار تشنج يا اغما شويد. اين مرحله بيماري ممکن است بسيار طولاني‌تر، تا چند ماه، باشد. آسيب به پوست شما ممکن است در طول چند ساعت پس از قرارگرفتن در معرض پرتو ظاهر شود و ممکن است براي چند هفته تا چند سال به درازا بکشد، که بسته به شدت دوز قرارگيري در معرض پرتو است. اين علائم شامل تورم و خارش و سوختگي مشابه آفتاب‌سوختگي شديد است. ريزش مو ممکن است با اين علائم همراه شود. مرگ ممکن است رخ دهد و احتمال آن بسته مقدار پرتو دريافت‌شده است. اگر مرگ در نتيجه ARS رخ دهد،‌ در اغلب موارد، ‌در طول چند ماه پس از قرارگيري در معرض پرتو و به علت تخريب مغز استخوان، عفونت و خونريزي است. بازماندگان ARS ممکن است تا دو سال پس از قرارگرفتن در معرض پرتو، همچنان دچار علائم باقي بمانند. درمان شامل پيشگيري از آلودگي بيشتر، کاهش علائم، درمان اندام‌هاي آسيب‌ديده و کنترل کردن درد است. آلودگي‌زدايي فرآيندي است که آلودگي خارجي بوسيله ذرات راديواکتيو را برطرف مي‌کنيد. در آوردن لباس‌ها و کفش‌ها مي‌تواند تا 90 درصد آلودگي خارجي را کاهش دهد. شستن پوست نيز به برطرف کردن بيشتر ذرات راديواکتيو کمک مي‌کند.

ديس‌لکسي

ديس‌لکسي ‌(Ddyslexia) يا خوانش‌پريشي که به آن اختلال رشدي در خواندن هم گفته مي‌شود، عارضه‌اي است که در آن مغز نمي تواند به درستي تصاوير معيني مانند اعداد و حروف را پردازش کند.

به گزارش همشهري آنلاين، اين عارضه ناشي از اشکال در منطقه‌اي از مغز است که وظيفه پردازش زبان را به عهده دارد و و توانايي کودک براي خواندن را مختل مي‌کند. علائم ديس‌لکسي شامل مشکلات در درک جملات ساده و اشکال در درک قافيه‌ها و شناخت کلمات است. ديس‌لکسي همچنين باعث اشکال در شناخت کلمات نوشته شده با صداهاي مشابه مي‌شود. در نتيجه کودکي مبتلا به ديس‌لکسي در خواندن نوشته‌ها کند عمل مي‌کند.براي کودکان مبتلا به ديس‌لکسي اين توصيه ها ممکن است کمک‌کننده باشد: کودکان مبتلا به ديس‌لکسي نياز به ساعات اضافي در مدرسه يا به کار گرفتن معلم خصوصي دارند تا توانايي خواندن‌شان بهبود يابد.استفاده از شيوه تقويت مثبت هنگام کار کردن با کودکان دچار اختلال يادگيري مهم است.در مواردي که مشکلات عزت نفس وجود دارد، مراجعه به مشاور مفيد است.

ايمپلنت

ايمپلنت يا درون‌کاشت به وسيله‌ها يا اجزاء مصنوعي‌اي گفته مي‌شود که در بخشي از بدن نصب يا ثابت مي‌شوند تا جايگزين يک عضو زيستي شود و کارهاي آن عضو را انجام دهد.علاوه بر کارکرد مناسب، مهم‌ترين مساله در انتخاب يک ايمپلنت زيست‌سازگاري آن است. يعني ايمپلنت‌ها بايد از جنس و ماده‌اي ساخته شوند که با بدن انسان سازگاري داشته باشد، توليد مواد سمي نکند، ايجاد حساسيت نکند و مشکلي براي سلامتي بدن پيش نياورد.

به گزارش همشهري آنلاين، ايمپلنت‌هاي دنداني يکي از رايج‌ترين انواع ايمپلنت هستند که اولين بار در سال 1965 مورد استفاده قرار گرفتند. به ايمپلنت، دندان نسل سوم هم مي‌گويند. دندان هاي نسل اول دندان هاي شيري هستند، دندان هاي نسل دوم دندان هاي دائمي هستند که پس از افتادن دندانهاي شيري در دهان ظاهر مي‌شوند، و ايمپلنت ها دندان‌هايي هستند که پس از از دست رفتن دندان‌هاي دائمي، توسط دندانپزشک در استخوان فک کار گذاشته مي‌شوند.ايمپلنت دندان از دو قسمت اصلي ساخته شده است، يکي قسمتي پيچ مانندي است که پس از ايجاد سوراخي در استخوان، در داخل فک قرار مي‌گيرد و ثابت مي‌شود. قسمت دوم، تاج است که بر روي قسمت اول سوار مي‌شود. روکش‌هايي که جايگزين تاج دندان مي‌شوند با استفاده از سيمان‌هاي دندانپزشکي به قسمتي از ايمپلنت که در فک ثابت شده، چسبانده مي‌شوند.جنس ايمپلنت معمولاً از فلز و يا سراميک با ساختار مشابه استخوان است که با بافت هاي بدن سازگار است. در حال حاضر ايمپلنت‌ها بيشتر از فلز تيتانيوم ساخته مي‌شوند.

يکي از مزاياي ايمپلنت اين است که نيازي به کشيدن دندان مجاور ندارد و در نتيجه هيچگونه آسيبي به ساير دندانها وارد نمي‌کند . ايمپلنت به عنوان بهترين راه حل براي جايگزيني دندانهاي از دست رفته شناخته شده است ، چرا که ظاهري کاملاً طبيعي دارد و بيمار هنگام صحبت کردن و غذا خوردن کاملاً احساس راحتي مي کند.

در مواردي که براي دندانهاي مصنوعي فرد گير کافي در دهان وجود نداشته باشد؛ مي توان از ايمپلنت به عنوان محل گير مناسب جهت ثابت نگهداشتن دندان مصنوعي استفاده کرد.براي استفاده از ايمپلنت دنداني سلامتي کامل بدن و همچنين دارا بودن استخوان فک و لثه هاي سالم از اهميت زيادي برخوردار است. اگر فرد سابقه بيماري مزمن داشته باشد و يا مبتلا به سايش دندان ها و يا امراضي از جمله ديابت و... باشد ، ميزان موفقيت اين روش درماني کاهش مي‌يابد. علاوه بر اين افرادي که سيگار و مشروبات الکلي مصرف مي‌کنند موارد مناسبي براي اين عمل نيستند .به‌طور کلي ايمپلنت‌هاي دنداني براي افرادي که کل دندان‌ها، تعدادي از دندان‌ها و يا فقط يک دندان خود را از دست داده‌اند، قابل استفاده است.با استفاده از اين روش درماني نه تنها عملکرد از دست رفته دندان‌ها را به فرد باز مي‌گردانند، بلکه زيبايي، قدرت تکلم بي‌نقص و اعتماد به نفس شخص ترميم مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي