جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/10/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4346

در سومين جلسه ستاد دستمزد مطرح شد:
يکسان سازي معافيت مالياتي کارگران با کارمندان


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 در سومين جلسه ستاد دستمزد مطرح شد:
 يکسان سازي معافيت مالياتي کارگران با کارمندان 

پيروي از ماده 41 قانون کار در تعيين دستمزد سال 92، اعمال معافيت کارگران و واحدهاي توليدي و صنعتي و افزايش دستمزد کارگران قراردادهاي موقت کار از اهم مباحث مطرح شده در سومين جلسه ستاد دستمزد بود.

حسين حبيبي عضو ستاد دستمزد در گفت وگو با ايسنا، ضمن تشريح جزييات سومين جلسه ستاد دستمزد، اظهار کرد: در اين جلسه اعلام شد که دستمزد سال آينده بر مبناي نرخ تورم بانک مرکزي تعيين شود اما با آن مخالفت و اعلام کرديم که به لحاظ قانوني تعيين دستمزدها بايد بر اساس ماده 41 قانون کار صورت گيرد زيرا بند دو ماده 41 قانون کار به سبد معيشت خانوارهاي کارگري مي پردازد.

وي افزود: نگاه ما اين است که نرخ اعلامي از طرف بانک مرکزي آن رقمي نيست که تحت عنوان تورم واقعي اعلام مي شود زيرا تورم واقعي، تورمي است که جامعه لمس مي کند و معتقديم که نرخ تورم بانک مرکزي براي افزايش دستمزدها کفايت نمي کند لذا درخواست کرديم که بر اساس سبد معيشت واقعي خانوارها نرخ دستمزدها اعلام شود و در حقيقت سبد معيشت يک خانوار چهار نفره بر اساس قيمتهاي روز بازار محاسبه و ملاک عمل قرار داده شود.

عضو ستاد دستمزد تصريح کرد: خواسته ما در جلسه مذکور اين بود که بر طبق نرخ‌هاي مصوب در بازار و همان 12 قلم کالايي که بر اساس ضرايب اهميت بانک مرکزي هست سبد معيشت خانوارها را در نظر بگيرند.

وي مدعي شد که بر اساس برآوردهايي که در خصوص 12 قلم کالاي پر اهميت در سبد معيشت يک خانوار چهارنفره در طول يکماه به دست آمده، سهم کل اقلام در سبد معيشت، بيش از دو ميليون و 200 هزار تومان بوده که سهم مسکن در آن 675 هزار تومان، سهم بهداشت و درمان 130 هزار تومان، سهم حمل و نقل و اياب و ذهاب بيش از 280 هزار تومان و سهم مواد مصرفي و خوراکي 650 هزار تومان بوده است.

حبيبي همچنين بررسي در خصوص ساير سطوح مزدي را مورد اشاره قرار داد و گفت: درباره ساير سطوح مزدي و بحث طبقه‌بندي مشاغل نيز در اين جلسه مقرر شد تا افزايش دستمزدها که همه ساله بر اساس قراردادهاي دائم کار صورت مي گرفت سال آينده در مورد قراردادهاي موقت نيز اعمال شود.

عضو هيات مديره کانون هماهنگي شوراهاي اسلامي کار استان تهران در بخش ديگري از گفت و گو با ايسنا به برخي از پيشنهادات مطرح شده در سومين جلسه ستاد دستمزد اشاره و اظهارکرد: پيشنهاد ما اين بود که با توجه به اينکه حداقل دستمزد 389 هزار و700 تومان سال 91 به دليل افزايش قيمت کالاها و هزينه‌ها ديگر محو شده است شايسته است که به دليل افزايش هزينه‌هاي سبد خانوارهاي کارگري، کارگران از پرداخت ماليات تا سقف يک ميليون و500 هزار تومان حقوق معاف شوند.

به گفته حبيبي اگر در حالت خوشبينانه همه اعضاي يک خانوار چهارنفري بر سر کار باشند و 389 هزار و 700 تومان حقوق بگيرند بايد تا سقف يک ميليون و 500 هزار تومان از ماليات معاف شوند.

عضو ستاد دستمزد ادامه داد: در حال حاضر کارکنان دولت با هر رقم دستمزدي 10 درصد ماليات مي پردازند خواسته ما اين است که يا کارگران را هم مثل کارکنان دولت يکسان‌سازي کنند و 10 درصد ماليات از آنها گرفته شود يا اينکه کارگران تا سقف يک ميليون و 500 هزار تومان از ماليات معاف شوند.

افزايش مزد مشکل معيشت کارگران را حل نخواهد کرد

در همين رابطه ،نماينده کارگران در شوراي عالي کار، با اعلام اينکه افزايش مزد سال آينده مشکل معيشت کارگران را حل نخواهد کرد و دولت بايد جلوي افزايش سرسام آور قيمت کالاهاي پرمصرف را بگيرد، گفت: مزد 91 هيچگونه قدرت خريدي ايجاد نکرد.

ولي الله صالحي در گفتگو با مهر در ارتباط با طرح برخي مباحث پيرامون همراهي دولت براي بهبود حداقل دستمزد مشمولان قانون کار در سال آينده و اينکه قرار است از سوي دولت نگاه ويژه اي به مسئله دستمزد کارگران صورت گيرد، گفت: تصميم شوراي عالي کار بايد بر مبناي نرخ تورم واقعي باشد که اميدوارم نرخ هاي اعلام شده، واقعي باشد.

نماينده کارگران در شوراي عالي کار، اظهار داشت: نرخ تورمي که هم اکنون محاسبه و اعلام مي شود مربوط به حدود 360 قلم کالا است ولي همه اقلام مدنظر براي محاسبه تورم در سبد کالاي خانوار کارگري قرار نمي گيرد و اگر چند قلم اصلي سبد هزينه خانوار کارگري را بخواهيم به صورت واقعي محاسبه و در تعيين حداقل مزد ساليانه تاثير بدهيم، در اين بخش ها بيش از 100 درصد نيز رشد قيمت ايجاد شده است.

صالحي خاطر نشان کرد: با اين حال آخرين نرخ تورم اعلام شده بانک مرکزي 27.6 درصد در آبان ماه امسال است که شوراي عالي کار بايد براي پر کردن فاصله بين مزد واقعي و نرخ تورم، فکري اساسي داشته باشد.

اين مقام مسئول کارگري، ادامه داد: شرايط جامعه کارگري به نحوي است که تنها با افزايش سطح دستمزدهاي ساليانه نمي توان مشکل معيشت اين قشر را حل کرد. اگر افزايش مزد سال آينده به ميزان 20 درصد نيز اعمال شود ولي روند افزايش قيمت ها به همين منوال ادامه داشته باشد، اساسا افزايش دستمزد هيچ تاثيري در بهبود معيشت کارگران نخواهد داشت.

وي با اين حال افزايش حداقل دستمزد سال 92 را امري قطعي دانست و با اشاره به اينکه اين موضوع بايد با کنترل و مهار قيمت ها در بازار همراه باشد، گفت: اين موضوع مهم بايد حداقل در اقلام پرمصرف خانوار کارگري رعايت شود.

نماينده کارگران در شوراي عالي کار، درباره وضعيت دخالت دولت در تعيين حداقل دستمزد کارگران و اظهارات مقامات دولتي مبني بر اينکه دولت در اين موضوع تنها به توافقات کارگران و کارفرمايان عمل مي کند، بيان داشت: اتفاقا دولت بايد در تعيين مزد دخالت کند و هر جناحي از کارگران، کارفرمايان و دولت نظرات خود را در اين باره ارائه کنند.

به گفته صالحي، روش درست اجراي ماده 41 قانون کار اين است که ابتدا در شوراي عالي کار مزد واقعي بر اساس نرخ تورم و قيمت هاي بازار تعيين شود و سپس بررسي شود که آيا توان پرداخت رقم واقعي مزد وجود دارد و يا خير؟ سپس بنشينيم و مسائل و مشکلات و دلايل کارفرمايان براي عدم پرداخت مزد واقعي را بررسي و براي آن راهکار معين کنيم.


 تريبون اقتصادي 

 حقوق تا 700 هزار تومان از ماليات معاف مي‌شود

حقوق ماهيانه تا 700 هزار تومان که در مجموع در سال 8.4 ميليون تومان مي شود، درصورت تصويب لايحه اصلاح قانون ماليات‌هاي مستقيم از ماليات معاف مي‌شود.به گزارش ايسنا، در صورت تصويب لايحه اصلاح قانون ماليات‌هاي مستقيم، تا ميزان 8.4 ميليون تومان درآمد ساليانه مشمول ماليات حقوق از يک يا چند منبع، از پرداخت ماليات حقوق معاف خواهد بود.

بر اين اساس سازمان امور مالياتي کشور مکلف است، سقف اين معافيت را براي هرسال مطابق شاخص بهاي کالاها و خدمات مصرفي شهري سال قبل اعلامي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران تعيين و پس از تاييد وزير امور اقتصادي و دارايي اعلام کند. همچنين نرخ ماليات بر درآمد حقوق مازاد بر 8.4 ميليون تومان و تا هفت برابر آن مشمول ماليات سالانه 10 درصد و نسبت به مازاد آن بيست درصد تعيين مي شود.

اظهارنظرهاعلمي نيست

توليد بنزين 35درصد متانول ، خطرکوري و آسيب‌هاي کليوي دارد!

رئيس انجمن خودروسازان گفت: توليد بنزين 35درصد متانول خطر کوري به همراه دارد.احمد نعمت‌بخش در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: در يکي از سايت‌هاي خبري ديدم که وزارت نفت به دنبال توليد بنزين با 35درصد متانول است،بنابر اين با توجه به خطراتي که توليد اين نوع بنزين دارد، نامه‌اي به علي محمد شاعري قائم‌مقام رئيس سازمان حفاظت محيط زيست نوشته و هشدار لازم را دادم.

رئيس انجمن خودروسازان افزود: استفاده از بنزين 35درصد متانول در صورت توليد، خطرات بسيار زيادي دارد که از آن جمله مي‌توان به کوري، آسيب‌هاي کليوي و.. اشاره کرد.اين در حالي است که ،رئيس دفتر توسعه صنايع تکميلي شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران در مورد صحبت‌هايي که درباره پايين بودن کيفيت بنزين توليدي پتروشيمي مطرح مي‌شود اظهار کرد: پشت اين حرف‌ها و صحبت‌ها که پشت سر پتروشيمي گفته مي‌شود استدلال علمي وجود ندارد و شايد اغراض سياسي در بين باشد.محمد زيار در گفت‌وگو با ايسنا، در پاسخ به اين پرسش که آيا معتقديد از بعد سياسي منفعتي براي بيان سخناني مبني بر پايين بودن کيفيت بنزين توليدي پتروشيمي وجود داشته باشد، گفت: بله برخي‌ها دوست دارند به پتروشيمي حمله کنند بدون اينکه حرف علمي بزنند؛ اگر عزيزان مشکلي دارند به آزمايشگاه‌ها رجوع کنند و اطلاعات را از مراجع علمي بگيرند.

رئيس دفتر توسعه صنايع تکميلي شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران با تاکيد بر وجود مراجع رسمي اظهار نظر در مورد بنزين توليدي پتروشيمي گفت: بنزين‌ها توليدي در پتروشيمي که به صورت اکتان افزا استفاده مي‌شوند را در آزمايشگاه‌هاي بسيار مدرني که صنعت پتروشيمي دارد آزمايش مي‌کنيم.زيار اظهار کرد: پتروشيمي جزو صنايع هايتکنولوژي در دنيا حساب مي‌شود بنابراين پيشرفته‌ترين تجهيزات آزمايشگاهي در پتروشيمي و پالايشگاه‌ها وجود دارند.

رئيس دفتر توسعه صنايع تکميلي شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران گفت: اگر عزيزان نگراني دارند فقط کافي است بگويند چرا پايتخت‌هاي برخي از کشورهاي اروپايي مثل يونان و ... که از بنزين توليدي پتروشيمي استفاده نمي‌کنند، آلوده است حتي 10 شهر در دنيا که تحريم نيستند و از بهترين‌ بنزين‌هاي دنيا استفاده مي‌کنند، هواي آلوده‌تري نسبت به هواي تهران دارند.او با اشاره به آلودگي هوا در تهران گفت: آلودگي کلان شهرها، امر جديدي نيست؛ قبل از اينکه پتروشيمي محصولات خود را به پالايش و پخش بدهد و قبل از تحريم ايران در حوزه بنزين، باز هم شرکت پالايش و پخش بنزين از کشورهاي اروپايي مي‌خريد و کاري که اکنون مي‌کند را پيش از اين هم انجام مي‌داد.رئيس دفتر توسعه صنايع تکميلي شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران با تاکيد بر اينکه هنگامي که بنزين از اروپا خريداري مي‌شد نيز با مشکل آلودگي شهرها مواجه بوديم، گفت: اين آلودگي ناشي از افزايش ماشين‌هاي جديد به سيستم حل و نقل کشور (چه خصوصي و چه عمومي) به صورت روز افزون است و اثر آن هم در ترافيک‌ها ديده مي‌شود.

زيار با تاکيد بر اينکه براي مردم ملموس است که ترافيک امروز تهران نسبت به 5 و 6 سال پيش بيشتر شده است، گفت: به همان ميزان ، ميزان افزايش ترافيک، آلودگي نيز بيشتر مي‌شود.وي خطاب به مردم کشور تاکيد کرد: آلودگي هوا خواست کشور ايران نيست؛ شايد انتظار مي‌رفت که اکنون گفته شود تهران آلوده‌ترين شهر جهان است در حالي که در رديف 10 شهر اول آلودگي جهان نيز نيست.رئيس دفتر توسعه صنايع تکميلي شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران اظهار کرد: در حال حاضر يونان که در اروپا قرار دارد بسيار آلوده است. دهلي نيز هوايي آلوده‌تر از هواي تهران دارد. 10 شهر در دنيا هست که هواي آلوده‌تري دارد در حالي که نه تنها از بنزين توليدي پتروشيمي استفاده نمي‌کنند بلکه از بنزين‌هاي يورو 4 و يورو 5 هم بهره مي‌برند اما هواي آلوده دارند.

سوخت استاندارد مشخصي ندارد

استاندارد يورو براي سوختي تعريف شده که توزيع مي شود و اينکه کيفيت سوخت در زمان توليد چه بوده در مقايسه با کيفيت سوخت در زمان عرضه، اهميت چنداني ندارد.وحيد حسيني، عضو هيئت علمي دانشکده مکانيک دانشگاه صنعتي شريف در گفتگو با موج، اظهار داشت: اينکه اختلاط بنزين توليدي با استاندارد يورو 2 يا يورو 3 با بنزين توليد شده با استاندارد يورو 4 يا يورو 5 امکان پذير است يا نه، يک سوال فني و اجرايي است.وي افزود: به طور معمول اينگونه است که در مخازن مصرف از پالايشگاههاي مختلف بنزين توليدي وارد مخزن مي شود و کيفيت سوخت به صورت يک پارامتر متوسط گيري شده بين کيفيت هاي سوخت مختلف استخراج مي شود.

اين کارشناس سوخت، با اشاره به اينکه تمامي فرآورده هاي نفتي توليد شده در پالايشگاهها چه با استاندارد يورو 2 و چه با استاندارد يورو 5 در نهايت به سبد مصرف سوخت کشور مي آيد، گفت: در صورتي که سوخت با استانداردهاي مختلف، جداگانه نيز در بازار عرضه شود و به مصرف رسد در آلايندگي هوا اثرات خود را خواهد گذاشت.

حسيني در پاسخ به اينکه آيا با اختلاط فيزيکي سوخت با استانداردهاي مختلف، تغييرات شيميايي در سوخت مخلوط شده به وجود نمي آيد، تصريح کرد: پاسخ به چگونگي و ميزان تغيير خصوصيات شيميايي سوخت حاصل شده از اختلاطها بسيار سخت است.وي خاطرنشان کرد: براي دستيابي دقيق به خصوصيات سوخت هاي عرضه شده بايد با نمونه گيري و انجام تست هاي مختلف، سوخت را آناليز کرده و با بررسي داده هاي علمي در اين خصوص نظر داد. اين استاد دانشگاه در پاسخ به اينکه آيا اختلاط سوخت يورو 2 با يورو 5 رويه اي غيرمعمول در توليد و عرضه سوخت نيست، گفت: در همه جاي دنيا محصولات مختلف توليدي را در يک سري از مخازن مخلوط کرده و سپس توزيع مي کنند.

حسيني اذعان داشت: قاعدتا با اختلاط سوخت يورو 2 و سوخت يورو 5 ، کيفيت سوخت کاهش مي يابد و خروجي آن ديگر سوختي با استاندارد مشخص نيست. وي خاطرنشان کرد: استاندارد يورو 2 و يورو 5 براي سوختي تعريف شده که توزيع مي شود و مورد استفاده مردم قرار مي گيرد و اينکه کيفيت سوخت در زمان توليد چه بوده در مقايسه با کيفيت سوخت در زمان عرضه، اهميت چنداني ندارد.


 نهادهاي مالي 

 شمار کارت هاي بانک ملت از 36.5 ميليون فقره گذشت

عضو هيات مديره بانک ملت از صدور بيش از چهار ميليون و 800 هزار فقره کارت الکترونيک از سوي اين بانک در هفت ماهه سال جاري خبر داد و گفت: با صدور اين تعداد کارت، شمار کارت هاي صادره بانک ملت تا پايان مهرماه 91 از مرز 36.5 ميليون فقره عبور کرد.به گزارش روابط عمومي،عليرضا لگزايي با اشاره به اين نکته که اين بانک کماکان رتبه نخست را از لحاظ سهم از بازار کارت هاي بانکي در شبکه بانکي کشور در اختيار دارد، افزود: شمار خودپردازهاي اين بانک نيز تا پايان ماه هفتم سال به سه هزار و 181 دستگاه رسيده است که نشان مي دهد 11 درصد سهم از بازار خودپردازها و رتبه سوم نظام بانکي متعلق به بانک ملت است.

بانک صادرات بانک برتر معرفي شد

براساس ارزيابي كميته دوران پژوهشكده پولي و بانكي خدمت بانك پرداخت بانك صادرات ايران در دومين همايش بانكداري الكترونيك و نظام هاي پرداخت به عنوان محصول برتر معرفي و با اهداي لوح تقدير از خدمات اين بانك تقدير شد.به گزارش روابط عمومي ، در دومين همايش بانكداري الكترونيك و نظام هاي پرداخت كه با حضور رئيس كل بانك مركزي، جمعي از اساتيد و صاحبنظران، مديران ارشد و كارشناسان بانكي در مركز همايش هاي صدا و سيما در روزهاي 26 و 27 دي ماه برگزار گرديد، از اين بانك به دليل عرضه خدمت جديد بانك پرداخت تقدير و لوح و تنديس ويژه جشنواره دكتر نوربخش به اين بانك اهدا شد.

بانک پارسيان بانک برتر در ارايه طرح نيوشا (تلفنبانک گفتاري) شد

در دومين همايش بانکداري الکترونيک و نظام هاي پرداخت بانک مرکزي ج.ا.ا و در بخش جشنواره دکتر نوربخش، بانک پارسيان با ارايه طرح نو و خلاقانه نيوشا (تلفن بانک پارسيان با قابليت تشخيص گفتار) به عنوان رتبه اول جشنواره يادشده مفتخر به دريافت لوح و تنديس سپاس و تقدير از سوي رييس کل بانک مرکزي ج.ا.ا شد.به گزارش روابط عمومي،مهندس رضاقلي، معاون فن آوري اطلاعات به نمايندگي از طرف مديرعامل بانک پارسيان، لوح و تنديس اين جشنواره را از دست دبيرکل بانک مرکزي و رييس پژوهشکده پولي و بانکي دريافت کرد.


 خبر 

 ايران چك 50 هزار توماني حذف مي‌شود

دبير كل بانك مركزي، از حذف ايران چك 50 هزار توماني در سال آينده در صورت عدم اخذ مجوز خبر داد.محمود احمدي در گفت و گو با ايلنا، با اذعان به اين مطلب كه بيش از70 درصد مبادلات نقدي از طريق ايران چك انجام مي شود، اظهار داشت: در صورتي كه نتوانيم مجوز لازم را براي صدور ايران چك بگيريم، جذف آن در سال 92 از مبادلات روزانه پولي كشوز قطعي است.دبير کل بانک مرکزي همچنين از ساماندهي چک‌هاي پولي‌ خبرداد و گفت‌: چک پول‌هاي 50 هزار توماني کماکان تا پايان سال چاپ و عرضه مي‌شوند‌.‌

هر ايرلايني که هزينه سوخت خود را پرداخت نکند، از پرواز هواپيماهاي آن جلوگيري مي‌شود

وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينکه مشکلات بخش خصوصي ربطي به حاکميت ندارد، گفت: هر ايرلايني که هزينه سوخت خود را به شرکت ملي پخش پرداخت نکند، از پرواز هواپيماهاي آن جلوگيري مي‌شود.به گزارش فارس ، علي نيکزاد در حاشيه مراسم افتتاح سيستم پرداخت الکترونيکي عوارض در آزادراه تهران ـ پرديس در پاسخ به سؤال خبرنگاران مبني بر رفع موانع توليد ريل‌باس‌ها، اظهار داشت: بخش خصوصي در حال ساخت ريل‌باس است از آن طرف دولت هم بدهي بسياري به بانک مرکزي دارد و عدم ارائه LC از سوي بانک عامل به شرکت ايريکو به عنوان بخش خصوصي به ما ربطي ندارد.وي در خصوص ارائه سوخت به ايرلاين‌ها و مباحث اخير شرکت ملي پخش فراورده‌هاي نفتي و ايرلاين‌ها بابت بدهي سوختي، تصريح کرد: شرکت‌هاي هواپيمايي داخلي هيچ مشکلي ندارند، دولت هم 65 درصد نرخ بليت‌هاي آنها را افزايش داد.

وي افزود: اين 65 درصد افزايش نرخ بليت هواپيما در پروازهاي داخلي فقط به خاطر سوخت بود، شرکت‌هاي هواپيمايي بايد پول سوخت را به شرکت نفت پرداخت کنند، زيرا به دليل نوسانات قيمت ارز و افزايش نرخ سوخت، 65 درصد نرخ بليت آنها افزايش يافته است.وي تصريح کرد: حال ايرلاين‌ها 65 درصد بليت خود را گرانتر مي‌فروشند اما پول سوخت را نمي‌دهند که اين مورد منطقي نيست.

کشف ذخاير عظيم گاز در شمال شرق کشور

مديرعامل شرکت نفت مناطق مرکزي با اعلام کشف ذخاير بزرگ گازي در شمال شرق کشور، گفت: بزودي جزئيات کامل اين اکتشاف تشريح مي شود.مهدي فکور در گفتگو با مهر درباره جزئيات فعاليت‌هاي جديد اکتشافي ايران در مناطق شمالشرق کشور، گفت: در حال حاضر تفسير و پردازش اطلاعات اکتشافي در استان هاي شمال شرق در حال انجام است.مديرعامل شرکت نفت مناطق مرکزي با اعلام اينکه کشف ذخاير جديد گاز طبيعي در اين مناطق قطعي است، تصريح کرد: به زودي جزئيات کشف ذخاير جديد گاز طبيعي در اين مناطق توسط شرکت ملي نفت ايران اعلام مي شود.

کاهش مطالبات معوق بانکي به 64 هزار ميليارد تومان

رييس کل بانک مرکزي با اعلام کاهش مطالبات معوق بانکي خبر داد که ميزان آنها به حدود 644 هزار ميليارد ريال رسيده است.محمود بهمني در گفت‌و‌گو با ايسنا، اظهار کرد: بخشي ازاين رقم مربوط به بدهي دولتي‌ها، بخش خصوصي و بخشي ديگر مربوط به بدهي خود بانک‌هاست که البته بانک‌ها در دوماه اخير يک‌بار رقمي بالغ بر 108 هزار ميليارد ريال و همچنين بار ديگر 65 هزار ميليارد ريال از بدهي خود را به بانک مرکزي پرداخت کرده‌اند.وي توضيح داد: بخشي از اين معوقات نيز مربوط به توليد و بخشي ديگر مربوط به بازرگاني و تجارت است که ما از بازرگانان که کالاهاي خود را فروخته‌اند انتظار داريم که اين معوقات را پس دهند.به گفته رييس کل بانک مرکزي براي بخش توليد هم بايد بر اساس موقعيتي که در آن قرار دارد، تصميم گيري شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي