جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/11/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4349

رئيس مجلس در هشتمين اجلاس بين‌المجالس:
ايران مخالف دخالت نظامي در کشورهاي در حال تحول است


مادر بشار اسد به دبي رفت


كشف شبكه جاسوسي آنلاين در خاورميانه


ايران براي تل آويوردورازدسترس است

نامه‌نگاري‌هاي عسگراولادي و سيداحمد خاتمي؛
عسگراولادي: خطباي نمازجمعه با رأفت برخورد کنند
خاتمي: نامه شما الگوي نقد در حوزه سياسي است

يک نکته از هزاران


ميز خبر


خبر روز


ماندگار بر جريده عالم

محسني‌اژه‌اي:
سيستم بانکي بايد اصلاح شود تا بدهکاران بانکي تسهيلات نگيرند


حاشيه هاي مراسم تحليف باراك اوباما

تغييرات بنيادي در رويکرد ارتش سوريه؛
خروج از مناطق شمالي و تمرکز بر اطراف پايتخت


سرمقاله


اصلاح عراق جز با برکناري مالکي ممکن نيست


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي


 رئيس مجلس در هشتمين اجلاس بين‌المجالس:
  ايران مخالف دخالت نظامي در کشورهاي در حال تحول است 

رئيس مجلس شوراي اسلامي تحولات دنياي اسلام در سال‌هاي اخير از منظر نظام‌هاي دموکراتيک با مباني اسلامي را داراي جهش‌هاي تحسين‌برانگيز توصيف و تصريح کرد: تحولات دنياي اسلام به ميزاني که استقلال‌خواهي، آزادي‌خواهي و اسلاميت را نمايش مي‌دهد براي قدرت‌هاي بزرگ دردآور است.

به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در سخنراني خود در هشتمين اجلاس بين‌المجالس ضمن سپاسگذاري از مهمان‌نوازي کشور دوست و برادر سودان در ارزيابي شرايط بين‌المللي و منطقه‌اي، گفت: صحنه بين‌المللي در سال‌هاي اخير بعد از تئوري‌هاي افراطي تک‌قطبي شدن جهان و هزينه‌هاي اقتصادي و جاني بسيار به سوي ساختار چندقطبي در حرکت است.

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه کشورهاي اسلامي نسبت به اين پديده دو حالت مي‌توانند داشته باشند، گفت:‌ نخستين حالتي که کشورهاي اسلامي مي‌توانند داشته باشند اين است که با همبستگي يکديگر به سوي يک قطب تاثيرگذار حرکت کنند.

وي ادامه داد: اين حالت در شرايطي محقق مي‌شود که کشورهاي اسلامي با استراتژي هم‌گرايي از ظرفيت‌هاي اقتصادي، سياسي و فرهنگي خود بهره گيرند و از اين رهگذر تراز يک قطب تاثيرگذار تعاملات خود را شکل دهند.وي تاکيد کرد: قطعا در اين وضعيت نزاع‌ها و چالش‌هاي بين کشورهاي اسلامي بايد در درون سازوکارهاي دوستانه به حداقل برسد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي در تشريح حالت دوم، گفت: مشي دومي که ممکن است کشورهاي اسلامي به صورت اقمار منفرق پيرو قطب‌هاي بين‌المللي عمل کنند اين است که از اتحاد دور شوند.وي تصريح کرد: اين وضعيت در واقع تکرار شرايط جنگ سرد و البته با تغييراتي که اقتضاء زمانه است مي‌باشد.

وي با تاکيد بر اينکه بهره چنين حالتي را قدرت‌هاي بزرگ مي‌برند، افزود: اتخاذ چنين راه‌هايي سايش‌ها و رقابت‌ها و چالش را براي کشورهاي اسلامي به ارمغان آورده و در اين نزاع‌هاي تصنعي منابع آنان به يغما مي‌رود.

دموکراسي دستوري گامي در جهت استبداد مدرن است

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به پتانسيل کشورهاي اسلامي، گفت: از منظر جمهوري اسلامي کشورهاي اسلامي مي‌توانند با استراتژي وحدت‌گرا از فرصت تغييرات بين‌المللي بهره جسته و ظرفيت‌هاي اقتصادي، سياسي و فرهنگي خود را در تعاون با يکديگر به کار بندند و جايگاه از دست رفته تمدن اسلامي را احيا نمايند.

وي ادامه داد: در اين مسير تقويت پايه‌هاي دموکراتيک کشورها عامل پايداري آنها خواهد بود.

لاريجاني با تاکيد بر اينکه بايد به اصل دروني بودن اين تحولات دموکراتيک پايبند باشيم، افزود: دموکراسي دستوري که با قدرت نظامي ديگران شکل گيرد، در واقع گامي در جهت استبداد و البته مدرن خواهد بود.

نماينده مردم قم در مجلس با اعلام اينکه جمهوري اسلامي با هرگونه دخالت نظامي در کشورهاي در حال تحول مخالف است، افزود:‌اکنون که بيداري اسلامي در جوامع ما ظرفيت جديدي در مقابل قدرت‌هاي زورگوي غربي ايجاد کرده است، برخي کژانديشان با ناداني‌ خود آب به آسياب دشمن مي‌ريزند و با طرح مسائل طائفي و مذهبي صفوف يکپارچه مسلمانان را دچار شکاف مي‌کنند.

وي همچنين تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران بر پايه آرمان‌هاي امام خميني (ره) از بدو نهضت اسلامي ايران منادي وحدت همه مسلمانان بوده و همه پيروان حضرت محمد بن عبدالله (ص) را برادران ديني و ايماني خود مي‌دانند.

لاريجاني ادامه داد: شافعي، حنبلي، جعفري، مالکي، حنفي و اهل طريقت و سايرين که همگان به توليد و نبوت و معاد معتقدند، قرآن کتاب آسماني واحد آنهاست، کعبه قبله واحد آنان است و همه به سوي او عبادت مي‌کنند، همگي در اين دسته جاي دارند. پس اختلاف بر سر چيست؟ وي با تاکيد بر لزوم رفع اختلافات افزود:‌ مباحث کلامي و فقهي هميشه بوده و خواهد بود که بايد در ميان عالمان مورد بحث قرار گيرد و جاي آن کوچه و بازار نيست.وي تاکيد کرد: رفتارهاي خشونت‌آميز به بهانه‌هاي مذهبي و ديني نتيجه‌اي جز تنفر و دشمني بين مسلمانان ارائه نکرده و بهره‌اي جز براي زورمدارانه سلطه‌گر ندارد.

مکتب اسلام پيروان اديان آسماني را به همزيستي مسالمت‌آميز توصيه مي‌کند

رئيس مجلس شوراي اسلامي با استناد به دستورات مکتب اسلام، گفت: ما با ساير پيروان اديان آسماني سر جنگ نداريم و مکتب اسلامي نوعي همزيستي مسالمت‌آميز را توصيه مي‌کند.

وي ادامه داد: خشونت و کشتار در همه جا به‌خصوص در کشورهاي اسلامي نظير آنچه در پاکستان، عراق و سوريه رخ مي‌دهد آن هم توسط کساني که داعيه اسلام‌خواهي دارند چيزي جز مکر سياسي همراه با تباهي فکري نيست.لاريجاني تاکيد کرد: اين دست از اقدامات بهترين خدمت به آمريکا و صهيونيسم جهاني است.

مجالس کشورهاي اسلامي مي‌تواند مجد و عظمت تمدن اسلام را نمايان کند

رئيس قوه مقننه کشورمان با تاکيد بر اينکه مجالس کشورهاي اسلامي نماد قدرت ملل اسلامي است، گفت: مجالس کشورهاي اسلامي مي‌تواند از فرصت تحولات بين‌المللي و منطقه‌اي با اصول مشخص، زمينه قدرتمند شدن کشورهاي اسلامي را به‌عنوان يک قطب تاثيرگذار فراهم کند.

نماينده مردم قم در مجلس نهم ضمن سپاسگذاري از دبيرخانه بين‌المجالس و پارلمان کشور دوست و برادر سودان در خاتمه گفت: مجالس کشورهاي اسلامي مي‌توانند با تمرکز بر مسائل ذکر شده مجد و عظمت تمدن اسلامي را تدارک کنند.


  مادر بشار اسد به دبي رفت 

ايلنا: منابع وابسته به مخالفان سوري اعلام كردند كه «انيسه مخلوف» مادر «بشار اسد» رئيس‌جمهوري سوريه پس از خروج از اين كشور، به شهر «دبي» در امارات متحده عربي رفته است.به گزارش خبرگزاري فرانسه، برخي ساكنان در امارات متحده عربي و مخالفان سوري مدعي شدند كه انيسه مخلوف از 10 روز پيش به دبي رسيده تا به «بشري اسد» خواهر بشار اسد ملحق شود.

بشري چند ماه پيش و پس از كشته شدن «آصف شوكت» شوهرش كه يكي از مسئولان امنيتي برجسته نظام حاكم بر سوريه به شمار مي‌رفت، همراه با فرزندانش به دبي رفته بود.«ايمن عبداالنور» رئيس مجموعه «مسيحي‌هاي سوريه براي دموكراسي» و سردبير پايگاه اينترنتي «همه ما شريك هستيم» مدعي شد كه خروج مادر اسد از سوريه نشان مي‌دهد كه اسد حمايت خانودگي را از دست داده است.


  كشف شبكه جاسوسي آنلاين در خاورميانه 

ايلنا: رئيس سازمان فناوري اطلاعات از كشف يك شبكه جاسوسي تحت عنوان «اكتبر سرخ» خبر داد.

علي حكيم جوادي رئيس سازمان فناوري اطلاعات ضمن تاييد اين مطلب گفت: اين شبكه ويروسي را با همين نام در كشور روسيه منتشر كرده بودند كه باعث خرابي در بسياري از دستگاه‌ها شده بود ولي خوشبختانه ما توانستيم با اين ويروس مقابله كرده و از بروز صدمات به دستگاه‌ها و سازمان‌ها از سوي اين ويروس جلوگيري كنيم.

وي افزود: اين شبكه جاسوسي از پنج سال قبل فعاليت خود را آغاز كرده و موفق به نفوذ به شبكه‌هاي كامپيوتري در مراكز ديپلماتيك، دولتي، هسته‌اي، صنعتي و سازمان‌هاي تحقيقات علمي شده است. حكيم جوادي افزود: معتقديم كه هدف اصلي اين عمليات جاسوسي دسترسي به اطلاعات طبقه‌بندي شده‌اي كه مي‌تواند براي اهداف ژئوپولتيك مورد استفاده قرار بگيرد، است.


  ايران براي تل آويوردورازدسترس است  

ايسنا: رييس جريان ملي آزاد لبنان و نخست‌وزير اسبق اين کشور با تأکيد بر قدرت جمهوري اسلامي ايران براي مقابله با تحريم‌ها اظهار داشت: رژيم صهيونيستي توانايي ورود به جنگ با ايران را ندارد. رييس فراکسيون تغيير و اصلاح پارلمان لبنان، افزود: همه بازارگرمي‌هاي اين رژيم براي بالابردن روحيه است؛ چرا که قدرت بازدارندگي در لبنان براي جلوگيري از هرگونه اقدام جنگي رژيم صهيونيستي در آينده کافي است.

ميشل عون اظهار داشت: ايران براي رژيم صهيونيستي بسيار بسيار دور از دسترس است و اين رژيم نمي‌تواند وارد جنگ عليه ايران شود؛ اما ديوانگي حساب و کتاب ندارد.ميشل عون با بيان اينکه تحريم در برابر همه کشورها کارايي ندارد، تأکيد کرد: قدرت و توانمندي‌هاي نظامي ايران بسيار بالا است و اين کشور قادر است که هراندازه تحريم عليه آن اعمال شود، پايداري و استقامت کند.


 نامه‌نگاري‌هاي عسگراولادي و سيداحمد خاتمي؛
 عسگراولادي: خطباي نمازجمعه با رأفت برخورد کنند 
 خاتمي: نامه شما الگوي نقد در حوزه سياسي است

حبيب‌الله عسگراولادي با ارسال نامه‌اي به آيت‌الله سيداحمد خاتمي، نکاتي را درباره سخنراني وي در نمازجمعه اخير تهران يادآور شد و گفت: خطباي محترم نماز جمعه در مدت باقيمانده تا انتخابات براي شرکت در جشن ملي مي‌توانند به دور از برخورد تند با کساني که خطا کردند، با ديد رأفت، هدايت و رحمت برخورد کنند.

آيت‌الله سيداحمد خاتمي - امام جمعه موقت تهران و عضو هيات رئيسه مجلس خبرگان - نيز در پاسخي مکتوب به نامه عسگراولادي، ضمن اشاره به سوابق انقلابي وي و تاکيد بر اينکه "آقاي موسوي و کروبي را از سران فتنه دانستم و معتقدم آنان بايد پاسخگوي حوادث پس از خرداد 88 باشند"، تصريح کرد: صرف يک نقد بر ايشان (عسگراولادي) به معناي زير سوال بردن شخصيت ايشان نمي‌باشد.

متن کامل نامه حبيب‌الله عسگراولادي و پاسخ سيداحمد خاتمي که در اختيار ايسنا قرار گرفته، بدين شرح است:

«جناب مستطاب حضرت آيت‌الله آقاي سيداحمد خاتمي دامت افاضاته

عضو محترم هيات رييسه مجلس خبرگان و امام جمعه موقت تهران

با سلام و تحيت؛ پيشاپيش ميلاد مبارک حضرت رسول گرامي اسلام پيامبر رحمت حضرت محمد مصطفي صلوات‌الله و سلامه عليه و ولادت حضرت امام جعفر صادق (ع) را تبريک و تهنيت عرض نموده و سلامتي و موفقيت جنابعالي را در پيشبرد اهداف مقدس نظام جمهوري اسلامي از خداوند سبحان خواستارم.

به دليل کسالت امکان حضور در نماز جمعه هفته قبل را نداشتم ليکن توفيق حاصل شد تا از خطبه‌هاي جنابعالي استفاده کنم. در خصوص مطالبي که فرموديد نکاتي به نظرم رسيد که بدين وسيله تقديم مي‌کنم:

1- استنباط بنده اين است که عده‌اي دارند کوشش مي‌کنند که انتخابات رياست‌جمهوري آينده را به ميدان جنگ و مقدمه فتنه‌ها و انحراف‌هاي جديد تبديل و به جاي رقابت سالم، انتخابات را به تنازع و جنگ منحرف‌ کنند. مقام معظم رهبري (دام عزه) تنها قائمه نظام در جلوگيري از جنگ‌آوري و جنگ‌افروزي در ميدان انتخابات، مواضع بسيار حکيمانه و هدايت‌کننده‌اي دارند و خيرخواهانه و ناصحانه تمام جناح‌ها و اقشار جامعه را به جانب رقابت سالم و حضور حداکثر قابل قبول مردم در انتخابات رهنمون فرمودند.

2- صداهاي بيگانه و عوامل آنها در لغزاندن گسل‌ها و ايجاد گسل‌هاي تازه اجتماعي و سياسي بالاخص اقتصادي و فرهنگي از همه امکانات سخت‌افزاري و نرم‌افزاري در ادامه خصومت‌هاي خود با نظام اسلامي مشغول هستند در چنين شرايطي جامعه نيازمند هدايت‌هاي فراجناحي و ولايت محوري است و حقير احساس کردم ضرورت دارد آبروي خدادادي را در جلوگيري از جنگ‌افروزي و ايجاد فتنه و انحراف جديد بکار گيرم. از امام راحل آموخته‌ايم که فرمودند: «من فکر کردم آبرويي که خدا داده است در راه خدا مصرف کنم و در راه دين خدا».

3- بنده در اظهاراتم به هيچ عنوان قصد تطهير يا تخفيف در جرم يا رفع حصر مفتون‌ها را نداشته و ندارم. اين در حيطه اختيارات قوه قضاييه و دستگاه‌هاي امنيتي مي‌باشد. با شناختي که از آقايان موسوي و کروبي دارم اينها را سران اصلي فتنه نمي‌دانم. عوامل فتنه اطراف آنان را گرفته و مع‌الاسف مفتون شده‌اند.

4- به طور قطع خطباي محترم نماز جمعه به تأسي از مقام معظم رهبري و امثال شما بزرگان در وحدت ملت اسلامي و آماده‌سازي آنان در مدت باقيمانده تا انتخابات براي شرکت در جشن ملي مي‌توانند به دور از برخورد تند با کساني که خطا کردند و غافلانه با نظام زاويه پيدا کردند، با ديد رأفت، هدايت و رحمت برخورد کنند تا از رهگذر اين اقدام خيرخواهانه موجبات جذب و دلبستگي آنان را نسبت به انقلاب و نظام فراهم کنند. حبيب‌الله عسگراولادي»

به گزارش ايسنا، در جوابيه سيداحمد خاتمي نيز آمده است:

«بسم الله الرحمن الرحيم

نامه جناب مستطاب حبيب‌الله عسگراولادي را خواندم. گرچه نامه ايشان خطاب به اينجانب و غيررسانه‌اي بود ليکن مناسب ديدم که به انگيزه نکاتي چند براي عموم مردم عزيزمان آن را رسانه‌اي کنم.

1- نامه جناب عسگراولادي مودبانه و محترمانه است و الگويي براي نقد و بررسي در حوزه مسائل سياسي.

2- اينجانب در خطبه جمعه «گفتار» را نقد کردم نه گوينده آن را که ادب اسلامي نيست که "انظر الي ما قال و لاتنظر الي من قال"؛ به گفته بنگر نه گوينده آن. در عين حال به گونه‌اي سخن گفتم که شخصيت گوينده مورد تعرض قرار نگيرد.

3- اينجانب ضمن احترام به شخصيت جناب عسگراولادي به دلايلي که در نماز جمعه مطرح کردم، آقاي موسوي و کروبي را از سران فتنه دانستم و معتقدم آنان بايد پاسخگوي حوادث پس از خرداد 88 باشند.

4- از اينکه جناب عسگراولادي آبروي خويش در مسير انقلاب قرار مي‌دهند ستودني است اما به نظر مي‌رسد ايشان مطمئنا ملاحظه آبروي انقلاب را هم مي‌کند و اينکه ضدانقلاب از اظهارات ايشان استقبال کردند گوياي آن است که آن اظهارات پسند آنهاست که خوشبختانه ايشان جواب بسيار مناسبي به آنان دادند.

5- جناب عسگراولادي از سابقون انقلاب بوده و پيشينه درخشان ايشان در مبارزه با طاغوت و حبس‌هاي طولاني ايشان فراموش شدني نيست نيز خدمات ايشان پس از انقلاب و تلاش‌هاي مخلصانه ايشان پس از انقلاب در جهت تثبيت نظام اسلامي از ياد رفتني نمي‌باشد و صرف يک نقد بر ايشان به معناي زير سوال بردن شخصيت ايشان نمي‌باشد.


 يک نکته از هزاران 

يك بار ديگر گودبرداري غير اصولي و عدم رعايت جوانب احتياط باعث شد تا بر اثر ريزش يك ساختمان سه طبقه در منطقه شهران تهران يك زن جوان باردار زير آوار رفته و جان خود را از دست بدهد.

هفته اي نيست كه از اين دست حوادث در خبرها نداشته باشيم و هربار مسولان امر با اشاره به عدم رعايت استانداردهاي ايمني به شهروندان توصيه مي كنند كه از اين اتفاقات درس بگيرند و اصول ايمني را رعايت كنند.

اما هيچ گاه به اين موضوع اشاره نمي شود كه سهم عدم نظارت ها در اين قبيل حوادث چقدر است و برعهده كيست...!


 ميز خبر 

دربازديد كميسيون امنيت از زندان اوين؛

اظهارات و گلايه‌ زندانيان در حضور نمايندگان

يک عضو کميته امنيت کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با اشاره به بازديد 6 ساعته اعضاي اين کميته از زندان اوين، از اظهارات گلايه‌آميز فائزه هاشمي به نمايندگي از زندانيان بند نسوان در حضور نمايندگان خبر داد.

مهدي دواتگري در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به بازديد اعضاي کميته امنيت از بندهاي امنيتي 209 و 350 زندان اوين اظهار کرد: در اين بازديد با تعدادي از محکومين اين بندها صحبت شد و حرف‌هاي آنها را هم شنيديم که البته نمي‌شود بدون بررسي کارشناسي، عجولانه درباره آنها اظهار نظر کرد.

وي افزود: طبيعي است که ممکن است در زندان ادعاهايي مطرح شود و ما نمي‌توانيم بگوييم که هر ادعايي درست است بلکه اين حرف‌ها مستلزم بررسي و کار کارشناسي است.

نماينده مردم مراغه در مجلس با اشاره به اظهارات فائزه هاشمي در حضور نمايندگان خاطرنشان کرد: فائزه هاشمي در اين ديدار به عنوان وکيل بند بانوان ادعاها و مسائلي در مورد ساير زندانيان اين بند مطرح کرد که عمدتا گلايه‌آميز بود و صحت و سقم آن قابل بررسي است.

تكذيب گروگان‌گيري دوباره ايراني‌ها در سوريه

يکي از معارضان سوري با ادعاي گروگان‌گيري تعداد ديگري از ايرانيان در سوريه از سوي گروه موسوم به ارتش آزاد اين کشور گفت که اين گروه آماده مبادله اين اسرا با اسراي سوري است.

به گزارش ايسنا، روزنامه‌ي الدستور به نقل از احمد رياض غنام ، موسس جنبش احرار الشام نوشت که ارتش آزاد سوريه تعداد 20 تن از ايراني‌ها را گروگان گرفته است و آماده است تا بعد از سقوط نظام فعلي سوريه اين افراد را با اسراي سوري مبادله کند.

وي در گفت‌وگوي تلفني با برنامه‌ي "استوديو البلد" شبکه صدي البلد که مجتبي اماني، رييس دفتر حافظ منافع ايران در مصر ميهمان آن برنامه بود، بيان کرد که ايران نمي‌تواند مصر را جايگزين سوريه کند.غنام هم‌چنين با بيان اين ادعا که با نزديک شدن ايران به مصر خطري کشورهاي عربي را تهديد مي‌کند گفت که البته اين مساله در هر صورت به مسايل حاکميتي برمي‌گردد.

مجتبي اماني نيز در اين برنامه در پاسخ به اين ادعا وجود 20 گروگان ايراني نزد ارتش آزاد سوريه را تکذيب کرد و افزود که روابط نظامي ايران با سوريه روابطي قديمي است و زاييده امروز نيست.

به گزارش ايسنا ادعاي گرون‌گان‌گيري جديد در سوريه در حالي مطرح مي‌شود که کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در جلسه روز يک شنبه خود آخرين تحولات سوريه را مورد بررسي قرار داد و اعلام کرد که گروگان‌گيري جديد ايرانيان در سوريه کذب محض است.

احتمال آزادي‌ قريب‌الوقوع شهروند آمريکايي درايران

«سعيد عابديني» شهروند آمريکايي ايراني‌الاصل در دادگاه انقلاب محاکمه شد و به گفته‌ي وکيلش به زودي آزاد خواهد شد.

ناصر سربازي وکيل مدافع عابديني در گفت و گو با ايسنا، در اين باره اظهار کرد: جلسه‌ي رسيدگي به اتهامات سعيد عابديني صبح روز دوشنبه 2 بهمن در شعبه‌ي 26 دادگاه انقلاب به رياست قاضي پيرعباسي به صورت کاملا قانوني برگزار شد. وي اتهامات موکلش را تشکيل کليساهاي خانگي به قصد برهم زدن امنيت کشور و تباني جهت ارتکاب جرم عنوان کرد و افزود: در جلسه‌ي دادگاه اتهامات توسط موکل و اينجانب پذيرفته نشد.

وي با بيان اين که رسيدگي به اين پرونده در يک جلسه به اتمام رسيد، ياد آور شد: قرار شد در مهلت قانوني راي صادر شود. ولي طبق نظر دادگاه طي چند روز آينده موکلم درپي سپردن وثيقه، آزاد خواهد شد و مشکلي براي خروج از کشور و ملاقات با خانواده‌اش نخواهد داشت.وکيل سعيد عابديني با تاکيد بر اينکه موکلش اتهامي به عنوان جاسوسي نداشته است به ايسنا گفت که وثيقه‌ي 4 ميليارد ريالي موکلش توديع شده است.

سعيد عابديني که اخيرا رسانه‌هاي خارجي و وزارت خارجه آمريکا درباره سرنوشت وي اظهارنظر کرده بودند، در اوايل مهر سال جاري در منزل پدري‌اش بازداشت شده است. او قبل از سال 1385 کليساي خانگي داشته و در اين راستا فعاليت مي‌کرده است و پس از آن به خارج رفته که پس از بازگشت بازداشت شده است.

کامرون: جنگ در شمال آفريقا چند دهه طول خواهد كشيد

نخست‌وزير انگليس اظهار داشت که اين کشور به همراه ديگر کشورهاي غربي با جنگي طولاني مدت عليه تروريست‌هاي افراط‌گرا در شمال آفريقا که ممکن است چندين دهه به طول بينجامد، مواجه هستند.

به گزارش مهر، به نوشته روزنامه ديلي ميل، ديويد کامرون، نخست‌وزير انگليس اظهار داشت: حمله تروريستي و گروگان‌گيري در الجزاير يادآور تلخ تهديدي است که در منطقه وجود دارد.وي اين تهديد را مشابه با تهديد تروريست‌ها در افغانستان و پاکستان دانست و وعده داد تا از رياست انگليس بر گروه هشت استفاده کند تا به شکل دهي يک پاسخ بين‌المللي به تهديدهاي تروريست‌ها بپردازد.

منابع خبري در دولت انگليس مساله اعزام سربازان اين کشور براي حمايت از مداخله نظامي فرانسه در مالي را کم اهميت دانستند اما اظهار داشتند که رويکرد جديدي بايد اتخاذ شود تا نسبت به مناطق بي‌قانون و گسترده در آفريقا رسيدگي شود.

نخست‌وزير انگليس که قرار است بار ديگر در خصوص بحران الجزاير در مجلس عوام اين کشور سخنراني کند، اظهار داشت: اين تهديد يک تهديد جهاني است و نيازمند پاسخ جهاني. اين تهديد به پاسخي است که شايد به جاي چند ماه چند سال و حتي چند دهه طول بکشد.

تشکيل دولت انتقالي مخالفان سوريه به تاخير افتاد

خبرگزاري رويترز اعلام کرد، ائتلاف مخالفان سوريه تشکيل دولت انتقالي خود را به تاخير انداختند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، رهبران ائتلاف ملي مخالفان سوريه که اخيرا نشست خود را در استانبول ترکيه آغاز کردند تشکيل دولت انتقالي را به تاخير انداختند.اين ائتلاف در بيانيه خود اعلام کرد که ظرف 10 روز آينده پيشنهادات خود را در خصوص تشکيل دولت انتقالي به کميته پنج نفره تشکيل شده در اين باره ارائه خواهد داد. در اين بيانيه آمده است که با کشورهاي دوست، مخالفان و اعضاي ارتش آزاد سوريه رايزني خواهند کرد.اين در حالي است که از روز شنبه مخالفان سوريه نشستي را در استانبول با هدف تعيين نخست‌وزير و تشکيل دولت انتقالي آغاز کرد‌ه‌اند.هچنين منابع مخالف تاکيد کردند: رياض حجاب، نخست‌وزير برکنار شده سوريه بيشترين شانس‌ را براي انتصاب سمت نخست‌وزيري دولت انتقالي سوريه است.


 خبر روز 

سرانجام حذف سنگسار از قانون مجازات اسلامي

سخنگوي کميسيون قضائي مجلس درباره حذف سنگسار از قانون مجازات اسلامي مي‌گويد در حال حاضر عبارت رجم در مجازات اسلامي گنجانده شده اما مجازاتي براي آن در قانون مشخص نشده و منوط به مجازات شرعي شده است.لايحه مجازات اسلامي و رفع دغدغه‌هاي شرعي و قانوني اکنون دوباره به شوراي نگهبان بازگشت داده شده تا مراحل نهايي تائيد آن سپري شود، بي شک نوآوري‌هاي موجود در قانون جديد مجازات اسلامي با اعمال برخي مجازات‌هاي جايگزين احکام صادره در محاکم قضايي را تا حد زيادي دچار تحول مي‌کند.قانون جديد مجازات اسلامي که براي نهايي شدن، پيچ و خم‌هاي فراواني را پشت سر گذاشته با تصويب نهايي آن در حوزه‌هاي مسووليت کيفري و شخصي بودن مجازات، تقسيم‌بندي جرايم و مجازات‌ها، حدود مسووليت کيفري، تخفيف مجازات، شرايط آزادي مشروط، تعويق، تعليق و زوال محکوميت کيفري ابتکاراتي دارد.

محمد علي اسفناني در خصوص آخرين وضعيت لايحه جديد مجازات اسلامي به فارس مي‌گويد که پس از تصويب نهايي در کميسيون قضايي مجلس لايحه مجازات اسلامي به شوراي نگهبان رفته است.

سخنگوي کميسيون قضائي و حقوقي مجلس در پاسخ به اين پرسش که در بحث قوانين جايگزين، علت اينکه برخي مجازات‌ها مانند سنگسار از شمار مجازات‌هاي اسلامي حذف شده، چيست، تصريح مي‌کند که در مورد رجم مجموع نظريات اين بود که اگر لفظ رجم يا سنگسار در قانون مجازات اسلامي نيايد، مناسب‌تر است از اين رو در پيش نويس لايحه مجازات اسلامي هم لفظ رجم آورده نشده بود.

نماينده مجلس: مصوبه‌دولت در اهدا 4ميليون‌دلار به 3کشورآفريقايي غيرقانوني است

نماينده ادوار مجلس با اعلام اين خبر که دولت مصوبه‌اي در خصوص بخشش 4ميليون دلاري به سه کشور آفريقايي داشته، گفت: اين مصوبه غيرقانوني است چون هرگونه اعطاي وام يا کمک به ديگر کشورها بايد به تصويب مجلس برسد.محمدرضا خباز در گفت‌وگو با خانه ملت گفت: اخيرا هيئت وزيران مصوبه‌اي داشته که بر اساس آن، چهار ميليون دلار از درآمد وزارت نفت را در اختيار سه کشور آفريقايي ازجمله زيمبابوه، آفريقاي مرکزي قرار دهد؛ در حاليکه بر طبق قانون اساسي دولت حتي حق اعطاي وام ندارد، چه رسد به اهداي پول بلاعوض.

نماينده ادوار مجلس شوراي اسلامي افزود: ايراد مهم اين مصوبه خلاف قانون بودن آن است؛ زيرا تصميم‌گيري در چنين اموري از اختيارات دولت نيست و اعطاي هر گونه کمکي به دولت‌هاي خارجي حتما به مصوبه مجلس نياز دارد و البته در شرايطي مي‌توان اين کار را انجام داد که چنين ظرفيت مالي در کشور وجود داشته باشد.وي بيان کرد: در شرايطي که کل درآمد سالانه وزارت نفت در بودجه، 16 ميليون دلار است، چگونه مي‌توان 4 ميليون دلار آن را به اين سه کشور بخشيد و البته حدس من بر اين است که کلمه "وزارت نفت" در اين مصوبه، براي انحراف از موضوع اصلي است و در واقع دولت، قصد برداشت پول از شرکت ملي نفت دارد؛ زيرا وزارت نفت پولي ندارد که در اختيار جاي ديگري بگذارد. وي با بيان اينکه چراغي که به خانه رواست به مسجد حرام است، ادامه داد: باتوجه به گرفتاري‌ها و مشکلاتي که در کشور وجود دارد، آقايان با کدام مجوز از درآمد بيت‌المال حاتم‌بخشي مي‌کنند و چه کسي به آنها چنين اجازه‌اي داده است.

خباز تصريح کرد: دولتمردان نه اجازه عقلي دارند، نه شرعي و نه قانوني؛ زيرا 4 ميليون دلار معادل بيش از 12 ميليارد تومان است و با اين رقم مي‌توان 12 کارخانه در 12 شهر کشور زد و براي حدود هزار نفر از جوانان مردم اشتغال‌زايي کرد.


 ماندگار بر جريده عالم  

 ادامه دوازدهمين اجلاس شوراي اجرايي، دانشگاه کويت، کشور کويت، دوم آپريل 2007

قسمت چهارم

گزارش نهايي

سند: FUIW/E.C.12/2007/FR

درطول زمان بررسي ها، شوراي اجرايي تکامل کيفي دراين برنامه را که دور نمايي جامع، در هم تنيده و متنوع را منعکس مي کند مورد تجليل قرار دادند، و در عين حال نسبت به پياده کردن آن و پيشنهادهاي داده شده در يازدهمين شوراي اجرايي براي آماده کردن نقشه اجرايي اعلام نظر کردند.

علاوه برآن شوراي اجرايي از دانشگاه ها خواستند که همکاري خود را با دبيرخانه تقويت کنند و براي پياده کردن و ايفاي نقش ميزبان در فعاليت هاي زمان بندي شده تحت اين برنامه، در مکان هاي مختلف و براي بهره مند شدن تعداد زيادتري از دانشگاه ها کمک نمايند. در انتها شوراي اجرايي پيشنهاد داد که مجمع عمومي برنامه و مکانيزم هاي پياده سازي را تصويب نمايد.

پس از آن، دبيرکل فرم جديد پروژه « دانشگاه مجازي اسلامي» همراه با مآخذ قانوني آن و جزئيات مراحل پياده سازي آن را ارائه داد، در حاليکه از دکترعبداله جاسبي، رياست شوراي اجرايي و رئيس دانشگاه آزاد اسلامي، دکتر اسماعيل البشري، رئيس مجمع عمومي و رئيس دانشگاه شارجه، دکتر احمد کاوساسنجندو، رئيس دانشگاه اسلامي در اوگاندا و دکتر محمدرضا شاهرخي بخاطر کمک هاي فراوان او درتوسعه پروژه تحت سرپرستي دبيرخانه اتحاديه تشکر کردند. سپس دکتر شاهرخي مدير پروژه جنبه هاي آکادمي، فني و مديريتي پروژه را ارائه نمود.

درانتها، شوراي اجرايي پيشنهاد کرد تا مجمع عمومي فرم جديد و اساسنامه آن را تصويب نمايد.

پس از آن، دبيرکل گزارش خود را در مورد سندي تحت عنوان « استراتژي در مورد تصويب آموزش دانشگاه در جهان اسلام» که در آن مراجع قانوني،انگيزه هاي تمدني، همينطور افزايش چالش ها ونيازها براي طراحي استراتژي خواسته شده بود را ارائه نمود. او همچنين موضوعات اصلي گزارش را در بخش هاي مختلف آن براي استفاده از تغييرات فن آوري اخير و به موازات ارزش هاي ثابت اسلامي مورد تاکيد قرارداد.

دراين رابطه اوبه اجلاسي که توسط اتحاديه به منظور مروري در پروژه همکاري دانشکده صداي اسلام در تريپولي، در اتحاد جماهير ليبي ( 15تا17 جولاي 2006) تشکيل شده بود ودر خواست تصويب آنها را داده بود ودر سومين کنفرانس اسلامي وزراي آموزش عالي و پژوهش علمي در کويت (19تا21 نوامبر 2006) پيش نويس آن امضا شده بود اشاره کرد.

اعضاي شوراي اجرايي در طول بررسي ها تقدير خود را از تلاش هاي منظم توسط دبيرکل و همکاران او براي تهيه سند مهم مرجع که نيازهاي آموزشي دانشگاه اسلامي را در نقطه اتصال هنگامي که امت اسلامي نيازمند نزديک کردن دورنماهاي خود، شناخت اصول و اولويت هاي خود، و حفظ خصوصيات به منظور بيان چالش هاي جهاني سازي و افزايش خواستهاي خود بود به عمل آورد. شورا همچنين از دانشگاه هاي عضو خواست تا اين سند را در ترسيم طرح ها، مواد درسي وبرنامه ها، وتحکيم هدف هايشان بکار گيرند، در حاليکه همزمان پشنهاد و تصويب آن را در چهارمين مجمع عمومي اتحاديه نيز داد.


 محسني‌اژه‌اي:
 سيستم بانکي بايد اصلاح شود تا بدهکاران بانکي تسهيلات نگيرند 

 
سخنگوي دستگاه قضايي با ارائه توضيحاتي در خصوص بدهکاران بانکي، گفت: اگر واقعا تسهيلاتي که بانک‌ها به مردم مي‌دهند در جهت خود يعني براي توليد کشور و نيز براي فعاليت‌هاي سالم اقتصادي مصرف شود، اين امر بسيار مفيد و خوب است که نيازي به توضيح ندارد، لذا بايد همه دست‌اندرکاران، بانک‌ها، دولت، مجلس و قوه قضاييه در اين جهت حرکت کنند که تسهيلات بانکي به منظوري مصرف شود که بانک به دليل آن منظور، پول را پرداخت مي‌کند.سخنگوي قوه قضاييه گفت: بانک مرکزي بايد سيستمي داشته باشد که وقتي فردي بدهکار بانکي است نتواند مجددا از بانک تسهيلات بگيرد.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين غلامحسين محسني‌اژه‌اي ، در نشست خبري خود ادامه داد: در واقع وجوه و تسهيلاتي که بانک‌ها به مردم ارائه مي‌دهند در جهت انجام اقداماتي داده مي‌شود ولي متاسفانه در جهت ديگري برخلاف واقع اين پول‌ها مصرف مي‌شود. به عنوان مثال فردي پولي براي زمين‌هاي کشاورزي‌اش از بانک گرفته ولي با آن پول مبادرت به خريد LC يا ارز مي‌کند يعني پولي که در جهت فعاليت اقتصادي از بانک دريافت کرده در جاي ديگري و براي تجارت مصرف شده است.

محسني‌اژه‌اي در پاسخ به پرسش خبرنگاري مبني بر اينکه «آيا طرح مباحثي نظير اينکه حجم حصر آقايان موسوي و کروبي کاهش يافته و آنها معالجات خود را انجام مي‌دهند و همچنين امورات روزانه خود را پيگيري مي‌کنند، صحت دارد؟» گفت: در مورد معالجات هميشه همينطور بوده که در صورت نياز، معالجات انجام مي‌شد اما در غير اين مورد تغيير خاصي ايجاد نشده است.

محسني‌اژه‌اي در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اينکه با توجه به اينکه حکم تاييد مرتضوي ابلاغ و در روزنامه رسمي به چاپ رسيده است، آيا اجرايي شده يا خير و اگر دوباره از ناحيه دولت دچار تغيير شد، قوه قضاييه چه برخورد مي‌کند؟ گفت: وزير محترم هنگامي که از ايشان سوال شد، گفتند که مطابق قانون عمل مي‌کنيم و ان‌شاءالله مطابق قانون عمل کنند و اگر که بعدا اقدامي صورت گيرد که خلاف قانون باشد، حسب قانون اقدام مي‌شود.

خبرنگار ديگري خواستار اعلام تعيين وقت رسيدگي براي پرونده قضات کهريزک شد که محسني‌اژه‌اي پاسخ داد: براي رسيدگي به اين پرونده هشتم اسفندماه تعيين وقت شده است.

خبرنگار ديگري پرسيد، آيا اقدام اخير دو سارق زورگير و اجراي احکام آنها ابهاماتي را در خصوص محارب بودن يا نبودن اين اعمال به وجود نياورده است؟ که محسني‌اژه‌اي پاسخ داد: پرونده‌اي تشکيل شده و در چارچوب آيين دادرسي به آن رسيدگي شده است. همه متهمان اين پرونده وکيل داشتند، پرونده در دادسرا بود، کيفرخواست صادر شد و به دادگاه رفت، متهمان به راي اعتراض کردند،‌ به ديوان عالي کشور فرستاده شد و در آنجا حکم آنها را ديوان عالي کشور تاييد کرد، پس از آن حکم آنها اجرا شد،‌ يعني همه ضوابط و مقررات آيين دادرسي در اين پرونده رعايت شده است. خبرنگار ي در ادامه از دادستان کل کشور پرسيد که دستگاه قضايي براي جلوگيري از تکرار اتفاقاتي مانند پرونده کهريزک و نيز پرونده‌هايي همچون پرونده ستار بهشتي چه اقداماتي را انجام مي‌دهد؟ که محسني‌اژه‌اي پاسخ داد: هنوز معلوم نيست که ستار بهشتي به چه صورت مرده است، در واقع هنوز به دست من چيزي نرسيده که اين فرد به خاطر عامل بيروني مرده است. آيا امکان ندارد يک نفر که در خارج از دادسرا سکته مي‌کند، در دادسرا يا در زندان هم سکته کند؟ منتهي اگر اين فرد در دادسرا سکته کند و فرد خاصي هم باشد سر و صداها بالا مي‌گيرد لذا بايد بگويم در اينکه ما در هر بخشي از اقدامات خود بايد تمهيداتي را بينديشيم که هيچ عارضه‌اي پيش نيايد، خوب است.

وي ادامه داد: دستگاه قضايي در برخورد با معترضين به نواميس مردم مصمم است و هيچ گونه ملاحظه‌اي در مورد آنها نمي‌کنيم و به هياهوي حاميان آنها نيز توجه نمي‌کنيم. سخنگوي قوه قضاييه در ادامه از دولت، مجلس و تمامي مسوولان خواست که تلاش خود را در جهت رفع فقر، بيکاري و تنگناهاي معيشتي انجام دهند.


 حاشيه هاي مراسم تحليف باراك اوباما 

باراک اوباما رييس جمهور ايالات متحده روز گذشته با برگزاري مراسم رسمي تحليف و سوگند به قانون اساسي ايالات متحده به عنوان 44 امين رييس جمهور آمريکا سکان هدايت کاخ سفيد را به دست گرفت.مراسم تحليف طبق زمان بندي مشخص و از پيش تعيين شده برگزار شد.

به گزارش عصر ايران، نخست جو بايدن معاون رييس جمهورمراسم رسمي سوگند را به جا آورد و سپس باراک اوباما در جايگاه ويژه قرار گرفت و سخنان بر زبان جاري شده رييس ديوان عالي آمريکا را تکرار کرد.

مراسم تحليف اوباما حاشيه ها و رکوردهاي جالبي داشت که آن را از ديگر مراسم تحليف روساي جمهور پيشين آمريکا متمايز مي کرد.

1-دو ميليون نفر بودند : نخستين جنبه رکورد اين مراسم حاضرين و مردم شرکت کننده در مراسم تحليف بود که بنا به آمار تا کنون جمع شدن جمعيتي بيش از 2 ميليون نفر در يک مراسم رسمي در طول تاريخ ايالات متحده بي سابقه محسوب مي شود.2 ميليون نفر از شهرها و ايالت هاي مختلف آمريکا گرد هم آمده بودند تا سوگند اولين رييس جمهور سياه پوست آمريکا را نظاره گر باشند.

2- به نام حسين سوگند خورد: باراک حسين اوباما در مراسم تحليف خود با نام کامل خانوادگي اش و با نام "باراک حسين اوباما" سوگند خورد.اين نخستين آمريکايي مسلمان زاده است که به مقام رياست جمهوري مي رسد و ازاين رو اين نخستين بار است که نام حسين در مراسم تحليف رييس جمهور آمريکا ذکر مي شود.

3- دوربين ها:همزمان با بالا رفتن دست اوباما به نشانه سوگند، سيل دوربين هاي خبرنگاران و مردم شرکت کننده در مراسم براي عکس گرفتن از اين صحنه تاريخي روانه شد و صدها هزار عکس از اين صحنه تاريخي در حافظه دوربين شرکت کنندگان در مراسم ثبت شد.حتي دختر کوچک 7 ساله اوباما هم دوربيني در دست داشت و از اين صحنه عکس انداخت.

4- لباس ميشله: ميشله اوباما همسر اوباما تا کنون تلاش کرده است تا چيزي از همسر جان اف کندي رييس جمهور فقيد آمريکا کم نداشته باشد و مثل او شيک پوش باشد.در مراسم روز تحليف هم ميشله زرد "ست "کرده بود. که البته اين بار رنگ لباس هاي خانواده اوباما با يکديگر "ست نبود" . لباس هر کدام از اعضاي خانواده اوباما ، متفاوت از ديگري بود و برخي معتقدند اين انتخاب تعمداً و براي اشاره به موضوع رنگين پوستي در آمريکا انجام شده است.

5- چني روي ويلچر: ديک چني معاون بوش روي ويلچر بود .چني از بيماري قلبي رنج مي برد اما خانواده وي گفته اند که در جريان اثاث کشي شان از کاخ سفيد آسيب ديده است. چني روز گذشته و در حالي که گاه دخترش و گاه همسرش ويلچرش را هل مي دادند از پايين پلکان ضلع شرقي کنگره از بوش و اوباما خداحافظي کرد و سوار ليموزين شد و رفت.

6- بوش به تگزاس بازگشت: جورج بوش و لورا همسرش بعد از بدرقه اوباما و ميشله در محوطه ضلع شرقي کنگره آمريکا سوار بر هلي کوپتر مخصوص شدند و از آنجا به فرودگاه رفته و به سمت تگزاس پرواز کردند.

7- ليموزين اوباما: اوباما پس از شرکت در مراسم نهار کنگره با ليموزيني مخصوص و مشکي رنگ ( فوق مدرن ) و با سرعتي بسيار بسيار آرام ، مسير کنگره تا کاخ سفيد را در ميان انبوه استقبال شهروندان آمريکايي طي کرد.تا ساعت 15:30 دقيقه به وقت محلي به کاخ سفيد رسيد.

8- با انجيل آبراهام لينکن : اوباما در اين مراسم ، به همان انجيلي سوگند خورد که آبراهام لينکن ، شانزدهمين رئيس جمهور ايالات متحده در سال 1861 به آن سوگند خورده بود.وي در حالي سوگند خورد که اين انجيل را همسرش در دست گرفته و اوباما دستش را بر آن نهاده بود.

9- شيشه هاي ضد گلوله: محل سخنراني اوباما را شيشه هاي ضد گلوله احاطه کرده بود به طوري که از زاويه پايين ، اوباما از پشت شيشه قابل رويت بود.

به هر حال مراسم تحليف اوباما تبديل به يک روز خاص در امريکا و حتي ديگر نقاط جهان شد و خبرها حاکي است ميليون ها نفر از مردم جهان اين مراسم را به طور مستقيم به تماشا نشستند.


 تغييرات بنيادي در رويکرد ارتش سوريه؛
 خروج از مناطق شمالي و تمرکز بر اطراف پايتخت 

منابع سوري اعلام کردند، تغييرات ريشه‌اي در عملکرد و برنامه‌ريزي‌ها ارتش سوريه و مناطقي که ارتش در آنجا عمليات نظامي انجام مي‌دهد، به وجود آمده است و از اين پس عمليات ارتش بر مناطق نزديک به پايتخت متمرکز خواهد شد.

به گزارش ايسنا، روزنامه "الاخبار" لبنان، به نقل از منابع سوري اعلام کرد، تغييرات جديدي در عملکرد و برنامه‌ريزي‌ ارتش سوريه و مناطقي که اين ارتش در آن عمليات انجام مي‌دهد، رخ داده است.

روزنامه الاخبار گزارش داد: اقدامات ويژه سازمان اطلاعات نظامي ارتش سوريه موفقيت‌هاي ميداني بسياري را براي ارتش در مناطق گوناگون در استان ريف دمشق و استان حمص به ارمغان آورده است.

بنا بر اين گزارش، ارتش سوريه قصد دارد تا از تصميماتي که فايده‌اي ندارد، دست بکشد، به عبارت ديگر مناطقي را که درگيري در آنها است را خالي کند و به درگيري‌هاي نظامي به شکل پراکنده به‌ويژه در مناطق شمالي دست نزند و توان خود را بر روي مناطق نزديک به پايتخت متمرکز کند.

روزنامه مذکور با استناد به اطلاعات به دست آمده از دمشق نوشت: نيروهاي ارتش سوريه در تلاشند استان دمشق و استان ريف دمشق و منطقه حمص را به صورت کامل تحت کنترل خود درآورند و شبه‌نظاميان مخالف دولت را از اين مناطق خارج کنند.


 سرمقاله 

 انتخابات اسرائيل و نتانياهو

علي رمضاني

انتخابات كنيست اسرائيل امروز با حضور 34 حزب و براي 120 کرسي پارلمان برگزار مي‌شود و رهبر حزبي که بتواند در انتخابات پارلماني اکثريت 120 کرسي‌ را از آن خود کند، از سوي رياست جمهور «شيمون پرز» مسئول تشکيل کابينه مي‌شود. در اين حال اگر به شرايط كنوني اسرائيل در آستانه انتخابات نگاهي داشته باشيم بايد گفت جدا از نوع و رويكرد ضد ايراني اسرائيل در چند سال گذشته امر ديگري كه به چالشهاي سياست خارجي اسرائيل بدل شده است افزايش شكاف و واگرايي در روابط اسرائيل با امريكا نسبت به گذشته است. در اين بين هر چند تل آويو اميد داشت كه جمهوري خواهان به قدرت برسند اما پيروزي دوباره اوباما تا حدي سردي ويژه اي بر روابط حاكم كرده است. علاوه بر اين نيز اسرائيل در شرايط كنوني با پيامدهاي بهار عربي روبرو است پيامدهايي كه در حقيقت تا حد زيادي به ضرر اين رژيم بوده و هست. در بعد داخلي نيز جدا از كسري بودجه دولت، مشكلات اقتصادي جامعه رو به افزايش گذاشته است و موجب افزايش انتقادهاي بيشتر احزاب مخالف و ميانه رو و حتي تمايل بيشتر به كاهش حضور در انتخابات پارلماني گشته است. در اين شرايط هر چند بنا به آخرين نظرسنجي‌ها آمارها از پيروزي ائتلاف دو حزب راستگراي «ليکود» به رهبري «بنيامين نتانياهو» نخست‌وزير و «اسرائيل بيتنا» به رهبري «آويگدور ليبرمن» وزير خارجه مستعفي اسرائيل حکايت دارد، اما بايد گفت مخالفان نتانياهو و احزاب ميانه در انتخابات كنوني داراي اهرم هاي بسياري بوده و مي‌توانند در صورت همگرايي بيشتر در آينده دولت نتانياهو را با مشكلات بيشتري روبرو كنند. علاوه بر اين هر چند اكنون احزاب دست راستي در موقيعت بالاتري در رسيدن به كرسيهاي پارلماني هستند اما نگراني احزاب مخالف از حكومت دوباره دست راستي و تندرو ها در اسرائيل و كشاندن اسرائيل به سوي وضعيت نامطلوب در داخل و خارج ادامه دارد.

آنچه مشخص است بنا به نظر سنجي ها بايد از اكنون نتانياهو را نخست وزير بعدي اسرائيل دانست در اين شرايط تندرو هاي دست راستي با تمركز بر مسائل حساسيت زايي همچون وطن پرستي، شهرك سازي و.. توانسته اند جايگاه خود را تا حدي حفظ كنند، اما بايد گفت اين امر در آينده اسرائيل پيامدهايي منفي خواهد داشت. چرا كه قدرت گيري دوباره نتانياهو جدا از عدم حل مساله مشكلات با فلسطين، موجب گرايش احزاب فلسطيني به مذاكره و ايجاد فضاي تنش آميز و تقابل با همسايگان عربي و منطقه خواهد شد. در اين حال در سطح منطقه اي و بين المللي نيز هر چند از دامنه كنشها و واكنشهاي تل آويو در مقابل ايران كاسته شده است اما بايد گفت دولتي ائتلافي نوين در اسرائيل همچنان ايران هراسي مد نظر بوده و اسرائيل داراي اختلاف نظرها و ديدگاه هايي در روابط با امريكا خواهد بود. در بعد ديگري نيز با قدرت گيري اخوان در مصر و تحولات انقلابي بهار عربي اسرائيل در مقابل موج ديگري از اختلافات و چالشهاي منطقه اي اسلام اخواني خواهد بود.


  اصلاح عراق جز با برکناري مالکي ممکن نيست 

معاون سابق رئيس جمهوري عراق با انتقاد از دولت نوري مالکي تاکيد کرد: اصلاح عراق جز با برکناري مالکي از قدرت ممکن نيست.به گزارش ايلنا، به نقل از سايت اينترنتي النشرة، طارق الهاشمي، معاون سابق جلال طالباني، رئيس‌جمهوري عراق با صدور بيانيه‌اي ضمن انتقاد از عملکرد دولت نوري مالکي، نخست‌وزير عراق وي را "دروغگو" توصيف کرد.

وي در اين بيانيه همچنين تاکيد کرد: جايي براي انجام اصلاحات در عراق و تاسيس نظام جديد وجود ندارد مگر اينکه مالکي و مدحت المحمود، رئيس شوراي عالي قضات عراق استعفا دهند. وي همچنين المحمود را به "سياسي کاري و تابعيت دستگاه قضايي از خواسته‌ها و اقدامات مالکي" متهم کرد.


 سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

 سري نوزدهم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي