جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/11/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4355

رهبر معظم انقلاب در جمع مسئولان نظام و ميهمانان كنفرانس اسلامي:
هر حركت اختلافي در ميان مسلمانان ، بازي در زمين دشمن است

آيت الله هاشمي رفسنجاني:
راه من با ديگران متفاوت است چون من از طريق رهبري بايد کار کنم


مادراسد فرار نكرده است


خبر انفجار در فردو موثق نيست


پيروزي در جنگ مالي نزديک است


يک نکته از هزاران


ميز خبر


تا انتخابات يازدهم


ماندگار بر جريده عالم


سرمقاله

احمدي‌نژاد :
انقلاب فقط متعلق به ملت ايران نيست، متعلق به بشريت است


عسگر اولادي: بايد جلوي تخريب و سياه‌نمايي همديگر را بگيريم


مخالفان مصري دعوت مذاکره مرسي را نپذيرفتند


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي


نافرماني گروه "ارتش آزاد" از غربي ها


 رهبر معظم انقلاب در جمع مسئولان نظام و ميهمانان كنفرانس اسلامي:
  هر حركت اختلافي در ميان مسلمانان ، بازي در زمين دشمن است 

در خجسته سالروز ميلاد سراسر نور پيامبر رحمت، حضرت ختمي مرتبت محمد مصطفي (ص) و فرزند گرامي ايشان، حضرت امام صادق (ع)، جمعي از مسئولان نظام، ميهمانان خارجي شركت كننده در بيست و ششمين كنفرانس وحدت اسلامي، سفراي كشورهاي اسلامي و قشرهاي مختلف مردم امروز(سه شنبه) با حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار كردند.

رهبر انقلاب اسلامي در اين ديدار ضمن تبريك هفدهم ربيع الاول سالروز ميلاد پيامبر اعظم اسلام (ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع)، اتحاد اسلامي را يك شعار مقدس و وحدت ميان امت اسلامي را مهمترين پيام رسالت نبي مكرم اسلام (ص) دانستند و با اشاره به حركت بيداري اسلامي در دنياي اسلام بويژه در شمال افريقا، آن را بخشي از تحقق وعده الهي دانستند و تأكيد كردند: امروز اصلي ترين سياست دنياي استكبار براي مقابله با بيداري اسلامي، ايجاد اختلاف و به جان هم انداختن مسلمانان در كشورهاي اسلامي است ، بنابراين وظيفه خطير نخبگان ديني، سياسي و دانشگاهي جهان اسلام تشريح طراحي دشمن براي امت اسلامي و تلاش جدي براي تحقق شعار اتحاد اسلامي است.

حضرت آيت الله خامنه اي، ‌ماه ربيع الاول را بواسطه ميلاد پيامبر اسلام (ص) و امام صادق (ع)، بهار زندگي و حيات خواندند و خاطرنشان كردند: گرامي داشتن اين ميلاد بزرگ، فقط به جشن و شادي صرف نيست بلكه دنياي اسلام بايد رابطه معنوي، قلبي و عاطفي خود را با نبي مكرم (ص) روز به روز تقويت كند. 

 ايشان يكي ديگر از ضروريات گراميداشت هفدهم ربيع الاول را تبعيت امت اسلامي از دستورات پيامبر اسلام (ص) دانستند و افزودند: مسلمانان بايد دستورات آن بزرگوار را در زندگي خود پياده و در مسير دستورات ايشان براي تربيت فردي و اجتماعي و رفتار سياسي در جامعه، حركت كنند.

رهبر انقلاب اسلامي شرايط دنياي اسلام را براي پيروي عملي از دستورات حضرت خاتم النبيين (ص) را بواسطه آغاز حركت بيداري اسلامي، مهيا و آماده خواندند و تأكيد كردند: بعد از دهها سال فشار و سلطه غربيها بر دنياي اسلامي، اينك مسلمانان احساس مي كنند كه اسلام، زمينه ساز تحقق عزت، سربلندي و استقلال آنها است و همه آرزوهاي امت اسلامي، ‌مي تواند به بركت اسلام برآورده شوند.

حضرت آيت الله خامنه اي، شكل گرفتن احساس تواناييِ ايستادگي در مقابل استثمار و استكبار دولتهاي غربي، در ميان مسلمانان، و وادار كردن غربيها به عقب نشيني را از بركات بيداري اسلامي برشمردند و افزودند: بيداري اسلامي كه سي و چهار سال قبل در ايران آغاز شد و اكنون در دنياي اسلام در حال گسترش است، از نشانه هاي تحقق وعده الهي و حركت به سمت پيروزي است.

ايشان خاطرنشان كردند: دنياي استكبار از همان ابتداي حركت بيداري اسلامي تلاش كرده است تا در مقابل آن مشكل و سد ايجاد كند اما اگر مسلمانان به خداوند متعال توكل كنند و عزم جدي براي حركت رو به جلو داشته باشند، سد دشمنان، قطعاً مانع حركت دنياي اسلام نخواهد شد و آنان گام به گام به پيروزيهاي بيشتري خواهند رسيد.

رهبر انقلاب اسلامي، ايجاد اختلاف و مشغول كردن مسلمانان به يكديگر را اصلي ترين تلاش دشمنان براي مقابله با بيداري اسلامي دانستند و افزودند: در زمان پيروزي انقلاب اسلامي ايران نيز از همان ابتدا سياست ايجاد اختلاف دنبال شد اما جمهوري اسلامي با قاطعيت در مقابل اين توطئه ايستاد و پرچم اتحاد اسلامي را برافراشت.

حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان كردند: امام خميني (ره) در طول حيات خود بارها تأكيد كردند كه ما معتقد به برادري اسلامي هستيم و اين مسير، بعد از ايشان نيز تا به امروز، ادامه داشته است.

ايشان تأكيد كردند: تنها راه مقابله با توطئه ايجاد اختلاف، احساس اتحاد ميان مسلمانان و همچنين در ميان گروهها، مذاهب و جناحهاي مختلف داخل هريك از كشورهاي اسلامي است.

رهبر انقلاب اسلامي نتيجه اختلاف ميان مسلمانان را به حاشيه رفتن مسئله فلسطين و لزوم ايستادگي در مقابل زياده خواهي امريكا و غرب دانستند و افزودند: حركت جديدي كه امروز غربيها در افريقا براي تسلط بر ملتهاي آفريقايي آغاز كرده اند، نتيجه اختلافات و مشغول بودن مسلمانان به يكديگر است.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به نمونه هايي از نتايج ايجاد اختلاف در ميان مسلمانان از جمله فجايع پاكستان، جنگ و كشتار در سوريه، بايكوت شدن صداي مردم در بحرين، و در مقابل هم قرار گرفتن مردم در مصر، تأكيد كردند: هر حركت اختلافي در ميان ملتهاي مسلمان و يا در داخل هر كشور اسلامي، بطور قطع و يقين ، بازي كردن در زميني است كه دشمن طراحي كرده است.

ايشان نخبگان ديني، سياسي، دانشگاهي و حوزوي كشورهاي اسلامي را به جدي گرفتن موضوع وحدت فراخواندند و افزودند: نخبگان ا مت اسلامي بايد ضمن تشريح طراحي خطرناك دشمن براي ايجاد اختلاف، خود نيز از هرگونه اختلاف و يا تحريك احساسات سطحي و عاميانه پرهيز كنند، زيرا برافروختن آتش اختلافها، سرنوشت ملتها را سياه مي كند.

رهبر انقلاب اسلامي، شعار «اتحاد اسلامي» را يك شعار مقدس خواندند و تأكيد كردند: اگر امروز پيامبر اسلام (ص) در ميان ما بودند، همه مسلمانان را به اتحاد و پرهيز از اختلافات دعوت مي كردند.


 آيت الله هاشمي رفسنجاني:
 راه من با ديگران متفاوت است چون من از طريق رهبري بايد کار کنم 

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: من روستا زاده اي بيش نيستم و آبروي من از نظام است. البته راه من با ديگران متفاوت است چون من از طريق رهبري بايد کار کنم، گروهي در داخل کشور سعي دارند بين من و رهبري را برهم بزنند ولي من و رهبري با هم راحت گفتگو مي کنيم و راه هم همين است.

به گزارش مهر، آيت الله هاشمي رفسنجاني در ديدار با خبرنگاران و وبلاگ نويسان در پاسخ به اينکه کشور هم اکنون به حضور شما در انتخابات رياست جمهوري نياز دارد و بايد کشتي دولت را در دست بگيريد گفت: کشور امروز به همدلي بيشتر نياز دارد. به اعتقاد من افراد بهتر از من و عالم تر و با انرژي تر وجود دارند و اگر فکر مي کردم غير از من کسي نيست مي آمدم.

وي افزود: من روستا زاده اي بيش نيستم و آبروي من از نظام است. البته راه من با ديگران متفاوت است چون من از طريق رهبري بايد کار کنم. گروهي در داخل کشور سعي دارند بين من و رهبري را برهم بزنند ولي من و رهبري با هم راحت گفتگو مي کنيم و راه هم همين است.

عضو مجلس خبرگان رهبري همدلي را لازمه بقاي دولتها و نظام عنوان کرد و گفت: همدلي امروز بهترين سپر در برابر دشمن است. اين فقط حرف من نيست بلکه حرف رهبري هم همين است. يادم هست قبل از انتخابات مجلس با مقام معظم رهبري ديدار داشتم و در مورد هجمه غربي ها در بحث هسته اي، تروريست، حقوق بشر و موشکهاي ساخته شده ايران گفتگو کرديم و دنبال راهکار بودم.ايشان فرمودند: اگر همدلي در کشور باشد اين بهترين دفاع است.آيت الله هاشمي رفسنجاني اظهار داشت: بنده گفتم: امروز که اين همدلي وجود ندارد و رهبري گفتند: اگر مطمئن باشم 60 درصد مجلس مخالف من هستند باز هم خطري متوجه مملکت نيست.

آيت الله هاشمي گفت: البته همدلي کامل در هيچ کشوري نيست ولي همين همدلي ما را در اوايل انقلاب با وجود منافقان و تروريستها و در هشت سال دفاع مقدس پيروز کرد.

با نظرات عسگراولادي موافقم

آيت الله هاشمي رفسنجاني در مورد اظهارنظر جديد حبيب الله عسگراولادي در مورد موسوي و کروبي گفت: با نظر ايشان موافق هستم.

آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني در پاسخ به اين سئوال که آيا شما با اظهارات اخير آقاي عسگراولادي موافقيد گفت: نظر من مثبت است البته ايشان نظر خود را گفته اند. آقاي عسگراولادي حتي از قبل از اينکه من و امثال من کار مبارزاتي را شروع کنيم در صحنه حضور داشتند و بيشتر از من در زندان بوده اند و دلشان براي انقلاب مي سوزد.

از آيت الله هاشمي سئوال شد در مناظره ها به شما بسيار توهين و تهمت زده شد آيا پاسخي نمي دهيد که در پاسخ گفت: من بارها پاسخ داده ام حتي در نماز جمعه ولي کسي گوش نمي کند . همه حرف خودشان را مي زنند نمي شود که امنيه ببرم پيش آنها. حضرت علي هم وقتي شهيد شد گفتند مگر نماز مي خواند. به امام حسين هم گفتند خارجي، ما که ديگر به اندازه معصومين نيستيم.

آيت الله هاشمي رفسنجاني در پاسخ به اين که آيا شما توان داريد تا اوضاع کشور را از اين بي سروساماني نجات دهيد گفت: توان من و راه من رهبري است و اميد است که بتوانيم نامزدهايي با سليقه هاي مختلف وارد ميدان انتخابات شوند البته اگر بشود.

بنزين را از 5 به30 تومان رساندم اما آب از آب تکان نخورد

برخي از خبرنگاران در مورد وضعيت اقتصادي موجود و قياس آن با دوران دولت سازندگي سئوال کردند که هاشمي پاسخ داد: هدفمندي يارانه ها در دولت من به نام تعديل اقتصادي مطرح شد جنگ که تمام شد بنزين 5 تومان بود و من قيمت آن را به 30 تومان رساندم ولي آب از آب تکان نخورد کسي هم اعتراض نکرد بعد کوپن ها را حذف کرديم البته بانک مرکزي و وزير اقتصاد قبل از حذف کوپن ها بازار را پر نکردند و سه ماه تورم داشتيم آن زمان من تهران نبودم، رهبري تلفن زدند گفتند وضعيت اين چنين شده و ما يک هفته اي اوضاع را سر و سامان داديم.

رئيس جمهور سابق کشورمان گفت: در زمان دولت من تورم 30 درصدي بود و من تورم 17 درصدي را تحويل آقاي خاتمي دادم . آن زمان بيکاري 16 درصد بود و من بيکاري 9 درصدي را تحويل دولت هفتم دادم.

آيت الله هاشمي رفسنجاني گفت: براي انجام کارهاي بزرگ بايد طبقه نيازمند را هم ديد من پول تو جيب مردم نريختم. آن زمان لايحه اي به مجلس داديم که در آن فردا دارو ، مسکن، تحصيل و بيکاري بيمه بود ولي زماني که خاتمي رئيس جمهور شد گفت لايحه اشکال دارد از مجلس پس گرفت و ديگر معلوم نشد اين لايحه چه شد. طرح من اين است که بايد تامين اجتماعي فراگير شود و هر کودک از بدو تولد بيمه باشد.

امام تدوين قانون اساسي را از زمان حضور در پاريس آغاز کرد

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به وضعيت کشورهاي همسايه و خاورميانه گفت: افغانستان با شکست شوروي انقلابش را با ما آغاز کرد ولي عدم همدلي موجب شد تا هنوز کف خيابانهايش خون ريخته باشد. ولي انقلاب ما از همان ابتدا با همدلي و راي مردم بود. امام (ره) در راي گيري خيلي عجله داشتند. يادم هست الجزايري ها پيغام دادند ما بعد از 20 سال قانون اساسي نوشتيم ولي امام نوشتن قانون اساسي را در زمان حضور در پاريس آغاز کرده بود.

پاسخ بي نظير بوتو به آيت الله هاشمي در مورد طالبان

آيت الله هاشمي رفسنجاني به انقلاب مصر و ليبي اشاره کرد و گفت: متاسفانه در داخل هسته انقلابهاي جديد مانند مصر و ليبي سلفي ها و طالبان نفوذ کردند و جريانات عجيب و غريبي در حال شکل گيري است. آنقدر هم به کار خودشان اعتقاد دارند که حاضرند خودشان را منفجر کنند. يادم هست به خانم بي نظير بوتو گفتم شما که اينقدر آزاد انديش هستيد چرا طالبان پرورش مي دهيد که در پاسخ گفت: دست دولت نيست و روحانيون اين کار را انجام مي دهند. من خودم زن هستم و شعارهاي ضد زنان را قبول ندارم.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به جو موجود در کشور گفت: قرآن همه ما را به اعتدال دعوت کرده است. قرآن مي گويد: به بت ها و بت پرستان توهين نکنيد چون آنها خداي شما را توهين مي کنند. خداوند متعال به پيامبر مي گويد: دعوت بايد با حکمت و موعظه حسنه باشد و نبايد طرف را جريحه دار کرد. در اين ميان ما واقعا به حضور و همدلي وفاداران به انقلاب نياز داريم.

سياست نظام ما هم وحدت است ولي ما گرفتار جريانهاي افراطي هستيم.

امروز مسئولان دارند همديگر را تکه پاره مي کنند

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام به اختلافات موجود ميان مسئولان اشاره کرد و گفت: در دوران من و آقاي خاتمي هم اختلاف بود ولي امروز همديگر را دارند تکه پاره مي کنند. اينطوري مي خواهيد مملکت اهل بيت را معرفي کنيد.

در دولتهاي قبل مساله هسته اي اينقدر جنجالي نشد

آيت الله هاشمي به موضوع هسته اي اشاره کرد و گفت: مساله هسته اي از زمان جنگ بود. در دولت آيت الله خامنه اي هم بود. در دولت من اعتراض آژانس را داشتيم و آقاي امراللهي با زبان يزدي آنها را قانع مي کرد. وقتي گفتيم وارد باشگاه اتمي شديم آن وقت هجمه ها زياد شد.

در دولت سازندگي ارتباط با کشورها مطلوب بود

رئيس دولت سازندگي گفت: در دولت من ارتباط با کشورها بسيار مطلوب بود. البته با غربيها کاري نداشتيم ولي در سطح منطقه بسيار محبوب بوديم. حتي بسياري از کشورهاي شمالي از ما مشورت مي گرفتند.

آمريکا آدم شود ما با دنيا مشکلي نداريم

وي به موضوع ارتباط با امريکا اشاره کرد و گفت: امام فرمودند آمريکا آدم شود مي پذيريم. البته رهبري حرف آخر را مي زند ولي اگر آمريکا به مسلمانان آزار نرساند ما مشکلي با دنيا نداريم.

کاري نکنيم به ديکتاتوري متهم شويم

آيت الله هاشمي رفسنجاني به موضوع انتخابات اشاره کرد و گفت: اگر انتخابات به خوبي و با حضور همه انجام شود دشمن را 10 قدم عقب تر مي رانيم. اگر آلوده باشد سوء استفاده مي کنند.

آيت الله هاشمي در پايان تاکيد کرد: کاري نکنيم که متهم به ديکتاتوري شويم. البته همه اقدامات را تائيد نمي کنم و تخلفاتي هم هست ولي نبايد مايوس ماند.


  مادراسد فرار نكرده است 

ايسنا: رياست جمهوري سوريه اخباري مبني بر خروج مادر بشار اسد از دمشق و رفتن وي به دوبي و نيز وصيت بشار اسد را تکذيب کرد.به گزارش سايت اينترنتي "دمشق پست" دفتر اطلاع‌رساني رياست جمهوري سوريه تمام اخبار منتشر شده مبني بر برگزاري نشست‌هاي امنيتي ويژه به رهبري بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه در 48 ساعت بعد از آخرين سخنراني سياسي وي را تکذيب کرد.دفتر اطلاع‌رساني رياست جمهوري سوريه اعلام کرد که اخباري مبني بر "وصيت بشار اسد و حملات موشکي" به هيچ وجه صحت ندارد. رياست جمهوري سوريه همچنين اخباري مبني بر ورود انيسه مخلوف، مادر بشار اسد به دوبي را تکذيب و تاکيد کرد که وي به هيچ وجه از دمشق خارج نشده است. اخيرا برخي از رسانه‌ها اعلام کردند که بشار اسد بعد از آخرين سخنراني خود چندين نشست برگزار و پيش‌بيني کرده است که کشته مي‌شود و به فرماندهان خود دستور داده تا در صورت ترور وي به اراضي اشغالي حملات موشکي کنند.


  خبر انفجار در فردو موثق نيست 

ايلنا: سخنگوي کاخ سفيد خبر مربوط به انفجار در تاسيسات هسته اي فردو را غير قابل تاييد خواند.به نقل از خبرگزاري آلماني دويچه وله، جي کارني، سخنگوي کاخ سفيد، روز دوشنبه درباره انتشار خبري مبني بر وقوع انفجار در تاسيسات هسته اي فردو در برخي از سايت‌هاي خبري در جمع خبرنگاران گفت: ما اطلاعاتي مبني بر صحت و درستي خبر مربوط به انفجار در فردو در دست نداريم و تصور نمي‌کنيم که اين خبر صحت داشته باشد.

چندي پيش خبري مبني بر وقوع انفجاري در فردو و محبوس شدن 190نفر از کارکنان اين تاسيسات در اعماق زمين در برخي از سايت‌ها و رسانه‌ها منتشر شد که سردار جزايري، معاون فرهنگي و امور بسيج ستاد کل نيروهاي مسلح کشورمان در حاشيه مراسمي در تهران اين خبر را تکذيب کرد.


  پيروزي در جنگ مالي نزديک است 

مهر: رئيس‌جمهوري فرانسه اعلام کرد که نيروهاي نظامي اين کشور و شرکاي آفريقايي‌اش در حال دستيابي به پيروزي در کشور مالي و مقابله با شبه‌نظامياني هستند که شمال اين کشور را تصرف کردند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري شينهوا، فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهوري فرانسه در يک مصاحبه خبري در کاخ اليزه گفت: ما در حال دستيابي به پيروزي در جنگ مالي هستيم. وي افزود: مي توانم بگويم که همراه با ارتش مالي و نظامياني که از سوي کشورهاي آفريقايي به مالي اعزام شده‌اند، ما به زودي مي توانيم به پيروزي دست پيدا کنيم. اظهارات اولاند پس از انتشار گزارش‌هايي در مورد اينکه نيروهاي دولتي مالي و فرانسوي موفق شدند کنترل شهر تيمبوکتو واقع در شمال کشور مالي را به دست بگيرند، بيان شده است.رئيس جمهوري فرانسه بار ديگر بر اين موضوع تاکيد کرد که پاريس تنها تا زمان برقراري ثبات و امنيت در مالي مي‌ماند و هيچ تمايلي براي حضور مداوم در اين کشور غرب آفريقا ندارد.


 يک نکته از هزاران 

جمعيت مبارزه با دخانيات به عنوان يک NGO خود را مدعي العموم و متولي پيگيري ممنوعيت عرضه قليان در قهوه‌خانه‌ها و كاهش مصرف سيگار درجامعه مي داند .براساس ادعاي اين نهاد اغلب مصرف کنندگان دخانيات را اقشار آسيب پذير تشکيل مي‌دهند. يكي از راهكارهايي كه اين نهاد براي كاهش مصرف دخانيات درنظر گرفته است، درخواست افزايش ماليات اين محصولات در قانون بودجه 92 مي باشد.

اما بايد تامل كرد كه آيا افزايش قيمت دخانيات مي تواند عاملي درجهت كاهش مصرف آن درجامعه باشد؟ آيا با گران كردن قيمت اين محصولات مي‌توان مانع از گرايش نوجوانان 10 سال به بالا درمصرف سيگار وقليان شد و يا به راه‌حلهاي علمي و اساسي‌تر بايد فكر كرد؟

همچنين بايد به ضعف هاي فرهنگي جامعه نيز توجه داشت!


 ميز خبر 

سخنگوي اشتون: 1+5 به دنبال مذاکره با ايران در ماه فوريه

1+5 برگزاري دور جديدي از مذاکرات با ايران در ماه فوريه را خواستار شدند. به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري رويترز مايکل مان، يک سخنگوي کاترين اشتون، رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت که ايران با پيشنهاد او (کاترين اشتون) براي مذاکرات (با 1+5)در پايان ماه ژانويه که از طرف ايالات متحده، روسيه، چين، فرانسه، بريتانيا و آلمان، مطرح شده موافقت نکرده است.

مان در يک کنفرانس خبري در بروکسل گفت: ايران پيشنهاد ما براي رفتن به استانبول در تاريخ 28 ژانويه و 29 را قبول نکرد، بنابراين ما تاريخ‌هاي جديدي را در ماه فوريه پيشنهاد داديم.

او گفت: ما به ارائه تاريخ‌ (براي برگزاري مذاکرات) از ماه دسامبر ادامه داديم. ما نااميد شديم از اين‌که ايراني‌ها تاکنون با آن موافقت نکرده‌اند.

سخنگوي اشتون مدعي شد: با اين حال مذاکره‌ کنندگان ايراني شرايط جديدي را براي از سرگيري مذاکرات قرار داده‌اند که اتحاديه اروپا نگرانند که ممکن است اين يک تاکتيک براي تاخير انداختن باشد.

آمريکا : ايران با ارسال ميمون به فضا قطعنامه هاي شوراي امنيت را نقض كرد

آمريکا اعلام کرد ايران با ارسال ميمون به فضا، قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد را نقض کرده است.

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاري فرانسه،"ويکتوريا نولاند" سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در واکنش به پرتاب جديد موشک به فضا در ايران که حامل ميمون بود گفت: تصاوير اين ميمون کوچک بيچاره را مشاهده کردم که براي رفتن به فضا آماده مي شد. هيچ وسيله اي در اختيار نداريم که به شيوه اي بتواند تاييد کند چه اتفاقي در اين باره افتاده است.

نولاند ادامه داد: همه با نگراني هاي آمريکا درباره گسترش فناوري هايي در ايران که بتواند محموله هايي به فضا بفرستد، آشنا هستند. هر اقدامي براي قرار دادن کالايي در مدار زمين، به صورت مستقيم با پيشرفت موشک هاي بالستيک دور برد مرتبط است. قطعنامه شماره 1929 شوراي امنيت هر گونه فعاليت ايران در زمينه موشک هاي بالستيک قادر به حمل کلاهک هسته اي را ممنوع مي کند.سخنگوي وزارت خارجه آمريکا ادامه داد: پرتاب موشک حامل ميمون به فضا در چارچوب قطعنامه شوراي 1929 شوراي امنيت است.مقامات ايران هدف از اين عمليات پرتاب موشک کاوشگر به فضا را "دسترسي به ارتفاع بيش از 120 کيلومتري، ارسال موجود زنده ( ميمون) با فيزيولوژي شبيه انسان، بومي سازي فناوري طراحي، ساخت و پرتاب کپسول زيستي، بازيابي سالم محموله، تله متري ثبت داده‌هاي محيطي، زيستي و تصاوير در تمامي مراحل پرتاب و تعيين بارهاي اکوستيکي محفظه" اعلام کرده اند.

لاوروف: نظام کنوني سوريه را تاييد نمي‌کنيم

وزير امور خارجه روسيه با تاکيد بر اينکه تمام تلاش مسکو در برقراري ثبات در سوريه است اعلام کرد: کرملين هيچگاه نگفته از نظام حاکم در سوريه خشنود است و آن را تاييد مي‌کند بلکه هدفش برقراري صلح در سوريه است.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اينترنتي النشره، سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در کنفرانس مطبوعاتي مشترک با همتاي بلژيکي خود اعلام کرد: ما از نظام کنوني حاضر در سوريه خرسند نبوده و نگفته‌ايم اين نظام را قبول داريم و نيز به هيچ وجه از آن حمايت نمي‌کنيم.

لاوروف افزود: همه تلاش‌ها و اقدامات ما براي اجراي بندهاي توافقنامه ژنو از جمله توافق براي تشکيل دولتي انتقالي است.

وزير خارجه روسيه در ادامه خاطرنشان کرد: چيزي که ما بر آن تاکيد داريم اين است که ثبات در سوريه بار ديگر برقرار شود و شرايطي فراهم شود که مردم سوريه خودشان درباره سرنوشت رهبر، ملت و کشورشان تصميم گيري کنند.

لاوروف افزود: اين موضع ماست و در حمايت از شخص يا گروه خاصي نيست. اميدواريم که همپيمانان ما در ساير کشورها به تفسير غلط از اقدامات روسيه درباره سوريه نپردازند.

اوباما: در مورد مداخله در سوريه بي‌گدار به آب نمي‌زنيم

باراک اوباما در مصاحبه‌اي اظهار داشت که با اين مساله درگير است که آيا مداخله نظامي آمريکا در جنگ داخلي سوريه به حل و فصل اين جنگ خونين کمک کرده و يا اوضاع را بدتر خواهد کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا در دو مصاحبه‌اي که روز يکشنبه انجام داد به انتقادات منتقداني که مي‌گويند آمريکا به اندازه کافي در خصوص مساله سوريه مداخله نکرده است، پاسخ داد.

رهبر آمريکا همچنين در مصاحبه‌اي با برنامه 60 دقيقه در تلويزيون سي بي اس، در مقابل اين پرسش که منتقدان مي‌گويند آمريکا از مداخله در مسائل سياست خارجي نظير بحران سوريه اکراه دارد، عصباني شد.

وي در پاسخ تاکيد کرد که دولت وي هواپيماهاي آمريکا را در تلاش‌هاي بين‌المللي براي ساقط کردن رژيم معمر قذافي در ليبي مشارکت داده و رهبري فشارها براي کناره‌گيري حسني مبارک از رياست جمهوري مصر را در دست داشته است. اوباما تاکيد کرد که درخصوص سوريه دولت وي مي‌خواهد مطمئن شود اقدام آمريکا نتيجه معکوس نخواهد داد. مهوري آمريکا در تلويزيون سي بي اس گفت: هنگامي که ما بي‌گدار به آب بزنيم و بدون آنکه همه عواقب چيزي را بسنجيم آن را انجام دهيم، به هيچ کس خدمت نمي‌کنيم. وي افزود: ما نخواهيم توانست تمامي جوانب هر انتقال قدرت و هر تغييري را در درگيري‌هاي اطراف جهان کنترل کنيم، گاهي اوقات آنها مسيري کج را در پيش مي‌گيرند.

نفت قطر جايگزين صادرات نفت ايران به دبي مي شود

دبي، نفت قطر را جايگزين واردات نفت از ايران مي کند. به گزارش شفاف به نقل از رويترز ، شرکت ملي نفت امارات (اينوک) که در مالکيت کابينه دبي قرار دارد با انتشار بيانيه اي اعلام کرد: واردات ميعانات گازي از قطر را آغاز کرده است تا بتواند واردات اين ماده از ايران را جايگزين کند. ميعانات گازي نوعي نفت بسيار سبک و مرغوب است. ايران از سال ها پيش صادرکننده اين نوع از نفت خام به پالايشگاه دبي بود. اين اقدام با وجود تحريم هاي يکجانبه آمريکا نيز ادامه داشت. رسانه ها قبل از اين خبر داده بودند که عربستان سعودي به شدت مخالف ادامه واردات نفت خام دبي از ايران است و بابت اين مسئله از مقامات دبي ناراضي است. براساس گزارش رسانه ها، قيمت پايين نفت ايران و شرايط مناسب براي پرداخت پول آن باعث شده بود دبي تا کنون در برابر اعمال فشارها براي قطع واردات نفت از ايران مقاومت کند.


 تا انتخابات يازدهم 

شوراي نگهبان طرح اصلاح قانون انتخابات رياست جمهوري را تاييد کرد

سخنگوي شوراي نگهبان از تاييد طرح اصلاح قانون انتخابات رياست جمهوري در آخرين جلسه اعضاي اين شورا خبر داد .

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شوراي نگهبان ، عباسعلي کدخدايي با بيان اين که پس از اصلاحاتي که مجلس اعمال کرد؛ مغايرتي در اصلاح قانون انتخابات رياست جمهوي در جلسه اخير شوراي نگهبان با شرع و قانون اساسي ملاحظه نشده است، گفت: هيات اجرايي مرکزي نيز در اين قانون باقي ماند اگر چه ايراداتي را نسبت به اختيارات اين هيات داشتيم که مجلس محترم آن ها را اصلاح کرد و مقداري اختيارات اين هيات محدود شده است.

يادآور مي شود بر اساس طرح مجلس انتخابات رياست جمهوري توسط هيئت اجرايي مرکزي انتخابات متشکل از نمايندگاني از 3 قوه و 7 نفر از چهره هاي ملي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي و به رياست وزير کشور اجرا مي شود.

کدخدايي درخصوص طرح مجلس درباره ممنوعيت عضويت کارمندان و مديران دستگاه هاي اجرايي در هياتهاي مديره با بيان اين که تفسير شوراي نگهبان مبني بر اين بوده است که عضويت در شوراي نگهبان شغل محسوب نمي شود، گفت: تفسير شوراي نگهبان همچنان بر جاي خود باقي است که عضويت در شوراي نگهبان شغل نيست .

ولايتي: اگر اتفاق نظر بر نامزدي اعضاي 2+1 نبود بدون چانه زني فرد منتخب را تقويت مي‌کنيم

مشاور رهبر معظم انقلاب با تشريح چگونگي شکل گيري ائتلاف سه گانه و اين که اين ساز و کار با پيشنهاد وي آغاز به کار کرده است، تاکيد کرد که حاضريم در اين ائتلاف باشيم ولو اينکه کانديداي نهايي نباشيم.

به گزارش مهر وي در پاسخ به اينکه چه شد ائتلاف سه گانه شکل گرفت؟بنده با توجه به حساسيتي که در اين رابطه وجود داشت ابتدا موضوع را با آقاي قاليباف و سپس با آقاي حداد در ميان گذاشتم و خوشبختانه هر دوي اين عزيزان موضوع را پذيرفتند و بر اين اساس طرحي که مطرح شد مورد قبول هر سه نفر قرار گرفت. اصل اين طرح اين است که هدف گيري ما سه نفر اين باشد که از بين معتقدين به اسلام، نظام، جمهوري اسلامي، قانون اساسي و ولايت فقيه يک کانديدا بيشتر نداشته باشيم، چون تفرق و تشتت بين کانديداها موجب مي شود که از انتخابات نتايج مطلوبي به دست نيايد.

به خصوص اينکه در شرايط حساسي قرار داريم که مي توان گفت حساس ترين شرايط انتخابات در طول انقلاب اسلامي است، لذا هيچ راهي جز جلوگيري از تشتت آرا نيست. اين موضوع هم مشخصاتي دارد که اول از همه اين است که هر کدام از ما سه نفر اين آمادگي را داشته باشيم که اگر اتفاق نظر بر هر يک از ما نبود بدون چانه زني فرد منتخب را پذيرفته و تقويتش کنيم ولو اينکه آن فرد خارج از اين سه نفر باشد.

اعلام آخرين وضعيت مناظره‌هاي انتخاباتي ازسوي ضرغامي

ضرغامي در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه آيا مناظره‌ها به پخش مي‌رسند و تکليف آنها روشن شده است يا نه؟ گفت: معتقديم که گفت‌وگوهاي دوطرفه و يا چندجانبه بين نامزدها يا طرفداران نامزدها مي‌تواند به روشن‌تر شدن فضاي انتخاباتي به ويژه برنامه‌هاي نامزدها و ايجاد شور و حس و حال بهتر براي انتخابات مفيد باشد.

به گزارش ايسنا، رييس رسانه ملي همچنين با بيان اينکه نظر رسانه ملي به برگزاري مناظره‌هاي تلويزيوني مثبت است، گفت: نهايتا تصويب همه‌ي اينها در شوراي قانوني تبليغات که زير نظر وزير کشور است بايد به تصويب برسد و پس از تصويب عملياتي خواهد شد.


 ماندگار بر جريده عالم  

 تصميمات دوازدهمين اجلاس شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

دانشگاه کويت، کشور کويت، 11 ربيع الاول 1428 برابر 2 آپريل2007

قسمت دهم

تصميم در مورد سند دستورجلسه موضوع 2.3

( پروژه دانشگاه مجازي اسلامي)

N:FUIW/E.C.12/2007/D.3.2

شوراي اجرايي هماهنگ با ماده (11)، پاراگراف «a» از اساسنامه اتحاديه، با يادآوري تصميم (FUIW/E.C.11/2006/D.2.4) n ، که توسط شوراي اجرايي FUIW در يازدهمين اجلاس خود به تصويب رسيده است ( دانشگاه شارجه، کشور امارات متحده عربي، 27 تا 29 مي 2006) با استماع گزارش ارائه شده دراين ارتباط توسط نمايندگان دانشگاه آزاد اسلامي، با ملاحظه بررسي هايي که صورت گرفته، همين طور پيشنهاد و نکات مطرح شده توسط اعضاي شوراي اجرايي تصميمات زير را اتخاذ نمود:

1- پروژه دانشگاه مجازي اسلامي واساسنامه آن به تصويب رسيد.

2- از دبيرخانه FUIW و دانشگاه آزاد اسلامي در تهران براي همکاري مداوم آنها در تهيه اين پروژه تشکر به عمل آمد.

3- از دبيرکل درخواست مي شود تا فعاليت هاي خود را با هدف پياده سازي اين پروژه با همکاري و هماهنگي با دانشگاه آزاد اسلامي پيگيري نمايد.

4- موافقت گرديدکه اين سند به چهارمين اجلاس مجمع عمومي تقديم و درخواست تصويب آن به عمل آمد.

تصميم در مورد دستور جلسه موضوع 3.3

( استراتژي براي ترويج آموزش دانشگاهي در جهان اسلام)

N:FUIW/E.C.12/2007/D.3.3

شوراي اجرايي، هماهنگ با ماده (11) II، پاراگراف «a» از اساسنامه اتحاديه، در توافق با ماده (23) از مقررات روش شوراي اجرايي اتحاديه، با يادآوري قطعنامه (FUIW/G. C.3/2004/R.3.1) n كه توسط مجمع عمومي FUIW در سومين اجلاس خود (دانشگاه شارجه، کشور امارات متحده عربي، 9 تا 11 مارس2004) به تصويب رسيده، با بررسي سند (FUIW/E.C./12/2007/3.3)n با استماع گزارش داده شده توسط دبيرکل در اين رابطه و با ملاحظه بررسي هايي که صورت گرفته، تصميمات زيرا را اتخاذ نمود:

1- استراتژي براي ترويج آموزش دانشگاهي در جهان اسلام را به همان صورت که در سند (FUIW/E.C./2007/3.3) آمده است وبا ملاحظه تذکرات اعضاي شوراي اجرايي به تصويب رساند.

2- از تلاش هاي دبيرکل و همکاران او در تهيه اين سند براي پياده سازي قطعنامه سومين مجمع عمومي اتحاديه تقدير به عمل آمد.

3- موافقت گرديد اين سند به چهارمين مجمع عمومي اتحاديه تقديم و پيشنهاد تصويب آن داده شود.


 سرمقاله 

 چالشهاي بخش بهداشت با نگاه تجارتي

علي رمضاني

در واقع فضاي بهداشت در هر كشوري همچون بخش هاي ديگر داراي نقاط ضعف و قوتي است و در واقع انواع ناپاکي و آلودگي، کم کاري و حتي خيانت در بسياري حرفه ها و بخش هاي خدماتي و اقتصادي و...در هر كشوري وجود دارد. اما اينكه اين نقاط منفي در بخش سلامت و تندرستي كشور باشد امري مورد تامل است. چرا كه اين بخش با تندرستي روح و روان و جسم و جان مردم سر و کار دارد و هر گونه و رويكرد منفي و مثبتي در اين بخش پيامدهاي منفي و مثبت گسترده اي بر تندرستي رواني و جاني بيماران و شهروندان در كشور مي گذارد . در اين بين بايد گفت در يك سال گذشته موارد گوناگون از وجود تخلف ها و مشكلات در بخش سلامت كشور در رسانه هاي گوناگون كشور مورد توجه قرار گرفته شده و به نكاتي اشاره شده است. در اين بين آلوده شدن تعدادي از بخش سلامت كشور چون دريافت زيرميزي، انجام عمل هاي جراحي غيرضروري، بيمار دزدي، تجارت با بيمار، تبديل اتاق عمل به تجارت خانه ، رسيدگي نکردن به بيماران، ويزيت چند ده بيمار در يک شيفت کاري، ويزيت دسته جمعي بيماران و.... متاسفانه بخش تندرستي كشور را تهديد ميكند. در مقابل اين رفتارها هم بايد توجه داشت كه چه بسيار پزشکاني حقوق بيمار را رعايت مي کنند و گاه نه تنها پول ويزيت را به بيماران کم برخوردار مي بخشند بلكه يک ريال بابت جراحي هاي خود دريافت نمي کنند و تخصص خود را به رايگان وقف رسيدگي و خدمت به جامعه مي‌كنند.

حال اين پرسش مطرح است كه چه كساني و چرا برخي بخش سلامت كشور را به مثابه تجارت خانه و كالا مي بينند؟ در پاسخ بايد گفت در واقع بسترهاي گوناگوني براي سوء استفاده و بهره وري نادرست از بخش سلامت براي دلالي و سو استفاده وجود دارد. چرا كه به دليل نابساماني‌هاي گسترده در نظام بهداشت کشور و نبود کنترل و نظارت کافي در شبکه‌هاي درماني، پديده بيماردزدي و بسياري از تخلفات ديگر گسترش نگران‌کننده‌اي يافته و شنيده مي‌شود كه فرد بيمار در آمبولانس و در حال انتقال به بيمارستان بدون رضايت به يک بيمارستان خصوصي سپرده ميشود و با ايجاد واهمه و نگراني در دل همراهان بيمار، خانواده بيمار آنها را در بين راه به مسير ديگري سوق مي‌دهند و يا حتي بيمار معامله مي‌شود.

انچه مشخص است براي رفع مشكلات بخش سلامت و تندرستي كشور بايد گام هايي اساسي برداشت. چرا كه تا زماني كه قوانين و ضوابطي کارشناسي شده، متقن، مستدل، مستحکم و قابل اجرا و بروز و کارآمد براي جلوگيري از مسائل و تخلفات وجود نداشته باشد. به علاوه تا وقتي كه جدا از ‌توجه اساسي به اقتصاد درمان و سلامت و تاثير مساله ارز بر اين بخش کارشناسي دقيق، آسيب شناسي قوانين فعلي انجام نگيرد و در سايه آن نيز به مشكلاتي همچون نگاه بخش خصوصي و پزشكان و...به تعرفه‌هاي درمان پايين توجه نشود و مسائل مد نظر آنان نيز لحاظ نگردد بايد منتظر بود كه همچنان تخلف هايي در جذب بيمار با استفاده از هر روش مانند بيماردزدي و زير ميزي گرفتن انجام گيرد.


  احمدي‌نژاد :
 انقلاب فقط متعلق به ملت ايران نيست، متعلق به بشريت است 

رييس‌جمهور انقلاب اسلامي، انقلاب اسلامي را حرکتي از جنس کار انبياي الهي معرفي کرد.به گزارش ايسنا، محمود احمدي‌نژاد در ديدار اعضاي ستاد دهه فجر، که در سالن شهيد بهشتي نهاد رياست‌جمهوري و در آستانه دهه فجر برگزار شد با بيان اين‌که انقلاب اسلامي متعلق به مردم است، گفت: هيچ کس نمي‌تواند بگويد که من صاحب انقلاب و مالک آن هستم و هر دسته‌اي که فکر کند، حق و مالکيت بيشتري نسبت به انقلاب دارد، خود انقلاب او را پاک مي‌کند، البته اين انقلاب فقط متعلق به ملت ايران نيست، متعلق به بشريت است. وي گفت:البته اين سخن به اين معنا نيست که ما در داخل کشور همان انقلابيون با روحيه 57 هستيم. من مردم را نمي‌گويم، من مدعيان را عرض مي‌کنم، کساني که فکر مي‌کنند، مالک دين و انقلاب هستند، از خداوند معذرت مي‌خواهم، کساني که فکر مي‌کنند مالک خداوند هستم،‌ برخي چنين حسي را دارند، کساني که از خود بيرون نيامده‌اند و سقف پرواز آنها دو ميليمتر بيشتر نيست و دوست دارند ملت زير پاي آنها بپرد. احمدي‌نژاد افزود: وقتي ما مي‌گوييم جهان به آن سمت مي‌رود به اين معنا نيست که تمام مدعيان انقلاب اسلامي نيز به همان ميزان رشد کرده‌اند و مخلصانه عمل مي‌کنند، ضعف‌ها و اشکالات هست و کم نيست.


 عسگر اولادي: بايد جلوي تخريب و سياه‌نمايي همديگر را بگيريم 

رئيس جبهه پيروان خط امام و رهبري تاکيد کرد که بايد جلوي تخريب و سياه‌نمايي همديگر را بگيريم. به گزارش ايسنا، حبيب الله عسگر اولادي که در جمع جوانان حزب موتلفه اسلامي سخن مي‌گفت، با اشاره به اين‌که در ايام عزاي سيدالشهدا(ع) به نتيجه رسيده است که حق سکوت درباره چيزي که مي‌داند، ندارد.

وي پايه اول را تاريخ جمهوري اسلامي عنوان کرد و با اشاره به اين‌که همراه شش رئيس‌جمهور، رئيس‌هاي مجلس، نخست‌وزيرها و مسئولان کشور و در خدمت هر دو رهبر انقلاب اسلامي بوده‌ است، خاطرنشان کرد: با اين‌که عده‌اي رئيس‌جمهورهاي گذشته را سياه مي‌کنند و يک رئيس‌جمهور را سفيد، ديگر نمي‌شود تاريخ نوشت. در تاريخ حتي بايد مثبت‌ها و منفي‌هاي بني‌صدر را هم نوشت. من فکر مي‌کنم مثبت‌هايي دارد و تاريخ بايد بنويسيد، اما منفي‌هايي هم دارد و يکي از منفي‌هايش اين است که در تولي به ولايت شکست خورد و نتوانست ادامه بدهد و خودش را رفته‌رفته بالاتر از مقام ولايت مي‌دانست. شايد بعضي از شما ندانيد که امام به من دستور دادند برو کنار بني‌صدر و من اين کار را کردم. عسگر اولادي دومين مبناي مواضع اخير خود را توجه به اساس جمهوريت و اسلاميت در نظام دانست و افزود: ما بايد کاري کنيم که جمهوريت يعني حضور قاطبه مردم امکان داشته باشد. بايد جلوي تخريب و سياه‌نمايي همديگر را بگيريم.


 مخالفان مصري دعوت مذاکره مرسي را نپذيرفتند 

به رغم درخواست محمد مرسي براي برگزاري نشست گفت‌وگوي ملي با مخالفان، احزاب و گروه‌هاي مخالف مصري ضمن اعلام مخالفت با اين درخواست آن را اقدامي بيهوده توصيف کردند. در همين حال درگيري‌ها در شهرهاي مختلف ادامه دارد.به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه اينترنتي شبکه الجزيره، "جبهه نجات ملي" مهمترين ائتلاف مخالف دولت در مصر، در واکنش به دعوت محمد مرسي، ‌رئيس جمهوري مصر براي برگزاري نشست ملي اعلام کرد: اين نشست اقدامي بيهوده است.جبهه نجات ملي همچنين ضمن مخالفت با مشارکت در اين نشست از مرسي خواست تا تضمين‌هاي لازم براي جديتش در اجراي خواسته‌هاي مخالفان و در راس آنها تشکيل دولت وحدت ملي، اصلاح قانون اساسي و برکنار کردن دادستان کل مصر ارائه دهد.


  سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

سري نوزدهم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


  نافرماني گروه "ارتش آزاد" از غربي ها  

درخواست محور ضد سوري از گروه مسلح موسوم به ارتش آزاد براي حذف جبهه تروريستي النصره بار ديگر بر ضعيف شدن جبهه ضد سوري و دودستگي ميان گروههاي برهم زننده امنيت و ثبات در سوريه صحه گذاشت.به گزارش مهر، روزنامه القدس العربي نوشته است حاميان گروههاي مسلح در سوريه از "ارتش آزاد" و ديگر گروههايي که با نظام سوريه مي جنگند، خواسته است جبهه النصره لاهل الشام(از شاخه هاي القاعده) را حذف کنند.

يک منبع ديپلماتيک بلندپايه غربي در پايتخت اردن گفت جامعه جهاني(محور ضد سوري) از گروه ارتش آزاد و ديگر گروههاي مسلح خواسته است بايد از شر "جبهه النصره" خلاص شوند.اين منبع افزود اما گروه ارتش آزاد از انجام اين کار سرباز زده است و مدعي شده است اين گروهک( جبهه النصره) همچون ساير گروههاي مسلح ديگر به سوريه آمده اند تا از ريخته شدن خون مردم بيگناه سوريه جلوگيري کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي