جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/11/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4355


ثبت‌نام کارشناسي ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد


آخرين اخبار از آزمون‌ کارشناسي ارشد سال 92


مهلت ثبت‌نام آزمون مهندسي فناوري کارشناسي دانشگاه علمي‌ کاربردي تا شنبه تمديد شد

رييس سازمان سنجش تشريح کرد؛
ارزيابي مقايسه اي آزمون دکتري سال هاي 90 و 91


خبـر


تاريخ دانشگاهي


 ثبت‌نام کارشناسي ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد 

 
فرايند ثبت نام در دوره‌هاي با آزمون و بدون آزمون سال 92 دانشگاه آزاد اسلامي در سامانه ثبت نام مرکز آزمون اين دانشگاه آغاز شد و تا 21 بهمن ماه ادامه دارد.به گزارش خبرنگار مهر، داوطلبان متقاضي شرکت در دوره‌هاي با کنکور و بدون کنکور کارشناسي ارشد 92 دانشگاه آزاد با مراجعه به سامانه www.azmoon.org مي‌توانند با پرداخت مبلغ 40 هزار تومان نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

هر داوطلب مي‌تواند 20 رشته محل را از يک مجموعه امتحاني انتخاب کند، اين در حالي است که در گذشته حق انتخاب تنها يک رشته محل را داشتند.مدت زمان ثبت نام از سوي مرکز آزمون تا 21 بهمن ماه ادامه دارد.داوطلبان مي‌توانند بدون توجه به انتخاب‌هاي خود يک محل را به عنوان حوزه امتحاني انتخاب کند.ملاک گزينش داوطلبان نمره کل آزمون خواهد بود و کنکور کارشناسي ارشد 9، 10، 11خرداد ماه سال 92 برگزار مي‌شود.براساس اعلام رئيس مرکز آزمون، در اين کنکور 70 نفر پذيرفته خواهند شد.


 آخرين اخبار از آزمون‌ کارشناسي ارشد سال 92 

 سازمان‌ سنجش‌ آموزش کشور تاريخ‌، محل‌ رفع نقص کارت و برگزاري‌ آزمون‌ کارشناسي‌ ارشد سال‌ 1392 و همچنين‌ هيجدهمين دوره‌المپياد علمي‌ دانشجويي‌ کشور را تشريح کرد.به گزارش خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران آزمون کارشناسي ارشد براي ‌133 کدرشته‌ امتحاني‌ در صبح و بعدازظهر روزهاي چهارشنبه 18، پنجشنبه 19 و جمعه‌ 20 بهمن ماه و براساس اطلاعات مندرج بر روي کارت شرکت در آزمون رشته امتحاني مربوط برگزار خواهد شد.

کارت شرکت در آزمون حاوي اطلاعات ثبت‌نامي، تاريخ و محل برگزاري آزمون داوطلبان از روز يکشنبه 15 بهمن براي مشاهده و پرينت بر روي سايت سازمان سنجش به آدرس www.sanjesh.org قرار مي‌گيرد، لذا داوطلبان لازم است براساس مشخصات شناسنامه‌اي و يا شماره پرونده و کد رهگيري وارد سايت سازمان شده و نسبت به پرينت کارت شرکت در آزمون اقدام کنند.گفتني است داوطلباني که به هر طريق موفق به مشاهده و پرينت کارت ورود به جلسه نمي‌شوند بايد از روز دوشنبه 16 بهمن از ساعت 8 الي 12 و 14 الي 17 به نماينده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص حوزه مربوطه مراجعه نمايند.

براساس اين گزارش، آن دسته از داوطلباني که علاوه بر کد رشته امتحاني اصلي متقاضي شرکت در يکي از 66 کد رشته امتحاني به عنوان رشته امتحاني دوم نيز باشند، بايد کارت شرکت در آزمون رشته امتحاني دوم خود را نيز از سايت اين سازمان پرينت و به آدرس حوزه امتحاني مندرج بر روي کارت مراجعه کنند.

به گزارش ايسنا، آزمون کد رشته امتحاني 1152 (مجموعه مدرسي الهيات و معارف اسلامي) منحصراً در شهرهاي مقدس مشهد و قم برگزار مي‌شود. لذا حوزه امتحاني داوطلبان اين کد رشته امتحاني با توجه به استان محل اقامت آنان (براساس تقاضانامه ثبت نامي تکميلي توسط داوطلبان) تعيين شده که لازم است داوطلبان استان‌هاي خراسان رضوي، خراسان جنوبي، خراسان شمالي، سمنان، سيستان وبلوچستان و يا گلستان براي شرکت در جلسه آزمون منحصراً به شهرستان مشهد (دانشگاه علوم اسلامي رضوي) و ساير داوطلبان اين کد رشته امتحاني به شهرستان قم (دانشگاه قم ) مراجعه کنند.

محل برگزاري آزمون براي 7 کد رشته امتحاني شامل کد رشته‌هاي امتحاني 1147، 1149‌،‌1150‌، 1151، 1153‌ و 1158،1159 که ثبت نام آنها توسط دستگاههاي اجرايي ذيربط و با هماهنگي اين سازمان صورت گرفته در شهرستان تهران خواهد بود و از طريق اطلاعيه‌اي که هريک از ارگانهاي ذيربط صادر مي‌کنند آزمون اين کد رشته‌ها در تاريخ‌هاي پيش بيني شده برگزار خواهد شد. براي اين دسته از داوطلبان کارت شرکت ‌در ‌آزمون از طريق سايت سازمان صادر نشده است.

لازم به توضيح است که آزمون کد رشته امتحاني 1151 در روز جمعه 13 بهمن برگزار مي‌شود.

جزييات هيجدهمين دوره‌ المپياد علمي‌ دانشجويي‌

از آنجا که همزمان با برگزاري کنکور کارشناسي ارشد سال 1392، اولين مرحله آزمون هيجدهمين دوره المپياد علمي دانشجويي در رشته‌هاي زبان و ادبيات فارسي (کد 1101)، مجموعه علوم اقتصادي (کد 1105)، الهيات و معارف اسلامي – علوم قرآن وحديث (کد1111)، مجموعه علوم تربيتي 1(کد1117)، مجموعه حقوق (کد 1126)، مجموعه شيمي (کد1203)، فيزيک (کد1204)، مجموعه زيست شناسي (کد1206)، مجموعه آمار (کد1207)، مجموعه رياضي (کد1208)، مجموعه زيست شناسي گياهي (کد 1213)، مجموعه زيست شناسي جانوري (کد1214)، مجموعه مهندسي برق (کد1251)، مجموعه مهندسي شيمي (کد1257)، مجموعه مهندسي عمران (کد1264)، مجموعه مهندسي مکانيک (کد1267)، مجموعه مهندسي کامپيوتر (کد1277)، مهندسي کشاورزي –زراعت و اصلاح نباتات (کد1303) و طراحي صنعتي (کد1362) برگزار مي‌شود، لذا آن دسته از داوطلباني که منحصراً متقاضي شرکت در آزمون المپياد علمي دانشجويي کشور شده‌اند، لازم است براساس برنامه زماني اعلام شده براي هريک از رشته‌هاي مذکور، در آزمون رشته امتحاني دوره کارشناسي ارشد مربوط شرکت کنند.

نحوه رفع نقص کارت

چنانچه مغايرتي در اطلاعات مندرج در بندهاي 1،2، 4 ، 5، 6، 11، 12، 13 ، 14 و 16 کارت شرکت در آزمون وجود دارد لازم است جهت اصلاح مورد يا موارد مذکور از طريق لينک مربوط حداکثر تا 21 بهمن منحصراً به سايت اينترنتي سازمان مراجعه و از آن طريق اقدام شود.درصورتي که داوطلبي نسبت به بندهاي 3 ، 7 و 10 ( جنس، معلوليت و زبان خارجي) معترض بود ضروري است از روز دوشنبه 16 بهمن به نماينده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص حوزه مربوطه مراجعه نمائيد.

داوطلباني که قبلاً در هنگام ثبت نام نسبت به انتخاب بند((پيام نور)) و ((موسسات غير انتفاعي غير دولتي)) اقدام ننموده‌اند و هم اکنون خواستار اعمال بند پيام نور و موسسات غيرانتفاعي و غيردولتي باشند. لازم است پس از مطالعه شرايط و ضوابط نسبت به پرداخت هزينه به مبلغ 58 هزار ريال به صورت الکترونيکي اقدام و سپس بند مربوط را در قسمت ويرايش اعمال کنند.

باجه‌هاي رفع نقص کارت کنکور در تهران

حوزه خواهران: دانشگاه خوارزمي (تربيت معلم) تهران

نشاني:‌تهران- خيابان انقلاب- دروازه دولت – خيابان شهيد مفتح – شماره 43 – دانشگاه خوارزمي

حوزه برادران: دانشکده آمار و انفورماتيک سازمان سنجش

تهران- ضلع شمال غربي ميدان فردوسي- کوچه شاهرود- دانشکده آمار و انفورماتيک سازمان سنجش

نحوه تاثير و اعمال معدل در گزينش داوطلبان

معدل مندرج در کارت شرکت در آزمون داوطلبان، براساس اطلاعاتي که توسط شخص داوطلب به هنگام ثبت نام اينترنتي ارائه شده، درج گرديده‌است. لذا لازم است معدل مندرج در کارت ورودي خود را بررسي و چنانچه داوطلبي در زمان ثبت‌نام براي شرکت در آزمون موفق نشده است که معدل واقعي خود را بنا به دلايلي در فرمهاي اينترنتي ثبت نام ثبت نمايد، لذا در اين مرحله مي‌تواند با مراجعه به سايت اين سازمان و ورود به مرحله ويرايش نسبت به اصلاح معدل واقعي خود اقدام کنند. بديهي است در غيراينصورت مسئوليت هرگونه تبعات بعدي بعهده شخص داوطلب است.


 مهلت ثبت‌نام آزمون مهندسي فناوري کارشناسي دانشگاه علمي‌ کاربردي تا شنبه تمديد شد 

 آخرين مهلت ثبت‌نام در آزمون دوره‌هاي مهندسي فناوري کارشناسي حرفه‌اي ناپيوسته ترمي دانشگاه جامع علمي کاربردي سال 1392 اعلام شد.به گزارش سرويس «دانشگاهي» ايسنا، سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد: به منظور فراهم نمودن تسهيلات بيشتر براي آن دسته از داوطلباني که تا اين تاريخ براي ثبت‌نام در آزمون دوره‌هاي مهندسي فناوري کارشناسي حرفه‌اي ناپيوسته ترمي دانشگاه جامع علمي کاربردي اقدام ننموده‌اند، ترتيبي اتخاذ شده که تا روز شنبه 14 بهمن ماه بتوانند نسبت به ثبت‌نام خود اقدام نمايند.

لذا کليه متقاضيان، ضرورت دارد که در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنما (دفترچه راهنما از طريق سايت سازمان قابل دسترسي است) و فراهم نمودن مدارک و اطلاعات مورد نياز ثبت‌نام به سايت سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني www.sanjesh.org مراجعه و نسبت به ثبت‌نام در آزمون دوره‌هاي مهندسي فناوري کارشناسي حرفه‌اي ناپيوسته ترمي دانشگاه جامع علمي کاربردي سال 1392 اقدام نمايند.


 رييس سازمان سنجش تشريح کرد؛
 ارزيابي مقايسه اي آزمون دکتري سال هاي 90 و 91 

 رييس سازمان سنجش آموزش کشور با استناد به تحقيقات انجام شده پيرامون آزمون دکتري سالهاي 90 و 91 به تشريح تفاوت هاي اين آزمون و داوطلبان آنها در دو سال گذشته پرداخت.به گزارش روز سه شنبه ايرنا، ابراهيم خدايي در جمع روساي دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک هاي علم و فناوري سراسر کشور، اظهارداشت: آزمون دکتري نيمه متمرکز براي اولين بار در سال 1390 با رقابت داوطلبان در 108 رشته تحصيلي و از 280 درس امتحاني برگزار شد که تعداد رشته ها در آزمون سال 91 به 285 مورد و آمار دروس تخصصي نيز به يک هزار و 375 مورد افزايش يافت.وي به افزايش 61 درصدي ظرفيت پذيرش آزمون دکتري سال 91 نسبت به سال ماقبل آن اشاره کرد و گفت: تعداد شش هزار و 476 نفر در اولين آزمون دکتري نيمه متمرکز پذيرفته شدند که اين آمار در سال پس از آن با احتساب مرحله تکميل ظرفيت به 10 هزار و 332 نفر رسيد.

خدايي درخصوص ارزيابي هاي آزمون دکتري دو سال گذشته پيرامون معدل، دانشگاه محل فارغ التحصيلي کارشناسي ارشد و محل قبولي دکتري و همچنين مدت زمان فارغ التحصيلي داوطلبان، توضيح داد: برمبناي ارزيابي هاي صورت گرفته، در سال 90 حدود 74 درصد داوطلبان آزمون دکتري را افرادي تشکيل مي دادند که کمتر از چهار سال از فارغ التحصيلي آنها در مقطع کارشناسي ارشد گذشته بود که اين آمار در آزمون سال 91 به 83 درصد رسيد.

وي ادامه داد: معدل مقطع کارشناسي ارشد داوطلبان آزمون دکتري سال 91 به طور متوسط ، 20/17 و معدل مقطع کارشناسي آنها نيز 71/15 بود که نسبت به آزمون سال قبل آن اندکي افزايش نشان مي دهد.رييس سازمان سنجش تصريح کرد: تخصصي تر شدن آزمون دکتري باعث شده تا درصد پذيرفته شدگان مقطع دکتري هر دانشگاه از ميان فارغ التحصيلان همان دانشگاه افزايش يابد، به گونه اي که در آزمون سال 90 حدود 33 درصد و در آزمون سال 91 نزديک به 41 درصد فارغ التحصيلان کارشناسي ارشد دانشگاه ها توانستند در مقطع دکتري دانشگاه قبلي خود پذيرفته شده و ادامه تحصيل دهند.به گفته خدايي هم اکنون آمار قبولي فارغ التحصيلان کارشناسي ارشد اکثر دانشگاه هاي کشور در مقطع دکتري همان دانشگاه ها بالاي 35 درصد است که اين امر نشانگر افزايش کيفيت ورودي دوره هاي دکتري است.

خدايي يادآور شد: براساس آمار، در سال 90 حدود 45 درصد پذيرفته شدگان دکتري دانشگاه تهران، فارغ‌التحصيل کارشناسي ارشد اين دانشگاه بودند که در آزمون سال 91 اين تعداد به 51 درصد رسيد.وي اضافه کرد: آمار پذيرش دانشجويان دکتري از ميان فارغ التحصيلان کارشناسي ارشد دانشگاه صنعتي شريف در اين دانشگاه 75 درصد و در دانشگاه صنعتي اميرکبير 40 درصد بوده است.

تغييرات اجرايي آزمون دکتري سال 92

رييس سازمان سنجش به برخي تغييرات اجرايي آزمون دکتري نيمه متمرکز سال 92 اشاره کرد و گفت: آزمون دکتري که در دو سال گذشته در بهار برگزار شد امسال به 18 اسفندماه موکول شده است.خدايي تاريخ دقيق برگزاري آزمون دکتري سال 92 را روز جمعه، 18 اسفند ماه 91 ذکر کرد و گفت: اين آزمون با رقابت 220 هزار داوطلب برگزار مي شود که تعداد داوطلبان نسبت به سال قبل، 50 هزار نفر اضافه شده است.وي تاکيد کرد: بر اساس برنامه زمان بندي شده، نتايج اوليه آزمون دکتري در نيمه دوم فروردين 91 اعلام مي شود تا واجدان شرايط بتوانند انتخاب رشته خود را انجام بدهند و داوطلبان چند برابر ظرفيت نيز در نيمه ارديبهشت ماه براي شرکت در مصاحبه از سوي سازمان سنجش به دانشگاه ها معرفي خواهند شد.

خدايي گفت: باتوجه به محدوديت زمان باقي مانده از روساي دانشگاه ها و پژوهشگاه ها خواست تا قبل از پايان اسفند ماه، ظرفيت نهايي پذيرش خود را به سازمان سنجش اعلام کنند تا اين سازمان بتواند روند برگزاري آزمون دکتري را به نحو مطلوب مديريت کند.


 خبـر 

مهلت ثبت‌نام بورس 92 پايان يافت

مديرکل بورس وزارت علوم از ثبت‌نام بيش از 2500 نفر براي بورس 92 تا روز يکشنبه 8 بهمن ماه خبر داد.به گزارش سرويس «دانشگاهي» خبرگزاري دانشجويان ايران حسن مسلمي ناييني با اعلام اين خبر، افزود: از تعداد 2537 نفري که تا روز يکشنبه در بورس 92 ثبت‌نام کرده‌اند، 698 نفر در گروه فني و مهندسي، 304 نفر در گروه علوم پايه، 1063 نفر در گروه علوم انساني، 386 نفر در گروه علوم کشاورزي و 86 نفر در گروه هنر بوده‌اند.

مسلمي ناييني با بيان اينکه زمان ثبت‌نام بورس 92 ساعت 24 روز دوشنبه نهم بهمن ماه 91 به پايان رسيده است، گفت: زمان ثبت‌نام بورس تمديد نمي‌شود.همچنين داوطلبان مي‌توانند تا 20 بهمن 91 از موسسات ديگر، غير از سه موسسه‌اي که براي معرفي درسامانه انتخاب کرده‌اند، نيز نامه موافقت ارائه دهند.

آزمون کارشناسي ارشد مصوب رشته فرماندهي و مديريت انتظامي برگزار مي شود

رييس دانشکده فرماندهي و ستاد (دافوس) دانشگاه علوم انتظامي از برگزاري بيست و يکمين دوره آزمون کارشناسي ارشد مصوب رشته فرماندهي و مديريت انتظامي در روز 13 بهمن ماه خبر داد.به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني پليس، سردار عبدا... هندياني افزود: بيست و يکمين دوره آزمون کارشناسي ارشد مصوب رشته فرماندهي و مديريت انتظامي روز جمعه 13 بهمن ماه در دانشکده فرماندهي و ستاد دانشگاه علوم انتظامي برگزار مي شود.وي، با بيان اينکه تاکنون 415 نفر داوطلب جهت شرکت در اين آزمون ثبت نام کرده اند، گفت: براساس سهميه وزارت علوم تا سال گذشته از بين داوطلبان شرکت کننده 60 نفر جذب مي شدند اما امسال ميزان سهميه به 80 نفر افزايش يافته است.رييس دانشکده فرماندهي دانشگاه علوم انتظامي گفت: داوطلبان پس از قبولي در آزمون بايد مراحل مختلفي مانند مصاحبه، بهداري، تست ورزش و غيره را بگذرانند.

دكتر شهرام وزيري رئيس دانشكده روان شناسي واحد رودهن شد

رودهن - ايرج صادقعلي

دكتر شهرام وزيري رئيس دانشكده روانشناسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن شد.به گزارش خبرنگار آفرينش دكتر شهرام وزيري طي حكمي از سوي دكتر عليرضا ايرانبخش رئيس واحد رودهن به عنوان رئيس دانشكده روانشناسي دانشگاه آزاد اسلامي رودهن منصوب و مشغول به كار شدند.شايان ذكر است دكتر وزيري پيش از اين به عنوان معاون پژوهشي در دانشگاه آزاد اسلامي مشغول به كار بودند.

مشاور وزير علوم خبر داد؛

معافيت بيمه‌ قراردادهاي پژوهشي

مشاور وزير علوم در امور اجرايي از صدور بخشنامه معافيت بيمه اي قراردادهاي پژوهشي با حوزه کاربرد خبر داد.به گزارش خبرنگار مهر، دکتر طائب در حاشيه چهارمين نشست روساي دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارکهاي علم و فناوري گفت: بهمن ماه سال جاري نمايشگاه آثار و دستاوردهاي وزارت علوم در مصلي تهران برگزار مي شود.

وي ادامه داد: با همت دولت و مجلس شوراي اسلامي بخشنامه اي صادر شد که به موجب آن همه قراردادهاي پژوهشي دانشگاه ها که با حوزه کاربرد منعقد مي شود از بيمه معاف هستند. مشاور وزير علوم در امور اجرايي تصريح کرد: با صدور اين بخشنامه پروژه هاي منعقد شده با حوزه کاربرد ديگر مشکل بيمه نخواهند داشت.

مهلت ثبت‌نام تا 27 بهمن؛

جزئيات پذيرش دانشجو در دانشگاه تهران2 اعلام شد

جزئيات ثبت نام براي پذيرش در مقطع کارشناسي ارشد دانشگاه تهران 2 ( پرديس البرز) به همراه جدول شهريه اعلام شد. به گزارش خبرنگار مهر، متقاضيان تا 27 بهمن ماه مهلت دارند با مراجعه به سامانه پرديس البرز دانشگاه تهران ( دانشگاه تهران 2) نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

شرايط اختصاصي

داوطلباني که مدرک کارشناسي خود را از دانشگاه هاي خارج از کشور دريافت کرده اند، لازم است مدرک تحصيلي آنان از طرف وزارت علوم و تحقيقات و فناوري در سطح کارشناسي ارزشيابي و تاييد شده باشد.

داوطلباني که داراي مدرک معادل کارشناسي هستند، حق شرکت در آزمون را ندارند.

حداقل نمره 50 در آزمونUTEST يا 500 در آزمون TOFEL يا 5 در آزمون ILETS يا 500 آزمون TOLIMO از ديگر شرايط اختصاصي پذيرش اعلام شده است.براي داوطلباني که شرايط اعلام شده براي نمره زبان را نداشته باشند، شرکت در آزمون در اين مرحله بلامانع بوده و پس از قبولي، امتحان تعيين سطح زبان و کلاس هاي آموزش زبان به صورت فشرده با هزينه داوطلبان برگزار مي شود.

انتقال و ميهمان شدن دانشجويان پرديس البرز دانشگاه تهران، به ديگر واحدهاي اين دانشگاه و ساير موسسات آموزش عالي ممنوع است.

داير شدن هر کدام از رشته ها مستلزم تکميل ظرفيت آن رشته ها، با در نظر گرفتن معيارهاي کيفي و کسب حداقل نمره مشخص شده آزمون تخصصي خواهد بود. تعداد و نوع دروس جبراني براي هر رشته به تشخيص گروه آموزشي مربوطه خواهد بود. داوطلبان سهميه ايثارگران بايد حداقل 80 درصد از امتيازات کسب شده توسط آخرين فرد پذيرفته شده سهميه آزاد (در آزمون کتبي و مرحله نهايي) را احراز کنند.

داوطلبان استفاده از سهميه فوق بايد گواهي استفاده از سهميه را حسب مورد توسط بنياد شهيد امور ايثارگران و ساير مراجع ذيربط تاييد و در هنگام ثبت نام اسکن کنند.بر اساس اعلام دانشگاه تهران، به مدارکي که به غير از روش الکترونيکي و بعد از تاريخ مقرر ارائه شود، به هيچ عنوان ترتيب اثر داده نخواهد شد.

مواد امتحاني آزمون

مواد امتحاني و ضرايب مربوطه در هر رشته انتخابي داوطلب مطابق موارد مندرج در دفترچه سازمان سنجش آموزش کشور بوده و سطح سئوالات در حد دانش و تجربيات فارغ التحصيلان دوره کارشناسي هر رشته است.

نحوه ثبت نام

داوطلبان لازم است مبلغ 70 هزار تومان جهت شرکت در آزمون تخصصي به حساب پرديس البرز دانشگاه تهران واريز کنند و مبلغ واريز شده توسط داوطلب جهت شرکت در آزمون تخصصي به هيچ عنوان مسترد
نخواهد شد. زمان آزمون روز جمعه 4 اسفندماه سال جاري برگزار خواهد شد و محل تشکيل کلاسها، استان البرز شهرستان کرج است

معاون وزيرعلوم:

ارز شش ماهه اول92 دانشجويان بورسيه تا قبل از پايان سال پرداخت مي شود

معاون وزيرعلوم، تحقيقات و فناوري گفت: درصدد هستيم تا قبل از پايان امسال، سهميه ارزي شش ماهه اول سال 92 دانشجويان بورسيه خارج از کشور را ارسال کنيم.به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا، محمود ملاباشي در جمع خبرنگاران، افزود: در دو هفته گذشته سهميه ارز ويژه دانشجويان بورسيه خارج کشور تا 29 اسفندماه 91 به آنها ارسال شد و با اين که امکانات محدودي در اختيار داريم اما در تلاش هستيم تا قبل از اتمام امسال، ارز ديگري را براي شش ماهه اول و يا حداقل سه ماهه اول سال 92 براي آنها ارسال کنيم.

وي خاطرنشان کرد: ارائه گواهي نامه دريافت ارز به دانشجويان ايراني غيربورسيه دانشگاه هاي خارجي نيز همچنان ادامه دارد و دانشجويان مي توانند تقاضاي خود را به صورت اينترنتي به معاونت بورس سازمان امور دانشجويان ارسال کرده و از همين طريق از زمان و مکان توزيع گواهي دريافت ارز خود مطلع شوند.

به گفته ملاباشي درصورت فراهم شدن زيرساخت هاي الکترونيکي لازم، تمام مراحل معرفي دانشجويان متقاضي ارز به صورت اينترنتي انجام خواهد شد و معرفي نامه ها مستقيما از طرف معاونت بورس سازمان دانشجويان به بانک هاي عامل ارسال شود و نيازي به مراجعه دانشجويان يا خانواده هاي آنها به دفاتر توزيع معرفي نامه در کشور نباشد.

وي به آغاز ثبت نام متقاضيان دريافت بورسيه تحصيلي دوره دکتري در خارج از تاريخ سوم بهمن ماه امسال اشاره کرد و گفت: مهلت ثبت نام اين داوطلبان، ساعت 24 روز 9 بهمن (شب گذشته) به پايان رسيد و افراد واجد شرايط پس از گذراندن مراحل مختلف، در سال 2013 ميلادي در دانشگاه هاي خارجي مشغول به تحصيل خواهند شد و افرادي که متقاضي تبديل بورس خارج به داخل هستند نيز براي تحصيل در دانشگاههاي داخل کشور معرفي خواهند شد.

ارز مورد نياز فرصت هاي مطالعاتي اعضاي هيات علمي تامين شده است

رييس سازمان امور دانشجويان، آمار اعضاي هيات علمي اعزامي به فرصت‌هاي مطالعاتي شش ماهه خارج از کشور در سال گذشته را حدود هزار و 600 نفر ذکر کرد و گفت: امسال به دليل محدوديت هاي ارزي، حدود 300 نفر را به اين سفرها اعزام کرديم اما اخيرا امتياز اعزام تعداد بيشتري را گرفتيم.ملاباشي افزود: ارز مورد نياز براي اعزام اعضاي هيات علمي به فرصت‌هاي مطالعاتي کوتاه مدت خارج از کشور تامين شده است و منتظر تخصيص ريالي آن هستيم تا بتوانيم تعدادي از متقاضيان را در سال 92 به اين سفرها اعزام کنيم.

آيين نامه جديد اعتبارسنجي دانشگاه هاي خارجي از اول ماه مي 2013 به اجرا در مي آيد

ملاباشي در ادامه از تجديد نظر اساسي در آيين نامه ارزشيابي و اعتبارسنجي دانشگاه هاي خارجي در سازمان امور دانشجويان خبر داد و گفت: در اين تجديد نظر، دانشگاه هاي معتبر خارجي به چهار دسته خيلي خوب، خوب، متوسط و ضعيف طبقه بندي شده اند و جزييات آن بر روي پايگاه اينترنتي امور دانش آموختگان سازمان امور دانشجويان قابل دسترسي است.وي به متقاضيان ادامه تحصيل در خارج کشور توصيه کرد قبل از انتخاب دانشگاه مقصد خود به فهرست دانشگاه هاي معتبر خارجي دقت داشته باشند و دانشگاه هاي خارج از اين فهرست را انتخاب نکنند چرا که در غير اين صورت، مدرک فارغ التحصيلي آنها از طرف وزارت علوم، معتبر شناخته نخواهد شد.

معاون وزيرعلوم، تحقيقات و فناوري در مورد تغييرات اساسي آيين نامه ارزشيابي و اعتبارسنجي دانشگاه هاي خارجي توضيح داد: پيش از اين، اعتبارسنجي ها براي هر کشور به صورت جداگانه صورت مي گرفت و به عنوان مثال دانشگاه هاي رتبه اول تا آخر در هر کشور رده بندي شده و در فهرست همان کشور قرار مي گرفتند و سپس رتبه بندي دانشگاه هاي يک کشور ديگر انجام مي گرفت اما با تغييرات صورت گرفته، رتبه هر دانشگاه به صورت بين المللي سنجيده مي شود و جايگاه اعتباري آنها در ميان دانشگاه هاي دنيا مشخص مي شود که اين مدل به رتبه بندي هاي معتبر جهاني همچون شانگهاي و کيو اس، شبيه است.

تهيه سند راهبردي رفاه دانشجويي در دانشگاه ها

ملاباشي تصريح کرد: از دانشگاه ها خواسته ايم سند راهبردي رفاه دانشجويي در شاخه هاي مختلف مشاوره، تربيت بدني، تغذيه، خوابگاه و وام تحصيلي تهيه کنند.وي با بيان اين که دانشگاه ها به لحاظ بودجه، تشکيلات، نيازها و امکانات در شرايط مختلفي قرار دارند، گفت: پس از تاييد سند راهبردي رفاه دانشجويي هر دانشگاه در وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و سازمان امور دانشجويان، رفاهيات آن براساس شرايط دانشگاه اختصاص خواهد يافت.

معاون وزيرعلوم ، تحقيقات و فناوري از توسعه زيرساخت هاي الکترونيکي سازمان امور دانشجويان خبر داد و اظهار داشت: پيش از اين، موارد مربوط به نقل و انتقال و مهماني دانشجويان به صورت تمام الکترونيکي درآمده بود که امور مربوط به کميسيون موارد خاص يا کميته انضباط دانشجويي نيز مراحل الکترونيکي شدن را مي گذرانند.


 تاريخ دانشگاهي 

 دارالفنــون

قسمت هشتاد و دوم

نظاميان علاوه بر آن كه برطبق برنامه خارج از دروازه دولت به مشق نظامي مشغول مي‌شدند به آموزش تئوريك قواعد و حركات نظامي نيز مي‌پرداختند و اين از امتيازات مدرسه دارالفنون در امر آموزش علوم نظامي بود كه متعلمين به طور مدام در حال تمرين و كسب تجربه بودند و اين امر در ترقي دانش آموختگان اين رشته موثر بود.

"در روز يكشنبه ششم اين ماه اعليحضرت سه ساعت به غروب مانده به طرف اكبرآباد و سمت ميدان اسب دواني تشريف فرما شدند. افواج قاهره كه در آن جا به جهت شيليك و حركات، جنگ ترتيب داده بودند پس از اجراي سلام نظامي مشغول به حركات نظامي و شيليك شده... بعد از اتمام تيراندازي انعام ملوكانه در حق توپچيان و متعلمين علم توپخانه هم مرحمت فرمودند."

ادامه دارد...

بر گرفته از كتاب دارالفنون: گفتاري در هويت داالفنون و جايگاه آن در تاريخ معاصر ايران

تدوين و نگارش: مهدي اشراقي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي