جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/11/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4355


ام‌اس را از پا درآوردم


خواص درماني و آرايشي روغن‌هاي گياهي


خبرها از عالم علم


 ام‌اس را از پا درآوردم  

 قسمت دوم و پاياني

قبل از اين‌كه به ام‌اس مبتلا شوي، اين بيماري را مي‌شناختي؟

بله، من قبلا مربي بدنسازي بودم و يكي از شاگردانم ام‌اس داشت. او كه بيماري، عضلاتش را درگير و ضعيف كرده بود، به عنوان يكي از راه‌هاي درمان به ورزش روي آورده بود.

من هم در آن زمان خيلي به او كمك مي‌كردم و براي همين ام‌اس را به خوبي مي‌شناختم.

با اين پيش‌زمينه، چطور با بيماري روبه‌رو شدي؟

ابتدا با خودم فكر مي‌كردم چطور ممكن است من فلج شوم، ديگر نبينم يا توانايي راه رفتن و كار كردن نداشته باشم؟

مي‌گفتم اصلا محال است كه من دچار چنين وضعيتي شوم. همين روحيه و دعاي بزرگ‌ترها باعث شد بر بيماري غلبه كنم و امروز چنين وضع خوبي داشته باشم. شايد باورتان نشود اما از همان روز اول هم مطمئن بودم كه خوب خواهم شد و هيچ وقت ام‌اس نمي‌تواند مرا از پا درآورد.

چند سال است ام‌اس داري؟

سال 85 بيماري‌ام را تشخيص دادند و درمان‌ها شروع شد.

در آن زمان مشغول چه كاري بودي؟

آن روزها من درس مي‌خواندم، ولي بيماري‌ام باعث شد درس را كنار بگذارم، اما خوشبختانه خيلي زود دوباره به وضع قبلي برگشتم و زندگي موفقي را شروع كردم و اكنون هم در كادر مديريتي اين بيمارستان مشغول كار هستم.

با توجه به حجم زياد كار، خستگي اذيتت نمي‌كند؟

من هميشه انرژي زيادي داشتم ولي زماني كه كارهاي سنگين انجام مي‌دهم و فعاليت زيادي دارم، خسته مي‌شوم و دوست دارم كمي بيشتر استراحت كنم.

اما در كل اين خستگي مانع انجام كارها و وظايفم نشده و خللي در برنامه‌هاي زندگي‌ام ايجاد نكرده است.

مردم اين بيماري را بدرستي نمي‌شناسند آيا اين موضوع را قبول داري؟

بله، يك روز كه مشغول كار بودم خانمي آمد و درباره دخترش كه مبتلا به ام‌اس بود با من صحبت كرد. او ـ كه نمي‌دانست من هم ام‌اس دارم ـ از سختي‌هاي بيماري دخترش مي‌گفت. حرف‌هايش را شنيدم و از او پرسيدم: «ام‌اس چيست؟ چه كار مي‌كند و چه علائمي دارد؟» او هم در پاسخ من گفت اين بيماري دست و پاي فرد را از كار مي‌اندازد و اگر شديد باشد بيمار را مي‌كشد.

او چند دقيقه‌اي درباره بيماري ام‌اس حرف زد و نكات وحشتناكي را درباره اين بيماري گفت.

وقتي حرف‌هايش تمام شد، به او گفتم ام‌اس چنين بيماري‌اي نيست و قرار نيست دختر شما را زودتر از بقيه بكشد.

در واقع افراد زيادي هستند كه اين بيماري را بدرستي نمي‌شناسند و حتي بعضي از كساني كه خودشان با اين مشكل درگيرند هم اطلاعات دقيقي در مورد آن ندارند.

ام‌اس مشكلي در زندگي شخصي‌ات ايجاد نكرد؟

نه، اصلا. خوشبختانه شوهر من آدمي فوق‌العاده مهربان و باگذشت است.

من افراد زيادي را ديده‌ام كه وقتي با اين بيماري روبه‌رو شدند، زندگي‌شان هم به هم خورده است اما با اطمينان مي‌توانم بگويم كه همسرم باعث شد من دلگرم‌تر از قبل زندگي كنم.

اين بيماري وضع كاريت را هم تغيير داده يا نه؟

به نظر من داشتن فعاليت اجتماعي مناسب حق همه افراد است و اين بيماري نبايد مانع فعاليت‌مان شود.

برخلاف عقيده برخي از بيماران اصلا هم برايم مهم نيست كه به كسي بگويم دچار ام‌اس هستم.

وقتي به همكارانت مي‌گويي به اين بيماري مبتلا هستي، مشكلي در زمينه كار برايت ايجاد نمي‌شود؟

نه‌تنها مشكلي ايجاد نشده، بلكه به جرأت مي‌توانم بگويم ام‌اس يكي از شانس‌هاي بزرگ زندگي من بوده است. شايد باور اين موضوع كمي سخت باشد، اما اراده و تلاش من در مقابله با ام‌اس باعث شد در زمينه كاري نيز پيشرفت بيشتري داشته و به اين شغل مناسب دست پيدا كنم.


 خواص درماني و آرايشي روغن‌هاي گياهي  

روغن‌هاي گياهي منبع غني اسيدهاي چرب ضروري، ويتامين‌ها و املاح معدني هستند و روغن‌هايي چون آفتابگردان، كانولا، سويا، ذرت و كنجد، شناخته‌شده‌ترين روغن‌هاي خوراكي گياهي بوده كه از انواع مغزهاي آجيلي و برخي دانه‌ها به دست مي‌آيند، اما علاوه براين روغن‌ها طيف وسيعي از روغن‌هاي گياهي جهت مصارف آرايشي ـ بهداشتي در عطاري‌ها يا داروخانه‌ها به فروش مي‌رسند و به دليل خواص و ويژگي‌هاي فراوان بسيار مورد توجه خانم‌ها قرار گرفته‌اند.

به گزارش جام جم ؛ روغن‌هايي چون روغن بادام، فندق، پسته، گردو، كتان و سياهدانه از جمله اين روغن‌ها هستند، اما اين روغن‌ها چه مزيتي دارند و آيا مي‌توان آنها را جايگزين مواد يا كرم‌هاي آرايشي كرد؟

روغن فندق؛ تقويت‌كننده ابروها

روغن فندق دو كاربرد درماني و آرايشي دارد. به دليل طبع گرم و خشك براي سرفه و دردسينه كه از سردي باشد نافع است. بتاسيتوسترول آن اثر فوق‌العاده‌اي در پيشگيري از سرطان‌هاي سينه و پروستات داشته و اسيدچرب اولئيك آن از افزايش كلسترول بد خون جلوگيري مي‌كند. اين روغن به دليل غني بودن از ويتامين E براي سلامت ماهيچه‌هاي قلب نافع و به عملكرد طبيعي سيستم توليد مثل كمك مي‌كند. روغن فندق علاوه بر ويژگي‌هاي خوراكي براي سلامتي و لطافت پوست نافع بوده و تقويت‌كننده موثر ابروهاست.

روغن بادام شيرين؛ نرم‌كننده پوست

اين روغن جايگزين مناسب لوسيون‌هاي شيميايي بوده و اغلب كاربرد آرايشي و بهداشتي دارد. روغن بادام شيرين تاثير فوق‌العاده‌اي در تميز‌كردن پوست، ماساژ بدن و صورت، مراقبت از موهاي حساس و شكننده و ايجاد پوستي نرم و مرطوب دارد و براحتي ماليده و به آرامي جذب مي‌شود.

در درمان بيماري‌هاي اگزما و ريزش مو موثر است و با ايجاد يك‌لايه محافظ روي پوست به مدت طولاني از نفوذ آلودگي به پوست جلوگيري كرده و تسكين‌بخش است. مصرف خوراكي اين روغن نيز براي درمان التهاب معده موثر و برونشيت، سرفه‌هاي مزمن و يبوست را رفع مي‌كند.

روغن بادام تلخ؛ تقويت‌كننده مژه‌ها

اين روغن خواصي شبيه روغن بادام شيرين دارد با اين تفاوت كه خوراكي نبوده و فقط به صورت جلدي مورد استفاده قرار مي‌گيرد و تا حدودي از ريزش مو، ابرو و مژه پيشگيري كرده و به دليل ويتامين‌ها و املاح معدني، تقويت‌كننده پوست است. اين روغن به طور طبيعي حاوي عنصر گوگرد بوده و در درمان جوش‌هاي ميكروبي موثر است. در ضمن خشكي و ترك‌هاي پوستي را كه در اثر سرماي هوا ايجاد مي‌شود از بين مي‌برد.

روغن پسته؛ شفاف‌كننده مو

اين روغن به طور گسترده در مواد آرايشي و بهداشتي كاربرد دارد. روغن پسته يك مرطوب‌كننده مطلوب بوده و به سرعت جذب مي‌شود و حالت چسبندگي ايجاد نمي‌كند و براي ماساژ صورت و بدن گزينه مناسبي است.

اسيدهاي چرب امگا6 آن اثر زخم‌هاي ناشي از اعمال جراحي را از بين برده و از چين و چروك دور چشم و صورت جلوگيري كرده و از همه مهم‌تر موها را شفاف مي‌كند. مصرف خوراكي اين روغن نيز جنبه درماني داشته و فسفر آن هوش و حافظه را افزايش و اسيدفوليك آن به رشد و تكامل سيستم عصبي جنين كمك مي‌كند.

روغن پسته ضربان قلب را تنظيم و به اكسيژن‌رساني بهتر سلول‌ها كمك كرده و براي درمان دردهاي استخواني اثر شگفت‌انگيزي دارد. اين روغن به دليل مقدار كم كربوهيدرات براي افراد مبتلا به ديابت مضر نيست و به جهت فيتواسترول‌هاي گياهي با كاهش كلسترول بد خون موجب سلامت قلب مي‌شود.

روغن سياهدانه؛ تقويت‌كننده موي سر

اين روغن از غني‌ترين روغن‌هاي آرايشي است و موهاي سفت و شكننده را تقويت مي‌كند. روغن سياهدانه به دليل تركيبات شبه هورموني به رويش مجدد موهايي كه پياز آن ضعيف‌شده كمك كرده و با تقويت رنگدانه مو از سفيدشدن آنها جلوگيري مي‌كند. خواص خوراكي منحصر به فرد اين روغن آن است كه كليه و مجاري ادرار را تميز، سيستم ايمني را تقويت، سرماخوردگي را درمان و در بهبود آرتروز، روماتيسم و التهاب لثه‌ها موثر است.

روغن گردو؛ داروي قلب

اين روغن اغلب كاربرد خوراكي و درماني داشته و براي پايين‌آوردن و تنظيم كلسترول خون مفيد است. البته روغن فندق و بادام نيز تا حدودي به كاهش كلسترول خون كمك مي‌كند، اما نه به اندازه روغن گردو. اين روغن تري‌گليسيريد بالا، سوزش بافت‌ها و ناراحتي‌هاي اعصاب و روان را التيام و به دليل مقدار زياد ويتامين‌هاي E و A نقش آنتي‌اكسيداني داشته و از پير شدن سلول‌هاي بدن ممانعت مي‌كند. اين روغن، دارويي مطلوب براي قلب محسوب مي‌شود.

روغن جوانه گندم؛ مانع پيري پوست

اين روغن در محصولات آرايشي و بهداشتي براي درمان ناراحتي‌هاي پوستي مثل اگزما و پسوريازيس استفاده مي‌شود. روغن جوانه گندم سرشار از ويتامين E و اسيدهاي چرب ضروري است و درصد بالاي ويتامين E آن آثار زيانبار راديكال‌هاي آزاد پوست را خنثي كرده و از پيري زودرس و چين و چروك پوست جلوگيري مي‌كند. اين روغن، محافظت‌ پوست در برابر پرتوي ماوراي بنفش خورشيد بوده و ماسك آن سبب لطافت و نرمي پوست صورت به خصوص در دوران يائسگي مي‌شود.

روغن كرچك ؛ برطرف‌كننده پينه دست و پا

اين روغن يك داروي خوراكي ملين، طبيعي و قوي با اثري سريع است. از اين روغن در مواردي كه لازم است محتويات معده خارج شود به عنوان يك ماده تهوع‌آور استفاده مي‌شود. مشكل مصرف اين روغن طعم و بوي نامطبوع و دشواري بلع آن است كه امروزه براي رفع اين مشكل از كپسول روغن كرچك استفاده مي‌شود. روغن كرچك براي برطرف‌كردن يبوست و درمان سندرم روده تحريك‌پذير موثر است. اين روغن علائم افسردگي و خستگي را كاهش مي‌دهد و به دليل خاصيت ضدميكروبي در درمان زخم‌هاي پوستي و از بين‌بردن قارچ‌هاي دور ناخن دست و پا مفيد و برطرف‌كننده شوره سر و جلادهنده موهاي خشك است و براي درمان پينه روي پا استفاده مي‌شود. در زمستان پس از دوش گرفتن براي جلوگيري از خشكي پوست و لكه‌هاي سفيد از روغن كرچك به عنوان مرطوب‌كننده استفاده كنيد.

توجه: اين روغن در دوران بارداري و شيردهي و براي كودكان زير 12 سال توصيه نمي‌شود. مهم‌ترين عارضه مصرف طولاني‌مدت اين دارو مختل‌شدن حركات طبيعي روده و ايجاد وابستگي به اجابت مزاج است.


 خبرها از عالم علم 

 کاهش دهنده استرس جنين

ترجمه: پيروز پاليزي

ممکن است، يک ماده مغذي معمولي براي سلامت فرزندتان مهمتر از آن‌چيزي باشد که بطور عمومي مورد قبول است. دانشمندان جفت و خون بندناف بانواني را مقايسه کردند که در طول سه ماه سوم بارداري خود، روزانه 930 ميلي‌گرم کولين استفاده کرده بودند و بارداراني که تنها 450 ميلي‌گرم روزانه مصرف کردند، يعني ميزاني که اکنون پيشنهاد مي‌شود.

آنها با مصرف بيشتر کولين، يک سوم کمتر از هورمون‌هاي استرس کورتيزول در جفت و خون بند ناف يافتند. کولين در زرده تخم‌مرغ، گوشت گاو، مرغ، لوبياها، شير و بسياري از سبزي‌ها يافت شده، اما در همه مکمل‌هاي ويتامين بارداري يافت نمي‌شود.

منبع: www.niniplus.com

منبع غني از ويتامين‌هاي A و K و C

کدو تنبل خوردني خوشمزه و پرخاصيت مخصوص فصل زمستان است که به دليل سرشار بودن از ويتامين‌هاي مفيد و ضروري، انتخاب مناسبي براي تامين انرژي و کمک به سلامت بدن در فصل سرما است.به گزارش ايسنا ؛ کدو تنبل يک منبع غني از فيبر خوراکي است و تخمه کدو نيز حاوي مقادير قابل توجهي فيبر است. در فصل زمستان مي‌توان از کدو تنبل در طبخ غذاهاي مختلف مانند سوپ و انواع نان‌ها و کيک‌ها استفاده کرد و به دليل دارا بودن فيبر زياد چاره خوبي براي رفع يبوست است.کدو تنبل همچنين منبع غني از ويتامين‌هاي A و K و C است. ويتامين A براي حفظ سلامت چشم‌ها و بهبود بينايي مفيد است و بعلاوه به تقويت رشد استخوانها، سيستم ايمني بدن و دستگاه توليدمثلي کمک مي‌کند.

کدو تنبل هم چنين حاوي مقادير زيادي ويتامين K است که حدود 40 درصد از نياز روزانه بدن به اين ويتامين را تامين مي‌کند.

اين ويتامين نيز براي استخوانها و قلب مفيد است. هم چنين مصرف يک نوبت کدو تنبل 20 درصد از نياز روزانه بدن به ويتامين C را تامين مي‌کند که اين ويتامين نيز به نوبه خود براي رشد و ترميم بافت‌ها در تمام اعضاي بدن ضروري است و در زمستان بدن را در برابر بيماريهاي فصلي مقاوم‌تر مي‌کند.علاوه بر اين‌ها، کدو تنبل سرشار از آهن، پتاسيم و منيزيم است که تمام اين املاح براي بهبود سلامتي ضروري هستند و بويژه منيزيم براي حفظ عملکرد مطلوب عضلات حياتي است.

عوامل مهم بوي بد دهان

سرپرست تخصصي بخش پريودونتولوژي دانشکده دندانپزشکي دانشگاه تهران عنوان کرد: بيماري‌هاي لثه تنها دليل بوي بد دهان نيست، اما از مهم‌ترين عوامل است که مي‌تواند هشداردهنده هم باشد.دکتر مژگان پاک‌نژاد در گفت‌وگو با ايسنا، علل مختلفي را براي بوي بد دهان معرفي کرد و گفت: تمام بيماري‌هاي مربوط به دستگاه گوارش مي‌تواند باعث بوي بد دهان شود، اما عوامل مربوط به دهان شامل پوسيدگي‌هاي دندان و بيماري‌هاي لثه مي‌شود.

وي قدم اول در جهت از بين بردن بوي دهان را رعايت بهداشت و استفاده صحيح از مسواک و نخ دندان دانست.

اين متخصص جراحي لثه شايع‌ترين بيماري‌هاي مشاهده شده در دهان را اين‌گونه توضيح داد: در بيشتر موارد ميکروب‌هايي که در اطراف شيار دندان و روي بستري از جرم يا لايه نرم و سفيد رنگ دندان قرار دارند با ترشح آنزيم‌ها و موادي باعث آسيب‌رساندن به بافت‌هاي محافظ دور دندان مي‌شوند، البته در برخي موارد به استخوان زير بافت‌ هم آسيب مي‌زنند که در اين صورت دندان شروع به لق شدن مي‌شود.وي ادامه داد: بافت‌ها ملتهب مي‌شوند و تغيير رنگ مي‌دهند، در نهايت هم شروع به خونريزي مي‌کنند که اين اتفاق باعث ترس بيمار مي‌شود، همين ترس دليلي مي‌شود که فرد به خوبي مسواک نزند و به طور کلي بهداشت را رعايت نکند، به همين دليل بيماري در منطقه بيشتر مي‌شود و حتي ممکن است تبديل به ورم پيشرفته شود.

پاک‌نژاد همچنين افزود: خونريزي لثه يکي از دلايل وجود ميکروب و ترشح فرآورده‌هاي ميکروبي در يک منطقه است و تا زماني که اين موضوع ادامه داشته باشد، بوي بد هم از دهان به مشام مي‌رسد.اين متخصص لثه با اشاره به اينکه تنها بيماري‌هاي لثه نمي‌توانند باعث بوي بد در دهان شوند، گفت: ميکروب‌ها مي‌توانند روي زبان، لوزه و حتي حلق مستقر و باعث آلودگي شوند. همچنين افرادي که سرطان خون دارند، ممکن است به علت لثه‌هاي ملتهبي که دارند، دهانشان بوي ناخوشايندي بدهد.وي همچنين غذا نخوردن براي ساعت طولاني را از عوامل سطحي معرفي کرد و افزود: دهان فردي که براي مدت زمان طولاني چيزي نخورده باشد، به علت بالا رفتن غلظت خونش بوي خوبي نمي‌دهد، اما به طور کلي در تمام مواردي که به بوي دهان مربوط مي‌شود، با رعايت بهداشت مي‌توان آن را از بين برد.پاک‌نژاد با بيان اينکه اين بو براي کودکان و نوجوانان هم ممکن است وجود داشته باشد، اظهار کرد: کودکان به علت رويش دندان‌ها، لثه‌هاي ملتهبي دارند که خودش باعث ترشح موادي مي‌شود که دليلي براي بوي نامطبوع دهان است. همچنين نوجواناني که دندان عقلشان شروع به رشد کرده، لثه جلوي رويش کامل را مي‌گيرد و ممکن است غذا زير لثه گير کند.وي در پايان مزه بدي که گاهي در دهان وجود دارد و بيشتر صبح‌ها احساس مي‌شود را به دليل ترشحات شيارهاي لثه‌اي دانست و افزود: اين ترشحات در تمام طول روز وجود دارند، اما چون در طول شب دهان فعاليتي ندارد. صبح‌ها دهان بوي مطبوعي نمي‌دهد و مزه خوبي هم ندارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي