جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/11/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4355

عيدانه دولت و مجلس به مردم
هر خانوار 4 نفره 360 تا 416 هزار تومان دريافت خواهد کرد


تريبون اقتصادي


خبر


نهادهاي مالي


  عيدانه دولت و مجلس به مردم
 هر خانوار 4 نفره 360 تا 416 هزار تومان دريافت خواهد کرد 

تجزيه و تحليل اعتبار 5600 ميليارد توماني کمک اقتصادي شب عيد و تقسيم آن بين 7 دهک درآمدي - بنا به گفته رئيس جمهور- در دو سناريو نشان مي‌دهد هر ايراني 90 تا 104 هزار تومان و هر خانوار 4 نفره 360 تا 416 هزار تومان کمک اقتصادي ( نقدي و غيرنقدي) دريافت خواهد کرد.

رئيس کميسيون عمران مجلس در گفتگو با مهر ،گفته است که کل مبلغ کمک اقتصادي به اقشار کم‌درآمد در شب عيد 5600 ميليارد تومان خواهد بود، ضمن اينکه دولت از هر منبعي که مي‌تواند، اين اعتبار را تامين خواهد کرد.

در همين حال، محمود احمدي نژاد رئيس جمهور گفته است که 7 دهک درآمدي مشمول کمک جبراني شب عيد خواهند بود. حال با توجه به اين دو اظهارنظر، مي‌توان ارقام برآوردي از مبلغ کمک اقتصادي شب عيد ( نقدي و غيرنقدي) بدست آورد.

در حال حاضر بيش از 74 ميليون ايراني ماهانه يارانه نقدي 45500 توماني را دريافت مي‌کنند. براساس اعلام مسئولان دولتي، دولت ماهيانه حدود 3400 ميليارد تومان يارانه نقدي به ايرانيان پرداخت مي‌کند.

حال اگر 7 دهک درآمدي به گفته احمدي نژاد مشمول کمک جبراني شوند، تاکيدات قبلي دولتمردان نشان مي‌دهد که حدود 62 ميليون نفر ( سناريوي اول) مشمول اين نوع کمک خواهند شد.

حال اگر اعتبار 5600 ميليارد توماني - مبلغ کل کمک اقتصادي- بين 62 ميليون ايراني تقسيم شود، به هر ايراني حدود 90 هزار تومان مي‌رسد. در واقع کمک اقتصادي به هر ايراني که جزو هفت دهک درآمدي است، حدود 90 هزار تومان خواهد بود. به عبارت ديگر، اگر هر خانوار ايراني را به طور متوسط 4 نفره درنظر بگيريم، کمک اقتصادي شب عيد به هر خانوار حدود 360 هزار تومان مي‌شود.

در همين حال، سناريوي دوم اينکه اگر اعتبار 5600 ميليارد توماني بين 54 ميليون ايراني که 70 درصد جمعيت کشور مي‌شود، توزيع شود، حدود 104 هزار تومان کمک اقتصادي به هر نفر و 416 هزار تومان به هر خانوار - به طور متوسط چهارنفره- خواهد رسيد.به گفته محمود احمدي نژاد رئيس جمهوري، کمک جبراني به 7 دهک درآمدي اوخر بهمن ماه تا اوايل اسفندماه امسال پرداخت خواهد شد.

مجلس محدوديتي براي کمک نقدي به دهکهاي جامعه قرار نداده است

رئيس کيسيون عمران مجلس شوراي اسلامي خبر داد که کل مبلغ کمک نقدي در نظر گرفته شده از سوي دولت و مجلس براي تامين کمک معيشت شب عيد حدود 5600 ميليارد تومان خواهد بود که دولت اين اعتبار را از منابع موجودي که دارد تامين مي کند.

علي اکبر آقايي در گفتگو با مهر، با اشاره به اينکه مجلس محدوديتي براي کمک نقدي به دهکهاي جامعه قرار نداده است، گفت: در جلسه مشترک دولت و مجلس اختيار کمک به دهکها به دولت داده شد اما قرار شد تا دهکهاي يک و دو نسبت به دهکهاي ديگر کمک نقدي بيشتري دريافت کنند.

وي تصريح کرد: مثلا اگر کمک نقدي 90 هزار تومان است، 2 دهک اول 90 هزار تومان و 5 دهک ديگر 70 هزار تومان دريافت کنند.اين اختلاف به خاطر جايگاه خاص مشمولان دهک اول و دوم است که عمدتا خانواده هاي تحت حمايت کميته امداد و بهزيستي را در بر مي گيرد.

عضو کميسيون عمران گفت: البته ممکن است اين کمک مختص 7 دهک نباشد و به همه مردم پرداخت شود.

نماينده مردم سلماس افزود: کل مبلغ کمک نقدي حدود 5600 ميليارد تومان خواهد بود که دولت اين اعتبار را از منابع موجودي که دارد تامين مي کند.

آقايي خاطرنشان کرد: با توجه به اينکه دولت اين اعتبار را از منابع خاص تامين مي کند، نيازي به ارائه لايحه متمم نيست.


 تريبون اقتصادي 

 خودرو باز هم گران شد:

ايران خودرو وسايپا روزانه بالغ بر 20 ميليارد تومان ضرر مي‌کنند

دبير انجمن خودروسازان ايران ميزان ضرر و زيان هر يک از خودروسازان داخلي تا پايان سال جاري را اعلام کرد.احمد نعمت‌بخش در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: با وجود موافقت کميته منصوب رييس‌جمهوري با تعيين قيمت خودرو براساس ارز مبادله‌اي مصوبه مربوطه تاکنون ابلاغ نشده است.وي با بيان اينکه فعاليت با قيمت‌هاي فعلي ضرر و زيان خودروسازان در هر روز کاري را به دنبال دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ايران خودرو روزانه بالغ بر 20 ميليارد تومان ضرر مي‌کند، ميزان ضرر و زيان سايپا در هر روز کاري نيز نزديک به همين مقدار است.

دبير انجمن خودروسازان ايران ادامه داد: طبق پيش‌بيني صورت گرفته در صورت ثبات قيمت‌هاي فعلي ميزان ضرر و زيان ايران خودرو تا پايان امسال به 1325 ميليارد تومان و سايپا به 1070 ميليارد تومان خواهد رسيد.وي افزود: ميزان ضرر و زيان پارس خودرو 390 ميليارد تومان، زامياد 370 ميليارد تومان، مديران خودرو 250 ميليارد تومان، کرمان خودرو 125 ميليارد تومان، راين خودرو 23 ميليارد تومان و مرتب چهار ميليارد تومان خواهد بود.

اين در حالي است که ،قيمت خودروهاي پرتيراژ داخلي در بازار باز هم افزايش يافته است. نمايندگي‌هاي فروش طولاني شدن توقف عرضه از سوي خودروسازان را دليل اين موضوع اعلام مي‌کنند.به گزارش ايسنا، در حال حاضر در برخي نمايندگي‌هاي فروش محصولات گروه خودروسازي سايپا، خودروي سايپا 111 به قيمت حدود 16 ميليون و 500 هزار تومان عرضه مي‌شود. اين در حالي است که قيمت رسمي اين خودرو 11 ميليون و 780 هزار تومان تعيين شده است.

سايپا SL 131 نيز به قيمت حدود 15 ميليون و 200 هزار تومان و SX 131 نيز به قيمت حدود 16 ميليون و 300 هزار تومان به فروش مي‌رسد. البته قيمت رسمي SL 131 معادل 11 ميليون و 540 هزار تومان و SX 131 نيز 11 ميليون و 940 هزار تومان تعيين شده است.قيمت تيبا نيز به حدود 20 ميليون تومان رسيده است. البته قيمت رسمي اين خودرو 15 ميليون و 430 هزار تومان تعيين شده است. تندر 90 مدل E2 پارس خودرو نيز به قيمت حدود 33 ميليون و 500 هزار تومان عرضه مي‌شود. البته قيمت رسمي اين خودرو 21 ميليون و 50 هزار تومان تعيين شده است.مگان 2000 با دنده اتوماتيک نيز به قيمت حدود 76 ميليون تومان به فروش مي‌رسد. اين در حالي است که قيمت رسمي اين خودرو 57 ميليون و 580 هزار تومان است. ماکسيما نيز به قيمت حدود 105 ميليون تومان عرضه مي‌شود. البته قيمت رسمي اين خودرو 85 ميليون تومان تعيين شده است.

در گروه محصولات ايران خودرو نيز خودروي پژو 206 در نمايندگي‌هاي فروش موجود نيست. پژو 206 صندوق‌دار نيز در مدل V9 آن به قيمت حدود 49 ميليون تومان و مدل V8 نيز حدود 41 ميليون تومان به فروش مي‌رسد. البته قيمت رسمي مدل V9 حدود 26 ميليون و 370 هزار تومان و مدل V8 نيز 22 ميليون و 690 هزار تومان است.قيمت تندر 90 ايران خودرو نيز افزايش يافته و در مدل E2 اين خودرو به حدود 33 ميليون تومان رسيده است. اين در حالي است که قيمت رسمي تندر 90 E2 ايران خودرو 21 ميليون تومان تعيين شده است.پژو 405 نيز به قيمت حدود 22 ميليون و 500 هزار تومان عرضه مي‌شود. البته قيمت مصوب اين خودرو 15 ميليون و 580 هزار تومان است. قيمت پژو پارس سال نيز به حدود 32 ميليون تومان رسيده است. قيمت رسمي اين خودرو حدود 23 ميليون تومان تعيين شده است.

تصويب بودجه به سال آينده موكول شد

رييس اتاق ايران گفت: تصويب بودجه به سال آينده موكول شد.به گزارش ايلنا، محمد نهاونديان اظهار داشت: رييس کميسيون برنامه و بودجه مجلس مطرح کرده‌است که قطعا ما در سال جاري اجراي فاز دوم هدف‌مند سازي يارانه‌ها را نخواهيم داشت.نهاونديان درباره ادامه مباحث مطرح شده در جلسه شوراي گفت‌وگو بيان کرد: بحث ديگري در رابطه با فاز دوم هدفمند‌سازي يارانه‌ها مطرح شد که در جلسات مشترک دولت و مجلس دنبال مي‌شود. نکته‌اي که رييس کميسيون برنامه و بودجه مجلس مطرح کرد اين بود که قطعا ما در سال جاري اجراي فاز دوم را نخواهيم داشت.رييس اتاق ايران گفت: اين موضوع به‌طور قطع در قانون بودجه سال 92 بايد مورد بررسي و تصويب مجلس قرار بگيرد.وي گفت: با توجه به تاخيري که در ارائه بودجه سال آينده ايجاد شده تصويب بودجه به دو ماه اول سال آينده موکول مي‌شود و هر تصميمي که گرفته شود اجراي آن از خرداد‌ماه به بعد است.

محل تامين کمک جبراني به مردم در بودجه 92 مشخص نيست

همچنين ،معاون بودجه معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس‌جمهوري از آغاز بررسي احکام بودجه در دولت خبر داد و گفت: کمک به مردم در راستاي جبران افزايش هزينه‌ها قطعي است اما محل تامين منابع مورد نياز اين کمک‌ها مشخص نيست.رحيم ممبيني در گفت‌وگو با ايسنا، درباره زمان تحويل لايحه بودجه به مجلس شوراي اسلامي اظهار کرد: بررسي احکام بودجه در دولت از روز يک شنبه گذشته آغاز شده است و در جلسات آينده ادامه خواهد داشت.

وي در ادامه با بيان اين‌که در جلسات دولت احکام و جداول منابع و مصارف مورد بررسي قرار مي‌گيرد، گفت: اين بررسي‌ها چهار تا پنج جلسه به طول مي‌انجامد و ممکن است در اين راستا دولت جلسه فوق‌العاده تشکيل دهد اما مدت زمان اين بررسي‌ مشخص نيست.معاون بودجه معاونت برنامه‌ريزي در پاسخ اينکه آيا با توجه به تاخير دولت در ارائه لايحه بودجه ممکن است روند بررسي لايحه به سال آينده موکول شود، ابراز بي اطلاعي کرد.

يارانه نقدي بهمن ماه قابل برداشت شد

يارانه نقدي بهمن ماه به حساب سرپرستان خانوار واريز شده از سه‌شنبه قابل برداشت شد. به گزارش ايسنا، دبيرخانه ستاد هدفمندسازي يارانه‌ها از واريز يارانه نقدي مرحله بيست و چهارم، در روز 9 بهمن ماه به حساب سرپرستان خانوار خبر داد و اعلام کرد که يارانه 45 هزار و 500 توماني از بامداد سه‌شنبه قابل برداشت شد.بر اين اساس يارانه نقدي ماه گذشته 18 دي ماه به حساب سرپرستان خانوارها واريز شد از روز 19 دي قابل برداشت بود.در حال حاضر 74.5 ميليون ايراني يارانه نقدي مرحله اول را دريافت مي‌کنند.


 خبر 

 طرح جديد افزايش قيمت بنزين

حق العمل هر سوختگيري خودرو 120 تا 500 تومان تعيين شد

همزمان با عزم جزم دولت براي افزايش قيمت بنزين و گازووئيل با اجراي فاز دوم قانون هدفمندي يارانه‌‍‌ها، پيش بيني مي‌شود از اواسط سال 1392 با حذف قطعي کارمزد، بنزين به صورت حق‌العملي در جايگاه‌ها عرضه شود که در اين صورت هزينه هر نوبت سوخت‌گيري 120 تا 500 تومان افزايش مي‌يابد.به گزارش مهر، در حال حاضر به طور متوسط سالانه 300 تا 500 ميليارد تومان کارمزد بابت حمل، توزيع و عرضه بنزين معمولي و بنزين سوپر در سطح جايگاه‌هاي سوخت کشور به عنوان يارانه بنزين و گازوئيل توسط دولت پرداخت مي‌شود.به عبارت ديگر شرکت هاي حمل کننده و جايگاه هاي عرضه سوخت با دريافت اين کارمزد چندين ميليارد توماني مجبورند علاوه بر کسب سود، هزينه هاي تعمير، نگهداري، راهبري و حقوق کارکنان و پرسنل خود را هم پرداخت کنند.با اين وجود در چند سال گذشته پرداخت اين يارانه نه تنها منجر به افزايش حاشيه سود جايگاه داران سوخت نشده و با کاهش سرمايه گذاري بخش خصوصي در ساخت جايگاه هاي بنزين و گازوئيل در کلانشهرها همراه شده است که هزينه هاي دولت را هم افزايش داده است. بر اين اساس با توافق چهار جانبه شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفت، سازمان هدفمندي يارانه ها و سازمان حمايت از مصرف کنندگان و توليدکنندگان و دولت، قرار شده است که کارمزد فروش بنزين و گازوئيل از سال 1392 حذف شود.

يک مقام مسئول در وزارت نفت در گفتگو با مهر، با تائيد حذف احتمالي کارمزد فروش بنزين و گازوئيل از سال اينده، گفت: تمامي دستگاه هاي مرتبط با اين پيشنهاد موافقت کرده اند و قرار است اين طرح در قالب لايحه احکام بودجه سال 1392 توسط دولت براي تصويب و ابلاغ نهائي به مجلس شوراي اسلامي ارسال شود. وي با يادآوري اينکه حذف کارمزد و پرداخت حق العمل منجر به افزايش سطح خدمات رساني، بالارفتن حاشيه سود جايگاه داران و استقبال سرمايه گذاران داخلي و خارجي در ساخت و توسعه مجاري عرضه سوخت خواهد شد، تصريح کرد: با اجراي اين طرح در صورت موافقت مجلس، هزينه بسيار ناچيزي بايد توسط مصرف کنندگان بنزين پرداخت شود.

به گفته وي در صورتي که يک خودرو 30 ليتر بنزين 400 توماني در جايگاهي خريداري کند بايد حدود 120 تومان به عنوان حق العمل به جايگاه دار پرداخت کند که به تبع با افزايش حجم باک و يا خريد بنزين آزاد اين نرخ به 500 تومان هم قابل افزايش است. اين مقام مسئول نفتي با يادآوري اينکه سال آينده در صورت تائيد نهايي دولت و مجلس فاز اول فروش حق العمل کاري بنزين و گازوئيل اجرائي خواهد شد, تبيين کرد: همزمان با اجراي طرح تدريجي آزادسازي قيمت سوخت هم فازهاي بعدي خريد حق العمال کاري فرآورده هاي نفتي کليد خواهد خورد.

اختلال‌ در کارتخوان‌ها بزودي برطرف مي‌شود

مديرکل اداره فناوري‌هاي اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزي برخي اختلال‌هاي مربوط به پرداخت‌هاي الکترونيکي در روزهاي اخير را مقطعي اعلام و تصريح کرد: بزودي اين مشکلات برطرف و ظرفيت جديد و مناسبي براي استفاده از دستگاه‌هاي کارتخوان ايجاد مي‌شود.به گزارش ايسنا، ناصر حکيمي درباره علت برخي اختلال‌ها به ويژه در روزهاي اخير هنگام استفاده از دستگاه‌هاي کارتخوان و پرداخت‌هاي الکترونيکي گفت: اگرچه در ماه‌هاي اخير همواره ميزان استفاده از دستگاه‌هاي کارتخوان سير صعودي داشته اما تجربه نشان داده است روزهاي پاياني بهمن و اسفند، خريدها و ميزان استفاده از کارتخوان‌ها 40 تا 50 درصد افزايش مي‌يابد و براي اينکه در اين مقطع بتوانيم مشکلات را به حداقل برسانيم بايد تغييراتي در شبکه شتاب ايجاد مي‌کرديم که مشکلات روزهاي اخير نيز از تبعات آن است و بزودي برطرف خواهد شد.

وي افزود: در تغييراتي که براي ارتقاي ظرفيت شبکه در دست اجراست، بروز برخي اختلالات و قطع مقطعي اجتناب ناپذير است.


 نهادهاي مالي 

 تجليل بانک مرکزي از 20 نفر از روساي شعب برتر بانک ملت

بانک مرکزي از 20 نفر از روساي شعب بانک ملت به عنوان روساي شعب موفق نظام بانکي تجليل کرد.به گزارش روابط عمومي ، در همايش روساي شعب موفق بانک ها که با حضور دکتر محمود بهمني رييس کل بانک مرکزي، دکتر مرتضي الله داد رييس موسسه عالي بانکداري، مسوولان ارشد بانک مرکزي، محسن فدوي عضو هيات مديره و مرتضي نجف معاون مديرعامل بانک ملت و جمعي از مديران عامل بانک ها برپا گرديد، از روساي شعب موفق بانک ها قدرداني شد.

كسب تنديس جايزه تعالي معادن ايران توسط بانك صنعت و معدن

بانك صنعت ومعدن به عنوان بانك حامي بخش معدن كشور به تنديس جايزه تعالي معادن ايران دست يافت . به گزارش روابط عمومي ، اين تنديس در مراسمي كه با حضور جمع كثيري از معدنكاران، اساتيد دانشگاه ، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و مديران وزارت صنعت ، معدن و تجارت در مركز همايش هاي بين المللي صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران برگزار گرديد به اين بانك اهداء شد.

فروش ويژه دستگاه رمزياب با 50 درصد تخفيف از سوي بانک صادرات

بانک صادرات ايران در راستاي افزايش رضايت مندي مشتريان درنظردارد به مناسبت ايام مبارک دهه فجر دستگاههاي رمزياب (OTP ) را با تخفيف 50 درصدي به متقاضيان عرضه نمايد.به گزارش روابط عمومي،براساس مصوبه هيات مديره اين بانک مشترياني که درخواست عضويت خود را از تاريخ 12 بهمن ماه سالجاري لغايت 22 بهمن ماه در سيستم اينترنتي بانکداري اينترنتي (سبا) اين بانک به ثبت برسانند مي‌توانند از تخفيف فوق بهره مند گردند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي