جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/11/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4359

لاريجاني مطرح کرد:
کمک به مردم در شرايط فشار اقتصادي توصيه رهبر انقلاب بود

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام:
حمـايت هاي دولت و مجـلس از فـرهنگ نبايد سياسي باشد


دعوت رهبر مخالفان سوري به مسكو


تل‌آويو حمله هوايي به سوريه را تاييدكرد


مالکي: آماده مذاکره با مخالفان هستم

صالحي:
«حسن نيت» آمريکا شرط ايران براي مذاکره مستقيم است


يک نکته از هزاران


ميز خبر


تا انتخابات يازدهم


ماندگار بر جريده عالم


سرمقاله

با192 راي مخالف شيخ الاسلامي عزل شد؛
راي قاطع نمايندگان در عدم اعتماد به وزير کابينه دهم

در مونيخ صورت گرفت؛
اولين ديدار رييس مخالفان سوريه با ايران


25 فوريه زمان پيشنهادي1+5 براي نشست بعدي در قزاقستان


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي


 لاريجاني مطرح کرد:
 کمک به مردم در شرايط فشار اقتصادي توصيه رهبر انقلاب بود 

رئيس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به تذکري مبني بر اينکه کمک به مردم در اين شرايط بايد قانوني و از طريق مجلس اجرايي شود گفت: اين توصيه رهبري بود که به مردم در شرايطي که تحت فشار هستند کمک شود و اشکالي از نظر قانوني ندارد.به گزارش مهر، مهدي سنايي نماينده نهاوند در جلسه علني روز يکشنبه مجلس در تذکري با استناد به اصولي از قانون اساسي و مواد آيين نامه داخلي مجلس نسبت به تاخير دولت بر ارايه لايحه بودجه 92 انتقاد کرد.

وي گفت: در آيين نامه تاکيد شده است که بودجه بايد در مهلت مقرر به مجلس ارايه شود اما دو ماه از زمان مقرر مي گذرد و بودجه به مجلس ارايه نشده، نه دولت و نه مجلس هيچ توضيحي در اين زمينه نمي دهند.

وي در بخش ديگري از تذکر خود به توافق مجلس و دولت براي کمک به وضعيت معيشت مردمي قبل از عيد اشاره کرد و گفت: توصيه شده است که به اقشار ضعيف و مردم پيش از عيد کمکي شود. اين توصيه، توصيه مهمي است اما منطق اقتضا مي کند که از طريق قانون اجرا شود.

وي ادامه داد: گاهي مصاحبه مي شود که 100 هزار يا 200 هزار تومان به مردم داده خواهد شد و اين تصميم خبرگان مجلس است در حالي که ما چيزي به عنوان خبرگان مجلس نداريم. در اين که موضوع مهم است و بايد انجام شود و نسبت به آن تاکيد شده شکي نيست اما دولت بايد لايحه پيشنهادي خود را به مجلس دهد تا اين کمک به تصويب مجلس برسد.

لاريجاني در پاسخ به سنايي گفت: دولت بايد لايحه را در مهلت مقرر به مجلس مي داد اما اين کار را نکرده مجلس هم نمي تواند براي بودجه طرح دهد.

وي گفت: دولت تاخير داشته و طبق قانون اگر از 15 آذر عبور کنيم و بودجه به مجلس داده نشود دولت علاوه بر لايحه بودجه بايد لايحه چند دوازدهم بدهد اين موضوع چندبار گفته شده است. ديگر مجلس چه کند؟ حتي تاکيد کرده ايم که اين تاخير به ضرر کشور است.

رئيس مجلس در خصوص کمک معيشتي به مردم نيز گفت: توصيه رهبري اين بود که به مردم در شرايطي که تحت فشار هستند کمکي شود اين موضوع در جلسات مطرح شد و نظر ايشان است. اشکالي نيز از نظر قانوني ندارد. مجلس در جريان قرار دارد.

وي تاکيد کرد: بين دولت و مجلس هنوز براي هدفمندي يارانه ها توافقي صورت نگرفته است.


 دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام:
 حمـايت هاي دولت و مجـلس از فـرهنگ نبايد سياسي باشد 

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: حمايت دولت و مجلس از فرهنگ نبايد سياسي باشد و اين ضرورت احساس مي‌شود که در رابطه با فرهنگ و هنر هر مقدار که بودجه مورد نياز است،‌ در اختيار فرهنگيان، بدون پارتي‌بازي و رابطه‌گرايي قرار گيرد.به گزارش ايسنا،‌ محسن رضايي در حاشيه مراسم رونمايي از کتاب «براي تاريخ مي‌گويم» که در تالار انديشه حوزه هنري برگزار شد، در جمع خبرنگاران با اشاره به ضرورت توجه به اقتصاد در بخش‌هاي فرهنگ،‌ موسيقي و هنر ابراز عقيده کرد: متاسفانه در اين بخش‌ها دچار نارسايي‌هاي جدي هستيم و بايد بازار کالاهاي فرهنگي بازسازي و بازآرايي و به آن توجه بيشتري شود، چراکه آنها براي ما سودآور و ارزشمند خواهند بود.

وي ادامه داد: اينکه حرف را که مي‌گويند کالاهاي ايراني سودآور نيستند، قبول ندارم. بايد ما نيز بازار فرهنگ،‌ هنر،‌ سينما و توليدکنندگان محصولات فرهنگي را چه در داخل ايران و چه در خارج از کشور حمايت کنيم؛ به عنوان مثال بايد در رابطه با توليد محصولات فرهنگي مطالعه، سليقه‌سنجي مخاطب را در دستور کار داشته باشيم، چراکه سليقه‌هاي نسل سوم و چهارم انقلاب با نسل پيشين فرق دارد.رضايي با تاکيد بر لزوم حمايت دولت و مجلس از انجام فعاليت‌هاي فرهنگي و محصولات فرهنگي تصريح کرد: حمايت نهادها از فرهنگ نبايد سياسي باشد و هنرمندان هر مقدار که بودجه نياز دارند، بايد بدون رابطه‌گرايي يا پارتي‌بازي در اختيار آنان قرار گيرد.

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در پايان ابراز عقيده کرد: بهتر است به جاي خرج‌هاي غير ضروري در بخش‌هايي مانند سدسازي يا راه‌سازي، توجه بيشتري به مقوله فرهنگ داشته باشيم؛ نبايد هزينه‌هاي بالايي را خرج پروژه‌هاي غيرضروري عمراني کنيم. اگر اين بودجه را به مسايل فرهنگي يا حمايت از توليد علم و فرهنگ کنيم، بسيار ارزشمند است.


  دعوت رهبر مخالفان سوري به مسكو 

ايسنا: دولت روسيه از «احمد معاذ الخطيب» رهبر ائتلاف مخالفان سوري براي سفر به مسکو و گفت‌و‌گو در باره بحران سوريه دعوت کرده است.به گزارش بي‌بي‌سي، اين دعوت در حاشيه کنفرانس امنيتي مونيخ و در ديدار «سرگئي لاوروف» وزير خارجه روسيه و خطيب صورت گرفته است.اين نخستين ديدار رهبر ائتلاف مخالفان سوري بامقام‌هاي بلندپايه دولت روسيه به شمار مي‌رود.

احمد معاذ خطيب، چند روز پيش اعلام کرده بود که آماده مذاکره مستقيم با نمايندگان دولت سوريه است؛ موضعي که با انتقاد برخي از گروه‌هاي مخالف رو‌به‌رو شد.خطيب براي اين مذاکره، دو شرط تعيين کرده است: آزادي 160 هزار تن از افرادي که در زندان يا مراکز امنيتي اطلاعاتي حضور دارند و از سرگيري صدور گذرنامه‌هاي جديد توسط سفارتخانه‌هاي سوريه براي شهروندان در تبعيد سوري.


  تل‌آويو حمله هوايي به سوريه را تاييدكرد  

ايلنا: «ايهود باراک» وزير جنگ رژيم صهيونيستي اذعان کرد که حمله هوايي اخير به سوريه، توسط اين رژيم انجام شده است.

به گزارش آسوشيتدپرس، «ايهود باراک» امروز ـ يكشنبه ـ در کنفرانس امنيتي مونيخ با تائيد حمله اين رژيم به منطقه‌اي در نزديكي دمشق، گفت: «اتفاقي که چند روز پيش در سوريه رخ داد نشان داد که وقتي ما چيزي مي‌گوييم، به آن عمل خواهيم كرد.»

وي مدعي شد كه اين حمله با هدف جلوگيري از انتقال سلاح‌هاي پيشرفته از سوريه به لبنان انجام شده است.

از طرف ديگر، رئيس سابق شوراي امنيت منطقه‌اي رژيم صهيونيستي با تائيد اين‌كه حمله اخير به سوريه توسط تل‌آويو انجام شده است، از تصميم دولت اين رژيم براي در پيش گرفتن چنين اقدامي تقدير كرد.


  مالکي: آماده مذاکره با مخالفان هستم 

مهر: نخست‌ وزير عراق با اعلام اينکه اوضاع کشورش به هيچ عنوان شباهتي به رويدادهاي سوريه ندارد، بر آمادگي‌ دولتش براي ادامه مذاکره با معترضان عراقي تاکيد کرد.به گزارش سايت شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، نوري مالکي، نخست‌ وزير عراق عنوان داشت که آنچه در کشورش اتفاق افتاده در حقيقت مشابه چيزي که در کشور سوريه رخ مي‌دهد،نيست.

وي در اظهارات خود خاطرنشان کرد: آنچه در سوريه رخ داد هرگز در عراق تکرار نخواهد شد. در عراق آزادي وجود دارد و هيچ زنداني سياسي و مطبوعاتي در زندان‌هاي عراق نيست بلکه در عراق احزاب و انتخابات وجود دارد.مالکي همچنين اعلام کرد، آماده است تا با مخالفان عراقي که از هفته‌هاي گذشته تظاهرات خود را عليه سياست‌هاي دولت عراق ادامه داده‌اند، مذاکرات خود را ادامه دهد.


 صالحي:
 «حسن نيت» آمريکا شرط ايران براي مذاکره مستقيم است 

وزير خارجه ايران در واکنش به پيشنهاد آمريکا براي مذاکره مستقيم با تهران تاکيد کرد که آمريکا بايد اول حسن نيت خود را ثابت کند و در اين زمينه به ايران تضمين کافي بدهد.به گزارش فارس، وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران با شبکه يورو نيوز درباره پيشنهاد آمريکا مبني بر مذاکره مستقيم با تهران در زمينه برنامه هسته‌اي اين کشور مصاحبه کرد.«جو بايدن» معاون رئيس جمهور آمريکا روز گذشته در صحبت‌هاي خود در کنفرانس امنيتي مونيخ که درحال برگزاري است تاکيد کرده بود که آمريکا آماده مذاکرات رودررو با ايران است.

صالحي وزير خارجه ايران در واکنش به پيشنهاد بايدن براي مذاکرات مستقيم ميان ايران و آمريکا به يورونيوز گفت: اين مذاکرات تنها زماني صورت مي‌گيرد که ما تضمين‌هاي کافي بدست آوريم و همزمان آمريکا حسن نيت خود را نشان دهد.

وي گفت: متاسفانه تجربيات قبلي ما چيز خلاف اين موضوع را نشان داده است.


 يک نکته از هزاران 

بعد از ارسال اولين ميمون فضانورد به فضا ، رسانه هاي خارجي ، با انتشار عکس‌هايي ، مدعي شدند که ميمون ارسال شده به فضا توسط ايران، داراي يک خال در بالاي چشم راستش بوده ولي در تصاوير منتشره از او به هنگام بازگشت ، اثري از اين خال نيست. به علاوه ، در رنگ دو ميمون تفاوت وجود دارد.

از اين رو ، از مسولان سازمان فضايي انتظار مي رود ، مستندات تصويري مربوط به اين ماجرا را منتشر کنند و يا اگر خبط و خطايي در کارشان بوده ، صادقانه بدان اذعان نمايند و بدانند که ارزش دستيابي ايران به فناوري هاي فضايي ، بسيار بزرگ تر از مسائلي چنين حاشيه اي است.


 ميز خبر 

سرلشکرجعفري: تنها با، مقاومت و مقابله به مثل مي‌توان در مقابل رژيم صهيونيستي ايستاد

سرلشکر جعفري در جمع خبرنگاران از طراحي و توليد تونل ماوراي صوت با سرعت 8 ماخ در دانشگاه جامع امام حسين (ع) سپاه، خبر داد.به گزارش مهر، سرلشکر پاسدار محمد علي جعفري فرمانده کل سپاه در حاشيه همايش مکتب دفاعي انقلاب اسلامي در آراء و انديشه‌هاي امام و رهبري در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با طراحي و توليد تونل ماوراي صوت در دانشگاه جامع امام حسين(ع) توانمندي سپاه در تست و آزمايش موشکها و پرنده‌ها به سرعت 8 ماخ ارتقاء يافت.

سرلشگر جعفري در خصوص حمله رژيم صهيونيستي به سوريه نيز اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران سالها است ماهيت ددمنشي و تجاوزگري رژيم صهيونيستي را اعلام مي‌کند و در اين خصوص نيز به مردم جهان اعلام مي‌کنيم اين هم نمونه ديگري از تجاوز و ددمنشي رژيم صهيونيستي که علاوه بر سوريه به سودان، لبنان و هر کجا که منافعش اقتضاء کند، حمله مي‌کند.فرمانده کل سپاه تأکيد کرد: البته کشور قدرتمند سوريه همچنان که تاکنون ايستاده است، اميدواريم پاسخ اين تجاوز‌ را هم بدهد زيرا تنها با ايستادگي، مقاومت و مقابله به مثل مي‌توان در مقابل رژيم صهيونيستي ايستاد.

دعوت مجدد سوريه به مذاکره مخالفان با دولت

در واکنش به اظهارات اخير رئيس ائتلاف ملي مخالفان سوريه، وزير آشتي ملي اين کشور نيز اعلام کرد: درهاي مذاکره به روي مخالفان باز است.به گزارش ايسنا، علي حيدر، وزير آشتي ملي سوريه در مصاحبه با شبکه خبري روسيا اليوم با اشاره به اظهارات اخير معاذ الخطيب، رئيس ائتلاف ملي مخالفان درباره مذاکره با نظام سوريه گفت: درهاي مذاکره بدون استثناء بر روي همه مخالفاني که تمايل به مذاکره با دولت بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه دارند، باز است.

علي حيدر با تاکيد بر اينکه مذاکره اساس حل و فصل اختلافات موجود است، کنار گذاشتن درگيري‌ها و خشونت در سوريه را عامل پيروزي و موفقيت مذاکرات دانست.وزير آشتي ملي سوريه درباره شرط الخطيب در خصوص تمديد گذرنامه‌هاي سوري‌هاي مقيم در خارج از کشور نيز گفت: کميته وزارتي مسئول در اين خصوص، اقداماتي را در اين راستا اتخاذ کرده که متوقف کردن بازداشت‌هاي قضايي عليه برخي از سوري‌هاي مقيم در خارج از سوريه جهت سهولت مشارکت آنها در مذاکرات و تامين تضمين‌هاي مطلوب براي مخالفان جزئي از اين اقدامات است.

نتانياهو: مهم ترين ماموريت کابينه جديد مقابله با ايران است

بنيامين نتانياهو رهبر حزب ليکود از سوي شيمون پرز رييس رژيم صهيونيستي مامور تشکيل کابينه جديد اسراييل شد.به گزارش عصر ايران پرز پس از ديدار با نتانياهو از وي خواست تا به عنوان رهبر جزب پيروز انتخابات اخير اسراييل دولت آينده را تشکيل دهد.نتانياهو پس از ديدار با پرز در کاخ رياست جمهوري در شهر قدس ضمن قبول ماموريت تشکيل دولت آينده گفت:" مهم ترين دستور کارکابينه آينده اسراييل بازداشتن ايران از دست يابي به سلاح هسته اي خواهد بود."

نتانياهو در ادامه افزود:" ما همچنين بايد با ديگر سلاح هاي مرگباري که در اطرافمان انباشت شده و شهرها و مردم ما را تهديد مي کنند مقابله کنيم."

صاحب چک 70 ميليون دلاري مظاهري بود!

روزنامه بيلد ام زونتانگ چاپ آلمان طي گزارشي ادعا کرده است، مردي که تلاش داشت ماه گذشته ميلادي با يک برگ چک به مبلغ 70 ميليون دلار وارد آلمان شود، رئيس سابق بانک مرکزي جمهوري اسلامي، طهماسب مظاهري بوده است. به گزارش ديپلماسي ايراني، گزارش هاي منتشر شده در روز جمعه حاکي از آن بود ماموران گمرک در فرودگاه دوسلدورف در تاريخ 21 ژانويه، در چمدان يک مرد يک برگ چک به مبلغ 300 ميليون بوليوار ونزوئلا ، معادل 70 ميليون دلار پيدا کرده اند که وي وجود اين مبلغ چک را به ماموران گمرک از پيش اعلام نکرده بود.هرچند خبرگزاري آسوشيتدپرس نيز در گزارش خود اعلام کرده مظاهري صاحب اين چک بوده است اما هنوز ماموران گمرک دوسلدورف و سفارت ايران اين خبر را تاييد نکرده اند.پيش از اين گمرک آلمان درباره هويت اين اطلاعاتي منتشر نکرده بود و فقط گفته بود که يک مسافر 59 ساله ايراني اين چک را به همراه داشته است.

مشعل: آنچه در سوريه رخ مي‌دهد "بهار سوريه" است

رئيس دفتر سياسي جنبش حماس در مصاحبه‌اي تلويزيوني اعلام کرد: آنچه در سوريه اتفاق افتاده بهار سوريه است نه توطئه.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري سوريه نيوز، خالد مشعل، رئيس دفتر سياسي جنبش حماس در مصاحبه با شبکه تلويزيون رسمي اردن اعلام کرد: آنچه در سوريه در حال رخ دادن است "بهار سوريه" است نه "توطئه" عليه اين کشور.

وي در ادامه همچنين اعلام کرد که با استفاده نظام سوريه از گزينه نظامي عليه مردم اين کشور مخالف بوده و از سوريه در اين زمينه حمايتي نمي‌کند.مشعل در اين مصاحبه خاطرنشان کرد: براي حماس ممکن نيست از نظام سوريه در استفاده از گزينه نظامي عليه مردم اين کشور حمايت کند. آنچه در سوريه رخ مي‌دهد بهار سوريه است نه توطئه‌اي عليه اين کشور.

کاخ سفيد طرح تسليح مخالفان سوري را رد کرد

در حاليکه آمريکا تحت عنوان کمک هاي بشردوستانه به مخالفان سوري کمک مي کند، کاخ سفيد طرح مشترک رئيس سابق سيا و وزير خارجه آمريکا براي آموزش و مسلح کردن مخالفان سوري را رد کرد.به گزارش ديپلماسي ايراني به نقل از روزنامه آمريکايي نيويورک تايمز، کاخ سفيد طرحي را که تابستان گذشته ميلادي توسط «هيلاري کلينتون» وزير خارجه آمريکا و «ديويد پترائوس» رئيس مستعفي سيا براي مسلح کردن و آموزش عناصر مسلح در سوريه مخالفت کرد.

آمريکا تحت عنوان کمک هاي بشردوستانه، به مخالفان سوري کمک مي کند و با رد پيشنهاد کلينتون و پترائوس اعلام کرده که کمک هاي بشردوستانه به سوريه مي رساند اما درخواست سلاح براي عناصر مسلح که براي سرنگوني دولت «بشار اسد» رئيس جمهوري سوريه مبارزه مي کنند را رد کرده است.روزنامه نيويورک تايمز به نقل از مقامات دولت «باراک اوباما» رئيس جمهوري آمريکا گزارش داد که کاخ سفيد به اين دليل اين پيشنهاد را رد کرده است که نگران است سلاح هاي آمريکا به افراد نادرست برسد.


 تا انتخابات يازدهم 

واكنش حسن روحاني به كانديداتوري هاشمي و خاتمي

رئيس مرکز استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: علائمي مبني بر کانديداتوري هاشمي در انتخابات رياست جمهوري آينده تاکنون ملاحظه نکردم و بعيد مي دانم وي کانديدا شود.به گزارش مهر، حجت الاسلام حسن روحاني در حاشيه مراسم ختم دکتر حسن حبيبي درخصوص ويژگي هاي فردي و اجتماعي حسن حبيبي اظهار کرد: وي تاثير بسزايي در جمع‌آوري قانون اساسي داشت، همچنين او 21 سال در مجمع تشخيص مصلحت نظام منشاء خدمات فراواني بود.

روحاني در پاسخ به سوالي درباره احتمال کانديداتوري هاشمي رفسنجاني و خاتمي گفت: با توجه به علائمي که تاکنون دريافت کرده ام بعيد مي دانم آقاي هاشمي قصد کانديداتوري در انتخابات رياست جمهوري سال آينده را داشته باشد همچنين با توجه به شرايط موجود بعيد است که آقاي خاتمي هم کانديدا شود.عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام درباره اخبار منتشر شده مبني بر تشکيل ستاد انتخاباتي وي اين موضوع را تکذيب کرد و گفت: اگر براي انتخابات رياست جمهوري سال آينده کانديدا شوم، به صورت مستقل خواهم آمد.

وي درباره اجماع اصلاح طلبان نيز اظهار کرد: اين موضوع را بايد از خودشان بپرسيد.

محسن رضايي: ائتلاف بعد از انتخابات

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام درباره اخباري مبني بر انتشار پوسترهاي تبليغاتي وي براي انتخابات رياست‌جمهوري گفت: همگي اين‌ها شايعه‌اي بيش نيست.به گزارش ايسنا، محسن رضايي در حاشيه مراسم ختم حسن حبيبي هم‌چنين در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اعلام کانديداتوري‌اش در انتخابات رياست جمهوري اظهار کرد: عجله نکنيد به موقع اعلام مي‌کنم.

وي در پاسخ به اين‌که به ائتلاف 1+2 مي‌پيونديد يا خير پاسخ داد: ائتلاف بعد از انتخابات.

واکنش قاليباف به کانديداتوري درانتخابات رياست جمهوري

شهردار تهران درباره تصميم گيري براي حضور در انتخابات رياست جمهوري گفت: اگر خواستيد خيابان ها را آسفالت کنيد، بنده در خدمتم.به گزارش مهر، دکتر محمدباقر قاليباف در حاشيه مراسم ختم مرحوم دکتر حسن حبيبي در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي در خصوص اينکه تصميم نهايي براي حضور در انتخابات را چه زماني اتخاذ خواهد کرد، گفت: لطفا ما را رها کنيد.

وي در مواجهه با اصرار خبرنگاران براي پاسخگويي به اين سوال و تاکيد يکي از آنها که تنها 5 ماه تا انتخابات رياست جمهوري فرصت باقي است، تصريح کرد: اگر خواستيد خيابان ها را آسفالت کنيد، ما در خدمت شما هستيم.

قاليباف افزود: فعلا در اين حدود مي توانم خدمتگزاري کنم.


 ماندگار بر جريده عالم  

 تصميمات دوازدهمين اجلاس شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

دانشگاه کويت، کشور کويت، 11 ربيع الاول 1428 برابر 2 آپريل2007

قسمت چهاردهم

فهرست ضمائم

ضميمه 1: فهرست شرکت کنندگان در دوازدهمين اجلاس شوراي اجرايي FUIW

ضميمه 2: دستورجلسه دوازدهمين اجلاس شوراي اجرايي، سند(مصوب)N: FUIW/E.C.12/2007/1.2

ضميمه 4: فهرست دانشگاههايي که درطول اجلاس دوازدهمين شوراي اجرايي بهFUIW پذيرفته شده اند.

ضميمه 5: اصلاحات اساسنامه FUIW

ضميمه (1)

فهرست شرکت کنندگان

پادشاه اردن هاشمي:

- پرفسور دکتر احمد علي ربائي، رئيس دانشگاه ولي اربيد

جمهوري اسلامي ايران:

- دکتر عبدالله جاسبي، رئيس دانشگاه آزاداسلامي (رياست شوراي اجرايي(FUIW)

پادشاهي عربستان سعودي:

- دکتر بندرفهدالسوويم ( عضو جانشين)، دبير، دانشگاه اسلامي الامام محمدبن سعود (نايب رئيس شوراي اجرايي «FUIW»)

جمهوري سودان :

- دکتر محمد عثمان صالح، رئيس دانشگاه ام دورمان

جمهوري سومالي:

- دکتر علي شيخ احمد ابوبکر، رئيس دانشگاه موگاديشو

کشور کويت:

- دکترمحمد عبدالرضک الطباطبايي، دين، دانشکده مطالعات اسلامي شريعت، دانشگاه کويت( نايب رئيس شوراي اجرايي)

مالزي:

- پرفسور دکترسيد عربي عيديد، رئيس، دانشگاه اسلامي بين المللي مالزي

جمهوري عربي مصر:

- دکترمحمدابراهيم عبدي الکيدر، رئيس دانشگاه اسيوت

سريلانکا:

- دکترمحمدعلي شکري، مديردانشگاه ناليميا

جمهوري اوگاندا:

- دکتر احمد کاوساسنجندو، رئيس دانشگاه اسلامي در اوگاندا، (نايب رئيس شوراي اجرايي)

کشور امارات متحده عربي:

- دکتر اسماعيل البشري، رئيس دانشگاه شارجه، ( رئيس چهارمين اجلاس مجمع عمومي FUIW)

اعضاي هيأت ها:

جمهوري اسلامي ايران:

- دکتر پيمان مهستي شترباني

- دکتر محمدمهدي ميرزايي

- آقاي محمدعلي جمالان

- آقاي محمدرضا شاهرخي

جمهوري سودان:

- پرفسور آئودعبدالعزيز محمداحمد


 سرمقاله 

 پايبندي به قانون اساسي و آينده عراق

علي رمضاني

اخيرا در الانبار و موصل مخالفان مالكي با شعارهايي خواستار کنار رفتن مالکي از قدرت شدند و در همين راستا نيز نزديک به يک ماه است که تظاهراتي عليه دولت نوري مالکي در استان هاي الانبار، نينوا، صلاح الدين، ديالي و بغداد جريان است. حتي آيت الله سيستاني، نيز وارد عرصه شده و ضمن انتقاد از عملکرد دولت خواستار پايان دادن به بحران جاري در عراق شده است. همزمان با اين امر نيز جريان هاي سياسي کرد، سني و همچنين جريان صدر به رهبري مقتدا صدر رويكرد هاي تندي بر ضد دولت مالكي از خود نشان داده اند و نمايندگان مجلس عراق هم پيش قانوني را به تصويب رسانده اند که به موجب آن براي رياست سران سه قوا محدوديتي قائل شدند. در اين ميان اگر به تنشهاي چندماه اخير در عراق نگاهي داشته باشيم بايد گفت از يك سو همچنان تنش ها و اختلافات بين حكومت اقليم كردستان و دولت بغداد وجود دارد و از سويي نيز اختلافات بين احزاب شيعه و سني در داخل عراق افزايش يافته است . علاوه بر اين نيز در چند هفته اخير و بعد از بيماري جلال طالباني رئيس جمهور نيز تظاهراتي در مناطق سني نشين و عرب بر ضد دولت رخ داده و عملا نيز برخي از كشورهاي منطقه اي در انديشه بهره برداري از اين تنشها بوده اند.

در شرايط كنوني هر چند برخي معتقدند كه بايد با تغيير دولت به كاهش اختلافات كمك كرد، اما بايد گفت هر گونه تغيير در وضعيت كنوني عراق بايد با مشاركت همه طيفها به ويژه طيف هاي اصلي سياسي حاضر در پارلمان گرفته شود. يعني در شرايط كنوني نمي توان گفت به خاطر كاهش مخالفت هاي استانهاي سني نشين با مالكي بايد به تغيير دولت انديشيد. چرا كه تظاهرات هايي در مخالفت با لغو قانون دادخواهي و عدالت و نيز ماده چهار موسوم به ماده تروريست بيانگر توجه و حمايت هاي گسترده از دولت مالكي است .در اين شرايط همچنان كه مراجع ديني و سياسي و.. اشاره كرده اند بايد به گفتگويي قويتر و اساسي تر بين سه جبهه اصلي كرد سني و شيعه در عراق انديشيد. چرا كه با وجود طرح هاي منطقه اي و بين المللي و همچنين نگاه بازيگران غربي و عربي به عراق اكنون جنگ داخلي و فراهم اوردن زمينه هاي تجزيه عراق اين كشور را تهديد ميكند و براي جلوگيري از سناريوهاي بدتر و حفظ وحدت و يکپارچگي نخست بايد با وضعيت کنوني کنار آمده و جدا از گسترش همپيماني بين گروه ها و احزاب شيعه محور ائتلاف مهم شيعه و كرد را تقويت كرد . در اين حال در راستاي حل منازعات و برون رفت از اين وضعيت و جلوگيري از طرح درخواست هايي که مبتني بر لغو قانون اساسي و مانع تراشي در روند سياسي عراق و افزايش اختلافات داخلي جناح هاي سياسي داخل را در نظر دارد بايد از تمام جريان‌هاي سياسي خواست براي حل مشکلات سياسي به قانون اساسي رجوع کنند و از هرگونه برخورد طايفه‌اي خودداري کنند. چرا كه افزايش تنش مي تواند زمينه ساز افزايش تنشهاي مذهبي و قومي گردد و فرصت مناسبي نيز در اختيار نظم ستيزان داخلي و منطقه اي قرار دهد تا عراق را صحنه تاخت و تاز خود قرار دهند.


  با192 راي مخالف شيخ الاسلامي عزل شد؛
 راي قاطع نمايندگان در عدم اعتماد به وزير کابينه دهم  

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با 192 راي به استيضاح شيخ الاسلامي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي راي دادند.به گزارش آفرينش ، در جلسه علني روز يکشنبه مجلس شوراي اسلامي که به بررسي استيضاح عبدالرضا شيخ‌الاسلامي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي اختصاص داشت، بعد از سخنان نمايندگان موافق و مخالف استيضاح، راي گيري صورت گرفت که در نهايت شيخ‌الاسلامي موفق به کسب مجدد راي اعتماد نشد .بر اين اساس از مجموع 272 راي ، شيخ الاسلامي با 192 راي موافق، 56 مخالف و 24 ممتنع نمايندگان مجلس شوراي اسلامي از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي برکنارشد.

در جلسه استيضاح شيخ الاسلامي، رييس جمهور براي دفاع از عملکرد وزير ش با بيان اين‌که شيخ‌الاسلامي جزء بهترين‌هاي کابينه است، گفت: ايشان عالم، مومن، پرکار، بي‌حاشيه و دلسوز است که هر جا بوده در کارش موفق بوده است. در ادامه، احمدي نژاد با طرح مسائلي درمورد دفاع از رياست مرتضوي برسازمان تامين اجتماعي مطالبي را عنوان كرد كه باعث اعتراض نمايندگان گرديد. پس از پايان صحبت هاي رييس جمهور، علي لاريجاني رييس مجلس در دفاع از جايگاه مجلس و شفاف سازي درمورد مسائل مطرح شده از سوي رييس جمهور مطالبي را بيان داشت كه نهايتاً با ترك جلسه علني مجلس از سوي احمدي نژاد و راي گيري درمورد عدم كفايت شيخ الاسلامي، جلسه علني مجلس در روز يكشنبه پايان يافت.

بعد از خبر ...

ريز اخبار مرتبط با جلسه ديروز مجلس از سوي تمامي رسانه هاي داخلي و خارجي منعكس شد و ملت فهيم ايران نيز درجريان گفت و شنودهاي اين جلسه قرار گرفتند. اما فارغ از اينكه بحث ها و موضوعات مطرح شده از سوي دوقوه تا چه اندازه در حل و فصل مشكلات كشور اهميت داشته باشد، اين موضوع مهم است كه مردم ايران با فرهنگي غني و انسانيتي والا خود را پرچم دار اخلاقيات و حسن كردار، در تمامي عرصه هاي سياسي،اقتصادي و اجتماعي مي داند. لذا مطرح شدن چنين حواشي ناخوشايند آن هم در صحن علني خانه ملت، هيچ گاه به زعم ملت خوش نخواهد آمد و مردم انتظار دارند تا مشكلات و اختلافات موجود در كشور با درايت مسولان و مذاكرات منطقي، بدون سوژه سازي براي دشمنان ايران اسلامي حل وفصل گردد.


 در مونيخ صورت گرفت؛
 اولين ديدار رييس مخالفان سوريه با ايران  

وزير امور خارجه در ديدار رهبر شوراي ملي سوريه اعلام آمادگي معاذ الخطيب براي گفتگو با دولت سوريه را يک گام مثبت و رو به جلو دانست و تاکيد کرد حل مساله سوريه يک فرايند است که در طول آن بايد نسبت به حل مشکلات اقدام کرد.

به گزارش خبرگزاري مهر، معاذ الخطيب رهبر شوراي ملي سوريه در محل اقامت صالحي با وزير خارجه کشورمان ملاقات کرد وي ضمن اشاره به وجود برخي اختلاف نظرات سياسي در مورد سوريه تاکيد نمود همگي برادران ديني هستيم.

صالحي در اين ديدار لزوم نگاه واقع گرايانه و عمل گرايانه به مسائل و توجه به يک فرايند در جهت حل مسائل سوريه را خاطر نشان ساخت و خواسته جمهوري اسلامي ايران را رفع مشکلات و سختي هاي مردم سوريه و توقف کشتار وخونريزي برشمرد. وزير خارجه کشورمان با تشريح طرح شش ماده اي جمهوري اسلامي ايران ،همکاري همه طرفها براي دستيابي هر چه سريعتر به مناسب ترين وضعيت را يادآور شد و اعلام آمادگي معاذ الخطيب براي گفتگو با دولت سوريه را يک گام مثبت و رو به جلو دانست و تاکيد کرد حل مساله سوريه يک فرايند است که در طول آن بايد نسبت به حل مشکلات اقدام کرد.


 25 فوريه زمان پيشنهادي1+5 براي نشست بعدي در قزاقستان 

 وزراي خارجه آلمان و ايتاليا در ديدارهايي جداگانه با علي اکبر صالحي مسايل مربوط به تحولات منطقه به وي‍ژه بحران سوريه را مورد بحث و بررسي قرار دادند. به گزارش ايسنا در اين ديدارها ضمن تشريح آخرين وضعيت سوريه توسط وزير خارجه کشورمان طرح شش ماده‌اي جمهوري اسلامي ايران تشريح شد و به لزوم حمايت از مردم سوريه از طريق توقف درگيري‌ها و تشويق گروه‌هاي مختلف براي انجام گفت‌وگوهاي ملي و آماده‌سازي مقدمات برگزاري انتخابات مجلس، قانون اساسي و رياست جمهوري تاکيد شد.

در اين ملاقات‌ها همچنين موضوع هسته اي ايران مورد تبادل نظر قرار گرفت و در مورد نشست ايران و 1+5 گفت‌وگو شد.مقامات اروپايي در اين ديدارها بيست و پنج فوريه را زمان پيشنهادي 1+5 براي نشست بعدي در قزاقستان اعلام کردند.


  سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

سري نوزدهم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي