جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/11/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4359


سرشار از ويتامين


افزايش اختلالات ژنتيک و تولد نوزادان معلول


خبرها از عالم علم


  سرشار از ويتامين  

پرتقـال سرشار از ويتامين C وتقويت کننده‌ سيستم ايمني بدن است. اين ميوه‌ آبدار و خوشمزه حاوي خواص ضدسرطاني، ضدالتهابي و آنتي اکسيداني است که بيماري‌ها را از شما دور مي‌کند در اينجا به بررسي خواص اين ميوه مي‌پردازيم. با ما همراه باشيد.

پيشگيري از تشکيل سنگ کليه

به گزارش آرمان ؛ اگر از خطر تشکيل سنگ کليه که به خاطر رسوب کلسيم به وجود مي‌آيد مي‌ترسيد، آب پرتقال بنوشيد. نتايج پژوهشي نشان مي‌دهد pH ادرار و ميزان دفع اسيد سيتريک در زن‌هايي که روزانه نيم تا يک ليتر آب پرتقال يا آب گريپ‌فروت يا آب سيب مي‌نوشند بيشتر است و در اين صورت نيز خطر رسوب کلسيم در کليه‌ها و تشکيل سنگ کليه به‌طور چشمگيري کاهش مي‌يابد.

پيشگيري از زخم معده

مصرف روزانه يک عدد پرتقال مي‌تواند خطر زخم معده را از شما دور کند. اين ادعا نتيجه پژوهشي آمريکايي است. نتايج اين پژوهش نشان مي‌دهد شرکت کننده‌هايي که ميزان ويتامين C خونشان بالاتر است به ميزان 25 درصد کمتر در معرض ابتلا به باکتري هليکوباکترپيلوري قرار مي‌گيرند. اين باکتري باعث ابتلا به زخم معده مي‌شود و خطر ابتلا به سرطان معده را نيز افزايش مي‌دهد. در هر حال مصرف يک عدد پرتقال يا نوشيدن يک ليوان آب پرتقال در روز مي‌تواند از ابتلا به زخم معده پيشگيري کند.

سلامت دستگاه تنفسي

مصرف مواد غذايي سرشار از بتاکريپتوگزانتين (نوعي کاروتنوئيد قرمز و نارنجي) که در پرتقال، ذرت، کدو حلوايي، فلفل دلمه‌اي قرمز، نارنگي، هلو و غيره وجود دارد مي‌تواند خطر پيشرفت سرطان ريه را به‌طور چشمگيري کاهش دهد. محققان چيني بررسي‌هايي را روي نوع تغذيه و سبک زندگي بيش از 60‌هزار نفر انجام دادند. آنها مشاهده کردند افرادي که تغذيه‌ سرشار از اين آنتي اکسيدان دارند به ميزان 27 درصد کمتر در معرض سرطان ريه قرار مي‌گيرند. متخصصان به سيگاري‌ها نيز توصيه مي‌کنند حتماً روزانه از مواد غذايي سرشار از اين آنتي اکسيدان ميل کنند. در واقع سيگاري‌هايي که آنتي اکسيدان بتا-کريپتوگزانتين بيشتري جذب مي‌کنند نيز 37 درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان ريه قرار مي‌گيرند.

پيشگيري از آرتريت

مصرف روزانه يک ليوان آب پرتقال تازه مي‌تواند دردهاي ناشي از بيماري‌هاي آرتريت را کاهش دهد. متأسفانه اين روزها افراد زيادي از دردهاي آرتروز و درد مفاصل شکايت مي‌کنند. براي تسکين اين مشکلات از مصرف پرتقال يا نوشيدن آب آن غافل نشويد.

آب پرتقال و کاهش وزن

نه تنها آب اين ميوه يک نوشيدني خوشمزه است که به دليل غني بودن از ويتامين C و غيره بسياري از يأس‌هاي فلسفي‌مان را محو مي‌کند بلکه مي‌تواند به لاغري نيز کمک کند. نتايج يک پژوهش آمريکايي که در سال 2005 انجام شد نشان مي‌دهد که ميزان بالاي ويتامين C در پرتقال مي‌تواند از انباشتگي چربي‌ها پيشگيري کند.اگر به دنبال وزن ايده آل و لاغري هستيد و در عين حال نمي‌خواهيد طرف قرص‌هاي لاغري برويد توصيه مي‌کنيم روزانه 4 تا 6 ليوان آب پرتقال تازه‌ بدون شکر ميل کنيد. يک ليوان بزرگ آب پرتقال براي صبحانه بنوشيد تا از پرخوري‌هاي احتمالي پيشگيري کند. به جاي مصرف نوشيدني‌هاي شيرين و گازدار آب پرتقال بنوشيد.

يک بطري آب‌پرتقال صددرصد طبيعي و بدون شکر را به محل کارتان ببريد و زمان تشنگي به‌جاي قهوه و نوشيدني‌هاي پرکالري مصرف کنيد. بين غذا به جاي مصرف نوشيدني‌هاي شيرين و گازدار آب پرتقال ميل کنيد. به خاطر اينکه معده را پر و از پرخوري پيشگيري مي‌کند. 90 دقيقه قبل از رفتن به رختخواب آب پرتقال تازه ميل کنيد تا از ريزه خواري آخر شب پيشگيري کنيد. توجه داشته باشيد اگر جزو افرادي باشيد که به ويتامين C حساسيت داريد اين نوشيدني ممکن است باعث بي‌خوابي در شما بشود.

منبع فيبرهاي غذايي

واقعيت اين است که هر چه راجع به خواص پرتقال بگوييم کم است. اين ميوه‌ آبدار خوشمزه منبع فوق‌العاده‌ فيبرهاي غذايي است. يک عدد پرتقال حدود 5/12درصد نياز روزانه‌ ما به فيبر را تأمين مي‌کند و به اين ترتيب نيز جلوي افزايش کلسترول خون را مي‌گيرد. بايد بدانيد که فيبرها همچنين قادر هستند ميزان قند خون را کنترل کنند. براي همين هم پرتقال مي‌تواند براي افراد ديابتي ميوه‌ مناسبي باشد.علاوه بر اين قند طبيعي موجود در اين ميوه‌ خوشمزه يعني فروکتوز مي‌تواند از افزايش گليسمي (قند خون) بعد از مصرف غذا جلوگيري کند.

فيبرهاي پرتقال مي‌تواند ترکيبات شيميايي سرطان‌زا را تحت کنترل خود در بياورد و سلول‌هاي سرطاني را از کولون دور کند. اگر دچار يبوست هستيد بايد بدانيد که فيبرهاي موجود در پرتقال مشکلتان را حل مي‌کند. در واقع پرتقال براي افرادي که از مشکل سندروم روده‌ تحريک پذير رنج مي‌برند بسيار مفيد است.در نهايت بايد بگوييم پرتقال علاوه بر داشتن آنتي اکسيدان‌ها ويتامين C و فيبرهاي غذايي سرشار از تيامين يا همان ويتامين B1، فولات (ويتامين B9)، ويتامين A(به صورت بتاکاروتن)، پتاسيم و کلسيم نيز مي‌باشد. توصيه مي‌کنيم حالا که فصل مرکبات است از همه‌ انواع اين ميوه‌ها به‌خصوص پرتقال نهايت استفاده را ببريد.


 افزايش اختلالات ژنتيک و تولد نوزادان معلول  

اين روزها بحث آلودگي هوا و وجود ذرات معلق باعث مشكلات زيادي براي شهروندان كلان شهرها به ويژه تهران شده است.

به گزارش حمايت، شايد تاثير جوي آلودگي‌ هوا بر ريه و قلب مشخص‌تر از ديگر ارگان‌هاي بدن باشد و کمتر کسي از تاثير اين آلودگي‌هاي زيست‌محيطي بر‌روي چشم و حتي ژنتيك دردي داشته باشد.

تاثير آلودگي هوا بر حافظه

پزشكان مي گويند: قدرت چسبندگي مونوکسيدکربن به گلبول‌هاي سرخ 200 برابر اکسيژن است و در هواي سالم 6 ساعت طول مي‌کشد، خون پاک شود و با کپسول اکسيژن خالص 30 ‌دقيقه طول مي‌کشد تا مونوکسيدکربن از خون خارج شود.

غير از مونوکسيدکربن و دي‌اکسيد نيتروژن، سرب نيز در هوا وجود دارد.

سرب با غلظت 60 ميکروگرم در دسي‌ليتر پلاسما سبب افزايش ورم مغزي مي‌شود که علايم آن باعث سردردو کاهش ديد شده و حاصل مسموميت مزمن آن کم‌خوني، افسردگي و کند ذهني و كم حافظگي را بدنبال دارد.

هر چند اين اظهار نظرهاي پزشكي هر شهروند تهراني را به وحشت مي اندازد ولي متاسفانه آلودگي هواي تهران ديگر بخشي جدانشدني از پايتخت شده و انگار ديگر شهروندان تهراني نيز به ناچار عادت کرده‌اند در هواي آلوده تنفس کنند.

افزايش سقط جنين و اختلال هاي ژنتيکي

در اين ميان بحث سلامتي جامعه به کلي ناديده گرفته شده و گزارش ها حاکي از آمار افزايش سقط جنين و اختلال هاي ژنتيکي بر اثر آلودگي هواست و از يک سو بسته هاي حمايتي براي افزايش جمعيت و زاد و ولد هم در حال تهيه است!

بمباران هوايي تهران

دکتر سعيد دستگيري در مورد تاثير آلودگي هوا بر تولد نوزادان معلول مي گويد: بررسي ها نشان مي دهد که ميزان آلودگي هواي تهران از نظر فلزات سنگين، همچون ميزان بمباران ها ست و غلظت فلزات سنگين در هواي پايتخت با ميزان فلزات سنگين آزاد شده در هوا پس از بمباران برابري مي کند.

وي ادامه مي دهد: فاکتورهاي مختلفي در بروز اختلال هاي کروموزومي و بيماري ها و معلوليت هاي مادرزادي دخيل است که از آن جمله مي توان به عوامل محيطي اشاره کرد و آلودگي هوا و پارازيت ها و امواج و اشعه ها نيز در اين گروه قرار مي گيرند.

آلودگي هوا، افزايش اختلالات ژنتيکي

اين استاد دانشگاه مي گويد: آمارها نشانگر اين مسئله هستند که مواجه با آلاينده هاي موجود در هوا همچون سرب و آرسنيک و ديگر فلزات سنگين و نيز در معرض اشعه و پارازيت قرار گرفتن تا 30برابر خطر تولد نوزاد معلول و عقب مانده ذهني را افزايش مي‌دهد و اين زنگ خطري است براي شهروندان پايتخت که هر روزه در معرض اين آلودگي هاي محيطي قرار دارند.

به گفته دکتر دستگيري سه ماهه پيش از بارداري، سه ماهه اول و سه ماهه دوم از زمان‌هاي طلايي به شمار مي روند که مراقبت‌ها بايد در بالاترين سطح خود صورت بگيرند.

اين متخصص بيماري هاي مادرزادي مي افزايد: آلودگي هوا در مادران باردار منجر به سرطان و در جنين منجر به نقص هاي مادرزادي و اختلال هاي ژنتيکي مي‌شود و از اين رو بحث پيشگيري بسيار حايز اهميت است.

افزايش 24 درصدي اختلال هاي کروموزومي نوزادان

به گفته اين پزشك به طور معمول از هر يکهزار تولد، دو نوزاد در ايران مبتلا به اختلال هاي کروموزومي هستند که با افزايش آلودگي هوا اين ميزان به 24 درصد افزايش مي يابد.

در واقع مي توان گفت آمار تولد نوزادان با نقص ژنتيکي با پدر و مادر کاملا سالم افزايش يافته است که منشا همه اين ها آلودگي هواست.

اين محقق اپيدميولوژي خاطرنشان کرد: در تحقيقي که به تازگي انجام داده ايم آمارهايي به دست آمده که حاکي از اين است که در کشور يک مورد از هر سه مورد اختلال هاي ژنتيکي مادرزادي ناشي از آلودگي هوا و پارازيت هاي موجود است و همچنين اين آلودگي هاي محيطي تا 30 درصد خطر سقط جنين را در کشور افزايش داده است.

با وجوداين هنوز هم برخي بر اين باورند که آلودگي هوا و فلزات سنگين موجود در هوا نمي تواند بر روند سقط جنين و جهش هاي ژنتيکي مادرزادي تاثير گذار باشد.

محمد حيدرزاده پزشك متخصص هم در خصوص تاثير آلودگي هوا بر بيماريهاي مادرزادي نوزادان مي گويد: اين مسئله بيش از همه چيز بر عهده سياست‌گذاران بهداشت و محيط است و آنها بايد در اين زمينه نظرات کارشناسي ارائه دهند.

وي ادامه مي دهد: مسلما آلودگي هوا يکي از فاکتورهاي بروز بيماريهاي مادرزادي در نوزادان مي‌شود و نمي توان علت اصلي بيماري هاي مادرزادي نوزادان و يا جهش هاي ژنتيکي و اختيل هاي وابسته به آن را تنها زاييده آلودگي هوا دانست و مسلما آلودگي هوا نمي تواند به تنهايي عامل بروز مشکلات جنيني باشد.

وي مي گويد: تغييرات ژنتيکي مسئله اي نيست که به دليل استنشاق هواي آلوده خانم باردار به وجود آيد و اختيل ها بعد از چهار يا پنج نسل خود را نشان مي‌دهد و بروز مي کند.

به عنوان مثال نمي توان آلودگي هوا را عامل اصلي بروز سندرم داون قلمداد کرد، اختلال‌هاي ژنتيکي و اين قبيل بيماري هاي مادرزادي تاثير گرفته از عوامل مختلف و گذر نسل‌هاي متمادي است.

در نهايت آنچه که مشخص است اين است که نمي‌توان منکر تاثيرات مخرب آلودگي هوا و پارازيت‌هاي موجود در هوا بر باروري ها، رشد جنين و تولد نوزادان معلول شد و اين مسايل بايد با بي طرفي و نگاهي روشن و برگرفته از آگاهي هاي پزشکي مورد بررسي قرار بگيرد و نپسنديم که با ارائه آمار ناصحيح به اصطلاح بخواهيم جامعه را از نگراني دور کنيم.


 خبرها از عالم علم 

 تاثير احتمالي ويتامين‌ها بر اوتيسم

ترجمه: پيروز پاليزي

مصرف مکمل‌هاي اسيد فوليک پيش از لقاح جنين و در سه ماهه اول بارداري احتمالا بيش از پيشگيري از ناهنجاري‌هاي مادرزادي عمل کرده و ممکن است، خطر ابتلا به اوتيسم را کاهش بخشد. پژوهشگران يافتند، مادران کودکان رشد کرده بطور عادي، مصرف بسيار زياد روزانه اسيد فوليک در ماه اول بارداري خود را گزارش کرده‌اند و آنهايي که کودک‌شان تاخير رشدي داشتند، مصرف کمتر از ميانگين در سه ماه پيش از بارداري را گزارش کردند. هر خانمي که احتمال بارداري او مي‌رود، روزانه به حداقل 600 ميکروگرم اسيد فوليک (يا فولات، شکل طبيعي اين ويتامين B) نياز دارد. از مدت‌ها پيشتر دولت‌ در برخي از کشورها براي کاهش رخداد ناهنجاري در سيستم عصبي جنين‌، براي افزودن اسيد فوليک اضافي در پودر غلات کامل صبحانه و ديگر محصولات غلات دستور صادر کرده است.

منبع: www.niniplus.com

راز هاي يخچالي

نگهداري نادرست مواد غذايي در يخچال موجب فساد زودتر مواد غذايي و يا حتي بروز مسموميت هاي غذايي مي شود.به گزارش جهان به نقل از مديکال هلت نيوز؛ به گفته متخصصان انگليسي بيشتر افراد از نگه داري درست مواد غذايي در يخچال بي خبرند که اين موضوع در مورد چند ماده غذايي اهميت بيشتري دارد.

1- شير بايد در دماي مناسب و در انتهايي ترين قسمت يخچال نگه داري شود نگه داري شير در واقع وقتي درب يخچال باز مي شود شير با هواي گرم تماس پيدا مي کند و به رشد باکتري ها کمک مي کند.

2- پوست تخم مرغ منافذ زيادي دارد به همين دليل وقتي تخم مرغ ها را خارج کارتن نگه داري کنيد رطوبت آن تبخير مي شود به همين دليل تخم مرغ‌ها را در جعبه کاغذي و اصلي آن نگه داري کنيد.

3- قبل از نگه داري باقيمانده غذا ها در يخچال از سرد شدن آن ها مطمئن شويد در غير اين صورت باکتري در غذا تکثير مي يابد باعث مسموميت غذايي مي‌شود. 4- منجمد کردن گوشت بهترين روش براي نگه داري آن است اما اگر مي خواهيد گوشت را در يخچال نگه داري کنيد بايد آن را در ظرف در بسته اي و در انتهاي يخچال بگذاريد و نبايد بيشتر از 12 ساعت در يخچال بماند.

5- براي اين که پنير کپک نزند و بوي نامطبوعي ندهد بايد اطراف آن هوا جريان داشته باشد اما بسته بندي هاي کارخانه اي مانع از اين جريان مي شود پس بهتر است پنير را در کاغذي نازک بپيچيد و آن را درون کيسه فريزر بگذاريد اما در کيسه را نبنديدو در طبقه وسط يخچال نگهداري کنيد.

نشانه‌هاي افسردگي زمستاني

افسردگي زمستاني، عارضه‌ اي خلقي است که در طول دوره‌اي از سال که روزها کوتاه و ميزان تابش نور خورشيد کم مي‌شود، برخي افراد را مبتلا مي‌کند.

به گزارش تعامل، يک مشکل، وقتي يک بيماري محسوب مي شود که واقعا شما را از کار و زندگي انداخته باشد، يعني تاثير واضحي در روند عادي زندگيتان گذاشته باشد؛ اگر سر کار مي رويد، در شغلتان، اگر محصل يا دانشجوييد در نمره‌هايتان، اگر ازدواج کرده ايد در رابطه با همسرتان، اگر هنوز مجرديد در رابطه با خانواده تان مشکلي ايجاد کند.

البته اگر هنوز اين تاثير را نديده ايد و مشکلتان در سطح «مشکل» مانده و به «بيماري» نرسيده هم معنايش اين نيست که دست روي دست بگذاريد تا «بيماري بالقوه» تان به «بيماري بالفعل» تبديل شود. يعني شما هر چه زودتر براي رفع مشکلتان دست به کار شويد، زودتر از بروز بيماري پيشگيري کرده ايد.

بايد طي يک دوره زماني شما دچار نشانه هاي آن بيماري باشيد تا بيمار به حساب بياييد. در مورد افسردگي اين زمان دو هفته است.

البته کمي تصورش سخت است که شما مدت دو هفته، آن هم تقريبا هر روز و آن هم در بيشتر ساعات روز، دچار نشانه هاي افسردگي باشيد.

افسردگي، يک نشانه مهم و اصلي دارد؛ احساس غمگيني و پوچي در اکثر ساعات روز. اين احساس غمگيني، با آن احساس غمي که گاهي اوقات سراغ همه ما مي آيد، فرق دارد و خيلي شديدتر است

افسردگي «شدت» دارد، يعني در يک فرد با ايجاد چند تا مشکل کوچک در کار و خانواده اش افسرده مي شود، يکي کار و زندگي اش فلج مي شود و يکي که از همه شديدتر است، مي خواهد خودکشي کند.

بعضي از افسردگي ها به طور ناگهاني و بي هوا سراغ آدم مي آيند و زمان خاصي هم براي آنها نمي توان در نظر گرفت. اما بعضي از افسردگي ها وقت خاصي دارند؛ مثلا «افسردگي پيش از قاعدگي» و «افسردگي بعد از زايمان» در خانم ها و «افسردگي فصلي» در همه افراد.

نشانه هاي افسردگي زمستاني:

افسردگي فصلي بيشتر در فصول سرد سال، يعني پاييز و زمستان بروز مي‌کند. به عبارت ديگر افسردگي فصلي، بيشتر در فصل هاي کم نور سال (روزهاي ابري) خودش را نشان مي دهد.

افسردگي فصلي از فصل پاييز شروع مي شود و تا اواخر زمستان ادامه دارد.

نشانه اي افسردگي زمستاني عبارتند از:

1- اندوه: همه انواع افسردگي، يک نشانه مهم و اصلي دارند؛ احساس غمگيني و پوچي در اکثر ساعات روز.

همانطور که گفتيم اين احساس غمگيني، با آن احساس غمي که گاهي اوقات سراغ همه ما مي آيد، فرق دارد و خيلي شديدتر است.

2- اشتهاي زياد: در خيلي از افسردگي ها، اشتهاي آدم کم مي شود، اما در افسردگي زمستاني، اشتها زياد مي شود؛ مخصوصا ميل به خوردن غذاهاي شيرين و کربوهيدراتي.

3- افزايش وزن: وقتي آدم خيلي غذا و شيريني بخورد، معلوم است که چاق مي شود.

4- احساس خستگي: احساس کوفتگي و خستگي بي دليل و بدون کار زياد هم سراغ افسردگان زمستاني مي آيد.

5- تمايل به خوابيدن: درست مثل موجوداتي که به خواب زمستاني مي روند، افسرده هاي زمستاني هم دلشان نمي خواهد از رختخواب بلند شوند.

6- اختلال در تمرکز: افسرده هاي زمستاني فقط جسم به هم ريخته ندارند، بلکه آنها نمي توانند ذهنشان را مثل گذشته مرتب کنند و روي موضوعي تمرکز کنند.

7- تحريک پذيري عصبي: افسردگان زمستاني زودتر مي رنجند و زودتر هم از کوره در مي روند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي