جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/11/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4359

با وجودعدم تاييد از سوي دولت عنوان شد:
کمک عيدانه 70 هزار توماني اول اسفند در حساب يارانه‌بگيرها


تثبيت قيمت بنزين با استانداردهاي جديد


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 با وجودعدم تاييد از سوي دولت عنوان شد:
 کمک عيدانه 70 هزار توماني اول اسفند در حساب يارانه‌بگيرها 

کمک به مردم براي جبران افزايش قيمت‌ها، موضوع اين روزهاي جلسات مشترک دولت و مجلس است؛ اما هنوز تفاهم بر سر ميزان و چگونگي ارائه اين کمک‌ها نهايي نشده و همچنان محل تامين منابع مورد نياز آن نيز مشخص نيست.

به گزارش ايسنا، پس از حضور رييس جمهوري در مجلس شوراي اسلامي، جلسات شبانه نمايندگان مجلس و مسئولان اقتصادي کابينه دولت دهم با هدف بررسي وضعيت اقتصادي کشور، اجراي گام دوم قانون هدفمندسازي يارانه‌ها، نوسانات ارزي و افزايش قيمت برخي کالاها ادامه پيدا کرد ‌و اکنون نتيجه‌اي که حاصل شده کمک به مردم براي جبران افزايش قيمت‌هاست.

در واقع آن طور که محمود احمدي نژاد رييس جمهوري اعلام کرده با نوسانات ارزي و افزايش قيمت‌ها بخش بزرگي از مردم تحت فشار قرار گرفتند و اين خارج از اراده دولت بوده است و دولت مصمم است تا حد امکان اين مسئله جبران شود.

وي همچنين با اشاره به جلسات مشترک دولت و مجلس گفت: در اين جلسات مقرر شد متناسب با شرايط و تورم و فشارهايي که به مردم آمده به مردم کمک شود و بر روي اصل اين موضوع، تفاهم صورت گرفته و اقدامات اجرايي آن در حال تنظيم است.

در همين زمينه شنبه شب يکي ديگر از جلسات مشترک برگزار شد که به گفته يک عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس، چگونگي کمک به اقشار کم‌درآمد و سناريوهاي مختلف در مورد اجراي هدفمندي يارانه‌ها در سال 92 محور اين جلسه بود.

به گفته اسماعيل جليلي در اين جلسه براي پرداخت 90 هزار تومان به اقشار آسيب‌پذير به ويژه اعضاي تحت پوشش کميته امداد امام خميني(ره) و سازمان بهزيستي و نيز 70 هزار توماني به ساير طبقات اجتماعي در اواخر سال جاري توافق شد.

نماينده مردم مسجدسليمان با اشاره به محل تامين پرداخت کمک نقدي گفت: دولت اختيار دارد از محل صرفه‌جويي دستگاه‌هاي اجرايي در قانون بودجه سال جاري، منابع مورد نياز اجراي اين توافق را تامين و پرداخت کند ولي اگر تصميم داشته باشد از منابع صندوق توسعه ملي براي انجام اين توافق برداشت کند يا بايد از مجلس شوراي اسلامي و يا مقام معظم رهبري مجوز بگيرد.

کمک نقدي اول اسفند مانند يارانه واريز مي‌شود

همچنين ،رييس کميسيون اقتصادي مجلس نيز گفت :در اين جلسه تصميم‌ بر آن شد که مبلغ 70 هزار تومان به تمامي يارانه‌بگيران اختصاص داده شود که شيوه پرداخت نيز همچون پرداخت از طريق پرداخت‌هاي يارانه‌هاي نقدي طبق روال سال‌هاي گذشته انجام خواهد شد.

ارسلان فتحي‌پور در گفت‌و‌گو با ايسنا، گفت: بعد از توصيه مقام معظم رهبري در خصوص بهبود وضعيت معيشت شب عيد مردم در راستاي تامين کالاهاي اساسي تصميم‌ بر آن شد که به افراد تحت پوشش کميته امداد، بهزيستي و کساني که در نوبت هستند 20 درصد بالاتر از ساير افراد يارانه پرداخت شود.

وي در توضيح گفت: بر اين اساس به تمامي يارانه‌بگيران 70 هزار تومان يارانه نقدي و به افراد تحت پوشش کميته امداد بهزيستي 20 درصد بيشتر از اين ميزان يعني مبلغ بالغ بر 90 هزار تومان در روز اول اسفند پرداخت مي‌شود.

رييس کميسيون اقتصاد مجلس در توضيح روش پرداخت اين ميزان يارانه نقدي گفت: قرار است اين ميزان به حساب سرپرست‌هاي خانوار واريز شود شيوه‌اي که هم اکنون در واريز مبالغ يارانه‌هاي نقدي انجام مي‌گيرد.

فتحي‌پور ياد آور شد: پرداخت به صورت کارتي نيست چرا که قرار است اين پرداخت نقدي براي يک بار انجام گيرد و چون اين احتمال وجود داشت که کارت‌ها به قيمت‌هاي کمتر فروخته شود و به دنبال آن فساد ايجاد شود و يا اين که مبالغ کارت‌ها براي يک سري کالاهاي خاص صرف شود، قرار شد که اين مبالغ به حساب‌ها واريز شود تا اين پول‌ها براي خرج بين کل کالاها توزيع گردد.

هنوز هيچ عددي قطعي نيست

با وجود اعلام چنين اعدادي که اغلب از سوي نمايندگان مجلس عنوان مي‌شوند از طرف دولت هنوز خبر دقيق و روشني اعلام نشده است. در اين زمينه چندي پيش رييس‌جمهوري با بيان اين‌که کمکي که قرار است به مردم ارائه شود، نسبتا خوب است و مي‌تواند نواقص حداقل هفت دهک جامعه را در سال جاري جبران کند، خطاب به همه کساني که قصد دارند در اين موضوع اظهارنظر کنند، توصيه کرده بود؛ بي جهت اعداد و ارقام غيرواقع در جامعه منتشر نکنند.


 تثبيت قيمت بنزين با استانداردهاي جديد  

همزمان با آغاز عرضه بنزين با استاندارد يورو 4 و 5 اروپا در 8 کلانشهر اصلي کشور، معاون وزير نفت از تثبيت قيمت بنزين با استانداردهاي جديد خبر داد و اعلام کرد: نسل جديد بنزين عرضه شده داراي عدد اکتان بالاتري نسبت به بنزين معمولي فعلي است.عليرضا ضيغمي در گفتگو با مهر، با اشاره به آغاز عرضه و توزيع بنزين با استاندارد يورو 4 و 5 اروپا در کلان شهرهاي کشور، گفت: با راه اندازي طرح‌هاي جديد پالايشگاهي با اولويت کلان‌شهرهاي اصلي کشور توزيع اين بنزين آغاز شده است.

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي در خصوص قيمت گذاري بنزين با استاندارد يورو 4 و 5 اروپا، توضيح داد: در حال حاضر هر ليتر بنزين معمولي با عدد اكتان 87 با قيمت 400 تومان و بنزين سوپر با عدد اکتان 92 با قيمت 500 تومان در جايگاه‌ها عرضه مي‌شود.

اين مقام مسئول با يادآوري اينکه بهاي هر ليتر بنزين معمولي و سوپر با قيمت آزاد به ترتيب 700 و 800 تومان است، بيان کرد: با اين وجود هم اکنون بخش عمده مصرف و خريد بنزين کشور در جايگاه‌هاي سوخت در قالب بنزين معمولي انجام مي شود.

اين عضو هيات مديره شرکت ملي نفت کيفيت و عدد اکتان بنزين با استاندارد يورو 4 و 5 معادل بنزين سوپر است، بيان کرد: با توجه به تعيين قيمت بنزين به صورت تکليفي توسط دولت، شرکت ملي پالايش و پخش نفتي هم بنزين با استاندارد يورو 4 و 5 را با قيمت‌هاي فعلي در جايگاه‌ها عرضه مي کند.


 تريبون اقتصادي 

 اقدام اينترپل منجر به بازگرداندن خاوري به ايران مي‌شود

قاضي پرونده فساد 3هزار ميليارد توماني گفت: اميدواريم حرکت اينترپل در نام بردن از خاوري در سايت اين سازمان و درخواست دستگيري‌اش منجر به بازگرداندن وي شود.قاضي ناصر سراج مسئول رسيدگي به پرونده فساد 3 هزار ميلياردي در گفت‌وگو با فارس ،درباره نتيجه بخش بودن اين اقدام گفت: بالاخره وقتي اينترپل از يک متهم نام مي‌برد سازمان‌هاي همکار اين نهاد موظف مي‌شوند تا براي دستگيري نامبرده اقدام کنند.قاضي پرونده فساد 3 هزار ميلياردي درباره علت تعلل اينترپل در نام بردن از خاوري گفت: مسئولان اينترپل خودشان بايد پاسخگوي اين مطلب باشند که چرا پس از 8 ماه گذشت از درخواست ايران براي نام بردن از خاوري اسم او را در سايت خود منعکس کرده‌اند.بنابر اطلاعات درج شده در سايت اينترپل خاوري به عنوان کلاهبردار شناخته شده و اين سازمان درخواست دستگيري وي را داشته است.

رئيس‌‌کل بانک مرکزي :اگر اجازه بدهند،بازار ارزرا کنترل مي کنيم!

رئيس‌‌کل بانک مرکزي، نسبت به مانع تراشي بر سر فعاليت بانك مركزي انتقاد كرد و از تزريق ارز به مركز مبادلات ارزي خبر داد.محمود بهمني در گفت و گو با ايلنا، با تأكيد بر اين كه بانك مركزي توانايي كنترل بازار ارز را دارد در واكنش به نقدهايي كه به عملكرد بانك مركزي وارد مي‌شود، اظهار داشت: اگر اجازه بدهند،ما کارمان را انجام دهيم؛ ما مي‌خواهيم کار بکنيم و مي‌توانيم بازار را کنترل کنيم.رئيس كل بانك مركزي، در مورد عواملي كه مانع فعاليت بانك مركزي شده است‏،خودداري كرد و تنها به اين امر بسنده كرد كه بازار سرمايه و ارز نياز به آرامش دارد و در شرايط ثبات است كه بانك مركزي مي تواند تصميمات خود را اجرايي كند.بهمني بيان داشت: تمام تلاش ما اين است که به مرکز مبادلات، ارز بيشتري را تزريق کنيم تا قيمت‌ها را در بازار پايين بياوريم. بر اساس اعلام بانک مرکزي، دلار آمريکا 24,547ريال، پوند انگليس 38,520 ريال، فرانک سويس 27,030 ريال، کرون سوئد 3,890 ريال، روپيه هند 462 ريال، درهم امارات متحده عربي 6,683 ريال، يکصد ين ژاپن 26,500 ريال و لير ترکيه 14,049 ريال تعيين شده است.

تعيين تکليف يک ميليارد و 600 ميليون طلاي قاچاق

مدير عامل سازمان جمع‌آوري و فروش اموال تمليکي از تعيين تکليف يک ميليارد و 600 ميليون طلاي قاچاق در سال جاري خبر داد.به گزارش ايسنا، اردشير محمدي ،گفت: در مورد کالاهاي قاچاق و ميزان آن آمار رسمي در دست نداريم اما در مورد طلا امسال يک ميليارد و 600 ميليون طلاي قاچاق را تعيين تکليف کرديم و اگر اموال ديگري به ما اعلام شود، نسبت به آن اقدام مي‌کنيم.مدير عامل سازمان جمع‌آوري و فروش اموال تمليکي از ارائه لايحه‌اي به مجلس خبر داد که در صورت تصويب نهايي سازمان متبوعش فروش مازاد اموال دولت را بر عهده خواهد گرفت.وي در اين باره توضيح داد: در بودجه سال 90 سه هزار ميليارد تومان پيش‌بيني درآمد از محل فروش اموال مازاد به دولت شده بود که تنها هفت درصد درآمد کسب شد و در سال 91 نيز بيش از 4 هزار ميليارد تومان درآمد پيش‌بيني شده که حدود 20 درصد آن محقق شده است.

طهماسب مظاهري خبر بازداشتش را تکذيب کرد

طهماسب مظاهري با تکذيب خبر روزنامه آلماني مبني بر بازداشتش در اين کشور اعلام کرد که با بررسي موضوع اطلاعيه‌اي صادر خواهد کرد.رييس‌کل سابق بانک مرکزي ايران در گفت‌وگو با ايسنا ،تاکيد کرد :اين خبر را از طريق رسانه‌ها شنيده و نياز است که به بررسي دقيق آن بپردازد.خبرگزاري آسوشيتدپرس به نقل از روزنامه آلماني بيلد ام سونتاگ مدعي شد که ايراني حامل چک 70 ميليون دلاري بازداشت شده در آلمان، رييس سابق بانک مرکزي ايران بوده است.

مردم به خودرو نياز ندارند ،خريد نکنند!

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه مصوبه اخير دولت، تفاوت قيمت کارخانه و حاشيه بازار را براي خودرو به حداقل ممکن مي‌رساند، گفت: قرار شده است که خودروسازان بزودي ، قيمت‌هاي جديد را اعلام کنند.

به گزارش مهر، محسن صالحي‌نيا با اشاره به مصوبه جديد دولت مبني بر مبنا قرار گرفتن ارز مبادله‌اي در قيمت‌گذاري خودرو، گفت: به طور قطع قيمت خودرو با توجه به افزايش عرضه و تعهدي که خودروسازان به متناسب سازي بازار دارند، از يک شرايط باثبات برخوردار خواهد شد. معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: قيمت‌هاي محاسباتي و قيمت کارخانه به هم نزديک و در حد صفر خواهد شد و ثبات قيمت را در چند روز آينده شاهد خواهيم بود. اين در شرايطي است که مردم چنانچه به خودرو نياز ندارند و به اين کالا به عنوان يک کالاي سرمايه‌اي نگاه مي‌کنند، در اين مرحله اقدام به خريد نکنند.

گراني جديد خودرو رسما کليد خورد

با مصوبه اخير دولت مبني بر مبنا قرار گرفتن نرخ ارز مبادله‌اي در قيمت‌گذاري، گراني خودرو در بازار از شرکت مديران خودرو کليد خورد و اين شرکت قيمت محصولات خودرو را تا 67.5 درصد افزايش داد.به گزارش مهر، با مصوبه‌اي که به تازگي دولت در راستاي تغيير در شيوه قيمت گذاري انواع خودرو داشته، خيز خودروسازان براي تغييرات قيمتي آغاز شده است و از سوي ديگر، خبرها از سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان مبني بر اين است که رفت و آمدها براي تغييرات جديد قيمتي و دريافت مصوبه افزايش يافته است.

در اين ميان، گويا مديران خودرو از ساير خودروسازان پيش دستي کرده و به سرعت درخواست خود را براي افزايش قيمت مطرح کرده و با موافقت کميته خودرو نيز مواجه شده، اين در شرايطي است که اين خودروساز براي خودروهاي خود در اوايل مهرماه، افزايش قيمت را مجوز گرفته بود.

عرضه خودرو با موتور توربوشارژتا پايان سال جاري

مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو از عرضه 50 تا 100 دستگاه خودرو با موتور توربوشارژ تا پايان سال جاري خبر داد.به گزارش ايرنا ،جواد نجم الدين گفت: اين موتور به صورت آپشن بر روي محصولات ايران خودرو نصب خواهد شد و علاقمندان به خودروي پرتوان مي‌توانند از طريق آپکو ، اين محصول را سفارش دهند.


 نهادهاي مالي 

 اعطاي تسهيلات براي بازسازي و تعمير واحدهاي تجاري و اداري از سوي بانک رفاه

بانک رفاه در راستاي ارائه خدمات خاص و نوين بانکي، خدمتي جديد را با عنوان طرح رفاه سازان به مشتريان خود عرضه مي کند.به گزارش روابط عمومي ، اين بانک به مشترياني که تمايل به بازسازي و تعميرات واحدهاي تجاري خود دارند، از ابتداي سال 92 تا سقف 500 ميليون ريال تسهيلات اعطاء مي کند.

دستگاههاي خودپرداز بانک صادرات به طور ميانگين 2 ميليون و 300 هزار تراکنش انجام داده اند

دستگاههاي خودپرداز بانک صادرات ايران در 9 ماهه اول سال 91 به طور ميانگين 2 ميليون و 300 هزار تراکنش مالي مشتريان را با موفقيت به انجام رسانده اند.به گزارش روابط عمومي ، اين بانک به منظور بهره مندي و دسترسي بيشتر مشتريان با هدف تکريم و تامين رضايت آنان و همچنين صرفه جويي در وقت و هزينه هموطنان توسعه شبکه دستگاه‌هاي خودپردازها را دردستورکار قرار داده و براين اساس تا پايان آذر ماه سال جاري، 3 هزار و 835 دستگاه ثابت و سيار را در سراسر کشور نصب نموده که اين تعداد دستگاه به صورت ميانگين در روز بيش از 2 ميليون و 300 هزار تراکنش را به موفقيت انجام داده‌اند.

سرپرست مؤسسه اعتباري توسعه منصوب شد

مهندس خليل خليل زاده رئيس هيات مديره مؤسسه اعتباري توسعه ،در حکمي دکتر غلامرضا خليل ارجمندي را به عنوان سرپرست منصوب کرد. به گزارش امور روابط عمومي و بازاريابي ، اين انتصاب در پي برگزاري مجمع عمومي فوق العاده و انتخاب اعضا حقوقي جديد هيات مديره مؤسسه اعتباري توسعه ، صورت گرفت.


 خبر 

 طرح بيمه پرداخت حقوق مضاعف به بازنشستگان

رئيس هيات مديره بيمه ايران با تشريح طرح بيمه پرداخت حقوق مضاعف بازنشستگي، گفت: در نظر داريم تا شرايطي فراهم شود که افراد بتوانند در زمان بازنشستگي، علاوه بر حقوق خود، معادل آن را نيز از بيمه دريافت کنند.به گزارش مهر، جواد سهاميان مقدم همچنين به طرح بيمه صيانت اقتصادي از خانم هاي خانه دار اشاره کرد و با بيان اينکه اين طرح پيش تر با عنوان بيمه طلاق مطرح شده بود، گفت: بيمه مهريه ، بيمه پرداخت حقوق مضاعف بازنشستگي و بيمه عمر بر پايه سبد ارزي براي جلوگيري از کاهش ارزش پول و رغبت خريد اين نوع بيمه از برنامه هاي جديدي است که در بيمه ايران دنبال مي شود.

مديرعامل بيمه ايران با اشاره به اينکه در قالب طرح بيمه پرداخت حقوق مضاعف بازنشستگان در نظر داريم تا شرايطي فراهم شود که افراد بتوانند در زمان بازنشستگي علاوه بر حقوق تعيين شده خود ، معادل آن را نيز از بيمه دريافت کنند، گفت: همچنين براي جلوگيري از کاهش ارزش درآمد بازنشستگان ساليانه 15 درصد نيز به حقوق آنها افزوده مي شود.

پاکستان پول برق ايران را به گندم مي‌دهد

يک مقام پاکستاني گفت: اسلام آباد قصد دارد براي تسويه بدهي خود به ايران بابت واردات برق 100 هزار تن گندم در قالب مبادلات پاياپاي به اين کشور صادر کند.به گزارش تسنيم به نقل از پايگاه اينترنتي تريبيون پاکستان، تحريم هاي آمريکا و اتحاديه اروپا عليه ايران، پاکستان ر ا براي صادرات يک ميليون تن گندم به ايران در قالب مبادلات پاياپاي با مشکل مواجه کرده است.به گفته منابع آگاه پاکستان، شرکت هاي حمل و نقل ايراني که تحت تحريم قرار دارند نمي توانند گندم را از پاکستان به ايران حمل کنند.به علاوه، براي صدور گندم نياز به صدور ضمانت نامه عملکرد از سوي بانکهاست، اما به دليل محدوديت هاي بين المللي بانک هاي پاکستاني قادر به صدور چنين ضمانت نامه‌هايي نيستند.مانع ديگر اختلاف نظر دو کشور در مورد قيمت است. به گفته منابع آگاه، پاکستان و ايران با قيمت 300 دلار در هر تن براي گندم موافقت کرده اند که بر اساس قيمت جهاني گندم در جولاي 2012 تعيين شده است. اما ايران اصرار دارد که پاکستان قيمت کنوني کود شيميايي که قرار است در عوض گندم به پاکستان صادر شود به ايران بپردازد.

واردات برنج با هر نوع ارزي امکان‌پذير است

پس از مطرح شدن مباحثي مبني بر عدم تعلق ارز مرجع به واردات برنج و اختصاص ارز مبادله‌اي به آن، مديرکل تامين و توزيع کالاي وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: واردات برنج با هر نوع ارزي امکان پذير است.علي پورکاوه در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام خبر فوق اظهار کرد: در حال حاضر ارز مرجع، ارز مبادله‌اي و ارز آزاد نيز مي‌تواند در راستاي واردات برنج مصرف شود.وي درباره دليل کاهش تعرفه واردات برنج گفت: کاهش تعرفه واردات برنج به سبب مابه التفاوت نرخ ارز مرجع و ارز مبادله‌اي انجام شده است.

نگرش هاي کنوني سايپا، نويد بخش موفقيت در آينده اين گروه خواهد بود

عضو کميسيون صنايع و معادن نگرش گروه خودروسازي سايپا در پيش بيني برنامه هاي آتي با تکيه بر ديدگاه هاي آينده نگر را رمز موفقيت اين گروه خودروسازي در آينده دانست.به گزارش سايپانيوز، مجيد منصوري بيدکاني عضو کميسيون صنايع مجلس شوراي اسلامي ،اظهار داشت: در شرايط فعلي و با وجود تحريم‌هاي سخت گيرانه غرب، نوع مديريت بربنگاه هاي عظيم صنعتي از اين دست نيز بسيار متفاوت بوده و با توجه به اين موضوع بايد به مديران سايپا تبريک گفت که در شرايط بغرنج فعلي و مشکلاتي نظير نوسانات ارزي، کمبود قطعات و شرايط بي ثبات بازار خودرو توانسته اند توليد خود را تثبيت کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي