جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/11/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4363


گرفتاري‌هاي زمستاني


كالبد شكافي دستگاه گوارش


چگونگي غلبه بر آسم


خبرها از عالم علم


 گرفتاري‌هاي زمستاني 

 قسمت دوم و پاياني

نصب يک شناساگر مونوکسيدکربن در خانه که هنگام وجود ميزان‌هاي بالاي مونوکسيدکربن آژير مي‌کشد، ضروري است.

براي پيشگيري از تجمع CO بهتر از استفاده از بخاري گازي‌هاي بدون لوله تهويه در خانه پرهيز کرد. هيچگاه موتور ماشين را در گاراژ دربسته روشن نکيند و هيچگاه ژنراتور برق يا هر موتور گازسوز ديگري را در فضاي محصور در خانه روشن نکنيد.

سرمازدگي

سرمازدگي هنگامي رخ مي‌دهد که پوست و بافت‌هاي زير آن يخ بزنند. اين عارضه اغلب نواحي بدن را که در مقابل سرما هستند مانند بيني، گوش‌ها، گونه‌ها، چانه، انگشتان دست يا پا و مناطقي که گردش خون کمتري دارند، مبتلا مي‌کند.

سرمازدگي مي‌تواند باعث آسيب دائمي پوست و بافت زيرين آن شود و در موارد شديد ممکن است به قطع عضو بينجامد.

علائم سرمازدگي ممکن است با درد و ظاهر سفيد و رنگ‌پريده پوست آغاز شود.

هنگامي آن ناحيه بي‌حس شود و درد از بين برود، سرمازدگي شديد است.

در صورتي که فکر مي‌کنيد بخشي از بدن‌تان سرما زده شده است، خود را از محيط سرد دور کنيد، هنگامي به داخل خانه رسيديد، محل سرمازدگي را مالش ندهيد، زيرا اين کار آسيب بيشتري ايجاد مي‌کند.

در عوض ناحيه مبتلا را در آبي با دماي مشابه درجه حرارت اتاق است، غوطه‌ور کنيد. اين کار ممکن است دردناک باشد، اما بايد درد تحمل کنيد و آن ناحيه در آب نگهداريد تا گرم شود. در صورتي که ناحيه سرمازده شروع به تاول زدن کرد يا رنگش سياه شد، فورا به پزشک مراجعه کنيد.

بهترين راه براي پيشگيري از سرمازدگي اين است که از قبل خودتان را آماده کرده باشيد.

در چند لايه لباس‌هاي مناسب بپوشيد. چند لايه پوشيدن اين مزيت را دارد که مي‌توان آنها را تن خود خارج و جايگزين کنيد.

هيپوترمي

هيپوترمي که ممکن است بر توانايي فکر کردن يا حرکت کردن فرد اثر بگذارد، هنگامي رخ مي‌دهد که درجه حرارت بدن به پايين 35 درجه سانتي‌گراد مي‌رسد.

اين عارضه هنگامي رخ مي‌دهد که شخصي براي مدت طولاني در معرض درجه حرارت‌هاي پايين قرار مي‌گيرد.

اما هيپوترمي ممکن است در درجه حرارت‌هاي بالاتر هم رخ دهد.

در طول مراحل اوليه هيپوترمي، شخص احساس خستگي، گيجي و سردرگمي مي‌کند و دچار لرزي غيرقابل مهار مي‌شود.

نهايت لرز فرد متوقف مي‌شود، ديگر اصلا احساس سرما نمي‌کند، پوستش کبود و مردمک‌هايش گشاد مي‌شود و هوشياري‌اش را از دست مي‌دهد.

کارشناسان توصيه مي‌کنند افراد در همان مراحل اوليه هيپوترمي به دنبال کمک پزشکي بروند، و گرنه در مراحل انتهايي از عهده اين کار بر نخواهند امد.

بهترين روش براي درمان افراد دچار هيپوترمي گرم کردن دوباره آنهاست. اگر هيپوترمي خفيف باشد،

کافيست روي فرد پتو بيندازيم و بگذاريم خود فرد به تدريج دوباره گرم شود.

در موارد شديد هيپوترمي، فرد بايد با چراغ‌هاي گرم‌کننده، پتوهاي برقي و تزريق داخل وريدي مايعات گرم درمان شود.

آسيب‌هاي ناشي از پارو کردن برف

برخي از افراد از پارو کردن برف هراس دارند و اين نگراني بي‌پايه هم نيست.

بر اساس بررسي که در سال 2011 در "جورنال پزشکي اورژانس آمريکا" منتشر شد، هر سال به طور ميانگين 11000 بزرگسال و کودک به علت جراحت‌هاي ناشي از پارو کردن برف بستري مي‌شوند. شايع‌ترين آسيب‌ها شامل مشکلات قلبي، آسيب به سر، کشيدگي عضلات، بريدگي‌ها و شکستگي‌ها و به خصوص آسيب‌هاي کمر است.

کارشناسان براي جلوگيري از افتادن روي برف يا يخ حين پاک کردن برف پوشيدن به کفش يا چکمه‌هاي عاج‌دار را توصيه مي‌کنند.

براي جلوگيري از آسيب‌ديدگي کمر به جاي بلند کردن برف، آن را به جلو فشار دهيد.

اگر لازم است برف را بلند کنيد، مقدار کمي از برف را برداريد، چمباتمبه بزنيد، يعني در حاليکه پاهاي‌تان از هم فاصله دارد، زانوهاي‌تان را خم کنيد و پشت‌تان را راست نگهداريد.

بعد به آهستگي توده برف را بلند کنيد، اما از خم کردن دست در محل مچ پرهيز کنيد.

همچنين نبايد برف از بالاي سر به عقب يا به طرفين پرتاب کنيد، زيرا حرکت پيچشي که براي انجام اين کارها لازم است، به پشت‌تان فشار مي‌آورد.


 كالبد شكافي دستگاه گوارش  

غذايي كه مي‌خوريم به خودي خود در بدن قابل استفاده نيست. به فرآيند خوردن غذا كه از دهان آغاز شده و پس از طي مري، معده، روده كوچك و روده بزرگ به انتهاي راه رسيده و بخش هضم‌نشدني آن دفع مي‌‌شود، عمل گوارش يا هضم مي‌گويند.

به گزارش جام جم آنلاين، مجموعه دهان شامل حفره دهان، دندان‌ها، غدد بزاق و زبان ابتداي راه گوارش يا هضم غذا قرار دارند. غذا پس از ورود به دهان طي عمل جويدن، زير دندان‌‌ها خرد مي‌شود و در عين حال با بزاق مخلوط شده و شكلي خميري به خود مي‌گيرد. به علاوه، بزاق سبب تجزيه كربوهيدرات‌‌هاي غذا مي‌شود. به اين ترتيب، غذا به مرحله خروج از دهان و ورود به مري مي‌رسد. ماهيچه‌‌هاي زبان در اين هنگام غذا را به سمت حلق و مري مي‌فرستد.

غذا هنگام خروج از دهان و ورود به مري بايد از ناحيه حلق عبور كند. در اين ناحيه، دو مجراي ديگر وجود دارد كه مربوط به دستگاه تنفس است؛ يكي مجراي انتهاي بيني و ديگري مجراي ابتداي ناي. براي جلوگيري از ورود غذا به اين دو مجرا دو دريچه در ناحيه حلق وجود دارد كه هنگام عبور غذا از اين ناحيه، دو مجراي مذكور را مي‌بندد تا غذا صرفا وارد مري شود.

مري يك لوله باريك بلند مستقيم است كه از حلق تا ورودي معده امتداد دارد و غذا را از طريق حركاتي موسوم به حركات «دودي» به سمت معده مي‌راند.

ايجاد حركات دودي، كار ماهيچه‌‌هاي حلقوي مري است. در اين حركات، ماهيچه‌‌هاي مستقر در جلو، غذاي در حال حركت شل و در عوض ماهيچه‌‌هاي پشت غذا منقبض مي‌شود.

اين حركات در اعضاي ديگري مانند روده كوچك و بزرگ نيز رخ مي‌دهد. معده ناحيه‌اي از دستگاه گوارش است كه غذا مدتي طولاني (تا پنج ساعت) در آن مي‌ماند و از طريق حركات خاص ديواره اين عضو هم زده مي‌شود.

در همان هنگام نيز اسيد معده همراه برخي ترشحات ديگر داخلي بر ماده غذايي درون معده تاثير گذاشته و بخشي ديگر از عمل گوارش را انجام مي‌دهد. حاصل كار معده مايع غليظي است كه به «سوپ معده» معروف است و بايد راهي مرحله بعد شود. مواد غذايي اكنون پس از تبديل‌شدن به سوپ معده بايد وارد روده كوچك شود. ابتداي روده كوچك ناحيه‌اي موسوم به دوازدهه قرار دارد كه سوپ معده بلافاصله پس از خروج از معده وارد آن مي‌شود.

با ورود مواد غذايي به دوازدهه، اعضاي ديگر دستگاه گوارش ـ كه اعضاي جانبي اين دستگاه هستند ـ وارد عمل مي‌شوند. يكي از اين اعضا «لوزالمعده» است كه به محض ورود غذا به دوازدهه، شيره‌اي حاوي آنزيم‌‌هاي خاصي به درون دوازدهه ترشح مي‌كند. اين آنزيم قليايي است و يكي از وظايفش خنثي‌كردن حالت اسيدي سوپ معده پس از ورود به دوازدهه است. عضو ديگري كه در اين مرحله دست به كار مي‌شود، «كيسه صفرا»ست. اين عضو، مايعي به نام صفرا را به درون دوازدهه مي‌ريزد تا به هضم غذاهاي چرب كمك كند.

عضو سومي نيز در ميان است كه البته غيرمستقيم عمل مي‌كند. اين عضو «كبد» نام دارد. يكي از وظايف كبد توليد صفراست، اما كبد صفرا را مستقيم وارد دستگاه گوارش نمي‌كند، بلكه آن را به كيسه صفرا مي‌‌ريزد تا بدن هميشه ذخيره‌اي از صفرا داشته باشد و هنگام گوارش غذا از آن استفاده كند.

پس از ناحيه دوازدهه ابتداي روده كوچك كه آنزيم‌‌هاي گوارشي بخش عمده كار خود را انجام مي‌دهند، مواد غذايي به موادي قابل جذب تبديل مي‌شود و در ادامه مسير طولاني خود در روده كوچك، يعني در ناحيه تهي روده و دراز ‌روده، از طريق ديواره روده كوچك وارد جريان خون مي‌شود. ديواره روده كوچك ناهموار است و همين ناهمواري بر وسعت سطح داخلي روده افزوده و جذب مواد غذايي را تسهيل مي‌كند. مواد غذايي در انتهاي مسير خود در روده كوچك و پس از آن‌كه تقريبا همه مواد قابل جذب را به ديواره‌هاي‌ روده كوچك تحويل دادند، وارد روده بزرگ مي‌شوند.در روده بزرگ بقيه آب موجود در ماده گوارش‌شده جذب مي‌شود و اين ماده به صورت فضولات نهايي براي دفع از بدن در‌مي‌آيد و از مقعد دفع مي‌شود.


 چگونگي غلبه بر آسم  

يکي از بهترين شيوه‌هاي کنترل و تسريع روند درماني بيماران مبتلا به آسم درجهان رعايت دستور غذايي و رژيم غذايي مناسب توسط افراد مبتلاست.

به گزارش برترينها ، يکي از بهترين شيوه‌هاي کنترل و تسريع روند درماني بيماران مبتلا به آسم درجهان رعايت دستور غذايي و رژيم غذايي مناسب توسط افراد مبتلاست. مصرف مواد‌غذايي مفيد و غيرآلرژيک در وعده‌هاي غذايي اين گروه از ديدگاه تمامي متخصصان طب کنوني، طب سنتي و مکمل جهان بهترين راه حل براي پيشگيري از حملات تنفسي و تنگي نفس است.

کمبود منيزيم، يکي از شايع‌ترين اختلالاتي است که در بدن افراد مبتلا به آسم ديده مي‌شود. مصرف به اندازه از اين مکمل دارويي مي‌تواند همزمان با بروز حملات آسم در بيمار به کنترل حملات کمک کرده و مانع از بروز اسپاسم‌هاي عضلاني در او شود. براي تامين اين ماده مغذي مصرف انواع غلات، حبوبات، سبزي‌هاي تيره و انواع گوشت قرمز و سفيد به بيماران مبتلا به آسم خفيف و شديد توصيه مي‌شود. هر روز يک عدد سيب بخوريد.

مصرف روزانه سيب تازه تاثير زيادي روي تسکين فشارهاي ناشي از بيماري آسم دارد. اين ميوه به‌دليل خاصيت ضد‌التهابي که دارد در کنترل و درمان حملات آسم بسيار موثر عمل مي‌کند. مصرف انواع سبزي‌هاي پخته و آب پز و ميل کردن انواع سوپ سبزي به افراد مبتلا به آسم توصيه مي‌شود. در حقيقت گنجاندن سوپ يا انواع سالاد سبزي‌ها در يکي از وعده‌هاي غذايي براي حفظ سلامت مبتلايان به آسم بسيار مفيد است.

موادغذايي کنسرو شده، نمک و شکر فرآوري شده و انواع غذاهاي بسته بندي شده و پر ادويه در گروه غذاهاي مضر براي افراد مبتلا به آسم قرار مي‌گيرد. اين موادغذايي به دليل داشتن مواد افزودني و ادويه‌هاي مختلف و نمک يا شکر موجب بروز اختلالات تنفسي در فرد مبتلا به آسم مي‌شود بنابراين از مصرف اين مواد بايد به‌شدت پرهيز کرد.


 خبرها از عالم علم 

 ارتباط مصرف فست فود با ابتلا به آسم و اگزما در کودکان

محققان با بررسي بيماري آسم و اگزما در سطح جهان و الگوهاي تغذيه اي به اين نتيجه رسيدند که وقتي کودکان سه بار در يک هفته فست فود مي خورند ممکن است به اين بيماريها مبتلا شوند.به گزارش مهر، اطلاعات بيش از 500 هزار کودک در بيش از 50 کشور جهان نشان مي دهد که رژيم غذايي ضعيف عامل افزايش سطح اين شرايط مرتبط با آلرژي است.کودکاني که فست فود مصرف مي کنند بيشتر در معرض ابتلا به آسم و اگزماي شديد، خارش و چشمهاي پر از آب هستند.

براساس نتايج اين تحقيقات که در مجله توراکس منتشر شده، خوردن ميزان قابل توجهي از ميوه توسط کودکان آنها را در مقابل ابتلا به اين بيماريها حفظ مي‌کند.فست فودها اغلب دربرگيرنده سطح بالايي از اسيدهاي چرب اشباع شده و ترانس هستند که تأثير آنها بر سيستم ايمني بدن مسئله اي است که همگان از آن مطلع هستند، اين درحالي است که ميوه ها سرشار از آنتي اکسيدانها هستند.

در اين تحقيق کودکان در دوران نوجواني خود که هفته اي سه بار يا بيشتر فست فود مي خورد با افزايش 39 درصدي خطر ابتلا به آسم رو به رو بودند.اين خطر درميان کودکان شش تا هفت ساله به 27 درصد مي رسد.

خوردن سه وعده ميوه يا بيشتر در يک هفته خطر ابتلا به آسم شديد، اگزما و ورم غشاءمخاطى بينى را 11 تا 14 در صد کاهش مي دهد.اينس آشر از نويسندگان اين تحقيق در دانشگاه اکلند نيوزيلند و هيول ويليامز از دانشگاه ناتينگهام بريتانيا اظهار داشتند که اگر خوردن فست فود موجب ايجاد علائم متداول آسم، اگزما و ورم غشاء مخاطي بيني مي شود، پس بايد تأکيد کرد که اين نتايج از اهميت بسياري در رابطه با بهداشت و سلامت عمومي برخوردار است چرا که سطح مصرف اين نوع غذاها که در مقوله فست فود قرار مي گيرند در سطح جهان رو به افزايش است.معمولاً افراد مبتلا به آسم رژيم غذايي خاصي را دنبال نمي کنند. در برخي از موارد برخي از غذاها چون شير گاو، تخم مرغ، ماهي، محصولات توليد شده با خمير مايه، آجيل، برخي رنگهاي غذايي و مواد نگهدارنده مي توانند علائم را وخيم تر کند.

آندومتريوز 10 درصد زنان جهان را نابارور مي‌کند

اميرحسن زرناني خاطرنشان کرد: هيچ آماري رسمي از ميزان ابتلا به آندومتريوز در کشور نداريم ولي بر اساس آمارهاي جهاني تصور مي‌شود 10 تا 15 درصد خانم‌ها به اين بيماري مبتلا باشند.

به گزارش فارس ؛ دانشيار دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي تشخيص زودهنگام را يکي از اولويت‌هاي اين بيماري عنوان کرد و گفت: تجربه و مهارت پزشک براي گرفتن شرح‌حال بيمار ابزارهاي غربالگري و استفاده از روش‌هاي غيرتهاجمي براي تشخيص زودهنگام آندومتريوز بسيار مهم است.وي پيش‌آگاهي و طبقه‌بندي را از ديگر عوامل مؤثر در شناخت آندومتريوز خواند و گفت: متأسفانه در ايران روي اين مسئله کار نشده و بايد بدانيم که اين بيماري بر چه اساسي ايجاد مي‌شود. وي به آخرين سرفصل‌هايي که در کنگره آندومتريوز ارائه مي‌شود اشاره کرد و گفت: آخرين يافته‌هاي درمان طبي و جراحي، ارتباط آندومتريوز با ناباروري، اينکه آندومتريوز چگونه ذخيره تخمدان و کيفيت تخمک را تحت تأثير قرار مي‌دهد و تأثير اين بيماري در زندگي زناشويي زنان از مباحثي است که در اين کنگره به آن پرداخته مي‌شود.زرناني تشخيص اين بيماري را فقط مختص متخصصان زنان و زايمان ندانست و ادامه داد: تشخيص اين بيماري يک کار گروهي مي‌طلبد که متخصصان پاتولوژي، ايمونولوژي، متخصصان عفوني، جراحان لاپاراسکوپي و برخي ديگر از تخصص‌ها در اين زمينه بايد به صورت گروهي کار کنند.

لاپاراسکوپي

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکي شيراز نشان دادند افرادي که قبلا کليه‌شان عمل شده و در حال حاضر نيازمند برداشت کليه هستند روش لاپاراسکوپي، روش جديد و کم تهاجمي براي درمان آنها است؛ بر اين اساس با توجه به نتايج خوب اين مطالعه احتمال دارد که توصيه قبلي کتب مرجع اين حوزه مانند «Campbell-Walsh Urology» تغيير کند.

دکتر عليرضا امين شريفي، استاديار دانشگاه علوم پزشکي شيراز و مجري طرح در گفت‌وگو با ايسنا، در خصوص طرح «برداشت کليه به روش لاپاراسکوپي در بيماراني که در گذشته عمل جراحي کليه داشته‌اند» که برگزيده گروه علوم باليني جراحي هجدهمين جشنواره تحقيقاتي علوم پزشکي رازي شده است، گفت: در اين مطالعه روش لاپاراسکوپي به عنوان روش جديد و کم تهاجمي به افرادي که قبلا کليه‌شان عمل شده و در حال حاضر نيازمند برداشت کليه هستند توصيه شده است.

به اين ترتيب اين بيماران بعد از عمل، دوره نقاهت بسيار کوتاه‌تري داشته، درد بعد از عمل بسيار کمتر مي شود و برش‌هاي جراحي نيز روي بدن بيماران بسيار ناچيز خواهد بود.

وي افزود: در اين بررسي، مقايسه‌اي با بيماراني که در گذشته کليه آنها عمل نشده صورت گرفته است؛ بنابراين نشان داديم که براي برداشت کليه افرادي که کليه‌شان در گذشته عمل شده است مي‌توان از روش لاپاراسکوپي استفاده کرد تا آسيب هاي ناشي از جراحي بر بدن به حداقل برسد.

دکتر امين شريفي تصريح کرد: هم اکنون کتب مرجع در اين حوزه تاکيد مي‌کنند که جهت برداشتن کليه‌هايي که در گذشته عمل شده است ترجيحأ بهتر است از روش لاپاراسکوپي براي آنها استفاده نشود.

علت اين توصيه آن است که تاکنون بررسي عميقي در مورد اين عمل جراحي در اين بيماران صورت نگرفته بود.

اما اين مطالعه نشان داد که استفاده از روش لاپاراسکوپي براي اين بيماران نيز قابل انجام است و مي‌توان با جراحي‌هاي کم تهاجمي اين عمل را انجام داد.

به طور کلي عمل جراحي در اين بيماران نسبت به بيماران عادي مشکل تر بوده، نياز به تجربه جراحي بيشتري است و يکي از دلايلي که تاکنون بررسي چنداني در مورد آن انجام نشده به اين امر برمي‌گردد.

وي با بيان اين که اين مطالعه به روي 79 بيمار انجام شده که يکي از بزرگترين ومنحصر به فردترين مطالعات دنيا در اين زمينه از حيث تعداد نمونه زياد محسوب مي‌شود، خاطرنشان کرد: اهميت ديگر اين مطالعه، آينده‌نگربودن آن است که باعث شده از سطح اعتبار بالايي برخوردار شود.

چرا که در مطالعات قبلي هم نمونه‌هاي محدودي گزارش شده و هم مطالعات گذشته نگر بوده است.

به گفته وي مقاله اين مطالعه درمجله جراحي کليه و مجاري اداري آمريکا (Journal of urology) چاپ شده که دومين مجله معتبر اين حوزه محسوب مي‌شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکي شيراز با بيان اين که سردبير اين مجله معتبر هم به روي اين مطالعه نظر داده و آن را کاملآ راهگشا دانسته است، تصريح کرد: همچنين اين مطالعه نشان مي‌دهد که در مراکزي که بيماران زيادي به آن ارجاع مي‌شود يک سوم بيماراني که کانديداي برداشت کليه هستند، عمل جراحي قبلي کليه دارند؛ بنابراين مراکز درماني با استفاده از نتايج اين مطالعه مي‌توانند روش لاپاراسکوپي را براي درمان پيشنهاد کنند.

برگزيده هجدهمين جشنواره تحقيقاتي علوم پزشکي رازي تصريح کرد: با توجه به نتايج خوب اين مطالعه احتمال دارد که توصيه قبلي کتب مرجع اين حوزه مانند «Campbell-Walsh Urology» تغيير کرده و استفاده از اين روش درماني را در برداشت کليه در اين بيماران توصيه کنند و يا به اين مطالعه ارجاع دهند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي