جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/12/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4376

رييس‌جمهور:
همبستگي و همدلي شرايط را به نفع ملت ايران تغيير خواهد داد


كوثري: اجازه ورود ديپلمات آمريكايي به كشور را نمي‌دهيم


تضمين به كويت درمورد نيروگاه بوشهر


شروط پارلمان عراق براي المالکي


توافقات ترکيه با عبدالله اوجلان


يک نکته از هزاران


ميز خبر


تا انتخابات يازدهم


ماندگار بر جريده عالم

آيت‌الله هاشمي:
بايد به دور از روزمرگي، در جهت اصلاح سياست‌هاي فعلي حركت كنيم

رئيس مجلس:
گزارش آژانس در اراده مذاکره کنندگان تاثيري نخواهد داشت


معامله مخالفان سوريه با آژانس انرژي اتمي


طرح آمريکا و انگليس براي حمله به زرادخانه‌هاي شيميايي سوريه


سرمقاله


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي


سال نو چيني


تجليل از صادرکنندگان نمونه


 رييس‌جمهور:
 همبستگي و همدلي شرايط را به نفع ملت ايران تغيير خواهد داد 

رييس‌جمهور در يک گفت‌وگوي تلويزيوني، به تشريح بودجه سال 92 و آخرين تمهيدات دولت براي کنترل بازار و وضعيت گراني پرداخت و همچنين خبر داد که چهارشنبه اين هفته بودجه به مجلس ارائه خواهد شد.به گزارش ايسنا، محمود احمدي‌نژاد همچنين اعلام کرد که واريز عيدي يا به قول او «جبراني» به حساب سرپرست خانوارها آغاز شده است. به گفته وي، اين مبلغ براي عموم مردم 85 هزار تومان و براي افراد تحت پوشش نهادهاي حمايتي، 100 هزار تومان است.

با افزايش ماليات، کاهش درآمد نفتي را جبران مي‌کنيم

رييس‌جمهور در مورد جلسه روز شنبه سران سه قوه گفت: معمولا مسائل مهم و جاري کشور در اين جلسات مطرح مي‌شود و در اين جلسه نيز چنين مسائلي مطرح شد.

وي با بيان اينکه "بودجه 92 چهارشنبه اين هفته تقديم مجلس مي‌شود"، تصريح کرد: ما در بودجه سال آينده حداقل مقدار فروش نفت را منظور کرديم و هزينه‌هاي جاري کشور را به شدت کاهش داديم.

احمدي‌نژاد با بيان اينکه "بودجه امسال تحت فشار بود اما کارهاي اساسي کشور انجام شد"، گفت: در سرمايه‌گذاري در بخش عمران، کمبودهايي داشتيم که در بودجه سال بعد رفع مي‌شود. همچنين، با افزايش ماليات، کاهش درآمد نفتي را در بودجه جبران مي‌کنيم.

رييس جمهور گفت: دشمن با همه توان عليه ملت ايران وارد ميدان شده و در چنين شرايطي بايد همه دست به دست هم داده و بسيج شويم تا از شرايط عبور كنيم و مطمئنا ملت ايران با همبستگي و همدلي، دشمنان و بدخواهان خود را ناكام خواهد گذاشت و شرايط به نفع ملت تغيير خواهد كرد و بدخواهان و دشمنان نيز چاره اي جز همكاري با ملت ايران ندارند.

حقوق‌ها 20 درصد افزايش مي‌يابد

رييس‌جمهور در پاسخ به سوالي درباره‌ي نرخ تورم 32 درصدي و پيش‌بيني دستمزد کارگران در سال آينده گفت: ما يک 20 درصد پيش از اين داده‌ايم و يارانه‌ها را افزايش داد‌ه‌ايم و اينها يک همپوشاني دارند. من فکر مي‌کنم اگر گام دوم هدفمندي را اجرا کنيم قدرت خريد افزايش پيدا خواهد کرد. يعني هم کاهش امسال جبران مي‌شود و هم رشد قيمت‌هاي سال 92 جبران مي‌شود و قدرت خريد 7 دهک بالا مي‌رود، ولي پرداخت‌هاي مستقيم براي همه يکسان است.

رييس‌جمهور مسئول استخدام در نهاد رياست‌جمهوري است

رييس‌جمهور با بيان اين‌که «طبق قانون اساسي مسووليت استخدام در نهاد رياست جمهوري با شخص رييس‌جمهور است» گفت: در اين سال‌ها 800 هزار نفر از سيستم اداري بيرون رفتند که خلائي در سيستم اداري ايجاد کرده استدولت در حال خلوت شدن است و اين استخدام‌ها ربطي به اصل 44 قانون اساسي ندارد. حتي اگر خود رييس‌جمهور اين 1500 نفر را به نهاد رياست جمهوري مي‌آورد کار غيرقانوني انجام نداده بود.

افزايش قيمت مسکن کاذب است

احمدي‌نژاد با بيان اينکه "افزايش قيمت مسکن کاذب است"، تصريح کرد: افزايش قيمت مسکن، بخشي از جنگ رواني دشمن است که عده‌اي ندانسته در اين جنگ وارد شدند. اکنون تعداد مسکن‌هاي موجود از تعداد خانواده‌ها بيشتر است، پس چرا بايد قيمت مسکن افزايش يابد؟ اين قيمت در سال آينده خواهد شکست.

به اين نتيجه مي‌رسيم که کنترل واردات خودرو را از وزارت صنعت بگيريم

وي با بيان اين‌که «در حال حاضر در خودرو يک حالت انحصار پيدا شده است» گفت: من دارم به اين نتيجه مي‌رسم که ما کنترل واردات خودرو را از وزارت صنعت بگيريم، چون وزارت صنعت در مقابل واردات مانع‌تراشي مي‌کند و خودروسازان داخلي هم دارند در حق مردم اجحاف مي‌کنند. چطور مي‌شود يک خودروي پرايد را از 8 ميليون به 18 يا 20 ميليون برسانيد و بعد بگوييد داريم ضرر مي‌کنيم؟

احمدي‌نژاد ادامه داد: لذا من اميدوارم خودشان اصلاح کنند و درست نيست که ما وارد شويم و با کسي برخورد کنيم.

همراه لايحه بودجه 92، بودجه سه‌دوازدهم مي‌دهيم

احمدي نژاد درمورد بودجه افزود: همکاران ما هم آمادگي دارند که توضيحات لازم را در اختيار نمايندگان محترم بگذارند و اميدواريم که در کوتاه‌ترين زمان ممکن، بودجه با کمترين تغييرات به دولت برگردد که ما بتوانيم اداره کنيم. ما سه‌دوازدهم را هم داريم چون احتمال مي‌دهيم که مجلس قبل از پايان سال نتواند رسيدگي را شروع کند و 15 روز هم تعطيلات نوروز داريم و عملا رسيدگي به اين لايحه مانند پارسال در خردادماه خواهد بود.

احمدي‌نژاد گفت: اين پروسه تقريبا 3 ماه طول مي‌کشد، ولي ما پيش‌بيني کرده‌ايم که اگر قانون بودجه آمد، قوانين و احکامش از 1/1/ 92 قابل اجرا باشد.

توقف يک ساعته پخش زنده گفت‌وگوي تلويزيوني رييس‌جمهور با مردم

در اين لحظه، پخش زنده گفت‌وگوي تلويزيوني رييس‌جمهور با مردم از شبکه اول سيما، در اقدامي عجيب متوقف و ادامه آن به بعد از پخش سريال موکول شد.برنامه گفت‌وگوي زنده رييس‌جمهور با مردم همواره از سوي تلويزيون بطور کامل و زنده پخش شده است اما اين‌بار که براي اولين بار علاوه بر مجري صداوسيما تعدادي از خبرنگاران رسانه‌هاي ديگر نيز براي اين برنامه به رياست جمهوري دعوت شده بودند، صداوسيما در اقدامي غيرحرفه‌اي، بخش پرسش اين خبرنگاران و پاسخ‌هاي رييس‌جمهور را به بعد از پخش سريال شبکه يک موکول کرد.

سامانه پيامکي اطلاع‌رساني دولت (پاد) نيز با ارسال پيامي کوتاه اعلام کرد: «صداوسيما در اقدامي غيرمنتظره پخش زنده گفت‌وگوي راديو تلويزيوني رئيس‌جمهور را به بهانه پخش آگهي، سريال و موسيقي قطع کرد.»


 كوثري: اجازه ورود ديپلمات آمريكايي به كشور را نمي‌دهيم 

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: اجازه ورود ديپلمات آمريكايي به كشور را نخواهيم داد و فعاليت هسته‌اي ايران ربطي به كشورهاي غربي ندارد. اسماعيل كوثري نماينده تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به پيشنهاد لايحه‌اي به دولت آمريكا از سوي دمكراتهاي کنگره اين كشور در مورد اعزام ديپلمات به ايران گفت: دولتمردان ايران اجازه ورود ديپلمات آمريكايي به كشور را نخواهد داد و فعاليت هسته‌اي ايران ربطي به كشورهاي غربي ندارد. وي افزود: فعاليت هسته‌اي ايران تحت نظارت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و مطابق با قوانين NPT بوده و آژانس انرژي اتمي نيز در همين راستا اقدامات نظارتي را انجام داده است. كوثري تصريح كرد: ما صراحتا اعلام مي‌كنيم كه هيچ كشوري حق دخالت در فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران و ايجاد پيش‌شرط براي كاهش آن فعاليت‌ها را ندارد.عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در پايان اظهار داشت: ايران از موضع خود در برابر انرژي هسته‌اي عقب‌نشيني نخواهد كرد.


  تضمين به كويت درمورد نيروگاه بوشهر 

عصرايران: سفير روسيه در کويت گفت هيچ دليلي براي نگراني اين کشور از موضوع ايمني نيروگاه اتمي بوشهر وجود ندارد.به گزارش روزنامه کويتي القبس، "الکساندر کينشاک" ضمن اطمينان بخشي به کويتي ها درباره ايمني نيروگاه اتمي بوشهر افزود: تجهيزات استفاده شده در نيروگاه اتمي بوشهر، جديد و داراي تمامي شاخص هاي ايمني جهاني هستند که مورد تاييد آژانس بين المللي انرژي اتمي قرار گرفته اند.

وي ادامه داد: درباره مشکل فني که گفته مي شود به تازگي در نيروگاه اتمي بوشهر روي داده اطلاعي ندارم ولي در اين نيروگاه، نظارت بين المللي وجود دارد. همچنين براساس بندهاي قرارداد تهران و مسکو، کارشناسان روس حاضر در نيروگاه هم به نظارت خود بر اين تاسيسات ادامه مي دهند.نيروگاه بوشهر، تنها نيروگاه اتمي توليد انرژي ايران است که در ساحل خليج فارس قرار دارد.


  شروط پارلمان عراق براي المالکي  

ايسنا: رئيس پارلمان عراق مذاکره مستقيم خود را با نوري المالکي، به پاسخگويي دولت به تمامي خواسته‌هاي تظاهرکنندگان عراقي مشروط کرد. به گزارش روزنامه الوطن -چاپ عربستان- اسامه النجيفي، رئيس پارلمان عراق و رافع العيساوي، وزير امور دارايي اين کشور اعلام کردند، شرط آن‌ها براي مذاکره مستقيم با نوري المالکي، نخست‌وزير عراق جهت حل و فصل بحران کنوني عراق، پاسخگويي دولت به تمامي خواسته‌هاي تظاهرکنندگان عراقي است. محمد الخالدي، گزارشگر پارلمان عراق در اين خصوص گفت: النجيفي و العيساوي از المالکي و خالد العطية، رئيس فراکسيون ائتلاف دولت قانون که رهبري آن را المالکي بر عهده دارد، خواسته‌اند تا به خواسته‌هاي تظاهرکنندگان پاسخ داده و در اسرع وقت آنها را محقق کنند.وي افزود: النجيفي و العيساوي اين مساله را شرط برگزاري مذاکره مستقميم با المالکي در خصوص اختلافات موجود و حل و فصل بحران کنوني عراق اعلام کردند.


  توافقات ترکيه با عبدالله اوجلان 

ايلنا: هيئت پارلماني فراکسيون «صلح و دموکراسي» در پارلمان ترکيه، با «عبدالله اوجلان» رهبر حزب کارگران کردستان موسوم به «پ‌ک‌ک» در زنداني در جزيره «ايمرالي» واقع در شمال غرب اين کشور ديدار کرد.

به گزارش خبرگزاري آناتولي، «بيروين بولدن» معاون رئيس اين فراکسيون در کنفرانسي خبري پس از اين ديدار گفت که اوجلان اين ديدار را تاريخي ارزيابي کرده و تاکيد کرد که در اين مرحله تاريخي در کشور همه طرف‌ها بايد کاملا مسئولانه عمل کنند.بولدن افزود که رئيس حزب صلح و دموکراسي در زمان مناسب جزئيات کامل اين ديدار را تشريح مي‌کند. بنا بر اين گزارش، هيئت فراکسيون صلح و دموکراسي که با اوجلان ديدار کردند عبارتند از بيروين بولدن، «سري ثريا اوندر» يکي از نمايندگان «استانبول» و «الطان طان» يکي از نمايندگان استان «ديار بکر».


 يک نکته از هزاران 

وزارت بهداشت اعلام كرد: "توانسته ايم با همکاري سازمان هاي مختلف و برنامه کاهش آسيب ابتلا به HIV از طريق اعتياد و تزريق تا حد بسياري کنترل و مهار کنيم ولي هم اکنون با موج سوم يعني انتقال از طريق روابط جنسي محافظت نشده در جامعه روبه رو هستيم که به سرعت در حال گسترش است".

زنگ خطري كه به صدا درآمده است شايد در آينده اي نه چندان دور تبديل به آژير بمباران ايدز گردد!

عدم اطلاع رساني دراين زمينه و ملاك قراردادن برخي ملاحاظات بي مورد باعث گستردگي اين تاعون خواهد شد!


 ميز خبر 

سبحاني‌نيا : خط قرمزهاي ايران در مذاکرات هسته‌اي براي غرب روشن است

عضو هيئت رئيسه مجلس با بيان اينکه خط قرمزهاي ايران در فعاليت‌هاي هسته‌اي براي غرب روشن است، تاکيد کرد: غرب نمي‌تواند با تحريم ملت ايران را به زانو درآورد. حسين سبحاني‌نيا در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به برگزاري مذاکره ايران و 1+5 در قزاقستان، گفت: گاه ادعاهايي از ناحيه غرب مطرح شده و روي موضوعاتي تاکيد داشته‌اند ولي آنها بايد به اين نتيجه رسيده باشند که روند فعاليت‌هاي هسته‌اي در ايران يک اصل است و تعطيل‌بردار نيز نيست.

نماينده مردم نيشابور در مجلس شوراي اسلامي افزود: ايران مساله غني‌سازي يا فعاليت سايت فردو را نه تعطيل مي‌کند و نه متوقف؛ اينها خطوط قرمزي است که غرب تا به امروز بايد به اين نتيجه رسيده باشد که نمي‌تواند در اين خصوص شرط و شروطي براي ايران بگذارد.

وي ادامه داد: اگر به هر دليل ابهاماتي در اصل مساله براي غرب وجود داشته باشد، شفاف سازي از سوي ايران به خوبي انجام شده و در اين مرحله نيز اينگونه خواهد بود. سخنگوي فراکسيون روحانيون مجلس بيان کرد: ايران بر روي اصولي که هميشه مطرح کرده، پايبند است و بر آن اصرار دارد و در مذاکرات نيز بايد بر اين مواضع تاکيد شود تا برگزاري اين جلسات براي نتيجه باشد و صرف مذاکره و نشست‌هاي اين چنيني مفيد نخواهد بود.

عضو فراکسيون اصولگرايان رهروان ولايت مجلس درباره دليل تکرار جلسات ايران و 1+5 توضيح داد: غرب به دنبال تاثيرگذاري بر مذاکرات و تغيير موضع جمهوري اسلامي است و احساس مي‌کند با برخي اقدامات جانبي همچون تشديد تحريم‌ها مي‌توانند تهران را در مواضعش سست کند.

سپاه: يک فروند پهپاد بيگانه را به زمين نشانديم

سخنگوي رزمايش پيامبر اعظم 8 نيروي زميني سپاه از به زمين نشاندن يک پهپاد بيگانه در منطقه رزمايش خبر داد.

به گزارش فارس، سردار سرخيلي سخنگوي رزمايش پيامبر اعظم 8 نيروي زميني سپاه در جمع خبرنگاران از به زمين نشاندن يک پهپاد بيگانه در منطقه رزمايش خبر داد.وي افزود: در اولين روز عملياتي رزمايش پيامبر اعظم سيستم‌هاي جنگ الکترونيک سپاه متوجه سيگنال‌هايي شدند که نشان مي‌داد پهپادهاي بيگانه قصد ورود به کشورمان را دارند.

سرخيلي تاکيد کرد: در اين هنگام نيروهاي متخصص ما توانستند يک پهپاد بيگانه را در منطقه رزمايش به زمين بنشانند.

سوء قصد به جان يكي از فرماندهان امنيتي كشور

معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان زنجان، از سوء قصد به رئيس پليس اطلاعات و امنيت عمومي شهرستان خرمدره خبر داد و گفت: اين مامور پليس از ناحيه پا و شكم مجروح شد.

به گزارش مهر، سرهنگ جعفر كردلو افزود: صبح پنج شنبه حوالي ساعت 6:30 دقيقه رئيس پليس اطلاعات و امنيت عمومي شهرستان خرمدره حين خروج از منزل مورد اصابت دو گلوله قرار گرفت و مجروح شد.

وي ادامه داد: مهاجمان در حالي كه نقاب داشتند با استفاده از يك دستگاه خودرو پرايد سفيد رنگ پس از سوء قصد از محل متواري شدند.

معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان زنجان ، با بيان اينكه دو نفر در اين زمينه دستگير شده اند گفت: تحقيقات پليس در اين خصوص ادامه دارد و اطلاعات بيشتر متعاقبا اعلام خواهد شد .

واشنگتن: دولت اسد مشروعيت ندارد

سخنگوي وزارت خارجه آمريکا ضمن محکوم کردن حملات اخير موشکي به شهر حلب مدعي شد، نظام اسد مشروعيت خود را از دست داده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري صدي البلد، ويکتوريا نولاند، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در بيانيه اي مطبوعاتي حملات اخير موشکي به شهر تاريخي حلب در سوريه را که برخي از منابع مخالف معتقدند توسط موشک هاي اسکاد ساخت روسيه صورت گرفته محکوم کرد. وي در بيانيه خود تاکيد کرد: حمله به شهر حلب به ويران شدن شماري از ساختمان هاي مسکوني اين شهر در منطقه جبل بدر و نيز کشته و زخمي شدن صدها تن از مردم سوريه انجاميد.

نولاند در ادامه مدعي شد: نظام بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه مشروعيت خود را از دست داده و ديگر تنها از طريق اتکا به زور در قدرت است و مردم سوريه از شهر ديرالزور در دورترين بخش شرقي سوريه تا نزديکي درياي مديترانه خواهان برکناري اسد و آغاز انتقال سياسي در سوريه هستند.

اين مسئول آمريکايي همچنين افزود: دولت آمريکا هيچ شاخصي را نمي بيند که نشان دهد ملت سوريه رهبري اين نظام را بپذيرد. کساني که دستشان به خون شمار زيادي از مردم سوريه آلوده است بدون شک موافقت مردم سوريه براي حضور در دولت انتقالي را کسب نخواهند کرد.

افزايش فشارها براي قطع پخش شبکه العالم ازماهوراه اروپايي

شبکه خبري پرس تي وي از فشارهاي شرکت ماهواره اي " يوتل ست " اروپايي به يک شرکت ماهواره اي ديگر اروپايي براي قطع پخش شبکه خبري عربي العالم ايران خبر داد.

به گزارش پرس تي وي شرکت فرانسوي پخش شبکه ماهواره اي " يوتل ست" به شرکت ماهواره اي (STN ) متعلق به اسلوني فشار وارد مي کند تا پخش شبکه خبري العالم ايران را از روي اين ماهواره متوقف کند.بهانه شرکت يوتل ست از پخش شبکه هاي ماهواره اي ايران، ادعاي ارسال پارازيت از سوي ايران روي امواج ماهواره اي و بنا به ادعاي مديران اين شرکت مبارزه با سانسور و حرکت در جهت گردش آزاد اخبار و اطلاعات و اين در حالي است که اقدام به قطع پخش شبکه هاي ماهواره اي ايران که در ماه هاي گذشته به کرات از سوي برخي شرکت هاي ماهواره اي صورت گرفته، خود ناقض اصل آزادي بيان شمرده مي شود.

اسد: هرگونه تصميمي درمورد مذاکرات صلح را مي پذيرم

رئيس‌جمهور سوريه ضمن اعلام آمادگي‌ براي تاييد هرگونه تصميمي در خصوص مذاکره دولت و مخالفان متوقف شدن کمک‌هاي مالي و تسليحاتي به مخالفان را کليد موفقيت مذاکرات سوريه دانست.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري سوريه الان، بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه در مصاحبه با تلويزيون آلمان گفت: کليد موفقيت مذاکرات صلح ميان دولت و مخالفان سوريه متوقف شدن کمک‌هاي مالي و تسليحاتي کشورهاي خارجي به ويژه آمريکا و قطر به مخالفان است. وي همچنين اعلام کرد آماده است تا هرگونه تصميمي که در خصوص مذاکرات ملي ميان مخالفان و دولت سوريه گرفته مي‌شود را تاييد کند. اسد درباره مذاکرات صلح نيز گفت: اين مذاکرات از ابتداي بحران سوريه آغاز شده و بر موضوع خشونت تمرکز دارد. اگر خواهان موفقيت مذاکرات هستيد بايد بر عامل خشونت در طرح‌ خود تمرکز کنيم چرا که اگرخشونت متوقف نشود گروه‌هاي تروريستي از شماري از کشورها به ويژه ترکيه و قطر وارد سوريه مي‌شوند؛ اگر سلاح‌هايي که از خارج به سوريه وارد مي‌شود متوقف نشود طرح صلح به شکست کشيده خواهد شد.


 تا انتخابات يازدهم 

پورمحمدي: به دنبال چهره هاي جديد درانتخابات باشيد

رئيس سازمان بازرسي کل کشور در مورد کانديداتوري هاشمي گفت: من به عنوان يک منبع مطلع و آگاه مي دانم که هاشمي کانديدا نمي شود و شما نيز دنبال پيرمردها نباشيد. مصطفي پورمحمدي در جلسه ماهانه جامعه اسلامي مهندسين در جمع خبرنگاران در پاسخ به مهر مبني بر اينکه نظرتان در مورد کانديداتوري آقاي هاشمي چيست؟، گفت: تا آنجا که من اطلاع دارم ايشان کانديدا نمي شود.

وي در ادامه پاسخ مهر مبني بر اينکه اکثر چهره ها و گروه هاي اصلاح طلب بر حضور ايشان در انتخابات تاکيد دارند و گفته اند که در صورت کانديداتوري ايشان کانديدايي براي انتخابات معرفي نخواهند کرد، گفت: اگر من را به عنوان يک فرد مطلع قبول مي کنيد به شما مي گويم که ايشان کانديدا نمي شود.

همچنين رئيس سازمان بازرسي کل کشور در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اينکه آيا خاتمي کانديدا مي شود؟، گفت: به واسطه مرتبطيني که داريم مي دانم که خاتمي هم کانديدا نخواهد شد.

وي در پاسخ به اينکه پس در انتخابات پيش رو رغيب جدي از جريان اصلاحات در برابر کانديداهاي اصولگرايي وجود ندارد؟، تصريح کرد: مگر فقط هاشمي و خاتمي رغيب ما هستند ما نبايد دنبال شخصيت هاي تکراري باشيم هرکس که دوره رياست جمهوري‌اش تمام شد، طبق نظام گردش مديريتي مدرن امروز دنيا بايد کنار برود و تکرار نشود و من نيز مدافع سرسخت اين تئوري هستم. پورمحمدي خطاب به خبرنگاران ادامه داد: شما دنبال چهره هاي جديد باشيد نه قديمي؛ چرا که جوان‌هايي همچون من هستند و دنبال پيرمردها نباشيد.

جبهه پايداري: سعيد جليلي يکي از گزينه‌هاي مورد نظراست

سخنگوي جبهه پايداري انقلاب اسلامي گفت: بطور حتم در انتخابات دوره يازدهم رياست جمهوري، يک کانديدا را معرفي خواهيم کرد.

به گزارش ايسنا، کامران باقري لنکراني در جمع خبرنگاران در شيراز افزود: جبهه پايداري هفتاد گزينه مشخص را براي انتخابات رياست‌جمهوري در نظر داشت که بعد از بررسي‌ها اکنون اين ليست به پنج نفر تقليل پيدا کرده است.

وي با تاييد اينکه "سعيد جليلي يکي از گزينه‌هاي مد نظر جبهه پايداري براي انتخابات يازدهم است"، گفت: براي جبهه پايداري، برنامه مهم است و حتي اگر در انتخابات کانديداي مورد نظر ما راي نياورد، برنامه‌ها را به فرد منتخب مردم ارايه خواهيم داد. لنکراني در پاسخ به اين پرسش که "آيا نام وي نيز در ميان پنج گزينه نهايي قرار دارد يا خير؟" تصريح کرد: براي ما ملاک افراد نيستند، برنامه‌هايي کاربردي افراد براي خروج از مشکلات کنوني است. اين فعال سياسي در پايان، داشتن برنامه درباره رفع تنگناهاي اقتصادي و مقابله با تحريم‌ها و تهديدها را از جمله برنامه‌هاي مشخص جبهه پايداري براي ورود به عرصه انتخابات رياست‌جمهوري دانست.

باهنر كانديداتوري خود را اعلام كرد

دبيرکل جامعه اسلامي مهندسين گفت: اگر جامعتين به سازوکار مشخص برسد ما حتما در قالب آن عمل مي‌کنيم در غير اين صورت بنده و آقايان آل‌اسحاق و متکي باهم کار خواهيم کرد.

به گزارش مهر محمدرضا باهنر دبيرکل جامعه اسلامي مهندسين در جلسه ماهانه اين حزب در خصوص منويات مقام معظم رهبري و سخنان ايشان در مورد مسائل داخلي به ويژه اتفاقاتي که در مجلس رخ داد گفت: ما در جامعه اسلامي مهندسي فرمايشات مقام معظم رهبري را بررسي کرديم اما همانطور که همه مستحضريد رهبري آنقدر موارد را شفاف فرمودند که هيچ نيازي به تبيين يا تفسير وجود ندارد چرا که شايد در تفسير باز راه را خطا برويم.

وي در خصوص اجماع اصولگرايان نيز گفت: همه تلاش، سرمايه و بضاعت خود را خرج کنيد که اصولگرايان به وحدت نزديک شوند البته ما به نقطه واحد رسيدن اميدي نداريم.

نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي به اعلام سه کانديدهاي نهايي جبهه پيروان اشاره و تصريح کرد: از بنده نيز به عنوان يکي از اين سه کانديدا اسم برده شده، که البته اين به پيشنهاد تشکل‌ها و بدون تفاهم با من بوده است و من اراده‌اي براي اين کار ندارم و البته اين هم که ما مخالفت کنيم اخلاقا درست نيست.


 ماندگار بر جريده عالم  

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام – FUIW

شوراي اجرايي – اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428، دوم آپريل 2007

سند پيش نويس دستور جلسه موضوع 2.1 :

قسمت سي و يكم

4- شرکت در نوزدهمين اجلاس هيأت هاي امناي دانشگاه اسلامي نيجر( نيامي، نيجر؛ 13 تا 15 دسامبر 2006)

براي ارزيابي کارايي مالي و آکادميک دانشگاه اسلامي نيجر، نوزدهمين اجلاس هيأت امنا نيامي(نيجر) از تاريخ 13تا15 دسامبر 2006 تشکيل گرديد.

جلسه با حضور رئيس هيأت امنا، سفير ناصرحمدان زابي، نمايندگان مؤسسات عضو هيأت امناء، نماينده دبيرکل FUIW، و همچنين نايب رئيس دانشگاه تشکيل گرديد.

برنامه جلسه شامل موارد زيربود:

1- ايجاد بخش دپارتمان پروژه دختران در دانشگاه؛

2- ايجاد بخش دپارتمان پروژه وقف؛

3- ديدار از دانشکده ها، مؤسسه پيشرفته و مرکز فني دانشگاه؛

4- گزارش در مورد وضعيت مالي دانشگاه وبستن حساب ها؛

5- بحث برنامه ده ساله دانشگاه اسلامي نيجر(دبيرخانه اتحاديه سرپرستي طراحي برنامه را به عهده دارد)؛

6- بحث بودجه جديد براي سال هاي 2006 تا 2007؛

7- توزيع جوايز مسابقه در مورد قرآن مجيد وگفتار پيامبر.

فعاليت هاي دبيرخانه FUIW در طول جلسه:

اين فعاليت ها شامل موارد زيراست:

- برجسته کردن حمايت صورت گرفته توسط FUIW و ISESCO براي تقويت پيام دانشگاه؛

- ارائه پيش نويس برنامه ده ساله دانشگاه اسلامي نيجر؛

- جلسه با معلمين اعزامي توسط ISESCO به دانشگاه اسلامي

- ارائه پيشنهادهاي آموزشي و فرهنگي براي بهبود سيستم آموزش دانشگاه.

در انتهاي جلسه، شرکت کنندگان پيشنهاد تصويب پيش نويس برنامه دهساله که توسط دبيرخانه FUIW طراحي شده است وتقديم آن به دبيرخانه OIC را دادند.


 آيت‌الله هاشمي:
 بايد به دور از روزمرگي، در جهت اصلاح سياست‌هاي فعلي حركت كنيم 

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار اعضاي شوراي مركزي خانه كشاورز، درد دل‌ها و گله‌هاي بيان شده از سوي جمع حاضر را در مورد مشكلات كشاورزي رنج‌آور خواند و با بيان لزوم ايجاد رسانه و ارگاني براي انعكاس مشكلات به مسئولان و آگاهي از وضعيت صنعت توليد، صنعت و كشاورزي كشور گفت: كشاورزان و كساني كه به نوعي با اين رشته سروكار دارند از پرتلاش‌ترين و در عين حال كم‌توقع‌ترين اقشار جامعه هستند چرا كه اخبار و مسائل اين قشر كمتر در معرض آگاهي مردم و مسئولان قرار مي‌گيرد.

به گزارش ايلنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با بيان اينكه اطلاعات و اخبار حاكي از اين است كه به دليل برخي سوءمديريت‌ها، آب، خاك، محيط زيست و توليدات كشاورزي كشور دچار مشكلاتي شده است كه تداوم اين امر براي آينده و امنيت غذايي كشور مضرّ است. عضو مجلس خبرگان رهبري، بنيان و اساس معضلات و مشكلات در بخش كشاورزي يعني سوءمديريت و برنامه‌ها را گريبان‌گير ساير بخش‌ها اعم از فرهنگ، سياست، اجتماع و مراكز علمي كشور نيز دانست و افزود: بايد به دور از روزمرگي، در جهت اصلاح سياست‌ها حركت كنيم.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با تأكيد بر لزوم پذيرش خطا و اشتباه و بازگشت به راه درست، فرافكني و انداختن تقصيرها به گردن يكديگر را راهگشا ندانست و تصريح كرد: امروز لازم است با وحدت و همدلي و پرهيز از ايجاد تفرقه و نيز در پيش گرفتن سياست درست صنعتي، اقتصادي، فرهنگي و سياست خارجي فعال، همراه با همزيستي مسالمت‌آميز با دنيا مشكلات را به‌تدريج حل كنيم.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، جمهوري اسلامي ايران را داراي امكانات بالا از لحاظ طبيعي، مادي، انساني و پشتوانه تمدني و ديني متكي به مكتب غني اهل بيت(ع) دانست و گفت: در يك دوره مديريت اجرايي شايسته‌سالار، مي‌توانيم با همدلي مسئولان، همراهي مردم و تعامل ثمربخش با دنيا به مسير صحيح توسعه و پيشرفت و تعالي كشور باز گرديم.

عضو مجلس خبرگان رهبري، حفظ اميد و پرهيز از يأس و نااميدي را لازمه عبور صبورانه از مشكلات مرحله كنوني خواند و تأكيد كرد: استفاده از استعداد بزرگ انساني كشور، مديران باتجربه و دلسوختگان انقلابي از همه طيف‌ها و جريان‌هاي وفادار به نظام و انقلاب، مي‌تواند ما را در عبور از مرحله حساس كنوني ياري رساند. در ابتداي اين ديدار دكتر عيسي كلانتري، دبيركل خانه كشاورز با تشريح مسائل و مشكلات بخش كشاورزي كشور، وضعيت اين بخش را نگران‌كننده خواند و گفت: با ادامه روند كنوني و سوءمديريت‌ها، مشكلات بخش كشاورزي بيشتر خواهد شد.


 رئيس مجلس:
 گزارش آژانس در اراده مذاکره کنندگان تاثيري نخواهد داشت 

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه همکاري ايران با آژانس در ماه‌هاي اخير فراتر از حد متعارف بود، گزارش مدير کل آژانس درباره فعاليت هسته‌اي ايران را غير منصفانه خواند و گفت:گزارش آژانس در اراده مذاکره کنندگان تاثيري نخواهد داشت.

به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني در نشست علني مجلس شوراي اسلامي، در نطق پيش از دستور با اشاره به گزارش آژانس درباره برنامه هسته‌اي ايران، گفت: ايران هميشه از يک گفتگوي سازنده با آژانس حمايت کرده و در ماه‌هاي اخير نيز همکاري ايران با آژانس فراتر از ضوابط متعارف انجام شد و اين نشان مي دهد که ايران هيچ مسئله پنهاني در امور هسته‌اي خود ندارد.

انتظار بود گزارش مدير کل آژانس منصفانه باشد

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي، افزود: تمام فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران زير نظر آژانس و بازرسان آن انجام مي شد و در چنين شرايطي انتظار بود گزارش مدير کل آژانس منصفانه باشد؛ درحالي که بعضي از عبارات در اين گزارش، گزارهاي کليشه‌اي است که ظاهراً از قبل به آنها داده شده تا فضاي رسانه‌اي را در دنيا مه آلود کنند.

گزارش آژانس در اراده مردم ايران تاثيري نخواهد داشت

رئيس مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: آژانس يک نهاد حرفه‌اي در زمينه مسائل هسته‌اي است و با اين گونه اقدامات جايگاه خود را تخريب خواهد کرد اما بايد توجه کنند که اگر اين گزارش قبل از مذاکرات هسته اي با هر تصوري منعکس شده، به هيچ وجه در اراده ملت ايران و مذاکره کنندگان تأثيري نخواهد داشت. لاريجاني ادامه داد: مذاکره کنندگان هسته اي صرفاً بايد در چارچوب تعهدات ايران و حقوق و تکاليفي که در چارچوب NPTداريم، مذاکره را انجام دهند و کسي در شرايط امروز دنيا دچار توهم با اين گونه دسائس سياسي نخواهد شد.

لاريجاني عازم هند شد

علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي بعدازظهر روز يکشنبه به منظور ديدار با رئيس پارلمان هند، تهران را به مقصد کشور ترک کرد.محمد آشوري، غلامرضا تاج‌گردون، بهروز نعمتي، فاطمه آليا و اسفنديار اختياري در اين سفر لاريجاني را
همراهي مي‌کنند.


 معامله مخالفان سوريه با آژانس انرژي اتمي 

مخالفان سوري با ادعاي اينکه مرکز هسته اي سوريه در شمال اين کشور را به تصرف خود درآورده اند، به آژانس بين المللي انرژي اتمي پيشنهاد دادند تا در قبال حمايت از مخالفان، ناظراني را به اين مرکز اعزام کند.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه اي الشرق الاوسط، مسعف الصبوح، سخنگوي يکي از گردان هاي نظامي مخالف دولت در سوريه مدعي شد: ارتش آزاد سوريه با همکاري برخي گردان هاي مستقل مخالف دولت توانسته مرکز هسته اي "الکبر" سوريه واقع در استان ديرالزور را به طور کامل به تصرف در آورند و هم اکنون کنترل اين مرکز به دست مخالفان افتاده است.

وي که خود يکي از نظاميان جدا شده از ارتش سوريه است، گفت: شب شنبه و پس از چندين روز محاصره مرکز هسته اي الکبر مخالفان توانستند اين مرکز را به تصرف خود درآوردند و هم اکنون هياتي از مخالفان که متخصص در امور سياسي و هسته اي هستند، کار مذاکره با آژانس بين المللي انرژي هسته اي را آغاز کرده اند تا در صورت محقق شدن خواست مخالفان اين آژانس بتواند گروهي را براي بررسي مرکز به ديرالزور اعزام کند.

وي گفت: شرط ما براي آژانس بين المللي انرژي اتمي جهت بازرسي از اين مرکز هسته اي اين است که در عرصه بين المللي از مخالفان حمايت کند و اينکه کساني که به اين مرکز وارد مي شوند براي سوري ها شناخته شده باشند.


 طرح آمريکا و انگليس براي حمله به زرادخانه‌هاي شيميايي سوريه 

فرماندهان ارتش‌هاي آمريکا و انگليس طرح‌هايي را به منظور تصرف و يا نابودي سلاح‌هاي شيميايي سوريه ترسيم کرده‌اند.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه ديلي تلگراف، مقام‌هاي بلندپايه همچنين مذاکراتي را در خصوص طرح‌هاي احتياطي مربوط به آنچه که "دولت خودسر" خوانده‌اند انجام دادند تا جلوي تصرف سلاح‌هاي هسته‌اي، شيميايي و بيولوژيکي توسط تروريست‌ها را بگيرند. مقام‌هاي نظامي آمريکا بيم آن دارند که گازهاي اعصاب و سلاح‌هاي شيميايي در صورت سقوط دولت بشار اسد به دست تروريست‌ها بيفتد.

سرويس‌هاي اطلاعاتي انگليس اعتقاد دارند سوريه زرادخانه بزرگي از سلاح‌هاي کشتار جمعي شامل گازهاي اعصاب نظير گاز سارين را که يکي از مرگبارترين سلاح‌هاي جهان است و همين طور سلاح‌هاي شيميايي نظير گاز خردل ذخيره کرده است. اين سلاح‌ها تاکنون استفاده نشده‌اند و هم اکنون توسط نيروهاي امنيتي سوريه محافظت مي‌شوند.

با وجود اين بنا به گفته منابع خبري اطلاعاتي گروه‌هاي شبه نظامي افراطي در حال حاضر در سوريه در حال جنگيدن با دولت اين کشور بوده و در موقعيت حمله به انبارهاي سلاح‌هاي شيميايي قرار دارند.


 سرمقاله 

 به مناسبت هفته سلامت مردان؛

لطفاً آقايان با دقت بيشتري بخوانند!

حميدرضاعسگري

روز اول اسفند به پيشنهاد انجمن اورولوژي ايران در سال 1385 به عنوان روز ملي سلامت مردان مطرح و بعد از آن هم روز سلامت به هفته "سلامت مردان" تبديل شد. شايد اين سوال پيش آيد كه چه دلايلي وجود دارد كه يك هفته را به نام سلامت مردان نامگذاري كرده اند؟! آيا اين بارهم بحث تبعيض ميان مرد و زن مطرح است؟ خير اينگونه نيست و علت اختصاص اين هفته به سلامت مردان به سبب خطرات بسياري است كه جان آقايان را درمقابل با زنان تهديد مي كند.

براساس آمارهاي پزشكي، مردان ايراني در برابر بيماريها پنج برابر و در مواجهه با مرگ و مير در مقايسه با زنها دو برابر آسيب‌پذيرترند. بررسي ها و شواهد نشان مي دهد بيماري هايي از جمله سکته قلبي، فشار خون، سرطان ها و ... در آقايان شايع تر است که مي تواند زمينه ساز مرگ زودرس آنان باشد.

ميزان شيوع سرطان ميان آقايان پنج برابرخانم هاست كه ضرورت توجه به سلامت مردان را دوچندان مي كند. سرطان پروستات و مثانه بيشترين نوع سرطان در مردان ايراني است. شيوع سرطان مثانه در مردان 5 برابر زنان و‌ سرطان‌هاي ريه و معده سه برابر زنان است. همچنين قابل ذكراست كه 95درصد مبتلايان به ايدز در ايران مرد هستند و 15 درصد زوجهاي کشور ناباروند که نيمي از اين مشکل از طرف مردان است.

نكته نگران كننده درمورد آقايان، عدم مراجعه مناسب به پزشك مي باشد. مشغله زياد، نوع فرهنگ غلط اجتماعي حاکم بر جامعه درمورد عدم بيان علني برخي بيماري ها، عدم توجه به اصرارهمسر و خانواده، از جمله دلايل مراجعه ديرهنگام مردان به مطب پزشك مي باشد كه جداي از خطرات پزشكي، عوارض اجتماعي نيز دارد. آمارهاي فراواني وجود دارد كه بسياري از طلاق هاي موجود به سبب بيماري هايست كه مردان به آن مبتلا مي باشند. نارسايي هاي جنسي، ناباروري، ايدز و انواع سرطان ها در آقايان به سبب عدم مراجعه به موقع به پزشك معالج و رشد چشمگير بيماري، باعث بروز اختلافات خانوادگي و طلاق مي‌گردد.

مورد ديگر جهت توجه بيشتر به سلامت مردان بحث شيوع بيماري‌هاي شغلي در ميان آقايان مي باشد. بيماري‌هاي عضلاني و کمردرد که در محيط کاري به وفور ديده مي‌شود از شايع‌ترين بيماري‌ها در محيط‌هاي کاري در ميان مردان است. همچنين بيماري‌هاي ريوي (مواجهه با محرک‌ها)، بيماري‌هاي پوستي، مشکلات شنوايي، مشکلات توليد مثل، قرارگرفتن طولاني درمعرض نورخورشيد، حضور واستنشاق مستقيم و طولاني آلاينده ها و وجود عوامل زمينه‌ساز براي ايجاد سرطان از جمله بيماري‌هاي شايع است که در محيط‌هاي کاري مشاهده مي‌شود. لذا وقتي مرد خانواده دچار آسيب مي‌شود نظام خانواده مختل مي شود و اين نشان مي دهد که مردان بايد بيش از پيش به سلامت خود اهميت بدهند.

آسيب ها و ضرورت توجه به سلامت مردان بسيارند، اما بهترين و اصلي ترين راهكار براي حفظ سلامت آقايان "خودپيشگيري" و "خود مراقبتي" است. رعايت اصول بهداشتي در زندگي خصوصي، اهميت به حفظ اصول ايمني دركار، رعايت بهداشت عمومي، اهميت به سلامت خود با مراجعه به موقع به پزشك، عدم سهل انگاري نسبت به دردهاي خفيف و عوارض كوتاه مدت و بسياري موارد ديگر كه خود آقايان بهترمي دانند.

اين رويه سبب مي شود تا مرداني که در نقش‌هاي پر اهميتي مانند، ‌پدر، برادر، همسر يا حتي دوست و همسايه و همکار در زندگي ما حضور دارند و گاهي بي‌صدا درد مي‌کشند و گاهي بي‌صداتر از پا در مي‌آيند، پيش از آنکه دير شود با رعايت ساده‌ترين اصول مراقبتي از بيماري‌هاي خود پيشگيري کنند و اگر بيمار شده‌اند با مراجعه به پزشک، ‌تشخيص بهنگام و درمان روزهايي بيشتر و شادتر در کنار ما زندگي کنند.


  سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

سري نوزدهم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 سال نو چيني 


 تجليل از صادرکنندگان نمونه 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي