جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/12/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4376


سونوگرافي فقط براي بارداري نيست


آيا اين مواد واقعا سرطان زا هستند؟


خبرها از عالم علم


 سونوگرافي فقط براي بارداري نيست  

 قسمت اول

سونوگرافي يکي از روش هاي تصويربرداري است که تقريبا هيچ ضرري براي بدن ندارد. به آن اولتراسونوگرافي Ultrasonography هم مي‌گويند.

به گزارش تبيان، همانطور که مي دانيم در روش‌هاي تصويربرداري با اشعه ايکس مانند راديوگرافي ساده و يا سي تي اسکن، بدن تحت تابش مقدار معيني از اشعه يونيزان قرار ميگيرد که اگر از حد مشخصي بيشتر باشد مي تواند موجب اشکالاتي در کارکرد سلولها شود. ولي در سونوگرافي از اشعه ايکس استفاده نمي شود.

نحوه عملکرد سونوگرافي

امواج مورد استفاده در سونوگرافي از جنس امواج صوتي و در واقع صدا هستند که ضرري براي بدن ندارند.

اينها امواج فراصوتي هستند. جنس آنها دقيقا مانند صدا است، ولي به علت بالا بودن فرکانس يا بسامد آنها، قابل شنيدن توسط گوش انسان نيستند.

با اين حال خواص صوت و صدا را دارند، يعني در برخورد با موانع، منعکس مي شوند.

سونوگرافي روش تصوير برداري دردناکي نيست و در حين انجام آن، بيمار ناراحتي احساس نمي کند.

براي انجام سونوگرافي، توسط يک وسيله خاص که پزشک سونولوژيست (متخصص تصويربرداري که سونوگرافي مي کند) روي اندام شما قرار مي دهد، امواج صوتي با فرکانس بالا که براي گوش انسان قابل شنيدن نيستند، به درون بدن تابانده مي شوند.

اين امواج بعد از برخورد به بافت هاي مختلف بدن بازتابيده شده و امواج بازتابش شده توسط همان دستگاه، مجددا دريافت مي شوند.

درون بدن انسان از بافت هاي مختلفي درست شده که توانايي آنها در بازتابش امواج صوتي متفاوت است. بعضي از آنها امواج صوتي را بهتر و بعضي کمتر منعکس مي کنند.

پس شکل و ساختار بازتابش امواج صوتي سونوگرافي تابعي از شکل و مواد تشکيل دهنده بافتهاي دروني بدن است که مورد تابش قرار گرفته است.

امواج بازتابيده شده از بدن، توسط يک کامپيوتر تجزيه و تحليل شده و به تصوير تبديل مي شود.

پزشک متخصص تصويربرداري اين تصاوير را بر روي مانيتور دستگاه ديده و ممکن است بعضي از آنها را چاپ کند.

در سونوگرافي بيشتر، بافت هاي نرم اندام ديده و بررسي مي شوند.

پس سونوگرافي وسيله مناسبي براي تشخيص مشکلات استخوان نيست، ولي با آن مي توان مشکلات عضلات، رباط ها، تاندون ها و بسياري بافت هاي ديگر را بررسي کرد

سونوگرافي ممکن است به صورت دو بعدي و يا سه بعدي باشد و مي توان تصوير سونوگرافي اندام را در حال حرکت و فعاليت ديد.

سونوگرافي قلب را اکوکارديوگرافي مي‌نامند.

نوع خاصي از سونوگرافي به نام سونوگرافي داپلر Doppler Sonography وجود دارد. اين روش تصويربرداري بر اساس پديده داپلر کار مي کند و هدف از انجام آن، بررسي ميزان و سرعت جريان خون در وريدها و شريان هاي بدن است.

سونوگرافي داپلر همچنين براي تشخيص ترومبوز وريد عمقي (لخته شدن خون در وريدهاي عمقي ساق پا)، تنگي و انسداد شرياني بويژه در شريان کاروتيد استفاده مي‌شود.

در مامايي نيز از سونوگرافي داپلر جهت گوش دادن به صداي قلب جنين استفاده مي‌شود. همچنين براي ارزيابي تومور و بدشکلي هاي مادرزادي کاربرد دارد.

سونوگرافي چگونه انجام مي شود؟

براي انجام سونوگرافي بيمار بر روي تخت دراز کشيده و پزشک متخصص سونولوژيست، ژل خاصي را بر روي پوست بيمار در محل مورد بررسي قرار مي‌دهد. ژل اجازه مي دهد که امواج فراصوتي راحت تر و به شکل يکنواخت تري به درون بدن نفوذ کنند.

سپس يک دستگاه کوچک را که با سيمي به دستگاه مرکزي سونوگرافي متصل است، بر روي پوست قرار مي دهد.

پزشک دستگاه را بر روي پوست حرکت مي دهد تا قسمت هاي مختلف درون بدن را از زواياي مختلف ببيند. اين تصاوير بر روي مانيتور مرکزي دستگاه ديده مي شوند.

ادامه دارد...


 آيا اين مواد واقعا سرطان زا هستند؟  

اسپري هاي بدن، محلول هاي شست‌وشوي دهان و داروهاي چربي سوز و ... مواردي هستند که سالهاي سال است مردم اعتقاد دارند منجر به ايجاد سرطان مي شوند. آيا اين باورها واقعيت دارند؟ آيا خطرناک بودن اين مواد ثابت شده است؟ دليل اين نوع تفکرات چيست و از کجا منشا گرفته است؟

به گزارش برترين‌ها، براي يافتن پاسخ اين سوال ها در ادامه با ما همراه باشيد.

1. شيرين کننده هاي مصنوعي

دليل: افرادي که رژيم داشتند و بسيار پيگير کالري مواد غذايي بودند از اينکه در اوايل دهه 1950 ميلادي سوداهاي رژيمي عرضه شدند، بسيار خرسند بودند. اما برخي از تحقيقات آزمايشگاهي ثابت کرد، مواد شيرين کننده موجود در اين نوشيدني ها باعث ايجاد سرطان مثانه مي شود. به همين دليل، موسسه غذايي و دارويي ايالت متحده عرضه اين نوشابه ها را ممنوع اعلام کرد.

سپس، ساکارين جايگزين شيرين کننده قبلي شد. اما خيلي زود معلوم شد اين ماده نيز باعث ايجاد تومور مي شود. اما ساکارين هرگز ممنوع نشد. فقط همه توليدکننده ها مجبور بودند روي محصولات خود ذکر کنند ساکارين موجود در آنها ممکن است باعث بروز سرطان شود.

واقعيت: بر اساس تحقيقات موسسه ملي سرطان آمريکا، هيچ مدرکي دال بر اينکه سيکلامات يا ساکارين منجر به ايجاد سرطان در بدن انسان مي‌شود، وجود ندارد. در آمريکا، همچنان استفاده از سيکلامات ممنوع است اما ساکارين در سال 2000 ميلادي از فهرست مواد سرطان زا خارج و برچسبهاي هشدار دهنده محصولات نيز برداشته شد.

در حال حاضر، شيرين کننده هاي ديگري همچون اسپارتام مورد شک قرار دارد. اما دانشمندان اعلام کرده اند که خطر سرطان در نوع بشر افزايش نيافته است. بنابراين، نمي توان به درستي گفت که آيا اين مواد سرطان زا هستند يا خير!

2. دهان‌شويه

دليل: تعداد معدودي تحقيقات از دهه 70 ميلادي ثابت کرده بودند دهان شويه ها که شامل اتانول هستند، منجر به ايجاد سرطان دهان مي شوند. محققان به طور تئوريک اعلام کردند، مواد داخل اين محلول باعث آسيب پذيري بيشتر بافت هاي دهاني و در نهايت ايجاد سرطان مي شود. درست همچون تاثير سيگار روي ريه.

واقعيت: شواهد کمي وجود دارد که نشان دهند محلول هاي شوينده دهان سرطان زا هستند.

هيچ مدرکي وجود ندارد که مثلا اگر برندي الکل بيشتري داشته باشد، احتمال سرطان زايي آن نيز بيشتر است.

اگر به طور صحيح از اين محلول ها استفاده شود، بسيار هم مفيد هستند. بهتر است افراد سيگاري که سابقه خانوادگي در سرطان دهان دارند، براي اطمينان بيشتر از محلول هاي بدون الکل استفاده کنند.

3. داروهاي چربي سوز

دليل: آيا داروهاي کاهش دهنده کلسترول در ايجاد سرطان نقش دارند؟ در تحقيقاتي در سال 2007 ميلادي اعلام شد داروهاي چربي سوز همچون استاتينز، لواستاتين، سيمواستاتين، پراواستاتين، فلوداستاتين و آتروواستاتين مي توانند منجر به ايجاد سرطان هايي همچون سينه، پروستات و روده بزرگ شوند.

واقعيت: در سال 2008 ميلادي نتيجه ابتدايي 15 آزمايش پزشکي نشان داد که استاتينز نمي تواند سرطانزا باشد: کاهش ميزان کلسترول با سرطان ارتباط داشت، آنها به شرکت کننده ها داروهاي چربي سوز دادند و اعلام کردند، ميزان کلسترول باعث سرطان است نه داروها.

اين تحقيقات به افرادي که استاتينز مصرف مي‌کنند، اين اطمينان را مي دهد که با کاهش احتمال بيماري هاي قلبي و عروقي خود، امکان ابتلا به سرطان را در خود افزايش نمي دهند.

در تحقيقات ديگري که روي 170 هزار نفر انجام شده بود نيز مشخص شد هيچ ارتباطي ميان استاتينز و سرطان وجود ندارد.

4. گوشي هاي تلفن همراه

دليل: در سال 1993 ميلادي، مردي از شرکت سازنده موبايل به دادگاه شکايت و موبايل توليدي آن شرکت را باعث ايجاد سرطان مغز همسرش اعلام کرد. اين مساله جهاني شد و موج شکايت ها و دادخواهي‌هاي بسياري در دنيا به راه افتاد. در نتيجه ميليون ها دلار پول هزينه شد تا مشخص شود آيا امواج راديويي که از موبايل ساطع مي شود، واقعا مضر هستند يا خير.

واقعيت: تحقيقات گسترده اي تا به امروز انجام شده است که بي ارتباط بودن تلفن هاي همراه با سرطان را تاييد نمي کند.

محققان بيش از 13 هزار فرد بزرگسال را در حدود يک دهه مورد آزامايش قرار داده و ثابت کرده‌اند کاربراني که به طور مدام در معرض اشعه هاي تلفن همراه قرار دارند، در خطر ابتلا به تومور يا سرطان مغزي قرار دارند.

اما تعداد سرطاني هايي که در نتيجه موبايل بيمار شده اند بسيار کمتر از آنهايي است که هرگز در معرض موبايل نبوده اند.

شرکت کننده ها به طور تقريبي زمان استفاده از موبايل خود را ذکر کرده بودند که در ناشفاف بودن نتيجه تحقيقات موثر است.

5. اسپري هاي بدن و مام هاي ضدعرق

دليل: حدود ده سال پيش ايميل هايي در دنياي وب دست به دست مي گشت و به زنان هشدار مي‌داد استفاده از مام منجر به سرطان سينه مي شود.

محققان نيز اعلام کردند از آنجا که دئودورانت ها و مام ها عنصر آلومينيومي به نام «پارابنز» دارند که نقش هورمون استروژن را ايفا مي کند و مي تواند خطر ابتلاي زنان به سرطان سينه را افزايش دهد.

واقعيت: هيچ مدرکي دال بر سرطان زا بودن دئودورانت و مام وجود ندارد. البته در سال 2004 ميلادي، نگراني هاي از اين مساله افزايش يافت زيرا دانشمندان در بافت هاي سرطاني سينه، «پارابنز» پيدا کردند و احتمال دادند شايد مواد شيميايي باعث ايجاد اين غده ها شده است.

اما اين محققان هرگز احتمال وجود «پارابنز» را در بافت هاي سالم سينه چک نکردند. شواهد نشان مي‌دهد 99 درصد از انسان ها در معرض «پارابنز» از منابع مختلف همچون مواد غذايي قرار دارند.

شواهد کوچکي نيز وجود دارند که اعلام مي کنند اين مواد خطرناک هستند. براي کشف واقعيت بايد آزمايشات و تحقيقات بيشتري انجام شود.

در سال 2002 ميلادي، تحقيقي که روي صدها زن مبتلا و غير مبتلا به سرطان سينه صورت گرفت نشان داد، دئودورانت و مام مي توانند باعث افزايش خطر ابتلابه اين بيماري باشند.

6. رنگ مو

دليل: تحقيقاتي که در سال 2008 ميلادي در مرکز بين المللي تحقيقات در مورد سرطان انجام شد، به مردم در مورد ارتباط رنگ مو و سرطان هشدار داد. آنها اعلام کردند افرادي که در آرايشگاه ها کار مي‌‌کنند و به طور مدام در معرض رنگ موها قرار دارند، احتمال ابتلا به سرطان را دارند.

واقعيت: تحقيقاتي که مرکز بين المللي تحقيقات در مورد سرطان انجام داده بود مربوط به سال ها پيش است و در آن زمان مواد شيميايي ديگري وجود داشته است که شايد منجر به سرطان مي شده است. اما معلوم نيست آيا رنگ موهايي که اين روزها توليد مي‌شوند نيز مواد شيميايي سرطان زا دارند يا خير. اما بيشتر شواهد موجود تاييد نمي کنند که رنگ مو مي‌تواند دليلي براي سرطان باشد.


 خبرها از عالم علم 

وزن بهتر در زايمان

ترجمه: پيروز پاليزي

براساس مطالعات درباره وضعيت 84 خانم باردار براي اولين نوزاد با وزني در حد سلامت، عادت به ورزش با رعايت اعتدال خصوصا در نيمه دوم دوران بارداري به جنين شما اين شانس را مي دهد كه در زمان زايمان از وزن سالمتري بهره‌مند باشد. نيمي از اين خانم‌ها از هفته 20 بارداري 5 روز در هفته شروع به دوچرخه سواري ثابت بمدت 40 دقيقه كردند و آنرا تا هفته 36 ادامه دادند و نيمي ديگر هيچ‌گونه نرمشي انجام ندادند. نوزادان مادراني كه ورزش كرده بودند، ميانگين وزنشان در زمان تولد حدودا 3 كيلو و 370 گرم بود و نوزادان مادراني كه ورزش نكرده بودند، ميانگين وزنشان در زمان تولد 3 كيلو 900 گرم بود. محققين اينطور فكر مي‌كنند كه تمرينات ورزشي باعث رسيدن حد متعادل مواد مغذي به نوزاد مي شود. نوزاداني كه وزن آنها در زمان تولد بيش از 4 كيلو و 250 گرم است با خطر بيشتري براي وزن بيش از حد يا چاقي در دوران كودكي روبرو هستند.

منبع: www.niniplus.com

مهمان ناخوانده به پوستمان هم رحم نمي کند

پوست هدف اصلي ذرات آلوده در اتمسفر است که منجر به بروز تومورها و آلرژي مي شود.خليل فارسي نژاد متخصص پوست و مو و زيبايي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، گفت: آلودگي هوا به 2 شکل آسيب کوتاه مدت و آسيب دراز مدت بر روي پوست تاثيرگذار مي باشد.وي افزود: در آسيب درازمدت آن به دليل اينکه پوست يک سد محافظ بدن در مقابل عوامل خارجي سمي مثل اشعه ماوراء بنفش است اثرات فوري آن مي‌تواند به شکل بروز آکنه، در ماتيت تماسي و ايجاد لکه يا بي رنگي بخشي از پوست ناشي از واکنش هاي شيميايي و سرطان پوست باشد.وي خاطرنشان کرد: سرطان هاي پوست از جمله سرطان سنگ فرشي- قاعده‌اي و ملانوما رابطه مستقيم با تماس با اشعه UVB با طول موج nm 320-290 دارد، هر 1 درصد کاهش در ازن منجر به افزايش 2 برابري تابش اشعه UVB و بنابراين 2 برابر افزايش بروز سرطان پوست مي شود.

آلاينده هاي محيطي با حذف لايه ازن به عنوان يک معضل بزرگ در درماتولوژي محسوب مي شوند.وي تصريح کرد: اثر کوتاه مدت آن باعث تغييرات در کلاژن و از بين رفتن آن مي شود که در نتيجه آن فرد دچار افزايش چروک و لکه هاي پوستي و در نهايت پيري زودرس مي شود، اين افزايش چروک در مناطقي از بدن که بيشتر در معرض هوا قرار دارند از جمله صورت و دست ها بيشتر اتفاق مي افتد.

بيماري ام اس در کمين چه کساني است؟

چاقي خطر ام‌ اس را در کودکان و دختران نوجوان تشديد مي‌کند.

به گزارش سلامت نيوز، پزشکان آمريکايي در يک مطالعه جديد هشدار دادند: چاقي خطر ام‌ اس را در کودکان و دختران نوجوان تشديد مي‌کند. آنت لانگر – گولد، نويسنده اين مطالعه و متخصص دپارتمان مطالعه و ارزيابي کايسر پرماننت در کاليفرنياي جنوبي و عضو آکادمي نورولوژي در آمريکا در اين بررسي جديد خاطرنشان کرد: طي 30 سال گذشته نرخ چاقي دوران کودکي سه برابر شده است و در مطالعات اخير ما آشکار شده است که بالاترين نرخ ابتلا به ام اس کودکي در ميان اطفال و دختران نوجوان چاق و داراي اضافه وزن ديده مي‌شود و اين يافته نشان مي‌دهد که با توجه به ادامه اپيدمي چاقي دوران کودکي خطر افزايش نرخ ابتلا به ام اس در کودکان نيز تشديد مي‌شود. در اين مطالعه لانگر و دستيارانش روي 75 کودک و نوجوان مبتلا به ام اس که بين دو تا 18 ساله بوده‌اند، آزمايش کردند. اين کودکان با 913 هزار و 97 کودک سالم مقايسه شدند و شاخص‌ توده‌ بدني‌ آنها اندازه‌گيري شد. بررسي‌ها نشان داد که به طور کلي ميزان چاقي و اضافه وزن در کودکان مبتلا به ام اس 50.6 درصد در حالي که در کودکان سالم، 36.6 درصد است. جزئيات بيشتر اين مطالعه در مجله پزشکي نورولوژي منتشر شده است.

تاثير آلودگي هوا بر تولد نوزادان کم وزن

مطالعات گروهي از محققان در بارسلوناي اسپانيا نشان مي دهد آلودگي هوا نه تنها روي افراد عادي بلکه حتي بر سلامتي و وزن کودکاني که هنوز متولد نشده اند، تاثير منفي دارد و موجب مي شود آنها هنگام تولد وزن کمتري داشته باشند.به گزارش ايرنا، روزنامه ال پاييس چاپ اسپانيا در اين زمينه نوشت: اگرچه اين فرضيه در تحقيقات علمي‌ ديگر نيز مطرح بود اما اکنون معلوم شده است ارتباط مستقيمي بين قرار داشتن مادر در فضاي داراي آلودگي هوا و کم وزن بودن نوزادان متولد شده از آنها وجود دارد، به طوري که هر چقدر آلودگي هوا بيشتر باشد، خطر کم وزني نيز افزايش مي‌‌يابد .اين روزنامه افزود: وقتي نوزاد با وزني کمتر از 5/2 کيلوگرم متولد شود، پيامد‌هاي شناخته شده‌اي دارد: افزايش مرگ و مير پيش از تولد و مستعد بودن نوزادان براي ابتلا به بيماريهاي مزمن در سنين بلوغ از جمله قلب و عروق، چاقي و مشکلات رواني.به نوشته ال پاييس، دانشمندان اسپانيايي، مطالعات خود را در اين زمينه روي ارتباط ميان تولد نوزادان کم وزن با غلظت ذرات معلق در هوا با سطح پايينتر از 10 ميکرون و 5/2 ميکرون آلودگي ناشي‌ از ترافيک، صنعت و تاسيسات توليد انرژي در زادگاه‌هاي آنها متمرکز کرده‌اند.يکي از نتايج نگران کننده اين مطالعات آن است که خطر کم وزني حتي در مناطقي که ميزان ذرات موجود در هوا متناسب با استانداردهاي تعيين شده از سو‌ي‌ دولت‌ها و سازمانهاي جهاني است، نيز وجود دارد.سازمان جهاني‌ بهداشت مي گويد ميزان آلودگي بالاتر از 10 ميکروگرم در متر مکعب ذرات 5/2 ميکروني، عواقب زيان آوري براي سلامت انسان دارد و اتحاديه اروپا نيز حداکثر سطحي را که اجازه مي‌‌دهد 25 ميکروگرم در هر متر مکعب هوا است.مارک نيوونهوييجسن که همراه با پيام ادوند از مسئولان اصلي‌ اين مطالعه بوده و عضو مرکز مطالعات همه گير شناسي‌ جوي بارسلونا هستند، به ال پاييس گفت: مشکل اصلي اينجاست که ما مناطقي را مورد مطالعه قرار داديم که سطح آلودگي آنها عادي است.وي افزود: شما تصور کنيد اگر اين بررسي ها در شهرهاي بزرگي نظير پکن پايتخت چين (يا تهران) انجام شود که آلودگي هوا در آنها به 700 ميکروگرم در متر مکعب مي رسد، چه اتفاقي خواهد افتاد.بر اساس نتايج اين مطالعه ، بين 15 تا 20 درصد احتمال بيشتري وجود دارد يک نوزاد در هلند که ميزان غلظت ذرات 5/2 ميکروني 3/20 ميکروگرم در متر مکعب است با وزن کم متولد شود در مقايسه با يک نوزاد در ونکوور کانادا که ميزان آلودگي هوا در آنجا به سختي به 98/3 ميکروگرم در متر مکعب مي‌‌رسد .


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي