جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/12/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4376

اولتيماتوم 6ماهه به خودروسازان براي کاهش قيمت
تجديدنظر در قيمت‌گذاري جديد خودرو


تعيين نرخ ديه در سال 92


نهادهاي مالي


خبر


تريبون اقتصادي


 اولتيماتوم 6ماهه به خودروسازان براي کاهش قيمت
 تجديدنظر در قيمت‌گذاري جديد خودرو 

به دنبال انتقاد رييس‌جمهوري از افزايش قيمت خودروهاي داخلي، وزير صنعت، معدن و تجارت از تجديدنظر در شيوه جديد قيمت‌گذاري اين محصول خبر داده است و در اين ميان امکان کاهش قابل توجه تعرفه واردات خودرو نيز وجود دارد.

به گزارش ايسنا، اگرچه اعلام شيوه جديد قيمت‌گذاري و به دنبال آن رشد شديد قيمت‌هاي رسمي خودروهاي داخلي انتقاد کارشناسان و نمايندگان مجلس را برانگيخته بود اما با انتقاد رئيس‌جمهوري، مسوولان دولتي نيز به صف منتقدان اين موضوع پيوسته‌اند.

در اين زمينه ،وزير صنعت، معدن و تجارت درباره اظهارات رييس جمهوري مبني بر لزوم کاهش قيمت خودرو، گفت: به سازمان حمايت گفتم که چطور مي‌شود در قيمت‌گذاري جديد خودرو تجديدنظر کرد. مهدي غضنفري با اشاره به اين‌که دستور رييس جمهورهم براي سازمان حمايت و هم براي خودروسازان لازم الاجرا است ،افزود: نرخ ارزي که براساس آن قيمت گذاري جديد خودرو انجام شد بالا بوده و بايد به تدريج کاهش يابد.وي با بيان اين‌که خودروسازان بايد با افزايش عرضه فاصله بين قيمت خودرو در کارخانه تا بازار آزاد را کم کنند، گفت: سازمان حمايت بايد دستور رييس جمهوررا اجرا کرده تا بازار خودرو به تعادل برسد.

صحبت رئيس‌جمهور به‌جا بود

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت از اولتيماتوم 6 ماهه به خودروسازان براي کاهش قيمت خودروها خبرداد و گفت: براساس تاکيد رئيس‌جمهور و دستور وزير صنعت، معدن و تجارت، خودروسازان بايد ظرف مدت 6 ماه، قيمت خودروهاي توليد داخلي را کاهش دهند.سيدجواد تقوي در گفتگو با مهر گفت: البته قيمت‌هاي خودرو در بازار بايد روند کاهشي داشته باشد و صحبت رئيس‌جمهور در رابطه با انتقادات مطرح شده به قيمت فعلي انواع خودرو در بازار به‌جا بود.

وي تصريح کرد: نقطه نظر رئيس جمهور اين بود که خودروسازان بايد قيمت تجاري خودروهاي توليد خود را متعادل کرده و به تعهدات خود نسبت به دولت پايبند باشند، بنابراين بايد در هفته‌هاي آينده، روند قيمت خودرو کاهشي باشد.


 تعيين نرخ ديه در سال 92 

دفتر سخنگوي قوه قضاييه از تعيين نرخ ديه کامل در ماه‌هاي غيرحرام در سال 1392 هجري شمسي خبر داد.

به گزارش ايسنا، براساس اعلام دفتر سخنگوي دستگاه قضايي نرخ ديه کامل در ماه‌هاي غيرحرام از ابتداي سال 1392 هجري شمسي مبلغ 114 ميليون تومان تعيين و ابلاغ شده است.بر اين اساس، نرخ ديه کامل در سال آينده براي يک مرد مسلمان نسبت به سال جاري 19 ميليون و 500 هزار تومان افزايش يافته است.هم‌چنين ديه در ماه‌هاي حرام - با توجه به تغليظ شدن و اضافه شدن يک‌سوم ديه کامل به مبلغ ديه ماه‌هاي غيرحرام - مبلغ 152 ميليون تومان خواهد بود.سال 1391 نرخ ديه عادي 94 ميليون و 500 هزار تومان بود که اين مبلغ براي ماه‌هاي حرام 126 ميليون تومان محاسبه مي‌شد.


 نهادهاي مالي 

 عرضه 5 هزار و 600 ميليارد ريال اوراق مشارکت از سوي بانک صادرات

بانک صادرات ايران در راستاي کمک به اجراي طرح هاي آب و فاضلاب، فروش مبلغ 5 هزار و 600 ميليارد ريال اوراق مشارکت شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور را از روز يکشنبه 6 اسفندماه سال جاري در شعب منتخب در دستور کار قرار داده است.به گزارش روابط عمومي ، اين بانک در راستاي اجراي سياست هاي کلان اقتصادي و به منظورکمک به اجراي طرح 26 طرح فاضلاب و 16 طرح آب فروش مبلغ 5 هزار و 600 ميليارد ريال اوراق مشارکت شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور را تا پايان روز پنج شنبه 10 اسفندماه سال جاري در شعب منتخب عرضه مي کند.

سرپرست موسسه اعتباري توسعه خبر داد:

تشکيل بزرگترين هلدينگ اقتصادي در کشور

سرپرست موسسه اعتباري توسعه از تشکيل بزرگترين هلدينگ اقتصادي در کشور خبر داد و گفت: اين هلدينگ در گروه اقتصادي توسعه نهايي شده است.به گزارش ايرنا، غلامرضا خليل ارجمندي با تاکيد بر ضرورت توانمند کردن بخش خصوصي براي ارتقاي وضعيت اقتصادي کشور، افزود: پنج هلدينگ مالي و عمومي، بين المللي، انرژي، فناوري اطلاعات و ساختمان زير مجموعه گروه اقتصادي توسعه است.وي گفت: با پيگيري هاي انجام شده ارکان اصلي شرکت تشکيل و هيات مديره آن بر اساس ارکان بانک مرکزي مشخص شده است، ضمن آن که اعضاي حقيقي نيز مشخص خواهد شد.

مدير عامل بانک توسعه صادرات:

منابع بانک کافي نيست

مديرعامل بانک توسعه صادرات با انتقاد از عملکرد سيستم‌هاي نظارتي بر بانک‌ها گفت: بانک‌ها به دليل شرايط ويژه پيش آمده براي کشور نمي‌توانند تمام ضوابط بانکي را رعايت کنند.به گزارش ايسنا، بهمن وکيلي با اشاره به اين‌که منابع در اختيار بانک توسعه صادرات کافي نيست افزود: بانک توسعه صادرات به عنوان بانکي توسعه‌اي و کاملا دولتي نبايد با بانک‌هاي تجاري يکسان در نظر گرفته شود.

اقتصادنوين کارت پرداخت الكترونيكي قبوض را معرفي کرد

بانک اقتصادنوين در راستاي توسعه خدمات الکترونيک و کاهش لزوم مراجعه هموطنان عزيز به شعب، کارت پرداخت الكترونيكي قبوض را معرفي کرد.

به گزراش روابط عمومي ،کارت پرداخت الكترونيكي قبوض به درخواست مشتريان حقوقي و حقيقي به صورت با نام صادر مي‌شود و دارنده کارت مي‌تواند با بهره‌مندي از اين کارت کليه قبوض خدمات شهري، عوارض و مانند آن را پرداخت نمايد.

انعقاد تفاهمنامه همكاري بانك ملي و سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري

در راستاي اهداف اجتماعي بانك ملي ايران و به منظور جذب مشتريان جديد در عرصه‌هاي فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، تفاهمنامه همكاري با سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري منعقد گرديد.به گزارش روابط عمومي،اين تفاهمنامه كه به منظور گسترش تعاملات و افزايش همكاري‌هاي متقابل به همت اداره كل بازاريابي و امور مشتريان منعقد گرديده، به امضاي مديرعامل بانك ملي ايران و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري رسيده است.


 خبر 

 مخالفت 43.7 درصدي تهراني‌ها با اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها

نتايج نظرسنجي مرکز افکارسنجي مهر از مخالفت 43.7 درصدي شهروندان تهراني با اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها در شرايط فعلي حکايت دارد.به گزارش مهر، نتايج نظرسنجي مرکز افکارسنجي مهر درباره اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها، پرداخت عيدانه دولت و مجلس، توزم زا بودن پرداخت‌هاي نقدي و رضايت‌مندي از عملکرد دولت احمدي نژاد اعلام شد.اين نظرسنجي که تحت عنوان عيدانه دولت و مجلس و به صورت تلفني در دوم اسفند ماه جاري در سطح تهران بزرگ از خانوارهاي تهراني انجام شد، 43.7 درصد پاسخگويان با اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه ها در شرايط فعلي مخالفت کردند، در مقابل 30 درصد شهروندان هم موافق اجراي فاز دوم بودند. در همين حال، در پاسخ به اين پرسش 8.8 درصد گفتند نظري ندارند، 13.7 درصد گفتند نمي‌دانيم و 3.7 درصد هم از پاسخگويي به اين پرسش خودداري کردند.در نتايج مرکز افکارسنجي مهر آمده است: 59.1 درصد شهروندان تهراني از خبر پرداخت «عيدانه» دولت و مجلس مطلع بودند و 40.7 درصد پاسخگويان نيز اظهار بي‌اطلاعي کردند.

البته 0.2 درصد هم پاسخي در اين باره ندادند. در پاسخ به سئوال نحوه پرداخت «عيدانه» 70.5 درصد سرپرستان خانوارها از دريافت نقدي «عيدانه» استقبال داشتند و فقط 10.9 درصد پاسخگويان خواستار تحويل کالاهاي ضروري به جاي کمک هزينه نقدي بودند، 14.9 درصد نيز برايشان تفاوتي نمي‌کرد. در همين حال، 2.1 درصد در پاسخ به اين پرسش گفتند نمي‌دانيم و 1.6 درصد هم پاسخي ندادند. در پاسخ به سئوال تورم‌زا بودن پرداخت‌هاي نقدي، 25.3 درصد پاسخگويان گزينه کاملا موافق، 34.4 درصد موافق، 18.6 درصد گزينه کاملا مخالف و 4.4 درصد مخالف را انتخاب کردند و بالاخره 14.4 درصد شهروندان تهراني نيز بي نظر بودند. 2.8 درصد هم اين پرسش را بدون پاسخ گذاشتند.

آلودگي 40 برابري خودروهاي فاقد استاندارد

مجري سابق طرح جامع کاهش آلودگي هوا با بيان اينکه 89درصد از آلودگي هواي پايتخت ناشي از تردد خودروهاي فاقد استاندارد است،‌ گفت: خودروي فاقد استاندارد بيش از 40برابر خودروي استاندارد ايجاد آلودگي مي‌کند.فتح الله امي در گفت‌وگوي فارس اظهار داشت: اقداماتي در راستاي کاهش آلودگي هوا صورت گرفته است اما با توجه به شرايط ويژه کلان شهر تهران،‌ فقط خدا مي تواند هم اکنون به مشکل آلودگي هواي اين کلان شهر کمک کند.


 تريبون اقتصادي 

 آغاز توزيع 20 هزار تن برنج تايلندي

در راستاي تامين برنج مورد نياز در ايام پاياني سال توزيع 20 هزار تن برنج تايلندي آغاز مي‌شود.حسن رادمرد معاون بازرگاني داخلي وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با ايسنا، اين برنج‌ها توسط بخش خصوصي و با نظارت سازمان‌هاي صنعت، معدن و تجارت استان‌ها توزيع مي‌شود.معاون وزير صنعت، معدن و تجارت ادامه داد:‌توزيع اين برنج از امروزدر استان‌ها آغاز و به تدريج تا پايان سال در ساير استان‌ها ادامه خواهد داشت.

تحقيق و تفحص از عملکرد صنايع خودروسازي کليد خورد

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با انجام تحقيق و تفحص از عملکرد صنايع خودروسازي کشور و شرکت‌هاي خودروساز موافقت کردند.به گزارش ايسنا، در جلسه علني مجلس بررسي تقاضاي تحقيق و تفحص از عملکرد صنايع خودروسازي کشور و شرکت‌هاي خودروساز در دستور كار قرار گرفت که بعد از توضيحات سخنگوي کميسيون صنايع و معادن و به عنوان يکي از طراحان اين تفحص، نمايندگان به انجام تحقيق و تفحص راي مثبت دادند.

دستورالعمل پيش‌فروش سکه توسط بانک تجارت از سه‌شنبه

بانک مرکزي دستورالعمل نحوه پيش‌فروش سکه را به بانک تجارت ابلاغ کرد که براساس قيمت هر قطعه مسکوک طلا، اعم از سکه يک بهار و نيم بهار، بدون محاسبه ماليات بر ارزش افزوده، توسط بانک مرکزي و از طريق سامانه اعلام مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي ، اين بانک در بخشنامه‌اي موارد « قيمت‌گذاري مسکوک طلا » ، « شرايط و الزامات ثبت‌نام براي پيش‌فروش مسکوک طلا » و «شرايط و الزامات تحويل مسکوک طلاي پيش‌فروش شده» را جهت اجرا به بانک تجارت ابلاغ کرد.برطبق اين بخشنامه قيمت هر قطعه مسکوک طلا ( اعم از سکه يک بهار و نيم بهار) ، توسط بانک مرکزي و از طريق سامانه (بدون محاسبه ماليات بر ارزش افزوده ) اعلام مي‌شود.

در بخش شرايط و الزامات ثبت نام براي پيش‌فروش مسکوک طلا عنوان شده است: پيش‌فروش مسکوک طلا صرفاً براي اشخاص حقيقي بالاي 18 سال مجاز بوده و بانک عامل مجاز به پيش‌فروش مسکوک طلا به اشخاص حقوقي نمي‌باشد. در ضمن هر متقاضي مي‌تواند با مراجعه به يکي از شعب منتخب بانک عامل، صرفاً يک بار و حداکثر 5 قطعه مسکوک طلاي تمام بهار آزادي يا 10 قطعه مسکوک طلاي نيم بهار آزادي پيش‌خريد کند.بانک عامل موظف است کل مبلغ مسکوک طلاي پيش‌فروش شده به متقاضي را همزمان با ثبت‌نام از وي دريافت نمايد.

در بخش سوم اين دستورالعمل تحت عنوان «شرايط و الزامات تحويل مسکوک طلاي پيش‌فروش شده» آمده است: مهلت دريافت مسکوک طلاي پيش‌فروش شده توسط متقاضي، حداکثر تا دو ماه تقويمي پس از تاريخ سررسيد است.چنانچه متقاضي، در مهلت مقرر ، جهت دريافت مسکوک طلاي پيش‌فروش شده مراجعه نکند، بايد براي دريافت مسکوک طلاي پيش‌فروش‌شده، از طريق سرپرستي امور شعب بانک عامل در استان مورد نظر اقدام نمايد.همچنين تحويل مسکوک طلاي پيش‌فروش شده به متقاضي پيش از تاريخ سررسيد ممنوع بوده و متقاضي، پيش از تاريخ سررسيد صرفاً مي‌تواند اصل مبلغ را از بانک عامل مطالبه نمايد.تحويل مسکوک طلاي پيش‌فروش شده تنها به شخصي که مشخصات هويتي وي بر روي «رسيد پيش‌خريد مسکوک طلا» درج شده است يا به وکيل قانوني وي، پس از احراز هويت نامبردگان امکان‌پذير خواهد بود.

عيدانه 85 هزارتوماني دولت و مجلس قابل برداشت شد

عيدانه 85 هزارتوماني دولت و مجلس به ازاي هر ايراني به حساب سرپرستان خانوار واريز شد.به گزارش مهر، بر اساس توافق دولت و مجلس 2 ميليارد و 700 ميليون دلار از صندوق توسعه ملي به عنوان قرض برداشت و اعتبار ريالي معادل آن به عنوان کمک اقتصادي شب عيد در نظر گرفته شد. بر همين اساس، عيدانه 85 هزارتوماني به ازاء هر ايراني به حساب سرپرست خانوار واريز شده که البته اين مبلغ قابل برداشت است.

نامه 43 اقتصاد دان به احمدي نژاد

43 اقتصاد دان مطرح كشور طي نامه اي به رييس جمهور از شرايط نابسامان اقتصاد كشور انتقاد كردند.به گزارش ايلنا، 43 اقتصاد دان مطرح كشور كه همگي از اساتيد دانشگاه‌هاي معتبر ايران هستند، طي نامه اي به رييس جمهور به تشريح وضعيت اقتصادي كشور طي ماههاي گذشته پرداختند.

زمان و مکان برگزاري نمايشگاه‌هاي عرضه مستقيم کالا

زمان و مکان برگزاري نمايشگاه‌هاي عرضه مستقيم کالا ويژه بهار سال آينده در استان تهران از سوي سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران اعلام شد.به گزارش ايسنا، نمايشگاه هاي عرضه مستقيم کالا ويژه بهار سال آينده در 24 منطقه استان تهران برگزار مي‌شود.اين نمايشگاه‌ها با هدف تنظيم بازار کالا،‌ تقويت جريان عرضه کالا و افزايش قدرت خريد مصرف‌کنندگان از نهم اسفند ماه تا نوزدهم به مدت 10 روز برگزار مي شود.مجتمع سازمان گوشت واقع در تهرانپارس خيابان استخر، فرهنگسراي خاوران واقع در خيابان خاوران، مجتمع تفريحي پارک ارم واقع در اتوبان کرج – بوستان بزرگ ولايت واقع در انتهاي اتوبان نواب از نهم تا نوزدهم اسفند ماه نمايشگاه‌هاي عرضه مستقيم کالا را برگزار مي‌کنند.همچنين مصلي امام خميني (ره) از بيست و پنجم بهمن ماه لغايت هفدهم اسفند ماه و ورزشگاه تختي واقع در اتوبان بسيج از پانزدهم اسفند ماه تا بيست و پنجم همين ماه ميزبان برگزاري نمايشگاه‌هاي عرضه مستقيم کالا هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي