جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/12/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4383

رهبر معظم انقلاب:
مباني اسلامي بايد بدون رودربايستي، اساس طراحي الگوي اسلامي ايراني پيشرفت باشد

حسن روحاني:
براي عبور از شرايط فعلي نياز به دولت فراجناحي داريم


اوباما مرسي را توبيخ کرد!


گفتگوها با ايران را ادامه مي دهيم


شوراي همكاري: به ابوموسي سفر نکنيد!


واکنش وزارت خارجه آمريکا به اظهارات صالحي درباره "رفع تحريم ها"


يک نکته از هزاران


ميز خبر


تا انتخابات يازدهم


ماندگار بر جريده عالم


سرمقاله

رئيس مجلس:
ساختار سياسي اقتصادي کشور بايد متناسب با عدالت انقلاب باشد
نامه‌هاي عسگراولادي نشانه نشاط فکر سياسي اوست

ادعاي آمريکا درباره پروژه خط لوله گاز ايران - پاکستان


رفتار بني صدر با امام (ره) ترجمه‌اي از وضعيت امروز کشور است


اقدام خصمانه قانونگذاران آمريکايي عليه ايران


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي


 رهبر معظم انقلاب:
 مباني اسلامي بايد بدون رودربايستي، اساس طراحي الگوي اسلامي ايراني پيشرفت باشد 

حضرت آيت الله خامنه اي در ديدار اعضاي شوراي عالي مرکز طراحي الگوي اسلامي – ايراني پيشرفت با تاکيد بر اينکه مباني اسلامي بايد بدون رودربايستي‏، اساس طراحي الگوي اسلامي ايراني پيشرفت باشد اظهار کردند: طراحي الگوي اسلامي ايراني پيشرفت نيازمند جرأت، شجاعت، انگيزه بسيار قوي و استفاده از استعدادهاي جوان است

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر رهبر معظم انقلاب، اعضاي شوراي عالي مرکز طراحي الگوي اسلامي – ايراني پيشرفت و انديشکده هاي مرتبط با آن روز دوشنبه با حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار کردند.

در اين ديدار که جمعي از انديشمندان، نخبگان و اساتيد رشته هاي مختلف از دانشگاه و حوزه حضور داشتند، درخصوص مباحث علمي و تئوريک انجام گرفته براي طراحي مباني الگوي اسلامي – ايراني پيشرفت، بحث و تبادل نظر شد.

طراحي الگوي اسلامي – ايراني پيشرفت محصول انقلاب اسلامي است

رهبر انقلاب اسلامي در اين ديدار، طراحي الگوي اسلامي – ايراني پيشرفت را کاري بسيار بزرگ، فاخر، بلندمدت و عميق خواندند و تأکيد کردند: لازمه تحقق الگوي اسلامي – ايراني پيشرفت و رسوخ آن در ميان نخبگان، گفتمان سازي آن در جامعه است.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: طراحي الگوي اسلامي – ايراني پيشرفت در واقع ارائه محصول انقلاب اسلامي و طراحي يک تمدن جديد و پيشرفته در همه عرصه ها بر مبناي تفکر و انديشه اسلام است، بنابراين افق کار بايد بلندمدت و همراه با افزايش عمق، ديده شود.

ايشان با اشاره به تحت تأثير بودن دنياي امروز از الگوي تمدن و پيشرفت غرب و تسلط تمدن غربي بر همه عرصه هاي زندگي، خاطرنشان کردند: در چنين شرايطي طراحي الگوي اسلامي – ايراني پيشرفت نيازمند جرأت، شجاعت و انگيزه بسيار قوي است.

رهبر انقلاب اسلامي فکر و انديشه را روح اصلي اين حرکت دانستند و با اشاره به قابل اصلاح بودن هرگونه نقص يا اشکال احتمالي در اين فرآيند بلندمدت، افزودند: در اين حرکت بايد ضمن پرهيز از هرگونه شتاب زدگي، از تجربه هاي جديد و استعدادهاي جوان نيز استفاده شود تا موتور حرکت، هيچگاه خاموش نشود.

انگيزه و نشاط جوانان تمام نشدني است

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به حضور دانشمندان جوان و پرانگيزه و با نشاط کشور در مراکز علمي پيشرفته همچون فناوريهاي نانو و هسته اي و همچنين مراکز صنايع دفاعي، تأکيد کردند: بايد به جوانها اعتماد کرد زيرا جوان و انگيزه و نشاط او تمام نشدني است.

رهبر انقلاب، مباني اسلامي را اساس کار در طراحي الگوي اسلامي – ايراني پيشرفت دانستند و خاطرنشان کردند: در تمام مراحل طراحي اين الگو بايد مباني اسلامي بصورت جامع و دقيق مد نظر قرار گيرد و در اين خصوص هيچ ملاحظه و رودربايستي هم نشود.

ايشان استفاده از ظرفيت حوزه هاي علميه را در اين موضوع ضروري و لازم برشمردند و افزودند: بايد در طراحي الگوي اسلامي – ايراني پيشرفت، بر چهار عرصه فکر، علم، معنويت و زندگي تکيه شود که در اين ميان موضوع «فکر» بنياني تر از بقيه عرصه ها است.

رهبر انقلاب اسلامي، تمدن غربي و مراحل شکل گيري، اوج و نهايتا آشکار شدن نشانه هاي انحطاط آن در زمان کنوني را نمونه ي عيني بمنظور بررسي اشکالات و نقايص يک تمدن، دانستند و خاطرنشان کردند: تمدن غربي بر پايه تفکر اومانيسم و نگاه به قدرت سياسي و سپس نگاه سرمايه محور، شکل گرفته است و بعد از دوران اوج خود، اکنون نشانه هاي تباهي و انحطاط آن نمايان شده که مهمترين آن، انحطاط جنسي و رواج بي بندوباريهاي اخلاقي و جنسي است.

حضرت آيت الله خامنه اي يکي ديگر از اشکالات اساسي تمدن غرب را، تعداد بسيار بالاي جنگ هاي ويران کننده در اروپا، در چند قرن اخير برشمردند و تأکيد کردند: بروز اشکالات و انحطاط ها در تمدن غرب، به دليل نبود معنويت بوده است.

الگوي پيشرفت نياز به گفتمان سازي دارد

ايشان شرط اصلي ساختن يک تمدن پيشرفته و داراي کمترين اشکالات را، معنويت متکي بر دين اسلام دانستند و افزودند: معنويت ديني زمينه ساز شناخت استعدادها و بهره گيري مناسب از آنها و پيشرفت مطلوب در همه ابعاد و با کمترين آسيب خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه انجام اين کار بلندمدت و بسيار مهم و دقيق، نيازمند روحيه جهادي و اخلاص است، خاطرنشان کردند: گفتمان سازي شرط اصلي تحقق الگوي اسلامي – ايراني پيشرفت است.

حضرت آيت الله خامنه اي، رسوخ اين الگو در فکر و جان نخبگان و سپس جوانان و آحاد مردم را منوط به گفتمان سازي دانستند و افزودند: بايد از طريق گفتمان سازي و بهره گيري از ديدگاههاي نخبگان و صاحب نظران، و با صبر و حوصله، الگويي فاخر، مستحکم و ارزشمند تدوين شود.


 حسن روحاني:
  براي عبور از شرايط فعلي نياز به دولت فراجناحي داريم 

يک عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اين‌که «متاسفانه به چشم‌انداز مورد نظر در برنامه چشم‌انداز 20 ساله به اندازه لازم نزديک نشده‌ايم» گفت: در بعضي از بخش‌ها چشم‌انداز را دورتر مي‌بينيم.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام و المسلمين حسن روحاني در جلسه‌اي با علماي خراساني در مسجد کوثر تهران، با تبيين شرايط فعلي کشور يکي از دلايل مشکلات در حوزه‌هاي مختلف را استفاده نکردن از دانش، تجربه و توانايي‌هاي نيروهاي کارشناس و متخصص خواند و تاکيد کرد: علم و تجربه، حکمت و دانش در هرجا که باشد بايد از آن استفاده کنيم.

وي با اشاره به نقش روحانيون در پيروزي نهضت اسلامي، عزت و قدرت جمهوري اسلامي را نه تنها سربلندي ايران، بلکه عزت اسلام در جهان وانقلاب اسلامي در منطقه خواند و از همين‌رو، عزت نظام را براي آينده مثبت و خوب جهان، ضروري دانست.

روحاني همچنين با اشاره به اين که عمر دولت فعلي روبه پايان است، گفت: دولت بعدي در ابتداي کار با دنيايي از مشکلات مواجه خواهد بود، هر کسي بيايد بايد خود را براي فداکاري بزرگي آماده کند.

اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: کشور به پشتوانه منابع انساني توانمند و فداکار، روحانيت آگاه و ظرفيت‌ها و منابع عظيمي که دارد، مي‌تواند از مشکلات عبور کند، اما در اين راه، آگاهي، دانش و تجربه مديران عالي کشور شرط مهمي است.

وي در اين خصوص با اشاره به انتخابات آتي رياست جمهوري گفت: وظيفه بزرگي نبست به کسي که مي‌خواهد اين وظيفه را برعهده بگيرد، بر دوش ما قرار دارد. حکومت حق ماست و بايد اين حق را به درستي به فرد لايق بسپاريم. پس بار سنگيني بر دوش داريم. رسانه‌هاي بيگانه تلاش مي‌کنند که انتخابات بي‌رمق باشد، اما اميدواريم با يک انتخابات شکوهمند و يک رييس‌جمهور صالح، کشور را از اين پيچ تاريخي عبور دهد.

وي در پايان ضمن تاکيد بر اين‌که اميد زيادي به حل مشکلات کشور از طريق توانايي‌هاي کارشناسان و توانمندي‌هاي ملي دارد، با اشاره به اين که کشور در شرايط ويژه‌اي مانند تحريم‌، فشار و توطئه خارجي و نيز شرايط نامناسب اقتصادي قرار گرفته است،‌اولين کار دولت بعدي را خروج کشور از اين شرايط حفظ ثبات و آرامش کشور خواند.

وي سپس به سوالات حاضران پاسخ داد و در پاسخ به سوال يکي از از حضار که وي در دولت بعدي از چه نيروهايي استفاده خواهد کرد گفت: براي عبور از شرايط فعلي نياز به دولت فراجناحي داريم.


  اوباما مرسي را توبيخ کرد! 

ايسنا:مدير مرکز بين‌المللي مطالعات استراتژيک مصر از انتقاد شديد رئيس‌جمهوري مصر از سوي اوباما به دليل سياست‌هاي داخلي‌اش خبر داد. به گزارش روزنامه الجزايري النهار الجديد، مامون فندي، مدير مرکز بين‌المللي مطالعات استراتژيک مصر اعلام کرد: باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا در تماس تلفني با محمد مرسي، رئيس‌جمهوري مصر وي را به دليل سياست‌هاي داخلي‌اش در مصر به شدت انتقاد کرده است.وي افزود: مقامات آمريکايي نزديک به کاخ سفيد اعلام کردند که اوباما به طور صريح مرسي را مورد انتقاد شديد قرار داده است.همچنين بنا به گفته فندي، سفر اخير جان کري، وزير امور خارجه آمريکا به قاهره نيز با هدف اعمال فشار بر مصر براي ايجاد تحولات دموکراتيک صورت گرفت.فندي در پايان تاکيد کرد: دولت آمريکا معتقد است نظام کنوني مصر به دليل اعتراضات اخير در مصر و درخواست‌هاي گروه‌هاي مخالف براي برکناري مرسي نيمي از مشروعيتش را از دست داده است.


  گفتگوها با ايران را ادامه مي دهيم 

مهر: آمانو تاکيد کرد که آژانس گفتگوهاي هسته اي با ايران را ادامه مي دهد.

يوکيو آمانو مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي در نطق افتتاحيه خود در شوراي حکام با تاکيد بر ادامه گفتگوهاي هسته اي با ايران افزود : آژانس گفتگوهاي هسته اي با ايران را براي به رسيدن به نتيجه اي ملموس ادامه خواهد داد.

آمانو در ادامه بدون توجه به معاهده ان پي تي خواستار دسترسي آژانس به سايت نظامي پارچين شد و مدعي شد: از آنجا که ايران امکان دسترسي بازرسان آژانس به تمام مکان هاي مورد نظر براي بازرسي را فراهم نمي کند، در حال حاضر آژانس مي تواند تاييد کند که تمامي فعاليت هاي هسته اي ايران صلح آميز هستند. لازم به ذکر است که درخواست بازديد از سايت نظامي پارچين فراتر درخواستي فراتر از معاهده ان پي تي است. بيانيه مديرکل آژانس به نوعي دستورکار نشست هاي فصلي شوراي حکام محسوب مي شود.


 شوراي همكاري: به ابوموسي سفر نکنيد! 

عصر ايران: وزيران خارجه 6 کشور عضو شوراي همکاري خليج فارس از اعضاي کميسيون سياست خارجي مجلس ايران خواستند به جزيره ابوموسي سفر نکنند.

به گزارش خبرگزاري رسمي عربستان سعودي (واس)، وزيران خارجه شوراي همکاري خليج فارس در نشستي در رياض با صدور بيانيه اي ادعاهاي تکراري "اشغال جزاير سه گانه ابوموسي، تنب بزرگ و تنب کوچک توسط ايران" را مطرح کردند.

شرکت کنندگان در اين نشست که به رياست عبدالله بن زايد آل نهيان وزير خارجه امارات در رياض برگزار شد همچنين مدعي حق امارات براي حاکميت بر جزاير سه گانه و آب هاي منطقه اي و فضاي هوايي آنها به عنوان بخش جدايي ناپذير خاک امارات شدند.در اين بيانيه اضافه شده است: از اينکه تماس ها با ايران درباره جزاير سه گانه هيچ نتيجه مثبتي در زمينه حل مسئله جزاير سه گانه در بر نداشته است اظهار تاسف مي کنيم.


 واکنش وزارت خارجه آمريکا به اظهارات صالحي درباره "رفع تحريم ها" 

وزارت خارجه آمريکا از واکنش به اظهارات اخير علي صالحي وزير خارجه ايران درباره رفع تدريجي تحريم ها خودداري کرد.به گزارش عصر ايران، روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن نوشت: يک سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در پاسخ به سؤال اين روزنامه درباره اظهارات اخير صالحي گفت: وزارت خارجه آمريکا خواهان واکنش نشان دادن به اظهارات صالحي نيست.اين سخنگو که نام او درج نشده است در اين باره به اظهارات "پاتريک وينتريل" دستيار سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در روز پنج شنبه گذشته اشاره کرد.وينتريل گفته بود: مذاکرات با ايران در آلماتي مفيد بود. کشورهاي 1+5 پيشنهاداتي را براي ايجاد اعتماد به ايران ارائه کردند که مي تواند به مذاکرات با هدف حل همه جانبه و طولاني مدت کمک کند. دو طرف مذاکرات درباره برگزاري نشست ديگري در روز 18 ماه جاري ميلادي توافق کردند تا پس از آن دوباره در روز 6 آوريل آينده به آلماتي بازگردند.

اين مقام آمريکايي درباره توصيف هاي ايران از مذاکرات آلماتي با عبارت هايي چون "موفقيت آميز" و "باب رفع تحريم ها را باز کرد" نيز گفته است: نمي توانم درباره طرف ايراني بيش از اين سخن بگويم که ايراني ها نظراتي را درباره مذاکرات بيان کردند اما نکته مهم اين است که ما پيشنهادات خود را ارائه کرديم و گفتيم که اين پيشنهادات خوب و جدي هستند.علي اکبر صالحي وزير امور خارجه روز شنبه گذشته گفته بود: ما نمي گذاريم تحريم ها تشديد شود و از امروز شاهد رفع شدن تحريم ها خواهيم بود.


 يک نکته از هزاران 

در پي سقوط قيمت سکه در دو روز اخير و رسيدن نرخ سکه تمام بهار آزادي ( طرح جديد) در بازار به حدود يک ميليون و 300 هزار تومان، قيمت سکه بازار از نرخ سکه هاي پيش فروشي بانک مرکزي کمتر شد.

بانک مرکزي در حالي سکه تمام بهار را به قيمت يک ميليون و 250 هزار تومان پيش فروش مي کند که با احتساب نرخ ماليات بر ارزش افزوده 6 درصدي که رقمي معادل 75 هزار تومان براي اين نوع از سکه مي شود، نرخي بالاتر از بازار را براي پيش خريد سکه ها توسط مردم در نظر گرفته است.


 ميز خبر 

رئيس ديوان محاسبات خبر داد؛ کسري 50 درصدي بودجه در سال جاري

رئيس ديوان محاسبات کشور از کسري 50 درصدي بودجه کشور در سال جاري خبر داد و گفت: با افق پيش رو به نظر نمي آيد در سال آينده نيز گشايشي بيش از اين داشته باشيم.به گزارش مهر، عبدالرضا رحماني فضلي در مراسم اختتاميه چهارمين همايش مديران ديوان محاسبات کشور که در محل ديوان محاسبات برگزار شد طي سخناني به شرايط داخلي و خارجي کشور اشاره کرد و گفت: در سال 91، گزارش 9 ماهه عملکرد دستگاه ها را به آنها ارائه کرده ايم که به نظر مي رسد تا پايان سال هر اندازه هم تلاش شود فقط 50 درصد درآمدها محقق شود، يعني 50 درصد کسري داريم. که البته اين بايد به نوعي تامين شود و راه هاي تامين آن صرفه جويي، تخصيص‌ها و اولويت‌بندي است که تا امروز توانسته ايم کار را تا حدودي جلو ببريم.وي گفت: در افق پيش رو به نظر نمي آيد گشايشي بيش از اين داشته باشيم تحريم ها در حوزه هاي مختلف فشارهاي زيادي وارد مي کند اگر اين تحريم ها البته به هر کشور ديگري وارد مي شد قطعا آن کشور را از پا در مي آورد.

قشقاوي: مذاکرات آلماتي يک گام به جلو بود

معاون وزير امور خارجه گفت: مذاکرات آلماتي يک گام به جلو بود اما به مفهوم حل تمام مسائل نيست.به گزارش ايسنا، حسن قشقاوي، معاون کنسولي، پارلماني و امور ايرانيان وزير خارجه در يک نشست خبري در دانشگاه ايلام استان اظهار کرد: مذاکرات آلماتي نسبت به نشست مسکو يک گام به جلو بود، اما اين به اين مفهوم نيست که همه مسايل حل شده باشد؛ اما با توجه به اين که زمان و مکان مذاکره بعدي اعلام شد و وقفه‌اي در بين مذاکرات نبود و چارچوب‌هاي قابل بحث و بررسي از سوي دو طرف مطرح شد، بيانگر يک گام به جلو بودن اين حرکت بود و اميدواريم به نفع منافع ملي ما رقم بخورد.

جان کري: فرصت براي حل ديپلماتيک مسأله هسته اي ايران وجود دارد

وزير امور خارجه آمريکا در نشست خبري مشترک با سعود الفيصل در رياض از ايران خواست آنچه را وي پيشنهادهاي مطرح شده در مذاکرات اخير خواند، بررسي کند.به گزارش مهر به نقل از اسکاي نيوز عربي، "جان کري" وزير امور خارجه آمريکا در نشست مشترک خبري با "سعود الفيصل" که دقايقي پيش در رياض برگزار شد، بر لزوم حل موضوع هسته اي ايران از طريق گفتگو تاکيد کرد. وي در ابتداي اظهارات خود با اشاره به روابط نزديک واشنگتن و رياض اظهار داشت: با عربستان درباره تمام موضوعات بحران سوريه توافق داريم.کري در ادامه با اشاره به وضعيت داخلي عربستان بدون محکوم کردن نقض حقوق بشر و سرکوب معترضان در اين کشور اظهار داشت: ما خواهان انجام اصلاحات بيشتر در عربستان در راستاي حقوق و مطالبات مردم اين کشور هستيم.

کري در ادامه گفت: از ايران مي خواهم به طور جدي و با نگاه مثبت پيشنهادهاي مطرح شده در مذاکرات اخير را بررسي کند.

وزير امور خارجه آمريکا در ادامه در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران با اشاره به اينکه تمرکزها بر حل موضوع هسته اي ايران قرار دارد، افزود: ايران مي تواند بر اساس قوانين بين المللي از انرژي هسته اي صلح آميز استفاده کند.

سقوط جايگاه ايران در رده‌بندي کشورهاي گازخيز

از ابتداي برنامه پنجم توسعه تاکنون با کشف ذخاير جديد گاز طبيعي در کشور مجموع ذخاير گاز متعارف ايران به بيش از 34 تريليون مترمکعب افزايش يافته است و پيش بيني مي شود در اينده اي نزديک با کشف ذخاير جديد حجم ذخاير گاز کشور با افزايش همراه باشد.به گزارش مهر، با اين وجود در 2 سال گذشته با دستيابي آمريکا به تکنولوژي اکتشاف، استخراج و توسعه ميادين داراي ذخاير نامتعارف گاز همچون شيل گس، اين ذخاير نامتعارف هم به مجموع ذخاير متعارف کشورها اضافه شده است.بر اين اساس برتيش پتروليوم انگلستان در جديترين رتبه‌بندي خود در معرفي کشورهاي دارنده ذخاير گاز جهان، پس از روسيه، از آمريکا و چين به عنوان دومين و سومين دارنده مجموع ذخاير متعارف و نامتعارف جهان نام برده است.در اين رده بندي از ابتداي سال 2013 ميلادي جايگاه ايران به رتبه چهارم جهان کشورهاي دارنده مجموع ذخاير متعارف و نامتعارف گاز تنزل يافته است.

نگراني اسراييل از احتمال توافق هسته اي بين ايران و آمريکا

مقامات رژيم صهيونيستي پس از بروز نشانه هايي مبني بر احتمال توافق بين ايران و کشورهاي عضو 1+5 بر سر موضوع هسته اي در نشست آلماتي ، با اظهاراتي که ناشي از ناراحتي است از اين مساله ابزاز نگراني مي کنند.به گزارش عصر ايران پس از ادعاي اخير بنيامين نتانياهو نخست وزير اسراييل مبني بر اينکه ايران با پوشش مذاکرات در حال خريد زمان براي ساخت بمب اتم است! ايهود باراک وزير دفاع اين رژيم نيز در سخناني در نشست سالانه کميته امور عمومي آمريکا و اسراييل ( آيپک) که يکي از لابي هاي عمده حامي اسراييل در آمريکا محسوب مي شود ، نسبت به احتمال موفقيت گزينه ديپلماسي در حل و فصل مساله هسته اي ايران ابراز ترديد کرد.باراک گفت:" صادقانه بگويم ، هر چند که استفاده از همه ابزارهاي ديپلماتيک خسته کننده قابل درک است، اما من بر اين باور نيستم که اين روشها منتج به نتيجه شود و حکومت ايران از برنامه هسته اي خود دست بکشد.بنابراين استفاده از همه گزينه ها بايد مد نظر قرار داشته باشد."

تشکيل اولين شوراي محلي مخالفان در حلب سوريه

منابع مخالف سوري از تشکيل اولين شوراي محلي مخالفان در استان حلب به منظور اداره مناطق تحت تسلط مخالفان در اين استان خبر دادند.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌اي الحياة، يحيي نعناع، يکي از مخالفان سوري اعلام کرد، مخالفان سوريه در ترکيه به منظور انتخاب اعضاي اولين شوراي محلي مخالفان در حلب راي‌گيري کردند. از سوي ديگر، احمد معاذ الخطيب، رئيس ائتلاف ملي مخالفان سوريه نيز روز يکشنبه در بخش‌هاي از استان حلب به گشت‌زني پرداخت و از اين مناطق بازديد کرد.يک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد: معاذ الخطيب براي اولين بار وارد سوريه شده و از دو شهر منبج و جرابلس بازديد و سپس سوريه را به مقصد ترکيه ترک کرد. وي همچنين در ميان صدها تن از مخالفان که براي انتخاب نمايندگان‌شان در شوراي محلي حلب جمع شده بودند، ادعا کرد، ارتش آزاد در حال حاضر 70 درصد از شهر حلب را در اختيار دارد.


 تا انتخابات يازدهم 

باهنر: ائتلاف 1+2 زير 30 درصد راي دارند

نايب رئيس مجلس مي گويد: در آخرين نظرسنجيها، مجموع آراي قاليباف، ولايتي و حداد کمتر از 30 درصد بوده است. برخي چهرهها، آرايشان از سقف شروع ميشود و به تدريج ريزش ميکند. آراي برخي نيز از کف شروع ميشود و به تدريج رويش مييابد. براي همين است که معتقدم نظرسنجيها قابل اعتمادند ولي قابل اتکا نيستند. در حالي که ائتلاف 2 + 1 معتقد است که 60 درصد آراء انتخاباتي را در اختيار دارد ، يک کانديداي احتمالي انتخابات با رد اين ادعا معتقد است هاشمي، خاتمي و قاليباف در صدر نظرسنجيهاي انتخاباتي هستند و ائتلاف 2 + 1 زير 30 درصد راي دارد.

به گزارش انتخاب؛ محمدرضا باهنر در عين حال مي گويد: نظرسنجيها قابل اعتمادند ولي قابل تکيه نيستند، چرا که بعضا به سرعت تغيير ميکنند.محمدرضا باهنر از نظرسنجيهاي انتخاباتي متنوعي خبر داد و به خبر گفت که برخي همه گروههاي سياسي و چهرههاي منفرد از اصلاح طلب و اصولگرا و خاتمي و هاشمي را هم در بر ميگيرد و برخي صرفا معطوف به طيف خاصي هستند.

محسن رضايي رسماً كانديداي رياست جمهوري شد

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام که در جمع مردم ديواندره و مسجد جامع اين شهر صحبت مي‌کرد، گفت: تا به حال بارها از من سوال شده که در صحنه انتخابات شرکت مي‌کنم يا خير و من پاسخ به اين سوال را به مکان و زمان مناسب موکول کرده بودم و امروز در جمع مردم ديواندره در استان کردستان اعلام مي‌کنم که در انتخابات آينده رياست جمهوري شرکت خواهم کرد.

به گزارش ايسنا، محسن رضايي ظهر امروز در سخنراني خود در جمع مردم ديواندره اظهار کرد: من اين موضوع (اعلام کانديداتوري) را در اين شهر اعلام مي‌کنم تا عقيده و رويکرد خود را براي حل مسايل کشور و در راس آنها بيکاري و تورم، با کمک مردم و جوانان نشان دهم.

وي افزود: خيلي‌ها به من توصيه مي‌کردند که حضور در صحنه انتخابات را به طور رسمي در تهران اعلام کنم، چون بيشتر مورد توجه رسانه‌ها قرار مي‌گيرد، اما من به دلايلي که گفتم تصميم گرفتم که در ديواندره اين موضوع را اعلام کنم.


 ماندگار بر جريده عالم  

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام – FUIW

شوراي اجرايي – اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428، دوم آپريل 2007

سند پيش نويس دستور جلسه موضوع 2.1 :

قسمت سي و هشتم

VIII- فعاليت هاي گوناگون

1- دعوت از دانشگاه ها براي ملحق شدن به اتحاديه:

پيرو پيشنهاد شوراي اجرايي در يازدهمين اجلاس خود که به موجب آن از دبيرکل خواسته شده بود تا ساير دانشگاه هاي جهان اسلام به اتحاديه بپيوندند، دبيرخانه چند دعوت نامه مناسب براي تعدادي از دانشگاه ها که تا به حال به اتحاديه پيوسته اند ارسال نمود.

بدين ترتيب دبيرخانه بيش از پانزده (15)درخواست دريافت کرد که تعدادي از آن تمارمعيارهاي الحاق به اتحاديه را دارا بودند، درحاليکه برخي ديگر شرايط را نداشتند.

2- تماس با دانشگاه هاي عضو براي پرداخت حق عضويت و بدهي ها:

براساس قطعنامه مجمع عمومي در سومين اجلاس خود،( شارجه، 9تا 11 مارس 2004) و تصميم شوراي اجرايي در يازدهمين اجلاس خود ( شارجه، 237 تا 29 مي 2006)در ارتباط با درخواست از دبيرکل براي پيگيري فعاليت هاي خود در تأمين منابع اضافي براي اتحاديه وملزم کردن دانشگاه هاي عضو که در پرداخت حق عضويت تأخير دارند، براي پرداخت، دبيرخانه با دانشگاه هاي مربوط براي حق عضويت و بدهي آنها تماس گرفت. در نتيجه تعدادي از دانشگاه ها حق عضويت خود را درسال 2006 پرداخت کردند، وتا به حال که اين گزارش تهيه مي گردد به سي وسه رسيده است. ( مجموعاً 60)

3- تماس با دانشگاه هاي عضو براي تخصيص بورسيه ها:

دبيرخانه با برخي ازدانشگاه هاي عضو براي اختصاص بورسيه، به نسل مسلمان مطابق برنامه عملياتي (2007 تا2009) تماس گرفتند، هدف از اين پيگيري حمايت از تلاش ها براي افزايش روابط در همکاري مشترک بود. اين عمل همچنين براي تأکيد براصول يکپارچگي اسلامي بود.

4- تماس با دانشگاه هاي عضو براي امضاي همزمان يادداشت تفاهم:

دبيرخانه باتعدادي از دانشگاه هاي عضو تماس برقرار کرد تا نيت خودرا براي امضا يادداشت تفاهم با ساير دانشگاه ها به عنوان بخشي از افزايش همکاري مشترک براي حوزه ها و اقدام عملي و مفيد بيان کند.


 سرمقاله 

به مناسبت روزدرختكاري؛

هردرخت، يك زندگي

حميدرضا عسگري

درتمامي فرهنگ ها و اسطورهاي آييني در ميان ملت هاي مختلف "درخت" نمادي از پاكي،صداقت،طراوت و زندگي بوده است. دراسطوره هاي ايران باستان درخت نماد انسان نيكوكار و الهه اي از پاكي خدايان بوده است. اما خارج از ارسطوره‌ها و افسانه‌ها، درعالم واقعيات نيز "درخت" همان نقش نويد بخشي از زندگي و طراوت را برعهده دارد.

شايد به سبب عادي بودن تنفس براي زنده بودن انسان هيچگاه به اين مسئله توجه نشود كه بخش اعظمي از اكسيژن مورد نياز حيات بشر توسط همين درختان تصفيه و بازتوليد مي شود.

افسوس و حسرت دوستداران محيط زيست درسراسرجهان بدين سبب است كه تاكنون نتوانسته اند درمقابل صاحبان قدرت و طرفداران گسترش صنايع،شهرها،جاده ها و قطع كنندگان درختان، ايستادگي كنند و مانع از تحقق اميال مادي آنها درمقابل حيات درختان وجنگل ها شوند.

در حال حاضر با تخريب 33 درصد از جنگل‌هاي ايران, وسعت 18 ميليون هکتاري اين جنگل‌ها به 4/12 ميليون هکتار کاهش يافته است(اين آمارمربوط به سال گذشته است و قطعا تاكنون بيشترهم شده!) و سهم هر ايراني از جنگل به 2/0 هکتار يعني يک چهارم ميزان جهاني آن (8/0 هکتار) رسيده است که اين آمار حاکي از فقر و کمبود شديد کشور در اين زمينه است.

گران شدن قيمت زمين و وسوسه سود سرشار آن و نبود نظارت و قوانين محكم در منع بريدن درختان همگي عواملي شدند که نابودي درختان را تسريع بخشيده‌اند.

نابودي درختان و جنگل ها ازجهات مختلف با زندگي و تضمين حيات انساني درارتباط است كه متاسفانه به طورجدي مورد توجه قرار نمي گيرد. کنترل آب‌هاي سطحي و تغذيه آب‌هاي زيرزميني، نقش جنگل‌ها در مبارزه با آلودگي هوا، تأثير درختان در مبارزه با فرسايش و حفظ و توليد خاک، تأثير جنگل‌ها در تلطيف و تعديل آب وهوا، نقش اقتصادي جنگل به عنوان يك منبع انرژي پايدارو...تنها بخشي ازفوايد درختان درزندگي انسان امروز مي باشد.

معضلات اقتصادي و اجتماعي با افزايش جمعيت و پيامدهاي شهرنشيني، صنعتي شدن بدون برنامه مدون و صحيح امروز موجب شده تا بسياري از جنگل‌هاي كشور تبديل به زمين‌هاي كشاورزي گردد و تعادل اكوسيستم گياهي وجانوري برهم بخورد و اين امر مضرات فراواني براي منابع طبيعي كشوربه همراه خواهد داشت و درطولاني مدت بيشترين آسيب را به حيات آدمي وارد مي كند.

حال كه نمي توانيم جلوي طمع ورزي هاي مالي را بگيريم، تنها چاره كار، فرهنگ سازي براي جامعه مي باشد تا مردم را به كاشت و حفاظت از درختان ترغيب كنيم. متاسفانه ما تاكنون هيچ برنامه فرهنگي و آموزشي از سوي نهادهاي ذي ربط درراستاي گسترش فرهنگ درختكاري مشاهده نكرده ايم. هرساله با فرارسيدن روز درختكاري و كاشت نمادين نهال توسط برخي شخصيت ها، پرونده درخت و درختكاري تاسال‌ آينده بسته مي شود!.

شكي وجود ندارد كه عامه مردم حامي و حافظ محيط زيست هستند اما نبود الگو،بستر و آموزش مناسب باعث شده تا اهميت اين موضوع از ديد جامعه پنهان بماند. مي توان با آماده سازي جامعه و جذب حمايت هاي مادي و معنوي مردم پشتوانه محكمي براي حفاظت از درختان به وجود آورد. داشتن برنامه هاي تفريحي-فرهنگي براي كاشت درختان ازجمله اقداماتي است كه مي تواند نشاط را براي جامعه همراه داشته باشد و هم درراستاي گسترش فرهنگ درختكاري مثرثمر واقع شود.

اما بخش ديگر برعهده مسولان مي باشد؛ ايجاد هماهنگي لازم بين دستگاه‌ها و سازمان‌ها در امور منابع طبيعي جهت بهره برداري اصولي از اين منابع، تشديد مجازات متجاوزين بر عرصه‌هاي منابع طبيعي و افراد و ارگان‌هايي که مبادرت به تخريب جنگل‌ها مي‌کنند وهمچنين آموزش و آگاهي به مسولين تصميم‌گيرنده درخصوص معضلات محيط زيست و بالا بردن اطلاعات آنها براي مقايسه ارزش‌هاي اقتصادي با ارزش‌هاي محيط زيست، ازجمله اقداماتي است كه مي توان درحمايت از درختان وجنگل ها اتخاذ كرد. اميدواريم اين امور محقق گردد.


 رئيس مجلس:
 ساختار سياسي اقتصادي کشور بايد متناسب با عدالت انقلاب باشد  
 نامه‌هاي عسگراولادي نشانه نشاط فکر سياسي اوست

رئيس مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينکه عسگر اولادي سال‌ها تلاش مضاعفي براي تشکيل انقلاب اسلامي و روي کار آمدن آن داشت، گفت: نامه‌هاي عسگراولادي نشانه نشاط فکر سياسي اوست.

به گزارش خانه ملت،‌ دکتر علي لاريجاني در جمع نخبگان، برگزيدگان علمي و فرهنگي خانواده‌هاي تحت کميته امداد امام خميني (ره) خطاب به عسگراولادي، افزود: اين پير فرزانه سال‌ها تلاش مضاعفي براي تشکيل انقلاب اسلامي و روي کار آمدن آن داشتند و فراز وفرودهاي سنگيني را تحمل کردند و هميشه در همه حال در مسير مبارزه گام برداشتند و اميدواريم نصايح ايشان براي همه سياستمداران مفيد باشد.

وي با بيان اينکه انقلاب اسلامي بعد از سي وچهار سال، عدالت در جامعه را سرلوحه کار خود قرار داده است، افزود: رهبران انقلاب اسلامي همواره درصدد تحقق عدالت در جهان هستند چرا که تئوري انقلاب بر عدالت استوار است که بخشي از آن را کميته امداد امام خميني به دوش کشيده است.

در ادامه لاريجاني يادآور شد: ساختار سياسي اقتصادي کشور بايد به نحوي باشد که اين عدالت متناسب با تراز فکري انقلاب اسلامي قرار گيرد، بديهي است که در اين زمينه نقص‌هايي داشتيم اما لازم است تا به افرادي که تحت پوشش کميته امداد امام خميني قرار دارند توجه ويژه‌اي شود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي، کميته امداد امام خميني را نهادي دانست که عدالت اجتماعي را در حکومت اسلامي ايجاد کرده است، اعلام کرد: امروزه بسياري نهادها و تشکيلات مختلف به وجود مي‌آيد اما نمي‌توانند عدالت اجتماعي را در جامعه ايجاد کند يا آن را گسترش دهند.

وي با تاکيد بر اينکه يکي از خدمات کميته امداد شناسايي استعدادها و شکوفايي نوجوانان و جوانان تحت پوشش خود بود، تصريح کرد: اين مهم يکي از ارکان‌هاي عدالت است که گام اساسي در اين زمينه برداشته شده و باعث افتخار است که کميته امداد در کنار کارهاي ديگر وجوه معنوي افراد را مدنظر قرار داده است.

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي، در مورد مسکن افراد زير پوشش کميته امداد امام خميني (ره) افزود: شرايطي که کشور دارد ايجاب مي‌کند که اين امکانات نيز براي اين افراد فراهم شود که خوشبختانه اين نهاد شرايطي را ايجاد کرد که در مورد اشتغال افراد زير پوشش در مسير کارآفريني قرار گيرند، اين مهم هم عزت نفس را تقويت مي‌کند و هم موتور محرک افراد را روشن مي‌کند.


 ادعاي آمريکا درباره پروژه خط لوله گاز ايران - پاکستان 

آمريکا مدعي شد که پروژه خط لوله گاز ايران پاکستان در صورت نهايي شدن، نگراني‌هايي جدي تحت قانون تحريم‌هاي ايران در آمريکا به وجود خواهد آورد.

به گزارش ايسنا، پاتريک ونترل، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در جمع خبرنگاران مدعي شد: اگر توافقنامه خط لوله پيشنهادي پاکستان ايران نهايي شود طبق قانون تحريم‌هاي ايران، نگراني‌هاي جدي را به وجود مي‌آورد ما اين را با صراحت اعلام کرده‌ايم.

به گزارش پايگاه خبري ايندو لينک، ونترل در پاسخ به سوالي پيرامون تصميم پاکستان براي پيش بردن اين توافقنامه با وجود مخالفت‌هاي آمريکا، گفت: مسلم است که واشنگتن اين مساله را بررسي خواهد کرد.

سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در بخش ديگري از اظهاراتش گفت:‌ ما درباره چيزي صحبت مي‌کنيم که هنوز در حد يک فريضه است. بايد بررسي کنيم و ببينيم دقيقا چه نوع تخلفي خواهد بود.

وي گفت که آمريکا همچنان در حال گفت‌وگو درباره نيازهاي پاکستان به انرژي به ويژه از طريق هيات دوجانبه‌اش در اسلام‌آباد و تلاش براي کمک به رفع بحران انرژي اين کشور است.

ونترل گفت: بنابراين اين چيزي است که ما همراه همتايان پاکستاني‌مان مشغول کار روي آن هستيم.


 رفتار بني صدر با امام (ره) ترجمه‌اي از وضعيت امروز کشور است 

حبيب الله عسگر اولادي دبير کل جبهه پيروان خط امام و رهبري و از موسسين کميته امداد امام خميني در همايش سي و پنحمين سالگرد تشکيل اين کميته در ساختمان مشروطه مجلس در بهارستان ضمن تشکر از صدا وسيما به خاطر برنامه "سرانجام نامبارک" که از شبکه يک سيما پخش شد، گفت: در برخي صحنه هاي اين فيلم درگيري بني صدر با امام خميني به نمايش در آمد که ترجمه اي از امروز بود و براي مسئولين بخصوص قوه مجريه بايد بسيار عبرت انگيز باشد.

به گزارش مهر، وي با بيان اينکه من در آن زمان در مجلس اول حضور داشتم و اين صحنه را درمجلس ديده بودم، گفت: اما بعد از پخش و ديدن مجدد اين صحنه ها لازم مي دانم از صدا و سيما اين دانشگاه انقلاب اسلامي تشکر و سپاس فراوان داشته باشم.دبيرکل جبهه پيروان خط امام و رهبري اظهار داشت: رنج هايي که امام مي کشيدند درست منعکس شد اما رنج هاي رهبر معظم انقلاب نيز کپي همان رنج هاي امام خميني است. وي با باين اينکه امام خميني فرمودند ولي فقيه بايد افراط و تفريط را درجامعه کنترل کند، گفت: آنچه که رهبر معظم انقلاب در موضع حکيمانه خودشان اعلام مي دارند جاي شکر و سپاس فراوان دارد.


 اقدام خصمانه قانونگذاران آمريکايي عليه ايران 

رسانه‌هاي آمريکايي گزارش دادند که قانونگذاران آمريکايي قرار است در اقدامي خصمانه عليه ايران قطعنامه‌اي را به سنا معرفي کنند که مطابق آن آمريکا از اقدام نظامي رژيم صهيونيستي عليه برنامه هسته اي ايران حمايت مي‌کند.به گزارش ايسنا، اين لايحه کنگره آمريکا را به حمايت فعالانه از يک اقدام نظامي احتمالي توسط رژيم صهيونيستي عليه ايران متعهد مي‌کند، اقدامي که به عقيده کارشناسان مي‌تواند عواقبي جدي مانند بي‌ثبات کردن هر چه بيشتر منطقه، نتايج اقتصادي منفي در جهان و حتي وا داشتن ايران به دستيابي به سلاح هسته اي به همراه داشته باشد.اگرچه طرفداران اين لايحه تاکيد کرده‌اند که اين لايحه از جنگ يا استفاده از زور حمايت نمي‌کند، زبان غيرالزام‌آور اين قطعنامه بسيار قوي است.در بخشي از اين لايحه آمده است:‌ اگر دولت اسرائيل مجبور شود در دفاع از خود دست به اقدامي نظامي بزند دولت آمريکا بايد در کنار اسرائيل بايستد و به دولت اسرائيل در دفاع از قلمرو، مردم و موجوديتش حمايت ديپلماتيک، نظامي و اقتصادي ارائه کند.


 سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

سري نوزدهم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي