جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/12/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4383


3 بيماري مرگبار زنانه


بيماري هاي روان تني!


مقصر اصلي پوسيدگي دندان‌ها


خبرها از عالم علم


 3 بيماري مرگبار زنانه  

 قسمت دوم و پاياني

در رابطه با ابعاد مختلف بيماري و راهکار‌هاي کاهش علائم موجود در بدن بپرسيد

نحوه درمان و تکنيک‌هاي ضد‌استرس براي کاهش علائم

چگونگي توضيح اين بيماري براي سايرين توسط فرد مبتلا

ضرورت يا ‌ضرورت‌نداشتن مراجعه به يک مشاور روان‌شناسي

نکته : مقابل آينه بايستيد و يک ليوان آب بنوشيد، اگر توده متورمي روي غده تيروئيد خود مشاهده کرديد‌، براي تشخيص‌هاي درست و قطعي به پزشک متخصص مراجعه کنيد

کم کاري يا پر کاري؛چاقي يا لاغري بي‌دليل

تيروئيد هم يکي ديگر از برجسته‌ترين بيماري‌هاي است که غالبا با تشخيص نادرست مواجه مي‌شود.

از هر 8 زن، يک‌نفر به اين بيماري دچار مي‌شود که معمولا هم با تشخيص نادرست وخامت بيماري روز به روز افزايش پيدا مي‌کند.

غده تيروئيد با ترشح هورمون، ميزان انرژي به سلول‌هاي بدن را تعيين مي‌کند.

کم کاري تيروئيد زماني رخ مي‌دهد که اين غده از حد طبيعي کمتر فعاليت کرده و نتواند هورمون کافي توليد کند.

علائم کم‌کاري تيروئيد:

افزايش وزن

متورم شدن صورت و پف کردن آن

خستگي و افسردگي

خشک شدن پوست

شکننده شدن ناخن‌ها

کم پشت شدن مو

بزرگ شدن غده تيروئيد

افزايش حساسيت به سرما

گرفتگي و درد عضلاني

افزايش تعداد و ميزان سيکل قاعدگي

پرکاري تيروئيد نيز زماني رخ مي‌دهد که غده تيروئيد هورمون زيادي توليد کند و سرعت توليد هورمون‌هاي ترشحي افزايش يابد. شايع‌ترين علت پرکاري تيروئيد يک بيماري خود ايمني به نام بيماري گريوز است که در آن عليه تيروئيد پادتن ساخته مي‌شود و سرعت توليد هورمون افزايش پيدا مي‌کند.

علائم پرکاري تيروئيد:

کاهش وزن

افزايش تعريق و حساسيت به گرما

اضطراب

عصبي شدن

نازک و شکننده شدن موها

تپش قلب

بي‌خوابي

افزايش حرکات روده

ضعف عضلاني به خصوص در بالاي بازو و ران‌ها

چرا تشخيص اين بيماري سخت است؟

علائم اين بيماري معمولا نامشخص است و به‌تدريج و آرام‌آرام بروز پيدا مي‌کنند بنابراين تشخيص به موقع اين بيماري کار بسيار دشواري است.

تشخيص دير هنگام اين بيماري باعث بالا رفتن چربي خون، بروز بيماري‌هاي قلبي، افزايش فشار خون و افسردگي مي‌شود. در بيشتر مواقع با يک آزمايش خون کلي و دقيق مي‌توان به يک تشخيص صحيح دست پيدا کرد و راه‌هاي درماني متناسب با بيماري را در پيش گرفت.

پزشکان براي درمان کم کاري تيروئيد از جايگزيني هورموني استفاده مي‌کنند، براي درمان پرکاري نيز معمولا داروهايي تجويز مي‌شوند که جلوي ترشح بيش از اندازه هورمون‌ها را مي‌گيرند يا با مواد راديو اکتيو ترشح هورمون‌ها را متوقف مي‌کنند يا در موارد خاص با عمل جراحي غده تيروئيد را از بدن خارج مي‌کنند.

چگونه از تشخيص نادرست جلوگيري کنيم؟

از عوامل خطرناکي که موجب بروز بيماري مي‌شوند آگاهي يابيد‌، سابقه وجود اين بيماري در خانواده نيز مي‌تواند يکي از دلايل بروز اين بيماري باشد. از بزرگي غده تيروئيد خود مطلع شويد. مقابل آينه بايستيد و يک ليوان آب بنوشيد، اگر توده متورمي روي غده تيروئيد خود مشاهده کرديد‌، براي تشخيص‌هاي درست و قطعي به پزشک متخصص مراجعه کنيد.

به علائمي که در بدن‌تان آشکار مي‌شود توجه کنيد.

نسبت به تغييراتي که در سلامتي شما پديد مي‌‌آيند حساس باشيد و به‌دنبال علت اين تغييرات برويد.


 بيماري هاي روان تني! 

 قسمت اول

شايد باور نکنيد‌ اما بسياري از درد‌هاي جسمي شما به‌خاطر مشکلات رواني ايجاد مي‌شود.اين درد‌ها مي‌گويد ذهنتان آرام نيست و روانتان از مشکلي رنج مي‌برد.

به گزارش برترين ها ؛ دل‌درد، سردرد، معده‌درد و هزار و يک درد ديگري که گاه و بيگاه سراغ‌تان مي‌آيد و با هيچ دارويي خوب نمي‌شود، تنها يک زنگ خطر است. اين درد‌ها مي‌گويد ذهنتان آرام نيست و روانتان از مشکلي رنج مي‌برد.

افراد چطور مي‌توانند تفاوت ميان بيماري‌هاي جسمي و روان‌تني را در خود تشخيص دهند؟

سابقه خانوادگي اولين انگيزه‌اي است که مي‌تواند افراد را وادار به بررسي بيشتر کند. اگر فرد در خانواده‌اي است که سابقه ابتلا به اضطراب، افسردگي و ديگر بيماري‌هاي رواني را دارد، بايد نسبت به بررسي نشانه‌هاي بيماري در خودش حساس‌تر باشد. گاهي هم فرد به دنبال يک اتفاق استرس‌زا، علائم عصبي‌اي را از خود بروز مي‌دهد و حتي با فروکش کردن دلايل اضطراب هم، نشانه‌هاي فيزيکي‌اي در بدنش بروز پيدا مي‌کند؛ نشانه‌هايي از قبيل تنگي نفس، اضطراب مزمن، سردرد و ناراحتي‌هاي گوارشي که با تجربه اضطراب شروع مي‌شود و مدتي بعد از محو شدن تنش‌ها از بين مي‌رود، مي‌تواند نسبت به اين موضوع به فرد هشدار دهد.

درمان اين بيماري‌ها چقدر زمان نياز دارد؟

گاهي به دليل استرس، ارگاني از بدن افراد دچار مشکل مي‌شود. چون در اين افراد، بيماري مزمن است، فرد بايد مدتي دارودرماني کند تا علائم حاد بدني‌اش را‌ با کمک دارو درمان کند. اما از آنجا که نشانه‌هاي فيزيولوژيک بيماري‌ها، به‌دليل مشکلاتي در محيط زندگي فرد به وجود آمده‌اند، فرد بايد براي سازگاري با عوامل محيطي، درمان روانشناختي را هم آغاز کند و مدتي مشاوره بگيرد.

بيماري‌هاي روان‌تني با چه علائمي خود را نشان مي‌دهد؟

بيماري‌هاي روان‌تني(سايکوسوماتيک) به مشکلاتي گفته مي‌شود که با نشانه‌هاي بيماري‌هاي بدني شروع مي‌شود و جسم را درگير مي‌کند اما منشا اصلي آنها مشکلات رواني است. بيماري‌هاي گوارشي، ترش کردن، احساس سردرد، احساس نفخ و... از شايع‌ترين مشکلات روان‌تني در کشور ماست. بيماري که به دليل مشکلات رواني گرفتار بيماري‌هاي جسمي شده باشد، معمولا با تظاهرات جدي بدني روبه‌رو مي‌شود و وقتي براي بررسي مشکل به دکتر مراجعه مي‌کند، متخصص هيچ مشکل جدي جسمي‌اي را در او نمي‌تواند تشخيص دهد و درمان جسمي بيماري نمي‌تواند مشکلات او را برطرف کند.

بيماري‌هاي روان‌تني چه افرادي را بيشتر درگير مي‌کند؟

بيماري‌هاي روان‌تني در افراد 20 تا 40 سال، بيشترين رواج را دارد. ژنتيک و سابقه خانوادگي مي‌تواند يکي از اصلي‌ترين دلايل ابتلا به اين بيماري‌ها باشد. براي مثال در يک خانواده، اغلب افراد زماني که مضطرب مي‌شوند، معده‌درد مي‌گيرند. اين معده‌درد، يک بيماري خانوادگي نيست بلکه مشکل روان‌تني است که در همه افراد خانواده به اين شکل بروز پيدا مي‌کند. اما در برخي موارد ناآگاهي فرد و اطرافيانش باعث درمان‌هاي طولاني‌مدت و بي‌نتيجه مي‌شود. براي مثال يکي از بيماراني که به من مراجعه کرد، سال‌ها به‌عنوان يک بيمار مبتلا به صرع شناخته شده بود و حتي براي اين بيماري مدت‌ها تحت درمان قرار گرفته بود. او زماني‌که دچار استرس مي‌شد، حالتي شبيه غش پيدا مي‌کرد، نفس‌نفس مي‌زد، بدنش سست مي‌شد و روي زمين مي‌افتاد. همه خانواده او گمان مي‌کردند مبتلا به صرع است و براي درمانش، حتي به بستري کردن او هم متوسل مي‌شدند. اين درحالي بود که بيمار چنين بيماري‌اي را نداشت. گرچه او سال‌ها براي صرع دارو خورده بود اما زماني‌که به روانپزشک مراجعه کرد، متوجه شد که غش کردن او نه نشانه صرع بلکه يک بيماري روان‌تني است، يعني با تجربه فشار رواني، بدن اين فرد چنين واکنشي را از خود نشان مي‌داد و تنها با درمان روانشناختي و روانپزشکي مي‌شد اين بيمار را از شر اين حمله‌ها راحت کرد.

گاهي کودکان هم از بروز مداوم سردرد‌ها و برخي مشکلات ديگر شکايت مي‌کنند. آيا آنها هم درحال تجربه بيماري‌هاي روان‌تني هستند؟

اين رفتار در کودکان، بيشتر از آنکه به بيماري‌هاي روان‌تني مربوط باشد در گروه تمارض جاي مي‌گيرد، يعني کودک براي جلب توجه اطرافيانش برخي بيماري‌ها را تقليد مي‌کند.

براي مثال مدام مي‌گويد سردرد دارد و درحالي که چنين دردي را تجربه نمي‌کند، علائمش را تقليد مي‌کند. در اين کودکان دريافت نکردن توجه کافي دليل اصلي اين رفتار است و واکنش درست پدر و مادر مي‌تواند مشکل را حل کند.

گاهي هم کودک به‌طور ناخودآگاه، مدل بيماري‌اي که در يکي از بستگان ديده است را بازسازي مي‌کند و تا جايي پيش مي‌رود که خودش را واقعا بيمار مي‌داند. اين بازسازي هم شکل ديگري از تمارض است که در پاسخ به برخي کمبود‌ها و به‌طور ناخودآگاه شکل مي‌گيرد.

ادامه دارد...


 مقصر اصلي پوسيدگي دندان‌ها  

مصرف زياد نوشابه هاي گازدار به مرور زمان باعث پوسيدگي دندان ها مي شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ، سيد منوچهر هاشمي جراح و دندانپزشک گفت: پوسيدگي دندان، فرآيندي است که در طي آن بر اثر متابوليسم ميکروبها روي برخي مواد قندي، اسيدهايي توليد مي شود که املاح معدني و سپس بافت آلي دندان را تخريب مي‌کند.

به طوري که به بافتي نرم تبديل مي شود و ممکن است با يک فشار اندک دندان بشکند و در آن حفره ايجاد گردد.

وي افزود: مصرف زياد نوشابه هاي گازدار به دليل اسيد به کار رفته در آنها و به طور کلي انواع نوشابه ها به دليل دارا بودن مواد قندي زياد به صورت تدريجي و به مرور زمان باعث پوسيدگي دندان ها مي شوند.


 خبرها از عالم علم 

 براي نجات فرزندت واكسن بزن

ترجمه: پيروز پاليزي

قبل از زايمان با پزشك در مورد تزريق واكسن سياه سرفه مشورت كنيد.

در سالهاي اخير در ميان نوزاداني كه هنوز به سن دو ماهگي نرسيده اند اين بيماري شيوع يافته است و دو ماهگي سني است كه آنان مي توانند اين واكسن را دريافت كنند.

اما يافته هاي محققين نشان مي دهد خانم هاي بارداري كه در سه ماهه سوم بارداري خود اين واكسن را تزريق كرده اند، مصونيت در برابر اين بيماري را به نوزاد خود منتقل مي كنند.

بنابراين مادران با تزريق اين واكسن، فرزندان خود را در دو ماهه اول زندگيشان حمايت مي كنند.

منبع: www.niniplus.com

افزايش سنگ کليه با مصرف ويتامين C

مصرف زياد ويتامين C امكان بروز سنگ كليه در مردان را افزايش مي دهد.

به گزارش وبدا، به نقل از نشريه جاما اينترنال مديسين، محققان كارولينسكا در سوئد با بررسي 23 هزار و 355 نفر مرد كه سابقه سنگ كليه نداشتند طي يك پيگيري 11 ساله دريافتند مرداني كه به طور منظم از مكملهاي ويتامين C استفاده مي كنند در معرض خطر بالاتري براي ابتلا به سنگ كليه هستند.براساس اين گزارش محققان افزودند: مرداني كه از مكملهاي ويتامين C (به طور معمول 1000 ميليگرم در هر قرص) استفاده ميكردند تا 2 برابر بيشتر از بقيه كه از اين مكملها استفاده نميكردند در معرض خطر ابتلا به سنگ كليه قرار گرفتند.نتايج حاصل از اين مطالعه افزود: بيش از 3 درصد افراد مورد مطالعه كه روزانه از مكملهاي ويتامين C استفاده ميكردند دچار سنگ كليه شدند و اين در حاليست كه وقوع سنگ كليه تنها در 8/1 درصد از كساني كه ويتامين C مصرف نميكردند مشاهده شد.به گفته محققان افرادي كه قبلاً به سنگ كليه مبتلا شده‌اند بايد درخصوص مصرف ويتامين C جانب احتياط را رعايت كنند و البته اين يافته‌ها باعث نميشود كه افراد از خوردن ميوه و سبزيجات حاوي ويتامين C به طور كامل اجتناب كنند چرا كه مصرف آنها داراي مزاياي بسيار زيادي بر روي سلامتي است.

سرطان مري

سرطان مري يکي از ده سرطان شايع جهان است و ايران هم يکي از مناطقي است که آمار بالاي سرطان مري در آن وجود دارد

مري لوله‌اي عضلاني است که کار هدايت غذا از دهان به معده را انجام مي‌دهد. ديواره مري از چند لايه به نام غشاي موکوسي، عضلات مري و بافت همبند تشکيل شده است.

به گزارش همشهري آنلاين، سرطان مري به معناي رشد سلول‌هاي بدخيم در بافت مري (گسترش از لايه‌هاي دروني به طرف لايه‌هاي بيروني) است.

سرطان چيست؟

علايم

اولين مشخصه اين بيماري، درد در قفسه سينه و دشواري در بلع غذا است به طوري که بسياري اين دردها را با ناراحتي‌هاي قلبي اشتباه مي‌گيرند.

بيمار مبتلا به سرطان مري به شدت دچار کاهش وزن مي‌شود زيرا به علت دشواري در بلع،‌ غذاي کافي به بدنش نمي‌رسد.

علل

علاوه بر عامل وراثت که احتمال ابتلا به اين بيماري را در افراد خانواده فرد مبتلا افزايش مي‌دهد،‌ مصرف دخانيات،‌ نوشيدن بيش از حد مشروبات الکلي، رژيم غذايي چرب و فقر پروتئين را مي‌توان از عوامل مساعد کننده زمينه ابتلا به اين سرطان نام برد.

علاوه بر اينها نوشيدن مايعات داغ،‌ تماس دايم و طولاني مدت با مواد شيميايي و درگيري طولاني مدت فرد با بيماري ريفلاکس معده که باعث تماس سلول‌هاي مري با اسيد معده و در نتيجه بيمار شدن اين سلول‌ها مي‌شود هم از علل زمينه ساز ابتلا به اين بيماري هستند.

به طور کلي شيوع سرطان مري بين مردان سه برابر بيشتر از زنان است.

اين بيماري دو نوع دارد. يک نوع آن که سلول‌هاي پهن يا سلول‌هاي سنگفرشي مري را درگير مي‌کند و بيشتر در قسمت‌هاي مياني و بالايي مري مشاهده مي‌شود و نوع ديگر که سلول‌هاي ترشحي مري را دربخش‌هاي پاييني نزديک معده درگير مي‌کند.

سرطان مري بر اساس ميزان پيشرفت آن داراي مراحل گوناگون زير است:

اگر رشد سلول‌هاي سرطاني محدود به داخلي‌ترين سلول‌هاي مري باشد به آن مرحله صفرگفته مي‌شود، بالطبع درمان در اين مرحله بسيار آسان‌تر و سريع‌تر صورت مي‌گيرد.

مرحله بعدي يا مرحله يک، به پيشرفت سلول‌هاي سرطاني به لايه بعدي ديواره مري گفته مي‌شود.

در مرحله سوم، اين بيماري به لايه خارجي بافت مي‌رسد يا حتي غدد لنفاوي اطراف مري را آلوده مي‌کند.

مرحله چهارم، آلودگي علاوه بر غدد لنفاوي اطراف مري، ساير اعضاي بدن را نيز درگير مي‌کند.

سرطان مري هم مانند بسياري ديگر از بيماري‌ها اگر در مراحل اوليه تشخيص داده شود، بيمار شانس بيشتري براي درمان دارد.

معمولا شيوه درمان اين است که بايد با عمل جراحي مسير مسدود شده غذا باز شود و سپس با شيمي درماني سلول‌هاي بدخيم نابود شوند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي