جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/12/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4383

ضررخودروسازان با قيمت‌هاي فعلي !
حمايت برخي نمايندگان مجلس از افزايش قيمت خودرو


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 ضررخودروسازان با قيمت‌هاي فعلي !
 حمايت برخي نمايندگان مجلس از افزايش قيمت خودرو 

دو تن از اعضاي کميسيون صنايع و معادن و اقتصادي مجلس از افزايش قيمت خودرو حمايت کردند.به گزارش ايسنا، بيگي نايب رييس کميسيون اقتصادي مجلس اظهار کرد: با توجه به رشد هزينه‌هاي توليد، افزايش قيمت خودرو منطقي است زيرا شرايط محيطي، نوسانات نرخ ارز و افزايش قيمت مواد اوليه خارج از کنترل خودروسازان است.

وي با بيان اين‌که زماني که قيمت کالاها و خدمات پس از فروش دولت مانند مسکن و بليت قطار و هواپيما افزايش مي‌يابد، نبايد از خودروساز بخش خصوصي توقع کاهش قيمت را داشته باشيم، خاطرنشان کرد: آيا مي‌توان به مردم گفت منتظر کاهش قيمت خودرو باشيد اما خودمان قيمت مسکن مهر و بليت قطار و هواپيما که در دست خودمان است را افزايش دهيم؟

او ادامه داد: به همين دليل دولت و مجلس بايد دست در دست هم، کمک کنند تا با کاهش هزينه‌هاي توليد در کشور قيمت تمام شده توليد خودرو نيز کاهش يابد.

نايب رييس کميسيون اقتصادي مجلس تصريح کرد:‌ اگر از خودروسازان‌ حمايت نکنيم شايد در آينده بيش از مقدار فعلي شاهد رشد قيمت خودروها باشيم، بنابراين بايد با کمک هم ابتدا قيمت‌هاي فعلي را تثبيت کنيم و پس از آن با ارائه تسهيلات و کاهش مواد اوليه به دنبال کاهش قيمت خودرو باشيم.

گروسي عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس اظهار کرد: نبايد تمامي مشکلات را فرافکني کرد، نمي‌شود ادعاي ايجاد اشتغال داشته باشيم اما دو ميليون فرصت شغلي ايجاد شده در صنعت خودرو و قطعه را ناديده بگيريم.وي با بيان اين‌که حتي آمريکايي‌ها نيز در جريان بحران اقتصاد جهاني مبلغ زيادي را به صنايع خودروسازي خود پرداخت کرده‌اند، خاطرنشان کرد: هم اکنون با گران شدن نرخ مواد اوليه‌اي چون فولاد،‌ آلومينيوم، مواد پليمري، تاير و ... قيمت خودرو افزايش يافته است و نمي‌توان به صورت دستوري تنها قيمت خودرو را کاهش داد.او ادامه داد: ارديبهشت ماه امسال در جلسه کارگروه حمايت از توليد تصميم گرفته شد به دليل مطالبات بالاي قطعه‌سازان از خودروسازان، دو هزار ميليارد تومان به ايران خودرو و سايپا پرداخت شود اما تاکنون اين امر محقق نشده است.

وي افزود: اگر امروز تعرفه واردات خودرو صفر شود برخلاف برخي تصورات رقابتي ايجاد نخواهد شد. زيرا نمي‌توان از خودروساز داخلي با تمام مشکلات آن توقع داشت با خودروساز خارجي رقابت کند. بلکه در آن شرايط سرنوشت صنعت خودرو نيز به سرنوشت کيف و کفش دچار خواهد شد که با واردات محصولات چيني شرکت کفش ملي با 16 هزار کارگر هم اکنون تبديل به انبار خودروهاي اسقاطي شده است.

او با بيان اين‌که کاهش يک دفعه تعرفه واردات خودرو به صنعت داخلي آسيب خواهد زد تصريح کرد: اين که يک جانبه عنوان کنيم که خودروسازان خيانت و جنايت کرده‌اند تنها موجب نابودي اين صنعت و صنعت قطعه خواهد شد.

وي ادامه داد: انتظار داريم دولت ارز مبادلاتي خودروسازان و قطعه‌سازان را تامين کند همچنين تسهيلات دو هزار ميليارد توماني مصوب صنعت خودرو نيز به سرعت پرداخت شود.او افزود: همچنين قيمت مواد اوليه دولتي مانند فولاد، مس و محصولات پتروشيمي نيز کاهش يابد تا خودروسازان بتوانند با کاهش يافتن هزينه‌هاي توليد قيمت فروش محصولات خود را کاهش دهند.

وي اظهار کرد: برخي‌ها اظهار مي‌کنند که خودروسازان محصولات خود را احتکار کرده‌اند درحالي که اين گونه نبوده و بعضا کمبود برخي قطعات مورد نياز موجب مي‌شود خودروهاي توليدي در پارکينگ بخوابد.

خودروسازان با قيمت‌هاي فعلي نيز در حاشيه ضرر قرار دارند !

دبير انجمن خودروسازان با تاکيد بر اينکه ارايه آناليز و اطلاعات قيمتي به شوراي رقابت به منزله کاهش قيمت خودرو نيست، گفت: هم اکنون خودروسازان با قيمت‌هاي فعلي نيز در حاشيه ضرر قرار دارند و بنابراين، نبايد منتظر کاهش قيمت رسمي خودرو بود.احمد نعمت‌بخش در گفتگو با مهر با اشاره به پايان مهلت خودروسازان براي ارايه اطلاعات قيمتي خود به شوراي رقابت گفت: مطابق نامه دريافتي از شوراي رقابت، به تمامي خودروسازان اعم از خصوصي و عمومي اعلام شده است که اطلاعات مورد نياز اين شورا را ارايه دهند.

دبير انجمن خودروسازان در پاسخ به اين سئوال که از چه زماني قيمتهاي جديد اعلام خواهد شد و آيا اين قيمتها کاهش خواهد يافت؟ افزود: با توجه به عدم تخصيص ارز مبادلاتي به خودروسازان، آنها بارها اعلام کرده‌اند که با قيمتهاي فعلي خودرو و عدم دريافت ارز مبادلاتي، باز هم ضررده هستند و هزينه‌ها به اندازه‌اي به صنعت خودرو فشار وارد آورده است که شرکتها ترجيح دادند براي اينکه در مضان اتهام قرار نگيرند، آناليز قيمتي خود را براي اولين بار منتشر کنند.

وي تصريح کرد: هم اکنون قيمت تجاري پرايد 17 ميليون تومان اعلام شده است، در حالي که قيمت تمام شده آن، 16 ميليون و 300 هزار تومان است که البته اين نرخ تمام شده براساس لحاظ کردن ارز مبادله‌اي در محاسبات است، اين در شرايطي است که حتي ارز مبادله اي نيز در اختيار خودروسازان قرار نگرفته است. اگر حتي ارز مبادلاتي را هم به موقع تحويل دهند، باز هم قيمت پرايد همان 16 ميليون و 300 هزار تومان خواهد بود.

دبير انجمن خودروسازان اظهار داشت: هم‌اکنون هزينه هاي خودروسازان به شدت افزايش يافته و بعيد است که شوراي رقابت با قيمتي کمتر از قيمت تمام شده موافقت کند. در عين حال، هدف از ارايه اين اطلاعات قيمتي به شوراي رقابت، اين است که مشکلات خودروسازان کاهش يابد تا با افزايش عرضه، بازار را کنترل کنند، اين در حالي است که در حال حاضر 30 درصد توليدات خودرو هم‌اکنون به دليل نبود قطعات، ناقص است و اگر بدهي خودروسازان به توليدکنندگان قطعه کاهش يابد، قطعه به موقع به خط مي رسد و توليدات تکميل و با افزايش عرضه و توليد قيمتها در بازار متعادل مي شود. روانه بازار مي شود.نعمت بخش گفت: صنعت خودرو از 8 ماه قبل بيش از 2500 ميليارد تومان ضرر داده و اين ظلم به سهامداران است.

وي در پاسخ به اين سئوال که رئيس‌جمهور اعلام کرده پرايد ارزبري بالايي ندارد و نبايد با چنين افزايش قيمتي مواجه باشد؟ خاطرنشان کرد: براي اينکه به رئيس‌جمهور و مردم ثابت کنيم که قيمتها بالا نيست، آناليز قيمتي خودروسازان را بر روي سايت قرار داديم، اين در شرايطي است که اگرچه بيش از 95 درصد قطعات پرايد ساخت داخل است اما قطعه سازان تامين کننده آن، وابسته به خارج هستند.


 تريبون اقتصادي 

 هفته آخر اسفندماه مبلغ دستمزد نهايي اعلام مي شود

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: حداقل دستمزد کارگران در سال آينده در هفته پاياني اسفند اعلام مي شود.

به گزارش ايرنا، اسدالله عباسي در خصوص حداقل دستمزد کارگران در سال 92 نيز تاکيد کرد: تاکنون چندين جلسه با حضور نمايندگان کارگران، کارفرمايان، برگزار کرده ايم اما هنوز در اين خصوص به نتيجه قطعي نرسيده ايم. اما با استفاده از نظرات تشکل ها و جمع بندي هاي انجام شده هفته آخر اسفندماه مبلغ دستمزد نهايي را اعلام خواهيم کرد.

دستور ارزي ويژه رئيس جمهور به بانکها

نرخهاي کاذب ارز را بشکنيد

رئيس جمهور در ديدار با مديران عامل بانکها با تاکيد بر وجود ذخاير مناسب ارزي در کشور از آنها خواست تا با اتخاذ تدابير لازم، نرخهاي کاذب ارز را بشکنند.به گزارش مهر، محمود احمدي نژاد با تاکيد بر اينکه بانکها نقش موثري در كمک به دولت براي غلبه بر فشارهاي دشمن دارند، گفت: بانک ها مي توانند نقش مهم و موثري در حمايت از تكميل طرح هاي نيمه تمام داشته باشند كه اين مسئله به رونق اقتصاد، ايجاد اشتغال، كمک به توليد و ايجاد نشاط در جامعه ياري خواهد رساند.احمدي نژاد با تاكيد بر لزوم استفاده از ظرفيت هاي بانک ها براي شكستن نرخ هاي كاذب ارز در بازار آزاد، گفت: امروز منابع ارزي كشور از هر زمان ديگري بالاتر بوده و در تاريخ كشور چنين حجمي از ذخاير ارزي بي نظير است و نظام بانكي كشور مي تواند نقش مثبت و موثري در به جريان انداختن اين ذخاير در راستاي رونق اقتصاد كشور ايفا نمايد.

وي خطاب به مديران اقتصادي دولت و مديران عامل بانک ها، تصريح كرد: با اتخاذ تدابير مناسب و اجراي سريع آنها فضاي كاذب به وجود آمده در بازار ناشي از توهم كمبود ارز را هر چه سريع تر اصلاح نمايند. رئيس جمهور در ادامه با اشاره به سوابق انقلابي مديران عامل بانک هاي كشور و مديران اقتصادي دولت اظهار داشت: موفقيت در عرصه اقتصادي با توجه به اقدامات دشمنان، نيازمند عمل بر اساس درک شرايط است.رئيس جمهور ادامه داد: مديران اقتصادي كشور افراد پاک و خوش سابقه اي هستند و دولت بر همين اساس به آنها براي عمل در اين شرايط اعتماد داشته و اختيارات ويژه اعطا كرده و لازم است دستگاه ها و نهادهاي نظارتي نيز با درک اين شرايط به وظايف خود عمل نمايند. در اين جلسه راهكارها و تدابير لازم براي فعال كردن منابع ارزي كشور در جهت حمايت از توليد و تجارت مورد بررسي و اخذ تصميم قرار گرفت. همچنين راهكارهاي تسهيل و تسريع در همكاري بانک ها با صندوق توسعه ملي براي اجراي پروژه هاي صنعتي، زيربنايي، انرژي و كشاورزي كشور و نيز تامين سرمايه در گردش بنگاه هاي اقتصادي مورد بررسي و اخذ تصميم قرار گرفت.

افزايش تعرفه بيمه شخص ثالث از اول فروردين

رئيس کل بيمه مرکزي جمهوري اسلامي ايران اعلام کرد: قوه قضائيه نرخ ديه را از اول فروردين سال آينده معادل 152 ميليون تومان در ماه هاي حرام و 114 ميليون تومان در ماه هاي غيرحرام تعيين کرده است.به گزارش ايلنا،سيد محمد کريمي گفت: اين ميزان در مقايسه با نرخ ديه سال جاري 20.6 درصد افزايش نشان مي دهد.وي تأکيد کرد: با هماهنگي شرکت هاي بيمه اي فقط 10 درصد به تعرفه بيمه شخص ثالث در سال آينده افزوده مي شود.کريمي گفت: همچنين پرداخت خسارت بدون کروکي تصادف خودرو بر اساس ضوابط جديد از 3 ميليون و 150 هزار تومان به 3 ميليون و 800 هزار تومان مي رسد.

حقوق تا 600 هزار تومان از ماليات معاف مي‌شود

بر اساس لايحه بودجه سال 92 حقوق تا 600 هزار تومان در سال آينده از ماليات معاف خواهد بود.به گزارش ايسنا، بر اساس لايحه بودجه سال 92 کل کشور، سقف معافيت مالياتي (52) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوري اسلامي ايران ( به معافيت مالياتي حقوق) است براي سال 1392، مبلغ هفتاد و دو ميليون ريال در سال تعيين مي‌شود.براين اساس حقوق ماهانه 600 هزار تومان از ماليات معاف مي‌شوداين در حالي است که سال گذشته حقوق تا 550 هزار تومان از ماليات معاف بود.

ارائه آنلاين اطلاعات بانکي افراد به سازمان مالياتي توسط بانکها

رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور با بيان اينکه به دنبال نظام مالياتي کارآمد هستيم و بخشي از فرار مالياتي در اين چارچوب قابل مديريت خواهد بود، گفت: در نظام جديد مالياتي اطلاعات به صورت آن‌لاين و سازمان‌دهي شده در بخش‌هاي مختلف اقتصادي توليد و به نظام مالياتي منتقل مي‌شود.علي عسکري در گفتگو با مهر با بيان اينکه در نظام مالياتي بايد به دنبال کارآمدي باشيم، گفت: اگر يک نظام مالياتي کارآمد باشد بسياري از نقايص موجود، قابل مرتفع شدن است، در عين حال نظام مالياتي کارآمد داراي مولفه هايي است، به عبارت ديگر نظام مالياتي وقتي کارآمد است که ابزارهاي لازم را در اختيار داشته باشد که يکي از اين ابزارها که امروز نظام هاي مالياني کارآمد به آن دسترسي دارند، فناوري هاي جديد است.

جريمه جايگاه‌هاي فاقد بنزين سوپر

يک مقام مسئول در شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي با رد حذف تدريجي عرضه بنزين سوپر از جريمه برخي از جايگاه‌داران در صورت عدم عرضه بنزين سوپر خبر داد و اعلام کرد: کشور با کمبود بنزين سوپر روبرو نيست.داوود عربعلي در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت عرضه بنزين سوپر در جايگاه‌ها با بيان اينکه کمبود بنزين سوپر صحت ندارد، گفت: در حال حاضر تدابير و برنامه‌ريزي‌هاي لازم براي تامين و توزيع انواع فرآورده‌هاي نفتي به ويژه بنزين و گازوئيل در روزهاي پاياني سال اتخاذ شده است.سخنگوي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي با اعلام اينکه دليل عدم عرضه بنزين سوپر در برخي از جايگاه‌هاي سوخت به دليل عدم خريد اين فرآورده نفتي توسط جايگاه‌داران است، تصريح کرد: چنانچه جايگاهي بدون دليل از خريد و عرضه بنزين سوپر امتناع کند مشمول جرايمي خواهد شد.


 نهادهاي مالي 

 عرضه 5 هزار ميليارد ريال اوراق مشارکت توسط بانک سپه

مدير امور سازمان و برنامه‌ريزي بانک سپه از انتشار 5 هزار ميليارد ريال اوراق مشارکت از 12 اسفندماه سال جاري به مدت 5 روز کاري در شعب منتخب اين بانک خبر داد.

به گزارش ايسنا، مصطفي پرتوافکنان با بيان اينکه انتشار اوراق مشارکت فوق در راستاي کمک به رشد و شکوفايي اقتصاد بوده است اظهار کرد: اوراق مشارکت فوق يکساله با نرخ سود علي الحساب 20 درصد و قابل بازخريد قبل از سررسيد با نرخ 19.75 درصد است.

بانک رفاه به جانبازان کارت هديه اعطاء کرد

بانک رفاه به جانبازان مرکز توانبخشي امام خميني (ره) کارت هديه اعطاء کرد.به گزارش روابط عمومي ، سيد ضياء ايماني مدير عامل اين بانک به مناسبت آغاز سال نو و عيادت از جانبازان ، به 40 نفر از جانبازان 70 درصدي مرکز توانبخشي امام خميني (ره) کارت هديه 2 ميليون ريالي اعطاء کرد.

پرداخت سود سهامداران شرکت سرمايه گذاري غدير توسط شعب بانک صادرات

سود نقدي سهامداران اشخاص حقيقي شرکت سرمايه گذاري غدير، توسط شعب بانک صادرات ايران پرداخت مي‌شود.به گزارش روابط عمومي ، براساس توافق به عمل آمده بين اين بانک و شرکت سرمايه گذاري غدير، سود نقدي سهامداران حقيقي اين شرکت از تاريخ 12 اسفند ماه سال‌جاري از طريق کليه شعب بانک صادرات ايران قابل پرداخت مي‌باشد.

تنديس زرين ITA در سومين دوره جشنواره جوايز فناوري اطلاعات به بانک پارسيان رسيد

در رقابتي سخت و سنگين در گروه بانک ها، سومين دوره جشنواره جوايز فناوري اطلاعات ايران (فاوا) برگزار و بانک پارسيان با راي عمومي مردم و نظر کارشناسان و کاربران خدمات الکترونيک و گروه تخصصي داوران به عنوان برترين بانک ارائه دهنده خدمات بانکداري الکترونيک معرفي شد و تنديس زرين دو سالانه جوايز فناوري ايران(ITA) را براي بار دوم دريافت کرد.به گزارش روابط عمومي،اين مراسم درهتل پارسيان آزادي برگزار شد.

دو هزار و چهارصد ميليارد ريال سود بيشتر براي سپرده گذاران بانک تجارت

بانک تجارت تا پيش از پايان سالجاري بيش از 2400 ميليارد ريال ما به التفاوت سود علي الحساب و سود قطعي سال 90 را به سپرده گذاران خود پرداخت مي کند .به گزارش روابط عمومي،دکتر فلاح مديرعامل بانک تجارت با بيان اين مطلب اظهار داشت: طبق اطلاعات مندرج در صورتهاي مالي حسابرسي شده سال 1390 بانک ، کل سهم سود سپرده گذاران از درآمدهاي مشاع بانک بيش از 32 هزار و 160 ميليارد ريال بوده و سود قطعي محاسبه شده متعلق به سپرده گذاران نيز به ميزان قابل توجهي بيشتر از سود علي الحساب پرداختي به آنان است .


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي