جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/12/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4385


طرح فروش نفت به مردم فعلا منتفي شد


سال 93 وابستگي بودجه به نفت قطع خواهد شد


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 طرح فروش نفت به مردم فعلا منتفي شد 

فروش 10 ميليارد دلار نفت کاغذي به مردم به دليل تعلل شرکت نفت براي سالجاري منتفي شد و پيش بيني مي شود در صورت موافقت مجلس اين اوراق سلف نفتي از بهار سال آينده به مردم عرضه شود.به گزارش مهر، مجلس شوراي اسلامي و دولت در قالب قانون بودجه سال 1391 اختياراتي به شرکت ملي نفت مبني بر فروش 10 ميليارد دلار نفت کاغذي به مردم واگذار کرده بودند.محسن خجسته مهر در گفتگو با مهر با بيان اينکه مجوز فروش اوراق سلف نفتي فقط براي سال 1391 بوده است، گفت: اگر بخواهيم اين اوراق را براي سال آينده به مردم عرضه کنيم بايد مجوز جديدي از دولت و مجلس شوراي اسلامي اخذ شود.معاون برنامه‌ريزي و نظارت بر منابع وزارت نفت با اعلام اينکه براي عرضه نفت کاغذي به مردم در قالب لايحه بودجه سال 1392 پيشنهاد جديدي به دولت و مجلس ارائه شده است، تصريح کرد: بر اين اساس در صورت موافقت مجلس با اين لايحه پيشنهادي امکان فروش نفت کاغذي در قالب اوراق سلف نفتي براي سال آينده وجود دارد.

خجسته مهر همچنين در پاسخ به پرسش مهر مبني بر فروش نفت کاغذي به ارزهاي متنوع و رايج جهان تجارت، بيان کرد: اگر بخواهيم اين اوراق سلف نفتي را در عرصه بين‌المللي عرضه کنيم، بايد مکانيزم آن تغيير کند.پيش از اين شرکت ملي نفت ايران درباره ويژگي‌هاي اوراق سلف نفتي، اعلام کرده بود: عرضه نفت به مردم در قالب اوراق سلف نفتي با تعيين سود حداقل 30 درصدي در معاملات دلاري و سود حداقل 80 درصدي در معاملات ريالي انجام خواهد گرفت.در صورتي که ميانگين قيمت نفت خام در بورس عمان و دبي در سررسيد کمتر از 130 دلار باشد، سرمايه‌گذاران مي‌توانند نسبت به فروش نفت خام خود به قيمت 130 دلار به شرکت ملي نفت ايران اقدام کنند.همچنين در صورتي که قيمت نفت خام در سررسيد بيش از 130 دلار باشد، خريدار مخير به تسويه نقدي يا دريافت نفت خام خواهد بود. بدين ترتيب بازدهي گواهي‌هاي سلف دلاري طي 3 سال حداقل به ميزان 30 درصد خواهد بود.در صورتي که معادل ريالي مبلغ ارزي هر بشکه نفت خام (هر گواهي سلف نفتي) در سررسيد بيش از اين مبلغ باشد، خريدار مي تواند تسويه نقدي انجام داده و يا نسبت به دريافت نفت خام در صورت دارابودن شرايط و صلاحيت هايش اقدام کند.

بدين ترتيب بازدهي گواهي‌هاي سلف دلاري - ريالي طي 3 سال حداقل به ميزان 80 درصد خواهد بود.


 سال 93 وابستگي بودجه به نفت قطع خواهد شد 

معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور پيش‌بيني کرد که در سال 93 وابستگي بودجه به نفت به طور کامل حذف شود. به گزارش فارس، بهروز مرادي در پايان جلسه هيئت دولت و در پاسخ به سؤالي درباره اينکه گفته مي‌شود بودجه سال 92 نسبت به بودجه‌هاي سال گذشته نسبت به نفت وابستگي بيشتري پيدا کرده‌‌است،‌گفت:‌ اين مسئله درست نيست، وابستگي بودجه سال آينده نسبت به نفت 16 درصد کاهش داشته است.وي افزود: با وجود منفي بودن تراز عملياتي در سال جاري، بودجه را به گونه‌اي تنظيم کرديم که درصد وابستگي به نفت 16 درصد کاهش پيدا کند.

وابستگي 40 درصدي بودجه به نفت

اين در حالي است که ،مشاور معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور با بيان اين که در لايحه بودجه سال 1392 کل کشور چهل درصد منابع نفتي و 32 درصد منابع مالياتي است، گفت: يارانه‌ها در هزينه‌هاي بودجه سال 92 سهم بيش از 19 درصدي دارند.

به گزارش ايسنا، محمد کردبچه اظهار کرد: با واگذاري 185 شرکت دولتي در سال آينده، در حدود 6.1 درصد از بودجه شرکت‌هاي دولتي نسبت به سال 1391 کاهش پيدا مي‌کند.

وي سهم اعتبارات هزينه‌اي در لايحه مذکور را 73 درصد اعلام و اضافه کرد: 41 درصد از هزينه‌ها مربوط به جبران خدمات کارکنان، 19.2 درصد يارانه‌ها و 20 درصد مربوط به رفاه اجتماعي و بقيه مربوط به ساير هزينه‌ها است.


 تريبون اقتصادي 

 صادرات پسته متوقف نمي‌شود

با منتفي شدن مهلت 10 روزه به صادرکنندگان پسته براي تامين نياز داخل اين محصول موضوع ممنوعيت صادرات آن هم لغو شد.به گزارش ايسنا، اواخر بهمن ماه صادرات پسته به دليل افزايش قيمت و برطرف کردن نياز بازار داخلي ممنوع شد اما بعد از گذشت چند روز تصميم جديدي مبني بر اينکه توليد کنندگان و صادرکنندگان پسته تا 10 روز فرصت دارند نياز بازار داخلي را با قيمت منطقي کيلويي 30 هزار تومان تامين کنند اتخاذ شد تا بعد از گذشت اين مدت تصميم‌گيري براي صادرات پسته اتخاذ شود؛ اما با وجود گذر از اين مهلت اتفاقي نيفتاد و به نظر مي‌رسد که بحث ممنوعيت صادرات پسته کلا منتفي شده است.

يک صادر کننده در گفت و گو با ايسنا، اظهار کرد: عملا امکان توقف صادرات پسته وجود ندارد و مصرف پسته در داخل کشور حداکثر 15درصد توليد داخل را شامل مي‌شود لذا 85 درصد مابقي آن بايد صادر شود. به اعتقاد اين صادر کننده ممنوعيت صادرات پسته مبتني بر آمار و اطلاعات اقتصادي نبوده و تمديدهاي 2 هفته اي لغوممنوعيت صادرات آن موجب مي شود که رفته رفته توقف صادرات پسته فراموش شود.وي در ادامه گفت: دليل مطرح شدن چنين تصميمي، کنترل بازار شب عيد بوده است ولي به طور قطع بعد از آغاز سال 92 اين تصميم به طور کل فراموش مي شود.

قيمت خودروهاي پرتيراژ داخلي سقوط کرد

دبير انجمن خودروسازان ايران: قيمت‌ها به هيچ وجه کاهش نخواهد يافت

دبير انجمن خودروسازان ايران از توقف خريد خودرو از خودروسازان از سوي مردم خبر داد.احمد نعمت‌بخش در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: ‌به دنبال برخي اظهارات صورت گرفته مبني بر کاهش قيمت رسمي خودروها، مردم خريد اين محصول را متوقف کرده‌اند.

وي با بيان اينکه در آستانه سال نو بسياري از مردم با وجود نياز به خودرو، خريد خود را به پس از کاهش قيمت‌ها موکول کرده‌اند، خاطرنشان کرد: با شرايط ايجاد شده در روزهاي اخير گردش نقدينگي در سيستم مالي خودروسازان متوقف شده است.دبير انجمن خودروسازان ايران ادامه داد:‌ با توقف خريد خودرو از سوي مردم و کاهش ورود نقدينگي به سيستم مالي خودروسازان، پرداخت مطالبات قطعه‌سازان نيز متوقف شده است. با ادامه يافتن اين وضعيت تيراژ توليد قطعات کاهش يافته و به دنبال آن با کمتر شدن ميزان توليد خودرو باز هم شاهد افزايش قيمت اين محصول خواهيم بود.وي افزود: اين در حالي است که تصور شکل گرفته در زمينه کاهش قيمت رسمي خودروها کاملا نادرست بوده و قيمت‌ها به هيچ وجه کاهش نخواهد يافت زيرا قرار نيست خودروسازان محصولاتشان را با ضرر و زيان بفروشند.

همه چيز در بازار خودرو بر مدار ارزاني ‌مي‌چرخد

قيمت بسياري از خودروهاي پرتيراژ داخلي در کاهشي قابل توجه به کمتر از نرخ رسمي اين خودروها سقوط کرد.به گزارش ايسنا، تاکيدات صورت گرفته در زمينه کاهش قيمت رسمي خودروهاي داخلي در جلسه يکشنبه آينده شوراي رقابت موجب شده تا تنزل قيمت‌ها در بازار آزاد با سرعت بيشتري ادامه يابد.فعلا همه چيز در بازار خودرو بر مدار ارزاني ‌مي‌چرخد.

نرخ نوروزي پرواز‌هاي داخلي و خارجي افزايشي ندارد

رئيس انجمن شرکت‌هاي هواپيمايي با تأکيد بر اينکه نرخ بليت هواپيما در پرواز‌هاي داخلي و خارجي نوروز امسال افزايشي ندارد و مردم بليت هواپيما را گران‌تر از نرخ مصوب خريداري نکنند، گفت: با آژانس‌هاي متخلف برخورد مي‌شود.سيد عبدالرضا موسوي در گفت‌وگو با فارس ، تصريح کرد: در پرواز‌هاي خارجي نرخ بليت هواپيما سقف ندارد و براساس عرضه و تقاضا تعيين مي‌شود، اما ايرلاين‌ها قصد افزايش نرخ‌هايي را که از قبل تعيين کرده‌اند را ندارند.

موسوي تأکيد کرد: هر آژانس فروش بليت هواپيما که وجه بيشتري را خارج از نرخ‌هاي مصوب پروازها از مسافران مطالبه کند تخلف کرده و سازمان هواپيمايي کشوري، سازمان حمايت از مصرف کننده و سازمان تعزيرات با اين تخلف‌ها برخوردهاي قانوني و محکم خواهند داشت.

به دستور احمدي نژاد؛

ستاد ويژه کنترل بازار شب عيد تشکيل شد

محمود احمدي نژاد در دستوري به وزارت صنعت معدن و تجارت خواستار تشکيل ستاد ويژه کنترل بازار ايام پاياني سال شد.به گزارش مهر، در اين ميان طرح پايش و کنترل بازار با حضور بازرسان سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان شوراي اصناف کشور و مجموعه بازرسان افتخاري به صورت رسمي از سوي معاون اول رئيس جمهور آغاز به کار خواهد کرد تا پايش بازار را در روزهاي باقي مانده از سال جاري انجام دهد.

ايجاد شعبه جديد بانکي در سال 92 ممنوع شد

بانک مرکزي با صدور بخشنامه‌اي ضمن اعلام ممنوعيت ايجاد شعب جديد در سال آينده، تا پايان شهريورماه 92 به بانکها و موسسات اعتباري مهلت داد تا نسبت به واگذاري دارايي‌هاي غيرمنقول مازاد خود اقدام کنند.به گزارش مهر، بانک مرکزي بخشنامه اي بر اساس ماده 10 قانون پولي و بانکي و مصوبه مجمع عمومي صادر کرد که طي آن، مواردي جهت استفاده بهينه از منابع در اختيار بانکها و موسسات اعتباري در شرف تاسيس مطرح شده است.

بر اين اساس، بانکها و موسسات اعتباري حداکثر ظرف مدت 6 ماه (تا پايان شهريور سال 1392) بايد نسبت به واگذاري کليه شرکتها اعم از صرافي، شرکت ليزينگ، مشارکت هاي حقوقي و ... و واگذاري دارايي‌هاي غيرمنقول مازاد اقدام کنند.همچنين طبق اين بخشنامه بانکها و موسسات اعتباري به کاهش تعداد شعب به نسبت 20 درصد تعداد آنها موظف شده اند. در سال 1392 به جز بانکها و موسسات اعتباري جديدالتاسيس که در استانها فاقد شعب هستند هيچگونه تقاضايي براي توسعه شعب پذيرفته نخواهد شد، بديهي است اداره سازمان و روشهاي بانکها مکلفند فهرست شعبي را که تقليل داده‌اند تا پايان سال (هر 6 ماه يکبار) به بانک مرکزي ارسال کنند.

فقط يک بار مي‌توانيد سکه پيش خريد کنيد

متقاضيان سکه‌هاي پيش فروشي مي‌توانند با مراجعه به يکي از شعب منتخب بانک تجارت، صرفا يک بار و حداکثر پنج قطعه مسکوک طلاي تمام بهار آزادي يا 10 قطعه نيم بهار آزادي پيش‌خريد کنند.به گزارش ايسنا، پس از اينکه بانک مرکزي پيش فروش سکه را با قيمت يک ميليون و 250 هزار تومان آغاز کرد همواره اين سوال مطرح مي‌شد که اگر قيمت سکه در بازار آزاد به زير اين بها برود،‌ تکليف چيست.اين اتفاق خيلي زود محقق شد و يک هفته پس از آغاز طرح و با توجه به کاهش نرخ سکه در بازار آزاد بانک مرکزي نيز به تبع آن 50 هزار تومان از بهاي سکه‌هاي پيش فروش شده را کاهش داد که همين عامل باعث شد که برخي از خريداران به فکر انصراف از قيمت قبلي و خريد مجدد شوند اما بانک مرکزي عنوان کرده است که اين امر امکان پذير نيست وهر فرد تنها يک بار مي‌تواند اقدام به خريد سکه کرده و حتي در صورت انصراف نمي‌تواند دوباره اقدام کند.

اينترنت مخابرات فعلا گران نمي‌شود

مدير کل روابط عمومي شرکت مخابرات ايران در ارتباط با افزايش قيمت اينترنت در سال آتي اين گونه عنوان کرد که فعلا برنامه‌اي براي افزايش تعرفه اينترنت نداريم.داوود زارعيان در گفت‌وگو با ايسنا، يادآور شد: در سالي که گذشت برخي اتفاقات افتاد که تا حدي اينترنت کشور را تحت تاثير قرار داد که از جمله اين موارد مي‌توان به نوسانات نرخ ارز و همچنين قطعي اينترنت توسط برخي کشورها به ايران اشاره کرد که در نهايت مسائلي از اين دست ارائه اينترنت در کشور را با مشکلاتي مواجه کرد.


 نهادهاي مالي 

 نخستين سود سال مالي آينده بانک تجارت پيش‌بيني شد

بانک تجارت با سرمايه هزار و 750 ميليارد توماني نخستين سود هر سهم سال مالي آينده را 353 ريال پيش‌بيني کرد. به گزارش فارس، بانک تجارت که در سال جاري با بازدهي منفي 5 درصدي سهام در بورس مواجه شده، اولين سود هر سهم سال مالي آينده را با سرمايه 1750 ميليارد توماني 353 ريال پيش‌بيني کرد.اين پيش بيني در مقايسه با سود اعلامي سال جاري به مبلغ 350 ريال، افزايش سه ريالي را نشان مي‌دهد.

پيشنهاد افزايش سقف تسهيلات خريد مسکن

بانک مسکن براي سومين سال متوالي پيشنهاد افزايش سقف تسهيلات خريد مسکن را در قالب بسته سياستي نظارتي بانک مرکزي ارائه کرده است. به گزارش فارس، از آنجا که قيمت مسکن در طول سه سال گذشته هر سال 20 تا 30 درصد افزايش يافته و امسال نيز به دلايل مختلف و ايجاد جو رواني به صورت کاذب بالا رفته است، کارشناسان بانک مسکن بر اين باور هستند که کاهش قدرت خريد مردم موجب کاهش خريد و فروش مسکن شده است.


 خبر 

 واريز يارانه ها تا 25 اسفند به حساب سرپرستان خانوارها

معاون برنامه ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهوري، گفت: يارانه اسفند ماه بين 20 تا 25 اين ماه به حساب سرپرستان خانوارها واريز خواهد شد.به گزارش ايرنا، بهروز مرادي افزود: با توجه به اين که عيدانه در هفته اول اسفندماه به حساب خانوارها واريز شد بر اين اساس سازمان هدفمندي يارانه ها تصميم گرفت که يارانه اسفندماه نيز در دهه سوم اين ماه پرداخت شود.

يارانه نان دو برابر مي‌شود

يارانه نان در سال آينده دوبرابر مي شود.به گزارش ايسنا،در لايحه بودجه سال آينده رقمي معادل 37 ميليون و 546 هزار و 609 ميليون ريال براي پرداخت يارانه نقدي نان به خانوارها در نظر گرفته شده است.بر اين اساس در صورتي که دولت يارنه نان را به 74.5 ميليون ايراني مشمول دريافت يارانه نقدي گام اول قانون هدفمندسازي يارانه ‌ها اختصاص دهد، نرخ يارانه نان در سال آينده رقمي حدود 50 هزار تومان خواهد بود.اما در صورتي که دولت مانند سال گذشته يارانه نان را به افرادي که براي اعلام انصراف از دريافت يارانه نقدي به آنها پيامک ارسال کرده بود اختصاص ندهد،‌ حدود 10 ميليون نفر اين يارانه را دريافت نخواهند کرد و در نتيجه ميزان يارانه نان به ازاي هر نفر 58 هزار تومان خواهد بود.

کاهش نرخ گوشت در برخي استانها  تا 10 هزارتومان در هر کيلوگرم

وزير جهاد کشاورزي از کاهش نرخ گوشت تا 10 هزارتومان در هر کيلوگرم در برخي استان ها به دليل جلوگيري از قاچاق دام زنده به خارج از کشور خبرداد و گفت: وزارت کشور توسط دولت، موظف شد از قاچاق دام جلوگيري کند .

به گزارش ايرنا ، صادق خليليان تصريح کرد: امسال شاهد افزايش صادرات و قاچاق دام به ويژه دام گوسفندي به کشورهاي همسايه و خليج فارس بوده ايم که اين امر باعث کاهش قيمت گوشت قرمز در برخي استان ها شده است .


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي