جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/02/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4421

رهبر معظم انقلاب:
خيلي‌ها خواستند زمان انتخابات را به تعويق بياندازند، نتوانستند و بعد از اين هم نمي‌توانند


حمايت ترکيه از مخالفان عراقي


خط قرمز اوباما براي سوريه نامرئي است


انتقاد شديداللحن اردوغان از اسد


محسني‌اژه‌اي: 10هزار بدهکار بانکي ممنوع‌الخروجند


يک نکته از هزاران


ميز خبر


تا انتخابات يازدهم


ماندگار بر جريده عالم

آيت الله هاشمي:
بدون موافقت رهبري آمدنم نتيجه معکوس خواهد داد


سرمقاله

لاريجاني در جلسه کميسيون تلفيق:
بايد در مورد قانون هدفمندي يارانه‌ها در دولت آينده تجديدنظر داشته باشيم

عضو کميسيون امنيت ملي:
بازسازي روابط ايران و جهان عرب از تداوم سلفي‌گري جلوگيري مي‌کند


افتتاحيه بيست و سومين اجلاس شوراي برنامه ريزي منطقه اي اکو


تلاش پليس ضد شورش براي متفرق کردن تظاهرات در داکا بنگلادش


 رهبر معظم انقلاب:
 خيلي‌ها خواستند زمان انتخابات را به تعويق بياندازند، نتوانستند و بعد از اين هم نمي‌توانند 

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار دست اندرکاران «انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي شهر و روستا»، حضور پرشور و عمومي مردم در انتخابات 24 خرداد را مصونيت بخش و تضمين کننده استمرار و پيشرفت کشور خواندند و بر پايبندي نهادهاي نظارتي، مجريان و داوطلبان بر رعايت دقيق قانون در همه مراحل تأکيد کردند.

به گزارش سايت دفتر مقام معظم رهبري، حضرت آيت الله خامنه اي همچنين با اشاره به حادثه تلخ و غمبار اهانت به مزار صحابي جليل القدر حُجر بن عَدي تأکيد کردند: مسلمانان بويژه نخبگان و بزرگان علمي، سياسي و ديني جهان اسلام بايد وظيفه خود را در مقابل اين تفکر پليد انجام دهند و مانع از گسترش آتش فتنه شوند.

رهبر معظم انقلاب اسلامي انتخابات را «امانت بزرگ و ارزشمند ملي و اسلامي» برشمردند و افزودند: شوراي نگهبان، مجموعه هاي نظارتي و اجرايي و دستگاه‌هاي حفظ فضاي امن و سالم انتخاباتي، امانت دار اين امانت بزرگ هستند و کارهاي مهم، با ارزش و ماندگاري را بر عهده دارند.

حضرت آيت الله خامنه اي، با اشاره به نقش اساسي انتخابات در تجديد حيات کشور و نظام خاطرنشان کردند: حضور مردم در همه انتخاباتي که در 34 سال اخير برگزار شده، هر بار، مجموعه اي از بلاها را از کشور دفع کرده و روح و نيروي تازه اي در کالبد کشور، ملت و انقلاب جاري ساخته است.

ايشان، انتخابات 24 خرداد را از برخي جهات از پاره‌اي از انتخابات گذشته مهمتر دانستند و افزودند: برگزاري همزمان دو انتخابات بسيار مهم رياست جمهوري و شوراها، از جمله عوامل اهميت فراوان انتخابات آتي است.

حضرت آيت الله خامنه‌اي تشکيل شوراها را در همه روستاها و شهرهاي کشور، تجلي حضور عيني و مستمر مردم در تصميم گيري‌ها و کارها خواندند و به مسئولان، مردم و نخبگان توصيه کردند: توجه به انتخابات رياست جمهوري، اهميت انتخابات شوراها را از چشم آنها دور نکند.

رهبر معظم انقلاب اسلامي در تبيين ابعاد ديگر اهميت فراوان انتخابات 24 خرداد، به امکانات، اختيارات و وظايف بسيار گسترده رياست جمهوري در قانون اساسي و ديگر قوانين اشاره کردند و افزودند: اين جايگاه قانوني نشان مي دهد انتخابات رياست جمهوري فوق العاده مهم است.

حضرت آيت الله خامنه اي، امام خميني (رض) را مبتکر، طراح و مهندس «بناي عظيم حضور نقش آفرين ملت در نظام اسلامي» خواندند و با اشاره به اصرار و پيگيري قاطعانه امام براي برگزاري همه پرسي تعيين نظام و ديگر انتخابات خاطرنشان کردند: حضور و انتخاب تعيين کننده و جهت دهنده ملت در صحنه هاي مختلف، طبيعت جمهوري اسلامي است که بحمدا... اين طبيعت جذاب و شوق انگيز تاکنون حفظ شده است.

ايشان با اشاره به برخي تلاش‌هاي بي نتيجه براي کمرنگ کردن حضور مردم در صحنه خاطرنشان کردند: بعضي ها سعي کردند انتخابات بي رونق شود و يا در موعد مقرر برگزار نشود، اما به توفيق الهي ناکام ماندند و بعد از اين هم راه به جايي نمي‌برند.

رهبر معظم انقلاب اسلامي حضور مردم در صحنه را عامل قوام جمهوري اسلامي برشمردند و افزودند: جمهوري اسلامي يعني «حضور همگاني ملت و حرکت عمومي مردم به سمت آرمان‌ها و آرزوهاي بزرگ و عملي»، و دشمن با درک همين نکته تلاش مي کند حضور مردم را کمرنگ و بي رونق سازد.

حضرت آيت الله خامنه‌اي در همين زمينه افزودند: اقتدار جمهوري اسلامي به «دل‌ها، عواطف، خرد، انديشه، بصيرت و حضور مردم» متکي است و اگر اين پشتوانه قدرتمند نبود سلطه گران خبيث جهان، نظامي با داعيه هاي جمهوري اسلامي را زنده نگذاشته بودند.

ايشان تأکيد کردند: البته به فضل الهي و همت مردم عزيز ان‌شاءالله انتخاباتي که در پيش است از بهترين و پرشورترين انتخابات خواهد بود.رهبر معظم انقلاب اسلامي بخش ديگري از سخنانشان در ديدار با دست اندرکاران انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي شهر و روستا را به تبيين اهميت پايبندي به قانون در همه مراحل و همه شرايط اختصاص دادند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي در همين زمينه با اشاره به تلاش هميشگي بيگانگان براي خنثي کردن آثار مبارک حضور ملت در پاي صندوقهاي رأي افزودند: در سال 88 نيز آنها، کساني را وادار کردند که برخلاف قانون «عمل و توقع» کنند تا شايد مردم تحريک شوند و در مقابل نظام قرار گيرند که به لطف الهي نتوانستند.

ايشان با اشاره به اقداماتي که در سال 88 براي روشن شدن برخي ابهامات انجام شد، افزودند: کساني که آن خسارات و هزينه‌ها را براي کشور و ملت به بار آوردند از پذيرش قانون و عمل به راه‌هاي قانوني سرباز زدند که البته نظام با توجه به ماهيت مردمي خود بر آن مزاحمت‌ها فائق آمد.

رهبر معظم انقلاب اسلامي التزام کامل به قانون را، راه اساسي جلوگيري از بروز مشکلات انتخاباتي دانستند و تأکيد کردند: آحاد مردم در همه روستاها و شهرها، به دنبال اين باشند که هرکس هر حرفي مي زند و هر توقعي دارد فقط بر اساس قانون باشد.

ايشان همچنين با تأکيد به مسئولان انتخاباتي براي عمل به مر قانون افزودند: در همه مراحل از جمله بررسي صلاحيت‌ها، برگزاري انتخابات، شمارش آرا، حفظ آرا و صندوق‌ها و ديگر مراحل، همه دست اندرکاران بايد با امانت داري کامل، فقط براساس قانون عمل کنند که بحمدالله تاکنون همين جوربوده است.

حضرت آيت الله خامنه‌اي با تأکيد بر اين‌که يادگيري صبر و تحمل انقلابي، ضرورتي عمومي است افزودند: البته نبايد تعابير غربي و مادي مثل برنده و بازنده را وارد مباحث انتخاباتي کرد، اما بهرحال در انتخابات بطور طبيعي انتظار عده اي درباره نامزد مورد نظرشان برآورده نمي شود که بايد با رفتار درست، فقط بر مبناي قانون عمل کرد.

ايشان در تشريح ضرورت دقت در انتخابات 24 خرداد به تأثيرگذاري مثبت يا منفي هر حرف يا اقدام منتخب ملت در اوضاع آتي کشور، اشاره کردند و افزودند: بايد تعهد، تدين، آمادگي، و توانايي ها را دقيق بسنجيم و طبق تشخيص عمل کنيم و بي ترديد هرکس با نيت صادق و براي اداي وظيفه و براي آينده کشور وارد ميدان شود، خدا نيز قلب او را هدايت خواهد کرد.

حضرت آيت الله خامنه اي بار ديگر انتخابات را حق و وظيفه مردم دانستند و افزودند: بايد صلاحيتها را در کنار هم و بصورت مجموعه اي مورد ملاحظه قرار داد و در انتخاب کسي که مي خواهيم کليد اجرايي کشور را به دست او بسپاريم، ويژگي هايي نظير «کاري بودن، مردمي و ارزشي بودن» را در نظر گرفت.

ايشان همچنين مقاوم بودن در مقابل دشمنان، برخورداري از تدبير، پايبندي به قانون، توجه به طبقات مختلف مردم و درک مشکلات و دردهاي مردم را از ديگر ويژگي هاي ضروري رياست جمهوري برشمردند.

رهبر معظم انقلاب اسلامي رأي فرد فرد مردم را در نتيجه انتخابات، تأثيرگذار دانستند و تأکيد کردند: کسي نگويد يک رأي من در سرنوشت انتخابات تأثيري ندارد ؛چرا که همين آراي فردي، در نهايت آراي ميليوني و سرنوشت انتخابات را رقم مي زند.

ايشان در پايان اين بخش از سخنانشان تأکيد کردند: ان‌شاءالله با حضور حداکثري مردم در انتخابات آتي، «مصونيت، پيشرفت، و حرکت عمومي ايران به سمت اهداف والاي ملت» شتاب خواهد گرفت.

حضرت آيت الله خامنه اي همچنين با اشاره به حادثه تلخ و غم انگيز تخريب قبر صحابي جليل القدر حجر بن عدي و اهانت به پيکر آن شخصيت بزرگوار تأکيد کردند: آنچه که تلخي اين حادثه را مضاعف مي کند، وجود برخي افراد داراي افکار پليد، متحجر و عقب مانده در ميان امت اسلامي است که تجليل از بزرگان و برجستگان و چهره هاي نوراني صدر اسلام را شرک و کفر مي دانند.

ايشان وجود چنين تفکر خرافي را يک مصيبت براي اسلام و مسلمانان دانستند و افزودند: اين افراد کساني هستند که گذشتگان آنها قبور ائمه اطهار را در بقيع ويران کردند و اگر قيام سراسري مسلمانان بر ضد آنان نبود، مرقد مطهر پيامبر اسلام (ص) را نيز ويران مي کردند.

رهبر معظم انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: چنين انسان‌هاي بدانديش که حضور در مزار بزرگان و طلب رحمت خداوند براي آنها و همچنين طلب رحمت کردن براي خود را شرک مي پندارند، داراي تفکري باطل و روحيه اي پليد هستند.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: شرک آن است که افرادي آلت دست سياستهاي سرويس هاي جاسوسي انگليس و امريکا شوند و با اقدامات خود مسلمانان را غم دار کنند.ايشان خاطرنشان کردند: اين چگونه تفکري است که اطاعت و عبوديت و خاکساري در مقابل طواغيت زنده را شرک نمي داند اما احترام به بزرگان را شرک مي شمارد.

رهبر معظم انقلاب اسلامي تأکيد کردند: جريان تکفيري خبيث که از پشتيباني هاي مالي و غيرمالي برخوردار است ، امروز يک مصيبت واقعي براي اسلام به شمار مي رود.حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به واکنش صحيح جامعه بزرگ شيعي به اين حادثه افزودند: شيعيان وارد بازي دشمن که به دنبال تقويت آتش نزاع شيعه و سني است، نشدند و رشد فکري خود را نشان دادند.


  حمايت ترکيه از مخالفان عراقي 

مهر: سرپرست وزارت دفاع عراق با متهم کردن ترکيه به حمايت از تظاهرات مخالفان دولت عراق اين تحصن‌ها را پناهگاهي براي تروريست‌ها و حاميان فتنه خواند. به گزارش پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، سعدون دليمي، سرپرست وزارت دفاع عراق در مراسم خاکسپاري پنج تن از نظاميان اين کشور که در حملات پراکنده کشته شده بودند، گفت: برخي برنامه‌هاي خارجي پشت تظاهرات در ميدان‌هاي عراق است و آن را سازماندهي و تحريک مي‌کند و آنکارا همچنان تصور مي‌کند استان الانبار و شهرهاي موصل و سامرا با وجود گذشت مدت‌ها از آزادي‌شان همچنان جزو امپراتوري عثماني هستند. وي ادامه داد: باز گذاشتن عرصه براي ترکيه و يا هر کشور ديگري براي به راه انداختن تظاهرات به هيچ وجه قابل قبول نيست چراکه تظاهرکنندگان نه تنها پشتيباني براي تروريست‌ها و قاتلان هستند بلکه از طريق تحصن‌ در ميدان‌ها دوستي خود را به يک کشور ديگر نشان مي‌دهند.


 خط قرمز اوباما براي سوريه نامرئي است 

ايلنا: جان مک‌کين، سناتور جمهوري‌خواه آمريکا گفت، حملات اخير اسرائيل به سوريه موجب خواهد شد تا فشار بيشتري بر دولت اوباما براي ارسال کمک به شورشيان مخالف بشار اسد، وارد شود.جان مک‌کين، سناتور جمهوري‌خواه آمريکايي از ايالت آريزونا در گفت‌وگو با شبکه خبري فاکس نيوز گفت: يکي از مواردي که من بسيار نگران آن هستم افزايش تنش‌ها است. ما بايد اقدامي انجام دهيم تا قواعد بازي را تغيير دهد.

وي افزود: براي اين کار نيازي نيست تا نيروهاي خودمان را در سوريه مستقر کنيم. ما بايد با ايجاد مناطق حائل و حفاظت از آن، تسليحاتي را در اختيار افراد درستي که در سوريه براي آن چيزي که ما نيز به آن اعتقاد داريم مي‌جنگند، قرار دهيم.

مک‌کين ادامه داد: خط قرمزي که اوباما براي تسليحات شيميايي سوريه تعيين کرده، با جوهر نامرئي کشيده شده است. به عقيده بسياري، سوريه از اين خط قرمز عبور کرده است.


  انتقاد شديداللحن اردوغان از اسد 

ايسنا: نخست وزير ترکيه ضمن انتقاد شديد از رئيس جمهوري سوريه وي را يک "قصاب" ناميد و هشدار داد که بايد به کشتار ده‌ها هزار تن از شهروندان سوري پاسخ دهد.

به گزارش خبرگزاري خبرگزاري فرانسه، رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه گفت: به اذن خدا اين قصاب، اين قاتل در همين دنيا محاکمه مي‌شود و ما خدا را شکر مي‌کنيم. اظهارات شديد اللحن اردوغان پس از آن مطرح شد که اسرائيل يک هدف نظامي نزديک به دمشق پايتخت سوريه را هدف حملات هوايي قرار داد.منابع رژيم صهيونيستي گزارش دادند که هدف مذکور تسليحات ايراني بودند که براي حزب الله اختصاص يافته بود. چالش اصلي دولت آنکارا با دمشق از ماه فوريه سال جاري ميلادي زماني آغاز شد که رژيم صهيونيستي اعلام کرد: جنگنده‌هاي دولت دمشق يک مجتمع نظامي در سرزمين‌هاي اشغالي هدف قرار دادند.احمد داوود اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه نيز ارتش سوريه را به دليل اين اقدام مورد سرزنش قرار داد.


 محسني‌اژه‌اي: 10هزار بدهکار بانکي ممنوع‌الخروجند 

سخنگوي قوه قضاييه تاکيد کرد که شرايط طرح مساله فساد 450 ميليون يوروي مناسب نبود. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام و المسلمين محسني‌اژه‌اي در نشست خبري در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اين که آيا در زمينه فساد 450 ميليون يوروي که رييس سازمان بازرسي کل کشور از آن خبر داده، پرونده‌اي تشکيل شده يا فقط يک ژست انتخاباتي است؟ گفت: مسوولان مختلف به لحاظ مسووليتشان ممکن است يکسري اطلاعات در اختيارشان قرار بگيرد. آيا حق دارند اين اطلاعات را که احيانا طبقه‌بندي هم هست، در اختيار ديگران قرار دهند؟ مسلما در برخي مسائل حق ندارند؛ يعني اگر فردي مسوول است چه در زمان مسووليت و چه بعد از آن حق ندارد اطلاعات طبقه‌بندي شده‌ را در اختيار ديگران قرار دهد.

محسني اژه‌اي در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اين‌که آخرين وضعيت پرونده ستار بهشتي به کجا رسيده است؟ گفت: همان‌طور که در جلسات قبلي گفتم بعد از دو سه نظريه‌اي که پزشکي قانوني داد و عنوان کرد موضوعي را که بشود استناد داد که اين مرگ منتسب به ضربه‌اي بوده باشد پيدا نکرديم و نيز با توجه به آن‌چه پزشکي قانوني نوشت مي‌تواند اين مرگ بر اثر التهاباتي باشد؛ لذا براي نهايت دقت بازپرس پرونده تصميم گرفت از پزشکاني که در نظريات پزشکي اين پرونده دخيل بودند در کميسيوني دعوت کند تا به نتيجه قطعي برسند.

خبرنگار ديگري سوال خود را اين‌گونه مطرح کرد که افرادي در کشور داراي پرونده‌هاي کيفري و سوء‌استفاده کلان بانکي هستند ولي محاکمه نشده‌اند، آيا با اختياراتي که شما داريد اين افراد متهم را مي‌توانيد ممنوع‌الخروج کنيد؟

وي در مورد ممنوع‌الخروج شدن متهمان افزود: بعضي از افرادي که پرونده اقتصادي دارند ممنوع‌الخروج شدند و بعضي ديگر نيز با نظر قاضي ممنوع‌الخروج شدند؛ در واقع قاضي زماني متهمان را ممنوع‌الخروج مي‌کند که اين متهمان بدهي بانکي داشته باشند که در اين صورت بانک مرکزي از قوه قضاييه تقاضاي ممنوع‌الخروجي اين افراد را مي‌کند و متعاقبا اين کار انجام مي‌شود.

سخنگوي دستگاه قضايي تاکيد کرد: بيش از 10 هزار نفر به عنوان بدهکاران بانکي در کشور هستند که به درخواست قاضي و بانک مرکزي ممنوع‌الخروج شدند.


 يک نکته از هزاران 

هشدار... هشدار...!

پيامک‌هايي که با عنوان اپراتورهاي ايرانسل و همراه اول با موضوع‌" شما در قرعه‌کشي برنده جايزه شده ايد" شيوه جديد سودجويان براي کلاهبرداري است.

افراد کلاهبردار پس از برقراري نخستين تماس با فرد مورد نظر، با شماره تلفن هايي که در پيامک هاي ارسالي مشخص شده است با بکارگيري ترفندهايي اقدام به گرفتن شماره کارت بانکي يا شماره حساب به همراه رمزهاي اول و دوم کارت‌هاي اشخاص مي کنند، سپس مبالغي هنگفتي را از حساب‌هاي بانکي افراد برداشت مي کنند.

به هموطنان گرامي هشدار داده مي‌شود به هيچ عنوان، به اين گونه تماس ها اعتنايي نکنند.


 ميز خبر 

مهمان‌پرست: راه رسيدن به تعامل نهايي با 1+5 را بسيار نزديک مي‌بينيم

سخنگوي وزارت امور خارجه درباره ديدار و نشست سعيد جليلي مسوول مذاکره کننده از طرف ايران و کاترين اشتون مسوول مذاکره کننده کشورهاي 1+5 در تاريخ 25 ارديبهشت ماه، گفت: اين نشست تنها يک گفت‌وگو و ديدار مستقيم آقاي جليلي با خانم اشتون است.

مهمانپرست اظهارکرد: انتظار ما در اين نشست ادامه رويکرد منطقي است که مي‌تواند به يک راه حل مورد توافق طرفين ختم شود. بهترين شکل رسيدن به يک نتيجه قابل قبول اين است که حقوق کشور ايران در فعاليت‌هاي هسته‌يي کاملاً به رسميت شناخته شود. ايران براساس معاهده NPT به تعهدات خود پايبند است و از حقوق ملت خود براي بهره‌مندي از دانش هسته‌يي در جهت اهداف صلح‌آميز و همچنين براي نيل به توسعه و پيشرفت کشور، دفاع مي‌کند.

وي ادامه داد: طبيعي است ممکن است به دليل ابهامات و نگراني‌هايي، کشورهاي غربي عضو گروه 1+5 مدعي باشند که در اين شرايط چنانچه حقوق ما کاملاً به رسميت شناخته شود، مي‌توانيم به توافقي برسيم که ابهامات و نگراني‌هاي آن‌ها برطرف شود. انتظار اين است که تأخيري در مذاکرات صورت نگيرد و با حفظ چهارچوب منطقي براي مذاکرات، براساس معاهده NPT بتوان مذاکرات را دنبال کرد و بحث‌ها پيرامون پيشنهادات عملياتي مطرح شده دنبال شود. ما راه رسيدن به يک تعامل نهايي را بسيار نزديک مي‌بينيم؛ به شرط آنکه فضاي حاکم بر مذاکرات، فضايي منطقي و براساس معاهده NPT و همچنين بر مبناي حقوق اعضا باشد.

شکست آزمايش موشکي فرانسه

رسانه هاي فرانسوي از انفجار يک فروند موشک بالستيک کمي پس از پرتاب در جريان آزمايش نظامي در اقيانوس اطلس خبر دادند.به گزارش مهر به نقل از آسوشيتدپرس، موشک بالستيک فرانسه با قابليت حمل کلاهک هسته اي کمي پس از شليک از يک زير دريايي هسته اي در ساحل "بريتاني" در اقيانوس اطلس منفجر شد. وزارت دفاع فرانسه در بيانيه اي اعلام کرد که اين موشک هنگام آزمايش فاقد کلاهک هسته اي بوده و لاشه اين موشک در يک منطقه پر تردد دريايي و هوايي يافت شد. تحقيقات درباره علت انفجار اين موشک که سوخت جامد حمل مي کرده ، آغاز شده و اين اولين شکست در 6 آزمايش موشک هاي "ام 51" است که از سال 2006 تاکنون انجام شده است.

موشک‌هاي دمشق به سوي اسرائيل نشانه رفت

در پي حمله اخير رژيم صهيونيستي به سوريه، منابع آگاه در دمشق اعلام کردند، سوريه سامانه‌هاي موشکي خود را براي رويارويي با اسرائيل مستقر کرده و موشک‌هايش را به سوي سرزمين‌هاي اشغالي نشانه‌ رفته است.

به گزارش مهر، به نقل از خبرگزاري سوريه نيوز، منابع آگاه سوري اعلام کردند: مقامات دولت سوريه براي ممانعت از تکرار حمله رژيم صهيونيستي، بخشي از سامانه‌هاي موشکي‌ خود را به يک پايگاه در نزديکي دمشق مستقر کرده‌اند. شبکه خبري الميادين در اين خصوص گزارش داد: سوريه ضمن مستقر کردن سامانه‌هاي موشکي خود در اطراف دمشق، موشک‌هاي خود را نيز به سمت اسرائيل نشانه رفته و اعلام آمادگي کرده تا گروه‌هاي مقاومت در لبنان را با انواع مختلف سلاح پشتيباني کند.ارتش رژيم صهيونيستي نيز اعلام کرد که سامانه‌هاي دفاع موشکي گنبد آهنين براي رويارويي با موشک‌هاي کوتاه برد در شمال سرزمين‌هاي اشغالي مستقر شده است.

بنا بر اعلام ارتش اسرائيل، آتش بارهاي گنبد آهنين در دو شهر صفد و حيفا در شمال فلسطين اشغالي مستقر شده‌اند.

مخالفان سوري از گاز سارين استفاده کرده‌اند

به دنبال اقدامات غيرانساني و تروريستي مخالفان مسلح سوريه، اين بار يک مقام سابق دادگاه کيفري بين‌المللي از استفاده مخالفان از گاز سارين خبر داد.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري روسيه اليوم، کارلا دل پونته، دادستان ارشد دادگاه کيفري بين‌المللي و مسوول کميته مستقل تحقيقات وابسته به سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در سوريه در مصاحبه با شبکه ايتاليايي RSI اعلام کرد: اطلاعات و شواهدي که اعضاي کميته بين‌المللي در ديدار با پزشکان متخصص و آسيب ديدگان جمع‌آوري کرده‌اند، نشان مي‌دهد که از گاز اعصاب سارين در سوريه استفاده شده است.

پونته خاطرنشان کرد: براساس شواهد به دست آمده مخالفان مسلح در سوريه با به کارگيري گاز سارين از سلاح‌هاي شيميايي استفاده کرده‌اند.وي به بيان محتواي گزارشي پرداخت که کارمندان کميته تحقيقات در ديدار با پزشکان، آسيب ديدگان و کادر بيمارستان‌هاي صحرايي جمع‌آوري کرده بودند. وي تصريح کرد: با اين وجود، کارشناسان نتيجه‌گيري کلي خود را مطرح نکرد‌ه‌اند و بايد از طريق شاهدان بيشتري از نتيجه تحقيقات اطمينان حاصل کرد


 تا انتخابات يازدهم 

براي حماسه آفريني بايد با صداقت صحبت کنيم

کامران باقري لنکراني گفت: براي حماسه آفريني شرط لازم آن است که با صداقت و شفافيت حرف زده، آرمان ها را زير پانگذاشته و علاج ها رابيان کنيم.

به گزارش ايسنا، اين کانديداي احتمالي انتخابات رياست جمهوري در جمع دانشجويان دانشگاه آزاد تبريز اظهار کرد: در دولت يازدهم اميد بايد در کشور به صورت ملموس و اثرگذار همگاني شود و صرفا جنبه شعار ي نداشته باشد.

اين کانديداي احتمالي انتخابات رياست جمهوري تشريح کرد: نرخ بيکاري دربين فارغ التحصيلان بيشتر از نرخ بيکاري عمومي در کشور است. وي گفت:يکي از مهمترين اقدامات دولت يازدهم اين است که برنامه هاي ويژه اي باتوجه به ظرفيت ها و امکانات موجود کشور تدارک ببيند و فضاي کسب وکار را حمايت و طراحي کند تانسل جوان بداند توان و ظرفيت هاي خودش کافي است.

اگر نمي‌توانيم رقابت کنيم، لااقل تخريب نکنيم

محمد شريعتمداري در جمع برخي مديران و کارکنان وزارت بازرگاني در دهه 60، با ابراز اين عقيده که "امروز به دليل بکار نگرفتن خرد جمعي کشور با زيان‌ها و مشکلات بسياري رو به رو شده است"، افزود: اميدوارم روزي برسد که با بهره‌مندي از خردجمعي وضعيت سياسي و اقتصادي کشور سازماندهي بهتري شود. صرف نظر از اينکه در دولت آينده حضور داشته باشم يا نباشم، تلاش دارم اين مهم به نتيجه برسد چراکه اين کار را يک فرآيند فرهنگي مي‌دانم نه سياسي. به گزارش ايسنا، وي ادامه داد: امروز نيز اگر نتوانيم رقابت کنيم، حداقل مي‌توانيم يکديگر را تخريب نکنيم، چراکه در کشوري زندگي مي‌کنيم که اخلاق‌محوري را در دين خود دارد و ما پيرو اسلام هستيم.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام – FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري قمري، 2 آپريل 2007

سند پيش نويس دستورجلسه در موضوع 3.3 :

( استراتژي براي ترويج آموزش دانشگاهي در جهان اسلام )

قسمت هفتاد و ششم

- وقف (endowment) به عنوان يک منبع تامين مالي

وقف (endowment) يک نقش اساسي در تاريخ جهان اسلام در تامين مالي خيلي از پروژه ها دارد، که برخي از آنها به آموزش مربوط مي گردد. اين تجربه اسلامي مي تواند مورد استفاده قرار گيرد تا از افراد، گروه ها همچنين موسسات مالي و اقتصادي براي وقف اموالشان در جهت منافع آموزش عالي دعوت به عمل آيد.

- زکات (Alms-charity)

خداوند درقرآن مي فرمايد:« زکات ها مخصوص فقرا ومساکين وکارکناني است که براي (جمع آوري) آن زحمت مي کشند وکساني که براي محبتشان اقدام مي شود و (آزادي) بردگان و (اداي دين) بدهکاران و در راه ( تقويت آيين) خدا و واماندگان در راه؛ اين يک فريضه الهي است وخداوند دانا وحکيم است» ( سوره توبه آيه60) علما در تفسيرقرآن معتقدند که عبارت «براي رضاي خدا» که دراين آيه يادآوري شده است مي تواند به معني« براي تاسيس خيريه وپروژه هاي اجتماعي مورد بهره برداري مسلمين» باشد وآموزش مي تواند بخشي از «براي خاطرخدا» باشد. ازاين ديدگاه زکات مي تواند به عنوان يک منبع تامين مالي براي آموزش عالي در جهان اسلام باشد.

د- تامين مالي ازطريق مشارکت

مشارکت مي تواند به صورت هاي متعددي، مثل موارد زير باشد:

- ايجاد شرکت هاي سرمايه گذاري براي موسسات آموزش عالي وموسسات اقتصادي همچنين اجتماعي در حوزه هاي کشاورزي و صنعت؛

- تاسيس برنامه هاي آموزش مستمر که توسط موسسات آموزش عالي براي بهره مندي نيروي انساني در بخش هاي مختلف توليد، خدمات ومديريت هدايت شده است.

- تشکيل انجمن هاي شوراهاي اجتماعي در مورد موسسات ونهادهاي آموزشي درحوزه هاي صنعت وتجارت.


 آيت الله هاشمي:
 بدون موافقت رهبري آمدنم نتيجه معکوس خواهد داد 

آيت الله هاشمي رفسنجاني با بيان اينکه اگر بخواهد شرايطي بوجود بيايد که بين من و رهبري حالت نزاع و اختلاف بوجود بيايد همه ما ضرر خواهيم کرد گفت: براي آمدن به صحنه انتخابات رياست جمهوري در حال ارزيابي شرايط هستم من بدون موافقت ايشان وارد عرصه نخواهم شد چون اگر ايشان موافق نباشند نتيجه اي که به بار مي آيد معکوس خواهد بود.

به گزارش مهر ، آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني در ديدار جمعي از دانشجويان دانشگاه هاي تهران در محل مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به سخنان دانشجوياني که پيش از وي در سخناني ضمن اعتراض به وضعيت کشور درخواست کردند تا در وي در انتخابات حضور پيدا کند، گفت: سخناني که از شما شنيدم همان سخناني است که انسان توقع دارد از جوانان شجاع و آگاه بشنود.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: وقتي در دنيا صفحات مجازي وجود دارد که از طريق آن انسان مي تواند تمام اخبار را بفهمد و تحليل کند اينها نويد دهنده اميد و آگاهي است.

اگر صدايتان شنيده نمي شود بدين معني نيست که حرفتان گم مي شود

وي با اظهار اينکه شما نبايد از شرايط نااميد باشيد گفت: شرايط شما اکنون بهتر از وضع قبل از انقلاب ما بود، زيرا قبل از انقلاب اگر پاي ما به دانشگاه براي سخنراني مي رسيد دستگير مي شديم.وي افزود: همه پيروزي ما در آن زمان در اين بود که توانستيم علاوه بر مساجد در کلاس هاي مدرسه و دانشگاه و حتي سربازخانه ها سخنان خود را بيان کنيم.

مسؤولان اصلي نظام از شرايط فعلي نگران هستند

آيت الله هاشمي رفسنجاني با بيان اينکه مسئولان اصلي نظام نيز از ايجاد وضعيت خفقان و برگشت به اوضاع سابق ناراضي هستند، اظهار کرد: اين وضعيت را تنها جريان هاي متحجر مي خواهد اما نه قانون اساسي و نه اهداف انقلاب و نه مسئولان اصلي نظام چنين وضعيتي را نمي خواهند، شايد پيدا کردن راهکار دشوار باشد ولي مردم خود راهکار را پيدا مي کنند.

نبايد همه چيز را به يک نفر حواله کنيد ولي اين سخن بدين معني نيست که نخواهم آمد

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به دعوت دانشجويان حاضر در جلسه براي کانديداتوري وي در انتخابات رياست جمهوري گفت: شما همه چيز را حواله به يک نفر مي کنيد، حال اگر يک نفر فوت کرد چه بايد کرد؟

آيت الله هاشمي رفسنجاني با تاکيد بر اينکه اين سخن بدين معنا نيست که وارد عرصه نخواهم شد، افزود: خيلي از افراد ديگر هستند که اگر وارد ميدان شوند مي توانند خيلي بهتر از ما نيز کار بکنند. بخصوص همين جوانها و خانم ها که در مسابقات علمي آقايان را پشت سر گذاشته اند. وي با بيان اينکه اين طور نيست که يک عده متحجر بخواهند هر طور که تمايل دارند با مردم رفتار کنند اظهار کرد: شرايط خود به خود رو به اصلاح مي‌رود البته ما نيز نبايد خاموش باشيم بلکه بايد با منطق و تفکر شجاعانه مباحثه کنيم و حرف بزنيم.

اگر بخواهد شرايطي بوجود بيايد که بين من و رهبري حالت نزاع و اختلاف بوجود آيد همه ما ضرر خواهيم کرد

آيت الله هاشمي رفسنجاني با بيان اينکه براي آمدن به صحنه انتخابات رياست جمهوري در حال ارزيابي شرايط هستم گفت: من پيش از اين نيز در حال ارزيابي شرايط بودم و بايد ببينم اصلا نيازي هست که وارد عرصه شوم يا خير.وي با تاکيد بر اينکه پيش از اينکه بيايم بايد در اين مورد با رهبري صحبت کنم گفت: من بدون موافقت ايشان وارد عرصه نخواهم شد چون اگر ايشان موافق نباشند نتيجه اي که به بار مي آيد معکوس خواهد بود.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تاکيد بر اينکه ما نمي خواهيم دعوا کنيم خاطرنشان کرد: اگر بخواهد شرايطي بوجود بياييد که بين من و رهبري حالت نزاع و اختلاف بوجود آيد همه ما ضرر خواهيم کرد. آيت الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به سخن پيشين خود درباره اينکه اگر من بخواهم وارد عرصه شوم به اين معنا است که ما در اين 30 سال نيرويي را براي انقلاب تربيت نکرده ايم گفت: اين طور نيست که ما نيرويي را تربيت نکرده باشيم بلکه آنها را خانه نشين و بيکار کرده اند.

آيت الله هاشمي رفسنجاني با تاکيد بر اينکه کارهاي اساسي در اين دوره خيلي کم بوده است گفت: اقدامات دولت فعلي پايه ها را سست مي کند همچنان که برخي قصد دارند مانع از اين شوند که کشور به سمت علم برود و به عنوان نمونه دانشگاههاي بخش خصوصي را تضعيف مي کنند.

وي با تاکيد بر اينکه غصب دانشگاه آزاد يکي از اين موارد است گفت: اين اقدام با تصويب نهادي صورت گرفت که حق نداشت در اساسنامه آن ورود کند.

خواست اکثريت جوانان نتيجه خواهد داد

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: آنچه پايه اميد شماست آگاهي و خواست شما و خواست اکثر جوانان است و اين نتيجه خواهد داد.آيت الله هاشمي رفسنجاني در پايان سخنان خود خطاب به حاضران که براي دعوت از وي براي اعلام کانديداتوري در اين برنامه حاضر شده بودند شعر زير را قرائت کرد:

گفت پيغمبر كه گر كوبي دري

عاقبت زان در برون آيد سري


 سرمقاله 

 اسناد ملي؛ پلي به گذشته، راهي به آينده

حميدرضا عسگري

تاريخ هرملت سندهويت،اصالت،‌مجاهدت آزادگي وايستادگي‌هاي آن ملت است وپاسداشت تاريخ وفرهنگ هر ملت درواقع حفظ هويت واصالت آن مي باشد كه موجب غناي فرهنگ ملي مي شود.

از طرفي دستيابي به ميراث گذشته نه تنها لذت بخش بلكه اجرنهادن به زحمات كساني است كه درگستره فرهنگ، تاريخ وعلم رنج بسياربرده‌اند وميراثي ارزشمند براي مابه يادگار گذاشته اند. دراين ميان، شناخت اسنادتاريخي هرمرزوبوم، ممكن است نشانگراهميت وغناي فرهنگ آن سرزمين باشد وشناساندن آن به اقشارمختلف چراغي روشن براي شناخت گذشته ودرسي براي آيندگان خواهد بود.

در همين راستا اسناد ملي هر كشور به منزله گنجينه اي گرانبها است كه به پلي ارتباطي بين گذشته و آينده آن سرزمين مي ماند و مي بايست از آن محافظت به عمل آيد. جداي از مسائل فني و محافظت‌هاي علمي از اين آثار، بحث حفظ اين گنجينه ارزشمند كه نشانگر هويت و فرهنگ اصيل ايراني- اسلامي ما بوده، ضرورت توجه به اسنادملي را دوچندان مي كند. دراذهان عمومي آنچه از اسناد ملي رواج پيدا كرده، قراردادهاي بين المللي و تاريخي، توافقنامه‌‌هاي حدود وثغور، اسناد دولتي، قوانين مكتوب دوره‌هاي شاهنشاهي درايران و از اين قبيل تعاريف مي باشد . درحالي كه رسم و رسومات پيشينيان، فرهنگ‌‌ها و خرده هنجارهاي سنتي، منش‌ها و خلقيات گذشتكان، گفتارها و روايت ها، تصاوير وگل‌نبشته‌‌ها و...همگي درزمره اسنادملي كشورمان
تجميع شده اند.

لذا اسنادملي مجموعه تمامي اين تجربيات است و عدم بهره مندي از اين اسناد گرانبها و سرمايه عظيم بشري مي تواند ضمن آن كه به تكرار خطاها و اشتباهات گذشته بيانجامد باعث گسستگي نسل امروز با نسل هاي پيشين شود لذا مي بايست اين تجارب به نسل حاضر منتقل گردد.

غناي فرهنگي ايران اسلامي به حدي بوده است كه اگرما رسومات و فرهنگ‌هاي گذشته خود را متناسب با نيازهاي جامعه به روز مي‌كرديم، امروز آفت هجوم فرهنگ‌هاي ناهنجار گريبان گير جامعه نمي‌شد. فرهنگ غني ايران به حدي بوده است كه نمي‌توان نمونه آن را در بالاترين سطوح مجامع حامي حقوق بشريافت. به عنوان مثال دراسناد تاريخي آمده است كه درزمان ساخت بناي تخت جمشيد، قانون كار براي كارگران مشغول در ساخت و ساز اين بنا وضع شده بود. به طوري كه اگر كارگري درحين انجام كار دچار سانحه مي شد تمام مراحل و مخارج درمان وي برعهده حكومت بوده و اگر ازكار افتاده مي شد، تا آخر عمر حكومت وي و خانواده اش را مستمري مي‌داده است!.

اگر رسومي كه درطول مدت‌ها از فرهنگ رفتاري و اجتماعي ما حذف شده را مجدداً بازپروري و بروزرساني كنيم، قطعاً نيازي به برنامه‌هاي بي نقشه،مبهم و بي پشتوانه اي كه امروز وضعيت فرهنگي كشورمان را دچار روزمرگي كرده، نخواهيم داشت. استفاده از مدل‌هاي كشورهايي كه رسوم سنتي خود را حفظ كرده اند، مي‌تواند راهگشاي ما دراين هدف باشد. كشورهايي همچون كره و ژاپن ضمن اينكه در بالاترين مراتب سطح رشد علمي،اقتصادي و تكنولوژي روز جهان قراردارند، رسوم و سنت‌هاي رفتاري و اجتماعي خود را حفظ كرده اند و جامعه خود را به باد هنجارها و فرهنگ هاي خارجي نداده اند.

درآخر اميدواريم با تمهيدات موثر مسولان، اسنادملي كشورمان هم ازجهت فني و علمي، و هم از جهت رفتاري و عملي حفظ گردد و براي ايران و ايرانيان ماندگار بماند.


  لاريجاني در جلسه کميسيون تلفيق:
 بايد در مورد قانون هدفمندي يارانه‌ها در دولت آينده تجديدنظر داشته باشيم 

رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: بايد تمام تلاش خود را انجام دهيم تا نظر مقام معظم رهبري درخصوص رونق توليد در کشور که در دو سال گذشته بر آن تاکيد داشته‌اند، محقق شود و تبعيت از نظرات ايشان، بهترين راهنما براي بودجه‌بندي پيش‌رو است. به گزارش ايسنا،علي لاريجاني در جلسه کميسيون تلفيق لايحه بودجه سال 92 گفت: تمام مواردي که بار مالي دارد و به رونق توليد کمک مي‌کند، در همين جلسه بررسي شود تا مانعي بر سر راه افزايش توليدات داخلي نداشته باشيم.

وي خاطر نشان کرد: باتوجه به انتخابات آتي و تغيير و تحولات در اوضاع سياسي کشور، بهتر است که در قانون بودجه امسال تمام موارد مورد نياز ديده شود و اموري که ذاتا بودجه‌اي نيستند در اينجا درنظر گرفته نشود.

لاريجاني درخصوص قانون هدفمندي يارانه‌ها، گفت: بايد در مورد نحوه اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها در دولت آينده يک تجديدنظري داشته باشيم تا بدانيم گام بعدي چگونه برداشته شود و چه اصلاحاتي بايد صورت بگيرد.

رييس قوه مقننه افزود: با توجه به اينکه فقط چند ماه تا پايان دولت دهم باقي نمانده، بهتر است که شيوه پرداخت يارانه‌ها به همان صورت ادامه پيدا کند، زيرا جدا کردن دهک‌ها کار مشکلي است و چالش‌برانگيز مي‌شود.

وي تصريح کرد: اولين اقدام مجلس پس از تشکيل دولت جديد اين است که يک بحث تخصصي بين مجلس و دولت درخصوص نحوه اجراي هدفمندي يارانه‌ها انجام پذيرد تا قانون حمايت از توليد ملي به درستي انجام شود.

رييس مجلس در ادامه با اشاره به حادثه‌خيز بودن کشور، خاطر نشان کرد: در بودجه امسال به بخش حوادث غيرمترقبه مثل سيل و زلزله توجه ويژه‌اي شود تا زماني که حوادثي مثل زلزله آذربايجان و بوشهر پيش مي‌آيد چادرهاي مردم زير آب نرود و دولت بتواند تدابيري بيانديشد و تجهيزات اوليه مثل اتاقک‌هاي پيش ساخته را به تعداد زياد در انبار داشته باشد تا به هنگام رويداد چنين حوادثي، مردم کمتر دچار مشکل شوند.


 عضو کميسيون امنيت ملي:
 بازسازي روابط ايران و جهان عرب از تداوم سلفي‌گري جلوگيري مي‌کند 

يک عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، بازسازي روابط ايران با جهان عرب را در جلوگيري از پياده شدن تفکرهاي راديکالي توسط سلفي‌ها و القاعده موثر دانست.

مهدي سنايي در گفت‌وگو با ايسنا، با محکوم کردن تخريب قبر صحابه حضرت رسول(ص) گفت: ‌دستگاه ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران بايد تمام توان خود را به کار گيرد و مشکلات بين‌المللي کشور به ويژه تحريم‌ها و پرونده هسته‌يي نبايد مانع توجه به مسائل منطقه‌اي شود. البته روابط ايران با کشورهاي عربي تا حدودي آسيب ديده است که نياز به بازسازي دارد و يقينا بازسازي اين روابط از پياده شدن چنين نقشه‌هاي شومي پيشگيري خواهد کرد.

نماينده مردم نهاوند افزود: حادثه تخريب قبر حجربن‌عدي از جهت علل و عوامل و پيامدها قابل بررسي است؛ اين اتفاق نشان مي‌دهد ريشه‌هاي راديکالي سلفي‌گري و القاعده با پشتوانه غرب درخاورميانه رشد و نما يافته است و چنين افکاري افکار بسيار خطرناک است.

وي افزود: در حالي که رويکرد اصلي همه فرق اسلامي و ديني بايد رويکرد وحدت و همگرايي باشد فرقه سلفي دست به چنين اقدام ناشايستي مي‌زند. علل و عواملي موجب شکل‌گيري اين جريان راديکالي در بخشي از فرقه‌هاي اسلامي شده است که اين رفتار راديکالي خوراک خوبي براي کشورهاي غربي است که درپي تفرقه انداختن در جهان اسلام و حکومت کردن بر کل مسلمانان هستند.


 افتتاحيه بيست و سومين اجلاس شوراي برنامه ريزي منطقه اي اکو 


 تلاش پليس ضد شورش براي متفرق کردن تظاهرات در داکا بنگلادش 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي